r 101 MIDDELBüRGSCHE C O U RAN T. Zaturdag 23 Augustus. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 «re. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post 3,4D. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel j van huwelijks, geboorte doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels ƒ1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van vrijdag avond 8 ure. middelburg 22 Augustus. Onlangs deelde een onzer haagsche korrespondenten ons roede „dat de hooge raad met het ontwerp van het wetboek van strafvordering weinig is ingenomen en bepaaldelijk be zwaren heeft tegen de vele omslagtige formaliteiten, waardoor de verdachte de instruktie maanden lang zou kunnen tegen houden en alzoo het bewijs zijner schuld bijna onmogelijk maken." Zoo dit berigt niet naar den zin van het Handelsblad ware, of indien dat blad meende beter ingelicht te zijn, had het wèl gedaan tegen te spreken hetgeen in ons berigt te lezen staat maar niet hetgeen er alleen door verdraaijing in gelegd wordt. Het Handelsblad noemt onze mededeeling „dat het rapport van hel gehouden onder zoele zeer ongunstig zou zijn" voorbarig „daar het rapport nog niet is opgemaakt." Onze korrespon- dent heeft dit laatste ook in geenen deelebeweerd, maaralleen te kennen gegeven dat er bij het onderzoek, waartoe men zoo als het Handelsblad zelf zegt reeds drukke vergade ringen heeft gehouden, belangrijke bezwaren gerezen zijn. We laten aan een ieder de beoordeeling van eene dergelijke tegenspraak over. Men schrijft ons heden uit Vlissingen „Van de ekipage van het nederlandsch schoonerschip Ha ring, gezagvoerder Boomgaard, gekomen van Antwerpen en liggende ter reede van Rammekens. zijn den 20 dezer drie man weggeloopen, medenemende de boot met toebehooren. Men weet nog niet waarheen zij zich begeven hebben." Door de direkteuren der engelsche bank is bekend gemaakt dat het onlangs ter hunner kennis is gekomen, dat papier, voor hunne biljetten vervaardigd wordende, in de fabriek is ontvreemd, weshalve de bankiers, wisselaars en audere perso nen daarvan verwittigd worden, opdat zij bij het ontvangen van engelschfè banknoten zich niet slechts vergenoegen met de schijnbare echtheid van het papier, maar tevens met de meeste naauwkeurigheid het drukwerk onderzoeken, en zij in allen gevalle voor hunne eigene zekerheid de namen kennen en opteekenen der personen van wie zij de banknoten ont vangen. Aan het programma van het Vile nederlandsch taal- en letterkundig kongres, den 8 september binnen Brugge te hou den, ontleenen wij de volgende opgave van sprekers of inzen ders van stukken Professor M. de Vries (Leiden), over het ware liberalismus in denederlandsche spraakkunst; Sleeckx (Lier), over het realismus in de letterkunde Em. van Straelen (Cappellen), iets over eene algemeene nederlaudsche spelling Karei Ver- snaeyen (Brugge), „de Halletoren van Brugge" dichtstuk van Biesbroeck (Langheuiarck), iets over de moedertaal op de vlaamsche lagere scholen; professor Jonckbloet (Groningen), over Jacob van Maerlant; J. Roos (Aardenburg), over de taal der dagbladen H. M. C. van Oosterzee (Oirschot), over het gebruik en misbruik van bastaardwoorden in onze taaldr. N. Beets (Utrecht), over de poëzijprofessor J. David (Leu ven), over spelling en stelling; professor W. C. Brill (Utrecht), over de geschiedenis der studie vau de nederland sche taalE. van Driessche (Brussel), over taal en stijl in de dramatische letterkunde H. A. Janssen (St. Anna-ter-Mui- den), over de belangrijkheid