MIDDELBURGSCHE COURANT. N°' '122. Zaturdag y 11 Oktober. 1862. r' Editie van vrijdag avond 8 ure. De burgemeester en wethouders van Vlissingen maken be kend, dat een uittreksel van den, overeenkomstig art. 11 der wet van den 21 december 1853 (Staatsblad no. 128) vervaar digden staat betrekkelijk de verboden kringen van het fort De lluijter, ter voldoening aan het le lid van art. 17 dier wet, ten llaadhuize isnedergelegd, en dat de afkondiging, bedoeld in liet tweede lid van liet vermelde aftikél, op den October 1862 heeft plaats gehad. Vlissingen, den 10 octoher 1862. De burgemeester en wethouders voornoemd, J. W. CALLENFELS. De secretaris P. FORBES WELS. BINNEKLANU. Middelburg JLO Oktober. Wij vernemen dat Z. M. de koning aan de heeren G. de Bruijne en jhr. mr. A. van Reigersberg Versluijs kwijtschel ding heeft verleend van de zeven geldboeten ieder van f 25, waartoe zij in hunne betrekking van kommissarissen van het muziekgezelschap: Uit kunstliefde, alhier, bij arrest van bet provinciaal geregtshof van Zuid-Holland dd. 25 maart jl. zijn veroordeeld. De heeren Levinus de Buck en Alex. A. Crafford heb'ben zich in kassatie voorzien tegen de arresten door het provinciaal geregtshof van Zeeland ten hunnen laste gewezen, en waarvan wij in ons nommer van jl. dingsdag melding hebben gemaakt. Men schrijft ons uit Zuid-Beveland 9 dezer. „De aardappels zijn in deze streken bijna overal gerooid. Meest allen hebben een ruim beschot geleverd, en zijn voor treffelijk van smaak. Alleen de zoogenaamde jannen of jam men maken hierop eene uitzondering. Deze, na zich den ge- heelen zomer met kort loof en gekrulde bladeren vertoond te Lebben, gaven ten laatste weinig schot, de smaak is echter mede zeer goed. Zij hebben dus hun roem van vroeger hier slechts gedeeltelijkgehandhaafd. De prijs is f 1,'10 tot f 1,90 de mud." Uit Zierikzee schrijft men ons 8 dezer „De herveiling der ouroerende goederen, van welke op gis teren volgens mijn vorig berigt de eerste veiling plaats had, lieeft den volgenden uitslag opgeleverd. Het woonhuis met koetshui*», siall ng en tuin is gekocht door regenten van het burger weeshuis alhier, voor f6025. De hofstede Stadwijk met cirka 33 bunders erf, tuin, boomgaard, bouw- en weiland in massa, voor f315,25 per gemet. De buitenplaats Mon- plaisir, ter grootte van 21 bunders 61 roeden 25 ellen, voor f21,150, door jhr. W. M. II. de Jonge. Het slot Moermont en de hofstede Moermont met de daarbij behooreiide lande rijen, groot ruim 55 bunders, door den heer Hoijer te 's Hage, voor f217 per gemet. Een zesde aandeel tienden in den pol der Zonnemaire heeft opgebragt f 57003/10 aandeelen in de tienden van den polder Stavenisse en 3/32 aandeelen in de tienden van 6 verschillende polders, gelegen in de gemeente van Stavenisse. f6350. De tienden gelegen in den 2en. 3en, len en 5en blok in den lieer Janspolder, gemeente Wisse- kerke, f13,100. Cirka bunder tienden beoosten Zwaan, gemeente Nieuvverkerk cirka 1J dito dito in Kapelle aldaar; cirka li dito dito in de gemeente Ouwerkerk; 1/10 in de Raapschoef, onder de gemeente Oosterland 1/12 in de Bree- tienden aldaar, de helft in den blok Zonneschijn aldaar en de helft in de zevenjarige tiend van ruim 1 bunders in de ge meente Nieuwerkerk, te zamen f1801. Voor de meestoof- portiën bedroeg het hoogste bod, te weten voor 1/16 in de meestoot' De star te Zierikzee, f 1125 voor 1/11 in de bmten- ineestoof De roos te Brouwershaven f700; voor 1/16 in de ineestoof te Bommenede f 1650. Voorts zijn nog eenige per- ceelen land en boomen afzonderlijk verkocht. Na een beraad van 2 uren is verklaard, dat het verkochte aan de respektieve koopers is toegewezen, met uitzondering van eenige pereeelen boomen, van