O U R A N T. N°-124. Donderdag 1362. 16 Oktober. Bij deze couran t behoor l een bij voegsel Het gemeentebestuur van Koudekerke aan den hoofdon derwijzer der openbare school voor gewoon lager onderwijs, op zijn verzoek, eervol ontslag als zoodanig verleend heb bende. in te gaan met 1 jan narij 1863, roept sollicitanten voor die betrekking op en noodigt hen uit zich vóór den 25 October e. k. met portvrije brieven en onder overlegging hunner stuk ken bij den burgemeester aan te melden. Aan de betrekking van onderwijzer is verbonden, behalve het genot van vrije woningen tuin, eenejaarwedde van f625 benevens van de schoolgelden, waarvoor den hoofdonder wijzer een minimum van f 115 wordt gewaarborgd. De aftredende onderwijzer is ook ontvanger der kerk en armen, voorzanger, koster, klokkenist enz. Koudekerke, den 1 October 1862. De burgemeester H. BRASSER. De secretaris S. C. LOEFF. BINNENLAND. Middelburg ld Oktober. Jl. maandag heeft de gemeenteraad te Vlissingen eene zit ting gehouden, waarin de installatie heeft plaats gehad van de nieuwe raadsleden A. E. Thierens, M. Pot en J. B. de Groof. Met eenparige stemmen is besloten tot het verleencn van een gevraagd eervol ontslag aan den hulponderwijzer op de school voor on- en minvermogenden J.C. Luitingh. De rekeningen van het arm- gast- en weeshuis alsmede van de teekenschool, welke zijn terug gekomen, na tegemoetko ming aan of wederlegging van de vroeger daarop gemaakte bedenkingen, zijn goedgekeurd. Een rapport van de kommissie voor de strafverordeningen, betreffende liet onderzoek omtrent het keuren en wegen van het brood door de keurmeesters en den scheikundige, wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. Vervolgens is een aanvang gemaakt niet de behandeling der gemeentebegrooting voor 1863, waaromtrent vooraf door de daartoe benoemde kommissie verslag is uitgebragt. Be ginnende met de uitgaven zijn de beide eerste hoofdstukken afgedaan, waarna de vergadering is verdaagd tot heden mor gen. In deze zitting is de behandeling der begrooting ten einde gebragt. Zij is vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 155,536,38. In een volgend noinmer geven wij van de beide zittingen een verslag. Slechts weinigen is liet gegund op eene zestigjarige ambts vervulling te mogen terug zien, en liet zeldzame van een der gelijk voorregt maakt het zeker ter vermelding waardig. De heer P. 's Graeuwen mogt dat voorregt genieten. Den 15 sep tember van het jaar 1802 te Leiden tot dokter in de medicij nen bevorderd, zette hi j zich den 14 oktober van dat jaar als geneesheer alhier neder en de dag van eergisteren was alzoo voor hem ongetwijfeld een ware feestdag in welks vreugde menigeen zal hebben gedeeld. Van al de medieinae doctores in ons vaderland is de lieer 's Graeuwen de oudste. LI. maandag werd de eerste steen gelegd voor de openbare lagere school der gemeente Vrouwepolder. Het zesjarig zoon tje van den burgemeester vervulde die taak, waarbij de meeste luister werd ten toon gespreid. Na afloop van dat werk liiehl de burgemeester eene toespraak. Hij rigtfe o. a. het woord tot den bouwmeester en de deskundigen met het opzigt over het werk belast, tot den hoofdonderwijzer, den predikant, de leden van den gemeenteraad en ten slotte tot de werklieden, waarbij hij in korte trekken den eerbied schetste aan den am bachtsman verschuldigd, als eene hoogst gewigtigen stand in de maatschappij vormende. De toespraak werd beantwoord dooreen hartelijk woord van den hoofdonderwijzer. De 11. zaturdag te Goes bij geregfelijke uitwinning ver kochte schroefstoomboot is niet die der Goessche maatschappij van stoom- en zeilvaart welke tusschen Goes en Rotterdam heeft dienst gedaan, zoo als