MIDDELBÜRGSCHE COURANT. N°-102. Dingsdag 'J) 1862. 26 Augustus. v.l \\l-\s gj, middelburg 25 Augustus. De herstemming tusschen de heeren jhr. mr. A.W. Snonck Huvgronje en mr. D. A. Berdenis van Berlekom ter verkiezing van een lid van den gemeenteraad alhier, zal plaats hebben dingsdag 2 september e. k. Woensdag aanstaande 's namiddags half twee urezal de gemeenteraad alhier eene openbare zitting houden, waarin de volgende zaken zullen behandeld worden vaststelling der ge meente-rekening 1861overlegging der gemeen te-begrooting voor 1863; voordragt hulponderwijzer op de school voor kin deren van minvermogenden; missive van de kommissie van bestuur over den vlissingschen rijweg, met de voorwaarden van verpachting der tollen op dien weg, voor 1863. Den 5 september a. s. zal voor het provinciaal geregtshof in Zeeland worden behandeld de zaak van Cornelia Roks, koopman in kalveren teEtten, thans alhier gedetineerd, bij arrest van het provinciaal geregtshof in Noord-Braband dd. 20 maart jl., ter zake van vijf diefstallen van vee uit de wei den, veroordeeld tot een tuchthuisstraf van zes jaren alsmede in de kosten. Genoemd arrest is, op beroep in kassatie, dooi den hoogen raad der Nederlanden bij arrest van 11 junij daar aanvolgende vernietigd en de zaak naar dit hof verwezen om op de bestaande akte van beschuldiging op nieuw te worden beregt en afgedaan. De prokureur-generaal heeft 26 getuigen gedagvaard. Den 8 september zal voor genoemd hof in hooger beroep behandeld worden de zaak van Pieter Scheerens, voormalig cipier in het kantonnaal huis van bewaring te Oostburg. Door de arrondissements-regtbank te Goes werden onlangs Pieter van Luik en Jacobus van Luik. arbeiders te Heinkens- zand, wegens door hen aan den rijksveldwachter, opziener der jagt. gedane mishandelingen en verzet, toen deze een jagt- geweer, waarmede een der beschuldigden wederregtelijk jaagde, in beslag wilde nemen, schuldig verklaard 1. aan gewelddadigheid tegen een bedienend beambte in de waarne ming van zijne dienst, 2. aan rebellie gepleegd door twee f>ersonen met wapenen, en 3. aan mondelinge voorwaarde- ijke bedreiging van manslag. Dien ten gevolge werd ieder ver oordeeld tot eene gevangenisstraf van een jaar en in eene geld boete van f25 met de kosten. Van dit vonnis zijn zoowel de officier van justitie bij die regtbank als de twee beklaagden in hooger beroep gekomen voor het provinciaal geregtshof in Zeeland, waar die zaak den 8 september a. s. zal worden behandeld. Men schrijft ons heden uit Vlissingen „Zaturdag namiddag is een jongen, die langs den kant der kaai liep, daarin gevallen terwijl het laag water was, zoo dat hij neder kwam op eenige daar liggende steenen. Eerst dacht men dat hij dood was, doch weldra bleek het dat hij nog tee kenen van leven gaf; hij verkeert evenwel in bedenkelijken toestand, en zoo hij al in het leven behouden blijft, is het toch te vreezen dat de gevolgen van dien val voor hem noodlottig zullen blijven." Ten behoeve van den spoorweg van Rosendaal naar Bergen op Zoom, is bij koninklijk besluit, opgenomen in de Staats courant van jl. zaturdag. de onteigening voorgeschreven van de voordien spoorweg nood ige eigendommen door de gemeen ten Rosendaal, Wouwen Bergen op Zoom, uitgaande van den spoorweg van Antwerpen naar Moerdijk, bij Rosendaal, met een bogt langs Vijfhuizenberg en Hulsdonk, en vervolgens in regte rigting loopende langs Vinkenbroek, het dorp Wouw, de Roskam en Vredenburg, om met een bogt Bergen op Zoom te naderen, en oostwaarts daar langs regt door te loopen tot de grensscheiding der gemeente Woensdrecht. Uit Breda schrijft men ons: „Wanneer men de provinciën van ons vaderland doorreist, dan is het opvallend hoe zeer de landaard bij gelijkheid der hoofdstreken m hetnederlandsch volkskarakter kenmerkende