welke verkoopers zich de toewijzing reserveren. „De uitslag van deze verkooping mag wel aller gelukkigst lieeten, daar zij niet alleen over het geheel een aanzienlijken prijs heeft opgebragt, maar ook dit aangename gevolg zal heb ben. dat bet tegenwoordige weeshuis alhier zal kunnen ont ruimd en het door heeren regenten aangekochte gebouw tot een fraai en doeltreffend weeshuis zal ingerigt worden, terwijl men zich vleijen mag dat het oude slot Moermont in stand zal blijven." Uit Roosendaal meldt men, 8 dezer, aan het Dagblad van Zuid-Holland en 'sGravenbage. „De werkzaamheden aan het zeeuwsche spoor zijn van voorloopige tot definitieve overge gaan. Met het leggen der rails is men ongeveer tot de eerste brug genaderd en worden deze, benevens het rivierzand, aan houdend aangevoerd en door wagens over de nieuwe rails door paarden getrokken al verder en verder voortgebragt. De arbeid der paarden wordt in de volgende maand door stoom vervangen." De vermoedelijke staking van dc uitgave der Rotterdam- sclie courant, waarvan de eigendom en het regt van uitgave tegen 20 dezer in openbare veiling zijn gebragt, heeft eenige kapitalisten doen besluiten met 1 januarij eenegeheele nieuwe courant op te rigten. Zij hebben bij advertentie bekend ge maakt dat zij het drukken van dat blad wensehen aan te be steden. Daarbij is de oplage bepaald op 1000 exemplaren en de Nieuwe rotterdaunsche courant tot model gesteld. Uit Doesborgh schrijft men ons van S dezer: „Op nieuw kan ik u een klein vervolg op de ellecomsche kerkelijke twisten leveren, jammer maar dat men daarmede nog niet aan het slot is. Er waren, zoo als u vroeger is berigt, door drie aanklagers klagten bij het klassikaal bestuur inge leverd tegen den predikant. Nadat op de overigen reeds vroe ger afwijzend was beschikt, is dezer dagen vonnis gewezen op de beschuldiging dat hij weigerde inzage te geven van de notulen waaruit moest blijken van eene door hem, ten behoeve der diakonie aangegane schuld van f100. Men meende dat hij zich op die wijze van de betaling dier som zocht af te maken. Door de lezing der notulen, zoo wel als door een naauwkeurig onderzoek, is nu aan het klassikaal bestuur ge bleken dat al die aantijgingen lasterlijk waren en alle bewij zen voor die beweerde schuld ontbreken. Daarom is ook aan al die drijvers te kennen gegeven dat hunne handelwijs zeer werd afgekeurd, waarbij de vermaning is gevoegd om zich verder van dergelijkeonbewezene insinuatien te onthouden. „Op het verzoek örn het bewijsvoorhun beweren te leveren, hadden zij opeen zeer ongepasten toon geantwoord, die iu het bedoelde stuk scherp is doorgehaald. „Wi j vertrouwen dat deze beslissing genomen is zonder het oog op het bekende spreekwoord „Clericus clericutn non de- cimat," en verheugen ons over de teregtwijzing dezer ver dwaalde schapen, die uit partijzucht tegen hunnen herder alle gevoel voor betamelijkheid schijnen te hebben uitgeschud." Volgens de Leidsche courant is de eenige persoon, die nog in hechtenis werd gehouden wegens de ongeregeldheden te Leiden op 13 september jl., thans mede in vrijheid gesteld. Men schrijft uit Scheveningen, 7 oktober, aan het Algemeen handelsblad „Thans is op 16 pinken na onze visschersvloot ter steurharingvisscherij naar de engelsche kust afgevaren. 