MÏDDELBURGSCHE C 0 U KIN T. r H9. Zaturdag 1862. 4 Oktober. f Middelburg 3 Oktober. Het onderzoek der wetsontwerpen, uitmakende de staats- begrooting voor 1863, is thans in de afdeelingen der tweede kamer ten einde gebragt. In de zitting, heden ten elf uur ge opend, hebben de rapporteurs de verslagen uitgebragt. Een wetsontwerp totafkoopbaarstelling der tienden is mede in de zitting van heden ingekomen. Onderscheidene kleine wetsontwerpen zijn tegen aan staanden woensdag aan de orde gesteld. De afdeelingen zullen zich thans bezig houden metachter eenvolgens te onderzoeken de wetsontwerpen 1. tot wijziging van hoofdstuk V (binnenlandsche zaken) der staatsbegroo- ting van 18612. tot goedkeuring van eene dading, tusschen den staat en de gemeente Maastricht gesloten3. betrekkelijk het geneeskundig staatstoezigt enz.; en 4. wegens het maken van een kanaal door Holland op zijn smalst en de verbetering van den waterweg van Rotterdam naar zee. In het hoofdkiesdistrikt Goriuchem heeft dingsdag de her stemming plaats gehad tusschen de heeren C. W. J. baron Boetselaar van Dubbeldam en W. A. Virulij Verbrugge, voor een lid voorde tweede kamer der staten generaal. Uit de ope ning der stembussen op woensdag bleek dat de heer C. W. J. baron Boetselaar van Dubbeldam 1201 en de heer W. A. Virulij Verbrugge 931 stemmen op zich vereenigd had. Eerst genoemde is alzoo verkozen. Eenigen tijd geleden betoogden wij in een uitgebreid arti kel hoe menigmaal nog slagtoffers worden aangetroffen van dagblad-advertentiën, welke voor geringe sommen winstge- vende betrekkingen beloven, in één woord spekulatiën bevat ten op het onverstand en op de beurs van het publiek. Is liet aantal der personen, die door deze hoogdravende advertentiën zich laten overhalen om hun geld ten voordeele van den een of anderen bedrieger weg te werpen, groot, nog veelgrooter is het aantal van hen, die zich door aanbiedin gen van geheime middelen laten verleiden, welke, van allerlei aard en strekking, eene aantrekkingskracht schijnen te bezit ten welke ongeloofelijk zou wezen, zagen wij haar niet dage lijks in werking. Zich beroemende op beschaving en verlichting, zich ver verheven wanende boven het niveau, waaro m het alge meen geplaatst is, worden velen die op de boerenki.. nissen de door een kwakzalver bedrogenen uitlagchen, evenzeer dupe van dergelijke spekulanten, zoodra deze zich slechts in een ietwat verhevener waas gehuld en in een zwarten rok vertoonen. Wave het niet betreurenswaardig, het zou belagchelijk zijn van alle zijden somtijds verschillende personen als luchtige ijzerdeeltjes naar den genezenden magneet te zien snellen, voorzien van attesten, brieven enz. van herstellenden en her stelden. Zien wij dergelijke attesten in, dan bemerken wij reedsdade- lijk dat de onderteekening daarvan slechts een gevolg was van groote onnadenkendheid. Men redeneert aldus: „ik was ziek, heb daarna het geheim middel gebruikt en ben thans hersteld derhalve ben ik daardoor genezen Logische gevolgtrekking, niet waar Als of daarna en daar door het zelfde is. Wanneer zal men toch in de levenswijsheid meer algemeen zoo ver zijn gekomen dat men de wet van oor zaak en gevolg niet zoo dagelijks nu op belagchelijke, dan op treurige, somtijds op schandelijke wijze met voeten ziet ge treden Nog dezer dagen leverde de heerTirat weder een schitterend bewijs van deze spekulatiegeest op het verstand en het geld der nederlanders. Wij deelden in ons vorig nommer mede wat het eind van deze kwakzalversgeschiedenis geweest is, en willen ernogmaals de aandacht op vestigen, daar dergelijke geruchtmakende voorvallen gewoonlijk meer invloed hebben dan de meest overtuigende vertoogen. Zoo lang echter de groote menigte nog zoo weinig gezond verstand aan den dag legt om te gelooven