6t) ft terkunde." Gij zult mij moeten toestemmen dat dit vonnis niet behoort tot de malsche, en men na zulk eene veroordee ling geneigd is de vraag op de lippen te nemen Zijn de taal- kongressen dan niet overtollig? Doch ik wil hopen, dat het zevende (een heilig getalzich van al de opgesomde zonden zat weten te spenenen het in tegendeel, behalve tot de iiaauwere verbroedering van Noord en Zuid, ook tot de bevor dering der kennis van onze taal zal medewerken, en menig goed gesproken woord, menigen heerlijken wenk, menig weg slepend dichtstuk zal opleveren. Of ik het programma nu niet bespreken zou? Hoor eens, ik ontleed nooit menu's vooraf, en vooral doe ik dit ongaarne letterkundige menu's. Ik ben, zoo als gij weet, geen geboren kritikus en rangschik mij on gaarne bij de parasieten van onze letterkunde, die alleen voortbrengen wanneer zij zich aan het werk van een ander kunnen vastklampen, als een kaper-matroos aan den bodem van vriend of vijand, mits hij er slechts buit door behale; dat is hier: de lofspraak en bewondering der omstanders, in uit drukkingen als deze gekleed Wat weet die man alles! welk een talent! welk een genie! wat zou die groote geest zelf niet scheppen, als hij maar wilde! en wat men dan al verder lioort uit den mond der gapende menigte. Daarom, vertrouw ik, zult gij mij van eene taak verschoonen die zoo zeer met mijn karakter in strijd is. Op zijn tijd hoop ik u, met de meeste bescheidenheid echter, mijne meening te zeggen, over wat ik zal hooren in de grijze veste, die haar naam dankt aan de brug, waarom heen zich in de middeneeuwen de stad vormde, die toen een der rijkste handelsplaatsen van Europa was, en door Ledeganck gij kent dien eersten der belgische dichters van den tegenwoordigen tijd op het voetspoor van Byron, die het van Griekenland getuigde, vergeleken is bij een doode maagd, op den eersten droeven doodsdag, eer nog de vinger der vernieling de schoonheids- lijnen had gekrenkt. Voor heden zij het mij nog veroorloofd u de lezing van „De drie zustersteden" diens vroeg ontslapen zanger aan te bevelen gij zult er u een denkbeeld uit kunnen vormen van Gent, Brugge en Antwerpen ten jare 1848, en in uw hart, na genoten lektuur, de nagedachtenis zegenen van een man, die aan dichterlijke bezieling, steeds diepe studie van zijn onderwerpen paarde, benevens een gekuischten smaak, die slechts aan weinigen in die mate gegeven is, als hij in dezen zijnen zwanenzang heeft ten toon gespreid. En na mij van dezen broederpligt te hebben gekweten laat ik hier een Welkomgroet volgen, die tot opening van het kongres, door de koninklijke koorzangmaatschappij van Brugge zal worden gezongen, alvorens de voorzitter der regelingskom missie van het kongres tot het uitspreken van zijne rede voering zal overgaan. De sekretaris van het kongres, de heer KarelVersnagen, is daarvan de vervaardiger; de heer Souwein heeft hem op muziek gebragt. Weest welkom in dees oude stad, Weest welkom in de bakerraat Der kunsten en der vrijheid! Welhaast vervuld met zoete blijheid. Reikt 't brugsche volk de broederhand, Aan 't Denkerskoor van Nederland!.... Hoort gij des beijaards 1) huppelende toonen? Hoort gij den ijzeren mond Der heldre klok, die Breydels 2) zonen Ten strijde voor de vrijheid zond? Ziet gij die kennis vaandels zwieren? Die grijze gevels opgetooid? De brugsch^ maagd, die ook wil kermis vieren En schooner schijnt dan