verpersoonlijking van het billijk en regtvaardig eenheids-ver- lahgeii der italianen. Wij beschouwen dit als een gunstig teeken des tijds, als een ontwaken van het gevoel der volks- règtvaardigheid, als eene uiting van zelfstandigheid bij het individu, ontsproten uit de verspreiding en doordringing der beginselen van volksvrijheid en liberaliteit. Terwijl wij dergelijke uitingen betrekkelijk buitenlandsche aangelegenheden in onze dagen hier en ginds mogen waarne men, zien wij in Pruissen de vroeger zoo koele natie met meer kracht den strijd volhouden tegen vorstelijken willekeur. Ook daar is de volksovertuiging eindelijk ontwaakt en verzet zich in het bewustzijn barer frissche ontluikende levenskracht tegen regeringsdaden, in lijnregten strijd met alle konstitutio- nele vormen. Dat de pruissisehe volksvertegenwoordiging dën strijd echter nog niet volstreden heeft, blijkt uit de be noeming van een nieuwen minister-president, waarvan men zich nog weinig goeds kan beloven, en wiens antecedenten verre van zoo gunstig schijnen te zijn, om thans eene bevre- diging van het volkss erlangen te kunnen hopen. De oostenrijksche kamer van afgevaardigden uitReichsrath heeft het wetsontwerp aangenomen, strekkende om het duitsch welhoek van koophandel ook in Oostenrijk iu te voeren. Volgens de Diario van Lissabon zijn de uitgebroken onlus ten te Braga wederom geheel onderdrukt, terwijl de aanvoer ders van den opstand zich door de vlugt hebben gered. Mag men de verschillende araerikaansche berigten gelooven, dan verkeert het Noorden iu grooten staat van uitputting. Het vertrouwen der bevolking van de noordelijke staten en van het leger is met betrekking tot hunne opperbevelhebbers zeer geschokt en met een soort van wanhopige radeloosheid schijnt meti brieven aan Garibaldi, alsmede aan de fransche generaals de Lamoricière en Changavnier, te hebben geschreven om hunne legerscharen aan te voeren. Alleen de generaal Chan gavnier heeft nog geen bepaald weigerend antwoord gegeven, hoewel het wel waarschijnlijk volgen zal, daar eene erkenning van het Zuiden door Frankrijk voorden franschen generaal onmogelijk zou maken den degen tegen de zuidelijken op te betten. Het antwoord van Garibaldi schijnt meer als een gevolg van zijne gezindheid jegens Noord-Amerika te moeten beschouwd worden dan wel als de uiting van een bepaald plan oin na zijne genezing en in vrijheidstelling zich te scharen onder de banier der Vereenigde staten, dewijl de bevrijding van Rome en Venetië toch nog wel eerst het voorwerp zijner zorgen zijn zal. Volgens de laatste amerikaansche berigten hadden de gefedereerden Hagertown en Maryland bezet. Er was sprake dat een groote veldslag had plaats gehad tusschen S'narps- burg en Middleburg, terwijl een gerucht was verspreid volgens hetwelk de hondstroepen te Harpers Ferrev ingesloten waren en zich zouden moeten overgeven. Het schijnt eindelijk aan de Nieuwe rotterdamsche courant gelukt te zijn de redevoering van den heer Victor Hugo te vinden. Hetnonnner van gisteren bevatte haar. Zij wasechter, niettegenstaande in ons land de censuur ontbreekt, insgelijks verminkt, wel niet op de wijze van Le temps of het Journal des debats, maar op eene wijze alsof men vreesde eene al te fijne gevoeligheid der roomsch-katholieke lezers te krenken. Wat was er dan uit weggelaten De zinsnede die betrekking had op den zendbrief en het karakter van Gregorius XVI. Treurig verschijnsel, waaruit