Gemengde berlgten. Het internationale schaak-kongres te Londen is uiteen ge gaan. De lieer Andersen won den eersten prijs, groot 100 p. at., hij behaalde in 11 van de 13 spelen de overwinning; de tweede prijs, 50 p. st.. werd toegewezen aan den heer Paulsen, die 10 spelen won; de derde, 30 p. st.. aan den heer Owen de vierde, 20 p. st., aan den beer Macdonaldde vijfde. 10 p. st., aan signer Dubois, terwijl de heerSteinitz zijn inleggeld, 5 p. st., terugkreeg. Het geluk heeft Andersen echter eenig- zins gediend, daar Löwenthal de geheele direktie der zaak had en door groote vermoeijenis spoedig ongesteld werd de kenners zijn liet er niet over eens of Andersen inderdaad ster ker is dan Paulsen. Donderdagochtend tusschen 9 en 11 ure werd Londen door een zwaren storm bezocht. De laag gelegen wijken langs den Teems liepen onder water, boomen in de parken werden ontworteld, schepen op de rivier kwamen in botsing, schoorsteenen, dakgoten en dakpannen vielen in menigte neder en zelfs menschen werden door de nederstor- tende voorwerpen ernstig gewond. Donderdag werden de aanplakbiljetten van liet satirieke weekblad De kikeriki te i Weenen, op last der policie allervvege weggenomen, op grond dat deze eene aankondiging bevatten, welke de policie niet wilde veroorloven. Naauwelijks bad dit plaats gehad of er werd een nieuw biljet aangeplakt, waarop de kikeriki (een liaan) was afgebeeld, met liet volgende onderschrift met be trekking tot liet aanstaande nominer: „Lees dit niet, maar koop het eerstvolgend Iiommer." In een winkel van oud heden te Parijs is eene pauselijke tiara van gedreven ijzer ten toon gesteld. Daaronder leest men het volgendeOorlogs- tiara van gedreven ijzer, toebehoord hebbende aan paus Julius II, genomen in eene hinderlaag, door Bayard gelegd tijdens de belegering van Mirandola. (LodewijkXIL veldtogtin Italië). De direktenr van de munt te Warschau heeft vrij dag de rijks munt te Utrecht bezigtigd en zoo wel inlichtingen ingewonnen omtrent de specie als omtrent het gehalte van goud en zilver; tevens heeft hij eenige aankoopen van machi nery.iu t munten betreffende, gedaan. Dezer dagen had te Londen een verkoop van Cremoner violen plaats, die onge veer 1718 p. st. (f 20.016 ned.) opbragt. De beste violen waren afkomstig uit de verzameling van graaf Castelbarco te Milaan. In het geheel werden 6 Stradivari verkocht, waaronder twee van 1685 en één van 1701 inet 135 p. st.. eene van 1715 met 100 p. st. en de drie anderen met 90, 70 en 50 p. st. betaald werden. Een cello van Stradivari van 1697 bragt 210 p. st., een andere van 1687 11 5 p. st. op. Een cello van Araati van 1687 werd met 130 p. st. en eene viool van den zelfden mees ter met 30 guinjes betaald. - Op den 10 julij 11. heeft te St. George d'Elmina eene vrij sterke aarbeving plaatsgehad die omstreeks 12 sekonden aanhield en waardoor vele woningen beschadigd zijn. Thcrmometcrstaml. Iaug. 's av. 11 u. 60 gr. 12 's morg. 7 u. 62 's raidd. 1 u. 69 's av. 11 u. 59 gr. 13 's morg. 7 u. 61 's midd. 1 u. 70 gr. «IJITE1VLA1V». Algemeen overzigt. De plannen van Garibaldi schijnen niet zoo krachtig onder steund te worden en ook niet zoo veel bijval te vinden als velen hoopten, anderen vreesden, maar zeker bijna iedereen verwachtte. Wel zijn de laatste berigten, per telegraaf ont vangen. weder uiteenloopend. doch zij komen daarin overeen dat eene demonstratie, den 10 dezer te Palermo beproefd, ge heel mislukt is. In die stad moet het volkomen rustig zijn en het berigt dat het 45eregement van