oogenblikken later zag men op straat de hevigheid der mid delen welke tot ontkoming waren aangewend bedwelmden, bebloeden en gewonden, gedeeltelijk ontkleed of met ge scheurde plunje aan het lijf. vond men daar nederliggen. Het getal der gewonden is onbekend maar moet zeer groot zijn; ook spreekt men van enkele dooden. De regering heeft een berigt doen aanplakken, waarin gemeld wordt dat een steen of kogel, door een blaaspijp geworpen en een ruit verbrij zeld hebbende, eerst op den rand van het raam, toen op een biechtstoel en eindelijk op den grond gevallen is. waardoor men drie achtereenvolgende malen een gekraak heeft ineenen te hooren. Het gebouw behoeft in geenen deele iets te duch ten. Dit berigt heeft echter de inwoners weinig gerust gesteld men zegt in den laatsten tijd herhaaldelijk het breken van ruiten zonder bekende oorzaak te hebben zien plaats hebben, zoo dat een onderzoek zeer gewenscht wordt. Verkoopingen en aanbestedingen. LI. vrijdag zijn ten verkoop alhier aangeboden de volgende perceelen: I. Êen hofsteedje, genaamd Rusthof, met huizing, bakkeet. schuur, en verderen timmer, boomgaard en hovenie ring. staande en gelegen in den Nadorst, buiten de Koepoort, onder Middelburgs ambachten, wijk S. no. 9, groot 1 bund. 34 roed. SO ell. Verk. voor f 4127. li. 47 roed. 60 ell. weiland, onder de gemeente St. Laurens. Verk. voor f430. 111.17 roed. 97 ell. bouwland, mede aldaar. Verk. voor f250. Meteorologische waarn'emingen, gedaan op 's rijks wei f te Vlissingen, des middags 12 ure. Augustus 1862. Wind - |1 Laagste s te u O* y "Si 5f I tem pe rat. Aanmer- 3 4= go |gd ij "9 'a i a en verschil Q só 2 js g 3 so met de fClïl-Q 671 s W 1 5.-3 I 5? co hoogste. 10 West. 3.5 761.8 j 17.6 0.74 11.02! 0.2 bew. heijïg. 11 W.X 7 765.0 117-6 0.74 11.02 0.0 ligt bewolkt. 12 Z.c w. 3 766.8 19.4 0.74112.32 0.0 ligt bewolkt. 13 West. 3.5 7633 18.6 0.69 10.82 0.0 ligt bewolkt. 14 W. t.N. 2.5 757-8 20.5 0.6S 11.95 0.0 ligt bew. reg. 15 O. ZO. 3 758.5 19.4 0.79 13.06 3.7 16 O. ZO. 1 756.3 [19.3 0.86 14.44)12.2 bew. betr. heij. TThenwomeierstaml 16 aug. 's morg. 7 u. 65 'smidd. 1 u. 70 's av. 11 u. 64 gr. 17 's morg. 7 u. 64 's rnidd. 1 u. 70 's av. 11 u. 63 gr. 18 's morg. 7 u. 64 's midd. I u. 64 gr. Gemeenteraad van Vlissingen. Zitting van 16 augustus. Waarnemend voorzitter de heer Uyttenhooven, wethouder. De werkzaamheden van den sekretaris worden verrigt door den heer T. C. Dommisse, griffier. Afwezig de heeren Callenfels, Wels, Mestdagh en van Uije Pieterse. Na voorlezing en goedkeuring der notulen van het in de vorige bijeenkomst verhandelde, maakt de voorzitter aan de vergadering bekend dat bij burgemeester en wethouders eene missive is ingekomen van den heer P. Lagaay. Uit de voor lezing dier missive blijkt dat die heer om verschillende voor hem bestaande redenen moet bedanken voor de hem te beurt gevallen eervolle benoeming tot lid van den gemeenteraad. Daar er dien ten gevo'ge weder eene verkiezing van een raadslid zal moeten plaats hebben, wordt op voorstel des voor zitters overgegaan tot het benoemen van een stembureau. Terwijl de voorzitter en sekretaris met de heeren Hector en van der Hijden zich met de opname der stemmen heiasten, worden hij afzonderlijke stemming tot leden van het stem bureau verkozen de heeren Winkelman met 7 en van Uije Pieterse met 8 stemmen, en als plaatsvervangers de heeren Ruysch en san dev lTijden. ieder met 7 stemmen. Vervolgens zijn overgelegd de volgende rekeningen a. Van het arm-gast- en weeshuis, groot in ontvang