MIDDELBURGSCHE CO T. N° 415. Donderdag 25 September. 1862. Editie van woensdag avond 8 ure. Middelburg 34 September. Voor het te kort op de gewone werken der kalamiteuse polders in Zeeland, mitsgaders voorbuitengewone voorzienin gen daartoe betrekkelijk, is op de staatsbegrooting voor 1863 eene som van f 380,000 uitgetrokken. Tot toelichting van dezen post wordt gezegd „Bij de behandeling der begrooting voor 1S62 heeft de minister van binnenlandsche zaken mede gedeeld, dat ten spoedigste de vroeger gestaakte waardering der landerijen van de kalamiteuse polders voortgang moet hebben, die. zoo als men onderstelt, in het voorjaar van het aanstaande jaar zal kunnen afloopen. Intusscben moet in het onderhoud der polders worden voorzien. Daartoe wordt voor 1863 weder f 350,000 noodig geacht; doch die som moet met f30,000 verhoogd worden ter voorziening in het tekort, ont staan doordien vroeger, bij het ontoereikende der toegestane fondsen, over die van het volgend jaar is beschikt. Daardoor was de som, waarvan in 862 gebruik kon worden gemaakt, aanzienlijk minder dan f350,000; doch een zuinig beheer en uitstel van al hetgeen daarvoor maar eenigennate vatbaar was hebben aanleiding gegeven, dat nu nog maar f 30,000 noodig is om in 1863, voor de behoeften van dat jaar, over de geheele som van f350,000 te kunnen beschikken." Voorts is een post van f24,900 uitgetrokken tot onderhoud, herstelling enz. van; 1. den grooten weg der eerste klasse no. 3, van Middelburg over Walcheren. Zuid-Beveland, Tholen, tot aan de grensscheiding met Noord-Brabant; 2. den grooten weg der eerste klasse nu. 10, van Breskens tot de grensschei ding met België. Voor onderhoud, herstelling enz. van het kanaal van Neuzen is f 92,000, en van dat van Sluis naar Brugge (voor het gedeelte op nederlandsch grondgebied) f615 bestemd. Ais bijdragen voorde groote wegen der tweede klasse in de provincie Zeeland wordt f2000 en voor de door trekking van het kanaal van Brugge tot in Sluis f 160 toege kend. Dit laatste is het vierde vaQ eene bijdrage van f4000. Heden is de S4e algemeene vergadering gehouden van diri gerende en honoraire leden der alhier gevestigde teeken aka- demie, bijgewoond door den wethouder de Jonge,waarnemend burgemeester, vertegenwoordigende het gemeentebestuur van Middelburg. De sekvetaris gaf verslag van den staat der inrigting en mededeeling van eenige daartoe betrekking hebbende bijzon derheden. De penningmeester deed vervolgens verantwoording van het beheer der geldmiddelen, waarvan de rekening ten be wijze van goedkeuring door twee der honoraire leden is on derteekend. Daarna zijn weder ter aflossing uitgeloot twee anndeelen a f100 in de geidleening groot f 1000 en wel no. 38 en IJ. Na opening der naambriefjes van de vervaardigers der be kroonde prijsteekeningen werden opgeroepen tot aanneming uit handen van den waarnemenden burgemeester der ge wone zilveren medalje van 's konings wege Johan Hendrik Will, primus der le klasse in de bouwkunde; voorts zijn 'bronzen medaljes geslagen op den stempel der akademie en kleine bronzen medaljes, geslagen op een nieuwen stempel, benevens getuigschriften door een der leden van het bestuur uitgereikt aan de volgende primussen hunner klasse, te te weten groote medalje in de 2e klasse naar pleister aan Jan Anthony Zip; in de le klasse naar prent aan Johannes Cornelis Burghardt; in de 2e klasse der bouwkunde aan Lara- bertus van der Heydt; kleine medaljes in de ie klasse naar prent aan Martinus Johannes Bosman; in de klasse, naar ornement aan TheodorusWilhelmus den Doopin de 4e klasse der bouwkunde aan Ilenri Pieter Valk; getuigschriften aan Pieter Johannes Volkers, David