MIDDELBURGSCHE Nü 100. Donderdag 21 Augustus. Editie van woensdaa; avond 8 ure. Provinciale geldleeiiing vanf320,OO0, De gedeputderde staten van Zeeland maken hekend. daj volgens art. 8 en 11 van liet plan der na te noemen geldlee- ning.op donderdag den 18 september 1862, des namiddags ten één ure, in de raadzaal der staten in de Abdij te Middel burg, in het openbaar zullen worden uitgeloot elf aandeelen, ieder van duizend gulden van de provinciale geldleening van f220,000. voor de verbetering der wegen in de voormalige vierde en vijfde distrikten van Zeeland, om te worden afgelost op primo januarij 1863, met bijbetaling der op dat tijdstip verschenen rente over liet jaar 1862. Middelburg, den 16 augustus 1862. De gedeputeerde staten voornoemd, R. W. v. LIJNDEN, voorzitter. S. VAN DER SWALME, griffier. AAABESXEIIIVG. Op vrijdag, den 29 augustus 1S62. des voorraiddags ten 10 ure, zal, onder nadere goedkeuring door den commissaris des konings in de provincie Zeeland, of. bij zijne afwezigheid, door een der leden van de gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofdingenieur van den waterstaat, in het 1 le distrikt, aan het lokaal van het provinciaal bestuur, te Middelburg, worden aanbesteed: Het door klinkerbestrating vervangen van een gedeelte keistraat op den eersten zijtak van 's rijks grooten weg der eerste klasse no. 3, op Zuidbeveland. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrijving. Het bestek ligt ter lezing aan bet lokaal van liet ministerie van binnenlandsche zaken, aan dat van liet provinciaal be stuur van Zeeland, te Middelburg, en op alle zoodanige plaat sen, alwaar gewoonlijk de bestekken van waterstaatswerken in gemelde provincie ter lezing gelegd worden. Zullende den ?en en 4en d»g vóór de besteding de noodige* aanwijzing in loco worden gedaan, en voorts nadere inlichtin gen te bekomen zijn aan het bureau van den hoofdingenieur van den waterstaat jhr. J. R. T. Ortt te Middelburg en bij den ingenieur T. Bleckmaun, te Goes. 's Gravenhage, 5 augustus 1862. Namens den minister van binnenlandsche zaken, De secretaris-generaal, J. SCIIRöDER. BIMVEXLVMI. middelburg 20 Augustus. Gisteren heeft alhier de verkiezing plaats gehad van een lid van den gemeenteraad, ter vervulling der vakature ont staan door het bedanken van den heer Z. Snijder. Bij de opening der stembus op heden is gebleken dat van de 753 stemgeregtigden slechts 212 hun stembriefje hadden ingeleverd. Twee briefjes waren in blanko, zoo dat het getal geldige stemmen 240 bedroeg. De volstrekte meerderheid was alzoo 121. Daarvan bekwamen de heeren jhr. mr. A. W. Snouck Hurgronje 95, nar. D. A. Berdenis van Berlekom 94, J. C. Ie Nobel 13, A. van den Broecke 11, P. J. de Cloedt 6, J. J. de Kanter, F. Nagtglas en IC. E. Schijf ieder 3, W. A. Donna ar 2, terwijl 10 personen ieder 1 stem erlangden. Er moet alzoo eene herstemming plaats hebben tusschen jhr. mr. A. W. Snouck Hurgronje en mr. D. A. Berdenis van Berlekom. Door de provinciale kommissie van geneeskundig onder zoek en toeroorzigt in Zeeland zijn geëxamineerd en bevor derd tot stedelijk en plattelands heelmeester en stedelijk vroed meester, de heeren A. C. Leunis en I. G. de Waaltot plattelands heelmeester, de heeren L. Augustijn en A. C. Danckaerts. De arrondissements regtbank alhier heeft, bij vonnis van gisteren, het op den laatsten kermisdag revindicatoir gelegd beslag van een karoussel opgeheven, op grond dat het betreft een roerende zaak ter goeder