op voorkomen gelijk wij reeds in ons vorig nomtner meld den de heeren C. M. Kan. litt. hum. doctorandus en con rector aan het gymnasium te Gouda, en B.W. Hoffmann, litt. hum. doctorandus te Utrecht, heeft voor de leden ter inzage gelegen. Na de vorming van een stembureau, bestaande uit de heeren Lantsheer en van Visvliet met den voorzitter en sekretaris, is met 15 stemmen benoemd de heer C. M. Kan, terwijl 1 stem op den heer B. W. Hoffmann is uitgebragt. Namens burgemeester en wethouders stelt de voorzitter voor en is met eenparige stemmen besloten, het land der Oude Arne weder voor 7 jaren in het openbaar te verpachten. Volgens mededeeling des vo irzitters is de proeftijd van 1 jaar voor het onderhoud der wandelwegen verstreken en heeft dit voldoende uitkomsten opgeleverd. Hij stelt daarom namens burgemeester en wethouders voor dat onderhoud thans weder yoor 3 jaren publiek aan te besteden, waartoe is besloten. Aan de orde is de deliberatie bij resumtie over het rapport der kommissie van financiën, betreffende de in de vorige zit ting ingekomen verzoeken van 1. Ie Clercq. H. Meertens en K.Meertens, slagers alhier, om restitutie van over de jaren 1957, 1S58 en 1850 betaalden cijns van f3 voor banken in de vleesch- hal. Overeenkomstig het advies der kommissie is besloten die verzoeken in te willigen. Een voorstel van burgemeester en wethouders tot afschrij ving eener som van f40 op hoofdstuk 9. onvoorziene uitgaven, en overschrijving op art. 5 afdeeling 2 hoofdstuk 2 der uitga ven van de begrooting 1862, kosten bevolkingsregisters, is goedgekeurd en daarna de openbare zitting gesloten. BUITEHLAKD. Algemeen overzigl. Le eourrier de l'Alge'rie heeft een „communiqué"' ontvan gen wegens het bestempelen van den bekenden 2 december dag met den naam van „een waagstuk, hetwelk niet aan ieder een gelukken kan," daar deze uitdrukking, volgens de regering, „toegepast op eene daad die het vaderland redde, zoo wel aan de historische waarheid als aan de betamelijkheid te kort doet." Als een bewijs hoe men in Frankrijk de uitdrukking: vrije verkiezingen opvat, blij ke het gedrag van den prefekt van het departement Haute Saóue. Deze toch heeft clezer dagen aan het departementaal blad verboden om de redevoering van den markies d'Andelarre, op eene landbouw-vergadering gehou den, op te nemen. Hij vreesde namelijk dat dit een te goeden indruk zou maken en de verkiezing bevorderen van dezen afge vaardigde, die in der tijd zeer regeringsgezind was, doch na zijne stem tegen bet ontwerp Palikao te hebben gegeven, door het goevernement wordt tegengewerkt. Uit Italië wordt niets belangrijks gemeld. Het blijkt slechts meer en meer dat de heer Pepoli door de bevolking met gaarne als minister van binnenlandsche zaken zou gezien worden wegens zijne verwantschap met het keizerlijk napoleontisch stamhuis. The morning post bevat een brief van Garibaldi op 28 sep tember te Varignano aan het engelsche volk geschreven, waarin hij zijne erkentelijkheid betoont voor de ontvangen bewijzen van sympathie en aandringt op eene krachtige hou ding van Engeland ter oplossing van de romeinsche kwestie. Zijn toestand is overigens zeergunstig en een verband van den geneesheer Partridge schijnt met vrucht te worden aange wend. De vertegenwoordiger van Frankrijk te Berlijn en die van Pruissen te Parijs hebben den titel van ambassadeur ontvan gen zoo dat deze diplomatieke zendingen voortaan tot den eer sten rang zullen belmoren. Met het oog op de verwikkelingen in Pruissen is dit welligt van eenig belang te noemen. Te Warschau is gisteren de zitting van den staatsraad door den grootvorst Konstantijn met eene redevoering in de pool- sche taal geopend. Hij gaf daarbij te kennen dat zijne plannen tot heil van Polen door de laatste gebeurtenissen geene wijzi gingen hadden ondergaan, doch dat hij zich genoopt zag aan de justitie haren vrijen loop te laten. Langzamerhand worden bijzonderheden bekend omtrent de gevechten tus<chen de noordelijken en zuidelijken in Amerika op 11 en 15 september geleverd, waaruit blijkt dat deze van meer beteekenis zijn geweest dan men aan vankelijk denkeu kon. Op beide dagen toch zijn de noor delijken meester van het slagveld gebleven en trokken de zuidelijken met zwaar verlies terug. Hoewel dit alles vrij duidelijk uit de berigten blijkt, trachten toch de dagbladen, welke eene interventie voorstaan, het