M1DDELE JURGSCHE COURANT. N°- 98. Za turdag 16 Augustus. 1862. Editie van vrijdag avond 8 ure. Middelburg 15 i lugustus. Bij de'kamer van koophandel en fabrieken alhier is ontvan gen en ligt voor belanghebbenden ter inzage een verslag van den statu van de uitkomsten der 1 nitsehe visscherijen, gedu rende 1861. Door de provinciale geneeskui uiige kommissie in Zeeland zijn geëxamineerd en bevorderd tot stedelijk heelmeester de heer W. W. Was, en tot -apotbe kei' voor eenestad de heer C. L. F. Auer. Men schrijft ons uit "Vüssing en „Bij het schieten naar den schijf door eenige manschappen van' het korps nvarinievs. in de vo rige week, is een hunner, die belast was om de werking der gedtane schoten na te gaan. door een keel, welke op den schijf afschampte en daardoor zijde lings afweek, aan bet hoofd gewond geworden. „De man is in het hospitaal alhier aan de gevolgen over leden en gisteren op de gebruikelijke militaire wijze ter aarde besteld." Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is aan de lieeren J. en K.Smit,scheepsbouwmeesters te Nieuw- Lekkevland en te Krimpen aan de Lek, tot wederopzegging, vergunning verleend voor eene stoomsleepdienst op de rivie ren der provinciën Noord-Brabant, Gelderland, Zuid-Holland en Zeeland. UftGorsel bij Zutpheuschrijft men ons onder dagteeke- ning van 12 dezer „Gisteren avond had opNederlandsclt Mettray, dieschoone liefdadige landbotuv-kolonie, eene indrukwekkende plegtig- heid plaats. Daar werd namelijk de eerste steen gelegd voor een bedehuis, dat door de bijdragen van een veertiental aanzienlijken is gesticht. Er was een vrij groot aantal gasten genoodigd, dat zich eerst in het schoolgebouw vereenigde, alwaar eene toepasselijke godsdienstoefening voor de jongens van Mettray werd gehouden. De fiksche stemmen der kinde ren kwamen flink uit, terwijl een der kweekelingen zeer ver dienstelijk het orgel bespeelde. Toen dit afgeloopen was begaf zich bet geheele gezelschap, begeleid door militair muziek, insgelijks uitgevoerd door de jongens van Mettray, naar de plaats waar de kerk eenmaal komen zal. Daar sprak de oprigter dezer instelling, de heer Suringar, eene treffende rede, waarna de steen door hem gelegd werd. Een woord van dank aan den vvaardigen man werd uitgesproken door den predikant Erdbrink van Zutpheu, terwijl daarna de predi kant Berns van Spankeren een toepasselijk gebed uitsprak. De plegtigheid werd besloten door een lofzang aan God, ge zongen door de kweekelingen, die in de open lucht een waarlijk treffend effekt maakte. Zeer fraai weder verhoogde het genot van dezen waarlijk schoonen avond. „Mettray, eene instelling waarop geheel Nederland roem mag dragen, mag .zich thans ia buitengewonen bloei verheu gen. terwijl ruim honderd vijftig jongelieden daar worden opgevoed;" De Gorincliemsche.eoiirant deelt aan hare lezers mede d^t jhr. mr. P. J. Elout van Soeterwoude, uit hoofde zijner ge zondheidstoestand, voornemens is zijn ontslag te nemen als lid der tweede kamer. Door de airondissenients-regtbank is dingsdag te 'sHage uitspraak gedaan in eene zaak, welker vermelding niet van algemeen belang on tbloot isxnndat het een misd rij f geld t waar van vele lieden onkundig zijn en welks vermelding alzoo tot veler waarschuwing kan dienen. Twee kooplieden, met ma- nufakturen reizende, hadden eenige weken geleden eenige stukken gras- of katoenlinnen verkocht en wel, zoo als de hoo pers het deden voorkomen, voor echt vlaamseh linnen. Nadat de koop gesloten en de koopprijs was betaald, hebben de koopers gemerkt, dat zij niet linnen, maar