MIDDELRURGSCHE COURANT. N°' 104. Zaturdag 1862. 30 Augustus. Editie van vrijdag avond 8 ure. De koramissaris des konings in de provincie Zeeland ver wittigt de belanghebbenden, dat geene vreemdelingen in het Ottomanische rijk worden toegelaten, ten zij voorzien van een paspoort, geviseerd door een diplomatieken of consulai- ren agent van de Verhevene Porte. Middelburg, den 27 augustus 1862. De kommissaris des konings voornoemd, R. W. v. LIJNDEN. BINNENLAND. Middelburg 99 Augustus. De kommissie tot het afnemen van examen voor gezworen landmeter, hield woensdag en donderdag daartoe hare gewone zitting. Tot die betrekkingzijn toegelaten deheerenP. Taze- laar, te HeinkenszandJ. Tuijnman Cz., te Nieuwerkerk P. H. J. Fortuijn, te OuwerkerkW. Tuijnman Ez., te Nieu werkerk; C. J. Labrijn, te Ouwerkerk; M. F. Klaassen, te Middelburg; A. C. Haartsen, te Neuzen; A. Moerdijk, te Zuiddorpe; L. N. Stubbe', te Hulst en C. J. Latumerse, te Tholen. Men schrijft ons uit Dordrecht, 27 dezer „Eenigen tijd geleden werd er in uwe courant melding ge maakt van een plan bij eenige onzer ingezetenen gerezen, om onze stad te begiftigen met een park, mits de gemeenteraad het daarvoor benoodigde terrein, dat aanwezig is, wilde afstaan. In de zitting van gisteren heeft de raad besloten het hierop betrekkelijke aanzoek in te willigen, zoo dat we het volgende jaar een park zullen bezitten, dat in het aanstaande najaar aangelegd zal worden, bij genoegzame deelneming. De namen der ontwerpers van het plan, die zich aan het hoofd der onderneming gesteld hebben, zijn waarborg dat de zaak zal gelukken; het door hen benoodigde kapitaal van f6 a f 7000 zal ongetwijfeld bijeenkomen, al moesten zij zei ven geheel alleen het verschaffen, waartoe het hen niet aan de mid delen ontbreekt. Met voornemen is het park, zoodra het ge reed raogt zijn, aan de stad aan te bieden, die zich dan verder met het onderhoud belasten zal. „In de zelfde zitting van den gemeenteraad op gisteren is eene motie van orde aangenomen, waarbij de raad verklaart dat de burgemeester, als voorzitter van het kollegie van kura- toren, niet naar behooren de belangen der gemeente, in ver band met de aan zijne zorg toevertrouwde inrigting, behartigd heeft. Geschillen, ontstaan in den boezem van het kollegie van kuratoren, die den voorzitter er toe bragten om sints weken en maanden onophoudelijk te dralen met de bijeen roeping van dat kollegie, die noodig was om de zaken be hoorlijk te doen marcheren, en welk uitstel, in weerwil van de vertoogen van een kurator gerekt, de belangen der in- rigting schromelijk in de waagschaal stelde, gaven aan leiding tot het voorstellen der motie, die aangenomen is met eene groote meerderheid." Z. M. de koning wordt maandag van Wiesbaden in de residentie terug verwacht. De hoogleeraar F. Kaiser heeft in de Leidsche courant op nieuw eenberigtopenbaargemaaktbetrekkelijk de thans zigt- bare komeet. Volgens deze bevond zij zich nog heden in het sterrebeeld De draak, en zal zij zich van daar naar het beeld de Noorder kroon begeven, in welks midden zij den 30 dezer zal geplaatst zijn. Den I september is zij waar te nemen in het sterrebeeld De slang, den 7 in De schorpioenin de tweede helft dier maand zal zij niet meer boven onzen horizon ver rijzen. De komeet zal in de aller laatste dagen dezer maand hare grootste helderheid verkrijgen en dan de sterren der derde grootte een weinig in licht overtreffen. Zij vertoont zich nu met een flaauwen staart, die zich over eene lengte van ruim vier graden volgen laat. Bij haar verdwijnen in de tweede helft der maand september zal zij nog de sterren der vijfde grootte