MIDDELBURGSCHE C O U R A 1\ T. N°- 97. Donderdag 1862. 14 Augustus. Editie van woensdag avond 8 ure. OPROËPIAG. De commissaris des konings in de provincie Zeeland, Verwittigt hen die ter benoeming als werkbaas bij de ca!a- miteuse polders in deze provincie verlangen in aanmerking te komen, dat zij zich daartoe schriftelijk en op gezegeld papier binnen veertien dagen na de dagteekening dezer bij hein belmoren aan te melden, met overlegging van hnn ge boorte extrakt, ten blijke dat zij niet jonger dan 23 jaren, en niet ouder dan 40 jaren zijn, alsmede van het bewijs dat zij Nederlander zijd. Aan hen die deze vereiscliten bezitten zal vervolgens tijd en plaats worden opgegeven vooreen vergelijkend onderzoek hunner geschiktheid. Dat onderzoek zal inzonderheid loopen over schrijven en rekenen, over de geschiktheid van het zelf verrigten der ver schillende soorten van dijkwerk, over dekennis van dijksma- terialen en over die der inrigting en werking van zeesluizen. Middelburg den 12 augustus 1862. Voor den commissaris des konings voornoemd BE CI US, Lid van gedeputeerde staten. i;i\VE\LVAR. Müddelbiii'g Augustus. Meermalen heeft men liooren aanvoeren dat van de banken van leening veelal inishruik wordt gemaakt om zich tijdelijk eenig geld te verschaften, 't welk dan voor uitspanning wordt besteed of in ongebondenheid doorgebrngt. Vooral bij gele genheid van kermissen, zoo beweert men, zouden de banken van leening de verkwising in de hand werken. Geenszins wil len wij beweren dat, even als alle andere instellingen, ook de bauken van leening niet tot schromelijke misbruiken kunnen leiden, maar opmerkelijk is liet toch dat juist gedurende de kennis in de bank van leening alhier veel meer panden wor den gelost dan beleend. In de laatste jaren is de verhouding van de geloste tot de beleende panden in de kermisdagen, zeer in het oogloopend. De volgende opgaaf, welke wij aan ecne welwillende mededeeling verschuldigd zijn, toont dit duidelijk aan; zij levert het bewijs dat het bedoelde kwaad, zoo het al bestaat, zeer verre is van algemeen te zijn. In de bank te Middelburg zijn gedurende de kermis Meer afgelost dan beleend, de rente niet gerekend, f 493. - 181,50 - 677.50 - 433,75 362.50 - 796,25 - 736.50 - 280,25 - 1010,75 Meer panden gelost dan beleend 95 146 in 1S60, van 23 j vil ij tot en met 3 augustus op den 4 augustus (de laats'.e dag) tezamen211 1861, van 22 julij toten met 2 augustus 231 op den 3 augustus (de laatste dag) 178 tezamen409 in 1862, van 28julij toten met8augustus 349 op den 9 augustus (de laatste dag) 128 le zamen477 Uit Zierikzee schrijft men ons 11 dezer „De stad had heden een feestelij k aanzien daar uit zeer vele woningen de vlag was uitgestoken. Dit geschiedde ter eere van het bezoek dat de kommissarisdes konings aan deze gemeente bragt. Z. H. E. G. was gisteren namiddag ten half vij f ure al hier aangekomen en aan de woning des burgemeester afge stapt, Heden voormiddag heeft hij de scholen bezocht, waarna de leden van den raad tenstadhui/.e aan hem zijn voorgesteld. Vervolgens heeft de kommissaris des konings audjentie ver leend welke druk is bezocht. Na afloop hiervan bragt hij een bezoek aan de gemeente-sekretarie en onderzocht aldaar het archief met belangstelling en naauwkeurigheid. Ook aan de liefdadige gestichten en kerken werd crvolgens een bezoek gebragt. „Heden namiddag was er diner ten huize van den burge meester, aan hetwelk onder anderen genoodigd waren de leden van den raad en van de provinciale staten in deze ge meente woonachtig. „Des avonds werd door het korps der dienstdoende schut terij ecne serenade met fakkellicht aan den kommissaris des konings gebragt. „Morgen zullen de gemeenten Noordgouwe, Zonnemaire, Bommenede, Brouwershaven