b.v. aan de mogelijkheid der uitvinding van eenig geneesmiddel voor de meest verschillende ziekten en kwalen, en niet de daarin van zelve liggende absurditeit wil of kan opmerken, wij noemen slechts de Holloway-pillen, wordt nog aan verscheidene personen van den stempel des hee ren Tirat de gelegenheid aangeboden om zicli te verrijken door dergelijke bedriegerijen. Gelukkig dat echter de Holloway- pillen met andere dergelijke geheimen reeds bij velen uitge diend hebben of hun einde naderen. Langzamerhand, hopen wij, za! meu deze met spoken en geesten uit het Nederland der 19de eeuw geheel zien verdwijnen. Wij vernemen dat de officier van justitie en de regter-kom- missaris bij de arrondissements rcgtbank alhier, zich gisteren naarVIissingen hebben begeven, ten einde aldaar eene huiszoe king te doen plaats hebben bij een schipper van het neder- landsch loodswezen. Het ingesteld onderzoek betreft de ontvreemding eener belangrijke som gelds, welke, naar men vermoedt, in de maand december ten nadeele van zekeren graanhandelaar heeft plaats gehad. Men verzekert dat er, ten gevolge van dit alles, reeds eene arrestatie is gedaan. Het tegenwoordig jaar schijnt zeer noodlottig voor eenige dagbladen te zijn. Meer dan een heeft zijne uitgave moeten staken en, naar men ons thans uit Rotterdam berigt zal ook de Rotterdamsche courant met 1 januari) a. s. ophouden te verschijnen. Dit blad dat langer dan eene eeuw bestaan had, volgde in de latere jaren eene konsérvatieve rigting en schijnt bij onze landgenooten slechts geringe sympathie te hebben gevonden. De jaarlijksche kosten voör.hcfc nederlandsche konsulaat- gen era al te Kanton zijn thans bepaald op f 10.710 en voor dat te Jeddo op f20,000. Dit is eene belangrijke verminde ring tegen de sommen welke tot nog toe moesten betaald wor den. Althans op de begrooting van Nederlandsch-ïndië voor 1862 staat nog uitgetrokken voor eerstgenoemd konsulaat f 17,595, voor het tweede f 4-2,712. Naar men verneemt, bestaat bij de regering het voornemen, van Utrecht tot de belgische grenzen een derde draad te span nen, waardoor het direkte telegrafische verkeer van Amster dam met Antwerpen veel gebaat zal zijn de noodige opme tingen zijn bereids bevolen, welke vooral met betrekking tot de waterpassage vereischt worden. {N.rotter d. cour.) Men verneemt dat de personen, die in hechtenis genomen zijn bij de onlangs plaats gehad hebbende wanordelijkheden te Leiden, zijn in vrijheid gesteld, met uitzondering van een, omtrent wien na het gehouden onderzoek gewigtige bezwaren zijn gevonden, die betrekking hebben tot de mishandeling van den plaatselijken adjudant. Kerk- en schooinieuws. Het provinciaal kerkbestuur van Zeeland heeft op den 1 oktober, na afgelegd examen, als kandidaten tot de heilige dienst toegelaten, de heeren Willem Diederik van Leeuwen Boomkamp, van Haarlem, en Petrus Francois van den Steen, van Durgerdam. Jl. zondag is de heer C. Schevel als predikant bij de christelijk afgescheidene gemeente te Sluis bevestigd. De heer C. Los, predikant te Zaamslag c. a., had daartoe tot tekst ge kozen Ézech. XXXIII7- De bevestigde hield eene intree rede naar aanleiding van Markus XVI15,16. De kerkeraad der hervormd--»gemeente te Wolfaartsdijk heeft gisteren een drietal opgemaakt ter vervulling der vaka- ture ontstaan door het vertrek van den heer W. Kluever naar Bleskensgraaf. Daarop zijn geplaatst de heeren H. vanStrien, te Bennekom, J. Gobius du Sart, te Raamsdonk, en J. J. Gobius du Sart, te Arnemuiden. Met algemeene stemmen is daaruit beroepen de heer II. van Strien. Het orgel in het kerkgebouw der hervormde gemeente te Wissekerke, is jl. zondag ingewijd. Het werd bespeeld door den heer J. Frederik Klein, organist bij de evangelisch luthersche gemeente alhier. De