door de omstandigheid dat Omer-pacha slechts een gedeelte zijner krijgsraagt voor de operatiën tegen Montenegro be schikbaar had en een aanmerkelijk deel daarvan in dp nabu rige gewesten van het turksche rijk moest achterlaten ten einde de christenbevolking aldaar in toom te houden. De montenegrijnen verdedigden zich met wanhopige dapperheid en te hardnekkiger, hoe meer de vijand hunne hoofdstad naderde. Den 25 augustus hadden de turksche troepen tien uren lang moeten strijden om eene van de talrijke positiën, waardoor de toegang tot Cettinje aan de zuidzijde beveiligd wordt, te vermeesteren en die stad een weinig nader te komen. Terwijl dit in het zuiden van Montenegro voorviel, brak aan de noordelijke grenzen dier landstreek onder de christen bevolking der Herzegowina weder een opstand tegen de turk sche regering uit. De opstandelingen hadden aanvankelijk de bovenhand, en hebben, naar gemeld wordt, de turksche bezetting van Kolaschin overrompeld en grootendeels afge maakt. Volgens de laatste berigten uit Konstantinopel, van 30 augustus waren de prins Niketas en de voyvode Mirko, opper bevelhebber der troepen, op oostenrijksch grondgebied terug getrokken, na de hoofdstad Cettinje in brand te hebben gestoken. BOEKBESCHOUWING. Eind goed, al goed. Een verhaal van N. Donker. Te Arnhem, bij D. A. Thieme. Welligt is van geen vorm van litteratuur meer misbruik ge maakt dan van den roman. Verre van getrouw te blijven aan het ware begrip: het voorstellen van het menschelijk leven met zijne beweegreden en hartstogten, heeft zoo menig schrij ver dien vorm dienstbaar gemaakt aan eene spekulatie op onedele neigingen. Niet alleen om aan de zonderlingste gril len der verbeelding voedsel te geven wordt hij gebezigd, ook tot het overmatig prikkelen der zinnen of het bevredigen van eene verkeerd geplaatste nieuwsgierigheid. In plaats van tot veredeling van hetgemoed en zuivering van den smaak mede te werken, geeft de roman niet zelden afschilderingen van toe standen welke de kieschheid verbiedt tot in hare kleinste bij zonderheden ten toon te stellen. In plaats van een kunstvorm te blijven, daalt hij dikwijls af tot den rang van het handwerk en geeft ons slechts eene onbezielde fotografie van het intieme leven, waar hij ons door idealisering treffen moest. Waarde roman-litteratuur zich al of niet aan grovere fouten schuldig maakt, heeft zij althans veelal dit met de schilderschool onzer dagen gemeen, dat hare rigting wat al te realistisch is. Onbillijk zou het zijn wanneer wij de schrijvers alleen de schuld gaven van misbruik te maken van een vorm die zich zoo gemakkelijk tot allerlei gebruik plooijen laat. Waar het publiek geen anderen eisch stelt dan te worden bezig gehouden zonder inspanning in ruil te willen geven, daar is zeker de verleiding groot om zich te vergenoegen slechts aan dien eisch te voldoen, en het wordt verklaarbaar dat betrekkelijk weini gen de zedelijke kracht bezitten om aan den slechten smaak het hoofd te bieden in plaats van zich er aan te onderwerpen. Zij die slechts even boven het niveau staan der ontzettende massa romanverslinders worden door deze naar de laagte mede- gesleept. Van daar dat het ethisch-aesthetisch standpunt eener natie in den regel met getrouwheid door den spiegel harer letterkunde wordt teruggekaatst. Nergens blijkt dit welligt duidelijker dan bij vergelijking van den stortvloed dier werken welke Frankrijk en Engeland opleveren en waarvan de meesten slechts den eenen dag verrijzen om den anderen dag voor altijd te worden vergeten. Wij spreken hier natuurlijk slechts