in ons vorig noramer werd gemeld, maar eene sleepboot die te Fort Bath in beslag is genomen. liet Nieuw dagblad van 'sGravenhage deeltmede datZ. M. de koning voornemens zou zijn het opera-gebouw weder over te nemen van het gemeentebestuur; bet gebouw te doen ver- grooten en restaureren, en eene subsidie van 50 a 60,000 gulden jaarlijks zou verleenen, om de fransche opera te 's Gravenhage op nieuw te doen opvoeren tot de luisterrijke hoogte, waarop die instelling onder wijlen Z. M. Willem II stond. De heer mr. J. F. Buys, heeft maandag zijne betrekking als hoogleeraar in de staatswetenschappen bij het Athenaeum Illustre te Amsterdam aanvaard, door het in hetopenbaar hou den eener redevoering, tot onderwerp hebbende: het wezen van het vertegenwoordigend regeringsstelsel. Hij had daarbij vooral het oogmerk zijne beginselen betreffende het staats- regt te doen uitkomen, en alzoo de rigting te schetsen welke hij bij het doceren, in «le betrekking, waartoe hij thans geroe pen is, volgen zou. Na eene algemeene inleiding omschreef hij de beginselen waarop eene konstitutie behoort te rusten en wees tevens het doel aan dat men door haar bereiken moet. De middelen waardoor men moet trachten de hinderpalen uit den weg te ruimen, door welke de vruchten van het konstitutionele stelsel belet worden te rij pen, leerde hij zijnen hoorders kennen. Hij toonde daarbij aan hoe onvolledige kennis tot verkeerde begrippen en miskenning van het stelsel leiden en welke teleurstellingen dn'möet V-'i gevolge hebben. Op welke wijze men die teleurstellingen behoorde te voor komen wees hij medé aan. De aardebaan van den staatsspoorwegTilburg-Breda nadert met rassche schreden de voltooijing. Niet alleen is men reeds met het maken dier baan tot aan het station genaderd, maar ook liggen de rails tot op slechts 500 passen daarvan. Inde volgende week zal met de lokomotief Thorbecke van den Driesprong bij Breda tot in Tilburg worden gereden. Ook worden de werkzaamheden tot voltooijing van het stationsge bouw met kracht voortgezet. Benoemingen cn besluiten. marine. Op verzoek eervol uit de zeedienst ontslagen de luitenant ter zee 2e kl. G. M. Ruijsch Lehman de Lehnsfeld. Marine en leger. De etat-mayor van het naar Batavia vertrokken transport schip Heldin, bestaat uit de volgende officierenkommandant kapitein luitenant ter zee S. II. Binkes; le officier, luitenant ter zee le klasse W. Enslie; luitenants ter zee 2e klasse H. P. König, P.E.Tegelberg, J.M. H.Bervoets; officier van gezond heid 3e klasse J. F. Boeckofficier van administratie 3e klasse E. Canneman, klerk J. C. Coeland. In de bovenrolle nogde luitenants ter zee le klasse J. B. Everwijn. M. O. de Kanter, W. F.deBruijn Kops, F. J.G.vanThiel; adelborsten le klasse A. A. Escher, J. R. Eek, J. C. Sprenger, C. Hoffman. A. D. J. Groenemeijer, C. W. A. D. Steup, C. H. de Goeje en jhr. H. M. van der Wijck. Van de 75 jongelingen, die tegen 8 dezer tothet aangaan eenerdienstverbindtenis bij het instruktie-bataljon te Kampen waren opgeroepen, hebben zich 62 ter bestemder tijd aange meld, terwijl 3 anderen eenige dagen later zullen aankomen. Van deze 62 zijn er 5 afgekeurd wegens Jigcbaarosgebreken en 3 afgewezen ten gevolge van onvoldoende vorderingen in rekenen en schrijven, terwijl 1 jongeling voor alsnog niet toe gelaten werd, wegens het niet in orde zijn der bescheiden, tot eene dieustverbindtenis noodig; 53 jongelingen zijn mits dien bij het instruktie-bataljon ingelijfd. Kerk- en schoolnieuws. Dezer dagen zijn alhier geëxamineerd 3 personen als hoofd onderwijzer, 7 als hulponderwijzer, 2 als hulponderwijzeres, 3 als onderwijzer in de fransche taal, 1 in de engelsche en 1 in de hoogduitsche taal, 3 in de wiskunde, 1 als onderwijzeres in de fransche taal en 1 in de handwerken voor meisjes; waar van zijn toegelaten 5 als hulponderwijzer, 2 als hulponder- wijzeres, i als onderwijzer in de fransche taal. 1 in de hoog duitsche taal (volgens art. 72 der wet), 3 in de wiskunde. 