jongst bezoek aan Zeeland genoot. De vaandels die door de eerevvachten toen gebruikt zijn en aan Z. M. op diens verzoek zijn afgestaan, worden thans op het Loo bewaardmen heeft twee groote schilden, waarop allerlei oude en nieuwere vuur- en blanke wapenen zijn gehecht gedrapeerd uitsluitend met die zeeuwsehe vaandels en ze geplaatst tegen den muur aan weerszijden van den grooten achtertrap." Uit 's Bosch schrijft men 24 dezer„Gister arriveerde te dezer stede een onzer kar.onneerbooten, die bestemd is om jongelieden voor de marine aan te werven, hetwelk een vreemd verschijnsel in Noord-Brabant is, zoo wel het werven als de komst van een vaartuig, dat hier zelden gezien wordt. Men zegt dat reeds eenige jongelieden van de f70 handgeld, die gegeven worden, hebben gebruik gemaakt. „Heden wekte de kerkparade van de ekipagevan de kanon neerboot dan ook vele nieuwsgierigen op, doordien de bui tenlieden meest des zondags een uitstapje stadwaarts doen." (N. dagbl. van 's Oravenhage.) Koloniën. De oost-indische ovevlandcnail via Triest, loopende tot 12 julij, is heden hier aangekomeu. Het nieuws dat zij mede bragt is van geringe beteekenis, getuige het algemeen overzigt van den Javabode waaraau we het volgende ontleenen. „Wij leven op dit oogenblik ia een tijdperk van afwachten, omdat wij anders niet te doen hebben. Op politiek terrein gaat in de kolonie weinig om op het gebied des handels net even veelde industrie wacht op een aanstoot en de vrije kui tuur zit in de handboeijen; alles is dus kalm en stildat is te zeggen onder de vreedzame landbewoners van dit groote ei- land. Doch daar buiten op zee en langs de stranden dei- eilanden, tlie het geluk niet hebben Java te heeten, is het niet pluis. De zeeroovers plunderen, rooven en moorden nog im mer langs de kusten van Borneo en omstrekeu. In onze op genomen berigten uit de officiële Java courant kan men zien ho" weêr huisgehouden hebben langsdekusten van Banka, en een minimum van'70 menschen geroofd hebben; alleen een gewonden arabieren een gezonden chinees hebben zij in vrijheid gesteld. De eerste, omdat hij arabier was, en de tweede, omdat hij dezen uen weg zou wijzen naar een doctor. De tuchtiging van de serawaksche stoomboot Rainbow heeft dus weinig ontzag onder die lieden gebragt. Trouwens, zij zullen wel deze zeeën blijven verpesten, zoo als zij altijd heb ben gedaan, tot dat men de hoofdzetels der onverlaten zal hebben vernield. Wortel en tak moet er uit of het onkruid sterft niet. Is echter onze marine over het algemeen nietgeluk- kig geweest in het opsporen der zeeschuimers, onlangs is ook eene engelsche oorlogsboot er op uit geweest en heeft de te leurstelling ondervonden van vijf rooverspraauwen te laten ontsnappen. Onze goeverneur-generaal is nog immer op reis. Samarang en de vorstenlanden zijn reeds afgereisd en z. exc. zal tot den 15en te Soerabaija blijven en dan herwaarts terug- keeren. „Hij zal veel j>ezien en nog meer gehoord hebben, en wan neer die reis voor een vierde gedeelte de resultaten oplevert, welke de gespannen hoop en verwachting er allerwege van koesteren, dan mag de kolonie zich zelve geluk wenschen. Wij voor ons zouden-al zeer tevreden zijn, zoo er slechts de definitieve beslissing der spoorweg-kwestie hetgevolg van was. „In Bandjermasin beginnen wij meer te zeggen te krijgen dan eenigen tijd vroeger het geval was. Den sultan van Passir heeft men er toe gekregen, dat hij een kontrakt met het goe- vernement heeft geteekend, waarop