f76.97U,47, in uitgaaf f76.969,05*. goed slot f 1,41 J.Bij de beraadslaging verklaart de heer Hector in hoofdzaak geene bedenkingen te hebben, hoewel hij, gelijk hij vroeger reeds meermalen heeft aangevoerd, de verschillende posten zou wenschen gestaafd te zien door behoorlijke bewijzen. Hij heeft echter ééne aanmerking, n. 1. dat f 300 meer als rente op het grootboek van nationale werkelijke schuld is inge schreven, zonder dat uit de rekenin r eene dusdanige venneer- tiering van het kapitaal blijkt. Op voorstel des voorzitters is besloten de rekening goed te keuren,behoudens eene bij voeging als noot van een post waarbij de vermeerdering zal worden omschreven en waardoor aan het verlangen van den heer Hector zal zijn voldaan. b. Van de diakonie tier evangelisch luthersche gemeente, waarvan de ontvangsten bedragen f1214,27de uitgaven f 920,84$, sluitende met een goed saldo van f 293,43. Zon der nadere beraadslaging goedgekeurd. c. Van de bank van leening, in ontvang f79,775,21 in uitgaaf f78,925.89j, saldo in kas fSL9,32. Daar bij de armbesturen geene bedenkingen tegen deze rekening bestaan, is zij dadelijk goedgekeurd. d. Van de kommissie van toezigt over de kalikotsfabriek, zijnde in ontvang f 241,03, in uitgaaf f 122,73. goed slot f 118,30. Behoudens eene wijziging in de redaktie, op voovstel van den heer Elector, is ook deze rekening goed gekeurd. e. Van de teekenschool. groot in ontvang f304.50, in uitgaaf f 231.90$, goed slot f 72,59$. De heer Hector heeft be zwaar tegen den vovm waarin deze vekening is opgemaakt, omdat daarop niet voorkomen de saldos van vorige jaren ad f 175,60$, hetgeen in strijd is roet de algemeen ten opzigte van rekeningen bestaande gewoonte. Daar ook de heeren Schmidt en Ruysch de bedoelde saldos op de onderhavige rekening niet voldoende verantwoord achten, in tegen overstelling van den voorzitter die aanvoert dat het saldo blijkt uit de rekening van het vorig jaar en weder blijken zal uit de begrooting voor het volgende jaar, is besloten de rekening terug te zenden. Van de kamer van koophandel, bedragende in ontvang f 300,52$. in uitgaaf f 299,57$, sluitende met een goed slot van f,95. Zonder beraadslaging goedgekeurd. g. Van de begraafplaats, waarop alleen de ontvangsten staan vermeld, tot een bedrag van f 592,40. Goedgekeurd. h. Van den koudekerkschen straatweg over 1861, bene vens de begrooting voor 1862. De rekening bedraagt in ont vang f 1352,52, in uitgaaf 1-79,90J, goed slot 872,61 daar van is in kas gelaten f 172,61$, terwijl f700 is uitgekeerd. Do begrooting bed raagtinkomsten f956,51$,uitgaaff 227,86, saldo f 728.65$. Beide stukken zijn met algemeene stem men goedgekeurd. De voorwaarden voor de verpachting van den tol op den middelburgschen straatweg zijn, op daartoe gedaan voorstel, vastgesteld op den zelfden voet als voor het loopende jaar. Is ingekomen een voorstel van de kommissie voor de Zee- hondenwerf, dat door haren voorzitter, den heer Winkelman, nader wordt toegelicht. Het betreft het verkrijgen eener mag- tiging om te beschikken over nog eene som van f 700 a f 800, tot eene noodzakelijke verlaging en verlenging der helling, alsmede tot aankoop van hout enz. Na eenige diskussie is met algemeene stemmen besloten het gedane voorstel in te willigen. Van de kommissie van töezigt en beheer over de gasfabriek zijn ingekomen de volgende voorstellen a. Daar de boven-voorkamer van de woning des direkteurs uit hoofde van het sterke zonlicht bijna onbewoonbaar is, en de zon nadeelig is voor de ramen