van het westvlaamsche dialekt voor dc nederduitsche taaldr. Nolet de Brauwere van Stee land (Brussel), „de negentiende oktober J861," dichtstuk Hanzen (Antwerpen), over het toekomstige dielscli of neder- duitsch, als hoofdschrifttaal der neder- en bovenlandsche ver takkingen in hollandsch, vlaamsch en platduitsch de Prins (Leuven), „de taal vau 'tdietsche vaderland", dichtstuk I. de Borchgrave (Gent), over de innige betrekking die bestaat tusschen de nederduitsche en hoogduitsche, talen, alsmede over het nut hetwelk uit de gelijktijdige studie dezer beide zustertalen voortvloeitmr. H. J. Koenen Amsterdam), over Kiliaen van Duftël, als lexikograafprofessor J. P. J. llcre- mans (Gent), over eenheid en provincialisme op het gebied der nederlandsche taal; Th. Lanssens (Yper), schadelijke invloed der fransche letterkunde op het vlaamsche karakter middel om dien tegen te gaan Gerth van Wijk (Wijk-bij- Duurstede), over eenige gebrekkige taalvormen in de neder landsche letterkunde van onzen tijd; F. J. Wens (Brugge), aanduiding van maatregelen om het gebruik der vlaamsche taal meer algemeen te maken A. Sniedcrs (Antwerpen), over het zegelregt en andere punten betrekkelijk de dagblad persSermo» (Brussel), over de geschiedenis der Nederlan den; professor M. ,de Vries (Leiden), verslag omtrent de zaak van het woordenboek. Verder zijn nog bijdragen toege zegd door deheeren mr. J. van Leunep (Amsterdam), S. J. van den Bergh ('sGravenhage), Ja? van Rijswijck (Antwer pen), E. Hiel (Brussel), P. Lalisiehs(Couekelaere),Brouwers (Thienen), Ecrevisse (Eecloo), Meynne-Vnn de Cnsteele (Nieuwpoort), Claes (Thienen), Ternest (Wetteren), P. Vi- aene (Meulebeke). In het Sluisch weekblad leest men „Meldde dit weekblad den 1 dezer dat de mazelen te Sluis zoodanig heerschen, dat van de 220 leerlingen op de openbare school, er den vorigen dag slechts 52 aanwezig waren, welk getal later nog tot 30 is gedaald, zoo heeft deze voornamenlijk voor de jeugd 200 lastige ziekte nogtans geene slagtoffers ge maakt, daar in die gemeente gedurende de maand julij geen enkel sterfgeval heeft plaats gehad; in welk voorregt ook hebben gedeeld de gemeenten Meille, Nieuwvliet, Sint Anna ter Muitien, Sint Kruis, Waterlandkerkje en Zuidzande. Deze zeven gemeenten tellen te zameu eene bevolking van 5155 zielen." Dingsdag heeft te Tilburg de aanwijzing plaats gehad van het station voor den staatsspoorweg, waarvan de aanbesteding dezer dagen zal plaats hebben. Uit den grooten omvang der gronden, welke clezerdagen in de nabijheid van het te plaatsen station onteigend zijn, leidt men af dat aldaar een atelier voor spoorwegmnteriëel zal op- gerigt worden. Woensdag is weder een goedkuope volkstrein van Amster dam en Haarlem in de residentie aangekomen. Het getal rei zigers vermindert geenszins. Ten negen ure kwamen zij in 1 digte groepen de residentie binnen en verspreidden zich toen naar Scheveningen, het bosch, de stad zelve of hare schoone j omstreken. De aankomst van een 1500 personen op één 1 oogenblik geeft, gelijk te verwachten is, eene buitengewone j drukte. Bij aankomst en vertrek bevindt zich gewoonlijk eene groote menigte aan het stations-gebouw, om de bezoe- kers der hofstad te ontvangen en hen uit te leiden. De heer Benson, president van de republiek van den vrijen I negerstaat Liberia, is gisteren morgen van Amsterdam in de residentie aangekomen. Na een bezoek aan het ministerie van buitenlandsche zaken en dat van marine te hebbengebragt en 11a het merkwaardige der residentie