linie te Palermo ontscheept was onder het roepen: Leve Garibaldi, en vervolgens naar Ancona was teruggezonden, is gebleken geheel bezijden de waarheid te zijn. Het officiële dagblad van Turijn verklaart dit berigt louter voor een verzinsel en voegt er bij dat het 45e regement van linie niet te Palermo geweest is, dat men van geen enkel soldaat kreten vernomen heeft die met de militaire discipline in strijd zijn en dat buitendien een naauwkeurig onderzoek aangetoond heeft dat bedoelde depêche niet van Turijn was afgezonden. Garibaldi heeft maandag Caltani- zetta, in het midden van Sicilië gelegen, verlaten en houdt zich thans met 500 vrijwilligers in den omtrek dier stad op. Hij schijnt voornemens zich spoedig naar Messina te begeven. Nog zeer weinig licht is er overigens verspreid aangaande de beteekenis die men aan de plannen van Garibaldi hechten moet. In hoeverre of zij niet voorkennis van Victor Emmanuel beraamd zijn. of zij uitsluitend ten doel hebben het ministerie Ratazzi te doen vallen, dan wel of alleen van Garibaldis voor nemens zoo veel ophef wordt gemaakt om liet gevaar van liet nog langer bezetten van Rome voor Europa aanschouwelijk te maken, dit alles is nog niet met eenige zekerheid te bepalen. liet laatste gevoelen komt ons echter geenszins onwaar schijnlijk voor, vooral niet als we letten op eene diplomatieke nota welke volgens de Discussione door den minister Du- rando aanltalies vertegenwoordigers in het buitenland zou zijn gezonden. ïn dit stuk zou de heer Durando verklaren dat het goevernement vast besloten heeft zijn gezag te doen eerbiedigen, maar dat het toch op de gevaren moet wijzen welke eene langere bezetting van Rome ook voor Frankrijk zou kunnen opleveren. Zoo het blijken mogt dat het berigt van de Discussione juist is, achten we het geenszins van gc- wigt ontbloot: Italië toch had tot nu toe slechts met Frank rijk over de bezetting van Rome onderhandeld en zou thans al de mogendheden die liet nieuwe koningrijk erkend hebben voor bet eerst in de zaak betrekken. Intusscben neemt te Rome de gisting band over hand toe en er worden krachtige maatregelen genomen tegen de brand stichtingen waarmede de stad bedreigd wordt. De oostenrijksche regering verdubbelt hare voorzorgen tegen het dreigend gevaar eener landing. Al de beschikbare oorlogschepen zijn ter kruising naar de Adriatische zee ge zonden. Te gelijkertijd worden pogingen in het werk gesteld om eene toenadering van Hongarije te bewerken. Zie „Oos tenrijk.'' In de Vereenigde Staten is men nog altijd in afwachting van een beslissenden veldslag. De noordelijken hebben eenige vorderingen gemaakt naar den kant van Memphis en Charlestonde zuidelijken hebben daarentegen eenige voor deden behaald op de guerillabenden die tusschen Corinthe en Memphis het land doortrekken. In Servië blijft de beweging aanhouden, maar hetgeen vrij wat meer beteekenis heeft, op het oogenblik dat Turkije van alle zijden bedreigd wordt, is het berigt dat 1200 grieken de montenegrijnen zijn te hulp gesneld. Oostenrijk. De Pesther-lloyd heeft een brief, door den hof kanselier van Hongarye, graaf Forbach, den 19 julij aan den Obergespan Iialler gerigt, openbaar gemaakt. In dit schrijven dat alge meen de aandacht heeft getrokken, komt o. a. het volgende voor „In inijne bedoelingen welke ik ook in mijne rede, te Gran gehouden, heb uitgesprokenkan ieder hongaar die zijn vader land opregt lief heeft, niets anders zien dan eene strekking om tusschen de dynastie en de natie eene duurzame verzoe