MIDDELBURGSCHE C 0 I J R A N T. N0- 99. Dingsdag 19 Augustus. 1862. Editie van maandag avond 8 ure. middelburg 18 Augustus. Wij herinneren onzen lezers (lat morgen de verkiezing zal jdaats hebben van een lid voor den gemeenteraad alhier. De Nederlandsche handelmaatschappij heeft vijf schepen bevracht, waaronder twee voor Amsterdam, een voor Rotter dam, een voor Schiedam en een voor Middelburg, zijnde het barkschip Baron van Heemstra, gezagvoerder F. Nepperus Fz. Men schrijft ons uit Axel 15 augustus „In den vroegen morgen heeft de ambtenaar bij 's rijks direkte belastingen G. zich door middel van een scheermes het leven benomen. De oorzaak tot die daad is onbekend." Men schrijft ons uit 's Gravenhage van 16 augustus: „De Napoleonsdag. 15 augustus, heeft nu voor de tweede maal de eigenaardigheid, dat hij mij noodzaakt de kat de bel aan te binden. Verleden jaar haalde ik inij de ongenade der katholieke organen op den hals door te verklappen dat mgr. Vecchiotti, de pausselijke nuntius, drie dagen vóór dat tijd stip deze residentie verlaten had, vermoedelijk om niet tegen woordig te zijn bij het Te Deurn, hetwelk, ter gelegenheid van den naamdag van Napoleon, in de kerk aan den Boschkant alhier zou gezongen worden. De vriendschap tusschen Rome en Parijs was toch op dat oogenblik niet van de warmste. Thans ben ik genoodzaakt eene rektifikatie te maken op het berigt, dat de meeste bladen heden bevatten, dat lietTe Deum op gisteren is bijgewoond door het corps diplomatique. Het is maar eene kleine korrektie, want in die nieuwstijding is alleen liet woordje „niet" vergeten. O spel van het lot! de nuntius en de heer Carutti, gezant van den koning van Italië, de twee polen der tegenwoordige politieke batterij, waren de eenige diplomaten, die de plegtigheid met hunne tegenwoor digheid vereeiden; al de anderen schitterden door hunne afwezigheid, met uitzondering natuurlijk van den franschen gezant. Ofschoon dit laatste wel van zelf spreekt, dien ik het er toch bij te voegen, anders wordt mij (lit verzuim weder als eene onwaarheid toegerekend, die men niet zou nalaten veel breeder uit te meten dan de zaak waard is. Van nederlandsche zijde was de hofmaarschalk jhr. H. M. C. Clifford tegen woordig. „Aan het op den Napoleonsdag gebruikelijke officiële diner, dat de fransche gezant gisteren gaf, werden twee toasten uit- gebragt, de eene door onzen minister van buitenlandsehe zaken op den keizer der franschen, (1e andere, in antwoord daarop, door den gezant, graaf de Sartiges, aan de bevriende mogendheden. „Mijn berigt over de zending van den heer van Bosse naar Parijs, heeft aan het Nieuwe dagblad van 's Gravenhage gele genheid gegeven om te blijven volhouden, dat men te Parijs gestemd was tegen het optreden van dien lieer als onderhan delaar en hem niet zou ontvangen. Intusschen is de heer van Bosse op veis gegaan en ik kan u verzekeren, dat hij reeds herhaalde konferentiën met dc fransche staatslieden heeft ge had. In zoo verre kan het Nieuwe dagblad echter gelijk heb ben, dat de heer van Bosse niet zal terugkeeren met een trak taat in den zak. en wel in de eerste plaats omdat hij alleen gezonden is om de „grondslagen" voor een traktaat te beramen en te bespreken, maar ook ten andere otndat het wel schijnt dat Frankrijk zijn eisch, namelijk vermindering van deakcijn- sen op den wijn. niet zal laten varen, terwijl wij van onze zijde op dit punt niet of althans zeer bezwaarlijk kun nen toegeven." Terwijl de toestand van Rusland en de krisis die het thans doorleeft belangrijk kan worden genoemd voor geheel Europa, zal zeker door velen met belangstelling worden ver- nomen, dat een tijdschrift zal worden uitgegeven om aan dit groote rijk van zeventig inillioen mensehen het nevelachtige te ontnemen dat