MIDDELBURGSCHE COURANT. N°' 1.25. Zaturdas 18 Oktober. 1862. Bij deze couranl behopreri, Iwéo bijvoeg sels, bevattende 1. Verslag van de behandeling der gemeenteb'egrooting enz. in den gemeenteraad van Vlissingen,' zitting van 1 3 en 15 dezer; 2. Voorloopige verslagen der tweede kamer over Hoofdst. VIII (oorlog) der staatsbegrooting voor 1863 liet wetsont werp tot verhooging van hoofdst. VIII (marine) del-staats- begrooting voor 1862 verslag omtrent de gegeven inlichtin gen nopens de uitzetting van graaf d'Hombres. Editie van vrijdag avond 8 ure. middelburg 17 Oktober. In ons nommer vanjl. dingsdag deelden wij eene korres- pondentie uit 's Gravenhage mede, volgens welke Money, de schrijver van het werk „Java. of hoe eene kolonie moet be stuurd worden," aan den minister van koloniën, den president der tweede kamer en anderen een merkwaardigen brief zou geschreven hebben, Het voorloopig verslag der tweede kamer omtrent hoofd stuk IX (koloniën) der begrooting voor 1863, waarvan wij een kort overzigt in dit nomtner mededeelen. bevat eene op merking welke het door onzen berigtgever beweerde volko men bevestigt. Meermalen hebben wij melding gemaakt van de uitzetting in november des vorigen jaars, van den heerCharles Guy, zich noemende graaf d'Hombres, en de gevolgen welke deze han delwijze heeft na zich gesleept. De kommissie uit de tweede kamer te dier zake benoemd, heeft thans verslag uitgebragt nopens de door den minister van justitie gegeven inlichtingen. Wij deeien het voornaamste uit dat verslag benevens eene herinnering aan het gebeurde in her tweede der bij dit nom mer behoorende bijvoegsels mede. Het belang der kwestie, waarbij het de waarborgen voor persoonlijke vrijheid geldt, heeft ons Diet doen schromen aan dt mededeeling eenige uit voerigheid te geven. Z. M. de koning is woensdag ochtend, vergezeld van Z. K. H. den prins van Oranje, uit de residentie naar Het Loo vertrokken. Onze lezers zullen zich herinneren dat wij in het nom- raer onzer courant van 1 februarij 11. melding maakten van het redden der ekipage van een fransche schooner. Zoodra namelijk het ongeval te Vlissingen was bekend geworden werd door de administratie van het liollandsche loodswezen onmiddellijk een behoorlijk bemande loodsboot uitgezonden tot hulp en redding, met dat gelukkiggevolg dat de kapitein en drie matrozen gered en behouden aldaar aan wal werden gebragt. Te dezer zake zijn door Z. M. den keizer der franschen zes zilveren medaljes vereerd geworden aan de navolgende per sonen: de medalje der le klasse aan T. Brand, schipper; J. J. de Vries en G. C. But, matrozen. De medalje der 2e klasse aarf de loodsen L. Naerebout, II. Plugge en M. L. Amadio. Voor zoo ver uit de berigten aangaande den verkoop eener stoomboot te Goes, in de twee vorige noinmers onzer courant voorkomende, mogt kunnen worden opgemaakt datdestoom- bootdienst tusschen die gemeente en Rotterdam gestaakt is, achten wij ons verpligt die berigten te weêrspreken. Die vaart wordt geregeld voortgezet. Uit Brugge wordt gemeld dat naar men zich vleit een ge deelte van den spoorweg tusschen Brugge en Eecloo, en wel dat van laatstgenoemde plaats tot Maldegliem.den '1 november zal voltooid zijn. Te Maldegliem zal de inwijing feestelijk worden gevierd. Uit Utrecht wordt aan het Nieuw dagblad van 's Graven hage medegedeeld, dat door kuratoren der hoogeschool eene voordragt is ingediend ter benoeming van een hoogleeraar in de godgeleerdheid, waarop geplaatst zijn de heeren Chantepie de la Saussaye en dr. van Oosterzee, beide hervormde predi kanten teilotterdam. BEcnocminffeu en