schoon er Frans Naerebout; aan boort! daarvan bevond zich de heer J. F. A. Coertzen, schout bij nacht en inspekteur- generaal over het loodswezen, de betonning, bebakening en verlichting. „De niet dit vaartuig gemaakte togt heeft voornamelijk ten doel gehad de kustlichten op de kusten van Engeland en Frankrijk in oogenschouw te nemen, ten einde te zien in hoe verre het gebruik van elektriek vuur ook voor onze kustlich ten wenschelijk zou zijn." UitSurinameberigtmen van den 20 augustus dat Zr. Ms. schroefstooraschip Apeldoorn den 9en van.de reede is geste vend. Na bij fort Amsterdam ten anker te zijn gekomen en den lOen bij Braamspunt met het geschut schijf te hebben geschoten, is het dien avond ten 6 ure naar Nederland ver trokken. Den 22en was van Laguayra aangekomen Zr. Ms. schooner Atalante, kommandant de luitenant ter zee 2e klasse G. Bijl de Vroe. JJtr. courant Naar men verneemt is de zeildag van Zr. Ms. transport schip De heldin bepaald op 1 oktober aanstaande, met be steraming naa rOost Indië. Gemengde berigten. Tot nu toe zijn in Engeland reeds zes surrogaten ter ver vanging van de katoen, of liever om bij die stof verwerkt te worden, aangeboden. Een daarvan, dat uit Schotland is ont vangen, is te Londen aan een onderzoek onderworpen; eene tweede stof is afkomstig van Liverpool en eene derde uit het graafschap Derby. Uit Australië zijn gunstige berigten om trent tie katoen-kuituur ontvangen. 60 balen zijn van daar verscheept, terwijl te Sydney monsters zijn vertoond, wier kwaliteit zeer fijn moet zijn. De Union de Charleroi meldt, dat voor eenige dagen door een herder te Dampremy uit een weiland eene zilveren snuifdoos is opgedolven waarop, nadat zij schoon gemaakt was, in ouderwetsche letters de naam Jean Racine stond te lezen. Men houdt het er voor, dat deze doos öf door den grooten treurspeldichter, dieLouisXIV en het fransche leger naar Bergen, Charleroi en Namen heeft verge zeld, óf door iemand anders, wien hij haar misschien ten ge schenke gaf, op het slagveld is verloren, waar zij onder den hoefslag der paarden spoedig bedolven moest raken. On der het aantal zangeressen die in het Carl-theater te Wcenen zullen optreden komt ook voor Ade'.ina Patti. De heer C. Soetens, aan wien door het gemeentebestuur van 's Gra- venhage koncessie is verleend tot den aanleg eener railroute (paarden-spoorweg) van 'sGravenhage naarScheveningen, heeft een prospektus uitgegeven ter uitnoodiging tot deel name in die zaak voor het ontbrekende kapitaalhij stelt zich het eerste jaar der exploitatie eene winst voor van 1 2 pet., en betoogt dat de onderneming in elk opzigt de voorkeur ver dient boven een stoomspoor. Van de 25 jongelieden die examen hebben afgelegd om tot de hoogeschool te Utrecht te worden toegelaten, zijn er 10 afgewezen. Voor de hooge school te Leiden zijn er van de 11 jongelieden 7 toegelaten. De Staatscourant van woensdag bevat de lijst van de nom- mers der loten waarop bij de verloting te Zwolle, ten behoeve der noodlijdenden door den brand te Enschede', prijzen zijn gevallen, met opgaaf van de nommersder prijsvoorwerpen. Te Harlingen ziet men van tijd tot tijd partijen boter per stoomboot uit Londen terugkomen, daar zij niet te verkoopen zijn. Het schijnt dat de vroegere gunstig bekende friessche boter wegens hare tegenwoordige slechte bewerking thans op de engelsche markt door andere soorten verdrongen wordt. -Van Goes zijn dezer dagen herwaarts gebragt. om voor het provinciaal geregtshofte regt te staan, vier jongens beschuldigd van door overklimming zich te veld staande vruchten uiteen tuin te hebben toegeëigend. De beide meisjes die onlangs zoo moedwillig de kleederen der kermisbezoekers hebben bescha digd zullen zaturdag voor het kantongeregt aldaar verschijnen en alzoo welligt slechts eene zeer geringe policiestraf ontvan gen. De gemeenteraad van Enkhuizen heeft besloten dege- neesheeren en geestelijken van alle gezindten als pompers bij de brandspuit te plaatsen. Zij die tegen dezen post opzien, kunnen zich echter voor f6 vrijkoopen. Verlcoopingen en aanbestedingen. LI. woensdag zijn alhier ten verkoop aangeboden de navol gende perceelen en aandeelen, als1. Een huis en erf, staande op de Rotterdamsche kade, wijk O no. 2-48. Verkocht voor f1427. II. Een dito. staande op den Kinderdijk, wijk P no. 101. Verkocht voor f 1800. 