dat verborgen zwangerschap en het later vinden van een kin derlijk voldoende waren tot de beschuldiging van kinder moord. Men kan het overigens toch wel niet wraken dat eene ongehuwde vrouw uit schaamte hare zwangerschap verbergt. Had de beschuldigde het opzet gehad haar kind tedooden, dan ware zij te huis gebleven en had zij zich niet naar het land begeven. Dat zij het 12jarig meisje van het tooneel, dat vol gen zou, heeft willen verwijderen mag haar voorzeker ook niet ten kwade worden geduid, en uit alle die omstandigheden, zarnen vereenigdof afzonderlijk, blijkt noch de voorbedacht zaamheid noch het vermoorden van het kind. Voor den moedwilligen doodslag is geen ander bewijs dan de bekentenis der beschuldigde, doch deze is niet pertinent genoeg en wordt ook niet genoegzaam door de omstandig heden gestaafd. Onder aanneming van de omstandigheid dat de beschul digde den kindermoord niet heeft kunnen plegen omdat het kind niet geleefd heeft, konkludeert de verdediger tot vrij spraak. Na re- en dupliek, waarbij van beide zijden wordt geper sisteerd bij de genomen konklusiën, is de uitspraak bepaald op a. s. zaturdag, des morgens ten 10 ure. Den 4 julij jl. stond voor de arrondissements regtbank alhier teregt Levinus de Buck, oud 36 jaren, geboren te Lede- herge (België), wonende volgens zijne opgave te Eede, medi- cinae artis et obstestritiae doctor, beklaagd van in november 1861 aan onderscheidene personen genees- en heelkundige hulp te hebben verleendeen en ander zonder voor te komen op de lijst van bevoegd erkende geneeskunst-beoefenaren in Zeeland. De raadsman van den beklaagde rar, A. J. van Deinse ver dedigde hein op de volgende gronden dat hij zijn diplomata heeft doen viseren door de provinciale kommssie van genees kundig onderzoek en toevoorzigt in Zeelandzich in 1858 te Eede heeft gevestigd, door zich daar een woning aan te schaften, daarin een apotheek te plaatsen alsmede alle instru menten tot het uitoefenen zijner kunst gevorderd in 1859 en 1860 op de lijst van bevoegd erkende geneeskunstbeoefe naren is geplaatst zonder dat in zijn toestand iets is veranderd en, in de overtuiging verkeerende dat zijn naam ook de vol gende jaren op die lijst voorkwam, zijn praktijk is blijven uit oefenen. De regtbank heeft overwogen dat, aangezien de naam van den beklaagde op de meergenoemde lijsten van 1859 en 1860 voorkomt, zulks strekt om te konstateren dat de beklaagde ten volle bevoegd is geweest in die jaren de geneeskunst uit te oefenen. Zij heeft dan ook aangenomen ilat het door den beklaagde bedreven en als bewezen aangenomen feit, noch misdaad, noch wanbedrijf noch overtreding daarstelt en hem ontslagen van alle regtsvervolging. De officier van justitie is van genoemd vonnis in hooger be roep gekomen en dien ten gevolge werd 11. maandag die zaak Voor het provinciaal geregtshof van Zeeland behandeld. liet hof heeft bij zijn arrest van heden uitspraak gedaan en daarbij het volgende overwogen: Dat volgens de wet van 12 maart 181S, Staatsblad no. 16, regelende de uitoefening van de verschillende takken der geneeskunst, bij art. 1 de provinciale kommissiën van genees kundig onderzoek en toevoorzigt in het leven worden geroe pen, eu bij de artikelen 3 en 4, met aanduiding van sommige barer werkzaamheden, aan het hoofd van den staat blijft voor behouden een meer uitgebreide instruktie van die werkzaam heden vast te stellen. Uit kracht dier wet, wordt bij art. 25 aan de zoo even ge noemde kommissie opgedragen lijsten te formeren welke gedrukt, jaarlijks hernieuwd en publiek gemaakt zullen wor den. Die lijsten moeten inhouden de namen, kwaliteit, tijd en plaats van admissie der bevoegd erkende beoefenaren in de onderscheidene takken der geneeskunst in elke provincie. "Verder mag volgens artikel 26 niemand worden toegelaten dan die naar den inhoud van artikel 25 op die lijst zijn geplaatst en verlof hebben erlangd. Hij die daarop niet voor komt niet vermag te worden toegelaten, niet bevoegd is, en alzoo onbevoegd. De geïntimeerde is alzoo ter zake van het des onbevoegd uitoefenen der genees- en heelkunde, na bereids vroeger te dier zake te zijn