in helderheid evenaren. Natuurlijker wijze zal het aanwezen van maanlicht het opsporen der komeet zeer bemoeijelijken. De thans zigtbare komeet munt geenszins uit door hare hel derheid. maar zij is uiterst merkwaardig, daar zij, roet een groote duidelijkheid, de lichtverschijnselen vertoont welke het eerst bij de komeet van Halley, in het jaar 1835, en later bij de zeer heldere kometen van de jaren 1858 en 1861 werden waar genomen. Tot op dezen dag vertoonde zich de kern der ko meet, door een kijker, als een zeer helder langwerpig licht vlakje, van hetwelk een krom gebogen waaijervormig licht uitstraalde, dat van dag tot dag, en zelfs van uur tot uur, aan zeer groote veranderingen onderworpen was. Maandag avond was, bij een vrij gunstige lucht, geen eigenlijke kern in de ko meet te bespeuren en was het waaijervormig licht in eene zeer onbegrensde lichtstreep overgegaan. Deze verschijnselen, die zoo gewigtig zijn voor onze kennis van de krachten inet welke de stofdeelen der kometen op elkander werken en van de zou ondervinden, laten zich bij de thans zigtbare komeet duide lijk waarnemen met een der kijkers uit Munchen. die eene opening van 27 of van 33 lijnen nebben en die zoo vele vrien den der sterrekunde in ons vaderland zich hebben aangeschaft. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Benoemd tot broeder der orde van den Nederlandschen leeuw, de heer A. J. Kuypers, eervol ontsla gen kommies ter griffie van de eerste kamer der staten generaal. i belastingen enz. Benofccnil tot insjjekteur der registra tie en domeinen van de 3e klasse, de heeren A. W. van Bo ven. thans ontvanger der registratie en domeinen te Oud- Beijerland en M. Timmerman, thansontvanger der registratie en domeinen te Lochem. Pensioen verleend, ad f273 'sjaars, aan J. P. Bouwman of Bonman, kommies 3e klasse bij 's rijks belastingen alhier. Nekrologie. Gisteren is te Utrecht, ten gevolge van een aanval van be roerte, in 68jarigen ouderdom overleden dr. II. E. Vinke, professor in de godgeleerdheid aan de akademie aldaar. Kerk- en schoolnieuws. Door den breeden kerkeraad der doopsgezinde gemeen te te Zwolle, is een alfabetisch gesteld zestal opgemaakt ter vervulling van de vakature van predikant, ontstaan door het beroep van den heer T. Kuiper naar Amsterdam. Het be staat uit de heeren J. Altema te Nijmegen, P. W. Feenstra te Dantumawoude. H. A. van Gelder te Bolsward, K. R. Pekel haring te Middelburg. K. Schuiling te Oldehoorn en A. Vis te Mensingeweer. Wij vernemen echter datde heer Pekelharing verzocht heeft niet verder in aanmerking te komen. Beroepen tot predikant bij de nederduitsche hervormde gemeente aldaar, de heer J. G. Busch Keizer, thans te Uirum. Woensdag avond hield de heer W. Hoevers. beroepen predikant bij de nederduitsche hervormde gemeente te 's Gra- venhage, zijne intreerede volgens 1 Cor. III13£. Marine en leger. De generaal-majoor Schavten. bevelhebber in de 5e mili taire afdeeling, heeft gisteren ofhtend op het exercitieplein op bet Molenwater alhier inspektie gehouden over de troepen van het 2e regement infanterie, in deze gemeente, te Vlissingen en te Veere in garnizoen. Bij die gelegenheid werden eenige exer citiën en manoeuvres verrigt. Den 9 der volgende maand, wanneer de miliciens der ligting van 1859, die aan de wapenoefeningen in het kamp bij Millingen hebben deelgenomen, met onbepaald verlof huis waarts terug keeren. zullen, naar het departement van oorlog beeft bepaald, tegelijker tijd de miliciens van 1861, die den 22 mei 11. tot eerste oefening bij de onderscheidene wapenkorp sen in aktiviteit zijn opgetreden en die niet verpligt zijn om