belangrijke karakter van deze veldslagen daaraan te ontnemen. Het blijkt tevens ook (lat de bevolking van Maryland, welke voorgesteld werd als zeer gunstig gezind voor de zuidelijken, met geestdrift de troepen der noordelijken heeft ontvangen. Bij de elkander opvolgende meest tegenstrijdige en over- drevene depeches uit Amerika is het echter onmogelijk de krijgsbewegingen der verschillende legerafdeelingen behoor lijk te volgen, terwijl partikuliere korrespondentiën ge woonlijk de kleur dragen van partijhaat, die de omstandig heden zeer verminkt, en verkleind of vergroot, naar mate dit te pas komt, aan de europesche dagbladen zendt. Ouitschlaiul. In ons vorig noinmer deelden wij de intrekking mede van het budget van 1863 door den pruissischen minister von Bis- mark-Schönhausen, de daarop gehouden vergadering der budgets-kommissie alsmede de inlichtingen door de heeren von Bismark en van Roon gegeven. De budgets-kommissie besloot toen nog eene vergadering te houden, alvorens haar rapport uit te brengen. Deze vergadering heeft op 30 sep tember plaats gehad, waarop de volgende besluiten geno men zijn 1. De regering zal worden uitgenoodigd binnenkorten tijd het budget voor 1863 bij de kamer van vertegenwoordigers in te dienen, opdat dit, nadat er over beraadslaagd is volgens de konstitutie, vastgesteld kan worden voor het begin van dit jaar. 2. Elke uitgave door de regering gedaan zonder magtiging der kamer zal in strijd zijn met de konstitutie. Men ziet derhalve uit deze verklaringen der kommissie dat de onderhandelingen tusschen deze en het ministerie tot niets hebben geleid. De worsteling tusschen kabinet en volksver tegenwoordiging zal derhalve worden voortgezet met al de hardnekkigheid, waarvan reeds in den aanvang blijk is gegeven. Op een adres der konservatieve partij in het pruissisch distrikt Stolp-Bütow-Lauenburg heeft de koning de volgende woorden gesproken: Het doet mijn hart goed zulke betui gingen van de zijde der natie te ontvangen in een tijd dat wij ons in eene ernstige krisis bevinden. De kamer van afgevaar digden toch, heeft besluiten genomen, welke met de belan°-eu des rijks niet overeen zijü te brengen. Ik heb echter in deze treurige omstandigheden eene houdingaangenomen, waarvan ik niet zal afwijken. Bij de bestaande spanning der gemoe deren hoop ik dat spoedig bedaardheid zal terugkeeren onder de bevolking en alle getrouwe burgers zich om mijn troon zullen scharen. Mijn wensch is dat de thans mij aangeboden betuigingen van getrouwheid door vele andere zullen worden opgevolgd. Volgens de Kreuzzeitung zal thans bepaaldelijk de heer von Bodelschwing de opvolger zijn van den heer von der Heydt. De prins van Wallis is op 26 september te Dresden aan gekomen om een bezoek af te leggen aan de koninklijke famielje van Saksen. Een betreurenswaardig feit heeft zich op zwitsersch grondgebied in het kanton Aargau voorgedaan. De groote raad aldaar had met overgroote meerderheid van stemmen een wetsontwerp aangenomen,waarbij aan de israëlieten meerdere politieke vrijheden werden geschonken. De tegenstanders hebben daarop een beroep op het volk uitgelokt, ten einde de afzetting van den raad te bewerken, iets dat bij de konstitutie is toegestaan, zoodra 6000 burgers eene petitie daartoe in dienen. Bij eene daarop gehoudene volksstemming is met 25000 tegen 9000 stemmen het mandaat der leden van den grooten raad vernietigd. De achting welke Zwitserland in Europa bezat als eene liberale en verdraagzame natie zal daardoor te regt aanmerkelijk verminderen. In eene beschouwing daarover in het Journal des débats door den heer Prevost-Paradol, zegt deze echter dat men meent de oorzaak van die afzetting van den raad met andere kwestiën in verband te moeten brengen, zoo dat de aanne ming van dit wetsontwerp alleen een raiddel geweest is in de hand der tegenpartij om de maat der grieven tegen het rege- ringsligchaam vol te meten. „Wat er dan ook van zijn moge zegt de talentvolle schrijver in het Journal des de'bats het is een treurig blijk van den toestand der gemoederen in een der beschaafde kan tons van Zwitserland, dat een gunstige maatregel omtrent de israëlieten door eene staatkundige partij met goed gevolg als wachtwoord kan worden gebruikt om hare tegenstanders te be strijden. en te slagen, daartoe vooroordeelen te hulp roepende, welke aan de eeuw waarin tvij leven even onwaardig zijn als aan