1 als onderwijzeres in de fransche taal en 1 in de handwerken voor meisjes. Regtszakcn. Op heden zijn ter rolle der regtbank alhier door de proku- reurs van partijen konklusiën genomen in de beide aanhangige zaken betrekkelijk de veel besproken kwestie over de al of niet naleving der formaliteiten, voorgeschreven bij art. 986 van het burgerlijk wetboek, tot de geldigheid van een open baar testament, op straffe van nietigheid gevorderd, zoo dat de beslissing dier kwestie ook door deze regtbank eerlang kan worden te geraoet gezien. Gemengde bcrtgtcn. Bij de behandeling der gemeentebegrooting voor 1863 zijn te Arnhem de presentiegelden voor de gemeenteraadsleden afgeschaft. Een kroeghouder te Weenen is dezer dagen tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld hij is 33 j iren oud en reeds 38 malen gestraft. In de nabijheid van Maagden burg werd voor eenige dagen druk gewerkt, om onderteeke naren te verkrijgen voor het bekende adres van trouw en ge hechtheid, dat door zekere partij den koning zou worden aangeboden. Een der leden van de jonkerpartij begeeft zich naar een nabij gelegen dorp, en wendt zich tot de vrouw van een landbouwer met de vraag of haar man het adres reeds had onderteekend. Vernemende dat dit niet het geval was deed hij haar de volgende vraag„Gij hebt een zoon in dienst en wensch dien zoospoedig mogelijk huiswaarts te zien komen?" welke vraag natuurlijk bevestigend werd beantwoord „Welnu," hervatte de spreker, „draag dan zorg, dat uw echt genoot het door ons aan te bieden adres onderteekent." Op aanraden van zijne vrouw ging de boer over tot het ondertee kenen van het adres, en vroeg verlenging van den diensttijd tot drie in plaats van twee jaren gelijk de natie vraagt. Als middel tot verdelging van het zoogenaamde zwam (champig f- j non), dat aan houten vloeren zoo veel schade veroorzaakt, wordt thans met zeer goed gevolg gebezigd eene oplossing van ijzer vitriool met 5 pet. zwavelzuur vermengd. Onder de biljetten, welke voor de groote aanbesteding der posterijen zijn ingekomen, komt voor C. Pannie voor Bergen op Zoom naar Middelburg, ad f5700 'sjaars. De minister van financiën zal later beslissen. Het kornité te Rome heeft aan de jonge koningin van Portugal eene prachtige necessaire ten geschenke gegeven, welke al de toiletbenoodigdheden bevat waarvan eene dame in het oude Rome zich bediende. Volgens de Nieuwe rotterclam-;che courant zijn zaturdag. op rekwisitoir van den kontroleur der direkte belastingen ie Bergen op Zoom op last en in bijzijn van den kantonregter, vergezeld van twee maré- chaussées. door een smid alle deuren opengebroken van het huis, toebehoorende aan en bewoond door den heer Louis Cuypers, onder de gemeente Woensdrecht, ten einde de rijks- schatters in de gelegenheid te stellen de haardsteden en ven sters te tellen, waartoe hij reeds herhaalde malen aan de be voegde autoriteit den toegang tot zijne woning geweigerd had. Maandag is te 's Hage een aanvang gemaakt inet den ver koop des inboedels van wijlen den hertog Bernhard van Sak- sen-Weimar. Er worden, bijzonder voor voorwerpen meer bepaaldelijk door hem gebruikt, vrij goede p.,jzea besteed door liefhebbers, waaronder sommigen zelfs van elders zijn overgekomen. De sluiting der wereld tentoonstelling blijft bepaald op 31 dezer, doch van 3 tot 15 november zal het ge bouw weder tegen hoogeren prijs opengesteld worden, voor het verkoopen van artikelen, en dan