veroordeeld geweest, met vernietiging van het vonnis der regtbank voor zoo ver de feiten waren ver klaard noch misdaad, noch wanbedrijf, noch overtreding, te zijn veroordeeld tot eene geldboete van f 50, alsmede in de kosten van het geding. Het hof heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van Alex. A. Crafford, uitgever van het weekblad De ekster, al hier, bij vonnis der arrondissements-regtbank van 19 augus tus jl. schuldig verklaard aan laster door in een gedrukt ge schrift hetwelk verspreid is geworden, aan iemand daden ten laste te leggen, die in geval zij plaats hadden gehad, degene tegen wie zij geduid zijn aan vervolgingen en aan den haat en de verachting der burgers zouden blootstellen. Hij werd dien ten gevolge veroordeeld tot eene gevangenisstraf van eene maand, f25 boete en ontzetting voor den tijil van vijf jaren, van de regten vermeld in art. 8 der wet van 29 junij 1854 (Staatsblad no. 102,) alsmede in de kosten. Het hof heeft het hooger beroep verworpen en het vonnis der arrondissements-regtbank bevestigd met veroordeeling ook in de kosten in hooger beroep gevallen. Thermometerstand. 4 okt. 's morg. 7 u. 61 'smidd. 1 u. 64 's av. 11 u.62 gr. 5 's morg. 7 u. 59 's midd. 1 u. 66 's av. 11 u. 54 gr. 6 's morg. 7 u. 52 's midd. 1 u. 64 gr. Staten generaal. tweede kamek. In de zitting van vrijdag iazoo als wij reeds in ons vorig notnmer mededeelden ingekomen een wetsontwerp tot afkoopbaarstelling der tienden (dat in de vorige zitting onaf gedaan is gebleven). Het werd tot onderzoek verzonden naar de afdeelingen. De kommissie tot onderzoek van het jongste verslag der muntwerkzaamheden is aangevuld met den heer Heemskerk Az.; terwijl tot leden der kommissie tot onderzoek van het verslag der algemeene rekenkamer zijn benoemd: de keeren van Lith de Jeude, Dumbar, van derVeen, Begram en Jespers. Ten onregte meldden wij in ons vorig nomraer dat de rap porteurs over de verschillende hoofdstukken derstaatsbegroo- ting verslag hadden uitgebragtde voorzitter heeft slechts medegedeeld dat voor de afdeelingen zijn benoemd tot rap porteurs over de hoofdstukken der staatsbegrooting de navol gende heerenover VI (Marine), Hugenholtz, van der Linden, Dullert, Poort man en Storm van 's Gravesande. VII a (Nationale schuld), van Bosse van Heukelom, Dullert, Iloynck vau Papendrecht eu Dumbar. VII b (Departement van financiën), Heemskerk Bz., Luy- ben, Godefroi, van Goltstein en van Heemstra. VIII en IX (Oorlog en koloniën), Hugenholtz, van der Linden, Fransen van de Putte, Poortman en Storm van's Gra vesande. X (Onvoorziene uitgaven en middelen), van Bosse, van Heukelom Dullert, Hoynck van Papendrecht en Dumbar. Tot'wijziging van hoofdstuk V der begrootiug voor 1861 de heeren Dirks, Mensonides, de Meester, Heemskerk Az.en van Foreest. Tot vaststelling der begrooting van de staatsspoorwegen voor 1863 de heeren van Eek, van Lijnden, van Nispen van Seveuaer, van Diggelen en van Heemstra. Tot goedkeuring eener dading tusschen den staat en de gemeente Maastricht de heeren van Loghem, Luyben, de Bie- berstein, Cornelis en de Lom de Berg. Tot wijziging van hoofdstuk VIII der begrooting van 1S62 (pantsering van schepen) de heeren Hugenholtz, van der Lin den, Dullert, Poortman en Storm van 's Gravesande. Nadat de kommissie voor de verzoekschriften, bij monde van den heer van Loghem, rapport hail uitgebragt op een groot aantal adressen (meest alléta betrekkelijk de wetsont werpen op de regterlijke indeeling eu de geneeskundige staatsregeling) is de vergadering gescheiden. BVITENLAAID. Algemeen overzigt. De verklaring van den heer von Bismark, welke wij onder „Pruissen" mededeelen zal het onderwerp zijn van vele be schouwingen der duitsche dagbladen. De woorden „dat men slechts door het zwaard eu ten koste van bloed tot de berei king van het doel zal komen om den toestand en de staatsre gelingen van Duitschland te verbeteren" kunnen worden op gevat als eene aanstaande oorlogsverklaring, waarop men de publieke opinie wil voorbereiden. Wien deze oorlogsverkla ring zou moeten gelden is raoeijelijk te gissenwaarschijnlijk zal iiet echter op Oostenrijk