tegen haar te waarschuwen, en schijnen haar lichtte schuwen. Dit getuigt van kleinmoedigheid, van wantrouwen in de kracht hunner eigene zaak. Ik wensch hen hierin niet na te volgen, maar roep u met vertrouwen toeonderzoekt zelf standig, en oordeelt dan met kennis van zaken. Hoort de tegenstanders mijner methode-, vermijdt zeniet: maar zou het onbescheiden zijn als ik er bijvoeg: hoort ook mij „Met groote helderheid en zeldzame onpartijdigheid heeft professor Opzoomer voor zijne leerlingen eene zaak bespro ken, die tegenwoordig aller belangstelling tot zich trekt, en vooral voor beoefenaars der geestelijke wetenschappen van het hoogste gewigt is. Algemeen, ook van de zijde van stu denten die gerekend kunnen worden, meer sympathie voor het oude te hebben dan voor het nieuwe, waren dan ook de toejuichingen, die het gesprokene achtervolgden. Ieder ge voelde. dat hier een woord van pas was gesproken ieder was den gevierden en geliefden hoogleeraar dankbaar voor zijne krachtige taal. En zeker was de wensch niet minder algemeen verlevendigd, dat Utrechts hoogeschool in hem nog lang een harer uitstekendste mannen, een harer grootste sieraden mag behouden." SiSenoeiningcn ca besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan Zr. Ms. opper stalmeester mr. J. D. C. baron van Heeekeren van Wassenaer tot het aannemen der onderscheidingsteekenen van groot officier der orde van het Legioen van eer, hem door den keizer der franschen geschonken. belastingen enz. Benoemd tot ontvanger der direkte belastingen en akcijnsen te Houten c. a., de heer W. H. D. Broers, thans in de zelfde betrekking te Zuilen c. a.zijnde het ontvangkantoor Zuilen c. a. ingetrokken en vereenigd met dat te Maarssen c. a. als hoofdplaats, onder voortdurend beheer van den ontvanger H. G. H. Jordens te Maarssenen voor de gemeenten Oosterhesselen. Sleen en Zweelo, hoofd plaats Zweelo, de heer W. A. D. van Groin, thans in de zelfde betrekking te Budel. posterijen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer H. D. F. Sixma baron van Humstra, uit zijne betrekking van surnumerair der posterijen. Kerk- en scBiooIaieuws. In de klassis van Middelburg is in dit jaar bij gelegenheid der gewone kollekte ten behoeve van het fonds voor noodlij dende kerken en personen ingezameld te Middelburg (ne- derduitsche en engelsche hervormde gemeente) f 354,38$, St. Laurens, f 7.10$Arnemuiden f 3,83$,Nieuwland f 9,02$, Kleverskerke f 4,50, Vlissingen (nederduitsche hervormde ge meente) f43,40, Vlissingen (engelsche hervormde gemeente) f"3,714-, Ritthem f3.96$. O. en W. Souburg f 12, Koude- kerke f24,8S, Bekerke f 2,50, Zoutelande f2,76, Meliskerke fl, Westkapelle f8.GS$. Veere f7.15, Gapinge f 1,86, Vrouwepolder f 4,69$, Serooskevke f 13.78, Oostkapelle f5,41'. Domburg f6.58, Aagtekerke f 11,78 en Grijpskerke f 2j te zamen f 535,01. Marine en leger. Zr. Ms. transportschip De heldin, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee S. H. Binkes, is in den voormiddag van den 10 dezer van de reede van Texel naar zee vertrokken, ter opvolging zijner bestemming naar Oost-Indië. Regtszaken. Zatuvdag morgen heeft het provinciaal geregtshof in Zee land uitspraak gedaan in de zaak van Ursula Waijenberg, oud 40 jaren, arbeidster, geboren en wonende te Zuiddorpe. be schuldigd van kindermoord voor de eerste maal door de onge huwde moeder gepleegd. In het nommer onzer courant van jl. dingsdag gaven wij van de behandeling dezer zaak een verslag. Bij