blijkt hoeverre de beschroomdheid dei- Nieuwe rotterdamsche courant omtrent sommige punten gaan kan. De Utrechtsche courant maakt het zich gemakkelijker door onze vertaling behoudens het weglaten van een aantal volzinnen letterlijk over te nemen. Pruissen. De gebeurtenissen worden telken dage belangrijker. De kamer heeft over het oorlogsbudget gestemd. Het voorstel der regering oin eene som van 37,779.000 thalers te erlangen als buitengewone uitgave is met 80S tegen II stemmen ver worpen. Het gewoon budget van oorlog, bedragende 31,932,910 thalers. is daarop met algemeene stemmen aangenomen. Een amendement van den heer von Vincke, die de reorganisatie kosten met eene reduktie van 200,000 thalers, als buitenge woon krediet wilde toestaan, is verworpen. Het is thans zeker dat deheervon BismarkSchönhausen in het ministerie zal optreden, waaruit blijkt dat de regering nog volstrekt geene stappen wil doen, welke getuigen van toenadering tot de volksvertegenwoordiging. De Köln. Zei- tnng bevat een artikel onder den titel „het ministerie Bismark Sehönhausen," waarbij liet blad tegen dezen staatsman te velde trekt. „Men rekent op de gemakkelijkheid. zegt het artikel waarmede het goedige duitsche volk zich door gvoote woor den als: Sleeswijk-Holstcin, de duitsche eenheid, tot alles zal laten overhalen; maar deze berekeningen zijn valsch. „Het duitsche volk is ontwikkeld genoeg om te begrijpen dat een ministerie, steunende op het huis der heeren en rege rende zonder budget, dus tegen de konstitutie, niet geschikt is om in het buitenland eene waarlijk liberale en nationale poli tiek voor te staan. „Het duitsche volk weet dat de heer Bismark slechts bui tenlandsche verwikkelingen wil om de binnenlandsche te ontgaan. Het weet dat het de pligt is van het goevernement telken jare een budget in te dienen en dat de konstitutie de middelen geeft om daarover te doen stemmen, öf door de ontbinding der kamer van afgevaardigden, öf door de hervor ming van het huis der heeren. Het weet dat een konstitutio- neel goevernement niet lang kan bestaan tegen den bepaal den wil des volks, hetwelk de geliecle beschaafde wereld en de geheele europesche dagblad pers aan zijne zijde geschaard ziet als het verklaart dat eene regering zonder budget eene schen ding der konstitutie is." Le temps bevat een artikel over de positie van den koning van Pruissen ten gevolge der laatste beweging. De heer Ed. Schever gelooft die positie zeer smartelijk, als van iemand die zijne plannen voor het welzijn en den bloei van Pruissen ziet mislukt. Terwijl Le temps dus van de eene zijde het moeijelijke en deerniswaardige der positie van den koning zich niet ontveinst, verklaart dit dagblad tevens van de andere zijde „dat de klein geestige middelen waardoor zijne ministers den tegenstand der kamer trachten te ontkomen of te overwinnen, den toestand slechts ernstiger kunnen doen worden, terwijl het eenige middel om op eervolleen nuttige wijze zich uit de verwikkelin gen te redden zou bestaan in het toegeven aan den op wettige wijze uitgesproken wil der natie, en dit ten volle, eerlijk en zonder achterhoudendheid te doen." Het stuk van den heer Scherer eindigt aldus „De koning van Pruissen zou wel doen oin de geschiedenis van Frankrijk te lezen. Hij zou daaruit kunnen leeren welke waarde eene doctrinaire staatkunde be zit hij zou er uit kunnen zien hoe twee troonen in een gestort zijn, daar zij te zeer steunden