voor ontbrekende vrijwilligers bij hunne respektieve korpsen onder de wapenen te moeten blijven, mede op 9 september aanst. in het genot van onbepaald verlof moeten gesteld wor den, in stede van op den 22 dier maand. Gemengde berigten. Door het ontzaggelijk gebruik van bier bij gelegenheid van het schuttersfeest te Frankfort, is de voorraad van bier zoo danig verminderd dat de brouwers tijdelijk den verkoop heb ben gestaakt en met het brouwen van nieuw bier zijn begon nen. Den eersten feestdag toch werd in ééne brouwerij te Frankfort niet minder dan 40 aam bier gedronken, welke hoeveelheid zeker nog veel zou vermeerderd zijn, als de eige naar ten gevolge van het hevig gedrang niet genoodzaakt ware geweest de brouwerij te sluiten. Den volgenden dag werden er 57 aam bier afgetapt, eene hoeveelheid welke zelfs niet in de drukke dagen van het zoogenaamde vóór-parlement gebruikt werd. Jl. maandag is te Zwolle de tentoonstelling geopend van voorwerpen bestemd voor de verloting ten be hoeve van Enschedé. Uit hetjaarlijksch verslag, uitgebragt den 30 julij jl. in de algemeene vergadering van het hoofdbe stuur en afgevaardigden der distrikts kommissiën van het Fonds ter aanmoediging en ondersteuning van de gewapende dienst in de Nederlanden, gehouden te Amsterdam, bleek dat gedurende het vorige jaar aan 1963 deelgeregtigden f 64,295,81 i aan gratifikatiën is uitbetaald. De kollekte bragt f28,100,39 en dus f 440 meer dan die van 1860 op Het totaal der ontvangsten bedroeg f75,263,39.De prijzen van vruch ten en groenten op de Covent Garden, te Londen, waren 23 dezer als volgtAnanassen per ned. pond f 1,80 a f3, druiven per ned. pond f 1,20 a f3, versche vijgen per dozijn f 2.40. perziken per dozijn f3,60 a f9. abrikozen per dozijn f 1.80 a f3, meloenen per stuk f 1.50 a f3.60. appelen per dozijn f 0.60 a f 1,80, aalbessen per mandje f 3,60 a f 4,20, china's appelen per 100 stuks f3 a f7,20. Snijboonen per honderd f 0,60 a f 1,20, komkommers per stuk f 0,60 a f 0,90, aspersies per bos f 1,20 a f 2,40, andijvie per krop f 0,90, radijs per bosje f 0,90 a f2,40. Voor eenige dagen zijn aan de turkscbe legatie te Weenen aangekomen vier turkscbe pelgrims uit Delhi zij hadden de veis over Mekka naar Ofen gemaakt met het doel, om op het graf van een der profeten, in de nabijheid van Ofen ter aarde besteld, hunne gebeden te verrigten. Op de vraag boe lang.zjj onderweg waren geweest, antwoordden zij „Wij hebben den ganschen weg te voet afgelegd en daartoe tien jaren besteed." Toen men hun vroeg hoe lang de terugreis zou duren, gaven zij ten antwoord„waavschijnlijkevenlang als de reis herwaarts." De oudste pelgrim telt reeds 65 jaren. Hunne kleeding bestaat uit lompen en hunne eenige bagage uit een rozenkrans met reusachtige koralen. In de omstre ken van Toulon woedt een hevige boschbrand in een woud van dennen- en kurkenboomen. Voor heiligen tijd werd in onderscheidene bladen melding gemaakt van eene, naar men dacht, eenigovergebleven bloedverwant van Mozart, na melijk Josepha Lange, die te Weenen in zeer behoeftige omstandigheden leeft. Ten gevolge van dit berigt kwam nog eene andere, nog levende en nadere bloedverwant van den maëstro opdagen en wel mevrouw von Forster, geboren ba ronnes Becbtold. Thans verneemt men. dat er nog vijf bloed verwanten van Mozart bestaan, namelijk de famielje Puinpel. te Feldkirch in Tyrol, zij rule drie zusters, naaisters van beroep, en twee broeders, waarvan de een boekbindersknecht, de ander nachtwacht is. Zij zijn, van moederszijde, achterklein kinderen van Mozarts vader. Ook deze bloedverwanten ver- keeren in behoeftige omstandigheden. Daar