MIDDELRURGSCHE COURANT. N° 109. Donderdag 1862. 11 September. Bij deze courant behoort een bijvoegsel, bevattende 1. Verslag van het verhandelde in den gemeenteraad van Vlissingen, zitting van8 dezer; 2. Gemeentebegrooting van Goes voor 1863. Editie van woensdag avond 8 ure. De burgemeester en wethouders van Vlissingen, Gezien de kennisgeving van den luitenant-kolonel, eerst aanwezenden ingenieur in deze gemeente, van den 25 dezer maand, no. 51, maken bekend Dat, ter oorzaak van eenige noodzakelijke herstellingen aan de brug buiten de Raramekenspoort, de gemeenschap over die brug gedurende twee dagen, te wetenden 15 en 16 sep tember aanstaande zal zijn gestremd. En opdat niemand hiervan onwetend zij, zal zulks worden afgekondigd en aangeplakt ter plaatse waar zulks gebruike lijk is. Vlissingen, den 26 augustus 1862. De burgemeester en wethouders van Vlissingen. J. W. CALLENFELS. De secretaris P. FORBES WELS. KIMEXLAM». Middelburg 10 September. Gisteren avond bragt het muziekkorps der dienstdoende stedelijke schutterij alhier eene serenade met fakkellicht aan den heer rar. G. N. de Stoppelaar, wegens zijne benoeming tot ridder der orde van de Eikenkroon Wij vernemen dat de verzoeken om gratie door en van wege Jan Pie ter Smith, vroeger scheepsmakelaar te Vlissingen, aan Z. M. den koning aangeboden, bij besluit van 6 dezer zijn gewezen van de hand. Blijkens het den 6 dezer te Dordrecht opgemaakt proces verbaal van de kommissie ter beoordeeling der voortbreng selen van tuinbouw enz., ter mededinging naar de uitgeloofde prijzen, ingezonden voor de 25e tentoonstelling van het ge nootschap voor tuin-en landbouw „Dordrechtsche Flora," zijn onder anderen twee bekrooningen toegekend aan A. Blaas Ez. alhier. Deze bekrooningen zijneen zilveren medalje voor 20 verschillende dahlia bloemen, uitraunter.de door zuiverheid van vorm en schoonheid van kleuren, en een zil veren medalje voor eene verzameling van 20 pelargoniums, met uitzondering van pelargonium zonale, uitmuntende door bloemrijkheid. Onlangs is in de gemeente Oostburg door eene vrouw ten nadeele van haren buurman een belangrijke som gelds ont vreemd, waarvan door laatstgenoemden aangifte is gedaan. In de afgeloopene weck heeft de regter-koramissaris, verge zeld van den officier van justitie en den griffier bij de arrondisse- mentsregtbank alhier, zich naar genoemde gemeente begeven tot het doen van huiszoeking. De uitslag van dat onderzoek is geweest dat de bewuste gelden zijn gevonden in de bakkeet van het huis door de verdachte vrouw bewoond. Zij is dien ten gevolge onmiddellijk in verzekerde bewaring genomen en naar het huis van burgerlijke en militaire verzekering alhier overgebragt. Wij vernemen dat zij reeds bekend heeft de gelden ten nadeele van haren buurman door middel van braak uit diens woning te hebben ontvreemd. De Staatscourant van gisteren deelt het gewone pro gramma mede voor deopening van de staten generaal te 'sGra- venhage, op maandag 15 september. Aan de leden der tweede kamer is rondgedeeld het voor- loopig verslag betrekkelijk het wetsontwerpop het middelbaar onderwijs, hetwelk wij in hetvolgend noramer zullen opnemen. In de vorige jaren heeft het aanhoudend reden tot klagten gegeven, dat er, na de indiening der staatsbegrooting, zoo veel tijd verliep met het drukken der bijbehoorende stukkeu,waar van een laat onderzoek in desektiën der tweede kamer, eene late diskussie en eene late inzending bij de eerste kamer het gevolg was. De regering spant thans al het mogelijke