ning tot stand te brengen, of, om juister te spreken, de over eenstemming der wederzijilsche belangen te bevorderen. „Evenzeer als gij, ben ik overtuigd dat het zekerste middel om dit doel te bereiken bestaat in de herstelling van de grond wettige municipale vertegenwoordiging. Maar alvorens men daartoe komen kan, moeten alle voorafgaande voorwaarden vervuld worden welke de uitoefening van de municipale reg- ten verzekeren binnen de grenzen, door de wet en de onmis bare maatschappelijke orde voorgeschreven. Want even als eene konstitutioneïe regering geen belang heeft om te vor deren dat de municipale vertegenwoordiging zich vergenoege met de regering te vleijen en beleefdheidshalve te gehoor zamen, zoo kan zij anderdeels niet toelaten dathetgemeente- bestuuv ontaarde tot het voeden van revolutionnaire denk beelden en het middenpunt worde van stelselmatig verzet. „Op welke grondslagen, op welke wijze en tegen welk tijd stip kan de nationale vertegenwoordiging gevestigd worden Dit is eene vraag welke in het tegenwoordig oogenblik rij pel ij k en ernstig in overweging moet worden genomen en bij welker beantwoording overhaasting gevolgen zou na zich slepen, die zoo wel Oji de natie als op de regering als een vloek zouden blijven rusten. „Hoe talrijk en hoe gunstig de stemmen ook geweest zijn die zich tot heden hebben doen hooren voor eene herstelling in den kortst mogelijken tijd van het municipale leven, door ons allen evenzeer gewenseht. zoo moet ik u toch bekennen dat ik, bij het ontbreken van de zoo even gemelde voorwaar den. niet geloof dat het geschikte oogenblik reeds is aange broken. „Overigens moet ik u doen opmerken dat ik er mij in ver heug te dien aanzien de meerderheid aan mijne zijde te heb ben. want dit geeft ons het zekere bewijs dat bij den hongaar die denken kan en denken wil. de overtuiging geboren wordt dat de natie langs tien weg van toenadering een veel bevredi gender uitkomst zal erlangen dan door halstarrig volhouden. „Ik noodig u uit in dien geest te willen handelen en ook uwe vrienden daartoe aan te sporen. Van mijne zijde acht ik het een duren pligt om tot bevordering van liet gemeenschap pelijk doel mede te werken, door bij onzen vorst de bemid delaar te zijn, en ik ben overtuigd dat men op een goeden uitslag onzer vereenigde pogingen niet lang meer zal behoe ven te wachten." De keizer heeft, naar men verzekert, reeds eene eerste schrede gedaan om tot een schikking te komen, llij heeft aan graaf Forbach den last opgedragen tot het ontwerpen eener wet waarbij de bevoegdheid tot het gebruik der hon- gaarscbe taal wordt omschreven en andere waarborgen voor liet behoud der nationaliteit worden toegestaan. De vraag is echter in welken geest dit wetsontwerp zal uitvallen, want in onbepaalde toezeggingen der regering stellen de hongaren, zoo als uien weet, weinig vertrouwen. Intusscben hebben ook eenige leden van den rijksraad zich in onmiddellijke betrekking gesteld tot den heer Deak. die vooral na het overlijden vanTeleky, als het hoofd van de lion- gaarsche bewegingspartij kan worden beschouwd. Of ook deze bemoeijingen veel zullen uitwerken is zeer twijfelachtig. Immers de voorwaarden tot onderhandeling, die de hongaar- sclie landdag in de laatste vergadering voor zijne ontbinding aannam, waren zeer duidelijk en bepaald, en het is dus niet denkbaar dat de heer Deak bij mogelijke onderhandelingen een haarbreed van die voorwaarden zal afwijken. België. Maandag zijn in de kamer van vertegenwoordigers de be raadslagingen