MIDDELRURGSCHE COURANT. N°- 117. Dingsdag 1862. 30 September. Editie van maandag avond 8 ure. MINISTERIE VAN FINANCIEN. AJUIHESTEDIA'G. De minister van financien voornemens zijnde, op maandag den 13 october aanstaande, bij inschrijving, te doen aanbe steden Het dagelijksch vervoer der brievenmalen van 's rijks posterijen, gedurende den tijd van twee jaren, te beginnen met den 1 januarij 1863 en eindigende den 31 december 1864, tusschen de navolgende plaatsen Van Groningen over Assen naar Meppel en v. v. Meppel over Steen wijk en Heerenveen naar Leeuwarden en v. v. Amersfoort over N ij kerk, Harderwijk en Elburg naar Zwolle en v. v. Utrecht over Zeist, Wageningen, Arnhem en Zevenaar naar Emmerik en v. v. Amersfoort over Naarden naar Amsterdam en v. v. Utrecht over Vianen, Gorinchem en Oosterhout naar Breda en v. v. 'sGravenhage over Delft, Rotterdam en Dordrecht naar Breda en v. v. Utrecht over Culemborg en Bommel naar 's ITertogen- bosch en v. v. Bergen op Zoom over Tholen en Goes naar Middelburg en v. v. Vlissingeu naar Middelburg en v. v. 's Gravenhage over Leiden en Haarlem naar Amsterdam en v. v. Dordrecht over Rotterdam en Delft naar's Gravenhage en v. v. Krommenie over Wormerveer en Zaamdam naar het Tol huis aan het IJ en v. v. Hoorn over Edam en Monnikendam naar het Tolhuis aan het IJ en v. v. id. over Purmerend naar het Tolhuis aan het IJ en v. v. Rustenburg ovèr Piïrmerend naar het Tolhuis aan het IJ en v. v. Beverwijk naar Zaandam en v. v. de Oude Schild naar de Cocksdorp op Texel en v. v. Brengt bij deze ter kennisse van de gegadigden 1. Dat de biljetten van inschrijving, vóór of uiterlijk op den 13 oktober aanstaande, des morgens vóór twaalf ure, behoor lijk verzegeld en voorzien van een opschrift, aanwijzende dat dezelve tot de voorschreven aanbesteding betrekking hebben aan het ministerie van financiën te 'sGravenhage behooren te zijn ingeleverd 2. Dat dezelve biljetten, op zegel geschreven en door de ge gadigden onderteekend, eene naauwkeurige opgave moeten bevatten a. van den jaarlijkschen prijs, in cijfers en letters, voluit geschreven, waarvoor de gegadigden aanbieden zich met de dienst gedurende het opgemelde tijdvak te belasten b. Den naam, de voornamen, de woonplaats en het beroep van den inschrijver en van twee borgen, voluit geschre ven in zoo verre het stellen van zoodanigen borgtogt zal worden verlangd. 3. Dat voor zoo verre de inschrijvers niet reeds in dienst der post-adrainistratie zijn. hunne biljetten moeten vergezeld gaan van certificaten, wegens de genoegzame gegoedheid, zoo wel van de gegadigden als van hunne borgen, om iu de uitvoering van de bovengemelde dienst behoorlijk te kunnen voorzien; welke certificaten zullen moeten zijn afgegeven door het gemeentebestuur of wel door den direkteur van het postkantoor hunner woonplaats. 4. Dat de biljetten, die aan de voorschreven vereischten niet voldoen, niet in aanmerking zullen worden genomen; terwijl de minister zich het regt voorbehoudt, om de aanbe steding niet te gunnen, ingeval de gevorderde prijs te hoog inogt worden geoordeeld, of ook wanneer er redenen mogten bestaan, ter beoordeeling der administratie, om de minste inschrijvers, tot de rigtige uitvoering van de meergemelde dienst, ongeschikt te achten. De voorwaarden, op welke de bovenstaande aanbesteding zal plaats hebben, zullen, boven en behalve aan het lokaal van het ministerie van financien te 'sGravenhage (afdeeling posterijen), ter lezing liggen op de bureaux van den hoofd- inspekteur der posterijen te 's Gravenhage, en van de arron- dissements-inspelcteurs der posterijen ie Arnhem, Breda, Utrecht en Zwolle; alsmede bij de directeuren van al de post kantoren welke gelegen zijn aan de wegen waarover een der hiervoren vermelde diensten moet worden verrigt; bij welken hoofd-inspekteur, inspekteur en direkteuren tevens alle ver dere inlichtingen door de belanghebbenden kunnen verkre gen worden. 