en Dreisehor, en de volgende dagen de overige gemeenten in Schouwen worden bezocht." Uit 's Gravenliage schrijft men ons 12 dezer „Het wetsontwerp bevattende eene reorganisatie der delft- sclie akademie is thans nagenoeg afgewerkt en zal, naar ik hoor, eerstdaags bij den raad van state ingediend worden. Door dr. Mulder, leeraar aan genoemde akademie, is een ver lof van één jaar aangevraagd of dit verlof zal worden ver leend, is nog onbekend. „De raad van state is in de laatste weken druk vergaderd geweest. Zijne werkzaamheden bepaalden zich tot dusverre tot het vaststellen van een reglement van orde en het nemen van al Jie besluiten welke tot zijne huishoudelijke inrigting be- hooren. De raad zal zich konstituëren in 6 afdeelingenaan 3 afdeelingen zal een referendaris, aan de 3 andere een kom mies van staat worden toegevoegd. Daar er op ditoogenblik geene kommiezen van staat zijn. zoo raag men verwachten dat het vergelijkend examen, waaraan zich de sollicitanten zullen hebben te onderwerpen, reeds in 'tbegin van den herfst zal gehouden worden. De referendarissen zullen eene bezol diging van f1400, de kor«m;,.izen c<>ne van f 1000 genieten. Met het oog op de vele werkzaamheden die deze ambtenaren te volbrengen zullen hebben, op de strenge eischen van het examen en op de uiterst dure levenswijze in de residentie, mag men vragen of deze bezoldigingen niet te gering zijn en of liet niet te vreez n is dat daardoor allen die geen fortuin bezitten van de mededinging zullen worden afgeschrikt. „Gij zult u herinneren dat in der tijd het ontwerp van een wetboek van strafvordering aan den hoogen raad ter overwe ging is aangeboden. Ik kan u thans verzekeren, dat dit kol- lege met dat ontwerp weinig ingenomen is en bepaaldelijk bezwaren heeft tegen de vele omslagtige formaliteiten, waar door de verdachte de instruktie maanden lang zou kunnen J tegenhouden en alzoo het bewijs zijner schuld bijna onmoge- lijk maken." De koning van Wurtemberg is gisteren middag op het Huis ten bosch aangekomen. Hij reist incognito, onder den naam van graaf von Teek. Men leest in Le petit cotirrier de la Ilaye het volgende, on der het opschrift van: „De ontvangst van het japansche ge zantschap in Nederland." Men heeft onder onze aandacht gebragt eeuige niet zeer welwillende opmerkingen in een ge ïllustreerd engelsch blad voorkomende, ter zake van het verblijf der japansche ambassade in Nederland. Men beweert j daarbij, dat de hollanders niet eens de heuschheid hebben gehad het logement van hunne oude vrienden, de japanners, le betalen. Van eene andere zijde heeft men het verhaal op- gedischt, dat de japanners dit land zouden hebben verlaten, zonder dat zij de aankoopen, die zij hier gedaan hadden, zou den hebben betaald. Alle huizen in Nederland, bij welke zij zichAervoegd hebben, kunne* het tegendeel verklaren; hier, gelijk zij in Londen deden, hebben zij stipt hunne rekeningen betaald en voor zoo ver wij weten hebben zij geen penning schuld achtergelaten. Het is niet meer dan billijk die getuige nis af te leggen en wij kunnen er deze bijzonderheid bijvoe gen, dat zij er niet van hielden kwitantien af te geven, zeg gende „dat onder lieden, die elkander vertrouwen, zulke schrifturen niet te pas kwamen." Wat betreft het onthaal, dat de japanners bier te lande hebben ontvangen, hebben wij slechts te herinneren aan de woorden die de ambassadeurs en de japansche geleerden van hnn gevolg deswege gezegd heb ben en welke volkomen overeenstemmen met eene zinsnede, die wij vinden in een brief uit den Haag. voorkomende in het jongste nommer van den Chronique oriëntale et americaine, een tijdschrift dat te Parijs uitkomt en waarin gezegd wordt „Ue ambassadeurs en al de personen van hun gevolg