of Denemarken betrekking heb ben. Overigeus wordt de binnenlandsche toestand van Pruissen met eiken dag ingewikkelder. Mag men de Kreuzzeitung ge- loovendan zou thar.sbij hetliuisclerheeren zelfshet voornemen bestaan om aan de kamer van afgevaardigden het door haar reeds aangenomen budgets-ontwerp voor 1S62 terug te zeu- den, met verzoek om op nieuw een onderzoek in te stellen omtrent de uitgaven, wier opheffing aan het huis der heeren onaannemelijk voorkomt. Het huis der heeren zou daarbij tevens niet onduidelijk te kennen geven dat het zich genood zaakt zou zien om van een konstitutioneel regt gebruik te maken en het verminkt budget-ontwerp te weigeren, als dit onderzoek zonder resultaat mogt wezen. Daardoor zou naast de ministeriële krisis tevens een parle mentair konflikt in het leven worden geroepen, terwijl ook betrekkelijk het eerstgenoemde nog te melden is dat de graaf zu Eulenburg de hein aangeboden portefeuille heeft gewei gerd en het gerucht ook de aftreding der heeren von Jagow, von Muhler en von Lippe als onvermijdelijk voorstelt. Gisteren is het besluit geteekend waarbij aan Garibaldi en zijne aanhangers amnestie wordt verleend. De gedeser teerde soldaten der koninklijke troepen zijn daarvan echter uitgesloten. Reeds meermalen maakten wij melding van abdikatieplan- nen welke van verschillende zijden aan koningin Victoria van Engeland werden toegedicht, vooral met het oog op een toe stand welke zich somtijdsbij haar voordeed, waarbij het scheen dat hare geestvermogens nu en dan in minder normalen toe stand verkeerden. Wat daarvan zijn moge, de plannen tot troonsafstand zijn na den dood van den prins-gemaal en vooral in den laatsten tijd wederom zeer op den voorgrond ge treden en men gelooft thans zelfs met zekerheid te kunnen zeggen dat deze na het aanstaande huwelijk van den prins van Wallis zullen verwezenlijkt worden. De japansche gezanten zijn uitgeuoodigd de huwelijksfees ten te Lissabon te komen bijwonen. Van daar zullen zij over Suez aan boord van een fransch oorlogschip naar hun vader land terug keeren. Het belangrijkste nieuws uit Amerika is heden het berigt der indiening van eene motie op het kongres der zuidelijke stateu door den heer Foote, van den volgenden inhoudDe laatste voordeelen der gekonfedereerden veroorloven aan hunne regering om afgevaardigden naar Washington te zen den en een eervollen vrede voor te stellen. Het moge vreerad klinken de zuidelijken thans van voor deden te hooren gewagen nadat een driedaagsche veldslag hen heeft genoodzaakt het veld te ruimen, welligt echter dat de bedoelde motie onder den invoed van Napoleon is gedaafi,* en dat de „laatste voordeelen" nog betrekking hebben op de- onlangs behaalde overwinningen der zuidelijken. Ovefigeüè zou deze motie welligt door den franschen keizer zijp aange raden om daarin een aanknoopingspunt te vinden voor be- middelings-voorstellen van Frankrijk en misschien ook van Engeland. Verder wordt berigt dat de president der noordelijken, de heer Lincoln, eene proklamatie heeft uitgevaardigd, waarbij met 1 januarij 1863 alle slaven der rebellen-staten worden vrij verklaard, terwijl hij tevens de in staat van beleg stelling heeft uitgesproken voor het geheel grondgebied der Ver- eenigde staten. Pruissen. De woorden door den heer von Bismark Sehönhausen op de laatste vergadering der budgets-kommissie betrekkelijk de leger-reorganisatie geuit, hebben te Berlijn een zeer ongunsti- gen indruk gemaakt. De heer von Bismark toch verklaarde niet te gelooven dat de toestand en de staatsregelingen van Duitschland geruststel lend waren en dat het tijd was om die te verbeteren. „Niet door redevoeringen of stemmingen kan men eehter dit doel bereiken, zeide hij maar slechts door het zwaard en ten koste van bloedslechts magt en energie kunnen eindelijk eene beslissende regeling tot stand brengen. Men heeft zich voorgesteld dat het ministerie buitenlandsche verwikkelingen zocht om de binnenlandsche te ontwijken. Dit is onwaar; maar ongelukkig zal men waarschijnlijk buitenlandsche ver wikkelingen niet kunnen ontwijken. Men heeft den toestand van Pruissen met dien van