111. Een veertigste aandeel in het barkschip Walcheren. Veikocht voor f611. IV. Een vijf tigste aandeel in het kofschip De zwaan. Verkocht voor f300. Vk Een vijftigste aandeel in het barkschip Maria. Verkocht voor f385. Op heden had plaats de besteding van de voortzetting der oeververdediging wederzijds de haven van Neuzen door steenbestorting, waarbij G. van de Vrede, te Neuzen, aanne mer is geworden voor f 16,492. Burgerlijke stand. (Van 6 tot 13 september.) Vlissingen. Gehuwd: W. Kuipers, jm. 26j. metM. L. Brack.v, jd. 20 j. A. Beukert, jra. 40 j. met M. Bardolf, jd. 26 j. A. L. Filius. jm. 23 j. met P. J. J. Adriaanse. jd. 25 j. Bevallen: C. M. Pieterse, geb. Sap. d. C. Kokelaar, geb. Ewijk, z. A. E. van Ecke, geb.Willemse, d. A. Wilkens, geb. Smit, d. Overleden: L. Verkam, vrouw van G. Daalhuijzen, 42 j. I. F. de Buck, vrouw van J. Dronkers, 63 j. Goes. Bevallen A. Vertregt geb. de Bruijne, z. A. C. de Laat de Kanter geb. Bours. z. (levenl.) Zierikzek. Bevallen: ILL. Rietdijk geb. Schouten, z. A. Phaft' geb. de Vos, d. Overleden: M. J. de Waard, d. S m. J. de Vroome, z. 2 m. J. Schalink, jd. 40 j. (overl. te Delft.) W. Verseput, wed. P. Liek, 75 j. J. de Vlieger Pz., man van C. Braber, 40 j. B. Locker Moolenburgh, man van T. C. Bolle, 43 j. C. Koole, jra. 36 j. Thermometerstand. 17 sept. 's av. 11 u. 58 gr. 18 's morg. 7 u. 58 's midd. 1 u. 70 's av. 11 u. 58 gr. 19 '8 morg. 7 u. 56 's midd. 1 u. 69 gr. Staten generaal. eerste kamer. In de zitting, woensdag morgen ten 11 ure gehouden, heeft de voorzitter medegedeelddat door de afdeelingen zijn be noemd, tot voorzitters de heeren vanWessera, van Beeck Vol lenhoven, van der Oudermeulen en Schimmelpenninck van derOije, tot onder-voorzitters de heeren van Rhemen van Rhemenshuizen, van Nispen van Pannerden, van Swinderen en de Villers de Pite en tot leden van de kommissie voor het ontwerp-adres van antwoord op de troonrede de heeren van Wessem, van Nispen van Pannerden, Michiels van Kessenich en van Eysinga. Het koncept-adres bereids gereed zijnde, wordt ter tafel ge bragt en naar de afdeelingen verzonden, en de vergadering geschorscht tot des namiddags ten 3 ure. In die zitting is bepaald dat de beraadslaging over het ont werp-adres zal plaats helften ^<p morgen, des voormiddags ten 11 ure. Tot leden der huishoudelijke kommissie zijn benoemd de heeren van Nispen van Pannerden en van Beeck Vollenho ven, met 28 en 27 van de 30 stemmen. Gisteren heeft de kamer zich bezig gehouden met de dis- kussie over het ontwerp-adres van antwoord op de troonrede. De beraadslaging had volstrekt geen politiek karakterbe halve een paar punten van ondergeschikt belang, liep zij over de redaktie van het adres. De algemeene strekking werd al dadelijk zonder beraad slaging goedgekeurd, even als 1. Bij 2 opperde de heer Fransen van de Putte bezwaar tegen de redaktie. Er was in de troonrede gesproken over den moed van het indiseh leger bij Borneo betoond, maar niet over moed elders gebleken. Ook het woord belangstelling achtte hij minder gelukkig geplaatst. Hij zou liever lezen De moei- jelijke strijd op Borneo wekt in hooge mate onze belangstel ling op de daar en elders in Indië betoonde dapperheid bren gen wij onze hulde. De heer van Wessem. als lid der kommis sie zag geen strijd tusschen de troonrede en het adres. Het amendement werd daarop met 26 tegen 4 stemmen verworpen. Ook ten opzigte van 4, betrekkelijk West-Indië. opperde de heer Fransen van de Putte bezwaren, wat de redaktie be trof die door clen heer van Nispen van Pannerden, namens de kommissie bestreden werden. Bij 7 (ontwikkeling van de nijverheid), voerden de hee ren Cremers en Michiels van Kessenich, als lid der kommissie, een taalkundigen strijd of men „werd" of „wordt" moestlezen. Bij 10 (toestand der financiën) stelde de heer van der Heim van Duivendijke voor de woorden aan het slot weg te laten. Hem was niet uit de