enz. van dat gebouw, linnen zonneschermen te doen vervaardigen, waarvan de kosten f 40 a f 50 zullen bedragen. De heer Ruysch meent dat houten jalousiën boven linnen schermen de voorkeur verdienen, als veel duurzamer zijnde; de heer Winkelman gelooft dat linnen schermen bij de noo- dige zorg ook nogal duurzaam en zeker minder kostbaar zijn, waarna het voorstel met algemeene stemmen is goedgekeurd. b. Om overeenkomstig art. 15 der instruktie voor den direkteur der gasfabriek, diens borgtogt vast te stellen, en wel met het oog op den stand der fabriek, op eene som van f 3000. Ook dit voorstel is met eenparige stemmen goedgekeurd. De kommissie voor het belastingstelsel brengt, bij monde van den heer Schmidt, rapport uit omtrent het in hare banden gestelde voorstel van den kontroleur der plaatselijke belas tingen, strekkende tot het benoemen als buitengewone kom miezen bij die administratie van eenige daarbij genoemde rijks kommiezen. in plaats van eene vervulling der vakature, bij liet personeel voor de gemeentebelasting bestaande. Daar het voorstel zich, in liet belang eener goede kontrole en ook ten opzigte der verligting van de dienst der plaatselijke kommiezen. nogal aanbeveelt, heeft de kommissie de bedoelde aangelegenheid ten zeerste overwogen. Het gevolg hiervan is echter dat zij tegen de inwilliging van het voorstel moet adviseren. Bij dat voorstel toch wordt de weg geopend tot eene belangrijke afwijking van den gewonen regel om uitslui tend gemeente-ambtenaren voor gemeente-betrekkingen te bezigen. Tot zulk eene afwijking vermeent zij niet te mogen medewerken, 1. omdat daardoor baars inziens het eigenaar dige der gemeentehuisliouding zou worden weggenomen 2. omdat zulk eeneafwijkingongevalligmoet wezen aan de belas tingschuldigen die zeker liever met gemeente- dan met rijks ambtenaren zullen te doen hebben, en 3. omdat het eer gevoel der gemeente-ambtenaren lijden zal zoo zij in hunne dienst worden bijgestaan door lieden die vreemd zijn aan den kring waartoe zij behooren. Op grond van een en ander be veelt de kommissie eene vervulling der bestaande vakature op de gewone wijze ten zeerste aan. Naar aanleiding van het verder door den kontroleur voor gestelde tot agreatie van twee rijks kommiezen speciaal als voeijers van dranken, heeft de kommissie geineend dat er werkelijk behoefte bestaat aan een assistent voor den met die aangelegenheid reeds belasten eersten gemeente-kommies. Daarom geeft zij in overweging het dagelijksch bestuur uit te noodigen onder de gemeente-kommiezen, zoodra deze vol tallig zullen zijn, om te zien naar iemand die bewijzen kan de vereischte theoretische en praktische kennis te bezitten tot waarneming der betrekking van assistent-roeijer en houtme ter tevens, waarvoor hem eene billijke verbooging zijner jaarwedde zou behooren te worden toegestaan. De kommissie herinnert voorts aan den in haar rapport van 11- april medegedeelden wenk van den kontroleur, dat het bij de in werking treding van de Verordening ter bevordering van de inning der belasting op het geslagt, vermoedelijk zeer doel treffend zal worden geacht rijks kommiezen door agreëring voor de plaatselijke belastingen ten dezen te doen medewer ken. Zij heeft bare raeening hieromtrent reeds in dit rapport doen kennen, namelijk wat betreft het niet oorbare van het bezigen van mindere rijks-ambtenaren voor de gemeente dienst; doch zij wil echter niet beweren dat er geen behoefte zou kunnen zijn aan de plaatsing van nog één kommies, maar meent in tegendeel, dat, zoo