MIDDELBURGSCHE COURANT TWEEDE BIJVOEGSEL VAN DE van zaturdag 18 oktober 1862. No. 125. Gemeenteraad van Vlissingen. (Vervolg). De kommissie zegt in haar rapport <lie verhooging van subsi die evenmin als burgemeester en wethouders te kunnen goed keuren 1. omdat de door regenten over bedoeld gesticht over gelegde begrooting met bijlagen heeft doen zien dat de inkom sten van werklieden vroeger op f 1100 en nu slechts op f 250 geraamd zijn. Zij meent dat hiervoor voor het oogenblik wel f 300 meer gesteld kou worden, daar de opheffing der marine werf nog niet besloten is. 2. Omdat de prijzen van levensmid delen minder kunnen zijn, daar bijv. de aardappelen, berekend tegen f2,25 de mud. misschien slechts fl ,50 per mud zullen kosten, hetgeen op de 500 mud een verschil van f375 zou opleveren. 3, Omdat voor de gasverlichting de enorme som van f700 is uitgetrokken, berekend 3500 kub. el ad 20 cent, waaromtrent de kommissie een nader onderzoek aanbeveelt. 4-. Omdat men, niettegenstaande de financiële bezwaren, f 100 meer bezoldiging voor den amanuensis verlangt. De kom missie verklaart zich hiertegen, om den ongunstigen staat der geldmiddelen, en om het volgens haar inzien niet noodzake lijke dier verhooging, daar de tegenwoordige bezoldiging, in evenredigheid met andere dergelijke betrekkingen, haar vol doende voorkomt. Op al de aangevoerde gronden stelt zij voor: a. de subsidie te bepalen op f19.000. en b. de gevraagde verhooging voor den amanuensis niet toe te staan. De heerRuijsch vraagtof er motieven kunnen worden aange voerd die de verhoogde aanvraag der subsidie regtvaardigen. Als voorzitter van regenten over het arm- gast-en weeshuis, beantwoordt de heer Mestdagh eerst de kommissie en daarna den heerRuijsch. Hij zal kieschheidshalvenietspreken over de voorgedragen verhooging voor den amanuensis, en is volgens art. 46 der gemeentewet verpligt zich van medestemming te onthouden. In de eerste plaats wijst hij op de inkomsten. De groote vermindering der inkomsten van werklieden van f 1100 tot beneden f300 op de begrooting is het gevolg van de ver mindering van het personeel op de marinewerf, daar zij die daar werkzaam waren de meeste gelden inbragten. Volgens eene door spreker gedane opgave wordt er thans wekelijks in het geheel slechts f 6.55 door den binnenvader van het gesticht ontvangen, makende per jaar f 310.60, waarvan 1/3 aan den inbrengenden wees gegeven wordt (die daarvan weder 5/8 in de spaarbank moet brengen), makende de ontvangst in 1863 dus f 227. In de tweede plaats op het aangevoerde omtrent de levensmiddelen. De kommissie heeft het oog gehad op den waarschijnlijk goedkoopen prijs der aardappelen, doch de begrootiug voor het gesticht is reeds den S augustus opge maakt toen er nog geen markt bekend was. en alsdan moet men, volgens de bestaande voorschriften, de prijzen van het vorige jaar nemen dit kon nu niet omdat de aardappelen verleden jaar zoo duur waren, en daarom heeft men een markt van f2,25 tot basis genomen. De kommissie schijnt volgens spreker alleen het oog gehad te hebben op die artikelen welke voor vermindering, maar niet op die welke voor vermeerde ring vatbaar waren. Kleed ingstoften zullen wel onder de laatste behooren en spreker vreest dat de aanstaande aanbe steding zijne bewering zal staven dat het bedrag van f 375, dat volgens de kommissie op de aardappelen zal kunnen ge wonnen worden, ontoereikend zal wezen om de verhooging voor den post mannfakturen te dekken. In de derde plaats op de gasverlichting. Ook spreker heeft die post van f700 bevreemd en hij heeft gedacht: die gasverlichting is eene dure liefhebberij. Maar het is hem gebleken dat hierin een