te hebben bezigtigd, heeft 1 hij de reis naar Rotterdam voortgezet, om zich van daar heden j naar Londen te begeven. Kerk- en schootnieuws. De Staatscourant van woensdag bevat eene kennisgeving van den minister van binnenlandsche zaken, dat aan de rijks- kweekscholen voor onderwijzers te 's Hertogenbosch, Haarlem en Groningen in de maand oktober of november e. k. een kursus zal geopend worden tot opleiding van hen, die, reeds in 't bezit zijnde van eene akte van bekwaamheid als huipon- derwijzer, de noodige kundigheden wenschen te verzamelen om het examen ter verkrijging eener akte van bekwaamheid als hoofdonderwijzer te kunnen afleggen. Bij elke der bovengemelde kweekscholen kunnen tien jon gelieden tot het onderwijs worden toegelaten, onder genut j eener rijkstoelage van f 280 te Haarlem en f250 te 's Herto genbosch of te Groningen, ten einde zich daarvoor, onder goedkeuring van den direkteur der kweekschool, voeding, inwoning en bewassching binnen de gemeente te verschaften. Bovendien kunnen kosteloos, doch zonder toelage, tot. de lessen worden toegelaten hulponderwijzers, die in de gemeente zelve op openbare of bijzondere scholen werkzaam zijn, als mede zij, die alleen met het doel om die lessen bij te wonen, zich in de gemeente komen vestigen. Niemand wordt, het zij met, hetzij zonder toelage, tot het onderwijs toegelaten dan na aflegging van een examen, dat op een nader te bepalen dag zal worden afgenomen door den direkteur, bijgestaan door de onderwijzers der kweekschool. De omvang van het examen zal gelijk staan met dien van dat ter verkrijging eener akte van bekwaamheid als hulponder wijzer. De noodige stukken moeten, uiterlijk op den 15 september, franko worden toegezonden aan den direkteur der kweek school, waarbij trien het onderwijs verlangt hij te wonen. Marine en leger. De togt met Zr. Ms. kanonneerboot no. 4 f, kom mand ant de luitenant ter zee le klasse H. D. Slegt, in het belang van de kweekschool voorde zeevaart te Leiden, wordt steeds voort gezet, Over het algemeen ondervinden de pogingen daartoe nog al medewerking en wordt de ekipage overal welwillend bejegend. Jl. zondag van Bommel te Gorinchem ten anker gekomen, bezochten de kweekelingen, die zich aan bojrd van bet vaartuig- bevinden, de verschillende kerken. Vervolgens trokken zij, met het muziek der schutterij aan het hoofd, de straten der stad door en bezigtigden de verschillende merk waardigheden, waaronder ook het kabinet van zeldzaamhe den van den heer Boon'iaier. De sub-kommissie, onlangs in die gemeente gevestigd, met den burgemeester, den heer W. A. Viruly Verbrugge, als voorzitter, onthaalde de kweekelingen buiten de stad op verversèhingen, terwijl later de leden dier kommissie door den kommandant aan boord van het vaartuig ontvangen werden. Naar men wil zouden eenige jongelingen zich reeds tot het aangaan eener verbindtcnis voor Zr. Ms. zeedienst hebben aangemeld. Maandag zou het vaarLuig naar I-Ieüsden en vervolgens naar 's Hertogenboseh vertrekken. De Nieuwe rotterdamsche courant deelt te dien aanzien den volgenden brief mede, gedagteekend Nederhetnert 19 augustus „lk heb de eer UËd. te berigtèn, dat heden Zr. Ms. kanon neerboot no. Li gemeerd is komen te leggen voor het kasteel van den baron van Nagell van Nederhemert. Vele ingezete nen der gemeente hebben liet vaartuig bezocht. De jongelui aan boord hebben het dorp rondgewandeld. Algemeen werd bewonderd hun goed voorkomen, hunne beleefdheid en hun gunstig uitzien; vele ingezetenen maakten de