het dagelijksch bestuur van de dringende noodzakelijkheid tot plaatsing van nog een kom mies tuogt overtuigd worden, het behoorde te worden uitge nood igd casu quo daartoe een voorstel te doen. Ten slotte bespreekt de kommissie het laatste voorstel in de missive van den kontroleur, om den kommies 3e klasse B. Z. Rens tot de 2e klasse te hevorderen. De redenen welke tot het voorstel hebben geleid, goede dienstvervulling door den bedoelden kommies, waren der kommissie aangenaam en strekken ter aanbeveling tot eene bevorderingmaar drie van de vijf leden der kommissie vonden geen vrijheid het voorstel te ondersteunen, omdat bij inwilliging zou worden afgeweken van de normale regeling met betrekking tot de getalsterkte der onderscheidene klassen. Na het uitbrengen van dit rapport, hetwelk de dagteeke- ning draagt van 15 julij jl.. gaat de heer Schmidt, namens de zelfde kommissie, over tot de voorlezing van een tweede, ge- dagteekend 12 augustus. Daarin zegt de kommissie dat, na de vaststelling van het nu uitgebragte rapport, de kontroleur verzocht heeft zijne missive dd. 14 april nader te mogen toelichten. Het is der kommissie uit een daarop gevolgd onderhoud met den kon troleur gebleken, dat hij uit eene of andere omstandigheid aan leiding had gekregen of genomen tot de onderstelling dat de kommissie de juiste strekking van zijn voorstel niet had be grepen, voor wat betreft de agreatie van rijkskommiezen voor de gemeentedienst. Uit de gedachtenwisseling welke daarop tusschen de kommissie en den kontroleur over de onderwer- pelijke zaak jilaats bad, werden hem de argumenten bekend, welke door baar tegen zijn voorstel werden aangevoerd, het geen oorzaak was dat vele dier argumenten in een door den kontroleur geschreven brief werden bestreden, zonder dat hij van het rapport zelf kennis droeg. De kommissie althans het meerendeel barer leden bij baar uitgedrukt gevoelen volhardende, geeft echter gaarne kennis van bet door den kontroleur, ingevolge gedane uitnoodiging, op schrift aange voerde ter verdediging van zijn voorstel. Ten opzigte van dit schrijven spreekt de kommissie geen oordeel uit. hoewel zij zich voorbehoudt om individueel baar gevoelen uit te bren gen, al ware dit ook bier of daar niet in overeenstemming met hare eerste gemeenschappelijke opinie tegen de aanname van het meermalen besproken voorstel van den kontroleur. Vervolgens geeft de zelfde raj>porteur voorlezing van een uiterst uitvoerig schrijven van den kontroleur, waarin deze zijn voorstel, met redenen omkleed, toelicht en verdedigt tegen de daarop gemaakte bedenkingen; terwijl tenslotte wordt voorgelezen eene ministeriële beschikking, in antwoord op de vraag of. en zoo ja op welke wijze rijksambtenaren ge meente-dienst mogen verrigten. Na der kommissie, namens de vergadering, voor hare vele betnoeijingen in deze dank te hebben toegebragt, stelt de voorzitter voor.de voorgelezen stukken neder te leggen ter grif fie en de beraadslaging daaromtrent tot de volgende vergade ring aan te houden. Dit voorstel is met algemeene stemmen goedgekeurd. Nog is ingekomen een brief van regenten over het arra-gast- en weeshuis, waarbij de bewilliging van den raad wordt aan gevraagd tot de opname volgens de voorwaarden overeen komstig het tarief als halve provenier in het gasthuis van J. Hollem, gepensionneerd soldaat van het oost-indisch leger, die vroeger als wees in het voomsch-katholiek weeshuis is verpleegd geworden. Daar het reglement voorschrijft dat men minstens 10 ach tereenvolgende ja'en