het door den voorzitter, mr. C. W. E. Vaillant, uitge sproken arrest heeft het hof in hoofdzaak overwogendat, volgens de bekentenis der beschuldigde, deze in april dezes jaars in ongehuwden staat voor de vierde maal in zvvangeren toestand verkeerde dat zij zich, hare bevalling niet zoo nabij wanende, vergezeld vau haar vierjarig zoontje, in den avond van den 30 april omstreeks vijf uren naar een nabijgelegen stuk land heeft begeven om hout te sprokkelen; dat zij in een sloot, hetzij daarin eenig water aanwezig of deze wel geheel droog was. is bevallendat zij, geen leven in het kind bespeu rende, hare hand op den mond des kinds heeft gelegd om te voelen of het ademde; dat zij, overtuigd van den dood des kinds, het lijkje heeft medegenomen naar huis en aldaar in eene ledige bedstede, waaruit zij eenige steenen heeft wegge broken, verborgen heeft tot 17 meidat zij zich toen met het lijkje, gewikkeld in een rooden doek, heeft begeven naar een kreek onder de gemeente Koewacht, alwaar zij liet in een sink dweil en bevestigd aan een touw met een steen, in het wn'er heeft laten zakken dat deze omstandigheden alle door de verschillende getuigen worden bevestigddat de getuigen de beschuldigde in zwangeren toestand gezien en opgemerkt hebben dat de kenteekenen dier zwangerschap later waren verdwenen dat de beschuldigde ook is gezien meteen mandje welks inhoud dooreen doek verborgen was; dat de beschuldig de de I2jarige getuige L.I.Coppieters kort vóór hare bevalling heeft ontmoet en getracht heeft haar te verwijderen dat dit meisje echter, na zich verwijderd te hebben, de beschuldigde heeft bespied en opgemerkt dat deze naar hare woning is ge gaan en teruggekomen met een mandjedat voorts het werpen van het lijkje in de kreek op bet genoemde tijdstip door de verklaring van een getuige wordt bevestigddat de getuige D. Meggens het lijkje in een rooden doek in de kreek heeft drijvende gevonden en opgevischt, en ook later een steen, een stuk dweil en een eind touw, in tegenwoordigheid van den kantonregter te Axel, uit het water heeft opgehaald dat als- toen het lijk is gesteld in handen der als getuigen en deskun digen gehoordeheeren J. B. de Koeken A. de Fouw, respektie- velijk genees-, heel- en verloskundigen te Zuiddorpe cn Axel, die het lijkje in verregaanden staat van ontbinding hebben bevonden en verklaard dat het kind voldragen en levensvat baar was, en dat er, te oordeelen naar den toestand waarin-de long verkeerde, hooge waarschijnlijkheid bestaat dat het eenigen tijd heeft geleefd, terwijl afsluiting der lucht als oor zaak des doods moet worden aangemerkt; dat het hof uit de omstandigheid dat het kind gedurende eenige korte oo»en- blikken kan geleefd hebben niet vvetttig bewezen acht dat het kind werkelijk geleefd heeft, en dat de dood alzoo niet aan de moeder mag geweten worden; dat de beschuldigde wel eerst heeft gezegd hare hand op den mond des kinds te hebben gelegd om het te doen stikken, doch later dat zij alzoo had gehandeld om te onderzoeken of haar kind al of niet ademde; dat eene teruggenomene bekentenis geen wettig bewijs daar- stelten dat niet bewezen is dat het kind geleefd heeft. Het hof verklaart mitsdien dat het niet bewezen is dat de beschuldigde zich heeft schuldig gemaakt aan het haar ten laste gelegde feit. en spreekt haar overeenkomstig art. 210 wetboek van strafvordering daarvan vrij. niet bevel dat zij zal worden in vrijheid gesteld, ten ware zij om andere redenen behoorde in