die vorst dan ook in zijne waardigheid erkend en plegtig geïnstalleerd is geworden. De pangeran Moed ah, die dit niet verkoos, is in zijne betrekking als hoofd van onderscheidene landschappen geschorst gewor den en tot uader order naar Soerabaija gezonden. Demang Lehman is nog altijd zoek, doch als hij gevonden wordt.. Gemengde berigten. Te Goes zijn twee burger meisjes door de policie ontdekt die zich in de vorige week herhaalde malen hadden beijverd om gaten te knippen in dames mantels en andere kleeding- stukken. Men vertrouwt aldaar dat deze zonderlinge liefheb berij niet ongestraft zal blijven. Een groot landeigenaar in Ierland heeft een middel uitgedacht o;n zoo veel mogelijk beveiligd te zijn tegen moordaanslagen. Hij heeft namelijk zijn testament gemaakt en daarin de bepaling opgenomen dat, zoo hij mogt vermoord worden, aan al zijne pachters zonder eenig verwijl de pacht zal worden opgezegd, hunne woningen gesloopten zijne landerijen als schaapsweiden gebruikt zullen worden. De vier groote ijzeren sluisdeuren voor de nieuwe dokken aan het Nieuwediep wegen aan ijzerwerk omstreeks 175,000 ned. pond. Het zijn de grootste ijzeren deuren welke tot nog toe in ons land bestaan. Jl. donderdag nacht heeft een dragonder in de kazerne te 's Hertogenbosch zijn kame raad, na een plaatsgehad hebbenden twist, een oor afgebeten. Het gemeentebestuur van Lexmond wil de spreuk „Red ding door bezuiniging," gelijk eens opeen uithangbord onder twee dragonders op ëën paard geschreven stond, weder in toepassing brengen. Althans het vraagt bij advertentie niet minder dan een veldwachter, een lantaarnopsteker en een ge meente-ontvanger in ëe'n persoon vereenigd vooreenejaar- lijksche bezoldiging van f 215. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging den 21 dezer: J. Galander, jm. 27 jmet M. Goeree, jd. 17 j. C. L. Hen- drikse. jm. 32 j. met G. A. C. de Brakke, jd. 19 j. S. van Os, jm. 22 j. met E. van Lissa, jd. 20 j. W. Me ij era, weduwn. 3S j. met S. Steenmeijer, jd. 32 j. J. Caljouw, weduwn. 38 j. met J. van den Bosse, weduwe 17 j. (Van 16 tot 23 augustus.) Vi.issingen. Gehuwd: S. S. van Veen, jm. 31 j. roet J. Hagen, jd. 23 j. H. J. Bekker.jm. 31 j. met C. Int Hout, wet tig gescheiden vrouw van M. de Swart, 17 j. J. van der Plaat, weduwn. van M. Matthijs, 60 j. met W. Bijl, wed. van A. Ko- ningswout, 53 j. W. J. Kamerling, jm. 26j. met A. G. C. Bognetteau, jd. 28 jaar. BevallenM. R. W. H. Vermeys, geb. Swemer, z. L. Stroo, geb. Louwerse, z, H Persoon, geb. van Graafeiland, d. C. J. Pichal, geb. Palier, z. H. M. Bouverie, geb. Slootmans, d. Overleden: J. Tapper, jd. 76 j. P. J. Labout, d. 3 m. C. J. de Loenen, man van M. j. Matse, 28 j. Zierikzee. Bevallen: J. Brandenburg, geb. Post, d. C. Francke, geb. Kooijman, z. J. \V. Schoenmaker, geb. Alburg, z. J. van Schendel, geb. de Wit. d. (levenloos). Overleden P. Vis, wed. van P. Jacobse, 73 j. C. de Jonge, d. 2 m. C. Slegt, wed. van H. Verseput, 39 j. (overleden te Tiel den 1 julij jl). Verkoojpingen en aanbestedingen. Maandag zijn te Aardenburg ten verkoop aangeboden de volgende perceelen I. 1 bund. 71 roed. 25 ell. bouw land, verk. voor f8685. II. 2 bund. 32 roed. 60 ell. bouwland, tuin, erf en bebouwde grond (zonder de gebouwen), verk. voor f3100. 111. 3 bund, 4 roed. 20 ell. bouwland, verk. voor f M'00. IV. 2 band. 98 roed. 64 ell. dijk, verk. voor f 2650, met f 2700 toebeding voor opgaande hoornen. V. 79 roed. 70 ell. bouwland en aanwas, verk. voor f1360, allen gelegen onder de gemeente Eede. VI. 2 fcund. 