in, om de behandeling te bespoedigen, en naar wij vernemen, is er ter landsdrukkerij last gegeven, dat reeds op den dag dei- aanbieding van de begrooting door den minister van finan ciën de eerste hoofdstukken moeten kunnen rondgedeeld worden. De rijks-ontvangers, aan wie de inning der belasting op de brandstoffen is opgedragen, hebben eene aanschrijving ont vangen oui op te geven hoeveel drukraaterieel zij te kort ko men ter inning van die belasting tot 1 maart 1863, waaruit men opmaakt, dat bij de regering het plan bestaat om voor stellen te doen tot opheffing van die belasting tegen dien tijd. {dig. handelsblad.) Men schrijft ons uit Dordrecht „Algemeen wordt verhaald dat onze burgemeester dr. M. G. Timmers Verhoeven, ten gevolge van zijne verhouding tot den gemeenteraad, 11. zaturdag bij Z. M. den koning aan vraag heeft gedaan om eervol ontslag uit zijne betrekking.' Men schrijft ons uit Amsterdam, 6 september „Men heeft hier tegenwoordig twee tentoonstellingen van schilderijen, en beiden zien er ui». Ik wil mij thans bepa len bij de groote stedelijke in de zalen der akademie, omdat ik weet dat die in Arti et amicitite nog met eenige zeer fraaije stukken wordt verrijkt. „Ofschoon werken van zeer grooten omvang en treffende historiestukken nagenoeg geheel ontbreken, mag men toch niet anders dan een zeer gunstige getuigenis van het geheel afleggen. De duitsche eu fransche scholen hebben als het ware gewedijverd, en de neder.andsche stukken houden zich daar onder zeer goed. Ik moet mij, bij de groote massa, slechts bepalen tot eenige opmerkingen. „Er is eene figuur-schilderij van Alma Tadetna, een fries die zich te Antwerpen ophoudt, welke teregt aller aandacht tot zich trekt. Eene beschrijving kan ik er u moeijelijk van geven. Het onderwerp is alles behalve belangrijk, en de ver deeling van licht en bruin is zonderling, want de geheele hoofdgroep is in toon gehouden, terwijl een sterk daglicht, geplaatst boven de figuren, het effekt zou moeten bederven, en toch ik weet niet door welke toovermiddelen. maar het doek is ongelooflijk boeijend trouwens teekening, kleur en penseelbehandeling verraden een meester van ongewoon talent. „Voorzeker geen der nederlandsche figuurschilders kan het daartegen uithouden, zelfs niet L. L. Klein, die te llome woont, hoe verdienstelijk het doek Hagar en Ismaël in de woestijn, maar voornamelijk zijne Jonge roraeinsche vrouw in nationale kleederdragt, mogen zijn. „Allebe' gaat voort met uitmuntend te werken. Zijneonder- werpen blijven geestig en vol waar gevoel; de penseelsbehan- deling wordt beier. „Bij den dokter" is eene allerliefste voor stelling. Verbeeld u een voorportaal waarin het volle daglicht schijnt. Naast de deur hangt een leitje, en tegen den muur staat een bank./ Op die batik zit een oud vrouwtje met het goedig, medelijdend gelaat gekeerd naar een naast haar slaand meisje, een kind dat klaarblijkelijk rilt van de koorts en de handjes onder het doekje houdt, omdat ze zoo koud is. „Juarin moetvoorzigtig zijn niet te krijterig te worden. Zijn „Barbier en haarsnijder' is echter in vele opzigten zeer ver dienstelijk, terwijl Leon eene fiksche, breede schilderij heeft geleverd. „Rochussens „Herinnering uit het kamp van Milligen" is een waar juweeltje, aller geestigst van opvatting. „Ook Scholten, Burgers, Phlippeau, Martins, Vetten en Cahsch gaven blijken van vooruitgang, al geven de onderwer pen juist geene aanleiding tot eene bijzondere beschrijving. „Wij willen onze figuurschilders