's Gratbnhage, den 24 september 1862. De minister van financien, G. H. B ETZ. BIMEXLAA1). middelburg 29 September. ITet provinciaal geregtshof in Zeeland heeft opgemaakt de aanbevelingslijst van kandidaten ter vervulling der vakature van raadsheer'in dat kollegie, ontstaan door het overlijden van mr. J.W. de Bmijn van Melis- enManekerke. Delijstiszamen- gesteld uit de volgende heeren rars.W. G. de Knokke van der Meulen, officier van justitie bij de arrondissements regtbank te Goes-, jhr. C. de Jonge, regter.ia,,)^ arrondissements regt bank te Zierikzee; J. H. de Stoppelaar, re'gter in de arrondis sements regtbank alhier; jhr. W. C. de Jonge, griffier bij het provinciaal geregtshof in Zeeland; D. A. Berdenis van Berle- kom, advokaat alhier, en J. G. de Witt Hamer, president bij de arrondissements regtbank te Deventer. BetrefFende het aangevraagd ontslag door de leden van het kollegie van zetters te Vlissingen vernemen wij nader het volgendeDoor de ambtenaren der rijksbelastingen alhier is eene bekeuring ingesteld tegen zekeren Duivekot die, bij ge legenheid van een te voltrekken huwelijk, reed met een rijtuig op veeren en bespannen met paarden die in eene mindere klasse waren aangegeven dan waarvoor zij toen gebezigd wer den. Een dezer paarden behoorde aan den sleper A.Walraven die het op dringend verzoek ter goeder trouw voor deze enkele reis ter leen gegeven had. Deze bekeuring is op de gewone wijze behandeld en afge daan geworden; en daar dit buiten de bemoeijing van het kollegie van zetters was, is de gevolgtrekking niet juist ge weest dat de leden dien ten gevolge hun ontslag gewenscht hebben. De reden daarvan is deze; Het kollegie heeft namelijk geweigerd om mede ie werken tot eene ambtshal ven aanslag ten laste van genoemden A. Walraven, wegens het bezit of gebruik van een paard der eerste klasse, omdat zij meenden dat het te goeder trouw ter leen geven van zijn paard voor deze enkele keer niet die gevolgen moest hebben. Dien ten gevolge is de zaak,volgens art. 40 der wet op de per sonele belasting, ookvan de zijde der zetters, aan de beslissing van den koinmissaris des konings in Zeeland onderworpen, door wien is beslist dat de bedoelde aanslag moest plaats heb ben, waarop de leden alstoen hun ontslag hebben ingediend. Het spreekt van zelf dat onder de vermelding „al deleden van het kollegie" niet begrepen moet worden het hoofd van het gemeentebestuur, daar deze ambtshalve lid en voorzitter van het kollegie is en natuurlijk ook blijft. Uit Goes schrijft men ons 27 dezer: „Heden stonden voor het kantongeregt alhier teregt de beide meisjes, beschuldigd van op verschillende avonden gedu rende de kermis, aan onderscheidene personen schade te heb ben berokkend, door moedwillig in de kleederen der wande laars met eene schaar te knippen. „Tien getuigen werden gehoord. De negen eersten ver klaarden allen dat in hunne kleederen geknipt was zonder te weten door wie; eene der getuigen verklaarde te hebben vermoed dat de beide beklaagden zulks gedaan hadden. De tiende getuige, een agent van policie, verklaarde dat de be klaagden de feiten in zijne tegenwoordigheid yolmondigbad- den erkend. Geen van allen