W. Cubitt, die Guild-Hall aan de vergadering had geweigerd, door eenige sprekers gegispt en door de talrijke vergadering uitgefloten was, werd er besloten om een manifest op te maken, waarin de krachtige sympathie van Engeland voor Garibaldi was uitgedrukt en hem dit toe te zenden, terwijl verder het verlangen werd te kennen gegeven om Rome ontruimd te zien, waartoe door de engelsche regering bij het fransch goeverne- inent pogingen in het werk moesten gesteld worden. Volgensden Courrier des Etats-Unis is het konvooi hetwelk reeds sedert zulk een geruimen tijd uit Vera-Cruz naar Ori- baza was vertrokken en waaromtrent men in hevige ongerust heid verkeerde eindelijk te Oribaza aangekomen. De moeras sen van La Soledad, welke door de hevige regens zeer gezwol len waren.hadden een bijna onoverkomelijken hinderpaal op geleverd. Tevens wordt bij dit berigt het gerucht bevestigd dat de mexikaansehe generaal Zaragosa als slagtoffer van de typhus gevallen is. Volgens berigten uit New-York van S dezer is bij Corinthe aan de Mississippi een veldslag geleverd die twee dagen ge duurd heeft. De zuidelijken hadden met een leger van 40,000 inan de noordelijken aangevallen, maar /.ouden ten slotte met groot verlies zijn terug getrokken naar Richmond. Pruissen. De Ivölnische Zeitung bevat het volgende stuk over den toestand van Pruissen. „De toestand van Pruissen is zeer betreurenswaardig. De heer von Bismark heeft dit zelf bekend in de sluitingsrede der zitting van de kamer. Zonder dat de konstitutie van januari) 1850 is afgeschaft, zijn hare meest belangrijke bepa lingen met meer opgevolgd. Ér bestaan in Pruissen geene an dere konstitutionele voorschriften dan in Engeland, in België en in andere konstitutionele staten omtrent het belangrijk regt van het parlement betrekkelijk de stemming over de staats inkomsten. De pruissische konstitutie erkent het voorregt dei- kamer van afgevaardigden daaromtrent. Zij geeft aan het heerenhuis wel de bevoegdheid en het regt om het budget te verwerpen dat door de kamer van afgevaardigden is aange nomen, maar liet heerenhuis heeft zich met de uitoefening van dit regt niet tevreden gesteld; zij heeft de artikelen van het budget, door de kamer van afgevaardigden verworpen of ge wijzigd. in den vorm hersteld, zoo als die door het goeverne- ment waren ingediend, en daardoor den letter en den geeet der konstitutie geschonden, zoo als ook de kamer van afge vaardigden in hare laatste zitting heeft verklaard. „Het goevernement, dat wel is waar deze schending der konstitutie heeft doen plaatsgrijpen zonder daaraan deel te nemen door zijue ministers, maar toch ook zonder daartegen te protestereu of dit op eenigerlei wijze te verhinderen, heeft thans de zitting gesloten met eene redevoering waarbij het eenvoudig verklaart voortaan zonder budget te zullen rege ren, en vertrouwende dat later de kamer deze uitgaven zal bekrachtigen. „De grenzen onzer vrijheid van drukpers veroorloven ons niet onze opinie te uiten omtrent de handelingen van den heer von Bismark. Wij waarschuwen hem alleenlijk om zich geene illusiën te scheppen als zou de eensgezindheid en kracht der pruissische bevolking niet groot genoeg wezen om hare konstitutionele regten te verdedigen, liet volk is voor uitgegaan sedert 18-47. Toen kon nog de heer Bodelschwing, als een vermaard redenaar te midden van den vereenigden landdag gewaagde van de ministeriële verantwoordelijkheid, die allergeestigste beweging maken met de hand als om zich den hals af te snijden, daarmede willende te kennen geven dat een dergelijke wet de dood der ministers zou wezen. Thans hebben wij verantwoordelijke ministers, ten gevolge van art. 61 der konstitutie. en het eerste dat de nationale vertegenwoordiging zal eischen als zij wederom bij elkander wordt geroepen, zal de toepassing van dat art. 61 wezen. Iu de afgeloojien zitting hebben de ministers nog aardigheden gezegd omtrent de onmogelijkheid om hen de reeds uitge- gevene inillioenen te doen teruggeven. liet volk is dergelijke taal moede. Het wil de ernstige toepassing der wet omtrent de ministeriële verantwoordelijkheid. „En het heerenhuis! Zijne gehouden handelwijze was slechts noodig om de antipathie der bevolking tot het hoogste toppunt ie voeren. Eene vergadering van personen, die door hunne privilegiën vrij zijn van personele belastingen en'van den militairen dienst, waarin de. meerderheid is gevormd door den kleinen adel die