kerkeraad der hervormde gemeente teThoIen heeft op den l dezer uit het vroegere vermelde drietal tot predikant aldaar beroepen de heer A. Barenbrugh, predikant te Meer kerk. Marine en leger. De zeildag van Zr. Ms. transportschip de Heldin, naar Batavia, is vastgesteld op 10 dezer. Zr. Ms. schroefstooraschip Apeldoorn, onder bevel van den luitenant ter zee ie klasse J. A. II.Hugenholtz, komende uit West-Indië, is gisteren morgen ter reede van Hellevoet- sluis aangekomen. Gemengde bcrigten. Adelina Patti, die zich nog te Londen bevindt, is wegens ernstige ongesteldheid genoodzaakt hare engagementen in de provinciën te laten varen. Volgens het dagblad van Alen- $on begaf een grijsaard van 91 jaren zich dezer dagen te voet van Laval naar Mons, om een bezoek te brengen aan zijn va der die in het oude-raannenliuis is opgenomen en 112 jaren telt. Onder weg had hij zijn arm ontwricht, die hij in het gast huis heel bedaard liet inzetten. Aan de policie-beambten ver haalde hij dat hij tijdens den veldtogt in Rusland krijgsge vangen gemaakt is en 24 jaren in Siberië heeft doorgebragt. Als eene groote zeldzaamheid wordt uit Amraerstol ge meld dat van 1.3 tot 29 september, behalve eenige zomer-zal men, een aantal van 73 winter-zalmen zijn gevangen, die aan den afslag tot den prijs van f 1,55 a f 1,60 gretigen aftrek vonden. Dr. FredericW. Morris, presiderend geneesheer van de Halifax visiting dispensary, zegt in een schrijven aan den arnerikaansehen Medical times dat „sarracenia purpurea" (indische beker), eene inlandsche plant van Nieuw Schotland, in den tijd van twaalf uren de kwaadaardigste kinderziekte geneest, zoo zelfs dat slechts zeer zelden een spoor dier ziekte bij den lijder achterblijft. Voor het koninklijk geregtshof te Madrid wordt dezer dagen in hooger beroep behandeld de zaak van vijf personen, die beschuldigd worden de jong-ge- trouwde vrouw van een chef de bureau van de civiele rege ring van Almeria te hebben vermoord. De echtgenoot der vermoorde wordt verdedigd door twee beroemde advokaten, waarvan de een is de heer Pacbeco, oud-minister van staat en oud-ambassadeur te Mexiko. De processtukken beslaan niet minder dan twee duizend vel gezegeld papier, watrvan men de voorlezing in drie dagen hoopt te volbrengen Eea buitengewoon talrijke menigte was jl. vrijdag bij de eerste zitting tegenwoordig. Als een opmerkelijk feit wordt me degedeeld dat er in de verschillende musea van het Louvre te Parijs thans niet minder dan 500 schilders ezels zijn opge slagen van even zoo vele kunstenaars die er komen studeren. In de laatste jaren, en vooral in dezen tijd van het jaar, was het getal der artisten die zich daarmede bezig hielden niet van eenige betcekenis. Het drama uit den roman van Victor Hugo, „Les misérables," za) niet alleen te Brussel maar ook in het engelsch te Londen, in hetitaliaansch te Milaan en te Napels, in het hoogduitsch te Weenen en Berlijn, alsmede te Kopenhagen en Stockholm worden opgevoerd. Te Amster dam is woensdag avond, onderden titel Degaleislaafeen drama opgevoerd dat mede uit genoemden roman is getrokken. Naar aanleiding van de viering van lluslands duizendjarig bestaan op 20 september 11. herinnert het Volksblad dat het duizendjarig bestaan van het romeinsche rijk in het jaar 248 na Christus met grooten luister gevierd isdat het byzantijn- sehe rijk in 1364 duizend jaren had beleefd; dat het duitsche keizerrijk in 1800 duizend jaren had bestaan, toen in 1S04 de duitsche keizer den titel van keizer van Oostenrijk aannam dat Frankrijks centralisatie, onder Karei den groote begon nen, reeds duizend jaar heeft voortgeduurd, en ii.it E.igelands monarchie, door de angelsaksers in S07 gegrondvest, eeusge- lijks reeds duizend jaren telt. Op de londensche tentoon stelling bevinden zich