fout van den direkteur is. die op gedane navraag naar de hoeveel heid van het verbrande gas in het gasthuis, gedurende de eerste zes maanden van IS62, f700 opgaf, terwijl is gebleken dathetaantal kubiekeellen.in dat tijdsverloop verbrand, 1531 bedroeg, zijnde a 20 cent per kub. el f306 per zes maanden, en dit verdubbeld geeft f612, alzoo nagenoeg fl 00 minder. Met bovenstaande de kommissie beantwoord achtende, rigt de heer Mestdagh vervolgens het woord tot den heer Ruijsch. Hij doet daarbij uitkomen dat gedurende eenige jaren de rekening van het gasthuis steeds met een zeer goed saldo sloot. Bij afzonderlijke raadsbesluiten tot den aankoop van ijzeren kribben, bedden enz., daar de kinderen volgens ministeriële aanschrijving zoo veel mogeiijk alleen moeten slapen, en tot den aanleg °van gaspijpen in het gesticht, is het goed slot van f1400 veranderd in een goed slot van f 1,41 Voortsisde vermeerdering van f200 der uitgaven het gevolg van den steeds grooter wordenden toevoer van weezen uit Vlissingen en elders, een toevoer die zoo groot is dat hij spreker verbaast. Hij kon daaronder op getallen weezen w ijzen die niets inbren gen en dit geldt ook voor de roomsch katholieke weezen. Als hij nu aauneernt dat elke wees f 100 kost. dan gelooft hij niets meer te moeten zeggen om de voorgedragen verhooging te regtvaardigen. Dat geld der gemeente is heilig geld. want daaraan kleeft het zweet van den ambachtsman, zoo dat hij niet roekeloos de gevraagde verhooging zou ondersteunen als hij niet van de noodzakelijkheid overtuigd ware. De heer van Uije Pieterse zegt datde kommissie natuurlijk niet alle artikelen, welke ouder de levensmiddelen begrepen zijn, heeft kunnen nagaan. Alsdan zou het bedrag nog meer verminderd zijn. De tarwe onder anderen zal ten gevolge van de goedkoope aardappelen denkelijk spoedig in prijs dalen en zoo meer. Datde kinderen niet meer op de werf zijn bewijst niet dat zij niet inbrengen, want dan kunnen zij elders wer ken. Bij het rapport heeft de kommissie gezegd dat er op de begrooting voor het gesticht f 1550 meer is uitgetrokken, maar dit vermeerdert nog met f 450 rente a 5 pet. vau het kapitaal der gasverlichting, zoo dat hel verschil f2000 wordt. Dit verschil is te groot en spreker heeft bezwaar de voordragt in te willigen, want waar :"oet het langs dien weg met de financiën der gemeente heen De heer Mestdagh antwoordt dat de gaping tusschen f 1100 o f2.dj aan inkomsten ook groot is en dat de bewering, volgens welke de jongelieden die niet op de werf zijn elders werkzaam zouden wezen, niet opgaat, daar zij die op de werf waren.vertrokken zijn en[spreker heeft met een staat in de hand zoo even aangetoond dat de in de plaats der vertrokkenen gekomenen niets inbrengen. Ook het punt betreffende de revenuen van het kapitaal in de gasver lichting wederlegt hij. De heer Hectorzegt in de memorie van toelichting der begrooting van hetgestieht f 1000 voor werkzaamheden te hebben gezien; bij onderzoek ware wel- ligt die som te verminderen. Voorts acht hij bij de verminde ring van ontvangsten door vertrek uit het gesticht ook de uitgaven verminderd. Nadat de voorzitter heeft opgemerkt dat het personeel niet verminderd is, beantwoordt de heer Mestdagh ook den heer Hector. De vermindering op den post i voor aan het gesticht te verrigten werkzaamheden is onmoge lijk, daar de ondervinding heeft geleerd dat het gestelde be- drag voor het onderhoud van den grooten omvang van het i gehouwen toebehooren bijna ontoereikend is. Het zal hem aangenaam zijn. neen meer, bij zal zich vereerd gevoelen als burgemeester en wethouders met den gerueentebouwraeester een onderzoek daaromtrent willen