zich alle ofüciersplaatsen door de nieuwe leger-organisatie ontstaan toeeigent, eene dergelijke ver gadering matigt zich het inkonstitutioneel regt aan om te be palen wat het volk wet aan belastingen en lasten kan opbren gen De natie heeft niet vergeten met welken tegenzin zij zich dat heerenhuis heeft laten opdringen, en hoe nog de be palingen gesehonden zijn te dien opzigte aan de kamers voor- gelegd. „Wij zijn aan het begin van eene worsteling waarvan de uit slag niet twijfeiachtigis. Buitensporige uitgaven te doen tegeu den volkswil is zeker voor eene regering het beste middel om een parlement krachtig te maken Degeheele pruissische natie is aan de zijde der kamer van afgevaardigden. Er isgeen ellen diger komedie dan die depufatiën, met veel leven bijeen ge- bragt door groote landbezitters en geestelijken, die enthusiast zijn van lijdelijke gehoorzaamheid, om bet ware volk voor te stellen. De ontvangst die onze afgevaardigden zal te beurt val len bij hun terugkeer tot hunne woningen zal, nadat zij in de afgeloopen zitting de achting der gehcele beschaafde wereld hebben verworven,op welsprekende wijze toonen hoe het volk denkt. In tegenwoordig der handelingen van het ministerie Bismark bestaan er geene partijen meer. De bijzondere twis ten over nietigheden, die treurige erfenis van de onlusten in 184S en JS49 zullen, naar te wenschen is, vergeten worden bij de groote worsteling voor de konstitutionele regten des lands." Aan eenige deputatien, die den koning adressen inreak- tionairen geest aanboden beeft de koning gezegd dat bij vast besloten is niets meer van zijne regten af te staan: dat iedereen nu weet hoe 'skonings denkbeelden zijn en moet zorgen dat deze zienswijze verder verbreid worde en ondersteuning vinde. Dan zal alles weder beter gaan dan thans, terwijl er eene ern stige krisis bestaat, zooals de koning noch verwachtte, noch verwachten kon. De pruissische dagbladen vermelden dat aan de liberale afgevaardigden bij den terugkeer in hunne distrikten, verschei dene manifestatiëu zijn ten deel gevallen, en talrijke adressen van adhaesie zijn aangeboden. frankrijk. De dagbladen zijn zeer sober met opmerkingen omtrent de vervanging van den heer de Thouvenel door den heer Drouyn de Lhuys. Le pays gelooft dat de benoeming van den nieuwen minister slechts eene verandering van personen, eene eenvou dige ministeriële wijziging is en volstrekt geene modifikatie van staatkunde. La France is natuurlijk van een geheel ander gevoelen. Volgens het blad van den heer de Laguéronnière heeft de plaats gehad hebbende wijziging in het fransch minis terie „eene belangrijke strekking, welke door iedereen zal be grepen worden." Le monde, die deze opinie deelt, roept vol vreugde uit Rome zal nu niet aan Victor Jimmanuel behooren, het is deze fase der staatkunde, welke thans tot rijpheid kómt en verte genwoordigd wordt door den heer Drouyn de Lhuys. La ga- zette de France zegt dat de benoeming van den geachten oud afgevaardigde van Melun onder de omstandigheden waaron der deze heeft plaats gegrepen eene bijzondere beteekenis heeft betrekkelijk de italiaansche zaken. L'union vermeldt het feit zonder eenige opmerking. Het Journal desdébats voegt hij de vermelding van de ministeriële benoeming het volgende„Sedert nu bijna driejaren had het vertrouwen des keizers den lieerde Thouvenel aan het minis terie van buitenlandsche zaken geroepen onder zeer netelige omstandigheden. De talenten waarmede hij deze moeijelijke betrekking heeft waargenomen, de hooge regten vveike hij daardoor verkregen had op de achting en onderscheiding van het algemeen, de persoonlijke waarborgen welke hij voor zijne liberale beginselen had gegeven, regtvaardigen genoegzaam de sympathie en het leedwezen die hem bij zijne aftreding vergezellen." De nieuwe minister van buitenlandsche zaken heeft bij cirkulaire aan het corps diplomatique kennis gegeven van zijne benoemingen daarbij verklaard dat hij alle pogingen in het werk zal stellen om de bestaande vriendschapsbetrekkin gen tusschen Frankrijk en de vreemde mogendheden hechter en sterker te maken. Men verwacht nu nog eene tweede meer beteekenende cirkulaire aan de fransehe diplomatieke agen ten in den vreemde gerigt. Keizer Napoleon heeft den volgenden brief gerigt aan den heer de Thouvenel: „Mijne waarde Thouvenel. in het belang van de konciliatie-politiek zelve, door u zoo ridderlijk voorgestaan, heb ik u moeien doen vervangen