ooit? Ziet gij dit digt gedrang langs markt en stegen? Dit alles heeft een enkel doel Want groot en klein gaat zijn verlichters tegen En in de ziel ontstaat het eergevoel. Het roemrijk Brugge lag verzonken In eenen slaap den dood gelijk Het had zijn levenskracht verdronken In bastaardij, dit smachtend slijk! Voor alles bleef het even killig: 't. Geleek een ligchaam zonder ziel 't Was zelf zijn grootheid onverschillig, Omdat het al te diepe viel! Maar zietnu komt het weêr in leven En viert zijn tale hoog en luid, Door vroeg'ren geestdrift aangedreven, Bij 't broederfeest van Noord en Zuid!.... Brugge is toch niet gansch verloren Voor de vaderlandsche zaak. Welligt, als ge uw stem doet hooren, Strijders voor de moederspraak. Daagt voor Brugge een blijde morgen. Wordt het wakker als weleer, Om voor zijn bestaan te zorgen, Voor zijn grootheid en zijn eer!.... Daarom weest welkom in dees stad! Weest welkom in de bakermat. Der kunsten en der vrijheid! 1) Klokkenspel op den Halletoren. 2) Jan Breydel was gildcmecster der slagters te Brugge cu speelde een belangrijke rol in de woelingen, waaraan Vlaanderen iu liet begin der 14e eeuw ten prooi was. In de worsteling van den opkomenden derden stand tegen bet fransch despotisme van Philippe le Bel, verper soonlijkt iudcivluitenant-generaal des konings in Vlaanderen, Jacques de Cb&tillon, verwierf hij zich, even als andere voiks-aanvoerdersPieter de Coning, Sporkin enz. grooto vermaardheid. Door 's konings vertegen woordiger verbannen, overviel Breydel op 19 mei 1302 Brugge met zeven duizend zijner aanhangers (clauwaerts genoemd naar de klaauwen van den leeuw van Vlaanderen, die de fransche leliën scheen te bedreigen) en verdreef Ch&tillon. In den slag bij Groeninglie, de sporenslag, voerde hij met de Coning zijne brugsche stadgenooten aan, en bragt veel bij tot den nederlaag van het fransche leger, waarin de bloera van den fran- schen adel sneuvelde. Zijn naam wordt door de inwoners vau Brugge steeds in ecre gehouden. Red. Het hart vervuld met zoete blijheid, Reikt 't brugsche volk de broederhand Aan 't Denkerskoor van. Nederland Gij ziet, de feestelijke stemming is opgewektgenoeg. Laten wij nopen dat niet slechts de ontvangst (welke ons wacht, en die zich uit alles wat is voorbereid, laat voorgevoelen schitte rend te zullen zijn) aan de verwachting beantwoordt, maar ook dat de vruchten die 't kongres zal afwerpen vele zullen zijn. Moge bet blijken dat de vereeniging van zulk een aantal vrienden der vaderlandsche taal en der taal van Noord en Zuid, en van de letterkunde des gemeenschappelijken vaderlands, de liefde voor beide zal bevorderen en aanwakkeren in de harten van hen, die soms maar al te zeer nog offers brengen aan de „spraak van basterklanken, waarin hyeen en valsche shakals janken," zoo als Bilderdijk in een zijner tallooze knor' rige buijen het fransch omschreef, toen het hem lustte die taal met de spruit van 't zelfde grootsch latijn het italiaansch te vergelijken. Moge hetgeen vergeefsche wensch zijn, waar mede ik deze besluit, dat, op het morgen te openen kongres, het van allen die daar zullen optreden openbaar moge worden wat de zelfde groote meester in 't algemeen van de taal heeft gezegd Ken, stervling, ken geheel uw ziel in haar! Zij maakt u mensch. S. Meteorologische waarnemingen,- gedaan op 's rijks werf te Ylissingen, des middags 12 ure. Augustus september 1862. Wind. 1 rs 2 a "Ji Laagste 4 ti U 0* a .2 -o temperat. Aanmer c H g 1° g 1 en verschil met de kingen. 