opstaatkundigefiktiën. De ware werkelijkheid, de werkelijke waarheid, wat regeren betreft, is dat de raagt met de sterkte in verband staat en de sterkte met het aantalde taak van den staatsman is, om de waarheid aan de zijde van de sterkte te brengen." „Het Journal des de'bats betoogde dezer dagen dat de kwes tie der legerorganisatie, hoe belangrijk ook, niet van dien aard was dat de kamer volstrekt alle toenadering moest weigeren. „Een indemniteits-bill, met veel moeite verkregen, zou het ministerie voor het vervolg voörzigtiger maken, terwijl overi gens iu 't algemeen de konstitutiëu er niets bij winnen dat de verschillende staatsraagten met te veel strengheid of met ge rucht makende handelingen de wederzijdsche grenzen hunner regten afbakenen." JBcJgië. Sedert 22 september zijn te Brussel de vergaderingen der Association internationale pourle progrès des sciences sociales begonnen, onder voorzitterschap van den heer Fontainas, burgemeester der stad, en onder bescherming van den her tog van Brabant. In eene redevoering van den heer Cou- vreur, sekretaris der vereeniging, werd hulde gedaan aan de edele gevoelens der nederlanilers, die ondanks de viering der septemberfeesten, welke de worsteling der beide natiën in herinnering roepen, toch waren opgekomen. De leden be gaven zich vervolgens in de sektiën, alwaar over belangrijke k westiën met veel of weinig taienthet woord werd gevoerd. On der de sprekers in de afdeeling staathuishoudkunde telde men ook tnejnfvrouw Royer, wier verhandeling over het belasting stelsel in der tijd bekroond is te Lausanne, en wier optreding ten onregte sommige nederlandsche leden nog zeer bevreem den moest. Natuurlijk gaat dit alles vergezeld van feestelijkheden, een element dat daarbij onmisbaar schijnt, terwijl de september feesten het verblijf in de belgische hoofdstad niet minder aan trekkelijk hebben gemaakt. Koning Leopold is op 24 september te Brussel met geestdrift ontvangen. Overal wapperden de vlaggen, terwijl op verscheidene plaatsen bloemen en versieringen waren aan- gebragt, en eene tallooze volksmenigte zich op de straten bewoog. De burgemeester sprak den vorst op de volgende wijze toe „Sire! Uit naam der hoofdstad en van het geheele land, wij zijn daarvan overtuigd, komen wij uwe majesteit onze gevoelens van eerbied, vreugde en dankbaarheid betuigen. „Te midden dezer nationale feesten benevelde eene smart volle gedachte onze gemoederen, maar de hemel heeft onze wenschen bevredigd en ons het geluk en de hoop doen terug erlangen, door uwe majesteit aan onze genegenheid, den koning aan zijne gewigtige werkzaamheden te hergeven. „Twee en dertig jaren zijner verloopen, sire, sedert het her levende België u met geestdrift toejuichte. Thans juicht het erkentelijke België u nog rnet meer geestdrift toe, na geluk kig en fier deze jaren te hehben doorleefd. „Ja sire, aan uwe wijsheid heef; België twee en dertig jaren van vrede en voorspoed te dauken. Alle belgen vereenigen zich dan ook, uwe majesteit zegenende, in den zelfden kreet van genegenheid Leve de koning! Ten half zes uur is de koning naar Laeken teruggekeerd. Italië. Volgens een berigt in La patrïe was te Spezzia het gerucht verspreid dat Victor Emmanuel in het strengst incognito een bezoek had afgelegd bij Garibaldi en met hein eene langdu rige konferentie had gehad. Aan dit; gerucht werd te meer gewigt gehecht naarmate juist op den dag van ditbezoek twee stoombooten aldaar