ev liter op aan vrage naar hunne omstandigheden de burgemeester van Feldkirch, die er eene eer in stelt dat zijne gemeente zelve hare armen voldoende verzorgt, heeft geantwoord dat die omstandigheden gunstig waren, za) hunne gesteldheid waar schijnlijk niet verbeterd zijn. Maandag avond omstreeks 6 ure is nabij 'sHage een zeldzaam voorkomend luchtverschijn sel waargenomen. Bij een overigens bijnageheel onbewolkten hemel vertoonde zich op eenigen afstand, aan de noordzijde van de zon, in eene wolk het beeld der zon, waarvan de dia meter twee maal die van dat hemellicht zal hebben bedragen. De vorm was volkomen rond en vertoonde alle kleuren van Jen regenboog, met het rood naar de zonzijde. Omstreeks een kwartier uurs bleef het zigtbaar. Sedert eenige nachten heeft het in de veenen rondom Hardenberg een weinig gevro ren, waardoor aan de te. velde staande boekweit veel schade is veroorzaakt. Bij een door het muntkollegie te Utrecht gedaan onderzoek omtient de te Kampen aangehouden van valschheid verdachte muntspeciën is gebleken dat die munt stukken blijkbaar door eene chemische bewerking zijn ge schonden en in waaide verminderd. Tliemiomctcrstaud. 27 aug. 's av. 11 u. 60 gr. 28 's morg. 7 u. 61 's midd. I u. 68 's av. II u. 58 gr. 29 's morg. 7 U. 60 's midd. 1 u. 65 gr. Gemeenteraad van Middelburg;. Zitting van 27 augustus, Voorzitter de heer Bijleveld van Serooskerke. Afwezig de heeren Lantsheer, Litmbrechtsen van Rittheoi, Verbrugge, van Visvliet, Damuie, Galand, van de Graft en Sn.jder. Üe voorzitter deelt, behalve de redenen van afwezigheid der bovengenoemde leden, aan de vergadering mede dat de werkzaamheden van den sekretaris, bij afwezigheid van dezen, zullen worden waargenomen door den heer J. W. de Raad, hoofd-kommies ter gemeente-sekretarie. De notulen der vorige zitting worden na voorlezing gear resteerd. De voorzitter herinnert dat aanhangig is de regeling van hetbeurtveer tusschen Amsterdam en Middelburg en legtover een daartoe betrekkelijk schrijven van het gemeentebestuur van Amsterdam. Uit de voorlezing dier missive blijkt dat men geen genoegen neemt met het voorstel dezerzijds gedaan, om op het verzoek der schippers die, onder verwijzing naar de besluiten ran 181S en 1819, hunne bezwaren hebben te ken nen gegeven tegen de betaling van koinmissarisloon, geene beschikking te nemen. Men stelt daarom den raad alhier voor om, hoewel de bezwaren der schippers erkennende, daaraan voor alsnog niet toe te geven maar hen te antwoorden dat daarop bij eene eventuele regeling van hetbeurtveer zal wor den gelet. Wat de regeling van het beurt veer betreft bestaat er, volgens de missive, geen andere kenze dan eene opheffing, waartegen men, even aïs de kamer van koophandel en fabrie ken te Amsterdam, geen bezwaar heeft, mits den tusschen be doelde gemeenten varende schippers eene vaste ligplaats worde aangewezen. Is besloten deze missive en alle verdere stukken welke tot de regeling van dat beurtveer betrekking hebben voor de leden ter inzage te leggen en de beslissing aan te houden. De voorzitter legt over een brief van het bestuur over den vlissingschen rijweg, met een voorstel om de verpachting der tollen op dien straatweg weder te doen plaats hebben op de zelfde voorwaarden als het vorig jaar, gelijk de gemeenteraad te Vlissingen daarin reeds heeft toegestemd. Burgemeester en wethouders worden tot die verpachting gemagtigd. Overeenkorastg de voorschriften van art 203 der gemeente wet legt de voorzitter, namens burgemeester en wethouders t de gemeentebegrootiug voor 1863 aan den raad over. De

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 1