van de massa. Bij de voortreffelijkste schrijvers is de afwijking zeker minder in het oog loopend, maar zij die de neigingen en gebreken niet met hunnen tijd en hunne omgeving gemeen hebben, behooren in elke eeuw. in elk land tot de zeldzame uitzonderingen. Ontbreekt het den engelschen schrijvers veelal aan den geest, de levendigheid van voorstelling en de fijnheid van vorm aan de franschen zoo bijzonder eigen, zij geven ons daarentegen met groote juistheid den mensch te aanschouwen waar de franschen ons veelal slechts de karikatuur vertoonen. Nederland is zeker voor de roman litteratuur geen bij uit stek vruchtbaren bodem. Levendige verbeelding is geenszins een kenmerkende eigenschap onzer natie, maar zoo slechts enkelen zich tot de hoogte van het genie hebben verheven, we kunnen ons daarover eenigzins troosten bij de gedachte dat ook weinigen zijn afgedaald tot het laagste peil. Is het ter naauwernood een enkelen onzer landgenooten gelukt, zoo als een welsprekend schrijver zich uitdrukt, den roman te maken tot het epos van onzen tijd, menig produkt bezit onze littera tuur echter in dit genre, hetwelk van een edel streven naar het ware en schoone getuigt. We hechten aan dit verschijnsel meer dan ooitgewigtin een tijd nu onze uitgevers eindelijk, zij het dan ook nog langza merhand, het laakbare gebruik laten varen om niet dan zeer kostbare uitgaven in den handel te brengen. Eerst dan wanneer de boeken door goedkoope prijzen onder het bereik van velen kunnen komen, oefent de letterkunde merkbaren invloed uit op het volksleven. Aan leeslust ontbreekt het ten onzent zeker niet en men raag daarom van goedkoope uitgaven hier moge lijk meer dan elders heil verwachten. De reeks van boeken welke onder den naam van „Guldens editie" het licht ziet, bevat reeds menig werk dat blijvende kunstwaarde bezit en welks verspreiding goede vruchten kan dragen. Ook het boek waarvan wij den titel boven dit artikel nederschreven behoort tot de zulke. „Eind goed al goed," waarvan we de aankondiging te lang verzuimden, kan met regt gerekend worden tot de romans die niet onopgemerkt mogen voorbij gaan. De schrijver heeft ons aanschouwelijk gemaakt dat van geen huwelijk het ware geluk te verwachten is wanneer de beweegredenen niet volkomen zuiver zijn. De levensloop van de hoofdpersonen wijst er ons op dat deze les den schrijver heeft voor den geest gezweefd. Of men echter met het oog daarop kan zeggen dat bij allen het einde goed zal wezen mag wel in twijfel worden getrokken. Het geheele verhaal, waar van de loop ons bij afwisseling in onze beide groote koop steden en in de residentie verplaatst en ook met de levenswijze vanRuslands hoofdstad bekend maakt, is zeer onderhoudend. De schrijver heeft er blijkbaar naar gestreefd alle stijfheid vooral in den dialoog te vermijden en hij is daarin zeker goed geslaagd. Slechts weinigen weten die klip zoo zorgvuldig te ontwijken, maar Donker is niet altijd aan het gevaar ont komen van tegen een andere aan te zeilen. Wij schrijven het toe aan de zucht om een lossen toon aan te nemen dat er in zijn werk nu en dan uitdrukkingen worden aangetroffen die aan het platte grenzen. De moeijelijkheid om het juiste midden te houden maakt dit gebrek in ons oog echter zeer verschoon baar, en bij het vele goede dat zijn boek oplevert, mag het den schrijver zeker niet te streng worden toegerekend. Een aantal passages zijn waarlijk schoon te noemen en het geheel ge tuigt van diepe menschenkennis en fijGe opvatting. ZEETIJDINGEN. Volgens berigt van den gezffgv. W. Blaakhert, voerende het