daarover nog verspreid ligt. De prins Dolgo- roukow zal eene revue uitgeven te Brussel, onder den titel van Le Véridique", waarin de gebeurtenissen van den dag met betrekking tot Rusland beschouwd, de gebreken van admi nistratie en regtstoepassing aangewezen en levensschetsen ge geven zullen worden van tijdgenooten, die zich in eenig op- zigt mogten hebben beroemd gemaakt. Met belangstelling kunnen de vertoogen van dezen bekenden balling omtrent zijn vaderland, dat hij verliet om de vrijheid van spreken en schrijven te behouden, worden te gemoet gezien. Jl. vrijdag zeilde de stoomboot Stad Goes, bij 'sGravendeel, tegen de engelsche brik John Wirbartaan en bragt daaraan groote schade toe. Toen de boot weder vrij was liep zij legen een tjalkschip, dat van Brussel kwam en met liet meubilair van den pruissisehen gezant te 's Gravenhage beladen was. De brik zonk onmiddellijk en de toegebragte schade is zeer aan zienlijk. De bemanning had ter naauwernood den tijd zich te redden. Uit het Nieuwediep wordt den 14 dezer gemeld, dat de werkzaamheden aan den spoorweg, vooral die aan het te gra ven bassin en aan de draaibrug over de fortgracht, met voor- beeldeloozen spoed vorderen. Men schrijft u>it Schoonhoven van 13 augustus. Met het ooft hetwelk een niet onbelangrijke tak van lande lijke opbrengt in den Alblasser- en Krimpenerwaard uitmaakt is het gunstig gesteld. De peerenboomen en die der steen vruchten, door ongemeen zacht voorjaarsweer begunstigd, waren reeds vroegtijdig ontwikkeld, Toen de weersgesteld heid eene geheele verandering'onderging, waande men den oogst mislukt. Intusschen was dit*1 vrees voorbarig, daar de opbrengst boven verwachting zeer gezegend is uitgevallen. De openbare verpachtingen hebben allervvege een hoog cijfer bereikt. Onverminderd de ruime opbrengst wei den alle soor ten, vooral fijne vroege peren van f 3,50 tot f 6,50 per mud, meerendeels tot verzending gretig afgezet. Vroege zooge naamde Sint Jacobs appelen zijn evenzeer tot verzending naar Engeland gezocht en gelden van f2,25 tot f3,50 de mud. Alle overige late soorten van appelen en peren beloven een uit muntende opbrengst. (iV. rotter d. courant.) Iterk- cn school nieuws. Donderdag 11., 14 augustus, is te Haarlem (Ie 47e reünie der waalsclie kerken geopend met eene godsdienstoefening, onder leiding van dr. A. Pierson, die naar aanleiding van I Cor. 9 27 en Matth; 13 57 tot onderwerp zijner rede genomen heeft de moeijelijkheid verbonden aan de evange- lie-prediking, gegrond zoo wel op de gemoedsgesteldheid dei- predikers als op de gezindheid der hoorders. Drie en dertig leden wonen de vergaderingen bij, waarin vele belangrijke zaken zullen behandeld worden. Naar men verneemt zou de heer Durand, predikant te Vevay, beroepen tot predikant bij de waalsehe gemeente te 's Hage, voor die beroeping bedankt hebben. Marine cn leger. Üe onlangs benoemde 2e luitenants bij de mariniers J. L. Cadet en T. Hansen zijn ingedeeld bij liet gedeelte van het korps te Vlissingen, en J. H. van Wely bij het gedeelte van het korps te Willemsoord. Koloniën. De laatst aangekomen overland-mail uit Oost-Indië heeft berigten medegebragt van Batavia, loopende tot 28 junij. Belangrijke gebeurtenissen hadden in die koloniën niet plaats gegrepen en de dagbladen zijn dan ook grootemleels opge vuld met beschouwingen van politieleen aard en van laatst genomene regerings maatregelen. Hetgeen van Banjevmasing gemeld wordt is over het alge meen gunstig te noemen. Volgens de Java bode zou het ge lukt zijn den sultan Passimaar de hoofdplaats te doen komen en met hem een kontrakt te sluiten. Daar die sultan aan de opstandelingen hulp had verleend was besloten eene expeditie naar Passir te zenden om hem te tuchtigen, hetgeen nu natuur lijk vervalt. De