2 M £H g,ts CO 2 hoogste. 31 NO ost. 7 763.4 18.4 0.07,10.7410.0 bewolkt. 1 No.t.O. 5 761.8 20.0 0.59 10.00 1.0 bew.heij. held. 2 W.t.Z. 1 756.9 17.4 0.90 13.53 3.1 dik bew.betr.r, 3 Zo.fc.Z. 10 756-5 17.6 0.58 8.56 3.0 ligt bewolkt. 4 W.NW 2 758.2 16.4 0.5S 8.28 0.0 ligt bew. held. 5 NOost, 3 757-5 17.2 0.74 10.94 0.0 bew.betr. natt. 6 West. 2 761.0 16.6 0.75 10.67 0.3 bewolkt. Theriiiometerstand. 6 sept. 's morg. 7 5S 's midd. 1 u. 64 's av. 11 u. 60 gr. 7 's morg. 7 u. 01 's midd. 1 u. 67 's av. 11 u. 62 gr. 8 's morg. 7 u. 61 's midd. 1 u. 69 gr. BUITENLAND. Algemeen overzigt. Met betrekking tot de italiaansche aangelegenheden heerscht eene onzekerheid, die maar al te zeer de zwakheid bewijst van het italiaansch ministerie. Nog is geen besluit ge nomen omtrent de reglbank, die Garibaldi voor zich zal zien verschijnen; nog missen wij bijzonderheden omtrent het ge vecht van Aspromonte, nog is het onzeker of de soldaten van het koninklijk leger, die Garibaldi zijn gevolgd, gefusilleerd zijn. Het schijnt echter thans te blijken uit sommige berigten dat het ministerie Ratazzi even weinig is ingelicht als het pu bliek en nog geen rapport aangaande Aspromonte heeft ont vangen wegens de aller bespottelijkste reden „dat Pallavicini het te druk heeft met zijne vervolging der verstrooide vrijwil ligers om dit nog te kunnen opmaken." De partikuliere be rigten omtrent de handelwijze van den heer Pallavicini brand merken hem daarbij steeds als eeu elleudigen verrader, die door lage en onridderlijke middelen den generaal Garibaldi in handen heeft gekregen. l)e toestand van Italië begint overigens zeer hagchelijk te worden. De bevolking is in hevige spanning, het ministerie is weifelend.de bourbonschereaktiewoelten werkt.Italië is weder om aan een afgrond genaderd en de regering moet zoo als Le temps teregt aanmerkt öf een stap vooruit to t Rome 6f een stap achteruil tot Frans II doen, dit is het onvermijdelijk dilemma. De geheele drukpers in Lombardije dringt op eene amnes tie ten gunste vau Garibaldi aan en geeft aan alle gemeentebe sturen tien raad, om een adres aan den kon ing te zenden, waarin gratie voor hem wordt verzocht. Op die wijze zal's lands waardigheid worden gered, want de gratie zal aangemerkt moeten worden als een daad die van den volkswil is uitgegaan. De maatregelen ter inscheping van troepen naar Mexiko in de havens van Toulon en Cherburg worden met kracht voort gezet. Men meent dan ook eene langdurige bezetting van Mexiko te mogen voorspellen, en dicht aan keizer Napoleon zelfs het plan toe, na de bezetting der mexikaansche gewesten, de Zuidelijke staten van Amerika te erkennen en met zijn mexikaar.sch expeditie-leger te ondersteunen. Volgens een brief uit Belgrado aan de Ost Deutsche Post, zou Rusland een observatie-leger bijeen trekken aan de Pruth, ten einde dadelijk Turkije te kunnen binnenrukken, zoodra eene vreemde mogendheid dit raogt bijstaan. De konferentie te Konstantinopel isgesloten. De beslissing, daarin genomen, heeft echter niet beantwoord aan de ver wachting van Servië. Engeland. Aan een brief in Le temps uit Londen, ontleenen wij het volgende „Zaturdag avond bevond ik mij in een gezelschap, alwaar verscheidene engelschen van verschillende opiniën bijeen waren, toen eensklaps een berigt werd medegedeeld, door