aanmerking, niet te kunnen begrijpen dat in een zoo klein bestek zoo veel kon gedaau en gevonden worden, en dat daarbij het gansche schip zoo keurig netjes in orde was. Morgen, 20 augustus, zullen de jongelui feestelijk worden onthaald op het kasteel. Te betreuren is het, dat ten gevolge van den lagen waterstand de kanonneerboot mogelijk niet te Heusden zal kunnen ko men. Alles wordt door den kommandant in het werk gesteld om dat doel te bereiken, te meer omdat hij zoo gaarne met zijn onderhebbend vaartuig eene stad in Noord-Brabant zoude willen bezoeken, wier inwoners, door hunnen burgemeester daarin voorgegaan, zich onmiddellijk bereid hebben, ver klaard tot een doel mede te willen werken, hetwelk voor ons vaderland in de gevolgen zulk een heilzaraen invloed kan hebben." Volgens partikulier berigt uit Curasao van 22 julij. lag het eskader aldaar ten anker en was nog in afwachting van de order om te repatriëren. De Zeeland en de Djumbi had den bij den laatsten kruistogt naar Aruba en Bonaire eenige averij aan de machine bekomen. Te Curasao heerschten de pokken, maar was de ziekte eenigzins afnemende. De ekipa- giën der oorlogschepen mogten niet aan den wal, uitgenomen de heeren officieren, die men minder vatbaar voor de epidemie achtte; zelfs de machinisten,als zijnde slechts onder-officieren, waren genoodzaakt aan I/oord te blij ven. Men veronderstelt dat de schepen nu reeds op de terugreis zijn. Arnhcourant.) Gemengde bcrigteu. Te Londen houdt men zich veel bezig met den zonderlingen toestand waarin zich een zekere majoor Yeloeston bevindt. Gehuwd zijnde, wilde hij namelijk zijn huwelijk door echt scheiding weder doen ontbinden en wendde zich daartoe tot eene regtbank in Schotland, die hem zijn eisch toewees. Zijne vrouw daarentegen bragt haar eisch tot instandhouding van het huwelijk voor ecu iersche regibank en daar werd ook zij in het gelijk gesteld, zoo dat het thans vrij onzeker is of de majoor getrouwd of wel ongetrouwd is. Jl. zaturdag is de Great Eastern weder van Liverpool naar New-York vertrok ken met ongeveer 900 personen aan boord. Maandag werd te Londen op nieuw een fontein van drinkwater voor het pu bliek geopend bij de St. Clemenskerk in liet Strand. De fon tein is door den heerMarsey, naar een model van Thorwaldsen, gebouwd en door den heer Jozef Bond ten geschenkegegeveu, ter nagedachtenis aan zijne overleden echtgenoot. Jl. vrij dag is te Berlijn een meisje in manskleederen in hechtenis geuonien. Gedurende drie jaren had zij in verschillende fabrieken aldaar als werkman gearbeid. In de kolonie Ommersehans zal eene cellulaire gevangenis worden ge bouwd. Het stoomschip Golden gate, uit Californië, is verbrand; 180 menschen verloren daarbij het leven. Door de verdubbeling der dienst van de britsch-belgische stoombooten van Dover op Ostende zal ook voor Neder land namelijk de gedeelten van Nederland welke van het algemeen verkeer niet zoo goed als uitgesloten zijn 2 maal daags, over Ostende, briefwisseling met Engeland kunnen onderhoudeu worden. Bij de dames hoofd-kommissie te Zwolle voor de verloting van voorwerpen van kunsten smaak ten behoeve der noodlijdenden door den brand te Enschedé, zijn over de zes duizend voorwerpen ingekomen en bijna dertig duizend loten geplaatst. De verloting zal den G sep tember plaats hebben. De koning van Wurtemberg is maandag op zijne terugreis uit 's Gravenhage in 'net strengste incognito te Keulen aangekomen. Na aldaar de vaste brug,

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 1