waren aangekomen, die des avonds weder vertrokken. Gisteren heeft te Turijn de ph'gfige onderteekening plaats gehad van het huweüjkskoutrakt tusschen dom Luiz, koning van Portugal en prinses Maria Pia van Savoyc. De minister Conforti zal zijne povtefeuilje blij ven be houden tot na de huwelijksfeesten van prinses Pm run Suvoye. Men verneemt tevens dat de heeren üepretisen Persano even eens zullen aftreden. Het oostenrijksch dagblad Wanderer deelt de volgende briefwisseling tnede,tusschen den koiisul der Vereenrgde staten van Noord-Amerika. te Weenen.en den generaal Garibaldi: „Weenen i september 1862. „Aan den generaal Garibald. Spezzia, Italië. „Generaal, daar het n voor het oogenblik onmogelijk is de groote vaderlandsche onderneming, in het belang van uw ge liefd geboorteland ondernomen, te volvoeren, neem ik de vrij heid u bij dezen te vragen of het niet in uwe plannen zon liggen om ons uw bijstand aan te bieden in de worsteling, welke wij voov de vrijheid on de eenheid onzer gvoo'.e repu bliek voeren. „De strijd, welken wij strijden, is niet alleen in ons belang. maar in dat der beschaafde wereld Do ontvangst, welke tl i/l.i ons vaderland,alwaar gij een gedeelte var. uw leven hebt doojWi gebragt, wachtte, zou vol enthusiasme en geestdrift zijn en do roeping, otn onze dappere krijgslieden aan te voeren in den strijd voor het zelfde beginsel, waaraan gij uw geheel bestaan. hebt gewijd, zou geheel met uwe voornemens overeenkomen. „Ik zon mij gelukkig achten, generaal, eenig antwoord hierop te mogen ontvangen. „Ik heb de eer enz. Theodoor Canisius.1' „Varignano 15 september 1862. „Aan den heer Theodoor Canisius, konsul der Vereenigde staten van Noord-Amerika. „Mijnheer, ik ben gevangen en gevaarlijk gekwetst; het is tnij derhalve onmogelijk over mijn persoon te beschikken. Zoodra echter mijne wonden mogten genezen zijn en ik mijne vrijheid mogt terug ontvangen hebben, zal ik de eerste gele genheid aangrijpen om de groote amerikaansche republiek te dienen, waarvan ik burger ben en die thans eene worsteling voert voor de algemeene vrijheid. „Ik heb de eer enz. „Garibaldi." De Movimento van Genua bevat twee adressen van dames van Milaan en Palermo, ten einde de in vrijheidstel ling van Garibaldi te verzoeken. Prins Napoleon en prinsesClotilde zijn woensdagavond te Turijn aangekomen. De koning, prinses Maria Pia, de prins van Carignan en talrijk gevolg waren bij hunne aankomst aan het station, terwijl de nationale garde langs den weg naar het paleis stond geschaard. Prins Napoleon is met geestdrift door de bevolking ontvangen. Des avonds was de stad geïllumineerd. ze enjmsm Sedert 22 dezer zijn uit zee gekomen, bestemd naar Ant werpen; Johannesgez. Ruter, Termonde, gez. de Boer, beide van Petersburg; Sceplri, gez. Htideinann, Navigatorgez. Krull, beide van Riga; Agamemnon,gez. Elders, Petea; Amanday gez. Runge, Kofmansholm; Catherine Poland, gez. Wïiliatns, CliarlestownHindoogez. Marchussen, Gothenburg; Olive Branch, gez. Cummins, Taganroe; Mathilde Anne, gez. Ar- gand, Coroly, gez. Guëgant, Leonline, gez. Greusscher, alle van Camillas. Naar Gent bestemd Paladin, gez. Berg. Thas Nelde, gez. Riekles, beide van Dantzig; Christian August, gez. Evendsen, Sonne; Furst Blucher, gez. Staben, Brevig, gez. Larsen, beide van Riga. Naar BrusselGrietje de fVeerd, gez. Pothuis,Riga; en naar Vlissingen Adriana Francisea, gez. van Eyk, 2 Gebroeders, gez. Persoon, Clemens, gez. Meuldijk, alle