instellen.en hij zal met ge rustheid den uitslag van dat onderzoek afwachten. Betref fende de tweede opmerking van den heer Hector herinnert spreker dat de inbrengende weezen weg zijn en thans bijna niets dau kleine kinderen verpleegd worden. De heer Uyttenhooven verklaart niet te willen treden in verschillende bedenkingen omtrent de begrooting van het gast huis, maar alleen te zullen spreken overdesoin. Gaat men voort steeds meer en meer aan dat gesticht te geven, dan zul len de inkomsten der gemeente daardoor wel verslonden wor den. en dan zou hij niet beter weten dan den sleutel der ste delijke kas ter beschikking van regenten te stellen. Wanneer in een gesticht als het onderhavige 219 zielen verpleegd worden, waarvan 20 weezen, die voor f 65 a f 70 in het roomsch katho liek weeshuis zijn opgenomen, dan mag men, volgens spreker, wel vragen is dit te veel of te goedkoop? Ieder individu kost f134; meer en meer worden de gealimetiteerden die slechts flOO betalen, zoo dat de gemeente op ieder f 31-toelegt. Er was reeds lang een voorstel der direktie noodig geweest om het bedrag der som tot opname in hetgestieht te verhoogen.en het is slechts schoorvoetend en om den geleidelijken gang dei- administratie niette belemmeren dat hij genoegen neemt met het voorstel der kommissie om het bedrag van de subsidie met slechts f800 te verminderen. Twee huisgezinnen, zegt spre ker, kunnen het zelfde inkomen hebben het eene zal daar van welvaart bezitten, waar het andere daarentegen te gronde gaat. Zuinigheid en overleg is bij alles een vereischte en bezuiniging is ook hier hoog noodig. Misschien ware die te verkrijgen hetgeen hij echter niet wil opdringen door de aller jongste weezen die niet werken kunnen ook niet ge lijke voeding te geven als hen die werken moeten. Tn het weeshuis toch zijn de jongens en meisjes die uitwerkende diensten hadden grootendeels vertrokken, zoo dat er in de 60 weezen overblijven die van 510 en van 1015 jaren oud zijn. De duurte van de verlichting met gas, waarvan zoo hoog wordt opgegeven, kan de heer Uyttenhooven ook niet beamen. Hij zal voor het voorstel der kommissie stemmen, onder aan beveling aan het bestuur van hetgestieht in den persoon van den ter vergadering tegenwoordigen president, om dan niet buiten de perken van het tegenwoordige subsidie te gaan. Wat overigens betreft de voordragt tot verhooging der bezol- diging van den amanuensis, zou hij het vreemd vinden indien men bij den tegenwoordigen stand van zaken zoodanige ver hooging toestond. De heer Mestdagh beantwoordtden vorigen spreker, waarbij hij verklaart niet voor de direktie maar voor zich zeiven en volgens zijne morele overtuiging gesproken te hebben. De be zuiniging op de voeding te vinden acht hij niet aannemelijk, daar kinderen van 10 a J.2 jaren even veel eten als die van 16 jaren. Hij verzoekt ten slotte burgemeester en wethouders bij de kennisgeving van het te nemen besluit aan de direktie over het gesticht, tevens eene opgaaf der gronden te voegen welke tot dat besluit hebben geleid. De voorzitter zegt zich niet te kunnen vereenigen met hen die het subsidie willen vermin deren. Hij kan niet onderstellen dat de leden niet gaarne een goed onderhoud der verpleegden zouden willen, en daarom beschouwt hij het hard te zeggen ge krijgt niet meer. De beraadslaging gesloten zijnde, is bij omvraag met 12 tegen 1 stem (san den heer Pot) besloten de verhooging van de bezoldiging van den amanuensis niet toe te staan. De heer Mestdagh moet zich volgens art. 46 der gemeentewet van medestemming onthouden. Vervolgens is het voorstel der kommissie om het bedrag der subsidie te bepalen op f 19,01)0 aangenomen met 