bij het minis terie van buitenlandsche zakeu. Ik wil u daarbij echter te kennen geven dat mijne achting en mijn vertrouwen ten uwen opzigte volstrekt niet verminderd zijn. Ik ben verzekerd dat ik in iedere betrekking, welke gij bekleeden zult, zal kunnen rekenen op uwe talenten en toegenegenheid. Ontvang de be tuiging mijner opregte vriendschap. Napoleon." Le pays deelt mede dat de koning en koningin van Portugal aan den keizer te Compiègne een bezoek zullen brengen in den loop der maand november. L'indé'pendance beige is vrijdag te Parijs in beslag ge nomen. Men verneemt dat het wetgevend ligchaan en de senaat tegen 15 januarij zullen worden bijeengeroepen. De heer Eugène de Sartiges, fransch gezant bij liet nederlandsche hof, zal vervangen worden door den heer Baudin. De heer Talleyrand is benoemd totgevolmagtigd minister te Berlijn zijne plaats te Brussel zal door den heer Montes- suy worden vervuld. Eergisteren is te Marseille een prachtig diner gegeven in de zalen demieuwe. dokken tot inwijing van delndisch-chme- sche mail, waarbij de heer Behic. hoofddirekteur van de mes- sageries impériales, het voorzitterschap waarnam. De heer Fould heeft daarbij eene redevoering uitgesproken. Italië. De Discussione bevatte gisteren een stuk, getiteld„Op welke wijze men niet naar Rome gaat." Daarin wordt betoogd dat zoowel Cavour als Ricasoli in Italië de hoop hebben leven dig gehouden om Rome tot hoofdstad te erlangen en dat Ra- tazzi in den eersten tijd insgelijks den zelfden wegmoest volgen, terwijl men het thans niet aan hem wijten mag dat de itaiianen te vroeg en te vurig hebben gewenscht naar het bezit van Rome. Eene ministeriële krisis kan thans volgens dit dag blad den toestand niet verbeteren maar slechts eene innige verbinding van alle fraktiën der liberale partij kan aan Italië de zedelijke kracht geven om door Frankrijk en Europa in zijn regt te worden gesteld. Het ontslag van den heer de Lavalette, hetwelk wij in ons vorig noramer als zeer waarschijnlijk voorstelden, is thans een fait accompli geworden. Zijn opvolger is de prins de la Tour d'Auvergne. Als fransch ambassadeur te Turijn is de heer Benedetti vervangen door den graaf Eugène de Sartiges, fransch gezant te 's G ra ven h age. De berigten aangaande den toestand van Garibaldi, ge lijk zij door de Monarchia nazionale van Turijn gegeven wer den en vrij gunstig waren, worden thans door een berigt in La gazette des hopitaux geheel gelogenstraft. Daarin wordt gemeld: 1. dat de toestand des generaals ernstiger is dan men in het algemeen denkt; 2. dat het opzwellen van detr voet, hetgeen men aan rheumatisehe invloeden toeschryftf veroorzaakt wordt door eene etterachtige infiltratie; 3. dat de pijn der gewrichten, welke men insgelijks aan rheumatisèh'e aandoeningen toeschrijft, veroorzaakt wordt door een begin van etterachtige weder-opzuiging. Het gevoelen waartoe men in dit blad komt is, dat men onmiddellijk deze etterachtige infiltratie moet doen ophouden door eene tegen opening der wond en de weder-opzuiging van de etter door versterkende en zuiverende injectiën moet tegengaan. MENGELINGEN. Drouyn de Lhuys. De nieuwe fransehe minister van buitenlandsche zaken, wiens optrediug dezer dagen door de dagbladpers verkondigd is, veler verwachtingen teleurstellende, veler hoop verleven digende, is geen vreemdeling in het ministerie van buitenland sche zaken. Reeds tweemalen werd hij vroeger met deze por tefeuille belast, en hoewel het veelkleurig en dooreen warrelend staatsiooneel in Frankrijk de meest verschillende gebeurte nissen, de meest kameleon-achtige personen en persoonsver anderingen aaubiedt, zullen weinige pennestreken noodig wezen om het portret van de/en franschen staatsman in onze herinnering weder op den voorgrond te doen treden. Te Melun in het departement der Seine en Mai ne geboren, in het tweede jaar dezer eeuw, werd hij reeds op vrij jeugdi gen leeftijd gezantsehaps-sekretans, volgde in 1812 den heer Desaugier in eene ondergeschikte betrekking aau het ministerie van buitenlandsche zaken op, en werd in hei daarop volgende jaar door zijn geboorte-departement tot lid der kamer van gedeputeerden gekozen. Aldaar nam hij een zeer onafhan kelijk standpunt in, schreef in liberalen geest over eenige kwestiën van den dag. die hem eenigen naam deden ver werven, en ontving gaarne de laauweren hem als zoodanig door de liberale drukpers aangeboden. Na de afkondiging der republiek