wier ongelukkig lot zulk een hartroerende ontboezeming aan het Nieuw dagblad ontlokt, nog niet benoemd zijn, is een feit dat ze niet eerstdaags benoemd zullen worden, er bestaat geen enkele reden om dat te vermoeden. „Het Nieuw dagblad heeft nog een grief. „De keuze, zegt het, levert nieuwe bewijzen van den geest van nepotisme, die bij het ministerie Thorbecke schijnt voor te zitten. Immers, men heeft bij 't aanstellen de volgorde niet in acht genomen, waarin de geëxamineerden naarmate van 't meer of minder uitstekende van hun examen geplaatst zijn. Van de le klasse zijn de drie eersten benoemd, maar no. 4 niet, 5 wel maar 6 niet, 7 wel, 8 en 9 niet. Van de 2e klasse is no. 1 niet benoemd, evenmin 3, 4, 9 en die op II volgen. Ge ziet, een gruwelijk nepotisme heeft hier de keuze bestuurd." „Ook deze redenering berust öf op onkunde öf op voorge wende onwetendheid en houdt volstrekt geen steek. Na 'tgeen we zoo even gezegd hebben aangaande de wijze.waarop de be noeming geschiedt, namelijk nadat aanvrage gedaan is, begrijpt ieder, hoe liet komt, dat no. 4 nog nietmaar no. 5 reeds is aangesteld, dat no. 1 van de tweede klasse door zijne vol gers wordt voorgegaan. De tijd, waarop de aanvrage ge schied is, is daarvan de eenige reden. Met zekerheid weten we b. v. van dr. J. D. Homan. die no. I is van de 2e klasse, dat bij eerst zeer laat, mogelijk een veertien dagen geleden, aanvraag heeft gedaan. De heeren Buijskes en van der Moore (8 en 9 der le klasse) hebben insgelijks öf nog niet óf eerst onlangs de aan vrage gedaan. De heer Vogel (1 der le klasse) deed ze eerst in augustus. De examina waven reeds vóór het eind van junij afgeloopen. Zij die in julij of heel in't begin van augustus aanvraag deden, zijn allen aangesteld. Is er, ten zij men de onlogische logika van het Nieuw dagblad volgt, eenige grond om te meenen, dat wel zij die in julij aan vroegen, maar niet die dit in augustus, of zelfs in september doen. hun aanstelling ontvangen? Eu nu nog wat no. ft van de le klasse, den heer J. J. Sehneither, betreft, dien 't Nieuw dagblad mede onder de vevstootenen rangschikt, ieder, behalve dit blad. heeft in allerlei couranten de aanstelling van dien heer als ambtenaar le klasse voor de dienst in O. vermeld gevonden. „Men ziet: van de twee grieven, door 't Nieuw dagblad ge opperd, berust er geen op deugdelijken, of zelfs op eenigen grond. Laat de uitkomst leeren, dat die arme dertien niet, dat ze over eenigen tijd nog niet benoemd zijn, dan mag het blad zich met regt verontwaardigd beloonen. Thans zwijge het van nepotisme en geen tooord houden, wil 't zich niet door anderen onwetendheid en partijzucht hooren verwijten." Men schrijft ons uit Utrecht. 1 dezer: „Heden morgen ten 10 ure had alhier op de algemeene be graafplaats de ter aarde bestelling van den hoogleeraar H. E. Vinke plaats, te midden eener zeer groote volksmenigte. De lijkkist, door een aantal leerlingen van den overledene gedra gen, werd gevolgd door zijne drie zonen en zijne verdere famieljebetrekkingen, den rector magnificus en den waarne- mehden sekretaris van den akademischen senaat, en de asses soren der verschillende fakulteiten, waar achter zich verschei dene der andere hoogleeraren aansloten. Toen de stoet zich rondom het graf geschaard had, werd door professor B. ter Ilaar in eene sierlijke rede eene onpartijdige maar warme hulde gebragt aan de verdiensten van zijn ontslapen ambtge noot. De