zuiver katoen had den gekocht. Zij gaven daarvan kennis aan de policie, die de beide kooplieden, met het geld nog in hun bezit, daar ter stede aantrof. Dien ten gevolge stonden dc kooplieden op den 5 augustus 11. teregt, en rekwireerde de heer officier van justitie eene gevangenisstraf van drie maanden tot een jaar, wegens gepleegd bedrog in den aard van de koopwaar. De advokaat mr. D van Raalte heeft voor de beklaagden aangetoond dat er in deze zaak aan geen bedrog Ie denken viel, en de omstan digheden het bewijs niet opleverden, dat zij de goederen voor echt linnen hadden verkocht. De regtbank heeft de beklaagden van het hun ten laste ge legde vrijgesproken. Men verneemt dat de afdeeling der nederlandsehe maat schappij Tot bevordering der toonkunst te Arnhem op het denkbeeld is gekomen, en dit ook eerstdaags zal uitvoeren, om in verband met de overige aldaar beslaande muziek-ver- eenigingen, zoogenaamde volkskoncerten in het gebouw Mu sis Sacrum te geven, tegen eene entree van slechts 10 cent per persoon, ten einde aldus de mingegoede klassen van ingeze tenen in de gelegenheid te stellen goedkoop iets goeds te hooren en op die wijze den schoonheidszin te ontwikkelen. De Staatscourant van gisteren bevat het 4e verslag van de kommissie voor dé staatsspoorwegen, opgemaakt ingevolge art. 16 der instruktie vastgesteld door den minister van bin nenlandsche zaken bij beschikking van 26 september 1SG0. Uithetgeen daarin van deliinRozendaal Vlissingen wordt gezegd vernemen wij in de' eerste plaats dat tusschen llozen- daal0 en Bergen op Zoom onderscheidene werkzaamheden zijn verrigt, alsmede dat voor het maken van de aardebaan en de kunstwerken, de levering van ballast enz. voor den spoor- we» tusschen Bergen op Zoom en Woensdrecht een bestek wordt opgemaakt. Verder wordt omtrent de sektie Woensdrecht—Goes liet volgende medegedeeld. ,°De algemeene rigting voor deze sektie werd bij aanschrij ving van den 18 januarij no. 208, overeenkomstig het in de maand december te voren gedaan voorstel, vastgesteld. „Sedert zijn dc waterpassingen en verdere opnemingen verrigt eu de grondplans opgemaakt, welke laatste, met de verdere bescheiden, voor de onteigening gevorderd, met eene omschrijving «Ier plaatsen waar stations of halten worden voorgesteld, aan uwe exc. ter goedkeuring werden aangebo den bij missive van den 23 junij no. 2191. „De voorgestelde stations of halten zijn „1. Te Krabbend ij ke, voor de gemeenten Krabbend ijke, Rilland, Fort Bath, Waarde, Kruiningen en Yerseke, zuide lijk van den spoorweg, oostelijk van den Noord weg. roet toe gang van dezen weg. „2. Te Kapelle, Biezelinge, voor de gemeenten Kapelle c. a., Schore, Wemeldinge en 's Gravenpolder, noordelijk van den spoorweg en westelijk van deh Biezelingschen steenweg of den weg van Goes naar Bath, met toegang van dezen weg. „3. Te Goes, noordelijk van den spoorweg en oostelijk van den Poelweg, met toegang langs een te maken weg. loopende in zuidelijke rigting van den stadssingel tusschen de Koe- en Ganzepoorten. „Bij missive van den 16 mei no. 1677, deed de kommissie uwer exc. een voorstel om te verkrijgen, dat het domaniaal schor op het verdronken land van Suftingen ter beschikking van de staatsspoorwegen worde gesteld, uit hoofde de van dat schor te verkrijgen klei, zoo door zijne hoedanigheid als door zijne ligging in de nabijheid van den dain door de Ooster- Schelde, voor de bekleeding van dien dam uiterst geschikt voorkomt. „Bij uwer exc.'s aanschrijving van den 30 junij, no. 295, lie afdeeling, ontving de kommissie de