het huis Rothschild ontvangen, dat ons allen ten hevigste trof „Garibaldi was verslagen, gekwetst en gevangen genomen." Er heerschte een oogenblik stilte, maar aller gelaat sprak. Gtp'i- baldige vallen dooreen piemonteesch geweerschot, na Italië aan Piemont te hebben gegevenGaribaldi behandeld alsrebeWn een land dat op het hooren van zijn naam betooverd woijdt, en dat hij gisteren nog slechts behoefde door te trekken öua aller harten hem toegenegen te zien? Garibaldi bloedend in een kasteel, besterad voor misdadigers,opgesloten, uitnaam en op last van een vorst, wien hij twee koningrijken schonk! i wie zou bij zulk een tooneel zich niet diep getroffen gevoelen? „Als gij het artikel in The times hebt gelezen over dit be treurenswaardig ongeval, meen dan niet dat daarin de gevoe lens der engelsche natie worden uitgedrukt: ge zoudt haar daardoor belasteren. The times gaat door, de uitdrukking te zijn der publieke opinie. Somtijds is dit het geval, maar som tijds ook,na te vergeefs te hebben getracht haar te leiden, legt hij de wapenen neder, ontkent op den volgenden dag hetgeen hij op den vorigen gezegd heeft, verguist wat hij had aan gebeden, vergoodt wat hij had verguisd en herneemt met vermetele vernedering van zijn plotselinge verandering de heerschappij, die hij voor een oogenblik had verloren. „Ziedaar hoe hij door het geklank zijner fanfares allen er gernis geeft, wien de sombere overwinning bedroeft, die Italië op zich zeiven heeft behaald, Italië dat binnen weinige dagen, beter ingelicht zijnde omtrent den volksgeest, rouw zal dra gen over den grooten krijgsman, wiens nederlaag thans ge vierd wordt. „Neen, Engeland heeft niet op zoodanige wijze gebroken met de gevoelens van edelmoedigheid en zegt dat „het zich verheugd" een man te zien sneven als slagtoffer van een edele fout, die de eer zal blijven van zijn land en van zijne eeuw. Lees de londensche dagbladen van The daily news tot The morning herald, van The morning advertiser tot The morning star, en gij zult kunnen zien of het gevoel dat hen belieerscht, dat der „voldoening"is. Nooit, durfik zeggen, heeft in tegen deel een volk levendiger deel genomen aan den val van een groot man. De reden daarvan is dat het volk niet, zoo als The times gelooft, meent dat Garibaldi met opgeruimd hart zijn land in de ellende van den burgeroorlog heeft gestort, alleen omdat zijne denkbeelden omtrent eenig punt verschilden van die des eersten ministers. „Men staat verstomd over de vermetelheid waarmede ern stige mannen de kwestie bekrompen voorstellen om de ge schiedenis te vervalschen.Garibaldi wilde de eenheid vanltaiië, omdat hij gevoelde dat Italië zonder die eenheid niet kon bestaan, hij wilde die eenheid voor hetgoeiernement tegen het goevernement, voor den koning, tegen den koning. Wat er nieuw, ongehoord diep rampzalig in dit treurspel was, is, dat Garibaldi juist vervolgd, omsingeld en verslagen is door hen, wier zaak hij met onwrikbaren heldenmoed tot de zijne had gemaakt, door hen, in wier belang hij wilde voleindigen het geen zij hadden begonnen, door hen, aan wier vermeerdering van raagt hij zelfs het stil genot eener schitterende glorie had opgeofferd. Zij hebben hem verslagen, terwijl hij den strijd streed, die de hunne was. Ten wiens gevalle vroeg hij Rome? Was het voor hem? Zoo als The morning star doet opmerken wilde hij niet als Coriolanus de wapenen tegen zijn vaderland