troonrede gebleken, dat de kamer nader voorstellen tot schulddelging te wachten had. Welligt was daar gesproken over voortgezette schulddelging met het oog op de laatst aangenomen amortisatie-wet. Deze opvat- tino- werd door de heeren van Swinderen en van Eysinga bestreden. De minister van financiën bevestigde dat de ziens wijze van den heer van der Heim van Duivendijke onjuist was, want in de bedoeling der regering lag. dat nieuwe voor stellen tot amortisatie konden worden ingewacht. Bij 11, handelende over het belastingstelsel, wees de heer Cremers op de noodzakelijkheid om aan getrouwe ambtena ren de inning «Ier belastingen op te dragen. Hij drong daarop te meer aan, met het oog op het gebeurde te 's Bosch, waar de gewezen ontvanger der domeinen wel te regt had gestaan, maar na vrijspraak niet was ontslagen. Hij vreesde dat die handelwijze van de regering een gevaarlijk antecedent was, wanneer men meende dat een ambtenaar genoeg administra tief gestraft werd door verpligting tot teruggave van hetgeen te veel door hem gevorderd was. De heer van Nispen van Pannerden wilde de handeling der regering niet goed- of afkeuren. Hij vroeg of de minister krachtige maatregelen had genomen om het kwaad tegen te gaan dat, naar gezegd wordt, algemeen was. De minister van financiën deed opmerken, dat onder zijn bestuur deze zaak niet van den beginne was behandeld. Na de vrijspraak door het provinciaal geregtshof in Noord-Brabant had hij de schorsing van den betrokken ambtenaar niet langer willen laten duren. Hij zou zooveel hij kon, ernstige maatregelen nemen om het kwaad tegen te gaan en er bestond geen vrees dat men de zachtmoedigheid, in dezen betoond, als een antecedent zou kunnen beschouwen, want de ambtenaren zouden gewaarschuwd worden voor de gevolgen, zoo dit misbruik zich elders voordeed. Maar juist omdat men meende dat het meer algemeen was, kon hij niet met meer gestrengheid tegen den heer van Hemert handelen. Na (leze korte diskussie werd het ontwerp-adres, waarin alleen het woordje „de" door de kommissie in regel twee 4 was geschrapt, onveranderd aangenomen. Het zal aan den koning worden aangeboden door de kom missie van redaktie. aan wier hoofd zich de voorzitter zal stellen, benevens de heeren Quintus en Viruly. Nadat de kamer in comité-generaal was overgegaan ter be handeling van een punt van huishoudelijken aard, is zij tot nadere bijeenroeping gescheiden. tweede kamer. In de zitting van gisteren heeft de nieuwbenoemde voor zitter mr. G. C. J. van Reenen zijne betrekking aanvaard met de volgende rede: Mijne heeren Wederom wordt mij heteervol voorregtgeschonken, om als voorzitter dezer vergadering uwe werkzaamheden en beraad- slagingen te leiden. Met genoegen aanvaard ik eene betrekking waaraan zich voor mij de herinnering hecht aan talrijke blijken van welwil lendheid en onderscheiding, vroeger van mijne medeleden ontvangen. Ik aanvaard haar met het ernstige voornemen om de plig- ten, aan haar verbonden, naar mijn best vermogen, getrouw te vervullen en met kalmte en strenge onpartijdigheid onze ver gaderingen te besturen en de voorschriften van ons reglement van orde te handhaven. Ik ben overtuigd, dat ik daarbij op de ondersteuning en medewerking van u allen mag rekenen, wantik weet, dat ik omringd ben van ambtgenooten, die het zij zij voor het eerst als leden dezer vergadering optreden of reeds vroeger daar eene eervolle plaats hebhen hekleed. door drongen zijn van het gewigt hunner roeping en die, door opregte liefde voor het vaderland geleid, al hunne krachten willen inspannen, om het welzijn van dat vaderland te be vorderen. Door dat gevoel bestuurd, met dien wensch in het harten dat doel voor oogen, laat ons, mijne heeren, onze werkzaam heden aanvangen of voortzetten, en moge de onmisbare zegen des Allerhoogsten daarop rusten Ik verklaar het voorzitterschap van de tweede kamer der staten generaal te hebhen aanvaard. Een aantal reeds bekende wetten, koninklijke besluiten en verslagen zijn bij de kamer ingekomen, die óf naar de sektiën zijn verzonden óf in handen van kommissiën zijn gesteld» Daaronder merkt men op een afschrift