trouw in handen van een derden bezitter, en bezit van roerende zaken voor titel geldt. De zaak is namelijk deze: Door zekeren Bovier was ten jare I860 bij notariële akte verkocht aan B. Leon of de Jong de bewuste karoussel, waarvan de voldoening der koopsom in termijnen zou geschieden en onder uitdrukkelijk beding dat laatstgenoemde den karoussel niet mogt verhuren of ver- koopen alvorens de voldoening der koopsom geheel had plaats gehad. Inmiddels heeft laatstgenoemde vóór de geheele voldoe ning der koopsou), den karoussel verkocht aan de vrouw van Zitman te Vlissingen, onder wiens handen het beslag als be zitter was gelegd. De kommissarisdes koningsin deze provincie heeft tot be waarder in het kantonnaal huis van bewaring te Oostburg aangesteld den gemeente-veldwachter. Aan den vorigen bewaarder, Pieter Scherens genaamd, is eervol ontslag ver leend. Deze stond dezer dagen voor de arrondissements regt- ank alhier teregt, ter zake van het op den 7 april laten ont- lappen van eene aan zijne bewaring toevertrouwde vrouw rij gaven daarvan mededeeling in hetnommer onzer courant 'ah 12 april). De regtbank heeft hem onlangs van alle regts- 'vervolging te dier zake ontslagen. De officier van justitie heeft echter tegen gemeld vonnis ho»jger bproep aangeteekend. Binnen kort kunnen wij alzoo de behandèling dier zaak voor het provinciaal geregtshof van Zeeland te gernoet zien. Door het bedanken van den heerP. Lagaaij voor de benoe ming tot lid van den gemeenteraad teVlissingen, had gisteren weder eene verkiezing in die gemeente plaats. Bij de heden plaats gehad hebbende opening der stembus is gebleken dat waren ingekomen 179stembiljetten,waaronder 1 van onwaarde. Het getal geldige stemmen bedroeg alzoo 178 en de volstrekte meerderheid 90. Er waren uitgebragt op de heeren J. B. de Grooff 72, J. C.Ockers 52, IC. Blonk 23 stemmen, terwijl de overige op acht verschillende personen verdeeld waren. Er moet dus eene herstemming plaats hebben tusschen de heeren J. B. de Grooff en J. C. Ockers. Omtrent de schade vrijdag door de stoomboot Stad Goes bij 's Gravendeel aan twee vaartuigen toegebragt vernemen wij nader het volgende De stoomboot kwam het eerst in aanraking met een engel- sche brik en berokkende daaraan eenige schade welke op om streeks f200 begroot wordt. Toen de stoomboot van dit schip vrij kwam, liep zij met zoo veel geweld tegen een tjalkschip, dat dit oogenblikkelijk zonk. De bemanning had naauwelijks tijd zich te redden. Door de hulp die de stoomboot nu aan het gezonken schip verleende werd het tegen den kant ge- bragt waardoor men de lading kon redden. Deze bestond uit meubelen enz., aan den pruissischen gezant te 's Gravenhage toebehoorende. Zijn we wel ingelicht dan is aan de direktie van de stoomboot een schadevergoeding van f3000 gevraagd. In de Nieuwe rotterdamsclie courant lezen we daaromtrent nog het volgende: „Toen het stoomschip het zoogenaamde Mallegat was bin nengevaren bevond zich de brik daar met den kop om de west, kort onder den wal, als of zij daar ten anker lag. Toen de stoomboot echter zeer kort genaderd was, geraakte de brik eensklaps achterwaarts in beweging en dreef met haar achter schip op de stoomboot. „Van de brik moet alleen het roer gebroken zijn doch de stoomboot heeft vrij aanzienlijke schade aan verschansing, loopplank enz. Op het zelfde oogenblik van het ongeval was er een scheepje met meubelen geladen in de onmiddellijke nabijheid, dat, toen brik en stoomboot van