van Engeland. Van Antwerpen naar zee gezeild Courrier, gez. Bautngar- ter, Sunderland; Prins Albert, gez. Taylor, HullFlander- gez. Weyeris, Vera Cruz; Freya, gez. Lyck, Minerva, gez. Olsen, beide op avontuur; Trimad, gez. Bordewich, Bergen Angelina, gez. Bliedecker, Sirene, gez. Wunderlich, beide naar Memel; Hermann, gez. Abrams, Para, gez. Levallier, beide naar Riga; Louisa, gez. Pitt, HartlepoolJohanna, gez.Wema, Maria Beerta, gez. Rooijes, Moses Tyrer, gez. Luchmund, Gertrude, gez. Kramer, alle naar Dantzig; Gebroeders, gez. Loodijzer, Olto, gez. Sap, beide naar KoningsbergenHil- lechina, gez. Scholtens, Jantina Roeljina, gez. Broekema, beide naar Bergen; Zoe, gez. Baruth, Milaan; Pinta, gez. Lammers. Leith. Van Geut gezeild: Laurens, gez. Steil, Riga; Anna, gez. Jongebloed, op avontuur. ILINDELSBERICTE^. Overzigt der weck. Rotterdam 26 september. Daarin deu handel bijna niets omging en de prijzen der verschillende artikelen onveranderd bleven, hebben wij sedert eenigen tijdons wekelijksch berigt terug gehouden. De afloop der koffijveiling van de Nederlandsche handel maatschappij op den 17 dezer hebben wij gemeld, sedert gaat het met dat artikel beter tot veilingprijs is, uitgezonderd van de No. 20, niets meer te koop. Eene lading ongepeld Bassin rijst, bestaande uit cirka 11S00 balen, is tot f 6£ aan drie huizen afgedaan. In gepelde rijst gaat niets om. In de overige artikelen is ook niets te vermelden. CtiaatiRiarkten enz. Amsterdam 26 september. Tarwe en gerst onveranderd. Raapolie op zes weken f47,'- Lijnolie op zes weken f46. Dordrecht 25 september. Op de markt van heden bleven tarwe, rogge, gerst en haver prijshoudend. Paardenboonen waren 20 en blaauwe erwten 30 cent lager. Zaai-lijnzaad was aanmerkelijk hooger. Oostburg 24 september. De aanvoer van granen was heden weder zeer gering en gegadigden moesten daardoor voor sommige artikelen hooger, en voor andere vorige prij zen inwilligen. Men betaalde jarige tarwe f 11 a f 1,50. Nieuwe f9 a f 10. Rogge f6,50 a f7. Jarige win tergerst f6,50. Nieuwe dito f 5,50 a f 6,25. Dito zomer f5 af 5.25. Haver f2.75. f3, f3,25, f 3,60. Nieuwe paardenboonen f 6a f6,25. Groene en graauwe erwten bij zeer geringe vraag f7,50 a fS.50. Zaden niet aan. Middelburg 25 september. Uit onze naburige eilanden was er meer graan dan vorige week aan de markt, en uit Wal cheren werd er veel tanre geveild, doelt minder erwtende kooplust was vrij goed, doch men wilde algemeen lager, waar toe houders moeijelijk konden besluiten, het gevolg daarvan was, dat er minder verhandeld werd dan men gjcwacht had. Jarige zeeuwsche tarwe f 11,75 a f 11,50 naar kwaliteitnieuwe zeeuwsche dito f10; slechts een enkel extra puik partijtje bragt f 10,25 op. voorts f9,75 a f9,50 naar deugd; tweejarige walcliersche tarwe werd voor f 10,50 verlaten puike jarige walehersehe dito f 12,25, fl 2, mindere naar rato; puike nieuwe walcliersche voor de zaai f 11.50 betaald, voorts f 11 a Mfi naayleugd. Jarige zeeuwsche rogge f Snieuwe voor de 'zfiai .£7,75 puike bak-rogge verliet men de beste aan f7 ;.déeb ujeer' dan. f 6,75 werd er niet voorgeboden. Nieuwe Avjnte'rgersFpuike f5,50, voorts f5.30 a f 5 naar kwaliteit i nieuwe, zomer dito, puike walehersehe f 5.40. dito zeeuwsche f 5,23 de mud, mindere f 5. Nieuwe walehersehe wittebooncn f H)r$0 a f'Kf,75 gekocht, puike jarige werden te vergcefscli

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 3