MIDDELRURGSCHE C O U RA N T. N"' 121. Donderdag 9 Oktober. Bij deze courant behoort een bij voegsel De burgemeester en wethouders van. Vlissingen maken be kend Dat de betrekking van hulponderwijzer aan de open bare school1 voor on- en minvermogenden, binnen deze ge meente met 1 november aanstaande openvalt, aan welke betrekking is verbonden eene jaarwedde van f300. En noodigen mitsdien hen, die voor die betrekking wen- sehen in aanmerking te komen uit, om zich onder overlegging der noodige bescheiden, ten spoedigste in persoon of door portvrije brieven aan te melden bij den burgemeester dier gemeente. Vlissingen, den 3 october 1802. De burgemeester en wethouders voornoemd, J. W. CALLENEELS. De secretaris P. FORBES WELS. BI\\E\LV\I). Middelburg 8 Oktober. In de zitting der tweede kamer van heden zijn al de aan de orde gestelde wetsontwerpen aangenomen. De vergadering is tot nadere bijeenroeping uiteengegaan. In ons nommer van 30 september deelden wij eenige bijzon derheden mede uit het verslag der kommissie voor de zeemagt die Nederland behoeft, doch bepaalden ons toen tot een uit treksel van de inleiding waarmede de kommissie dit rapport heeft verrijkt. Wij meenden in verband met den beperkten omvang van ons blad het daarbij te kunnen laten. Daar ech ter geen onzer andere dagbladen iets aangaande hetgetui- genverhoor heeft medegedeeld en daarin toch veel belangrijks voorkomt, achten wij ons verpligt de verhooren van eenige getuigen nog in 't kort voor onze lezers te resumeren en daar voor ons bijvoegsel van heden te bestemmen. Wij bepalen ons echter hoofdzakelijk tot die verklaringen vvelke zich in eenig opzigt van de meer algemeene onderscheiden, of waarin over het plan tot opheffing van de konstruktie-werf te Vlissingen gesproken wordt. Dezer dagen is door den kommissaris des konings in deze provincie aan burgemeesters van verschillende gemeenten en eenige nndere autoriteiten toegezonden een fotografie-portret van Z. M. den koning, voorzien van Zr. Ms. eigenhandig ge stelde handteekening. Deze aanbieding is het gevolg van 's konings tevredenheid over de wijze waarop hij in mei 11. in deze provincie ontvangen is. Uit Zuid-Beveland schrijft men ons van 7dezer „De werkzaamheden aan de suatiesluis bij Hansweert zijn lieden morgen hervat. Aan het kanaal heeft het schuijeren opgehouden. Alleen ziet men er de aarde van den Bonzy- met paarden naar den rijks weg voeren. In het geheel zijn er 100 man aan het werk. „Dat de tijding van de op handen zijnde aanbesteding der schutsluizen, aan de monden van genoemd kanaal, ten uwent met vreugde vernomen, ook hier als welkom is begroet, be hoeft wel niet te worden betoogd, vooral niet voor hen die het werk van den beginne hebben gadegeslagen. „Laat ons het gebeurde nog eens in herinnering roepen. „In den zomer van het jaar 1852 heerschte er op het anders stille Hansweert eene groote bed rij vigheidonrijp koren werd weggemaaid, houtgewas geveld, slooten gedempt, oneffenhe den weggeruimd, en alles erlangde er een ander aanzien. Als met een tooverslag verrezen er herbergen, of liever kroegen, met de haar eigendomtnelijke namen, en eene menigte tenten engelsche en hollandsche werklieden wedijverden met elkan der in vlugheid van uitvoering, en beider talen mengden zich zonderling dooreen. Spoedig was alles voor het voorgestelde doel gereed en in feestgewaad gedost. Op den 1 julij van ge noemd jaar stroomde eene ontelbare volksmenigte, nieuwsgie rigen en genoodigden, van liëinde en verre daar heen, als trok eene onzigtbare magneet hen aan. En waarmede stond dit alles in verband? Met de graving van het kanaal door Zuid- Beveland, waaraan men toen, onder een daverend hoera, de eerste zode stak, en