Louis Adriaan vandeKreke, Johan Herman Jonk, Izaak Levinus van Wuijckhuijse en Marinus Cornelis Roest. Daarna zijn door den heer F. Nagtglas, voorzitter der kom missie van het bestuur van de industrieschool boekgeschen ken uitgereikt aan de volgende leerlingenWijnand Kanaar en Job. Dikkenberg. alsmede verschillende gereedschappen of instrumenten voor timmerlieden aan L. J. van Pagé, L.van der Heijdt, II. P. Valk en B. Kanaar. De sekreturis heeft de bekroonden doeltreffend toegespro ken en bragt ten besluite de hulde der erkentenis van dirige rende leden, aan de beoordeelaars der prijsteekeningen en aan de leermeesters. De leerlingen verkregen van 2 tot 3 ure de gelegenheid om met den rang bekend te worden waarin hunne prijsteekenin gen na beoonleeling waren geplaatst, zijnde ook heden en morgen aan het publiek de gelegenheid gegeven om de prijs teekeningen en het verder ten toon gestelde te bezigtigen. dan voor het loopende jaar. Zoo waren onder anderen rund- vleesch per ned. pond 72 cent tegen 56 voor 1862, tarwebrood 15J thans 15 et. kalfsvleescli 80 thans 70ct., rundvet 75 thans 62 et., schenkelvleesch 48 thans 37, boter f 1,05 thans 95 cent, groenten SJ- thans 6 cent, patentolie 57 thans 54 cent, raap olie 55 thans 51 cent, groene zeep 39fc thans 36 cent, koffij f 1,10 thans f 1,05. Mindere prijzen werd bedongen voor aardappelen f 1,98 tegen f2,98 per 50 pond in 1862, en voorts per pond, roggebrood 8 thans 9} cent, gort 1595/lüO thans 16i cent, rijst 1798/100 thans 20 cent, geele erwten 1150/100 thans 1475/100 cent, groene erwten 1175/100 thans 1495/100 cent. thee f 1,90 thans f2,— siroop 26 thans 32 cent, stroo per 500 pond fl0.4S thans f 10.75, steenkolen per 100 pond f 1,88 thans f 1,98, baggerturf f 92 thans f98, lange turf f 69 thans f 74, hout per 100 bossen f 12,25 thans f 13,49. De overige artikelen leverden geen belangrijk verschil op. Bij de heden plaats gehad hebbende aanbesteding van voorwerpen, benoodigd voor voeding en onderhoud der ge vangenen in bet huis van burgerlijke en militaire verzekering alhier voor 1863, zijn de prijzen van eukele artikelen hooger In de heden middag alhier gehouden zitting van den ge meenteraad zijn overgelegd en onderzocht de geloofsbrieven van het nieuwe raadslid jhr. mr. A. W. Snotiek Hurgronje. Volgens advies der met dat onderzoek belaste kommissie is tot de toelating van dien heer besloten. In deze zitting zijn o. a. ook overgelegd twee missives van gedeputeerde staten. Bij de eerste wordt berigt dat de minis ter niet het gevoelen deelt, door den raad voorgestaan in zijn antwoord op het verlangen „dat zal worden aangetoond waarin het onderwijs verschillend is op die scholen waar ver schillend schoolgeld geheven wordt,-" welk gevoelen, kenbaar gemaakt volgens raadsbesluit van 23 julij jl., in strijd is met art. 35 le lid der wet op het lager onderwijs. Deze missive is gesteld in handen der kommissie ad hoe. Bij de tweede missive geven gedeputeerde staten te kennen dat zij bezwaar maken om het raadsbesluit van 4 augustus jl. wat betreft het verstrekken van eene som van f 12,945,59£ uit de onvoorziene uitgaven voor nog onbetaalde verplegings- kosten van behoeftigen in de gestichten voor de beide eerste kwartalen van het loopende dienstjaar, goed te keuren, daar van dat besluit de vereischte mededeeling niet is geschied. Deze missive, door burgemeester en wethouders in handen der kommissie ad hoe gesteld zijnde, brengt deze daaromtrent rapport uit. Zij stelt als hare konklusie voor1. geen gebruik te maken van het regt, bij het besluit van 4 augustus voor be houden, om de beslissing des konings ten deze in te roepen 2. in te