echter had ze zien plegen. De beide beklaagden verklaarden ze uit aardigheid te hebben bedreven en bekenden volledig. „Het openbaar ministerie heeft 8 dagen remise verzocht tot het nemen van konklusie." Ter voorkoming van verkeerde gevolgtrekkingen verzoekt men ons te melden dat de persoon, die dezer dagen voor de regtbank te Goes teregt stond wegens ontvreemding ten na- deele van het gasthuis aldaar, niet was „ziekenvader,'' maar ziekenoppasser. Men schrijft ons uit 's Gravenhage van 27 september „Sinds gisteren heerscht hier eene buitengewone drukte door de tentoonstellingen van de Hollanilsche maatschappij yau landbouw en de daaraan verbondene feestelijkheden van verschillenden aard. Terwijl eensdeels de maatschappij alles ingespannen heeft om hare taak op eene grootsche wijze te vervullen, heeft het gemeentebestuur ook aan de tallooze menigte, die niet tot de leden der maatschappij behoort, eenig genoegen willen verschaften. De onvergelijkelijk ruime Maliebaan is langs de zijden met allerlei attributen van eene gewone kermis bezet, poffertjes- en zuurkramen, draai- I molens enz. Gisteren was de groote dag voor de voornaamste feestelijkheden in dat veld. Ten 1 uur had er ringrijden van jonge boeren plaats om een gouden horlogieketting, een zil veren horlogie enz. Deze wedstrijd was nog niet half afge- loopen toen in een ander gedeelte der Maliebaan eene tooneel- voorstelling plaats had in de open lucht, waarbij een paar I kluchten werden opgevoerd, terwijl op eene derde plaats goocheltoeren en akrobatische oefeningen werden vertoond. Een prachtig zomerweder begunstigde dit alles en hield, in weerwil van eenige dreigende wolken die zich tegen den middag vertoond hadden, den geheelen dag stand, zoo dat dan ook des avonds weder talrijke belangstellenden naar het Bosch stroomden om de sierlijke verlichting der societeitstent te bewonderen, waar het muziekkorps der grenadiers een uitgezocht programma uitvoerde. De buiten 's Gravenhage woonachtige leden der Maatschappij van landbouw hadden op vertoon hunner kaart van lidmaatschap vrijen toegang tot dit landelijk koncert. In den morgen was ondertusschen de eigenlijke kern van een aanleiding tot de feesten, de tentoonstelling van voort brengselen van en werktuigen voor den landbouw, in het ge bouw der teekenakademie geopend door den heer Begram, lid der tweede kamer voor Gorinchem en president der land- bouwmaatschappij. In zijne rede weidde hij over het nut der landbouwtentoonstellingen uit en betuigde den dank der maatschappij voor de ondersteuning die zij bij overheden en partikulieren ondervonden had bij hei volbrengen hurer taak. Hij vond een bewijs van die sympathie in de tegenwoordig heid der hooggeplaatste personen, die op de uitnoodiging van het bestuur opgekomen waren en waaronder men den vice- president van den raad van state, den president der tweede kamer, den minister van koloniën, den kommissaris des ko nings in Zuid-Holland, den burgemeester der residentie enz. telde. De laatstgenoemde beantwoordde de aanspraak van. den president met eenige toepasselijke woorden, waarna het muziekkorps der schutterij zich hooren deed en de speciale genoodigden de leden der maatschappij mogten buiten de deur blijven staan de zalen doorwandelden, om het ten toongestelde in oogenschouw te nemen. „Nadat dit afgeloopen was, werden de deuren voor de leden en het publiek geopend. De talrijke ingezouden voorwerpen zijn met smaak en in doeltreffende orde in de lokalen der akademie op tafels en langs de wanden gerangschikt. Aan de