bij welkegelegenheid een schitterend diner gegeven werd, waarop velen verschenen. „Met liet graven werd daarna een aanvang gemaakt en binnen een paar jaar zou „het pruts van een kanaal," zoo als men het noemde, klaar zijn. Sommigen zagen er in hunne ver beelding reeds een trotschen driemaster doorstevenen, en Hansweert in eene volkrijke, welvarende stad herschapen. Ongelukkig moest de illusie weldra voor de koude werkelijk heid plaats maken. Spoedig ontbrak dat energieke dat men bij andere openbare werken ontmoet, eu zoo schitterend als het begonnen was zoo prozaïsch werd het eenigen tijd daarna gestaakt. „Tien jaren zijn er alzoo sedert dat tijdstip voorbijgegaan, waarin de werkzaamheden wel eens hervat doch spoedig weder afgebroken werden, en aan menigeen ten spot verstrekten. Inmiddels groeiden de bewoners van den omtrek steeds aan vele werklieden bleven er bij de staking gevestigd anderen, door schoonschijnende beloften aangemoedigd, verlieten elders hunne haardsteden, sloegen er nieuwe woningen, dikwijls tap perijen op, omkwamen een toevlngtsoord zoeken in de alom bij Hansweert opgerigte strooijen tenten, waar in den winter het bleeke gebrek en de Uitere ellftff-Ae rondwaarden, daar de meesten niets konden verdienen, en in de nabij gelegen dorpen tot voorziening in hunne behoeften vaak voor een talrijk kroost moesten gaan bedelen. Nu en dan hoorde men wel, waar de behoeften het dringendst waren echter het luidst, „het kanaal zal weder beginnen," doch de vervulling bleef uit: Het verlangen deed spreken. „Geen wonder dus dat genoemde bekendmaking vreugde veroorzaakte. Nu bestaat er immers na teleurstelling op teleur- ling. gegronde hoop dat het met het kanaal door Zuid-Beve land, vóór jaren begonnen, zoo lang, zoo innig gewenscht, waarbij zoo velen belang hebben, en waarmede zulke gewigtige werken in verband staan, eindelijk eens ernstig gemeend zal zijn; en al is het einde van ons isolement nog niet juist te be palen, toch kunnen wij dit wel eene lichtende streep aan den zoo lang duisteren horizon noemen." Uit Zierikzee schrijft men ons 7 dezer; „Heden had alhier de belangrijke publieke veiling plaats der onroerende goederen, toebehoorende aan de erven van mevrouw de wed. I. van Adrichem. Gelijk te verwachten was had zich een talrijk publiek in de koncertzaal, alwaar de vei ling werd gehouden, verzameld. Bij deze eerste veiling is voor het aanzienlijke huis met grooten tuin gelegen aan het kerkhof alhier, hoogste bieder gebleven J. Enzlin alhier voor f 4-000, en voor het slot Moermont. de metselaar Franken te Renesse voor f 1400. Vooreen zesde aandeel in al de tienden van den polder Zonnetnaire, bedroeg het hoogste bod f 4900. Voor 3/40 aandeelen in de tienden van den polder Stavenisse en 3/32 aandeelen in zes verschillende polders alles gelegen onder'de gemeente Stavenisse f6300. Voor de helft in de tienden, gelegen in den 2en, 3en, 4en en 5enb!ok in den heer Jansnolder. gemeente Wissejferke. f .6.000. Voor de weder helft in gemelde tienden ook fOOOO. Voor ruim 4 bunders tienden in de gemeenten Nieuwerkerk en Ouwerkerk. 1/40 in de ranpschoof onder de gemeente Oosterland, 1/12 in de breetienden aldaar, de 1/2 inden blok de Zonneschijn aldaar en de 1/2 in de zevenjarige tiend van cirka 5 bunders onder Nieuwerkerk. te zamen voor f 4G00. De beide kapitale hofsteden Stadwijk en Moermont en liet buitenverblijf Mon- plaisir zijn slechts in perceelen geveild. Morgen zal de her veiling van al de geveilde perceelen plaats hebben en zullen ook de raassas worden geveild." Een maandag bij de regering ontvangen telegram, gedagtee- kend Batavia 29 augustus, bevat slechts de mededeeling dat den 4 september het gas te Batavia zou ontstoken