klipperschip Zeelandiawas hij den 28 julij te St. Helena, en zou dien dag de reis voortzetten. Den 30 augustus zijn te Veere binnengekomen de han- noversche schooner GerhardHeinrich, gez. H. Kemper, en de noordsche brik Forluna, gez. E. Olsen,beide van Frederikstad naar Middelburg bestemd met hout. HANDELSBERICHTEN. Nleekrapprijzen. Rotterdam 1 september. Bij eene flaauwe stemming be stond alleen voor mooi goed eenige vraag. Graanmarkten enz. Amsterdam 1 september. Tarwe en gerst onveranderd. Raapolie op zes weken f47$. Lijnolie op zes weken f 46J-. Rotterdam 1 september. In de prijzen der granen is we der weinig verandering op te geven. Tarwe werd 30 en rogge 20 cent lager betaald. Axel 30 augustus. Tarwe oude f 11,20 a f 11,95; Nieuwe dito f 10,50 a f 11,20; Rogge f6,70 af 7,20; Wintergerst f5,25 a f5,50; Zomer dito f4,20 a f 4.65; Haver f2.80 a f 3,25Paardenboonen f 7,20 a f 7.45Groene erwten f 7,45 a f5,05Boekweit f6,55 a f7,Koolzaad f 14,a f 14.25. Middelburg 1 september. Raapolie f46. Lijnolie f 47$. Patentolie f48 per vat op 6 weken, op kontant fl lager. Raapkoeken f per 1040 stuks. Lijnkoeken f 12,zachte dito f per 104 stuks. Prijzen van eiTekten. Amsterdam 1 september. Nederland.Certifik. Werkelijke schuld 2$pct. dito Nationale dito 3 dito dito dito 4 Aand. Handelmaatschappij 4$ Oblig. 1798/1816 5 Certifik. Hope co4 dito dito 1855, 6de serie. 5 dito6 Aand. spoorweg Leening I860..4$ Schatkistobligatien4 Obligatien 2 dito binnenlandsch3 Certifik. coupons bewijzen Krediet instelling Oostenrijk. Obligatien Weener metalliek 5 dito amsterdamsche5 dito nationale 5 dito '1847/1852 2$ Bank aktien 3 Belgie. Certirikaten bij Rothschilu 2J Portugal. Obligatien3 dito nieuwe3 Grenada, dito Venezuela, dito2$ Illinois. dito 7 Mexiko. dito3 Coupons en losbare obligation. Amsterdam 28 augustus. Metalliek f22,35; Napelsche fDiverse engelsche. in f 11,70; Engelsche Russen f 11,70 Fransche f 55,62$; Belgische f55,75; Pruissische f 34,50; Spaansche piasters f Spaansche coupons per fr. fHamb. Russen f 31,87$; Russische in zilveren roebels f33,75; Poolsche in fl. f 26,62$; Nationale metal liek f28,65; Dollars f Rusland. Polen. Spanje. 64$ 75$ 99? 136 102$ 523 191 89$ 7S$ 44 48$ 51# 73$ 60$ 724 54$ 45$ 45 16$ 25§ 79 29 ADVERTENTIEN. Gouda, 30 Augustus 1862. Bevallen van een Zoon Mevrouw BOON VAN OSTA- DE SANDERS. Op den 27sten Augustus 1862 is te Zierikzeein den ouderdom van 23 jaren, overleden JOHANNA CATHA- RINA ERMERINS, geliefde oudste Dochter van Eenige kennisgeving.» Mr. J. J. ERMERINS. De ondergeteekende betuigt aan Betrekkingen, Vrienden en Stadgenooten zijnen opregten dank, voor de menigvul dige bewijzen van deelneming en belangstelling, ondervon den bij de Feestviering van zijn' Zes-en-negentigsten Geboortedag, op 30 Augustus laatstleden. Jonkheer Mr. W. A. DE HAZE BOMME. Middelburg, 1 September 1862. NAJAARS-EXAMEN. De INSPECTEUR van het lager Onderwijs in Zeeland maakt bekend dat de voor deze Provincie benoemde Commissie tot het afnemen der examens, ter verkrijging van akten van be kwaamheid tot het geven van School- en van Huisonderwijs, zal bijeenkomen op Woensdag den Ssten October 1862 en volgende dagen, in het lokaal der voormalige Rekenkamer in de Abdij te Middelburg, en dat de dagen en uren, waarop de verschillende adspiranten zullen moeten verschij nen, hun later door de Heeren Districts-Schoolopzieners zullen worden opgegeven. De belanghebbenden zullen zich vóór of uiterlijk op den 24 September e. k. behooren aan te melden bij den School opziener van het district waarin zij wonen of, van