werd Drouyn de Lhuys met ineer dan 41,U0ü stemmen 'ad der konstituerende ver gadering, tot dat na de verkiezing van Louis Napoleon Buo naparte de portefeuille van binnenlandsche zaken hem ten deel viel in net ministerie Odilon Barrot. Zes maauden later, terwijl hij gedurende dien tijd zich zeer pausgezind had betoond, m 't belang vau Napoleons later verwezenlijkte eerzuchtige plannen, de geestelijkheid voor de regering had trachten te winnen en de geheime instruktieu ter herstelling van den paus voor deu generaal Oudinot te ltome in dien geest had ontworpen, viel hij voor het afkeurend votum der konstituerende vergadering, en vertrok als fransch ambas sadeur naar het engelsche hof. De moeijelijke taak, welke hem hier te beurt viel. om name lijk Franknjks bemiddeling in de otieemgheden tusschen Engeland en Griekenland te doen aannemen willen wij hier met in bijzonderheden nagaan; wij herinneren ons slechts hoe deze kwestie tot eene groote verkoeling tusschen tie fran sehe en engelsche kabinetten aanleiding gaf, welke zelfs zoo toenam dat de heer Dronvn de Llniys op 16 mei 1850 terug geroepen werd om later toen het verdrag van Lomlcn door lord F aimers ton na de parlements-vakantie erkend werd weder naar zijn post terug ie keeren. In Frankrijk waren intusschen de staatkundige stormen meer en meer losgebroken en weldra riep Lotlewijk Napoleon den engelschen ambassadeur inliet nieuwe ministerie, voor korten tjid in het leven geroepen om den generaal Changarnier het hevel over de nationale garde der Seine en over de troepen der eerste militaire divisie te ontnemen, waardoor deze en zijne partij weerloos gemaakt werden tegenover de zich meer en meer ontwikkelende plannen van den president, die weldra keizer zou wezen. De dankbetuiging van Lodewijk Napoleon voor de hem be- wezene diensten bestond in de benoeming van Drouyn de Lhuys tot vice-president van den senaat en weinige weken later tot minister van buitenlandsche zaken in plaats van den heer Turgot. De oostersche kwestie vond hein als zoo danig in het fransch kabinet, waarbij hij de staatkunde voorstond, welke tot een vredebreuk met Rusland en eene alliantie met Engeland moest leiden. Bij de konferentiën te Weenen, waaraan vorst Gortchakoft' voor Rusland, graaf Buol voor Oostenrijk, Ali-pacha voor Turkije en lord John Russell voor Engeland deel namen, verscheen de minister Drouvn de Lhuys voor Frankrijk. Evenmin als met betrek king tot zijn rol in de geheele oostersche kwestie, willen wij omtrent zijne handelingen op de Weener konferentiën iu bijzonderheden treden, daar deze omstandigheden nog te zeer in het geheugen liggen om te onderstellen dat dit noo dig zou wezen. Wij weien dat dg minister van buitenland sche zaken weldra zijne portefeuille moest overgeven in handen van een ander en wederom zitting verkreeg in den senaat,waaruit hij zijn ontslag nam, ten gevolge van den brief des keizers aan dit staatsligchaam om het te bewegen het initiatief te nemen, eene handelwijze welke nog altijd eenig- zins in het duister ligt. Sedert dien tijd trok de heer Drouyn de Lhuys zich terug van het staatstooneel en bekleedde het voorzitterschap der landbouw maatschappij in de arrondissementen van Melun en Fontainebleau, der akklimatatie-vereeniging en der admini stratie van den spoorweg van het Oosten. In den laat- sten tijd was hij bekend als een der voornaamste aandeelhou ders van het dagblad La France. Zal nu de italiaansche staat kunde door deze ministeriële verandering groote wijziging ondergaan? Men kan daarover gemoedelijk, ernstig, heftig redeneren en twisten, het is vrij onzeker. Slechts ditis boven alle bedenking verheven dat Lodewijk Napoleon, even als bij tot nog toe met liberale ministers en ambassadeurs, gunstig voor Italië gesterad, eene anti-italiaansehe staatkunde heeft gevolgd, ook met ministers en ambassadeurs van eene tegen overgestelde rigting eene staatkunde volgen kan waarbij Romo. dèN^oofdstad van Italië worden zal. Van de andere ;zijde voerende klerikale dagbladen aan dat, terwijl de h,eer 'Drouyn deUiuys minister was. toen de president der fransehe republiek, tliahs keizer, de staatkunde volgde, welke aan Pias IX de poorteh'vanRome moest heropenen,onder het ministerie van dezen man toch wel de heilige vader niet door de revolu tie zal worden overwonnen. Slechts de toekomst kan en zal in deze kwestie uitspraak doen.

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 3