verschillen oplevert en hoe zeer de volksvermakelijkheden zich van elkander onderscheiden. Op eene reis, welke ik dezer dagen door de omliggende streken van Breda deed, trof mij vooral de gulheid en vriendelijkheid der noord-brabanders het kwam mij voor als of het volkskarakter in dit land eene mengeling is van hollandsche degelijkheid en belgische opge ruimdheid. Tevens trok inzonderheid mijn aandacht de groote lust tot het hnndboogschieten en de muziek. Geen dorp, hoe klein en onbeduidend ook, of het heeft zijn handboogsgilde en zijn harmoniegezelschap. „Ik was in de gelegenheid een concours met de handboog bij te wonen op het landgoed „de Ilondsdonk" van de baron nesse van der Borch, alwaar een 20tal handboogschutterijen naar het eeremetaal dongen en twee muziekkorpsen het feest opluisterden. Men zag vele schutters, wier borst met een aan tal prijzen van vroegere concoursen prijkteneen nog jeugdig schutter bezat er reeds 14 en behaalde ook den eereprijs van het plaats hebbend concours. Men kan zich geen denkbeeld maken van den naijver, welke de schutters bezielde. „Eenige dagen later woonde ik te Oosterhout een muziek feest bij, waar 8 muziekgezelschappen of harmoniën zich deden hooren. De feestkommissie had zich bepaald tot het uit- noodigen van die gezelschappen, welke binnen een rayon van 8 uren gaans gelegen waren, en had niettemin een 15tal aan schrijvingen te doen. Wanneer men dan daarbij bedenkt, dat de meeste leden dezer orkesten lot de handwerkersklasse be- hooren en door dilettanti gedirigeerd worden, dan is het ver rassend te hooren, hoe goed de uitvoering van groote ensem- bles'ukken plaats vindt. Vocial (puntte bij de uitvoering op het feest uit het gezelschap „Cecilia" van Gmneken. Het feest werd des morgens ten 1U ure door een optogt ge opend, die in de volgende orde plaats vondeeneerewacht van 16 burgers, met breede oranje-sjerpen over den regter- schoudertwee harmoniënhet rijtuig met de feestkommissie; twee harmoniën-, een rijtuig met de „maagdekens" sierlijke in 't wit gekleede jonge jufvrouwen, welke de kroon met de eereprijzen bij zich haddendrie harmoniënnog een rijtuig met „maagdekens" en prijzen; eene harmonie, en eindelijk de andere helft der eerewacht. Elk gezelschap werd vooraf gegaan door een knaap, die een schild droeg, waarop de naam stond der woonplaats van het gezelschap, en door de banier, versierd met de de eereprijzen bij vroegere gelegenheden door het zelfde orkest behaald. „Het meest aas ik voldaan over de gulle vrolijkheid dei- feestvierenden en over de orde, welke geen oogenblik door misbruik van dranken of ongeregeldheden werd gestoord. Zulke volksfeesten kunnen niet nalaten gunstig te werken en smaak in te boezemen voor onschuldig en wezenlijk vermaak. Zij verdienen daarom ook elders te worden aangemoedigd. Omtrent de komeet, welke sedert eenige dagen te 'sllageen elders ten gevolge van den helderen sterrenhemel is waar genomen en die eergisteren avond door het perihelium gaan zou. dat is zich het naast bij de zon zou bevinden, leest men in de Groninger courant van den 22 dezer het volgende „De komeet die den 22 julij te Florence door Pacinotho en Toussaint ondekt is en den 3 augustus te Leiden als eene ster van de 5e a begrootte is gezien, was te Groningen jl. dingsdag avond voor het eerst zeer duidelijk met het bloote oog zigt- baar. Het maanlicht en dc berokken lucht van de laatste weken hadden de waarneming hier tot dus verre onmogelijk gemaakt. Men kon haar gemakkelijk vinden, wanneer men op de lijn, die door de eerste ster regts (Dubhe) en de tweede links (Mizar) van de bekende 7 stenen van den grooten Beer gaat, een ge 1 ijkzij<1 igen driehoek beschrijft. Nabij den top van dien driehoek bevindt zich de komeet. Ook zal men haar kunnen vinden door de lijn, die door de