hechtenis te blijven. Na de uitspraak van het arrest is de beschuldigde onmid dellijk op vrije voeten gesteld. Voorts is voor het hof behandeld de zaak van MarinusBoo- gerd, oud 19 jaren, arbeider, geboren en wonende te Sint- Maartensdijk, thans gedetineerd, welke beschuldigde reeds herhaaldelijk door de regtbank te Zierikzee alsmede eenmaal door dit hof wegens dieverijen is veroordeeld geweest. Thans stond hij te regt als beschuldigd 1. van diefstal gepleegd in een bewoond huis door middel van buitenbraak en inklira- ming; 2. van poging tot diefstal in een bewoond huis door middel van inklimming. welke poging, door uiterlijke daden gebleken en tot een begin van uitvoering overgeslagen, niet dan door toevallige of van den wil des daders onafhankelijke omstandigheden is verhinderd geworden en hare uitwerking heeft gemist; en voorts als beklaagd 1. van diefstal gepleegd door inklimming op een plaats welke niet als bewoond huis wordt aangemerkt of daarmede gelijk gesteld 2. van bedelarij op eene plaats voor welke eene openbare inrigting ter voor koming van bedelarij bestaat. Uit de akte van beschuldiging, de verklaringen van 9 be- eedigde getuigen en 1 minderjarige niet beeedigde getuige, alsmede uit de volmondige bekentenis van den beschuldigde, alles ter teregtzitting, is gebleken 1. Dat de beschuldigde des namiddags van den 6 junij dezes jaars in de woning van P. Geluk, arbeider te Stavenisse, een glasruit heeft ingeslagen, den binnenzijds tot sluiting die nenden wervel afgedraaid,het raam opgeschoven en vervolgens naar binnen geklommen is; dat hij daar heeft weggenomen eenige sneden tarwebrood, door hem met eenig vet besmeerd, alsmede een gedroogde visch en een in de kas liggende tabakspijp. 2. Dat de beschuldigde in den volgenden nacht omstreeks half drie ure naar de woning van J. Steketee, winkelier te Sint-Maartensdijk, is gegaan met het bepaalde doel om uit de lade der toonbank in dien winkel geld te ontvreemden, hetwelk hij wist dat daar voorhanden was; dat hij het raam opge schoven, de blinden geopend en zich met het bovenlijf naar binnen begeven heeft, doch óp het geroep en de komst van den getuige A, de Wilde zich spoedig heeft verwijderd en zijn voornemen laten varen. 3. Dat de beschuldigde op den 16 junij jl. in den voormid dag over een sloot gesprongen en door een haag gekropen is in den afgesloten tuin van den timmerman J. Soons, te Sint- Maartensdijk, en aldaar eenige aalbessen heeft geplukt, opgegeten en in zijn muts medegenomen, waarna hij op de komst van den metselaar M. W. Heyboer is gevlugt. 4. Dat de beschuldigde in den namiddag van den zelfden dag. onder voorgeven dat zijne ouders ziek waren, op de werf der hofstede van C. van Luyck, landbouwer te Sint-Annaland, van diens huisvrouw een boterham heeft gevraagd en gekregen. Het openbaar ministerie, hij monde van den prokureur- géneraal, mr. M.Verbrugge, heeft de vierledige boven gekwa lificeerde beschuldiging volgehouden en gerekwireerd eene veroordeeling van den beschuldigde tot een tuchthuisstraf van 515 jaren en. na het eindigen van den door door het hof te bepalen straftijd, het. opzenden naar een bedelaarsge sticht, alsmede in de kosten. De verdediger van den beschuldigde, mr. W. A. van Hoek, konkludeerde tot de toepassing eener zachte korrektionele straf, uit hoofde van den jeugdigen leeftijd, de geringe waarde van het ontvreemde en de hoogst gebrekkige opvoeding van den beschuldigde, die in zijn jeugdig ontvankelijk