het beschaafd volk, waarbij deze nog cenige raagt hebben behouden. „Het kanton Aargau is echter ongelukkig niet het eenige, waarin de burgerlijke en staatkundige regten der israëlieten aan beleedigende verkortingen onderhevig zijn; er zijn andere kantons, zelfs onder de meest verlichte en magtige, op wier wetgeving eene even groote smet rust als op die van het kan ton Aargau en evenmin haastig zijn om die uit te wisschen „Zwitserland moge overtuigd zijn dat dergelijke treurige overblijfselen eener verouderde wetgeving haar in de opinie van Europa zeer schaden. Dergelijke overblijfselen van bar- baarschheid, om hen bij hun regten naam te noemen, zijn des te meer in het oogvallend, naarmate zij nog bestaan te midden vaneen vrij land, van een verlicht volk, dat in vele opzigten de bewondering en de ijverzucht zijner naburen verdienen kan. „Moge Zwitserland eindelijk, even als wij, de israëlieten als medeburgers behandelen, dan zal het, even als wij, eene beloo ning daarvoor ontvangen in hunne gehechtheid aan de wet ten en aan hunne vaderlandsliefde; dat het in dit opzigt het voorbeeld en den raad van Frankrijk volge het zal geene reden hebben zich daarover te beklagen." Italië. Volgens berigten uit Turijn zou Victor Emmanuel op het diner bij gelegenheid der huwelijksfeesten van de koningin van Portugal zich zeer bepaald hebben uitgelaten over eene spoedige oplossing der romeinsche kwestie. Te Turijn wordt het berigt omtrent een bezoek des ko- nings aan Garibaldi te Varignano voor zeer waarschijnlijk ge houden. Men verzekert zelfs dat sedert dien tijd Garibaldi uiet meer vertrouwen de toekomst van zijn geliefd vaderland verwacht. De bijeenroeping van het parlement wordt nog niet spoedig te gemoet gezien. Het goevernement heeft voor het oogenblik geen geld noodig, zoo dat te dier zake de inagtiging van het parlement onnoodig is, terwijl overigens de positie van den president-minister door het vergaderen der parlementsle den nog moeijelijker zou worden. Uit Rome berigt men dat het hof van Rome, de schatkist door den St Petruspenning nog niet genoeg gevuld zieude, het plan heeft opgevat eene leening te sluiten van eenige milli- oenen, waarbij men zich tot den heer Salamanca zou wen den, die met den aanleg der spoorwegen in de pausselijke sta ten is belast geweest. Vau verschillende geloofwaardige zijden wordt bevig- dat de amnestie van Garibaldi en zijne aanhangers spoe dig officieel zal worden bekend gemaakt. Men voegt er bij dat de fransche regering aan dergelijken maatregel hare goedkeu ring heeft geschonken. Het blijkt derhalve dat het kabinet van Turijn eindelijk gekomen is tot iets, waartoe het reeds da delijk had moeten overgaan. Men meent dat de volgende veranderingen in het itali- aansch ministerie zullen plaatsgrijpen. De heer Ratazzi zou dc portefeuille van binnenlandsche zaken met die van b uiten - landsche zaken verwisselen, welke eerste den heer Pepoli zou ten deele vallen. Als minister van koophandel zou de heer d'Afflitto de Montefalcone optreden, terwijl de president van het parlement, Tecchio den heer Conforti zou opvolgen, en het voorzitterschap van het parlement door den heer Minghetti zou worden waargenomen. Zekerheid bestaat ech ter voor deze kombinatie niet. Te Milaan is een veelbeteekenend manifest in omloop, dat, aan Mazzini toegeschreven, aan den fransehen keizer stof tot ernstig nadenken kan geven. Het schijnt dan ook dat men in de omgeving van Napoleon de grootste waakzaamheid in acht neemt. Telken dage komen er anonieme brieven om liem te herinneren wat hij als carbonaro gezworen heeft. Men verzekert zelfs dat aan de fransche policie uit Turijn liet vertrek van verscheidene italianen is gemeld, die met den dolk de op lossing van het romeinsche vraagstuk willen beproeven in den dood des keizers. Tot dus verre had hij zegt Mazzini zich niet vijandig tegenover Victor Emmanuel gesteld, die de eenheid der natie tot stand scheen te willen brengen, maar allen invloed ten zijnen dienste aangewend. Daar het kabi net van Turijn echter slechts onder vreemde heerschappij slaat en alleen kracht en energie heeft om met geweld en op tirannieke wijze de meest heilige en wettige verlangens van een volk te onderdrukken, herneemt Mazzini zijne vrijheid van handelen. „Wij scheiden ons voor eeuwig af van eene monarchie die te Sarnico voor Oostenrijk, te Aspronionte voor den paus