hoogleeraar J. J. Doedes schetste vervolgens diens beeld als van een waar christen, en sprak, ooknamens de andere oud leerlingen van den gestorvene, een woord van dank voor hetgeen zij hein verschuldigd waren. DeheerP.van Son, kandidaat in de godgeleerdheid, voerde het woord uit naam der tegenwoordige leerlingen van professor Vinke, dien hij roemde als een waar vriend zijner kvveekehngen. Ten slotte bedankte de oudste zoon van den overledene, rlr. G. J. Vinke. predikant te Amsterdam, de verschil lende.sprekers voor hunne hartelijke woorden en al de aanwezigen voor hunne betoonde belangstelling. Aller toespraken getuigden van opregte liefde voor een man, die zich door zijn eerlijk karakter en zijn vre- delievenden, echt-christel jkcn geest de a'gemeene achting had verworven." Maandag middag ten 5i ure isZ. M. de koning van Wies- baden in de residentie teruggekeerd. Na aan het station dooi den burgemeester te zijn ontvangen is Z. M. onmiddellijk naar het paleis gereden. De gewone vergadering der staten generaal zal op het einde der volgende week worden gesloten. Maandag 15 dezer zal de nieuwe zitting worden geopend. De Staatscourant van gisteren bevat de wet van 15 au gustus jl., houdende vaststelling van het tarief van regten op den in-, uit- en doorvoer. Men schrijft uit Vlaai-dingen 30 augustus„De haringvis- scherij is tot dusver merkelijk gunstiger dan gedurende ver scheidene jaren het geval was. Door lf> schepen werden deze week ongeveer 2800 tonnen having aangebragt. Nog slechts een twintigtal schepen zijn van de eerste reis te wachten. In verhouding tot de aanvoeren zijn de prijzen zeer voldoende. De kwaliteit van den haring laat niets te wenschen over." Het koninklijk instituut van ingenieurs zal dingsdag en woensdag den 9 en 10 september aanstaande te Haarlem ver gaderen. In deze vergadering zijn de volgende stukken ter bespreking ingekomen a. Verhandeling van het lid J.Stroot- man, over wiple zeesluizen en sluisdeuren van plaatijzer, b. Mededeeling van het lid E.Wenckebach, over de telegraaflijn van A. Kieffer. c. Vragen betrekkelijk de verbinding van Amsterdam met de Noordzee 1. Is het raadzaam, Amsterdam te verbinden met de zee door middel van een kanaal door Holland op het smalst, aan de einden met sluizen gesloten 2. Moet aan de verbetering van het Noord-Hollandsch kanaal boven den genoemden aanleg niet verre de voorkeur worden gegeven 3. Welken invloed zou eene open doorgraving van Holland op het smalst hebben op den stand van het water in het IJ, voor Amsterdam en in de Zuiderzee 4. Zal die open doorgraving in stand kunnen worden gehouden 5. Op welke wijze is die open doorgraving uit te voeren en welke zouden ongeveer de hoofdafmetingen dier doorgraving moeten zijn d. Programma van de Neclerlandsche maatschappij ter bevor dering van nijverheid 1862. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan den heer W. Clermont, belgisch konsul te Maastricht, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der Leopoldsorde van België. marine. Pensioen verleend, ten bedrage van f3795 'sjaars, ingaande met 1 julij 1801, aan den adjudant des konings in buitengewone dienst, den gewezen vice-admiraal A, J. de Smit van den Broecke, ter zake van langdurige dienst. leger. Benoemd bij het wapen der iufanterie tot len lui tenant. naar ouderdom van rang: bij het leregeraent, de 2e luitenants jhr. H. Laman Trip, W. F. G. L. van Son, G. L. Langguth en