ook heften voor messen en andere voorwerpen, vervaardigd uit laminiet, dat is. uit het ligchaam van de groote zeeslang, die zoo menigmaal de zeelieden van hier en elders schrik heeft aangejaagd. De inzender beweert dat dit gedrocht niets anders is dan eene soort van zeewier, dat na hevige stormen in trossen van somtijds 1000 voetlengte boven drijft.en dan door bijgeloovige oogen ligtelijk vooreen ontzettend gedierte wordt gehouden. De wijnoogst in Frankrijk schijnt dit jaar zeer gunstig te zijn en ver boven het gemiddelde op te brengen. Het geregtshof te Weenen heeft jl. zaturdag uitspraak gedaan in het beruchte proces van Karl Kallab, den bekenden brievenbesteller aan liet postkantoor aldaar, beschuldigd van het verduisteren van een ontzaggelijk aantal brieven en het zich toeëigenen der daarin vervatte waarde, en ilien ten gevolge van diefstal. Het hof heefc hem echter vrijgesproken van deze beschuldigingdoch hem daarentegen schuldig verklaard aan misbruik van amb telijk gezag en uitdien hoofde veroordeeld tot 10 jaren strenge gevangenisstraf en in de kosten, alsmede tot het vergoeden aan de postadministratie van een bedrag van fl. 654,17 en van de verder in regten aan te wijzen schade, en aan onder scheidene partikulieren, voor zoo ver het hun toegebragte na deel is bewezen, van een bedrag van fl. 293,32. De veroor deelde heeft onmiddellijk hooger beroep aangeteekend. In de gemeente Fresin, bij St. Truijen. is, volgens het Nieuws blad der provincie Limburg (belgiesch), dezer dagen eene ge wigtige oudheidkundige ontdekking gedaan. De heer Schuer- mans, prokureur des konings en lid der kommissie voor de monumenten heeft, vergezeld van den geleerden abt Kempe- neers, uit Montenaeken, bij liet doen van opgravingen ter diepte van drie el op den grond van een roraeinschen grafheuvel gevonden verschillende bronzen vazen van zeer schoone be werking. waaronder zeer sierlijk geciseleerde, een groot aantal aarden vaten en potten, een kelk, glazen voorwerpen van ver bazende fijnheid, een drievoet, vijf graflampen, verkalkte beenderen, ijzeren overblijfsels en een geldstuk van Domini- tianus. Deze voorwerpen zullen naar het museum vau de Hallepoort te Brussel worden overgebragt. Z. K. H. prins van Oranje is woensdag op den Dennenweg van zijn. paard gevallen, doch heeft zich slechts zeer weinig bezeerd. Het paard, dat doorrende, werd spoedig gegrepen en de prins zette zijn wandelrid voort. Gemeenteraad van Middelburg. Zitting van 3 oktober. Voorzitter de heer Bijleveld van Serooskerke. Afwezig de heeren Lambreehtsen v. Ritthem en van Deinse. Na de voorlezing der notulen wordt jhr. mr. A. W. Snouck Hurgronje, benoemd raadslid in de plaats van den heerZ. Snij der, door den sekretaris binnengeleid, waarna hij in handen des voorzitters de bij art. S3 der grondwet en art. 39 der ge meentewet gevorderde eeden aflegt. De voorzitter zegt dat de keuze der ingezetenen een waar borg is voor het vertrouwen dat het nieuwe raadslid, getrouw aan zijne nu afgelegde belofte, de belangen dezer gemeente zal behartigen, en dat de raad de bewustheid heeft dat de heer A. W. Snouck Hurgronje aan dat vertrouwen zal beant woorden. Hij wenscht hem daarop geluk met zijne benoeming, onder aanbieding der verzekering van de welwillendheid zij ner medeleden. De heer Snouck Hurgronje antwoordt hierop, onder dank betuiging voor de tot hem gerigte woorden, dat hij zijne beste krachten hoopt aan te wenden om de op hem rustende ver- pligtingen na te komen. Alsnu wordt overgegaan tot de benoeming van een conrec- I tor aan het stedelijk gymnasium alhier, ter vervulling der door het vertrek van dr. A. Romeyn ontstane vakature. De voordragt van een tweetal, door kuratoren opgemaakt, waar-

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 1