besluiten met de vermel ding van een zeer klein stukje, „De erftante" genaamd, en ver vaardigd door Bakker Korft'. Fijne expressie, uitmuntende teekening en een fini d'exëcution dat met de fransche Fichels en Toulmouches wedijveren kan, verheffen het tot een juweel van onschatbare waarde. „En zoo komen wij als van zelf tot de figuurschilders der fransche school. Fichel is onberispelijk zoo als altijd. Waarom echter op al zijne stukken een roodgerokte heer moet staan.... men ziet er uit dat niet alleen nederlandsche kunstenaars zich zeiven dikwijls reproduceren. Toulraouclie moge wat valsch van kleur zijn, zeer zeldzame eigenschappen, als: innigheid van expressie, strengheid van teekening, bevalligheid van groepering en fijnheid van behandeling geven er eene bijzon dere charme aan. Ook het werk van Dansaert i3 uitnemend schoon, terwijl daarentegen Biard mij dezen keer niet kon vol doen, omdat hij geheel in de karikatuur is vervallen. Tissot is voorzeker een man van veel talent, maar het komt mij voor dat hij den verkeerden weg is ingeslagen. Zijne voorstellingen uit Göthes Faust mogen echt middeleeuwsch van opvatting zijn. zij laten den toeschouwer koud. Alleen zijn „Heksen dans" verdient opregte bewondering. „De belgische school is weinig vertegenwoordigd. De fraai ste zijn van T. de Bruycker en A. Dillens. Beiden zonden eene „Weduwe" maar hoe verschillend van opvatting! De weduwe van de Bruycker ligt op de knieën, met de diepste wanhoop op het gelaat, terwijl een jongsken, wiens gezonde kleur de bleekheid der moeder nog beter doet uitkomen, naast haar zorgeloos ligt te slapen Dillens stelt de weduwe voor gaande van het kerkhof met een zoontje aan de baud. EeDe oude, snapachtige vrouw tracht op hare wijze de be droefde te troosten, die echter afgetrokken en treurig blijft, zonder er naar te luisteren. Het is eene aller geestigste vertol king dezer regels van Cats „Wanneer de bieecke doot hem in den grave Icit Soeck troost in dit geval, veeleer in U gedachten, Als in een vreemt behulp of ander lieden klachten." Ook het werk van Knarreu munt uit door fijnheid van toon. „En nu de duitschers. Zijn zij minder fijn, ze zijn daaren tegen malscher van behandeling dan de franschen, zijn ze misschien wat minder bevallig, ze zijn meer karakteristiek in hunne voorstellingen. De werken van J. Hupnei' te Dresden (bijbelsche onderwerpen), Rethel, Carl Hupner van Dussel- dorp, Geselschap, Wierchebrink geven wel is waar door de onderwerpen zeiven geene aanleiding om er lang bij stil te staan, maar ze munten allen uit door eene zekere gemoedelijk heid waarmede de sujetten zijn opgevat, al is het aan den anderen kant niet te ontkennen dat de duitsche meesters wat veel elkander navolgen, of althans den zelfden weg kiezen. „Ik zal het heden hierbij laten maar zen cl u weldra het ver volg mijner beschouwingen. Alleen wil ik u melden dat binnen kort nog een of meer der bovenzalen zullen worden geopend voor eene belangrijke kollektie kartons, meest vervaardigd door den kundigen architekt en beeldhouwer Cuypers." Renoemingeu en hesluRen. waterstaat. Benoemd tot aspirant-ingenieur van den waterstaat en 's lands burgerlijke werken in Nederlandsch- Indiëjhr. A. van Citters, civiel ingenieur, thans adjunIet-kom mies bij het departement van binnenlandsche zaken. Kerk- en schoolnieuws. Naar wij vernemen zal het nieuwe kerkgebouw der her vormde gemeente teKleverskerke aanstaanden zondagna middag worden ingewijd. Marine en leger. Men schrijft uit Willemstad, 7 september: „De kwee- kelingen van de school voor zeevaart le Leiden, dieaan boord van de kanonneerboot zijn ingescheept, hebben heden mor gen de kerkdienst waargenomen eh in den namiddag het stadhuis bezigtigd. „De heer Jansen Maris, een inwoner onzer stad. onthaalde hen op brood, kaas en bier, en verschafte hun in de sociëteit leen genoegelijken avond., Vele ingezetenen hebben de ka- i iionneerboot bezocht en de netheid van dien bodem geprezen, j Ook de matrozen en jongens zagen er in hun zondagspak zeer I goed uit. „Wij vernemen dat onze burgemeester spoedig eene sub- kommissie hoopt tot stand te brengen, waardoor verscheidene jongens dezer stad eene betere toekomst zullen te gemoet I gaan. Morgen vertrekt de boot naar Bergen op Zoom." I De état-major van Zr. Ms. stoomschip Djambi, van Cu- I racao te Nieuwediep binnengekomen, is aldus zamengesteld kapitein-luit. ter zee M. IT. Jansen, kommandant; luitenant ter zee le kl. J. S. O. von Schmidt auf Altenstadt, le officier luitenants ter zee 2e kl. P. J. RosenwaldC. F. T. van Woel- deren en J. L. Duker; officier van gezondheid le kl. J. F. G. T. Kluge, officier van gezondheid 3e kl. J.C. van Dooremaal; officier van administratie 2e kl. J.C. Coops; scheepsklerk J. Gallas; adelborsten le kl. H. Quispel. R. Wijmans, A. de Bruijne, T. Spree, M. J. C. Lucarrlie, L. M. L. de Haan, L. A. Dittlof Tjassens, W. F. Blaauw, IT. J. van der Mandele, J. H. van der Poll en F, Zegers Veeckens. Gemengde berlgtesi. Uit het verschijnsel dat de bijen thans reeds de vlieggaten der korven beginnen digt te maken en de korven van binnen zeer hartsachtigbekleeden, gelijk uit Ambt-Hardenberg wordt gemeld, meent men een vroegen winter te kunnen voorspel len. Dezer dagen zijn wederom eenige kolonisten te Om- merschans ontvlugt. Een der vlugtelingen, die reeds 24- jaren in de gevangenissen heeft doorgebragt, is spoedig gevat. Te Enschede' heeft een zoon de vraag zijner moeder om kost geld beantwoord door haar eerst met een vork twee wonden en daarna met een bijl een wond aan den regterschoudertoe te brengen. De schuldige, wever van beroep, is wegens dien moordaanslag in hechtenis genomen. De nieuwe turksche minister van financiën, Newres-pacha, heeft voor eenige dagen in een der kelders van het ministerie van financiën in een hoek een hoop gouden munten gevonden, welke misschien voor eene eeuw aldaar nedergelegd en geheel in verge telheid waren geraakt. De waarde van den gevonden schat wordt begroot op 7.500,000 piasters. In de vorige week had in de kerk te Ewell het volgende plaats: Nadat de predikant zijn tekst had opgezegd, hield hij, blijkbaar zeer verlegen, eensklaps stil. Eindelijk sprak hij zijne gemeente aldus aan „Mijne beminde broederen J Ik heb ongelukkigerwijze verge ten, de preek, op dezen tekst toepasselijk, mede te brengen, en heb nog slechts die van dezen morgen bij mij doch daar ik zie, dat velen uwer toen niet tegenwoordig waren, zal ik die preek herhalen, en ik vertrouw dat gij er door gesticht zult worden." De ochtendpreek werd daarop voorgelezen en voldeed algemeen. Dezer dagen ontwaarde de kondukteur van den spoortrein, welke ten 10$ ure te Dortmund aankwam, dat kort voor hij het station bereikte, een vreemd voorwerp op de rails den lokomotief had doen schokken. Er werd on derzoek gedaan en nu bleek het dat een jongeling van 17 jaren met verbrijzelden schedel tussclien de rails aan den weg lag. Ten 1 ure bespeurde men nog leven in het ligchaam.

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 1