36 roed. SO ell. bouw land, gelegen onder de gemeente St. Laureijns, verk. voor f3800. Gisteren zijn teOostkapelle ten verkoop aaangeboden I. Een huis en erf, met schuur en tuin, gemerkt B no. 27, en II. Twee woningen, gemerkt B no. 28« en 285, beide in die gemeente gelegen. Te zaraen verkocht voor f 2-410. irtieriuoBnetcrstand. 25 aug. 's av. 11 u. 58 gr. 26 's morg. 7 u. 56 's midd. 1 u. 72 's av. 11 u. 61 gr. 27 's morg. 7 u. 5S 's midd. L u. 69 gr. BÜITEXLAN®. Algemeen overzigt. Men leest in de Discussione eene depeche van Messina, waarin wordt medegedeeld dat Garibaldi den 25 dezer op een engelsch schip Catana heeft verlaten met eenige zijner officie ren. Berigten uit Napels maken melding van de ontscheping des generaals te Melito bij kaap Spartivento in Calabrië. Deze berigten hebben heden bevestiging erlangd zoo dat weldra belangrijke gebeurtenissen op het italiaansch schier eiland kunnen worden te gemoet gezien. De reis van Victor Emmanuel naar Napels, om zich persoonlijk tegenover de revolutie te stellen, zal echter gelukkig geen plaats hebben. De koninklijke autoriteiten zijn op 27 augustus in Catania teruggekeerd en hebben 800 vrijwilligers van Garibaldi ge vangen genomen. De minister van marine Persano heeft de bevelhebbers van twee oorlogschepen op de reede van Cata nia in arrest doen nemen, daarbij hen verdacht hield van het vertrek van Garibaldi te hebben begunstigd. Telegrammen uit Turijn behelzen het berigt dat de napel- sche provinciën en de stad in staat van beleg verklaard zijn, terwijl de generaal de Lamaruiora tot buitengewoon rege- ringskommissaris is benoemd. Alle zamenscholingen zullen met geweld uiteen worden gejaagd en alle wapenen binnen drie dagen moeten worden uitgeleverd, terwijl de drukpers onder censuur is gesteld. In Calabrië heerschte eene groote gisting. Overigens meent men overal Engeland hulp te zien bieden aan de garibaldianen er zijn zelfs verscheidene aan- ha ngers dezer partij met engelsche paspoorten naar Londen vertrokken. Met het oog op de aanstaande gebeurtenissen in Italië zijn bevelen naar de fransche zeehavens gezonden om het vertrek van sommige transportschepen met troepen voor Mexiko tot nader order uit te stellen. Dezer dagen heeft men zich met betrekking tot de italiaan- sche onlusten de vraag gesteld in hoeverre een overtrek ken der pausselijke grenzen door de fransche troepen, ten einde Garibaldi in zijn expeditieplan tegen Rome te voor komen, eene interventie in het leven zou kunnen roepen van eene mogendheid, die het koningrijk Italië erkend had. Wij gelooven dat er in dezen zin alleen van Engeland sprake zou kunnen zijn en meenen uit de laatste bladzijden der engelsche staatkundige geschiedenis met eenigen grond te kunnen afleiden dat ook hier de regering van koningin Vic toria zich niet krachtig zou laten gelden. Wel moge men aan nemen dat Engeland op officieuse wijze bij het fransche hof invloed zou trachten uit te oe/enen, maar de tijd is voorbij dat de engelsche politiek krachtig in dergelijke aangelegenheden optrad. Wantrouwend en vreesachtig stelt zij zich tevreden thans eene tweede rol te spelen op het europeesch staats- tooneel. Wij hebben reeds meermalen doen opmerken hoe weinig de depeches der turksche grenzen met elkander overeenko men betrekkelijk de montenegrijnsche onlusten. Thans ver neemt men weder, terwijl vorige berigten de aanneming van het turksch