MIDDELRURGSCHE C O E R A N T. N° 103. Donderdag 28 Augustus. 1862. Editie van w.aensdag avond 8' ure. Burgemeester, en wethouders van Neuzen'iuakén bekend, dat de Kermis in die gemeente dit jaar zal aanvangen op maandag den 15 september aanstaande.' Neuzen, den 25 augustus 1862. Burgemeester en wethouders voornoemd, J. P. DRONK.ERS, burgemeester. J. DIELE'MAN, secretaris. BIME^LAAU. middelburg 2? Augustus. lieden middag hield de gemeenteraad alhier de aangekon digde zitting. Onder anderen is daarin voorgelezen een schrij ven van het gemeentebestuur van Amsterdam betreffende de aanhangige regeling van het beurtveer tusschen Amsterdam en Middelburg, waarin dat bestuur, even als de daar bestaande kamer van koophandel en fabrieken, verklaart geen bezwaar te hebben tegen de opheffing van dat veer. mits aan de tus schen die gemeente varende schippers een vaste ligplaats worde aangewezen. Dit schrijven en alle verdere t&t derege- ling van dat beurtveer betrekking hebbende stukken zijn voor de leden ter inzage gelegd en de beslissing is aangehou den. Voorts is overgelegd de gemeentehegrooting voor 1863, groot in ontvang en uitgaaf f 255,251,62. Degemeentereke- ning over 1861, bedragende in ontvang f 264,454,97, in uit gaaf f 251,643,40, goed saldo f 12,811,5'7, is op voorstel der financiële kommissie eenparig goedgekeurd. Op eene overgelegde voordragt voor de vervulling eener vakature van Bden hulponderwijzer op de school voor min vermogenden zijn geplaatst de heeren J. C. Luytingh, hulp onderwijzer te VJissingen; P. G. de Jager, hulponderwijzer alhier, en A. J. de Ridder, hulponderwijzer te Tholen. De benoeming is tot de volgende zitting aangehouden. Namens de daartoe benoemde kommissie is rapport uitge- bragt op de door het gemeentebestuur van Arneinuidcn in der tijd ingezonden missive, waarbij de begrinding van den zoogenaamden Zaagmolendijk voor rekening der gemeente Middelburg is aangevraagd. Het advies der kommissie strekt 1. burgemeester en wethouders te verzoeken om het ge meentebestuur van Arnemuiden te kennen te geven dat men wil medewerken tot de bedoelde begrinding in zoo verre de approximatieve voordeelen daarvan overeenstemmen met de te doene uitgaven, waartoe de vereischte onderhandelingen bij het rapport worden aangegeven en 2. om het resultaat dier onderhandelingen aan den raad mede te deelen en daartoe betrekkelijk voorstellen te doen. De beraadsla ging hieromtrent is aangehouden. Dit is mede het geval met een uitgehvagt rapport der kom missie, in wier handen is gesteld het verzoek van direkteuren van het muziekfonds der dienstdoende schutterij alhier. Zij ad viseert ten deze, met het oog op den tinanciëlen toestand der gemeente, eene jaarlij ksche bijdrage van f 700 toe te staan, onder bepaling dat, behalve bij exercitiën enz. der schutterij, door het muziekkorps openbare rauziekale uitvoeringen zul len moeten plaatshebben op zoodanige tijden en plaatsen als daartoe door het gemeentebestuur, in overleg met het bestuur van het muziekfonds, zullen worden aangewezen. De kom missie drukt daarbij haar vertrouwen uit, dat door het toe staan eener zoodanige som velen zich zullen voelen opgewekt om in het bedoelde fonds vrijwillig bij te dragen. De verkiezing van een lid voor de tweede kamer der staten generaal in het kiesdistrikt Gorinchem, welke moet plaats hebben ten gevolge van het door jlir. mr. P. J.Elout van Soe- tervvoude met den 15 september a. s. genomen ontslag, zal geschieden op dingsdag 16 september en eene herstemming, zoo noodig, op dingsdag 30 september daaraanvolgende. De Staatscourant van gisteren bevat de wetten