MIDDELRURGSCHE C T. OUR'AN N° 111. Dingsdag 1862. 16 September. Editie van maandag avond 8 ure. Middelburg 16 September. De vergadering der staten generaal is heden in eene veree- nigde zitting der beide kamers door den koning geopend. Van de door Z. M. uitgesproken troonrede wordt ons per telegraaf de inhoud slechts verkort medegedeeld. In de eerste plaats bragt Z. M. hulde aan de zee- en land- roagt, vooral aan die onzer overzeesche bezittingen wegens de onderwerping van Banjermasing. Z. M. verklaarde te vertrou wen op de medewerking der kamers voor het tot stand bren- geu van hetgeen tot ontwikkeling van onderscheidene instel lingen in onze koloniën strekken moet. daaronder ook begre pen de verbetering der middelen van gemeenschap, welke in deze streken worden te gcmoet gezien. De koning deelde verder mede dat de indiening eener koinptabiliteitswet eer lang kan worden verwacht, dat de landbouw en visscherijen goede uitkomsten hadden opgeleverd en dat ook de oogst een middelmatige opbrengst beloofde. Dc opening van enkele gedeelten van de staatsspoorwegen kon men in het volgend jaar te gemoet zien. Een wetsontwerp tot regeling der exploi tatie zal in tijds worden ingediend. De geldmiddelen zijn voortdurend ingur.stigen toestand, terwijl de wetsontwerpen betrekkelijk het belastingstelsel ten deele gereed, ten deele in bewerking zijn. Voor dearrondissementsregtbank alhier stond den 12junij teregt Pieter Scherens, cipier in het kantonnaal huis van be waring te Oostburg. wegens het op den 7 april 11. door onachtzaamheid laten ontvlugten van eene aan zijne zorg toevertrouwde gevangene. Bij vonnis van 17 junij deed de regtbank in die zaak uitspraak en ontsloeg den beklaagde van alle regtsvervolging. Dat ontslag steunde op de volgende gronden De regtbank had overwogen dat het feit, den beklaagde te laste gelegd, was geschied. Artikel 247 van het wetboek van strafregt be- Saalt dat de straften van gevangenis, tegen geleiders of ewaarde.rs in het geval van bloote onachtzaamheid geen plaats zullen hebben indien deontkomenen binnen vier maan den teruggebragt of gevat zullen zijn, en die termijn nog niet was verstreken, en hetalzoo aan den beklaagde bij dagvaard te laste gelegde voor alsnog geen strafbaar feit Jaarstelde. Zoo als wij in ons nommer van 21 augustus mededeelden is de officier van justitie van genoemd vonnis in hooger beroep gekomen. Jl. maandag is die zaak bij het provinciaal geregtshof in Zeeland behandeld. De geïntimeerde werd verdedigd door zijnen raadsman mr. A. J. van Deinse. Heden heeft het hof uitspraak gedaan en den geïntimeerde op grond van de artikelen 237 en 238 van het wetboek van strafregt.. onderaanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot eene korrektionele gevangenisstraf van drie dagen alsmede in de kosten. Bij het zelfde hof had jl. maandag mede in hooger beroep de behandeling plaats van de zaak tegen Pieter van Luiken Ja cobus van Luik. arbeiders te Heinkenszand, waarvan wij in ons nommer van 26 augustus jl., melding hebben gemaakt. Bij vonnis der arrondissement» regtbank te Goes wei den zij ieder veroordeeld tot eene gevangenisstraf van een jaar en in eene geldboete van f25 met de kosten, ter zake van gedane mishandelingen en verzet tegen den rijksveldwachter en op ziener der jagt, toen deze een jagtgeweer waarmede een der beschuldigden wederregtelijk jaagde in beslag wilde nemen. Het hof heeft bij zijn arrest van heden het vonnis der ar- rondissements regtbank te Goes bevestigd. De geïntimeerden hebben zich tegen die uitspraak in kassatie voorzien. Van tijd tot tijd komen er advertentiën in de dagbladen voor, waarbij aan iedereen de gelegenheid wordt aangeboden om een winstgeven den post, waaraan bijna geen werk verbon den is, te bekomen, of een tak van nijverheid te leeren die geene bijzondere talenten vordert en toch rijke