rnededeeling, dat, naar aanleiding van gemeld voorstel, de direkteur der regis tratie en domeinen te Middelburg door zijne exc. den minis ter van linanciën is aangeschreven, om na 24 junij jl. geene nieuwe vergunning tot aarclhaling van de plaat in het ver dronken land van Saftingen te verleenen." Omtrent het kanaal door Zuid-Beveland lezen we in het verslag „Op den 8 en 9 januarij werden, krachtens art. 5 van de bij de wet van 19 augustus 1S61 (Staatsblad no. 75) goedge keurde dading, door den hoofdingenieur van den waterstaat in Zeeland, van den agent der Nederlandsehe maatschappij van indijking der op- en aanwassen in de Ooster-Schelde overgenomen al de reeds uitgevoerde werken aan het kanaal door Zuid-Beveland en de daarlangs loopende bermslooten, met de daartoe aangekochte gronden, de huizen daarop staande of ingerigt, en al de materialen en verdere voorwer pen aan voornoemde maatschappij behoorende, benevens de titels en bewijzen van eigendom der voor het kanaal en daarbij behoorende werken aangekochte gronden. „Het proces-verbaal dezer overgave en overname werd dei- kommissie in afschrift medegedeeld bij uwer exc.'s missive (ld. 31 januarij, no. 14S, 3e afdeeling. „Voor de gronden, die nog voor den aanleg van het kanaal moesten aangekocht worden, werd. ingevolge het voorstel der kommissie van 28 november 1861, bij aanschrijving van den 8 jauuarij, no. 169, lie afdeeling, en van 17 februarij no. 296, magtiging verleend tot aankoop tegen de bij dat voorstel overgelegde waardering. „De onderhandelingen met de eigenaren zijn sedert ten einde gebragt, en, de koopakten door uwe exc. goedgekeurd, zijnde, alzoo aangekocht 16,5140 bunders voor «le som van f28,555,52. „De aankoop van gronden voor het eigenlijke kanaal is hiermede afgeloopen, behoudens eenige kleine perceelen van te doorsnijden wegen, waaromtrent evenwel geenerlei moeije- Irjkheid te verwachten is. „Voor de waterleiding, die als een gevolg der met de voor malige indijkingsroaatscljappij door den polder, genaamd de Breede Watering bewesten Yerseke, gesloten overeenkomst moet gemaakt worden, moesten evenwel ook nog gronden aangekocht worden. „Op het deswege door haar gedaan voorstel, ontving de kommissie bij aanschrijving van den 25 januarij no. 215, lie afdeeling, magtiging. om de benoodigde gronden aan te koo- pen, volgens de voorloopig door tusschenkomst der direktie van de Breede watering met de eigenaren overeengekomen voorwaarden. „De alzoo aan te koopen grond beslaat eene oppervlakte van 3bunder, toebehoorende aan J9 eigenaren, waaronder kerken, arm- en godshuizen, welker bestuurders voor den af stand vergunning van gedeputeerde staten moeten erlangen. „Met uitzondering van een paar eigenaren, is met allen op billijke voorwaarden voorden afstand van grond overeenge komen. „Ingevolge de bij aanschrijving van 9 januarij, no. 214. 11 de afdeeling. verleende magtiging. had op den 28 januarij de eerste aanbesteding plaats van werken die tot daarstelling van het kanaal door Zuid-Beveland moeten worden uitge voerd als „1. het bouwen eener steenen suatiesluis met bij behoorende werken voor de Breede watering bewesten Yerseke, nabij Hansweert; aangenomen door K. van Spanje ie Sliedrecht voor f 41ÜÜ0 „2. het maken van twee waterleidingen met bijbehoo- rende werken voorgezegde watering in de gemeenten Schore en het leggen van een ijzeren duiker door den Kruiningsclven zanddijk, aangenomen door G. Dekker te Sliedrecht, voor f 16,800 „3. liet graven van het noordelijk deel des kanaals, aange nomen door G. Dekker te Sliedrecht, voor f 238,000. De processen-\ ei baal dezer aanbesteding werden goedge- keuvd bij beschikkingen van uwer excellentie 's departement van den 31 januarij 110. 