beide helderste ster ren van het vierkant van den kleinen Beer gaat, naar beneden ('s avonds) te verlengenop het dubbele van den afstand dier beide sterren vindt men de komeet. De staart strekt zich on der eene geringe kromming naar boven uit tot tusschen den kleinen Beer. Men kan hem over eene ruimte van 8 gr. tot 9 gr. volgen. De staart was het helderste en scherpste be grensd aan den westelijken kant. De kern is bij deze komeet zeer helder en kan in glans vergeleken worden met sterren van de 2e tot 3e grootte. De zoogenaamde baard is ook in vergelijking met den staart zeergroot. Door een kijker ge zien, vertoont zich aan de oostelijke zijde van de kern eene sterke opeenhooping van licht, die men aan den anderen kant mist. Het is als eene uitstrooming van licht in den vorm van een sector, waarvan de top zich in de kern bevindt en die zich loodrcgt op de rigting van den staart beweegt. De kern zelve werd, zoo als ook gewoonlijk plaats vindt, b j het gebruik van sterkere vergrootingen schijnbaar steeds kleiner. „Woensdag avond was de lucht eerst nevelachtig en latei- geheel betrokken. De helderste sterren, en daaronder ook de komeet, waren echter omstreeks half tien ure door den nevel heen zigtbaar en duidelijk genoeg om op te merken dat dc komeet zich verder naar het westen had verplaatst. Zij was nu naderbij Kochab in den kleinen Beer en nagenoeg op den zelfden afstand van deze als Kochab van de andere heldere ster in het vierkant van den kleinen Beer. Heden en vrij dag avond zal zij tusschen het vierkant van den kleinen Beer en de ster a van den Draak gezocht moeten worden. „Volgens de berekeningen zou deze komeet den 23 dezer door het perihelium gaan. Zij zul echter tot het einde dezer maand in helderheid toenemen en zich vrij spoedig door den Draak, in de rigting van de Noorder Kroon verplaatsen." Het Provinciaal genootschap van kunsten cn wetenschap, pen in Noord-Braband heeft de volgende prijsvragen uitge schreven 1. De geschieden is der staten van Brabant!met opgave van hunne handelingen en van de charters of plakaten dien ten gevolge en bepaaldelijk ten gevolge van het toestaan van beden door de hertogin uitgevaardigd van de oudste tijden af tot op de reduktie van 's Hertogenbosch in 1629. 2. Eene geschiedenis der illustre Lieve vrouwe broeder schap te 's Hertogenbosch. 3. Een levensgeschiedenis van den nederlandschen staats- van Isaak Jan Alexander Gogei, vooral met betrekking tot het financieel stelsel. Aan de beantwoording dezer prijsvragen wordteen goude11 eerepenning ter waarde van f 150 toegekend en bovendie11 aan het bekroonde antwoord op de eerste eene premie van f250. De antwoorden moeten voor 1 januarij 1864 aan den sekretaris des genootschaps worden ingezonden. Voor de bijeenkomst der Association internationale pour le progrès des siences sociales welke heden te Brussel geopend wordt, zijn reeds meer dan 600 personen ingeschreven. Onder de nedc.rlanders die het kpngres zulle# bijwonen woelen ge noemd de heeren mr. T. M. C. Asser, hoogleeraar te Amster dam; W. Clermont, belgisch konsul te Maastricht; W. D. A. M. baron van Brienen van de Groote Lindt, kamerheer van Z. M. den Koning; jhr. mr. J. J. de la Bassecour Caan. sekre taris der maatschappij van weldadigheid Heemskerk, lid van de tweede katner der staten generaalmr. J. A. Jolles, lid van den hoogen raad; H. Muller, koopman en reeder te Rotter dam; P. N. Muller, koopman te Amsterdam graaf Nahuijs, te UtrechtS. Vissering, hoogleeraar te Leiden. ESenoemiugen cn besluiten. waterstaat. Benoemd tot aspirant-ingenieur van den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken in Neder- landsch-Indië, de opzigters der 4e klasse M. K. Prins en A. C. Maas, en de buitengewone opzigter C. E. S. Verschueren, al len van 's rijks waterstaat hier te