10 pinken zijn opgetrokken en worden ter haringvisscherij gereed gemaakt; terwijl 6 pinken van de vloot op de kust blijven varen om de markt van verschen visch te voorzien. Heden zijn 11 visschers van andere plaatsen alhier geweest en hebben tegen goede prijzen hun visch op den afsiag ver kocht. Sedert den 16 der verleden maand zijn 17 haring schuiten aangezet, die gezamenlijk hebben aangebragt 608,000 steurharingen. De pink, die den meesten haring had gevangen was die van den reeder A. Pronk, die 71,000 stuks leverde. De prijzen zijn van den grooten haring van f 19 de volle en f 33 de ijle. De kleine haring geldt, de volle f 28, de ijle f 25 het duizendtal. Verleden jaar bestond onze haringvloot in 129 pinken; thans zal zij 127 bommen tellen. Op dezen tijd waren verleden jaar 16 schuiten, thans zijn er 22 aan geweest. Verleden jaar bedroeg het getal aangebragte steurharing 581,000 en 95 ton pekelharing; thans 752,000 en 115 ton pekelharingzoo dat de visscherij gunstiger schijnt te staan dan verleden jaarongelukkig heeft men reeds een menschen- leven te betreuren een jongeling, Ros genaamd, is over boord gevallen en verdronken." Benoemingeia cn besluiten». ridderorden. Vergunning verleend aan den heer W. J. C. ridder Huyssen van Kattendijke, minister van marine, tot het aannemen en dragen van het versiersel van ridder le klasse van de orde van Niehan Iftahar, hem door Z. H. den bey van Tunis geschonken. marine. Verleend de rang van kapitein bij het korps mariniers aan den len luitenant opper-vuurwerkmaker bij de marine H. La Fors. Op verzoek eervol uit de zeedienst ontslagen de officier van administratie 2e klasse F. T. Steinbuch, thans in Oost-Indië. leger. Overgeplaatst in rangen ancienneteit bij het wa pen der infanterie van het leger in Oost-Indië de 2e luitenant van het le regement infanterie J. F. L. Schneider. Kerk- en schoolnieuws. De heer J. van Witzenburg, tot dus ver predikant bij de nederduitsche hervormde gemeente te Tholen en beroepen naar Bergen op Zoom, heeft jl. zondag zijne intreerede in de laatste gemeente gehouden, naar aanleiding van Nehemia II20i. Jl. zondag heeft de heer Th. II. Nahuys, beroepen pre dikant bij de hervormde gemeente te Biezelinge, zijn dienst werk aanvaard met eene leerrede naar aanleiding van I Cor. II2. Hij was des morgens tot die gemeente iugeleid door zijn broeder P. A. T. Nahuys, predikant te Ter Aa, die tot tekst had gekozen Jac. 12I£. Te Axel is thans tot predikant hij de hervormde ge meente beroepen de heer A. van der Flier, predikant te Bun schoten (Utrecht). Op het drietal van predikanten voor de vervulling der vakature bij de waalsche gemeente te's Gravenhage zijn ge plaatst de heeren Casalet, leeraar bij de église lihre te Lyon lloche Dieu. oud-leeraar te Sedan -, en Anet, leeraar bij de église lihre te Brussel. Marine en leger. Krachtens Zr. Ms. besluiten vau den S dezer worden de ka pitein-luitenants ter zee J. F. Koopman en M. H. Jansen met den 20 dezer eervol ontheven van liet hevel over de respektie- velijk door hen gekommandeerd wordendeschroefstoomsche- pen Cornelis Dirks en Djainbi, en het bevel over die schepen met den 21dezer opgedragen over den Cornelis Dirks aan den luitenant ter zee der 1ste klasse A. W. de Ru ij ter van Steve- ninck, en over de Djainbi aan den kapitein-luitenant ter zee P. A. van Rees. Staatscourant Naar wij vernemen hebben zich ook in het oude drooge dok te Nieuwediep verschillende lekken vertoond, die voor liet behoud daarvan doen vreezen. Het is te hopen, dat althans dit dok in stand blij ve, vermits de hoop om het nieuwe dok te herstellen gering is. Handelsblad Gemengde berigteii. Den 3 dezer is te Brussel eene nieuwe avereen komst tot wederkeerige uitlevering van misdadigers, ter vervanging der bestaande konventiën, geteekend. Volgens het Algemeen handelsblad heeft het goevernement van Grenada een begin gemaakt met den verkoop der kerkelijke goederen, welker waarde op 15,000,000 dollars geschat wordteene som meer dan voldoende om de geheele schuld af te lossen. Jl. zon dag heeft zich in de Kloosterkerk te 's Gravenhage een vreemd geval voorgedaan. Bij de avondmaalshediening