goeverneur-generaal had zijn reis door de vorstenlanden volbragt en zou den 30en naar Samarang terug keeren. Hij schijnt overal de warmste belangstelling te hebben aan den dag gelegd in al hetgeen het welzijn der bevolking kan be vorderen. Omtrent de zeerooverijen lezen we in het Bataviaasch han delsblad o. a. het volgende: „De zeeroovers hebben een zeer geduchte lesontvangen van den stoomer Rainbow, behooreude tot het kleine rijkje van Sarawak op dc westkust van Borneo; vele nederlandsch-indi- sclie onderdanen zijn daardoor uit eene onmenschelijke sla vernij verlost, en men hoopt hier, dat eindelijk door de belang hebbende regeringen afdoende maatregelen zullen worden genomen om de indische zeeën te verlossen van een plaag, die niet alleen ons prestige doodt, maar den handel ten sterkste benadeelt. Wij hebben in een Vorig mail-overzigt voorspeld dat men spoedig van zeerooverijen iu den Banka-Archipel zal liooren. Een partikulier berigt, in de Java bode geplaatst, bevestigt de vrees reeds; een gedeelte der vloot die laatstelijk de kusten van Madura verontrustte en te Bewean zoo veel mensehen doodde en wegroofde, is aan de kusten van Banka verschenen, en wij vreezen met de volgende mail nieuwe ongelukken te moeten berigten; welke kombinatiën bij onze marine gemaakt worden, begrijpen wij niet; wij zouden ons daarover geen oordeel durven aanmatigen maar wij zien als uitkomst dat de roovers telkens die kombinatiën teleurstellen; toch hooren wij dat de manoeuvres van onze marine tot onder schepping der roovers de bewondering van deskundigen weg dragen. Het dilettante publiek buigt zich natuurlijk voor die wetenschappelijke bctoogeu, maar het betreurt de negatieve uitkomsten." Te Batavia is in korten tijd f 19.000 bijeen gebragt tot le niging van de ramp welke Enschedé getroffen heeft. Het berigt dat de Yereeniging tot bevordering van de be langen des boekhandels in het moederland pogingen in het werk heeft gesteld om eene wet te bekomen tegeu den nadruk in Indië, heeft te Batavia zeer den lachlust gaande gemaakt, daar in Indië geen boeken worden nagedrukt. Gemengde berigten. Het blad L'été, dat te Eras uitkomt, deelt het navolgende mede: Een heer vond, bij het binnentreden van de leeszaal in de kursaal, een louis d'or op deo grond liggen, vlak voor een stoel. Tegen gewoonte was daar niemand tegenwoordig. Daar die heer dus geene informatiën kou nemen, wie dat goudstuk verloren had, zeide hij bij zich zelve: „Deze louis d'or behoort aan het toeval, laat dus het toeval er van maken wat het wil." En een oogenblik daarna wierp bij het goudstuk op de speel tafel. Drie minuten later was de louis d'or veranderd in een. rol met goudstukken.-sn eenige oogeublikken laterdeze weder in verschillende bankbiljetten. Toen de som zoo groot was, pakte de heer den boel bijeen en kwam eenige oogenblikken later weder in de leeszaal en vond daar een heer, die iets op den grond zocht. Wat zoekt ge daar? vroeg hij, och niets! een louis d'or, dien ik heb laten vallen. Wel dien heb ik gevonden. Wat zegt ge? En zonder eenige aarzeling stelde de speler zijn buurman 4 bankbiljetten van 1000 fr. het stuk ter hand. liet was maar een 20 flankstuk, zeide deze. Kan ik het helpen, dat de werking op het groene laken het door mij gebonden voorwerp deze herschepping heeft doen ondergaan? Het behoort u toch. —Maar...Indien gij liever een louis d'or wenscht, welnu, de bank is nog aan den gang. Welligt is die som weêr spoedig veranderd in een louis d'or.Nu, tot weerziens, en fluks was hij weg. In (le vo rige week is de bliksem geslagen in den toren der kerk van St. Martin te Kortrijk. Dit. prachtig voortbrengsel van gothisclie bouworde stond spoedig in lichte laaije vlam, en in weerwil der ijverig toegesnelde hulp is ook de