inkomsten oplevert. Hoe dikwijls ook het publiek gewaarschuwd is, hoe de geleerden ook betoogen dat het gevolg altijd in verhouding staat tot de oorzaak, en dat groote winsten alleen de beloo ning kunnen zijn van langdurigen arbeid of groote talenten, niets helpt, en altijd worden honderden de slagtoffers van hunne ligtgeloovigheid, want zij koinen er nooit af zonder iets te offeren op het altaar van den edelmoedigen menschen- vriend, die zelf afstand doet van de schatten, welke zijn ge heim hem zouden kunnen opbrengen om duizende onbeken den en onbeminden gelukkig te maken. Maar dat kleine offer is juist de hoofdzaak, want, door duizenden gebragt, maakt het eene aanzienlijke som uit, en het geheim, waarvan men dan de openbaring ontvangt, is doorgaans van de belagche- lijkste soort.Wij zullen daarvan eenige voorbeelden mede- deelen. In Engeland ontvingen onlangs de inschrijvers op eene dergelijke advertentie ten antwoord, dat zij werk moesten trachten te krijgen in eene beroemde fabriek van borduur werken te Berlijn, waar de steller der advertentie wist dat goed betaald werd, zoo dat zij, wanneer zij konden besluiten een aantal- uren daags te borduren, een aardig loon zouden j de inrigting benoodigd is, vordert slechts f 20 of f 30. Welnu ontvangen. Een andere adverteerder in Engeland was zoo wij zullen nog edelmoediger zijn dan de steller dei-advertentie openhartig, dat hij aan de inschrijvers den raad gaf soortge- en onze landgenooten gelukkig maken met het geheim, geheel lijke advertentien te plaatsen als hij gedaan had, daar zij dan om niet, en willen onze nederlandsche broederen toch hun f3 i- i._ :_i1,.„iwegsmijten waarop het in zulke gevallen dikwijls veel ge lijkt dan verzoeken wij hun dringend dat geld in de naaste annbus te steken in plaats van door een vernuftigen buiten- op eehé aanzienlijke wekclijksche inkomst konden rekenen In Nederland was een bekende van den steller van dit arti keltje dwaas genoeg in te schrijven op eene advertentie waar bij men aanbood voor f400 eer.s kunst te leeren, die slechts j lander uitgelagehen te worden, zullen zij door nederlandsche korte oefening vereischte en waarmede men f 2000'sjaars, ja veel meer kou maken. Het antwoord datop zijn brief kwam was van een verloopen fotograaf, die niet in staat was ge weest zelf het heerlijk uitzigt te verwezenlijken dat hij aan anderen opende. De gemakkelijke kunst was de fotogratie. Velen zullen zich nog de advertentiën herinneren waarbij zeker persoon, later wegens dat feit veroordeeld, aan ieder tegen betaling van f 1000 een post aanbood, die ten processe bleek dat hij niet bij magte was te schenken. In het begin van dit jaar liepen taiiooze argelooze meisjes in den val, op eene advertentie, waarbij „vrouwelijke assistenten" gevraagd werden tegen f 1000 salaris. Reeds bij den eersten oogopslag moest deze advertentie eene opligting schijnen, daar er van de kandidaten geenerlei talenten gevorderd werden, die zulk eene hooge belooning konden wettigenwant f 1000 is hier te lande een enorm hoog salaris voor eene vrouw, wanneer men nagaat dat de talentvolste meisjes, bij v. goevernantes die, buiten de gewone vakken van lager onderwijs, nog de moderne talen, muziek, teekenen. enz. onderwijzen, gemid deld niet meer dan f 300 met kost en inwoning, i' 500 zonder die voordeelen ontvangen; grootere traktementen zijn even zulke groote uitzonderingen. De vrouwen of meisjes, die dwaas armen en weezen worden gezegend. Het groote geheim is de zijdeteelt. Tracht nu. landgenoot die zoo gaarne uwe omstandigheden zoudt verbeteren, tracht nu zijdewormen te krijgen, tracht ze in't leven te houden, tracht vooral moerbeziebladeren genoeg te bekomen, tracht het klimaat van uw land te veranderen zoo dat het voor zijde wormen geschikt wordt, en wanneer de wormen zich eindelijk ingesponnen hebben en gij na