trekken het raadshesluit van den 21 oktober 1861, waarbij bet burgerlijk armbestuur is ontheven van de bemoei - jingen omtrent de verpleging door het bestuur der gods huizen; 3. onder mededeeling dier intrekking het burgerlijk armbestuur uit te noodigen de bemoeijingen weder op zich te willen nemen en, zoo het noodig mogt blijken, een nader subsidie aan te vragen; 4. burgemeester en wethouders te verzoeken bij aanvrage van zoodanig subsidie door het bur gerlijk armbestuur, de noodige voorstellen daaromtrent aan den raad te doen. Deze konklusie der kommissie is met een parige stemmen aangenomen. In handen van de kommissie belast met zaken het school wezen betreffende is gesteld eene missive van de plaatselijke schoolkomraissie in antwoord op de gevraagde zienswijze betreffende de regeling van het gymnastisch onderwijs in deze gemeente. De schoolkominissie kon voor alsnog onmo gelijk voorstellen doen om de inrigting der gymnastic alhier op gelijken voet te brengen met andere gemeenten. Zij advi seert echter om een proef te nemen voor dit jaar, teneinde, bij gunstigen uitslag, een volgend jaar tot eene ruimere inrig ting over te gaan. Deze proef zon te nemen zijn door de stal len van Walcheren als tijdelijke lokalen te bezigen. Den heer Keijzer, onderwijzer der bijzondere industrieschool, wordt door de kommissie voor die school verlof gegeven tot het geven van onderwijs aan de gemeente-inrigting, waartoe die heer zich tegen eene vergoeding van f 400 's jaars bereid ver klaart, waarvoor hij dagelijks drie uren onderwijs zou geven. En wat de kosten betreft, zoo zouden aanvankelijk voor f150 de noodige instrumenten kunnen worden aangekocht. De beslissing zal bij de aanstaande behandeling der ge- meentebegrooting worden genomen. Onder meerder hebben de volgende benoemingen plaats gehad tot leermeester aan de teeken-akademie, de heer J. W. Gerstenhauer Zimmerman tot len hulponderwijzer op de school A, van den heer P. D. Koning, de heer L. A. Haringman tot 3en hulponderwijzer op de school F, voor minvermo genden, de heer J. C. Luijtingh, hulponderwijzer te Vlissin gen. Z. M. de koning heeft aan de kommissie van de tweede kamer, belast met het aanbieden van hetadres in antwoord op de'troonrede, het volgende geantwoord: „Mijne heerenIk ontvang met genoegen van u de betui ging van verknochtheid der tweede kamer, en van harte wensch ik dat. bij het besef van bet gewigt der beraadslagin gen die de kamer wachten, zij hare krachten zal toewijen tot daarstelling van dat wat voor het dierbaar vaderland nuttig en duurzaam kan zijn." Aangaande de marinewerf te Vlissingen leest men in de memorie van toelichting bij de begrooting van het departe ment van marine voor 1863 het volgende: „In overeenstemming met de toekomstige besteraming der werf te Vlissingen tot werf van uitrusting en reparatie, heeft men het doelmatig geoordeeld, den voorraad van hout, welke voldoende is voor hetgeen aldaar bepaaldelijk moet worden afgebouwd, niet te vermeerderen en dien voor Amsterdam daarentegen inevenredigheid te vergrooten." Blijkens eene advertentie in de Staats-courant van gisteren, zal op donderdag 30 oktober a. s., door de kommissie voor de staats-spoorwegen, in een der lokalen van het ministerie van binnenlandsche zaken te 's Gravenhage, worden aanbesteed het bouwen van schutsluizen aan de monden van het kanaal door Zuid-Beveland. Jl. maandag beeft de regtbank te Goes uitspraak gedaan in de zaak van den ziekenvader van het gasthuis, die. zoo als wij in ons nommer van donderdag 11. gemeld hebben, op verschil lende tijden boter enz. ten nadeele van het gesticht heeft ont vreemd en te gelde gemaakt. De regtbank