door den heer Gunning, terwijl de leden aan tafel gezeten waren, stond een persoon op en hield met luider steiutne een toespraak; de predikant verhinderde hem daarin niet. Toen de man geëin digd had ging hij weder zitten en werd de dienst voortgezet. De gemeenteraad v.in Arnhem heeft besloten aan de kweek school voor onderwijzeressen aldaar een subsidie van f 1000 te verleenen. Te Trotnsöe, in Noorwegen, werd dezer dagen op een maaltijd eeu hoogst zeldzaam geregtopge- disuht, namelijk vtrsch ossenvleesch, dat in den vorigen zomer in, op Spitsbergen in den grond gegraven blikken bussen, ge vonden was. Aan eenige duidelijke kenteekenen kon men bemerken, dat die bussen door personen, behoorende tot de bemanning der expeditie van kapitein Parry, al zoo in heïjaar 1520, natuurlijk hermetisch gesloten, daar waren nedergelegd. Het vleeseh was iu smaak en reuk nog volkomen versch. Waarschijnlijk zullen binnen kort,volgens het Nieuw dagblad van 's Gravenhage, twintig jeugdige japannezen hier te lande aankomen, ora zich toe te leggen op de zeevaartkunde, bouw kunde, geneeskunde en andere vakken van wetenschap. Eene deputatie uit de leden van de 2e seklie van het Metalen kruis, afdeeling Dordrecht en omstreken, heeft een adres, door S0 leden onderteekeud, aan Z. M. den koning aangebo den met verzoek om den heer A. de Vogel, praktiserend ge neesheer te Dordrecht en oud-chirurgijn-majoor, te benoemen tot ridder der orde van de Eikenkroon. Dingsdag morgen heeft de minister van binnenlandsche zaken te Zwolle bij den regter IJsseloever den eersten steen gelegd van de spoor wegbrug, die eerlang de provincie Overijssel met de overige gewesten aan gene zijde der rivier zal verbinden. De Es- pérance van Nancy bevat het volgende berigt van eene dame, die zich te Ilonkong bevindt: Al wat men aangaande de chi- nesehe kinderen zegt, is maar al te waar. Hier werpt men ze echter niet aan de varkens voor, maar dit geschiedt wel in het binnenland. Te Hong-Kong komen de moeders aan hetasyle de la Sainte-Enfance hunne kinderen verkoopen en men moet ze vrij hoog betalen en de kleederen, waarin zij zijn gewik keld, teruggeven. Onlangs was ik in het gesticht, toen eeri der nonnen binnenkwam met een kind, waarvoor zij slechts 20 stuivers had gegeven. De moeder kwam echter terug en eischle nog 10 stuivers, welke men haar gaf. Er woont hier eene vrouw, die handel in kinderen drijft. Zij komt van tijd tot tijd met 30 a40 kinderen te gelijken heeft verhaald, dat zij, voor dat zij wist dat men ze kocht, er meer dan 600 had in het water geworpen. De reden van dezen moord of verkoop is, dat de chinezen hunne vrouwen kunnen verlaten wanneer zij verkiezen, en dat de moeders dan niets beter weten te doen dan zich van hunne kinderen te ontlasten. Twee dames, te 's Hertogenbosch, die zijn rondgegaan meten hebben aange boden eene lijst van inteekening voor eene verloting van voor werpen, welke op 9 december te Rome ten behoeve van den paus zal plaats hebben, zijn door de arrondissementsregtbank aldaar veroordeeld tot eene geldboete van 100 dukatons (f315) ieder en subsidiair tot eene gevangenis van drie maan den. Volgens den Moniteur de la Cöte d'or verzocht de intendant van zekere markiezin X., in het kanton V., zijne meesteres om meerder inkomen, daar hij van 1200 franks niet leven kon. Op de vraag der markiezin, hoe zijn voorgan ger, die na tien jaar in hare dienst te zijn geweest met eene jaarlijksche rente van 10,000 franks vertrok, het gemaakt had, antwoordde de intendant, dat die man haar bestolen had. „Welnu, mijnheer, zeide de markiezin, besteel mij ook, maar laat mij met rust." Te Londen is dezer dagen een meisje

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 1