aangevangen over liet met Engeland gesloten handelstraktaat. Van nu af aan laat het zich niet alleen voor uitzien dat liet traktaat met eene groote meerderheid zal wor den bekrachtigd, maar men kan ook reeds bepalen van welken aard de verdere diskussiën zijn zullen de oppositie zal zon der beteekenis wezen. Belgic heeft in de laatste jaren bewon derenswaardige vorderingen gemaakt op den weg dienaar een volkomen vrij handelsstelsel leidt, en de overtuiging dat elke kunstmatige bescherming van handel- en fabrieknijver- heid op onmiskenbare schade voor het land uitloopt, wordt bij de natie meer en meer levendig. Even als in Nederland, telkens wanneer een verlaagd tarief op den in-, uit- en door voer, of wel een meer vrijgevig handelstraktaat wordt in be raadslaging gebragt, enkele leden zich nog tegen het volgen van den tijdstroom willen verzetten, worden er ook in België nog eenige voorstanders van liet stelsel van behoud ge vonden. die meenen voortdurend te moeten medewerken om een toestand waarover reeds sedert lang een afkeurend oor deel is geveld, nog zoo veel mogelijk in het leven te houden. De minister van buitenlandsche zaken opende de diskussiën met eene welsprekende redevoering waarin hij de handels politiek ontwikkelde welke de regering wensehte te volgen, en de voordeelen aantoonde die het traktaat zou opleveren. De minister wilde volstrekt niet beweren dat er niet enkele be langen zouden worden gekwetst: de katoen industrie kon er, aanvankelijk althans, door lijden, maar de regering had al het mogelijke gedaan om de invoering van het verdrag, dat reeds den 1 september van het vovige jaar had moeten in werking komen, tot den eersten der volgende maand te verdagen. Men moest hulde doen aan het geduld dat Engeland ten dien aan zien had aan den dag gelegd. Die mogendheid vroeg overigens volstrekt niet meer dan aan Frankrijk was toegestaan. De belgische regering nam de belangen van de stad Gent ter harte en zij werd daarbij aangemoedigd door de waardige houding der werklieden en der meesters in den droevigen toestand die aan geheel de wereld bekend is. Voortdurend zal de regering trachten aan Gent alle mogelijke voordeelen te verschaffen en welligt zal het gelukken van Engeland nog eene enkele wijziging in het tarief betrekkelijk de garens te verkrijgen. Italië. In La presse vinden wij de proklamatie medegedeeld welke Garibaldi tot de sicilianen heeft gerigt alvorens zich met de vrijwilligers in hetboseh van Ficuzza terug te trekken. Zij is van den volgenden inhoud: „Inwoners van Palermo. „Europa, ja de geheele wereld heeft van nu af uitspraak ge daan over hef romeinsche vraagstuk en geprotesteerd tegen de bezetting van de italiaansche hoofdstad door vreemden, waar voor wij geeu naam hebben; deze waarheid is sacro-santa. „Gij, grondleggers van de italiaansche omwenteling, voor naamste bewerkers van deze grootsche gebeurtenis, gij hebt de schande gevoeld, die op de natie drukt en gij maakt u gereed, om die uit te wisschen. Het schiereiland antwoordt waardiglijk op uw stem en zoo men den vrede der wereld ver langt, zal men moeten toegeven aan den regtmatigen wensch van 25 raillioen italianen. „Gij zijt verbitterd over de genomen maatregelen van het goevernement, en heden vermeerdert men nog uw veront waardiging door de terugroeping vaneen man die met regt uw liefde verdiende. Ja, de terugroeping van den markies Pallavicino is een nieuwe onvoorzigtigheid. Treurende over het verlies van dezen veteraan, van dezen martelaar voor de vrijheid, moet