ultimatum aanbragten, (lat de montenegnjnen andermaal met de turksche troepen ingevocht zijn geweest,en tevens dat dit gedurende de laatste dagen voortdurend heeft plaats gehad. Het bedoelde berigt maakt tevens melding van liet ophangen van een honderdtal turksche krijgsgevangenen. Welligtechter dat deze tijding uit Konstantinopel afkomstig, met opzet de uittarting en provokatie onaangeroerd heeft ge laten, waarvan deze wreedheden het gevolg zijn geweest. In Portugal hebben zich wederom onlusten voorgedaan, van den aard als die waarvan wij onlangs melding maakten. Eene troepen-afdeeling is naar het tooneel der woelingen ge zonden, die dus weldra weder onderdrukt zullen zijn. Volgens berigten uit Warschau is Rjouka, die eenigen tijd geleden den eersten aanslag pleegde op den markiesWielo- polski, veroordeeld om door ophanging ter dood te worden gebragt. Ten gevolge van het gevaar waaraan de heer Wielo- polski thans bloot staat, wordt hij sedert den laatsten aanslag voortdurend door eene sterke eskorte vergezeld, iets waartoe hij echter noode is overgegaan. Frankrijk. Men leest in den Moniteur: „De dagbladen vragen wat de houding zal zijn van de fransche regering met betrekking tot de italiaansche onlusten. De kwestie is echter zoo duidelijk dat twijfel onmogelijk schijnt. In tegenwoordigheid van on beschaamde bedreigingen, in tegenwoordigheid van de moge lijke gevolgen van een demagogischen opstand dwingen pligt en militair eergevoel het fransch goevernement meer dan ooit den heiligen vader te verdedigen. De wereld moet wel weten dat Frankrijk als het gevaar dreigt, nooit hen verlaat wien het zijne bescherming heeft toegezegd. Natuurlijk hebben de verschillende dagbladen hieruit we der belangrijke gegevens trachten af te leiden voor de begin selen van keizer Napoleon's staatkunde met betrekking tot de krachtige optreding van het eenheids beginsel, dat Garibaldi in zich vertegenwoordigt. Daar belangrijke gebeurtenissen hare schaduwen niet achter zich maar vooruit werpen, gelijk men pleegt te zeggen, kunnen wij moeijelijk door de schaduw heendringen, welke de italiaansche zon van voorspoed be dreigt: dat wij ons echter niet laten verleiden om beginselen van politiek toe te dichten aan Frankrijk's beheerscher, die toch waarlijk eene geschiedenis bezit, waarin het woord be ginselen een holle ij dele klank kan genoemd worden. Overigens vermelden wij hier ten overvloede de beschou wingen van enkele der voornaamste fransche dagbladen over deze gerucht makende verklaring van den Moniteur. Journal des débats. „üe verklaring van den Moniteur mag niet zoo helder en duidelijk zijn als men deze had kunnen wenschen, zij heeft echter een zin en eene strekking welke wij in het licht willen stellen. ITet officieel dagblad heeft aan den strijd van den dag op belangrijke wijze deel genomen, hetgeen ons in zekere mate altijd is voorgekomen en nog voorkomt regtmatig en noodzakelijk te zijn; zij doet echter geene kon- cessien aan de reaktionnaire hartstogten aan verlangens en berekeningen die deze, met het oog op de tegenwoordige ram pen van Italië, hadden verwacht, koncessien welke zij reeds meenden te hebben verkregen en derhalve openlijk niet zoo veel ijver, nadruk en vrijmoedigheid verkondigden. „Het verklaart „dat pligt en militair eergevoel meer dan ooit dwingen om den heiligen vader te verdedigen," maar voegt geen woord daarbij dat aanleiding zou kunnen geven om te onderstellen dat de fransche regering