tot opheffing van slavernij in de kolonie Suriname en op de eilanden Cura sao, Bonaire, Aruba, St. Eustatius, Saba en Sint Martin (Nederlandsch gedeelte), ingaande met 1 julij 1S63. Aan L'indépendance beige wordt gemeld, dat de onder handelingen te Parijs tot sluiting van een handelstraktaat tusschen ons land en Frankrijk ijverig en onder zeer gunstige uitzigten worden voortgezet. Dit berigt komt dus volkomen overeen met hetgeen wij onlangs omtrent de reis van den heer van Bosse mededeelden. In het Nieuw dagblad van 's Gravenliage leest men „Wij vernemen met genoegen dat de werkzaamheden tot stichting van het vereenigingsgebouwin den Zoölogisch-bota- nischen tuin een aanvang hebben genomen en op 1 april van het volgende jaar moeten zijn volbragt. De aanneming is gegund aan den betrekkelijk laagsten inschrijver, den heer W. H. van Zanten. liet gebouw zal bestaan uit een achtkan tig middelgebouw van 21) ned. ellen diameter en p. m. 15 ellen hoogte; met twee zijzalen, elk van 15 ellen lengte, eene kaste leinswoning met al het noodige, eene ruime entréezaal en uitgebreide verandas. Een der zijzalen zal worden ingerigt voor serre, terwijl onder de andere eene bergplaats en winter verblijf voor e,enige dieren wordt gemaakt. „De opgenoemde afmetingen doen zien, dat men in ruimte de tot nog toe hier bestaande openbare gebouwen van veree- niging overtreft, terwijl de verhevene plaatsing in het midden van den tuin, liet eigenaardig voorkomen, en bijna geheel uit glas bestaande daken en rappftveen schoon geheel zullen vormen. „Naar mate de stichting hare verwezenlijking nadert, wordt de deelneming in het fondskapitaal aangewakkerd trouwens de voordeelen, daaraan verbonden, overtreffen een later te nemen gewoon lidmaatschap in die mate, dat dit verlangen tot inschrijving hieruit gereedelijk is te verklaren, daar toch wel bijna niemand door het geringe bedrag der aandeelen kan teruggehouden worden, en men later niet zal willen staan buiten een lustoord, waarin vrienden en bekenden gezellig, aangenaam en nuttig zamen zijn. „De aanbiedingen van dieren zijn reeds aanzienlijk en men heeft de noodige maatregelen genomen om de geschenken, voornamelijk van pluimgedierte, te kunnen ontvangen. „Aan H. M. de koningin is voor eenige dagen de eerste groote boeket uit den tuin aangeboden. Het heeft H. M. be haagd den direkteur in de meest hartelijke woorden hare ingenomenheid met deze attentie te betuigen en er den wensch voor den voortdurenden bloei des genootscbaps bij te voegen. „Deze wensch der geliefde vorstin zal ongetwijfeld door alle ingezeteney worden gedeeld, en wij hopen dat. zij zulks door ruime en algemeene deelneming in het fondskapitaal zullen toonen." De werkzaamheden bij de inpoldering van den Dollard spoeden ten einde en kunnen binnen ongeveer acht weken, wanneer er geene belangrijke tegenstuitingen komen, voltooid zijn. Met de voleindiging dezer belangrijke onderneming is ruim een duizendtal bunders van den kostelijksten kleigrond voor de periodieke overstroomingen van het zeewater be schermd, zoo dat inen inkomstig eene tienvoudige winst te gcinoet mag zien van den ingenolderden bodem, die als uiter dijk of kwelderland enkel voor een wissel val ligen hooibouw geschikt was. I-Iet is dus een zeer belangrijk gezigt de dui- zende handen aan het werk te zien,uit verschillende gewesten van ons rijk zaamgekoraen om de waterkeering of den dijk tegen den grimmigen vijand op te werpen en de hechte grond slagen der kunstwerken te zien leggeu, ten einde eene gere gelde afstrooming van het binnenwater gaande te houden en tevens tot afkeering van