gemoed door de harde bejegening welke hij te huis moest verduren, waar hem niets boven het hoog noodige levensonderhoud gegeven werd, de aanleiding vond tot wat hem steeds verder deed afdwalen. Na te hebben geraadpleegd heeft het hof den beschuldigde schuldig verklaard aan de hem ten laste gelegde feiten, doch daarbij in aanmerking genomen zijne jeugdige jaren en zijne volkomene bekentenis, alsmede de geringe waarde van het door hem ontvreemde, en hem veroordeeld tot eene korrek tionele gevangenisstraf van 2 jaren en na het eindigen van zijn straftijd opzending naar een bedelaarsgesticht, benevens in de kosten, des Roods te verhalen bij lijfsdwang. Nog was op de bank der beschuldigden gezeten Joost Zandée, oud 7U jaren, arbeider, geboren en wonende te Yer- seke. Deze is in den nacht van 18 julij jl. tusschen 1 en 3 ure, door den te Yersekegestationeerden rijksveldwachter ontdekt met een mand waarin acht struiken kropsalade, welke de beschuldigde had afgestoken in den tuin van J. Jacobse, landbouwer te Yerseke, zonder daartoe verlof van den eige naar te hebben bekomen. De prokureur-generaal rekwireerde schuldig verklaring van den beschuldigde aan diefstal, gepleegd bij nacht op de aan- hoorigheid van een bewoond huis, en veroordeeling tot een tuchthuisstraf van 5—10 jaren of zoodanige andere straf als het hof, behoudens eene goede regtspleging, zoo vermeenen te behooren, alsmede in de kosten. Het hof heeft het feit als bewezen aangenomen zoodanig als het Js gekwalificeerd, doch lettende op de voorgedragen verdediging: den hoogen leeftijd en de geringe waarde van het ontvreemde, den beschuldigde veroordeeld tot eene kor rektionele gevangenisstraf van drie maanden en in de kosten. Gemengde üieiigten. In de kathedraal te Atrecht heeft menjeene schilderij, welke steeds door stof bedekt was, schoon gemaakt en ontdekt dat zij vervaardigd is door Theodoor van Thalden, die in 1607 te 's Hertogenbosch geboren en een der voornaamste leerlingen van Rubens geweest is. Bij het schilderen der groote stukken voor de galerij van het Luxembourg stond hij zijn meester te Parijs ter zijde. In de eerste acht maanden dezes jaars zijn uit Frankrijk voor 8.319,600 franks boeken uitgevoerd, tegen 7,809.000 in het zelfde tijdstip van 1861; in het geheele jaar 1860 bedroeg die uitvoer slechts 8,489,400 franks. Het oor deel van natuurkundigen over den hoogen ouderdom dien de raven bereiken kunnen wordt bevestigd door een in het bosch van Clairmarais geschoten grooten raaf. die een ring om een der pooten had, met het opschrift: Geboren te Kortrijkia 1772. In de bibliotheek van St. Genoviève is eene konink lijke verordening van den jare 1600 gevonden, waarbij de bouw van nieuwe straten in Parijs en verder regtsgebied op stokslagenstraf wordt verboden. De onthulling van het standbeeld van Schiller te Mannheim is tot 10 november e. k. uitgesteld. In de vorige week is op de plaats van het gere formeerde weeshuis te Delft een kind van het mannelijk ge slacht gevonden, dat naar gissing een maand oud en goed gekleed was. Er was een briefje bij met de woorden „Ge- riffermeert, Gerrit angegeven maar nog niet gedoop." De heeren Sterk, van Ollefen en Haspels hebben aan den ge meenteraad te Arnhem een subsidie van f 5000 verzocht tot instandhouding van het aldaar door hen gevestigd nationaal tooneel voor Gelderland en Overijssel, welk verzoek door 250 ingezetenen moet zijn ondersteund. Bij een vermoedelij- ken omslag over deze 