J. H. Boerrigter; bij het 3e regement. de 2e lui tenants C. P. Lamraevs, A. van der Meer en F. C. W. von Hom; bij het 5e regennat, de 2e luitenants J. F. Focquin, P. K. P. J. van Sloten en Df Ayeltz; bij het 7e regement, de 2e luitenants T. C. van Nes, jhr. L. van Beyma, M. de Sitter en E. Roelants, en bij het 8e regement, de 2e luitenant N. W. Hofstede, allen van het korps. Benoemd tot len luitenant bij het korps ingenieurs, mineurs en sappeurs, naar ouderdom van rang, de 2e luitenants F. M. baron van Eek, F. J. van Heusdeu, G. G. G. Canter Creraers, W. M. Westerman, A. J. C. J. S. Bergsma, II. P. L. C. de Kruyff, A. Jentink en J. Fabius, allen van het korps. Op verzoek eervol ontslag uit de militaire dienst verleend aan den lenluitenant-kwartiermeesteropnon-aktiviteitN. A. Stellingwerf. belastingen enz. Benoemd tot inspekteur der registra tie en domeinen van de 3e klasse de heer A. M. van de Laar, thans ontvanger der registratie en domeinen te Gulpen. ministeriele depaktementen. Benoemd tot kommies bij het departement van koloniën de heer G. LL van Soest. Marine ei» leger. Naar wij vernemen vertrekt Zr. Ms. schroefstoomscbip le klasse Zoutman den 5 dezer van de reede van Texel, met bestemming naar Cura9ao. Kerk- en schoolmeuws. Men verneemt uit eene vertrouwde bron, dat de te Amster dam gevestigde vereeniging tot verspreiding van bet evangelie onder de israëlieten, zich tot de regering heeft gewend met het verzoek om als regtspersoon te worden erkend, doch dat de regering voor alsnog zwarigheid heeft gemaakt aan dat ver zoek te voldoen. (iV. Hollerd, courant.) Gemengde berigten. Te Bergen op Zoom zijnjl. vrijdag, bij het maken deraar- denbaan voor den staatsspoorweg, op de glacis buiten de Wouwpoort drie kruidke'ders ontdektin een van deze vond men een vaatje buskruid, dat echter door ouderdom onbruik baar is geworden. Donderdag nacht heeft ereen spoorweg ongeluk plaatsgehad bij Market Harborough-station niet ver van Leicester. Twee extra treinen, de een met bijna 1000 pas sagiers, vertrokken eenige minuten na elkander van Londen. Tegen middernacht reed de tweede tegen den anderen, die eenige oogenblikkenstil stond om water in te nemen aan. Ver scheidene personen zijn op de plaats dood gebleven, 25 wer den zwaar gekwetst en in het geheel hebben -100 menschen min of meer leisel bekomen. Op voorstel van den franschen konsul op Havanna is er geld bijeen gebragt om sigaren te koopen voor de fransche troepen in Mexiko. Er is 15,995 franks bijeen gebragt, waarvoor 112,000 sigaren zijn gekocht, terwijl er bovendien nog 11,000 door verschillende personen zijn ten geschenke gegeven. In het dorp WTusterwitz,bij Brandenburg, waar de vorige week 11 hoeven afbrandden, is vier dagen later weder brand ontslaan, waardoor nogmaals 9 hoeven in deasch werden gelegd, zoo dat thans bijna de helft van het dorp is vernield. De zelfde plaats werd verleden jaar door eene dergelijke ramp geteisterd. Uit de lijst der offi cieren van het pruissische leger, zegt het duitsche Volksblad, blijkt dat men in de officiële kringen meent dat alleen de adel de noodige hoedanigheden bezitten kan voor de betrekking van officier. De 32 generaals der infanterie en kavallerie zijn allen van adellijke afkomst; van de 54luitenant-generaals behooren er 51 tot den adel, van de G9 generaal-majoors 63, van de 116 kolonels der infanterie 1ÜS, van de 33 kolonels der kavallerie 31, van de 161 luitenant-kolonels 