192, 193 en 194, 1 le afdeeling. I „Met het sub 1 genoemde werk is den 17 maart aangevan- I gen. Het 'metselwerk van de sluis is geheel voltooid. De deu ren en schoven zijn gereed, het sluisgebouw aangeaard tot ongeveer 2 el onder hoogwaterpeil en de sluiskom voor negen J tienden gegraven, zoo dat het zich laat aanzien, dat deze wer- j ken op den bepaalden tijd, 1 september, zullen voltooid zijn. „Van de negentien voor de sub 2 genoemde waterleidingen j te bouwen s'.eenen heulen of duikers, is één duiker geheel voltooid en aangeaard. Voorts is van vijf bet metsel- en hard- steenwevk en van één de regtstandsmuren en het gewelf vol tooid. terwijl van vier andere de fundering gereed en eindelijk nog bij vier inet het heijen begonnen is. „Met het graven der waterleidingen kon wegens de vertra ging in den aankoop van eigendommen nog geen begin wor den gemaakt. Dit zal evenwel weldra kunnen geschieden. „Met het graven van het kanaal sub 3 genoemd is op den 17 februarij begonnen. „Dit werk is zoodanig voortgezet, dat thans het eerste ge deelte tusschen den dam benoorden den Vlaakschen zandweg en den rijksweg over eene lengte van 1050 el is gebragt tot 4 el onder AP. „Aan het overig gedeelte tot den rijksweg is met graven een aanvang gemaakt. „De waterbemaling geschiedt tegenwoordig met twee loko- mobiles, elk van S paardenkracht, en een locomobile van 4 paardenkracht. „De beide eerstbedoelde werktuigen bemalen het eerste ge deelte van het kanaal, lang 2300 elhet andere het gedeelte tusschen Bonzij - en den Hooiweg. lang 500 el. „Van den Bonzij- naar den rijksweg wordt voorts een spoor gelegd, waarvan omtrent 1500el is afgemaakt. Zoodra dit ge heel gereed is, zal de grond van het gedeelte tusschen den Bonzij- en den Hooiweg met paarden vervoerd worden naai den rijksweg, alwaar 1 5000 kub. el moet geborgen worden. „De in bet geheel aan het kanaal uitgevoerde werkzaam heden bedragen: 3S.500 kub. el grond, uit het kanaal en in dijken verwerkt6138 strekkende el berm met zandkist vol tooid 2000 vierk. el kleibekleeding, en 21 houten duikers, direktiekeet enz. „Een terrein le Wemeldinge. dat dooreen aannemer van de Indijkings-tnaatschappij in huur werd bezeten, en waarop ge bouwen voor bet kanaal opgerigt en materialen opgeborgen zijn, werd voor deti tijd van driejaar ingehuurd. De deswege opgemaakte overeenkomst werd goedgekeurd bij beschikking van den 28 februarij, no. 179, lie afdeeling. „Voor de beide schutsluizen aan de einden van het kanaal te Hansweert en te Wemeldinge zijn de bestekken gereed. De kommissie is voornemens uwer excellentie eerlang een voorstel omtrent de aanbesteding dezer werken te doen.Voor de buitenhavens aan elk dezer sluizen worden de ontwerpen opgemaakt." Dingsdag is te Arasterdam de 78e algemeene vergadering der maatschappijTot nut van 't algemeen geopend, waarbij 1S3 van de 80S departementen vertegenwoordigd waren, onder de leiding van mr. J. A. Molster, als voorzitter. .Door eene ten vorigen jare benoemde kommissie is onder anderen rapport nitgebragt over een destijds door het depar tement Rotterdam gedaan voorstel, luidende „Het departement, overtuigd van de noodzakelijkheid, dat de maatschappij bij bare verdere bemoeijingen voor volksbe schaving, ook in bet belang barer eigene instelling, meer en meer lette op de behoeften van den tegen woord igen tijd, stelt

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 1