9 tegen 5 stemmen (van de heeren de Kruijff, Mestdagh, Pot, van der Hijden en den voorzitter). liij de 4e afd. art. 2, van het zelfde hoofdstuk, kosten der straatverlichting f6591,50. merkt de kommissie op dat het hare aandacht heeft getrokken dat de verlichting, met gas zoo veel meer kost dan de verlichting van het vorige jaartoeu daar voor slechts f 3800 was uitgetrokken. Gaarne zou zij op eene of andere wijze gestaafd willen zien dat voor die verlichting werkelijk 54,260 kub. el gas verbrand wordt, en zoo dit zonder groote kosten geschieden kon zag zij gaarne dien wensch ver vuld. De heer Uyttenhooven wijst op de groote vermeerde ring van het aantal lantaarns en branders als voorname oorzaak dier verhooging. De heer Hector verklaart zich omtrent de in liet rapport uitgedrukte zienswijze. Daar hij weet dat een mud kolen gemiddeld 18 kub. el gas en somtijds meer kan opleveren, en hier slechts is opgegeven 16 kub. el per mud, zou hij het instellen van een onderzoek niet overbodig ach ten. De heer Winkelman verklaart zich bereid, als voorzitter der kommissie uit den raad over de gasfabriek, de noodige inlichtingen te geven zoo die verlangd worden, waarna ile post is goedgekeurd en de behandeling der uitgaven is afgeloopen. Overgegaan zijnde tot de behandeling der inkomsten, blij ven de beide eerste hoofdstukken onveranderd. Bij hoofdstuk III, afd. 3, zijn de artt. 5 en 7, belasting op de bouwmaterialen f960 en de lijnolie f 650, vervallen door de goedkeuring zonder hoofdelijke stemming van het voorstel van burgemeester en wethouders tot afschaffing dier belasting, overeenkomstig het advies der kommissie. Na eene korte beraadslaging over het wenschelijke der afschaffing van de belasting op de raap- en patentolie. is besloten de resulta ten van het meerder gasverbruik met. betrekking tot de oliën dit jaar af te wachten, ten einde over het al of niet wensche lijke dier afschaffing een volgend jaar te kunnen oordeelen. Bij de 5e afdeeling, art. 1, weg-, straatgelden enz., vraagt de heer Uyttenhooven aan de komraissarissen over den rijweg van Vlissingen op Middelburg v. v. of het waar is dat men plan heeft tot het rooijen van boomen tusschen Oost-Souburg en den Abeele? De voorzitter antwoordt hierop, als voorzit ter der kommissie over dien weg, dat volgens deskundigen die boomen op genoemde plaats te digt bij elkander staan en daardoor niet groeijen kunnen. Men zal er daarom overhand* een roeijen, zonder dat dit aan de aangenaamheid van den weg zal schaden. De heer Uyttenhooven verklaart, onder dankzegging voor de ontvangen inlichting, eene andere ziens wijze te hebben. Hij erkent dat het digt op elkander staan der boomen voor een spoedigen en rentegevenden groei niet voordeelig is; maar de Vlissingsche weg is ten genoegen der wandelaars aangelegd en niet om daarvan winst te beha len. Het rooijen van de bedoelde hoornen nu is voor die aangenaamheid schadelijk en hij stelt daarom voor de kom missie over dien weg dezerzijds uit te noodigen omtrent dit jnint nader met de middelburgsche kommissie te spreken. Het in elkaar groeijen der kroonen geeft een aangename schaduw hij de warmte der zon, terwijl men bij het minder be groeide gedeelte van den weg aan de zonnehitte en des win ters aan de koude is blootgesteld. De voorzitter keurt dit voorstel goed. doch voegt daarbij dat het rooijen geen schade zou doen aan het aangename van de wandeling, terwijl er van de ISO boomen in den Jaatsfen tijd S0 gestorven zijn, daar zij te digt op een stonden. Een boom leeft niet alleen van den wortel maar ook van de bladereu en deze kunnen dan niet groeijen. Zij die zich nog herinneren den tj|d vóór den inval