buiten 'slands komende, voornemens zijn zich te vestigen, met opgaaf van de akte die zij verlangen, en met overlegging van een of meer getuigschriften van hun goed zedelijk gedrag en van hunne geboorteakte, alsmede van de akten van bekwaamheid of van algemeene toelating die zij reeds mogten hebben verkregen. Middelburg, den 30 Augustus 1862. De Inspecteur voornoemd C. M. VAN VISVLIET. Voor de open! lare School van gewoon lager onderwijs te Wolphaartsriijk wordt gevraagd een HULP-* ONDERWIJZERP. G.op eene Jaarwedde vaD 350.Voor hem die het Kerkorgel kan bespelen, waar aan een tractcment van ƒ100 a ƒ150, naar bekwaamheid, verbonden is, bestaat er alle uitzigt deze belooning daarbij te verkrijgen.Stukken franco, vóór 21 September e. k. toe te zenden aan den Burgemeester aldaar. Een BURGER MEISJE van de P. G., oud 19 jaren, zijnde eene Weeze. verlangt hier of elders eene betrekking' zonder salaris, liefst in eene zaak van Manufacturen. Adres onder lett.A. Bureau dezer Courant. ER WORDT GEVRAAGD eene gemeubelecrde HAMERmet Alcove of Slaapkamer. Adres: VAN BENT HEM JUTTING. Ten Kantore van I. L. PINTO L.J.z., VlissingsclieStraat, zijn getrokken in de afgeloopene Loterij de navolgende KAPITALE PRIJZENt op no. 12528, ƒ25000, 238», 2000 lOOI,ÏOOO, 19338, ÏOOO. Bij denzelven voor de 249ste Loterij te bekomen heele en gedeelten van 1IUUR- en KOOPLOTE1V. VERLOREN, tusschen Domburg en Middelburg, eene donkcr-groene Lederea REI8TAICII. Die haar terugbrengt zal eene belooning genieten. Adres bij J. C. W. ALTORFFER. Twee nieuw-eekalfde KOEIJEN en een tweejarige Sl'RlNGSTIER te Koop bij P. BOONE Pzn., Mid delburgs Ambacht (Segeersweg). O IN D E R W IJ S. A. J. VAN DEN SIGTENIIORST, te Deventer, debi teert met succes W. A. Elberts, Geschiedenis des Vaderlands, voor Gyinna- siën en Instituten 5de d> uk met Kaarten 2,10. W. A. Egberts Beknopt Overzigt van de Gesch. des Vader lands voor mingevorderde Leerlingen, 5de druk. ,60. W. A. Egberts Tabellarische Handleiding tot de beoefe ning der NederL Letterkunde, 4de verm. druk 1,20. W. A. Egberts Choix de uiorceaux classiques Francaisen- richis de notes a l'usage des Instituts et des Gymn. f 1,25. Dr. J. J. de Gegder, Wetenschappelijke Grondbeginselen derTheor. en Hist. Paedagogie, 2de uitgave. 1,90. J. Ggaser, Kort Begrip der Romeinsche Geschiedenis, in Themata, ten gebruike der Fr. Scholen 3dedruk. f ,55. H. B. Kremer. Honderd regels over de Nederduitsche Taal met Voorbeelden en Opgaven 2de uitgave ,25. J. van Loghem 1500 gemengde Oefeningen ter toepassing van de beginselen der Reken-, Stel- en Meetkunde, ,85. (De Antwoorden zijn ter Perse.) P. Marin, Methode familière pour ceux qui commeneent i s'exercer dans la Langue Framjaise, par S. J. M. van Moock 7ine edition revue par W. A. Egberts, f,40. Dr. B. Meyginjc, Algemeene Natuurkunde voor de Jeugd 5de druk.30. J. van Schreven. Korte Handleiding tot het Redekundig ontleden van Voorstellen en Volzinnen 4de druk. 1,30. ENGELSCHE TAAL. J.H.Meijer, Inleiding totde beoefening der Eng. Taal, met een overzigt van de Regels der Uitspraak .75. Is alom verzonden. STOOMBOOT DIENST TUSSCHEN MIDDELBURG EN ROTTERDAM. Uren van vertrek in September. van middelburg Dingsdag 2 's Donderdag 4 Vrijdag 5 Zaturdag 6 Zondag 7 Maandag 8 Dingsdag 9 's Donderdag 11 'smorg. van rotterdam 6 ure- Dingsdag 2 's midd.12 ure 8 Woensdag 3 12 9 Vrijdag 5's morg. 6 10 Zaturdag 6 S 11 Zondag 7 7 11,30 Maandag 8 7 12 Dingsdag 9 8,30 6 Woensdag 10 8,30 SNELPERSDRUKKERIJ VAN DE QEBROEDER8 ABRAHAMS»

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 4