gij over de dwalingen heenstappen van hen, die de oorzaak zijn van zijn terugroeping. „Die mannen zullen voorbijgaan, maar de grondbeginselen van de italiaansche nationaliteit zijn onvergankelijk. In naam van die beginselen hebt gij zoo veel geleden, en na twintig eeuwen van hoop en telkens verijdelde illusiën hebt gij ze op onwederlegbare wijze geproklameerd. „Wij zijn sterk, dus moeten wij kalm zijn en ernstig. Ik moet mij verwijderen, maar ik hoop slechts voor korten tijd. Van nabij, even als van verre, is mijn hart bij u. Ons pro gramma is dat, wat wij te zamen hebben toegejuicht op uw prachtige barrikades: Italië en Victor Emmanuel! Met dit programma zullen wij naar Venetië trekken en naar Rome. „De fortuin zal nog eenmaal die jonge veteranen toelagchen, die even als Pallas geheel gewapend uit uw boezem zijn voort gekomen. „Ik reken op u als het voetstuk van ons geluk, als de basis van de operatiën, waarop mijn dappere vrijwilligers het groote werk van de vrijmaking der slaven zullen ten einde brengen. „Palermo 31 julij." 0e gezondheidstoestand van jonge meisjes in de stad en op het land. In de laatste aflevering van het tijdschrift „Schat der ge zondheid" komt onder bovenstaand opschrift een artikel voor dat wij onzen lezersin zijn geheel willen inededeelen.Oorspron kelijk in liet engelsch geschreven door mejufvrouw Harriet Mavtineau, heeft het wel is waar meer bepaaldelijk op engel sch e toestanden betrekking, maar zeker verdient het toch in meer dan een opzigt dat het ook onder de oogen van een uitgebreid nedemndsch publiek worde gebragt; menige wenk wordt er in gegeven die ook liier te lande naauwgezette over weging waard is. „Vreemdelingen, uit onderscheiden oorden, die op hunne reizen ook Engeland bezoeken, spreken bij hunne thuiskomst met welgemeende bewondering over de engelsclie meisjes, en voornamelijk over hare bloeijende schoonheid en vrolijkheid, als de natuurlijke gevolgen van een gezond ligcliaamsgestel. Zulke bewonderaars, wier indrukken ons kenbaar worden uit boeken, of uit gesprekken, wanneer wij op onze beurt hun een bezoek brengen, beschrijven onze jonge meisjes zoo als zij haar zagen rij toertjes makende op het land. misschien op een kleinen afstand toeziende hij de jagt, of in het najaar uren achtereen wandelende in de lanen en onder de heggen, terwijl haar vader of haar broeders zich ophouden in het bouwland of zelve tuinierende in het voorjaar, of buiten par tijtjes bijwonende, welligt zelfs deelnemende aan bet schijf schieten zoo goed als aan de bloemententoonstelling. Van neer de vreemdeling zijn schoon kennisje van het land in de stad ontmoet, ziet hij haar nog met den frisschen blos van buitenlucht en gezonde beweging op het gelaaten hij voegt zijn eigen getuigenis bij de vele andere die verklaren dat de jonge dochters van Engeland de schoonste van de gansche wereld zijn. Dit is waarschijnlijk waar van een deel onzer engelsclie meisjes. De jonge meisjes welke behooren tot dien kring in Londen welke bezocht wordt door reizende vreemdelingen die boeken schrijven, of die hunne indrukken medcdeelen in gesprekken, zijn, voor het grootste gedeelte dochters van landedellieden of van de aristokratie. Het zijn jonge dames die den herfst doorbrengen in een park, en de lente in Belgra- via, en die paarden hebben, en al wat verder aan de gezond heid en aan het genoegen bevorderlijk wezen kan. Echter zijn zij gering in getal, vergeleken met de dochters van onze

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 2