opnemen wilde hij nietals Warwickeen koningonttroonen, dien hij gekroond had, wilde hij niet als Murat een konings troon herwinnenhij is gevallen door de hand van een italiaan omdat hij aan Italië een laatste dienst wilde bewijzen, eeu laatst blijk zijner liefde schenken, en zijn misdaad, ten opzigte van Victor Emmanuel is, aan de kroon die Victor Emmanuel van hem had ontvangen een parel te hebben willen schenken, zonder welke die kroon bespottelijk dreigde te worden. „De engelschen zullen, geloof ik, niet weinig verbaasd zijn, als zij in The times lezen dat het welslagen der onderneming van Garibaldi, hetgevolg zou gehad hebben, gelijk aan dat der magt van het zwaard op eene volksregering. Eenige dagen ge leden toch, deelde The times zelf aan zijne lezers mede dat de onbegrensde magt van Garibaldi niet in de magt van het zwaard bestond maar in eene ontzaggelijke populariteit, dat de bevolkingen hem overal met open annen en met toejuichin gen ontvingen, dat de poorten der steden zich overal openden, dat de regeringsambtenaren hun ontslag indienden om hem niet in zijn marseh te moeten bemoeijelijken, dat de officie ven hnnne epauletten vaarwel zeiden om niet verpligt te zijn hem fe bestrijden, dathetgeheim zijner gelukkige ontscheping te Calabrië ten volle bekend was aan de schepelingen, belast hem den doortogt te betwisten, dat hij geen soldaten noodig had gehad om meester van Sicilië te worden, dat hij geen sol daten noodig zou hebben om meester te worden te Napels, en dat het volk aan zijne stem gehoorzaamde als de golven der zee aan den adem des winds. Wonderlijke militaire tyrannie, door dergelijke verschijnselen aangekondigd, door dergelijke middelen uitgeoefend En wat deed het voïks-goevernement, dat door deze „tyrannie" bedreigd werd Het was genood zaakt zijne populariteit onder bescherming zijner leger scharen te stellenHet verklaarde Sicilië in staat van beleg, zoo zeker was het van de sympathie van Sicilië! Het ver klaarde Napels in staat van beleg, zoo zeker was het van de sympathie van Napels! „Neen de sympathie voor Garibaldi is algemeen en groot, zoo algemeen dat de publieke opinie, magtiger in Engeland dan de koningin, reeds de vijandige dagbladen heeft ge dwongen om op hun oordeel van gisteren terug te koiuen. Belangrijk is o. a. de verandering die zich onder den invloed van het publiek van den eenen dag tot den anderen geopen baard heeft in de taal van The daily-telegraph. „Niemand gelooft hier dat een veroordeelend vonnis het leven of de vrijheid van Garibaldi in gevaar zal brengen en The morning star zegt zelfs zonder omwegen dat de versla- gene bij Aspromonte, bij het betreden vau den engelschen grond, een ontvangst zou genieten, welke geen enkel vreemd koning van het engelsche volk zou kunnen hopen." frankrijk. ,-<Dê~~M<niiteur bevat een tweede waarschuwing aan de Grlronde,«dmdat in een artikel in dat blad, handelende over de nederlaag vtre^Garibaldi, het keizerlijke goevernement en een met Frankrijk bevriende regering worden beleedigd. Het djt^blad La France heeft de volgende berigten uit Italië'Ont£a«£jén „Het 'kiï^het van Turijn lieeft besloten het parlement zoo spoedig mb'gelijk bijeen te roepen, daar de omstandigheden zOtksriSchten. Daar echter de meeste leden op reis zijn, hetzij naar de tentoonstelling te Londen, het zij naar Frankrijk of

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 3