eikanderen vrij waren, weder met de laatste, die middelerwijl de machine had gestopt, in aanrakingkwam. Het vaartuigje kreeg daarbij niet veel a\avij maar kantelde en is dien tengevolge gezonken. De opvaren den zijn dadelijk op de stoomboot overgegaan. „Men verneemt dat liet scheepje bereids den volgenden dag geligt en naar eeue der in den omtrek gelegene werven ge- bragt is." Men schrijft ons uit Schiedam van 17 augustus „Een ontzettend voorval heeft dezen middag onze stad in beweging gebragt. Een matroos van een ilaliaansch schip ge raakte in twist met een schiedammer, Klein geheeten en schipper van beroep, en stiet hem met zoo veel woede een dolk in den hals, dat de punt van het wapen aan de tegenoverge stelde zijde uitkwam. De gewonde stortte neder er. gaf geen vijf minuten later den geest. Natuurlijk wendde men dadelijk pogingen aan, om den moordenaar te vatten, die echter in liet water sprong en zwemmende zijn schip trhehtte te bereiken. Men roeide liern na en wist een touw zoodanig om zijn lig- chaam te werpen, dat hij daarin gevangen en naar den wal getrokken werd, waar hem eene niet malsche behandeling van de zijde der zamengevloeide menigte wedervoer. Intusschen was de policie ter plaatse verschenen en bragt den moordenaar, öf omdat hij te zeer mishandeld was om te kunnen gaan, óf om hem aan de oogen van het volk te onttrekken en erger tooneelen te vermijden, in een mand als een zieke die naar het gasthuis vervoerd wordt naar de policiewacht, waar hij voorloopig in bewaring wordt gehouden." Jonkheer mr. P. J. Elout van Soetervvoude heeft in de Go- rinchemsche courant kennisgegeven van zijn voornemen om als lid der tweede kamer zijn ontslag te nemen. Hij rigt zich oji deze wijze tot de kiezers „Voor ruim negen jaren aanvaardde ik, reeds in werkzame ambtsbetrekking geplaatst, bij liet besef van kleine kracht, niet dan schoorvoetende den mij door u opgedragen last. Ik deed het in de hoop, dat niet alleen de in 's lands vergadering bereids zoo uitnemend vertegenwoordigde christelijk-histori- sclie rigting, maar dat ook de getalsterkte barer leden van invloed kon zijn op de dierbaarste belangen van Nederland,. Toen later die eervolle last twee uialeu is hernieuwd, heb ik gepoogd voort te gaan met de vervulling van dubbele pligten. Eene geschokte gezondheid maakte dit reeds sedert eenigen tijd moeijelijk en vergunt mij thans niet dit langer naar be- liooren te doen. Dankbaar waardeer ik daarom, dat het anders pijnlijk besluit, waartoe ik ben gebragt, veel verligt wordt door de weder optreding in de staten generaal van den geëer- den leider onzer rigting, ineer dan iemand geroepen om met zegen en goed gevolg de tolk te zijn van onze beginselen. „Ik neem tegen de opening der volgende zitting, zoo dat uw distrikt geen dag zij zonder zijne vertegenwoordigers, mijn ontslag als hd van de tweede kamer der staten generaal. „Ik mag dit echter niet doen zonder u mijne opregte erken telijkheid te betuigen voor uw vertrouwen en welwillendheid, bovenal voor de gebeden die mij geschraagd hebben. „Ik mag het ook niet zonder openlijk Gode dank te bren gen, die het mij gaf in zwakheid, maar, zoo ik hoop, met eenige naauwgezetheul, zonder ommezien althans, trouw te blijven j aan de beginselen, wien alleen ik op een gewigtig standpunt inijne roeping was verschuldigd. „Ik doe het eindelijk niet zonder's Heeren besten zegen over u, over ons dierbaar vaderland en onzen geëerbiedigden koning af te bidden." Huts ter