onbepaaldelijk de bezetting van Rome zou willen doen voortduren, of den paus de onschendbaarheid waarborgen van het grondge bied, dat hij nog bezit. Men ziet derhalve dat de Moni teur niet bepaaldelijk de duidelijke verklaringen van Le constitutionnel bevestigt of ontkent. Wij gelooven te kunnen zeggen dat op dit punt het stilzwijgen niet minder sprekend is dan de woorden van het officieel dagblad." Le temps. De nota van den Moniteur brengt de fran sche politiek niet buiten de cirkelredenering, waarin zij zich beweegt. „Wij zijn verpligt om den heiligen vader te beschermen, maar als wij niet te Rome waren zou de heilige vader geene bescherming noorlig hebben. Wij willen den bliksem afleiden, terwijl juist wij liet zijn, die hem aantrekken." Men kan slechts op twee wijzen uit deze cirkelredenering geraken, door namelijk of onmiddellijk de romeinsche kwes tie door te hakken, óf ten minste het plan te uiten zulks op een gegeven oogenblik te doen. De nota van den Moniteur doet noch het een noch het ander. Zij heeft slechts betrek king op den toestand van het oogenblik, zonder iets omtrent de toekomst mede te deelen. „Deze leegte is zeer betreurenswaardig, doch waartoe tijd te verspillen met daarover te klagen Do Moniteur heeft thans duidelijk zijn laatste woord gezegd, het goevernement heeft gesproken en van alle denkbeelden die de bestaande krisis in Italië heeft opgewekt wil het alleen dat de publieke opinie wete, dat het voornemens is om „den demagogischen opstand" te onderdrukken. „In dezen toestand van zaken blijft dus aan het goeverne ment slechts over de beste wijze te zoeken oin den demagogi schen opstand te fnuiken. De slechtste was voorzeker, volgens ons oordeel, om Garibaldi te Rome af te wachten,want als Gari baldi tot daar komt. zal hij aan de italiaansche regering reeds de borst verplet hebben, zal hij de magt van Ratazzi heb ben vernietigd of aan zich verbonden en zal er in Italië niemand bestaan dan hij, zoo dat, als wij hem zullen overwonnen en vernietigd hebben, er dus niets meer zal overblijven. Dit re sultaat schijnt ons toe weinig te beantwoorden aan de moei- tevolle pogingen, welke wij in het werk hebben gesteld om Italië te konstitueren. „De andere wijze, bij den eersten oogopslag de beste, zou zijn om Garibaldi niet af te wachten, maar hem te gemoet te trekken, de strijdkrachten van Ratazzi ondersteunende. Wij zouden op deze wijze het italiaansche goevevriement bewaren voor de morele kansen, waaraan bet thans bloot staat. In dat geval zou echter onze interventie zich niet meer bepalen tot de bescherming van den heiligen vader, maar door zich uit te breiden en van karakter te veranderen, welligt andere inter- ventiën uitlokken. Dit is een gevaar dat niet nutteloos is te doen opmerken. Zoo wel de eene als de andere wijze hebben dus belangrijke moeijelijkheden. Zekerlijk zullen wij de zege praal behalen, maar het zou honderd maal beter zijn voor Frankrijk en Italië dat de noodzakelijkheid van deze zege praal werd ontweken." L'opinion nationale. „Deze nota van den Moniteur werpt niet het minste licht op het wezenlijke der kwestie. Zouden wij te Rome gebleven zijn als Garibaldi zijne manifestatie niet had gedaan Zullen wij er blijven als Garibaldi overwonnen wordt en verdwijnt? MDat pligt en militair eergevoel ons meer dan ooit dwingen om den heiligen vader te verdedigen, wij begrijpen dat de regering zich op deze wijze uit, maar

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 2