heeft de feiten welke den beklaagde zijn ten laste gelegd als bewezen aangenomen en, onder aanname van verzachtende omstandigheden, hem veroordeeld tot eene ge vangenisstraf van zes maanden en in de kosten. Op de tentoonstelling der 7eafdeeling van de Maatschappij voor landbouw en veeteelt in Zeeland, den 19 september jl., in vereeniging met den toondag te Ileinkenszand gehouden, waren aangevoerd Si nummers, terwijl voor den toondag bovendien 30 stuks vee waren aangebragt. De preraien van wege de gemeente werden beiden toege kend voor den meesten aanvoer, 20 stuks, en voor den meesten verkoop, 13 stuks, aan J. Zweedijk te Driewegen. Van de prijzen der afdeeling werden die voor de schoonste vette koe en 2 tot 3jarige vaarzen, beiden toegekend aan de gebroeders Bannet te Goes. Voor het schoonste worp biggen, aan den heer C. A.L. Danckaerts te Nisse, terwijl preraiën werden toegekend voor een os aan J. Vermue te Heinkens- zand. Voor gecroiseerd durnharn ras aan N. van Stee te 's Heerenhoeken aan den heer Danckaerts voornoemd. Voor schapen aan J. Caboort te Kloetinge en voor eene merrie aan C. Vaer te Driewege. Goessche courant). Het blijkt dat thans de regering genegen is de gevraagde subsidie van f5500 voor de begrinding van den buurtweg tus- schen Oostburg en Groede toe te staan. De regering wenscht deze toelage over twee jaren te verdeelen en heeft dien over eenkomstig op de begrooting voor binnenlandsche zaken voor het volgende jaar tot dat einde f2750 uitgetrokken. Zoo als wij vroeger reeds hebben gemeld worden de kosten van dit werk, aankoop van grond daaronder begrepen, ge raamd op f25,500, waarvoor de staten van Zeeland besloten hebben met een renteloos voorschot van f 20,000 te hulp te komen. Men mag dus verwachten dat deze vvegsverbetering spoedig tot stand zat komen, en alzoo de bewoners van ge noemde gemeenten en omstreken niet langer genoodzaakt zullen zijn gedurende een groot gedeelte van het jaar voor onderlinge gemeenschap een omweg van 6000 el te maken. Uit Delft schrijft men ons het volgende „Zoo als ge weet, zijn er onlangs weer drie ambtenaren aangesteld voor de oost-indische dienst. Men zegt dat al de overige hun aanstelling vóór januarij 1863 zullen hebben. Men zegt, dat er in Indie zeer groot gebrek aan ambtenaren is, dat de minister van koloniën aan belanghebbenden de verzekering heeft gegeven dat ze veilig, ook zonder aanstel ling, al vast naar Java konden gaan en daar bij hun aan komst, die aanstelling, per tnail gearriveerd, zouden vinden. Otn deze twee onvereenigbaarlieden, groot gebrek aan amb tenaren en lang dralen met aanstelling van hen. die 'tradikaal hebben, te vereenigen, neemt men aan, dat de minister het vroeger uitgesproken idee, het „benoembaar zijn," zonder meer,op deze wijze wil getrouw blijven; immers niet dadelijk na aanvraag, noch allen te gelijk, maar met tusschenpoozen en bij gedeelten worden de geexamineerden aangesteld. „Wetende dat u alle blinde partijdigheid, zoo voor als tegen wien ook. niet minder dan mij tegen de borst stuit, geloof ik u geen ondienst te doen met mededeeling dezer on-dit's, die eenigzins als rektifikatie zoo wel van't geen in het Nieuwe dagblad van 's Gravenhage als van 't geen in uwe courant door mij omtrent deze zaak is medegedeeld, kunnen gelden. Ik heb redenen, otn op de geloofwaardigheid van deze mede- deelingen te vertrouwen." Aan de hoogeschool te Leiden is tot doctor in de beide reg- ten bevorderd de heer J. P. Roetert Tak, geboren te Engelen, na verdediging van een akademisch proefschrift over „Het regt van amendement in de konstitutionele monarchie."

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 1