Noot, 's ITage, 7 augustus 1S62. Z. M. de koning van Wurtemberg heeft maandag ochtend de residentie verlaten en zich over Rotterdam en Utrecht naar Duitschland begeven H. M. de koningin vergezelt haren vader tot Emmerik. Men schrijft uit IlarlingenWij hebben niet te klagen over de spoorwegzaken, voor zoo ver betreft de werken van hier tot Leeuwarden want behalve dat men voortgaat met den aan voer van materieel (dezer dagen arriveerden weder 4000 a. 5000 beuken dwarsleggers, benevens 1200 gekreosoteerde), is men ook begonnen aan de spoorbrug over de vaart naar Bols- ward. Men verontrust zich echter over den weinigen voortgang welke gemaakt wordt met den weg LeeuwardenGroningen. In het vierde verslag van de kommissie voor de staatsspoor wegen wordt niet gesproken over het beloofde naauwgezette onderzoek der voorgenomen en door velen gewenschte rigting. Wat beduidt dit? En het is heden toch de 2e verjaardag der aanneming van de spoorwet. (Ami. courant.) De werkzaamheden voor de spoorweg!ij n UtrechtZwolle worden met kracht voortgezet. Reeds is men met het leggen van de aardebaan gevorderd tot in de gemeente Oldenbroek, op ongeveer een uur afstand van Zwolle. Verder heeft men een aanvang gemaakt met het daarstellen van duikers en andere kunstwerken aan de overzijde van de rivier denIJssel. (Handelsblad.) Naar wij uit eene goede bron vernemen zal er, in het laatst van de volgende maand, te Amsterdam eene algemeene bij eenkomst plaats hebben van uederlandsche hoofdonderwij zers der gymnastiek, met het doel om éénheid te brengen in genoemd vak en de belangen van het. gymnastiek onderwijs in Nederland zoo veel mogelijk te behartigen. Op den voor grond zal staan, om dat onderwijs vooral te doen uitgaan van een intellektuëel-organischen grondslag. (iV. dagbl. van 's Gravenh Bcnoenitnifen cn besluiten. I.EGUH. Op verzoek eervol ontslag uit de militaire dienst verleend aan den lslen luitenant van het 5de regement dra gonders, jhr. G. F. van de Poll. Benoemd bij het 4de regement dragonders tot lsten luite nant (naar ouderdom van rang) de 2de luiteuant H. J. P. Schrassert Bert, van het korps. Kerk- en sckoolnieuivs. Te Dordrecht is tot predikant bij de evangelisch luthersche gemeente beroepen de heer J. W. Beversen, te Kampen. JTfarlne e» leger. Uit het kamp bij Milligen wordt ons onder dagteekening van IS dezer het volgende gemeld „De twee eerste dagen zijn besteed aan exercitiën in de liniesehool regeineutsgewijze en 's namiddags aan oefening in het tiraljerende twee volgende dagen werd aan elk regement infanterie een eskadron en eene sektie artillerie toegevoegd en regementsgewijze gemanoeuvreerdde 15e, kerkdag voor de roomsch katholieken, werd bovendien besteed tot het houden van inspektien over kleedingen wapening. „Zaturdag was bestemd tot manoeuvres in het vuur door de brigades tegen over elkander uit te voeren en waarbij eene taktische vooronderstelling tot leiddraad was opgegevenom het slechte weder is echter deze oefening afgekommandeerd. Tegen den middag het weder opgehelderd zijnde, werden de troepen oin l£ uur verrast door het hooren slaan en blazen van alarm. Zoo spoedig mogelijk kleedde zich een ieder in marschtenue en schaarde zicli voor het front de bandière. De prins, opperbevelhebber, was korte oogenblikken na bet slaan van alarm voor het front verschenen, reed de linie in galop langs en gaf zijne hooge tevredenheid te kennen aan die kom-

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 1