145 en onder de 13 adjudanten en 17 ordonan3-officieren telt men er geen en kele, die niet tot den adelstand behoort. De koning van Pruissen hield dezer dagen eene revue te Berlijn. Men be- rigtte hem dat een kavallerist, die het zadel van zijn paard had verloren, toch zijn eskadron zonder zadel had gevolgd. De koning zeide daarop„mijne heeren, geeft hieraan geene ruchtbaarheid, want als de kamers het wisten, waren zij in staat om de zadels op het budget van oorlog weg te schrap pen." Jl. vrijdag werd bij Luik een jong meisje ter aarde besteld, waarbij vele menschen tegenwoordig waren. Toen de kist werd nedergelaten riep een der bloedverwanten dat hij een gil had gehoord welke uit de kist scheen voort te komen. Er had natuurlijk een hevige opschudding plaats en men haastte zich de kist te openen. Men zag toen dat het meisje inderdaad wel nog levend in de kist zou kunnen gelegd zijn, daar het kruisbeeld van hare borst was gevallen en een der armen, welke langs het ligebaam had behooren te liggen, naar het hoofd was gebragt. Deze kenteekenen maakten veel indruk, doch een der toeschouwers merkte teregt op dat de verplaatsing van het kruisbeeld en van den arm wel het ge volg kon zijn van de bij het dragen gemaakte beweging. De kist bleef evenwel geopend, tot dat de uit Luik geroepen geneesheeren verklaard hadden dat het ligchaam onher roepelijk dood was en er ook geen grond was voor de onder stelling dat de kisting te overhaast had plaats gehad. Tien jaren geleden trad een armoedig doch zindelijk gekleed man een koffijhuis in den faubourg St. Germain te Parijs bin nen en vroeg op verlegen toon een kop melk en een stuk brood. Zijn droefgeestig uiterlijk boezemde dadelijk eerbied in en de bedienden haastten zich om aan zijn verzoek te vol doen. Na met zigtbaren honger zijn geringen maaltijd te hebben geëindigd, rees hij van de tafel op en vertrok langzaam zonder het te doen voorkomen dat hij eene mogelijke vraag om geld voor het gebruikte zou willen ontgaan. Door de be dienden hierop opmerkzaam gemaakt, antwoordde de eigena res van het koffijhuis, eene arme weduwe met een zwaar huis houden belast, dat men den bezoeker ongemoeid moest laten, gaan. Den volgenden dag kwam deze weder, deed weder de zelfde vraag en vertrok weder zonder betalen. Dit duurde twee achtereenvolgende maanden, toen hij eensklaps weg bleef. Hij werd, met ongeduld zelfs, verwachtdoch vertoonde zich niet weder. Nu eene maand geleden werd de weduwe, wieu het gebeurde reeds lang was ontgaan, bij een notavis ontboden om een haar bemaakt legaat van 60,000 franks in ontvang te nemen. Tot hare verbazing las de uotaris haar het volgende kodicil van een testament voor: „Ik bemaak 60,000 franks aan de weduwe straat no.als dankbetui ging voor hare mij betoonde edelmoedigheid door mij gedu rende twee maanden ontbijt te geven zonder daarvoor beta ling te vorderen. Daar ik toen zeer ongelukkig was zou mij die betaling ook onmogelijk zijn geweest. Daar de fortuin mij sedert gunstig is geweest, is het billijk dat ik kapitaal en intrest betaal van die zestig ontbijten waaraan ik het behoud van mijn leven verschuldigd ben." Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging den 31 dezer: L. Bostelaar, jm. 27 j. met C. van Soelen, jd. 21 j. (Van 23 tot 30 augustus.) Vlissingen. Gehuwd: L. A. M. Riemens, jm. 24j. met M. C. Willemse, jd. 24 j. L. van der Eijk, jm. 32 j. raetA.G. van der Plaat, jd. 24 j. BevallenJ. G. Peters geb. lleuse, d. M. C. Corbelijn geb. Heesen, z. P. C. Kolp geb. Elderfield, z. T. J. Willemse geb- van Driel, d. P. Zeeveld geb. van Vlaanderen, d. II. M. No bels geb. Gillissen, z. J. M. P. Handeier geb. Donsen, z. C. Gillissen geb. Joosse, d. H. E. Tervvoert geb. Romijn, d. Overleden: E, Baan, vrouw van C. Moerdijk, 40 j. M. C. Fiegen, d. 4 m. M. J. Kruger, z. 3 m. Zierikzee. Bevallen: L. van der Ree geb. de Jonge, z. J. M. Opperman geb. Luycx, d. A. E. Pauïus geb. Mauritsz Ganderheijden, d. M, C. Hillebrand geb. van de Velde, z. Overleden: W. Keieman,jd. 27 j. J. C. Ermerins, jil.23 j. J.Jacobs, man van A. C. Schoenmaker, 53 j. II. van Oor schot, z. 4 w. (Van 16 tot 30 augustus.) Goes. Gehuwd: P. Thewes, weduwn. 42 j. met A. War rens, jd. 25 jaar. BevallenC. Sanderse, geb. Visser, z. H. Bneckelant. geb. Lamsue, z. A. M. Sterk, geb. Verhoeven, z. M. S. Fokke, geb. Verdorst, d. A. Mange, geb. Moerland, d. A. de Jonge, geb. Kervinck, z. A. M. Does, geb. van de Velde, d. M. C. Ila- rinck, geb. Spijk, z. L. J. de Leeuw, geb. Glerum, z. Overleden: J. J. Wessel, d. J3m. L. H. Kramer, z. 3 m. J. de Rooy, jm. 58 j. F. C. van Hese, d. 8 m. D. Möller, man van A. de Jong, 47 j- A. de Klerk, jd. 16 j. P. Zwaftepoorte, z. 10 m. 1. Ilarinck, 7.7 jaar. Tkcviuoiuctci'staucl. 1 sept. 's av. 11 u. 62 gr. 2 's morg. 7 u. 62 'smidd. 1 u. 64 's av. 11 u. 58 gr. 3 's morg. 7 u. 58 's raidd. 1 u. 66 gr. BlIITEXbAH®, Algemeen overzïgt. Rome of de dood was de zinspreuk, schitterende op het wapenschild waarmede Giuseppe Garibaldi de worsteling aanving; de scherp geteekende figuur aan den italiaanschen horizon, welke het hartstogtelijk vaderlandslievend, zuiver ilemokratisch beginsel in zich verpersoonlijkt en den dood strijd begon tegen den man, die op de italiaansche regering een oppermagtigen invloed uitoefent, den vertegenwoordiger van stelsellooze staatkunde en zelfzuchtige dwingelandij, is over wonnen zonder dat hem Rome of de dood is ten deele ge vallen. Wel is Garibaldi echter verdwenen, maar de gevoelens der echt-italiaausche vaderlandsliefde kunnen met geen Aspromonte worden onderdrukt, en de uitingen die zich, in Garibaldi vereenigd, daverend langs de schoone italiaansche bergvlakten een weg baanden, en overal een echo vonden, zijn voorzeker niet binnen de batterijen van Spezzia besloten te houden. Het garibaldiaansch beginsel, levenskrachtig en alomvat tend als het zich vertoont, is door den val van zijn vertegen woordiger niet verlamd, maar al moge het voor een oogenblik daardoor zich minder hartstogtelijk uiten, steeds blijft het kokend woelen en zal in een min of meer verwijderd tijdperk wederom een anderen Garibaldi zien vervijzen. Het devies van den edelen aanvoerder, Rome of de dood blijft de leus der partij, die zich tegenover Napoleon stelt en hem afvraagt of de mexikanen meer regt hebben om door vrije stemming zich een regeringsvorm te kiezen dan de inwoners van Rome, eene stemming welke door de fransche bajonetten op de eene plaats met geweld in het leven wordt geroepen en oji de an dere door die zelfde bajonetten met geweld wordt tegenge houden. Door de overwinning op Garibaldi zit Victor Emmanuel niet vaster op den troon, is Napoleon niet sterker te Rome en zijn de oostenrijkers niet krachtiger in den vierhoek. Gari baldi zal niet vergeten worden door de italiaansche bevolking

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 2