Keuihessen willen vergelijken, maar die vergelijking is onjuist. De keurhess.sche kwestie is slechts een storui m een glas water geweest;evenveel waarde zou men kunnen hechten aan het gezegde dat de toestand van. Frankrijk sedert zestig jaren gelijk aandien van Keurhessen is, daar zij het uitvloeisel is van gewelddadigheden beurtelings van beneden en van boven afkomstig." De kamer van afgevaardigden heeft op 2 oktober de voorstellen der budgetskommissie aangenomen, strekkende om de geheime policie-gelden met30,0U0thalers te verminde ren, terwijl zij tevens daarbij haren wensch te kennen gaf dat met uitzondering der toepassing van dezen maatregel in de groote steden het policie-gezag in handen werd gesteld der gemeentebesturen. Prank rijk. Keizer Napoleon wordt eerst in het midden der maand van Biarritz terug verwacht, zoo dat de roineinsche kwestie mogt daarin door de terugkomst des keizers al eenige ver andering worden gebragt vooreerst ten minste nog in den zelfden toestand 2al blijven. Langzamerhand beginnen La France en La patrie eenige vrees te vertoonen voor eene en- gelsche interventie in de italiaansche aangelegenheden of ten minste een krachtiger optreden der engelsche regering daar omtrent dan tot nog toe het geval is geweest. De mededeehng der veel besprokene diplomatieke stuk ken in den Moniteur heeft bij de geestelijkheid wederom eenige adressen en manifesten ten gunste vau deu paus uitge lokt. Een der laatste adressen is door de geestelijken van Tours opgezonden. Daarbij beschouwt de aartsbisschop de omstandigheden die zich zoudeu voordoen wanneer de paus eens uit Rome mogt vertrekken. „De paus buiten Rome is de storing der regelmatige regenug der christelijke maatschappij. Daaruit zal naeenigen tijd voortvloeijen dat de diocese zon der bisschop, de geestelijke school zonder leerlingen, het ker spel zonder pastoor, de kerk zonder mis en plegtigheden, de heilige predikstoel zonder redenaar, het kind zonder sakra- rnent en kominunie, het arme meisje zonder ouderwijs, de wees zonder toevlugtsoonl, het hospitaal en het leger zonder zusters van liefdadigheid, het huwelijk zonder inzegening, de stervende zonder troost, het graf zonder gebeden zal zijn. Ziedaar alles wat de ballingschap van den paus in zich sluit." Men ziet hieruit tot welke zwakke argumeuten de verdedi ging der wereldlijke magt hare toevlugt heeft moeten nemen. Het is echter wel te regt dat L'indépendance doet opmer ken hoe j uist zulke belagchelijke redeneringen nog veelal den meesten invloed hebben op eene domme en fanatieke volks menigte. Prins Humbert, zoon van Victor Emmanuel, die zijne zuster de jonge koningin van Portugal naar Lissabon heeft begeleid, zal over Parijs naar zijn vaderland terug keeren. Er is sprake van een huwelijk van den prins met de inïnses Maria Carolina von Hohenzollern Sigmaringen. Italië. De laatste tijdingen omtrent den toestand van Garibaldi zijn minder gunstig dan vroeger. De hevige pijnen welke hem zijne vrond veroorzaken beletten den slaap, die hem zoo heilzaam was. Naar de oorzaak dezer pijnen was volgens deze berigten door de geneesheeren een tot nog toe nutteloos onderzoek ingesteld. Het fransch dagblad La patrie komt terug op het be rigt van het door Victor Emmanuel te Varignano afgelegd be zoek, en verklaart thans in staat te zijn bepaaldelijk de ge loofwaardigheid daarvan te verzekeren. Welligt dat eene min of meer verwijderde toekomst omtrent dit punt nog nadere in lichtingen zal geven. 1IAKDELSBERIGTEK. Meekrapprijzen. Rotterdam 6 oktober. In de prijzen was heden geene veranderingwortels f 16$. Graanmarkten enz. Amsterdam 1 oktober. Tarwe en gerst onveranderd. Raapolie op zes weken f 49J. Lijnolie op zes weken f46. Rotterdam 6 oktober. Rogge en paardenboonen 10 cent lager, wit zaad 20 cent hooger. Axel. 4 oktober. Tarwe oude f 10,25 a f 11,Nieuwe '-dito f"9,^5 a f 10,25; Rogge f6,55 a f 6,80; Wintergerst f 5i40 a'f 5,85; Zomer dito f4,90 a f5,15; Haverf2.80 a f3,45 Éhiineboonen f 9,35 a f 10.25; Groene erwten f 7,45 I a f7,85öele dito f 7,25 a f7,55Boekweit f5,15 a f5,85.

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 3