geheele kerk eene prooi der vlammen geworden. De nederstortende klok ken verbrijzelden het kostbare orgel. Het uurwerk, dat mede als een meesterstuk geroemd werd, is geheel vernield, maar gelukkig heeft men eene prachtige schilderij van Van Dijck en eene menigte kostbaarheden uit de kerk kunnen redden. De kerk is in 6.50 gebouwd en in de vijftiende eeuw geheel vernieuwd. Men verzekert dat een en ander voor brand schade was verzekerd tot een bedrag van 300,000 fr. Jl. dingsdag was liet getal der bezoekers op de londensche tentoonstelling bijzonder groot, het beliep 67,3S0 waarvan 5411 met doorloopende biljetten, den vorigen dag, zijnde de shillingsdag was dat getal 71.975 personen. Dezer dagen overleed te Sleen (Drenthe) een jongeling, de laatst overge blevene van een aan de tering uitgestorven gezin. Toen de erfgenamen den rijken buit wilden deelen, gaven zij hunne verwondering te kennen, dat er zoo weinig gereed geld gevon den was. De eerlijke dienstmaagd wees hun toen op twee losse tegels onder den kast. welke zij moesten opligten. Daaronder vondeu zij een keulschen pot in de aarde begraven, inet eenige duizenden guldens aan goud en zilver. Bij gelegenheid van den 70en jaardag van den hoogleeraar bij de medische fakul- teit le Leiden C. Pruys van der Hoeven, op jl. woensdag, werd den jubilaris namens zijne leerlingen en oud-leerlingen,be nevens de le Leiden praktiserende doctoren, een blijk van hoogachting aangeboden, bestaande in een zilveren beeld, voorstellende de wetenschap, met een laauwerkrans en de zinnebeelden der geneeskundige fakulteit versierd, met ver wijzing naar de door dien professor uitgegeven geschriften en met een toepasselijk opschrift. Daarbij was een net bewerkt album gevoegd. Te Kampen zijn valsche rijksdaalders in omloop. Bij een landbouwer te Groningen heeft eene hen op eenmaal 25 kiekens uitgebroeid. Bij den kantinehouder in het kamp te Milligen, bij wien in de vorige week omstreeks 500 kannen jenever door de rijks ambtenaren waren aange haald, zijn op nieuw 300 kannen jenever in den grond onder zijne tent gevonden.Bovendien had hij meer drank voorhanden dan hij had aangegeven. De Pera heeft van het eiland Ma dagascar een (lier mede gebragt. auai genaamd, zijnde het eerste exemplaar van die soort, dat ooit levend in Engeland is aangekomen. liet is bestemd als een geschenk aan het zoolo gisch genootschap te Londen. Uit IJsland wordtberigt dat aldaar eene vulkanische uitbarsting plaats heeft, üe berigt- gever was niet in de gelegenheid om het juiste punt op te ge ven, maar hij had dikke kolommen asch en rook over het noordelijk en westelijk gedeelte van het eiland zien zweven naar men onderstelde was dit aan de noordzijde .van den Skaptar Yokul. Twee deskundigen, de heeren Sbeppard en Gonlds, hebben zich op weg begeven op te beproeven of'zij de plaats konden naderen, maar in dit voornemen werden zij door de groote massa sneeuw verhinderd. Men verneemt tevens, dat de groote Geyser aldaar, in den laatsten tijd buitengewoon veel werkte, zoo dat een natuuronderzoeker uit Edinburg op zekeren dag die werking wel zes maal in den tijd van een uur heeft waargenomen. In het anders stille stadje Sint Nikolaas had jl. vrijdag morgen eene groote opschudding plaats. Bij de ochtendmis meende de menigte welke in de kerk Notre-daine vergaderd was, een drie maal herhaald ge kraak te hooren, waardoor men met schrik op de gedachte kwam dat de toren instortte. De kommunietafel werd overge- klommen en het altaar het eerst als schuilplaats opgezocht, terwijl de ruimte, welke gedurende de dienst was open ge bleven, weldra was gevuld door de verschrikte massa, die stoo- tende en dringende een uitweg trachtte te vinden. Eenige

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 1