besluiten. ridderordenVergunning verleend aan den heer Fr. G. Mennen, te 's Hertogenbosch, tot het aannemen der onder- scheidingsteekenen van ridder der 4e klasse van de orde van Nichan Iftihar, hera doorZ. II. den bey van Tunis geschonken. Kerk- en sclioolnieuw*. De kerkeraad der hervormde gemeente te Tholen heeft berigt ontvangen dat de heer A. Barenbrugh, predikant te Meerkerk, het beroep heeft aangenomen. De lieer TI. van Strien, predikant bij de nedcrduitsche hei'vor.mle ^emeente te Bennekom, heeft voor het op hem stukje lapis tusschen een pincet te hebben genomen en den uito-ebrao-t beroep naar Wolfaartsdijk bedankt. jongeren leerling daarmede „gedurende eenige oogenblikken UH het vroeger door. ons gemelde drietal van predikan- onder den ne asbest re ken en een knevel te hebben gemaakt. Op ten voor de vervultino- der vakature bij de waalsche gemeente de klagt van pijn in de bovenlip, welke donker rood gekleurd te's Gravenhage, is beroepen de heer Caselet, leeraar bij de was, heeft de beklaagde daarop-aangeraden de lip met zout église libre te Lyon. Koloniën. De met de oost-indische overlandmail aangekomen berig ten zijn weder van geen gr-oot Tot het belangrijkste behoort bet door den gocverneur-generaal genomen besluit, behoudens nadere bekrachtiging door de wet, waarbij de padi en rijst, onverschillig van welke plaats en onder welke vlag aangevoerd, voor onbepaalden tijd op Java en Madura vrij van regten worden toegelaten. Bij den hoogen prijs der eerste levensbehoeften wordtdit besluit zeer toegejuicht. Inmiddels j belooft het rijstgewas op Java een voordeelige uitkomst. De raming der goevernementskoffij bedraagt voor 1862 125,000 pikols minder dan de opbrengst in het vorige jaar; die der suiker daarentegen, door verandering der kontrakten 255.000 meer dan in 1861. De vele branden die de bewoners van Java geteisterd heb ben is in den laatstentijd weder zeer aanzienlijk geweest; vele dorpen werden in de asch gelegd. Den 12 augustus overleed te Makasser de oudste zoon van pangeran Dipo Negoro met name Abdul Rachman, inden ouderdom van omstreeks 31 jaren. „Het merkwaardigste wat de laatste mail uit Europa ons aanbragt zegt het Bataviaasch handelsblad was niet de diskussie in de tweede kamer over de afschaffing van de sla vernij. waarin de minister en deliberate partij anti-liberale, de behoudende partij echter liberale beginselen voorstond en deed triomferen, en waarbij de minister van koloniën een wet niet terugtrok, die door amendementen geheel veranderd is in beginsel en strekking; het merkwaardigste wat de mail aan bragt, is het „ontwerj) van wet op de kuituur-ondernemingen in Nederlandsch-Indië," de tweede kamer ter bekrachtiging aangeboden. Moeijelijk laat zich de verbazing schetsen, die dat „ontwerj)" hier beeft verwekt, als uitgaande an den minis ter en het kabinet, die zich liberaal noemen. Niemand gelooft, dan ook meer aan het vroeger hier versjireide gerucht dat de heeren Duvmaer van Twist en van Hoëvell de hand zouden gehad hebben in het ontwerpen dezer wetsvoordragt, die, ge en water te bestrijken welke raad is opgevolgd. Deze en andere middelen zijn door den nieuweling, na zijne tehuiskomst, herhaald in den nacht, gedurende welken hij herhaalde malen is wakker geworden en veel pijn heeft gehad in eene kleine oj)cning onder den neus. Volgens verklaring van den gelioor- t\en deskundige, den heer V. van Lissa. operateur, heel- en verloskundige alhier, zijn de gedane beleedigingen aan de lij) niet gewigtig en hebben deze geene nadeelige gevolgen gehad, terwijl niet het bestrijken met lapis infernalis maar wel de daarna