in de gemeente moet hebben gewoond om als provenier tekunnen worden opgenomen, stelt de voor zitter voor omtrent deze aanvraag van het reglement af te wijken en den persoon van J. Ilolleui als halven provenier in het gesticht op te nemen. Dit voorstel is met algemeene stemmen goedgekeurd en daarna de vergadering gesloten. KÜITENLAA7». Algemeen overacigt. Wij willen heden ons „overzigt" beginnen met eene algemeene beschouwing van den toestand dien de laatste ge beurtenissen in Italië hebben doen ontstaan en beproeven ons daarvan, voor zoo ver de verwarde berigten zulks toelaten, eene zoo duidelijk mogelijke voorstelling te vormen. Merken wij dan vooreerst op dat Rome vrij rustig is; wel heerscht er eenige agitatie doch, moge er heden eens een bom worden ge worpen in de bureaux van redaktie der Usservatore romano, mogen er morgen eenige driekleurige vlaggetjes worden ver toond en overmorgen een paar revolutionaire proklamatiën op de muren worden gehecht, dit alles blijft zonder gevolgen, en het punt waarom de tegenwoordige gebeurtenissen zich bewe gen is vrij rustig te midden van de stormen die zich aan den italiaansehen hemel voordoen.De paus schijnt zich evenmin bijzonder te bekommeren omtvent hetgeen rondom lieiu voor valt. het zij omdat hij thans het „non possunt" op het „non possumus" doet volgen, het zij omdat hij ten volle vertrouwt oj) de fransche bezettingstroepen, het zij eindelijk omdat hij gewoon is geraakt aan vle halfslagtigheid van zijn toestand. Hij heeft zijne vroegere gewoonten hervat en wanneer men hem na zijne siesta ten vijf of zes uren zijne dagelijksche wandeling ziet doen rondom de stad op de meest eenzame wandelingen, dan moeten wij ons even veel verwonderen over deze althans schijnbare onbezorgdheid als over het voort durend plaats hebben dezer wandelingen zonder dat Pio nono op den een of anderen dag door den een of anderen wordt opgeligt, waardoor Rome zonder paus zou zijn. In allen gevalle schijnt hiervoor geene de minste bekommering te bestaan en de eenige aardigheid die men zich zijdelings tegen den heiligen vader veroorlooft is het aanklceden van honden in pausselijke kleuren, wit en geel, welke men door de stad laat loopen en die dan met veel moeite door de policie worden opgevangen. Wat de fransche bezettingstroepen betreft, deze schijnen, na gedurende eenige dagen door den pausselijken staat heen en weder gemarcheerd en eenige versterking te hebben ont vangen, thans bedaard de gebeurtenissen af te wachten. Sicilië is met een net van kruissers omgeven en de koninklijke troe pen trekken Garibaldi op eenigen afstand in het binnenland achterna. De ontmoeting van eene afdeeling garibaldianen met de koninklijke troepen blijkt geheel aan eene noodlottige toevalligheid te moeten worden toegeschreven en wordt waar schijnlijk door beide partijen thans evenzeer betreurd. Het ministerie Ratazzi bevindt zich echter in de meest moeijelijke positie. Plet programma bij zijn optreden was „door Venetië naar Rome te gaan." Wat is er sedert gebeurd Hetgeen te Sarnico is voorgevallen vertoornt den heer Ratazzi. Men keert zich nu naar de zijde van Rome, en wederom ver toornt zich de heer Ratazzi. Er is welligt iets zeer begrijpelijks iu deze houding, voor velen echter is die begrijpelijkheid niet groot. Victor Emmanuel heeft zich, in plaats van zijn stand punt te kiezen boven alle partijen, tegenover de revolutie, welke toch nog zeer populair is, geplaatst en zich in den strijd

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 2