het zeewater te strekken. Behalve enkele verzakkingen in den dijk, veroorzaakt door de geringe vastheid van den bodem, gevoegd bij de graving van den ringsloot in de bijna onmiddellijke nabijheid van den dijk, en het natte weder, is het werk tot dusverre zeer gunstig ten einde gebragt, zoo dat ondernemers en uitvoerders zeker beide goede resultaten zullen erlangen. Zaturdag morgen heeft de feestviering van het tienjarig be staan van het genootschap Vondel te Amsterdam een aanvang genomen. De verschillende afgevaardigden naar het zevende kongres der provinciale vereeniging van rederijkerskamers en genootschappen ter bevordering van uiterlijke welsprekend heid uit Noord-Holland werden doorliet bestuur en de fees t- kommissie van Vondel hartelijk ontvangen en met eene toe spraak van den voorzitter, den heer C. L. van Resteren, begroet. Vervolgens werd, onder begunstiging van schoon weder, een rijtogt door de Haarlemmermeer gedaan, terwijl men na afloop daarvan aan een vriendschappelijk diner het gesmaakt genoegen herdacht en weder kracht putte voor wat nog wachtende was. Des avonds ten half acht ure ving de soirée aan in de zaal van het Odéon, daartoe keurig en allezins toepasselijk versierd. Zij werd geopend met de voordragt van een paar muziekstukken door een gedeelte van het orkest van den heer Stumpff. Daarop hield de voorzitter eene rede, waarin hij het tienjarig verleden van het genootschap herdacht en de beste wenschen voor zijne toekomst koesterde. Vervol gens hadden de voordragten plaats, welke met een souper werden besloten. Zondag morgen werd de vergadering van het kongres ge houden. Na afloop der verschillende werkzaamheden werd Alkmaar als de plaats voor het volgend kongres aangewezen. Vervolgens woonden vele leden van verschillende rederijkers- k amerseene inatinée musicale bij. Men schrijft uit Rotterdam De verzending van fruit naar Engeland en Schotland wordt met steeds toenemende vraag voortgezet. Aanzienlijke partijen appelen en peeren worden uit de geldersche streken aangebragt en, in vaten of manden gepakt, met de stoombooten naar verschillende plaatsen in Groot-Brittanje vervoerd. Ook uit Duitschland is de aanvoer overgroot; dagelijks zijn de afkomende stoombooten voor zien van honderde manden appelen en peeren, terwijl van blaauwe pruimen (luizende manden aankomen. Eene stoom boot, jl. vrijdag aangekomen en uitsluitend met fruit gela den, heeft bij eene groote hoeveelheid andere fruit 35 lasten blaauwe pruimen medegebragt welke allen voor Engeland en Schotland zijn bestemd. Handelsblad Benoemingen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan mr. J. P. P. baron van Zuylen van Nyevelt, kamerheer des koningsin buitengewone dienst, tot het aannemen en dragen der ver sierselen van groot-officier der orde van het Legioen van eer. dij ie- en polderbesturen. Benoeuul tot (1 ijkgimaf van den Melopolder de heer P. Verhaegentot gezworene van den Vlooswijkpohler de heer P. Dieleman, en tot gezworene van den Katsepolder de heer D. de Looff. belastingen. Benoemd tot ontvangers: der direkte belas tingen en akcijnsen te Valkenburg c. a. de lieer J. F. Ghyscns, thans ontvanger der direkte belastingen, in- en uitgaande regten en akcijnsen te Simpelveld; en der direkte belastin gen, in- en uitgaande regten en akcijnsen te Simpelveld c. a. de heer W. Laatsman, thans surnumerair der direkte belas tingen enz. te Maastricht. Kerk- ea sclsoolnieuws. Zondag avond heeft in de groote kerk tc door den heer Gunning de bevestiging plaats gehad van den nieuw beroepen leeraar bij de nederduitsch hervormde gemeente W. Hoevers. Hij had