muren prijken de net geschilderde wapens der gemeenten waar afdeelingen van de maatschappij gevestigd zijn, en hier en daar is deze pronk afgewisseld met allegorische voorstel lingen, tot den landbouw betrekkelijk. Eene beschrijving der tentoongestelde voortbrengselen heeft weinig nut; de reusach tige peren en appelen, de schoone druiven en perziken, de prachtige boeketten, de schoone en gave graansoorten, erwten, aardappelen enz. moet men aanschouwen om ze te bewonde ren. Eveneens zou eene opgave der bekroonde inzenders overbodig zijn, daar er slechts ée'n naam uit Zeeland op voor komt, namelijk van den heer A. Geluk J.Az. te Tholen, die den tweeden prijs met zijne wintergerst behaald heeft. Niet dat Zeeland miskend is, maar de zeeuwsche landbouwers heb ben niet ingezonden. „De verzameling van landbouwwerktuigen, in de zooge naamde Koekamp ten toon gesteld, is vrij groot, en bevat hoogst merkwaardige machines; maar de volledigheid laat nog al te wenschen over. Dat het bij het bestuur niet aan pogingen zal ontbroken hebben om tot inzending aan te spo ren, blijkt uit de omstandigheid, dat machinefabriekanten uit ver van elkander verwijderde plaatsen in Engeland belangrijke inzendingen gedaan hebben. Na twee uur 's middags worden verscheidene der werktuigen in beweging gebragt, om de wer king meer in bijzonderheden te doen zien. De tentoonstelling van vee en pluimgedierte wordt aanstaanden maandag in de Koekamp gehouden. „De dag van heden was geheel het tegenovergestelde van dien van gisteren; met sommige tusschen poozen regende het nagenoeg den geheelen dag, zoo dat er voor de vermakelijk heden in de open lucht geen animo was. Ten twaalf uur had de dertiende jaarlij ksche vergadering der land bouwmaat schappij in de groote zaal van de sociëteit De vereeniging plaats, onder voorzitterschap van den heer Begram. Onder de verschillende besluiten en mededeeliugen is alleen dit van algemeen belang, dat de maatschappij .gelijk de voorzitter be- rigtte. nu 50 afdeelingen telt, gezamenlijk met ruim 7200 leden. Het nut der landbouwmaatschappijen kan bezwaarlijk, betwijfeld worden, wanneer men nagaat dat er in ons land, tegen SO,000 bunders bebouwd land, en 1,300,000 bunders weiland, nog ruim 500,000 bunders woest en ongebruikt lig gen, namelijk 100,000 in Drenthe, J 30,000 in Overijssel, 130,000 in Gelderland en 150,000 in Noord-Brabant. De prikkels kunnen dus niette veel aangezet worden, om tol ont ginning aan te sporen. „Dezen namiddag hebben een aantal leden der maatschappij zicli in het hotel de Oude Doelen aan een vriendschappelijke!! maaltijd vereenigd. Morgen ochtend teu 12 uur zal er, indien het weder het plan begunstigen wil, een rijtoer door het zoo genaamde Westland (de dorpen Monster, Naaldwijk enz.) plaats hebben, dat èn om zijn landbouw in het algemeen èn om zijn ooft- en druiventeelt in het bijzonder zekere ver maardheid geniet. „Als naar gewoonte bij zulke gelegenheden tracht ook het tooneel een gedeelte van den gouden oogst binnen te halen. Als eene vleijende hulde aan de vele hier nu verzamelde man nen van het vak werd gisteren avond opgevoerd de opzettelijk daartoe door den heer G. J. van Dorp vervaardigde „drama tische allegorische" schetsHet feest van den landbouw, of Holland boven al. Moge het voor de direktie ook geweest zijn, het feest van den kassier Men meldt ons uit Utrecht 26 dezer „Heden middag ten 12 ure aanvaardde de heer Koster zijne betrekking als hoogleeraar in de geneeskunde, met het uit-

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 1