zonder eenige ceremonie gesloten worden. De keizerin van Frankrijk is voorne mens eene reis naar Rome te doen. De Cotton supply asso ciation te Manchester heeft, op verzoek van den minister van. koophandel van Turkije, eene groote kollektie katoenzaad, landbouwgereedschappen, enz. met gedrukte instruktiën naar het eiland Cyprus gezonden, ten einde aldaar de katoenteelt te bevorderen; men hoopt (lat de oogst zonder veel moeite 30,000 balen kan bedragen. Te Loiulen is dezer dagen eene tentoonstelling van tuinbouw voortbrengselen gehouden, waarop uit Engeland niet minder dan 12.50 nominees voorko men, terwijl er voorts alle enropesche landen cn britsche kolo niën vertegenwoordigd zijn. De voornaamste zeldzaamheden vindt men in de afdeeling der druiven, alwaar men onder an deren een tros engelsche witte muscadellen aantreft ter zwaarte van 7è ponden. Over het algemeen zijn de aanwezigebuiten- landsche druiven allen klein van stuk in vergelijking van de engelsche soorten, doch daarentegen zijn al de van buiten aangebragte peren, inet uitzondering van de kleine zweedsche peer, zoo veel te grooter. De meeste verscheidenheid vertoont zich bij de pompoenen, die er in allerlei vormen en zwaarte aanwezig zijn. Sommigen daarvan zijn zoo ligtalseene blaas, anderen daarentegen zoo zwaar als een klomp loodeenigen zijn in den vorm van flesschen, komkommers, noten, enz,, an deren zijn weder in de gedaante van slangen gegroeid. De grootste daarvan weegt 200 ponden. Zij komen meest uit den omtrek van Nizza. Te Baden heeft men eene poging tot diefstal gedaan in (le appartementen van den koning van Pruissen, tijdens zijn verblijf aldaar. De bijzondere omstan digheden, waaronder dit feit heeft plaatsgehad doen echter meer aan eene poging tot ontvreemding van stukken en doku- raenten denken dan aan een gewonen diefstal. Le Cournier du Bas-Rhin verhaalt daaromtrent het volgende: de reis- kassette des konings bevond zich in eene kamer op de eerste verdieping, welke op den tuin uitzag. Een der bedienden des konings, die op zekeren avond in het hotel terug kwam, zag dat een der luiken open stond, dat het slot van de kamerdeur was afgenomen en dat de koninklijke kassette verdwenen, was. Onmiddellijk begaf men zich nu met lantaarns op weg ter vervolging der daders, die men onderstelde dat zich nog in den tuin zouden bevinden. Met veel moeite vond men de vermiste kassette in de struiken, terwijl daaraan kenteekenen zigtbaav waren, dat men deze had trachten te openen, echter niet op die wijze als welke men bij volleerde dieven verwach ten zou. Tot nog toe zijn de daders niet ontdekt. Jongstl. maandag morgen, omstreeks 10 ure, heeft de 7ojarige grijs aard Cornells Scheerens te Biervliet, zich door ophanging van. het leven beroofd. Burgerlijke stand. (Van 4? tot 11 oktober.) Vlissingen. BevallenM. Fritz, geb. Anten. z. J. A. van. Oosten, geb. van Sprang, z. M. J. Arpeslagh, geb. Vermeesch, z. A. C. Borgwat, geb. de Rijke, z. A. de Rijeke, geb. Hage, z. E. Haarzakken, geb. Palbrunee, d. Overleden C. J. van Dierendonck, vrouw van J. M. Cre- mers, 30 j. M. J. Luitwieler, vrouw van J. A. Zeegelaar, 43 j. Goes. Gehuwd: A. Engelse, jra. 24 j. met J. A.Otte.jd. 25 j. Bevallen M. Bruineshof, geb. Nonnekes, z.W. M. Allaert, geb. Gorsse, d. F. Bakker, geb. Sandijck, z. OverledenL. Paase, vrouw van J. P. Bosman. 38 j. L. Ca- pello. z. 7 m. J. Breugelmans. vrouw van A. Vink, 25 j. Zierikzee. Bevallen E. Tuinder, geb, LIeijerick, d. C J. le Clercq, geb. Brandt, z. P. Tromper, geb. Metselaar, d. E. Paasse. geb. van Dalen, d. A. Enzlin, geb. Constandse, z. P. van der Bout, geb. van der Maas, d. N. de Haas, geb. van

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 1