250 ingezetenen zal ieder hunner jaar lijks f 20 in dit subsidie moeten dragen. De gedeputeerde staten van Friesland hebben de kamer van koophandel te Harlingen uitgenoodigd tot het instellen van een onderzoek omtrent het uit Londen terugzenden van bedorven friessche boter. Te Comine in België is een schrikkelijk ongeluk ver oorzaakt door de nieuwe amerikaansche olie. Door het sprin gen van een lamp, die men op nieuw met olie vulde, terwijl de lamp nog warm was, is een persoon gedood en een ander zwaar gewond. Meteorologische waarnemingen, gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, des middags 12 ure. Oktober 1862. Wind. S 1 5 Jüaagate 1 "S o' s s -§> £P a temperat. Aanmer R a 1 SO 1° 1u i en verschil met de kingen. s pq~ H - cv'1 hoogste. 5 No.t.O. 8.5 772.8 17.8 0.79 11.94 0.0 ligt bew.heij.h 6 O.ZO. 3 705.1 16.4 0.82 11.48! 0.0 helder. 7 N. t. O. 13 761.0 14.4 0.83 10.38 0.0 bew. lieij. reg. 8 O. NO. 1 770.7 16.7 0.81 11.54 1.9 ligt bew. lieij. 9 O. t. N. 5 770,4 15.4 0.78 10.24 0.0 helder. 10 O.ZO. 2 766.9 15.4 0.84 11.04 0.0 helder heijig. U z. zw. 3 760.6 17.2 0.86 12.64 0.0 ligt bew. heij Thermometers tand. 11 okt. 's morg. 7 u. 56 'sraidd. 1 u. 62 's av. 11 u. 58 gr. 12 's morg. 7 u. 56 's mid tl. 1 u. 61 's av. 11 u. 62 gr. 13 's morg. 7 U. 56 's midd. I u. 61 gr. Maten generaal. staatsbkgkooïtng voor 1863. yoorloopigc verslagen Hoofdstuk II (Hooge kollegien van staat). Sommige leden deden de vraag of het niet mogelijk zou zijn, onafhankelijk van het bijblad tot de Staatscourant, een door de ambtenaren der tweede kamer bewerkt overzigt vau het verhandelde in elke openbare zitting het licht te doen zien, hetwelk het gesprokene met meer uitvoerigheid dan het tegen woordig koet verslag der Staatscouraut vermeldde. Het heeft een onaangenamen indruk gemaakt, dat het per soneel der algemeene rekenkamer voortdurend even groot blijft, terwijl het verwondering wekte dat dat kollegie negen boden en assistent-boden noodig heeft. Op nieuw kwam men op tegen de ongepastheid, dat geen verantwoordelijk minister, maar de onverantwoordelijke di- rekteur van het kabinet des konings, den dag der plaatsing van wetten en besluiten in het Staatsblad vaststelt en daar door over de afkondiging beslist. Verleden jaar beloofde het toenmalig bewind stappen te doen tot verandering, maar sedert heeft inen daav niets van gehoord. Hoofdstuk III A (Buitenlandsche zaken). Men vroeg van onderscheidene zijden naar den stand der Maaskwestie, naar onze houding ten opzigte van de afkoop baarheid zelve van den Scheldetol, naar de voornemens in de rigting van algeheele afschaffing der Rijntollen, naar den stand der onderhandelingen met Frankrijk over een nieuw traktaat, naar de zaken betrekkelijk de verhouding van Limburg tot den Duitschen bond, naar den stand der financiële verevening met Luxemburg,naar de aanhangige geschillen tusschen Nederland en Venezuela,naar hetaanknoopen van onderhandelingen met China tot het sluiten van een traktaat, naar de overeenkom sten die gemaakt zijn met de japansehe gezanten die Neder land bezocht hebben, naar mogelijk gedane stappen bij de regering der Vereenigde Staten om aldaar vrij verklaarde negers naar Suriname te lokken. Eenige leden wenschten ook iets te vernemen over de in beslag neming van geldswaarden, aan nederlanders toebehoorende, onder den nederlandschen konsul te New-Orleans, en orer de onderhandelingen met

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 2