gebezigde chemische middelen in het ontstane wondje pijn hebben kunnen veroorzaken. De beklaagde werd bijgestaan door zijn raadsman mr.W. C. Borsius. De regtbank heeft heden in deze zaak uitspraak gedaan. Zij heeft aangenomen dat de beklaagde als heelmeester de kracht der gebezigde middelen moest kennen en aansprake lijk was voor de gevolgen, en dat de pijn in het wondje is ver oorzaakt door eene daad van den beklaagde, lerw.jl het in deze niets afdoet of hij wien men met lapis bestreek zulks al dan niet vrijwillig heeft laten doen. Zij heeft den beklaagde mitsdien schuldig verklaard aan liet moed willig toebrengen van kwetsuren, zonder dat daardoor eene ziekte of beletsel van te werken gedurende meer dan tivintig dagen ontstaan is. Onder aanname van verzachtende omstandigheden, is hij ver oordeeld tot eene geldboete van f 50 en in de kosten der pro cedure, des noods hij lijfsdwang te verhalen. De hooge raad der Nederlanden, kamer van strafzaken, heeft in zijne zitting van dingsdag uitspraak gedaan in de zaak van den hoofd-redakteur van de Nieuwecourant van den Helder enz., tegen een arrest van het hof in Noord-Holland, waarhij hij wegens medepligtigheid aan lastering is veroor deeld tot eene geldboete van f25. De raad heeft dat arrest vernietigd en de zaak verwezen naar het provinciaal geregts- hof in Zuid-Holland, ten einde op de bestaande akte van hoo- ger beroep oj> nieuw te worden behandeld en afgedaan. Deze vernietiging heeft alleen jilaats gehad op grond, dat bij het arrest niet genoegzaam het bestaan van de medepligtigheid is heel in strijd met de premissen, in de memorie van toelichting j aangetoond, hetgeen een hoofd vereischte tot schuldigverkla- gesteld, bij eventuëleaannemingdemeestdespotiekeen metde j i'ing en veroordeeling is. Intusschen heeft de hooge rand hij arrest uitgemaakt, dat uit artikel 4 van het souvereine besluit vanl814-.geenszinsvoortvloeit.dat, als de schrijver bekend is. de drukker, uitgever of verspreider van alle verantwoorde lijkheid zou zijn ontslagen, maar dat in tegendeel de gewone regelen van medepligtigheid ook in zaken van drukpers van' toepassing zijn. Dagblvan's Gravenh.) Gemengde berigten. Men meldt als eene bijzonderheid dat te Samarang een gymnastieschool is opgerigt, welke de eerste is op Java. Een ondernemer te Weenen heeft het plan gevormd een af- vigerende wetten meest strijdige bepalingen zouden vaststel len, die ooit ten aauzien van NeHerlandsch-Indië zijn aange nomen,en bovendien aan den vooruitgang der reeds gevestigde, meer en meer ontluikende partikuliere kuituur onoverkome lijke hinderpalen in den weg zouden stellen. Men schrijft de mogelijkheid, dat zoodanige wetsvoordragt kon gedaan wor den, aan het tot heden ongehoorde feit toe, dat de minister van koloniën, alvorens in een zoo hoogstgewigtige kwestie een besluit te nemen, de indische regering niet heeft geraad pleegd. Een uitvoerige analyse der wetsvoordragt liojien wij onzen lezers met de volgende mail aan te bieden. „Op de Zuid- en Oostkust van Borneo zoo lezen we ver- j zonderlijk telegraafnet voor die stad en omstreken tot stand der in genoemd bladis het vuur van den ojistand bij lang I te brengen. Te Weenen zouden een centraal bureau en 33 niet uitgedoofd; hoezeer in middelen bijna uitgejiut, maken j bureaux en in de nabij liggende plaatsen 17 bureaux geves- het de muitelingen onze troepen lastig genoeg, daar zij hun tigd worden. De kosten van aanleg zijn berekend op 33,000 terrein kiezen om de bentings en kampongs, onze zijde hou- florijnen en het jaarlijksch onderhoud, inet inbegrip van t dende, te