der engelsehen, zegt de heer Uijttenhooven, kunnen weten dat men den vlissingschen weg als het ware een berceau kon noemen wegens het in elkaar groeijen der takken. Men kon toen in een regenbui van Vlissingen naar het Zwaantje wandelen zonder nat te worden. Dit bewijst dat de boomen niet sterven door het digt op elkander staan, maar wel minder rentegevende zijn. Voor Vlissingen zijn die boomen van meer belang dan voor Middelburg, daar in de laatste plaats meer ekipage gehouden en minder langs den weg gewandeld wordt dan te Vlissingen. Hij bejammert het dat van dezen weg niet. even als van den Koudekerkschen straatweg, eene begrooting wordt ingezonden, De heer van Uije Pieterse ondersteunt den heer Uijttenhooven; de heer de Kruijfl'niet, omdat, bij de noodige ruimte de boomen, volgens bem, meer kroon krijgen in twee jaren dan nu in 2es jaren. B.j een schriftelijk voorstel van den heer Uijttenhooven, dat wordt ondersteund, is met1 tegen 3 stemmen besloten „dat de vergadering aan de leden dezer kommissie den last opilraagt om met de kommissie te Middelburg de zaak nader te overwegen en te verklaren dat de gemeenteraad van Vlis singen zijn goedkeuring niet schenkt aan de voorgenomene rooijing." (Tegen stemden de heeren Thierens, de Kruijff en de voorzitter.) Voorts is met algeraeene stemmen aangenomen een tweede voorstel van den heer Uijttenhooven, „om de kommissie voor den rijweg van Vlissingen naar Middelburg uit te noodigen een begrooting in te zenden ter wederzij dsche beoordeeling." De heer Uijttenhoven verlaat de vergadering. Bij het volgend artikel der zelfde afdeeling vestigt de heer Ruijsch de aandacht op den verwaarloosden toestand van het zoo nette verkoophuis in de Noordstraat en het slechte toezigt dat omtrent dat gebouw schijnt te worden uitgeoefend. Niet meer opbrengende dan f 130,wordt het door de vendumeesters voor veel meer gebruikt dan waarvoor het bestemd is, terwijl deze hij den ontvanger slechts opgeven voor hoe veel dagen zij het gebouw in gebruik hebben gehad hij achthetniet wen- schelijk dat men zich geheel op de regtschapenheid der vendu meesters verlaat, daar het gebleken is dat er zelfs verkoopin- gen zonder weten van de notarissen daar hebben plaatsgehad. Na eenige diskussie heeft de voorzitter zich bereid ver klaard het gewenscht onderzoek te doen plaats hebben. Vervolgens is de begrooting in haar geheel vastgesteld tot een bedrag van f 155,536,38 in ontvang eu uitgaaf. Voor kennisgeving is aangenomen de mededeeling des voorzitters dat eenige besluiten tot af- en overschrijving op de gemeentebegrooting van 1S62 zijn goedgekeurd. De heer an der Os zegt dat er bij de ingezetenen ontevre denheid bestaat daar zij die des avonds na elf uren binnen de stad komen, door de ambtenaren aan de poort naar hun naam gevraagd en die namen den volgenden morgen bij den kontroleur op rapport gebragt worden. De voorzitter zegt dat zulks is geschied om te ontdekken wie het jeugdig plant soen des nachts moedwillig scheen te beschadigen. Die maat regel welke goed heeft gewerkt, is echter door den kontro leur oraslagtiger uitgevoerd dan het voornemen was, zoo dat een register is aangelegd dat eiken morgen bij den voorzitter wordt bezorgd. De heer Ruysch dankt voor de ontvangeu inlichting, en keurt het goed dat de burgemeester als hoofd der policie zulke maatregelen neemt, maar niet dat die van den kontroleur uitgaan. Op een vraag van den heer de Kruijff, of het voornemen bestaat om de Vrouwestraat niet meer te laten berijden, daar die nog steeds is afgesloten, antwoordt de voorzitter ontken nend. waarna de zitting is gesloten.

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 7