der begrooting voor Neêrlondsch Indië, voor Curasao, Suriname en de kust van Guinea, waaromtrent besloten wordt: 1. de begrootingen al leen en niet de bijlagen te doen drukken2. die stukken voor ieder verkrijgbaar te stellen en ze te geven in handen eener kommissie, bestaande uit de heeren van Bosse, van Nispen van Sevenaer, Mijer, Fransen van de Putte en Dullert. Tot voorzitters zijn daarna door de afdeelingen benoemd de heeren van Bosse, van Lijnden, Dullert, van Golstein en van Heemstra; tot onder-voorzitters de heeren Hugenholtz, van Heukelom, Fransen van de Putte, Poortman en van Asch van Wijck; tot leden der kommissie van redaktie voor het adres van antwoord op de troonrede de heeren Heemskerk Bz., van der Linden, Dullert, Kerstens en van Heemstra, en tot leden der kommissie voor de verzoekschriften de heeren van Lochero, Heijdenrijck, de Meester, Gulje' en Dtimbar. Zaturdag ten 12 ure zal de aanbieding der begrooting voor 1863 plaats hebben. In deze zitting heeft nog de heer Dullert, namens de kom missie uit de kamer, belast met het instellen van een onder zoek naar den toestand onzer marine, verslag uitgebragt. De kommissie wenscht de stukken te doen drukken en ronddeelen, omdat naar haar inzien, daarin geene punten voorkomen, die voor openbaarmaking niet geschikt zouden zijn. Gemeenteraad van Goes. Zitting van 15 september. Afwezig de heeren Kakebeeke, buiten de gemeente, en Saaijmans Vader. De notulen den vorige vergadering zijn gelezen en gearres teerd. De voorzitter deelt mede dat zijn ingekomen de volgende stukken 1. Brief van den kornmissaris des konings, kennis gevende dat Z. M. de beslissing op de voorgedragen heffing van begra- venisregten heeft verdaagd lot ultimo maart e. k. 2. Brief van de heeren Verhage e. s., verzoekende publici teit te geven aan de voorgedragene besluiten en verordenin gen voor het te heften sas- en havengeld. Hieraan is door middel der courant voldaan. 3. Verzoeken om remissie van' hoofdelijken omslag van Joh. Versee en J. B. Kalschuer, beide met der woon vertrok ken, welke worden aangehouden tot den afloop des jaars. 4. Eenige staatsbladen, die gedeponeerd worden. Burgemeester en wethouders brengen voorts ter tafel een door hen ontworpen kontrakt tot wijziging van dat nopens de gasverlichting, betrekkelijk de bepaling der stichtingsora en de verlenging der koncessie. Dit zal bij de leden des raads worden rondgezonden. Zonder eenige diskussie wordt voorts gearresteerd het ont worpen adres aan de tweede kamer der staten generaal, tot verwerping van het wetsontwerp regelende liet regtsgebied der regterlijke kollegiën, althans indien daarin de tegenwoor dige verdeeling van Zeeland niet behouden worde. De heer de Knoltke van der Meulen bedankt daarop na mens de raadsleden, den voorzitter, voor de redaktie van het adres en de juistheid der aangevoerde argumenten. Daarna is de vergadering gesloten. BVITENLAND. Algemeen overzigt. De toekomst van Italië wordt, te midden van officiële logen taal, steeds duisterder. Overal heerschl onzekerheid en moedeloosheid. De populariteit van Victor Emmanuel ver mindert in even groote mate als de haat tegen Napoleon vermeerdert. Wat zal het einde zijn? Mag men verwachten dat de engelsche regering aan de herhaalde uitingen van den engelschen volksgeest gehoor zal geven en tot allen prijs eene oplossing van Napoleon zal eischen, of zal wederom het woord van Macchiavelli: „L'unione degl' Italianivoi mi fate ridere!" (de eenheid der italianenge doet mij glimlagchen) bewaarheid worden? Zijn wij welligt wederom aan een tijd perk genaderd, waarhij de vevgelijking van Guizot, die Italië eene telkens ontluikende bloem noemt, welke ook telkens door eene kille hand aangegrepen, zich weder sluit, zou verwe zenlijkt worden? - Zonder een krachtig optreden van Enge land gelooven wij niet dat Italië de dreigende opkomende stormen zal kunnen doorstaan en welligt is reeds spoedig het oogenblik daar, waarop blijken zal wie werkelijk te Aspro- monte eene nederlaag heeft geleden, Garibaldi of de italiaan- sche regering.

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 2