worden en dat. onder voorbehoud, door den goeverneur generaal aan Poolman c. s. koncessie is verleend voor den aanleg van een spoorweg van Samarang over Damak naar Solo en Djokjo- karta. Belangrijke gebeurtenissen schijnen er dus niet te hebben plaats gehad. Naar wij vernemen heeft eene kommissie, bestaande uit de heeren F. Q. Fiunis, oud lord-mayor van Londen, R. Bage- dery, penningmeester van het le Thomas hospitaal, A. R. Leeton, oud geneesheer van genoemd gesticht, Ilenry Curry, architekt, en belast met het leveren van een plan voor het bouwen van een nieuw hospitaal te Londen, zich dezer dagen naar Rotterdam begeven, uitsluitend met het doel, om het ge meente-ziekenhuis aldaar te bezoeken. Zij hebben aldaar geruimen tijd vertoefd, alles tot in de kleinstebijzonderheden bezigtigd en van het geziene aanteekeningen gemaakt. Dr. Molewater heeft hen met zijne gewone henschheid alle moge lijke inlichtingen gegeven. (iV. rotter A. courant.) Benoemingen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan mr. H. C. du Bois, laatst 's konings buitengewoon gezant en gevolmagtigd minister te Konstantinopel, tot bet aannemen en dragen der versierselen van ridder le klasse der orde van Medjidié, hem door den keizer van Turkye geschonkenaan den lieer F. C. Zillesen, president van het koninklijk zoölogisch genootschap Natura artis magistra, te Amsterdam, tot het aannemen der onderscheidingsteekenen van ridder der Leopoldsorde, hem door den koning der belgen geschonken en aan den kapitein van hetregement veld-artillerie A. J. A. Gerlach, tot het aan nemen en dragen van de versierselen van ridder der militaire orde der Heilige maagd of der ontvangenis van Villa Vicosa, hem door Z. M. den koning van Portugal geschonken. marine. Bevorderd tot luitenant ter zee le klasse, de lui tenant ter zee 2e klasse E. J. van der Sleijden tot luitenant ter zee 2e klasse, de adelborsten der le klasse: H. Quispel, jhr S. F. T. de Vaynes van Brakell, P. J. Zaal, M. A. Medenbach, R. Wijmans, A. de Bruijne, T. Spree, J. Vriemoet Drabbe, A. R. A. von Bihl, II. A. de Smit van den Broecke, M. J. C. Lucardie, R. E. van der Loeff, L. M. L. de liaan en L. A. Dittlof Tjassens. ministeriëiik departementen. Benoemd tot kommies bij het departement van financiën mr. W. A. P. Verkerk Pis-" torius, advokaat bij den hoogen raad der Nederlanden. Op verzoek eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van adjunkt kommies bij het departement van koloniën., aan den heer G. Dijkmans, die benoemd is tot kommies ter griffie der eerste kamer. posterijen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer L. R. baron Taets van Amerongen, uit zijne betrekking van kommies der posterijen 3e klasse, en in zijn plaats als zoodanig benoemd de heer W. P. van Wageningen, tot dus verre surnumerair bij het zelfde vak van administratie. pensioenfonds voor burgerlijke ambtenaren. Be noemd tot lid van den raad van bestuur van het pensioen fonds voor burgerlijke ambtenaren dr. G. Simons, oud lid van den raad van state. regterlijke magt. Herbenoemd en bij vernieuwing aangesteld als plaatsvervangende kantonregterste Ileinkens- zand, mr. J. C. R. van der Bilt; te Brouwershaven, J.M. Loc ker de Bruijne; te Tholen. rnr. T. A. Wagtho. Marine en leger. Uit Vlissingen schrijft men ons heden „De zeildag van Zr. Ms. korvet der le klasse Prins Maurits der Nederlanden is bepaald op den 15 dezer maandaan staanden vrijdag vertrekt het schip uit het dok naar de reede. „De drijvende stoombatterij De Ruijter is in het droog dok gezet om nagezien te worden." De e'tat-major van Zr. Ms. schroefstoomschip Apeldoorn, in den morgen van 2 dezer te Ilellevoetsluis geankerd, is zamengesteld als volgt: luitenant ter zee le klasse J. A. H. Ilugenboltz, kommandant; luitenant ter zee 2e klasse AJ. A. Kellner, F. H. Coblijn en G. Eek officier van gezondheid 2e klasse H. L. lleeder, en officier van administratie 3e klasse J. P. Faubel. Gemengde berlgteia. Erkentelijk voor de tnsschenkomst van mr. C.van Citters, burgemeester van 's Heer Arendskerkc. ten gevolge waarvan Z. M. de koning bij zijne reis door deze provincie ook een be- j zoek aan die gemeente bragt, hebben de ingezetenen dien beer een fraaije buste van Z. M. vereerd. Op het sierlijk voetstuk staat in vergulde letters„De inwoners van 's Heer Arends- kerke aan hunrren burgemeester mr. C. van Citters, ter ge dachtenis aan de komst van Z. M. den koning in hunne ge meente, den 27 mei 1862." Het veulen met slechts drie pooten, dat voor eenige maanden in Zuid-Beveland geboren en op verschillende plaatsen ter bezigtiging is gesteld, bevindt zich thans te Londen. Den eigenaar is aldaar f 6000 voor het dier geboden. Heden nacht ontstond te Kwadendarame brand bij den timmerman Maes.Wij vernemen dat hij vrij hevig was en de vrouw en kinderen met levensgevaar zijn gered. Er zal, naar men verzekert, te Londen eerstdaags een plan worden openbaar gemaakt tot den aanbouw en de inrigting eener spoorboot tusschen Dover en Calais van reusachtigen omvang. Zij zou, volgens het plan, 3000 voet lang en 100 voet breed'moeten zijn bij een diepgang van slechts 5 voet. Op het dek zal een overdekte ijzeren tunnel aanwezig zijn waar de in beide genoemde plaatsen aankomende spoortreinen met passagiers en goederen zonder oponthoud binnen stoomen. Het vaartuig zou, met buitengewone snelheid door roeirie men bewogen, even goed voor- als achteruit kunnen gaan, zoo dat het niet behoefde te keeren. De heer J. Rosenberg, te Suriname heeft, naar men mededeelt, in de bovenlanden dier kolonie na onderzoek eenig goud ontdekt en is door den goe verneur als hoofd eener expeditie met de verdere nasporing belast. Als een bewijs van parijssche ligtzinnigheid wordt gemeld, dat toen in de vorige week een jongeling in de zaal van „Bal Mabile" zich dood schoot, meu het lijk weg bragt en voortging met dansen. Te Weenen is eene maatschappij opgerigt om de vensters te wasschen tegen 2 cent per vensier. Zij gebruikt nieuw uitgevonden machines en heeft ten doel het voorkomen van ongelukken, welke zoo dikwijls bij het glazenwasschen plaats hebben. Te Zevenaar staat een ap pelboom op nieuw in bloei. In een tuin in de Maliebaan te Utrecht zijn voor de tweede maal aardbeziën geplukt van de reeds in het voorjaar gebloeid hebbende planten. Bij de proefnemingen met Armstrongs geschut zijn jl. donderdag teWoolwich drie kanonnen gesprongen, terwijl met 110 ponds kogels en 27fc pond buskruid werd geschoten. Daar met een dezer stukken reeds twee honderd schoten waren gedaan, meent men het ongeval aan te veelvuldig gebruik daarvan als mede aan te ruwe behandeling te moeten toeschrijven. Bij de bewijzen voor de zucht der engelschen tot het plaatsen van uithangborden waarop zij van hun gebreveteerden handel of industrie kunnen doen blijken, mag gevoegd worden dat een kunstdraaijer gevraagd heeft zich voortaan te mogen noemen fabriekant van houten heenen van Z. K. H. den prins van Wallis. Eene jonge dame te Biarritz, die namens de fran- sche dames keizer Napoleon verzocht het tabaksrooken, „eene heerschende ondeugd en den schrik der vrouwen," te verbie den, heeft de keizer, naar men verhaalt, geantwoord daartegen dadelijk een verbod te willen uitvaardigen zoo zij „ée'ne deugd" kon aanwijzen welke jaarlijks 120 millioen franks aan de schatkist opbrengt. Te Londen wordt eene aktiën-maat-

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 1