eenige oefening de tonnetjes hebt leeren afhaspelen, tracht dan te leeren hoe gij die zijde geschikt moet maken om haar in den handel te brengen, en tracht daarna vooral kooplieden te vinden die wel zoo goed willen zijn die zijde van u, partikulier, dien zij weten dat er mede in het naauw zit, te koopen voor den handelsprijs, niet voor een spotprijs, „alleen om u plezier te doen." liet groote woord is er uit, en die nu 'sjaars geen f 100 a f 500 extra wint, heeft het alleen zich zei ven te wijten. Wij hebben hiermede krachtiggenoeggewaarschuwd, maar vreezen dat er nog menigeen mzalloopen. Jammer is het, dat niet alle aanvallen van dien aard. welke op de beurzen der ingezetenen gedaan worden, want het behoort in 't geheel niet lot de zeldzaamheden, niet worden geopenbaard tot voorlichting van het algemeen. Maar degenen die slagtoffers genoeg waren zich in zulk een groven strik te laten vangen zijn geworden, schamen zich te bekennen dat zij zich bij den en wij weten uit goede bron, dat er meer dan 2000 geweest j neus hebben laten nemen: en anderen zijn natuurlijk on- zijn, ontvingen ten antwoord, dat zij, indien zij de som van j kundig van de toedragt der zaak. f3 die steller der advertentie noodig had voor reiskosten in haar belang aan hem overmaakten, zij op de lijst dei- kandidaten zouden geplaatst worden, want het gold de o-p- rigting van eeno dames-vereeniging (en nutte van behoeftige kraamvrouwen in alle steden, waarvoor natuurlijk vrouwelijke agenten en assistenten noodig waren. Of degenen, die in goed vertrouwen de f 3 hebben opgezonden, haar geld liebbeu Men zal zich herinneren dat zich in vorige jaren in onze provincie gevallen hebben voorgedaan van keelziekte (angina diptteritica) die zich in 1860 voor het eerst vertoonende, te St. Kruis en te Aardenburg verscheen. Thans is ook te Westdorpe dit ziekteverschijnsel waargenomen en wel bij kinderen, die gedurende eenigen tijd aan kinkhoest hadden teruggekregen, weten wij niet, maar wel dat de justitie den (geleden, terwijl de bedoelde angina zich in de naburige bel steller der advertentie eenige (fc^en later deed arresteren. j gische gemeente Selzaete heeft vertoond, en aldaar nog niet Soms beproeft de buitenlander dergelijke aanslagen op de j geheel is geweken. beurs van het nederlandsche publiek, dat hem welligt als on- noozel en ligtgeloovig is afgeschilderd. Eenige jaren geleden las men telkens in onze groote dagbladen advertentiën waarbij een zoogenaamd „Office commercial" te Parijs agenten vroeg, „aux appointements de 1500 francs," met percenten van de verkochte goederen, tot het plaatsen van „articles de Paris." Schreef men in, dan ontving men van den direkteur dier eer lijke onderneming een brief, houdende dat men hem 30 franks moest overmaken als waarde van de monsters die men ontvan gen zou, om er den verkoop op te bewerkstelligen. Nu, de eer en het voordeel om agent van zulk een handelshuis te zijn, scheen aan de meesten wel f 15 waard. Waren die te Parijs dan geïnkasseerd, dan werden ook inderdaad de monsters af gezonden en ontving men op een fraaijen dag eene groote houten kist, die aan vracht en inkomende regten f 5 of f 7 kostte en het volgende bevatteeen kartonnen doosje met kleine ouweltjes, een kachetje, eenige kleine pijpjes lak van verschillende kleuren enz., maar bovenal een vrouwenhoed met veer of bloemen, een regte vogelverschrikker, dien geene dame zou durven of willen opzetten, en die, zoo gegarneerd als hij daar lag, een paar kwartjes waard kan geweest zijn. Met zulke lorren zou zelfs in een dorp, dat geene winkels be zat, niets uit te voeren zijn geweest, laat staan in onze groote steden die van de fraaiste en best voorziene winkejs wemelen, en daar juist vroeg het „Office" zijne agenten. Op reklumes kwam natuurlijk geen antwoord uit Parijs, de monsters kon men op een mesthoop werpen