tot tekst gekozen I Joh. IV 18. Maandagavond heeft de algemeene kerkeraad derne- derduitsche hervormde gemeente te Amsterdam, ter vervulling der vakature veroorzaakt door het emeritaat van den heer H. J. Spijker, tot predikant beroepen den heerB. J. Adriani, predikant te Rotterdam. Marine en leger. Uit het kamp bij Milligen schrijft men ons van 25 dezer „Den 19 en 20 werden besteed tot brigade manoeuvres, den 21 groote maoeuvres in het vuur; de gelieele divisie mar cheerde met voorhoede en flankdekkirigen in de rigting van Staverden, waartoe het hoofdkorps den grindweg volgde; ter hoogte van Steenoven gekomen geraakte de linkerflankdek king in gevecht met een vijand die bij Speulde positie had genomen; deze vijand werd even als een vorige maal voorge steld door een bataljon infanterie met eenige artillerie en kavallerie en rideau opgesteld. „Het hoofdkorps deboucheerde op de Speulderheide en nu had de aanval op de vijandelijke positie plaats; na herhaalde aanvallen werd verondersteld de positie genomen te zijn en keerden de troepen na het houden van een groote rust tegen drie uur in het kamp terug. „Het was dien dag geducht heet en daardoor de manoeuvres zeer vermoeijend voor den troep; ten 4 uur echter barstte boven het kamp een hevig onweder los, gepaard aan zware regen en hagel, zoo dat weldra het kamp in een zee herschapen was; in de laagste gedeelten van liet kamp had men zoo veel last van het water dat uien verpligt was de tenten te verplaatsen hier en daar was de gemeenschap gestremd en zag men officieren en soldaten met bloote beenen door het water baden. De vol gende dag moest besteed worden aan het droogen en schoon maken der kleeding, der dekens, het vernieuwen van strooenz. Uit een en ander blijkt dat de legering hier voor een vredes- kamp al zeer slecht gekozen is. „Zaturdag den 23 hadden er 's morgens brigade evolutien plaats en na den middag werd er schijf geschoten door de miliciens van 1859. „Zondag 24 werd de kerkparade in groot tenue gehouden de godsdienstoefening der protestanten is geleid door den lieer Laurillavd. „Ten 12 uur is er voor de eerste maal groote parade in groot tenue gehouden. De troepen werden daartoe geleid naar de Garderensche heide. „Ten 2 uur werd er een aanvang gemaakt met de wed rennen. De eene had plaats over eene lengte van 1500 el, waaraan volbloedpaarden konden deelnemen, terwijl de an dere over eene lengte van 800 el, enkel voor paarden van ge- croiseerd ras bestemd was. „De overwinnaar in de eerste ren was het paard Clotilde, bereden door den eigenaar Z. K. H. den prins van Oranje. In de tweede ren was overwinnaar het paard bereden door den len luitenant van Helden, van den generalen staf. Het weder was den gebeelen dag bijzonder gunstig en had vele bezoe kers uitgelokt om een en ander bij te wonen den gelieelen dag heerschte er levendigheid en vrolijkheid in het kamp; tegen den avond hoorde men hier en daar muziekkorpsen spelen, en eerst laat in den avond vertrokken bezoekers en gasten hoogst voldaan. „Heden morgen ten 8 ure werd er ter gelegenheid van den geboortedag van prins Alexander groote parade gehouden en daarna brigade-manoeuvres, alles m marschtenue. „Op een nader te bepalen dag zal er een wedstrijd met het infanteriegevveer door officieren van alle wapenen gehouden worden, waartoe door Z. K. H. den prins van Oranje twee prijzen zijn uitgeloofd. „Bij gelegenheid van een bezoek dat ik dezer dagen aan liet Loo bragt, heb ik met genoegen ontwaard dat Z. M. den koning veel waarde hecht aan de ontvangst, die Z. M. bij zijn

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 1