harceleren, waardoor gedurig patroeljes noodzake lijk worden met ojioffering van menschen en geld. „De berigten van Japan zijn van ernstigen aard met ge noegen heeft men hier vernomen dat onze konsul-generaal op zijn post is en in overeenstemming met de vertegenwoordigers der andere mogendheden handelt." De overlandmail van 10 julij was reeds den 14 aguustus te Batavia aangekomendat is de spoedigste overtogt die tot nog toe heeft plaats gehad. Het transport uit Nederland lot Singapore duurde slechts 31 dagen. In den morgen van den 11 augustus is met Zr. Ms. stoom- sehip Bromo van Batavia naar Singapore overgebragt, om van daar verder met de overlandmail naar Nederland te vertrek ken, de afgetreden kommandant van het Nederlandseh-oost- indische leger, J. van Swieten. Een drietal prinsen van liet hof van Soerakarta zijn den 25 augustus te Batavia aangekomen. Dit is de eerste maal dat de hoogste adel der vorstenlanden zich te Batavia vertoonten een der dagbladen beschouwt het toestaan daarvan als eene daad van goede j)olitiek van den goeverneur-generaal, ten einde die prinsen te doen zien, welke de magt is die hen beschermt en hunne positie regelt. Regtszakcn. In de vorige week stond voor de arrondissements regtbank alhier te regt een der leerlingen van de geneeskundige school, reeds bevorderd tot stedelijk en jjlattelands heelmeester en stedelijk vroedmeester. beklaagd van in de maand augustus jl. een pas aangenomen leerling, dien men met den aan akade- miën te huis behoorenden naam van „groen" bestemj)elde, te hebben gelast eeu stukje lapis infernalis op te lossen in water en toen die oplossing niet spoedig genoeg plaats vond het per cent rente van het kapitaal van aanleg, op 53.290 florij nen. Bij eene woordenwisseling te Louisville tusschen den brigade-generaal Jefferson C. Davis en den generaal-majoor Nelson, schoot de eerste den laatste door het hart ten gevolge waarvan hij onmiddellijk overleden was. Dit wordt als een nieuw bewijs van de insubordonnatie bij liet leger der Unie aangemerkt. Men verhaalt dat de japansche ambassadeurs te Londen eene groote teleurstelling hebben ondervonden. De meeste enropesche regeringen hebben de kosten van hun verblijf betaald, en de jajiannezen waren van oordeel dat het zelfde in Engeland liet geval zou zijn. Zij lieten hunne notas van onkosten ten beloope van 100.000 franks aan den minis ter indienen, doch deze antwoordde dat hij niet kon betalen, aangezien de engelsche konstitutie hem geen verlof gaf dit te doen, zonder een bill van het j)arlement. Uit Algerië wordt de volgende naauwgezetlieid en jiligtsbetrachting van een gendarme gemeld. Bij de laatste overstrooming van den Öued-Djemaa liepen twee personen, die op de jagt waren, ge vaar te verdrinken. Een gendarme redde hen met veel moeite en met eigen levensgevaar. Naauwelijks waren zij behouden, of de gendarme vraagde naar de jagtakte, en (laar een dei- jagers er geene had, maakte hij een proces-verhaal daarvan op.Te Haarlem worden thans niet minder dan 300 jierso- nen geëxamineerd tot liet bekomen eener akte van onderwijs. In de nabijheid van Doorn is dezer dagen een bijzonder groote en schoone koningsarend gescholen.Bij Hurst en Blackett te Londen is eene engelsche vertaling van Victor Hugo's Les raisérables, in drie elegant gedrukte deelen kom pleet, verschenen. Uit eene statistiek der bevolking van Rome blijkt, dat liet cijfer dier bevolking, de 25,000 man der fransche bezetting niet medegerekend, thans 197,07S zielen bedraagt. In 1S5S telde die stad 1S0,359 inwoners. Onder de

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 1