en de f 15 waren hopeloos ver loren. Waartoe nu echter, vraagt men welligt, dat oprakelen van oude geschiedenissen? Omdat de ligtgeloovigheid van den mensch nooit verandert, maar altijd versch is, en de pers nu weder voor de duizend en eerste maal geroepen wordt hare waarschuwende stem te doen hooren, op dat men zijn geld niet nutteloos wegsmijte en nog op den koop toe uitgelag ehen worde door den industrieel die het geld binneu krijgt. Er is namelijk dezer dagen weder eene advertentie in de dag bladen verschenendegenen, die haar gelezen hebben, zullen uit onze aanduidingen wel opmaken welke wij bedoelen, en voor anderen willen wij haar niet duidelijker omschrijven, daar wij oordeelen dat onwetendheid in dezen het veiligst is. Die advertentie belooft eene „winstgevende bijzaak aan ieder een," waarmede „zonder moeite" eene jaarlijksche verdienste van f 400 a f 500 te behalen is. Dat interessante geheim kan men ergens in Duitschland vernemen, maar (dat spreekt van zelf, want daar zit eigenlijk de knoop van de zaak) tegen franko overmaking van f3 (behoorlijk herleid, met nog eeni I Bij besluit van 4 dezer is bepaald, datbij den raad van state behalve de afdeeling voor geschillen van bestuur, vijfafdee- lingen.elk van drie leden, zullen worden ingesteld, respekti- relijk voor de zaken van het departement vanl.binnen- landsche zaken; 2. financien en buitenlandsche zaken; 3. justitie; 4. koloniën, en 5. oorlog en marine. Iu zaken van geschillen van bestuur zullen belanghebben den, na wisseling van bescheiden, worden opgeroepen, om in eene openbare vergadering der afdeeling hunne bedenkingen voor te dragen. Bij besluit van den 13 dezer, heeft Z. M. de koning den heer tnr. J. A. Philipse benoemd tot voorzitter van de eerste kamer der staten generaal gedurende de zitting van 1862 tot 1S63. Het Tijdschrift voor Nederlandsch-Indië (aflevering sep tember) deelt mede dat Nederland met andere europesche mogendheden, die in hunne indisehe bezittingen eveneens van den zeeroof hebben te lijden, onderhandelingen voor eene gezamenlijke expeditie geopend heeft. Zoo als onze lezers zich zullen herinneren vermeldden wij in ons nommer van 10 december dat de arrondissements regt bank te Amsterdam eene inzonderheid ook voor notarissen belangrijke beslissing had genomen. Zij had namelijk een testament nietig verklaard, omdat door de volgende in het testament voorkomende woorden: „waarna door mij notaris dit testament aan den testateur is voorgelezen en gevraagd of het voorgelezene zijn uitersten wil bevatte" niet werd voldaan aan den eisch der wet, dat uitdrukkelijk worde vermeld dat „door den notaris" was gevraagd, of het voorgelezene den uitersten wil bevatte. Jl. donderdag zou bij het provinciaal geregtshof in Noord- Holland deze kwestie bepleit worden. De pleidooijen zijn echter, wegens ongesteldheid van een deradvokaten uitgesteld tot in de maand december e. k. Men schrijft aan het Nieuw dagblad van 's Gravenhage uit het noorden des rijks het volgende „De spoorweg van Utrecht over Amersfoort naar Zwolle zal, als een belangrijk en nuttig werk eener vereeniging van bijzondere personen, met julij 1S63, dus in betrekkelijk kor ten tijd, gereed zijn. „In verband daarmede meenen wij de regering en alle be langhebbenden opmerkzaam te moeten maken op het belang opgeld, want iu de duitsche dagbladen eisch de steller der j om, van alle rijksspoorwegen, thans die van Zwolle op Mep- advertentie maar li thaler) „voor advertentie- en korrespon- j pel in de eerste plaats in gereedheid te brengen. Hierdoor dentiekosten." Men behoeft ook niet te vreezen, dat de zaak toch wordt: 1. een allerbelangrijkste schakel gelegd van de groot kapitaal vereischt, want de aankoop van hetgeen voor j keten, die het noorden van Nederland met het midden en zui-

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 3