lande. belastingen. Met wijziging van het koninklijk besluit van 9 julij jl., waarbij de gemeente 's Hertogenbosch is aan gewezen als standplaats van den direkteur der registratie en domeinen voor de provincie Noord -Braband, isnader bepaald, dat deze ambtenaar voorloopig en tot nadere beschikking zijne standplaats zal houden in de gemeente Breda, alwaar tot (lus \erre de standplaats van den direkteur voor dat ge west gevestigd was. Jflarine cn leger. De schroefschooner Frans Naerebout, gezagvoerder R. Verschoor, zondag morgen ten 9 ure van Londen vertrokken, is beden morgen ten 7 ure teVlissingen in de haven gekomen-. Van de gelegenheid om met dat vaartuig Engclands hoofd stad te bezoeken, is gebruik gemaakt door den kapitein-luite nant ter zee C. J. Damme, Je luitenants ter zee le klasse J. J. B. de Jonge Oudraat, J. K. van de Kruijsse Pilaar, N. M. J. Ivroef, den luitenant ter zee 2e klasse P. Swaan, de officieren van gezondheid 2e klasse W. C. A. Hajenusen 3e klasse II. de Brieder,den aspirant ingenieur J. L. von Leschen en den assistent bij den scheepsbouw te Delft Roëll. Zr. Ms. raderstoomsehipCycloop is gisteren morgen ten 7ure van Woolwich naarWiilemsoord vertrokken. Aan boord bevonden zich, behalve het état-inajor. een viertal officieren. Met september zullen de werkzaamheden van de Ko ninklijke militaire akademie te Breda weder een aanvang nemen. De terugkomst van de kadetten is als volgt geregeld den 31 dezer komen zij terug die bij de overgangs-examens, welke vóór de vakantie hebben plaats gehad, in sommige vakken niet voldaan hebben en daarin na-examen moeten afleggen den 1 september keert het 4e of hoogste studiejaar terug, den '2 het 3e, den 3 het 2e, den 4 de infanterie en den 5 de andpre wapens van het le studiejaarzoo dat den 6 het geheele personeel kadetten, ter sterkte van omstreeks 330 man, present zal zijn De minister van oorlog heeft aan de autoriteiten van het leger bekend gemaakt, dat in de maand november a. s. te 's Gravenhage weder de vereisehte examens zullen plaats heb ben van onderofficieren, dingende naar den rang van 2en lui tenant hij het wapen der infanterie en bij dat der artillerie van het leger hier te lande. Dit examen zal plaats hebben ten overstaan van eene kom missie, welke is zamengesteld uit den luitenant-generaal Duycker, inspekteur van het wapen der infanterie, als voor zitter, en als leden den kolonel von Pestel, kommandant van het le regement vesting-artillerie; de majoors van der Schriek en van Doominck, alsmede de kapiteins Kirsch en van IIop- bergen, allen van het regement grenadiers en jagers, den kapitein O. W. C. de Brauw, van het regement veldartillerie en als sekretaris den kapitein Pfeiffer van den generalen staf, adjunkt-cbef van den staf in de 3e militaire afdeeling. Gemengde berfgten. Als eene bijzonderheid meldt men ons uit Zierikzee dat H. van Driel, mandenmaker aldaar, een aardappel gerooid heeft, hebbende een gewigt van 74 ons en eene lengte van 21 duim. Er waren nog 43 volwassene aardappelen, waaronder een van 14 duim, aan den zelfden struik. Na de met goedvin den des schrijvers in zijn werk gemaakte veranderingen, mo gen de Mise'rables van Victor Hugo thans algemeen in Frank rijk worden verspreid. Eenige dagen geleden heeft iemand een bezoek aan de tentoonstelling te Londen met zijn leven moeten betalen. Bij zijne terugkomst uit het gebouw liep hij, daar het stortregende, zoo veel hij kon om plaats in een omni bus te krijgen, viel en bleef dood liggen. Bij onderzoek bleek dat drie valsche tanden door den val waren losgeraakt en in het strottenhoofd geschoten, ten gevolge waarvan stikking had plaats gehad. De te Kampen in omloop zijnde valsche munt schijnt in soort toe te nemen behalve rijksdaalders en

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 1