heeft gestreden." „Het was Napoleon wiens invloed Garibaldi ten val bragt, wiens verlangen thans is dat hij zal veroordeeld en ter dood gebragt worden. Napoleon is de ongelukster van Italië. Het is daarom van d.e hoogste noodzakelijkheid dat hij het leven verlieze, gedurende hetwelk toch onze herstelling eene onmo gelijkheid is. „Italianen! Aanvaardt de nalatenschap van Orsini's eed. Edele jongelingschap! geef blijk uwer vaderlandsliefde en van uw vertrouwen in de vaderlandsche zaak. Volg het voorbeeld van Brutus en Lorenzino de Medici. Beminnenswaardige vrouwen! herinnert u dat het werk onzer wraak en onzer bevrijding thans geen Bathseba maar een Judith eisclit." MENGELINGEN. Ver valse hing van levensmiddelen. Hoe duurder de levensmiddelen zijn. des te meer loopen zij gewoonlijk gevaar van vervalscht te worden, om door schijnbaar goedkoopere prijzen konsumenten te lokken, en zoo doende ongeoorloofde winsten te verschaffen. Niet te ontkennen is het dat het brood een van die artikelen is, welke het meest worden vervalscht, hoe schandelijk zulk een bedrog, dat voornamelijk den arme en den arbeider benadeelt, ook wezen mag Talrijke onderzoekingen hebben dit bevestigd, en menigwerf is ook in Nederland het veroordeelend vonnis uitgesproken over hem die uit winstbejag een misdrijf pleegde, dat wèl beschouwd voor de regtbank der zedelijkheid nog strafbaarder is dan voor de burgerlijke wet, juist omdat het hoofdzakelijk hem treft, die niet in staat is door ander voed sel zijne krachten te onderhouden, die nagenoeg uitsluitend van brood leeft en leven moet. en van het brood herstelling wacht van door arbeid verloren krachten. Ondertusschen niet elke vervalsching wordt ontdekt, niet allen vallen bin nen het bereik der straffende wet. Wij raeenen daarom onze lezers geen ondienst te doen, met hier eenige gemakkelijke en zekere methoden aan te wijzen om het brood te onderzoekenMeu kan in het alge meen zeggen dat het brood, of liever liet meel, op tweederlei manier vervalscht wordt. De eerste is, dat goed meel met te veel;zetnelen of met eene geringere soort meel vermengd en het produkt tot best brood verbakken wordt. Hoe zeer deze han delwijze ook is af te keuren, is zij echter zoo gevaarlijk niet als de andere welke ten doel heeft, door schadelijke toevoeg- selen aan het brood eene witte kleur te geven of daardoor den omvang te vergrooten. De vermenging van het brood met te veel zemelen, waar door de voedingswaarde er van vermindert, komt niet zelden voor, en vooral daar waar het brood bij aanbestedingen voor den minst inogelijken prijs moet geleverd worden. Men kan dit gehalte van zemelen op de volgende wijze zeer naauwkeurig bepalen: Een bepaalde niet te kleine hoeveel heid van het te onderzoeken brood wordt in een linnen of katoenen doek gebonden, gedurende 21 uren op eene warme plaat gedroogd, en alsdan metden doek te zaïnen naauwkeu rig gewogen. Nu wordt het gedurende twee uren in water gekookt, vervolgens in koud water gelegd en met de hand eerst zacht, en daarna sterk uitgeperst. Al het zetmeel, de kleefstof en andere geheel of gedeeltelijk oplosbare, of door het langdurig koken oplosbaar gewordeue zelfstandigheden worden als een kleverig troebel vocht weggewasschen, en dit zoo lang voortgezet als het water waarin de bewerking plaats heeft nog troebel wordt. Ileeft men dat punt bereikt, dau wordt de doek uitgewrongen, nogmaals eenigen tijd in water gekookt, en op de zelfde wijze als na het eerste koken behan deld. Nu wordt de doek met zijnen inhoud gedurende 21 uren als boven gedroogd, vervolgens gewogen, daarna gele digd en naauwkeurig van alle aanhangende deelen bevrijd, op nieuw gewogen, en van het vorige gewigt afgetrokken men heeft alsdan het bepaalde gewigt van de in het te on- derzoekene brood aanwezige zemelen, waaruit men nu ge makkelijk de procentische zamenstelling berekenen kan. Zuiver kvopbrood bevat van 11 16 procent zemelen. t Tot de vervalschingen welke insgelijks niet zelden voorko men, maar van een anderen aard zijn dan de behandelde, behoort ook de vermenging van het tarwemeel met aardap pelen-, boonen- of rijstmeel. Deze bezigt men omdat zij meestal goedkooper zijn, en ten tweede het gewigt van het brood door het terughouden van grooterehoeveelheden water vergrooten. In beide gevallen heeft het brood niet die hoeda-

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 2