zijn ge ënthousiasmeerd over het onthaal, dat zij in Nederland geno ten hebben en dat onthaal heeft hen te meer aangenaam ge troffen, daar zij zeer klaagden over hunne ontvangst in Engeland." De bestuurders der Vereeniging ter bevordering van de belangen des boekhandels, hebben zich bij adres dd. 28 julij jl. tot den minister van buitenlandsche zaken gewend, ten einde die belangen in zijne goede zorgen aan te bevelen bij de onderhandelingen, welke bij het sluiten van een handels- traktaat met Frankrijk zullen gevoerd worden. Adressanten verlangen, dat bij de hernieuwing van de op 29 maart 1S55 met Frankrijk gesloten overeenkomst, tot wering van den na druk. daarin niet alleen worde opgenomen de bepaling van art. 2 der additionele overeenkomst op 27 april 1 S6U met Frankrijk aangegaan, maar bovendien de bepaling, welke voorkomt in het traktaat met België van 30 augustus 1858, namelijk dat het uitsluitend regt des schrijvers tot vertaling van zijn werk, zoo de wetten van zijn land hem dit nu of later mogten toekennen, onder de wederkeerige bescherming van het kopij regt niet begrepen is. Verder verlangen adressanten wijziging in de regten, aan welke boeken in de fransche taal, hier te lande gedrukt en uitgegeven, bij den invoer in Frankrijk onderworpen zijn. {Ned. industrieel.) Men schrijft uit Enschedé, 3 augustus, aan de Twentsche courant. De fabrieken gaan bitter slecht en dreigen met algeheelen stilstand. Menigeen die vroeger zijn geheele leien inspin- en weverijen doorgebragt heeft en thans broodeloos zou zijn, wint nu zijn brood als handlanger bij de in aanbouw zijnde gebouwen. De vele ledige handen zijn niet enkel een gevolg j van de verwoesting onzer stad en fabrieken twee voorname etablissementen, die door den brand verschoond zijnen waar j circa 300 tnenschen werkten, hebben reeds geruimen tijd stil gestaan. Arbeiders, die vroeger 4 looms hadden, hebben er thans twee, die twee hadden ée'n. Geen wonder, dat de nade rende winter, met het oog hierop en bij het gebrek aan wo niu- gen, door velen uiet bange vrees te gernoet wordt gezien. Wel moeten met het begin van november minstens 100 woningen der bouw vereeniging gereed zijn: dit zal echter op rerre na niet in de behoefte voorzien. Renoeniiiigcn en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan den generaal - maj'oor b j het leger in Nederlandsch Indie W. C. von Schier* brand, direkteur der genie en inspekteur der sapeurs aldaar, tot het aannemen der ster van kommandeur der ]e klasse der orde van Albrecht den dappere, hern door Z. M. den koning van Saksen geschonken. Kerk- en schoolnieuws. Te Wemeldinge is. wegens het bedanken van den heer G. J. Gobi us du Sart, tot predikant bij de hervormde gemeente beroepen de heer C. J. Brijcé, predikant te Ijlst. Eergisteren avond is door den algeineenen kerkeraad der nederduitsehe hervormde gemeente te Amsterdam, ter vervulling der vakature van eene predikantsplaats, veroor zaakt door het emeritaat van den heer H. J. Spijker, het vol gende alfabetisch gestelde twaalftal uitgebragt: de beeren B. J. Adriani, te RotterdamG. van Duyl, te Broek in Water land; W. B. J. van Eyk, te Deventer; G. van Gorkora, te LeidenH. G. Hagen, te LeidenP. M. Keiler van Hoorn, te Dordrecht; E. J. P. Jorissen, te Groningen P. van Liuimik, te Sneek F. Raauwenhoff, te Zalt-BommelJ. Roraeny, te LeeuwardenH. de Veer, te Delft en W. P. Wolters, te Har- lingen. De algemeene kerkeraad der nederduitsehe hervormde gemeente te Zwolle heeft uit het vroeger gemelde twaalftal van predikanten het volgende zestal zamengesteidII. Brouwer, te Veen dam P. LI. Hugenholtz jr., te Renswoude R. J. Jungius, te Drempt; J. G. Busch Keiser, tc Ulrum F. C. A. Pautekoek, te Schiedam, en P. Stein, te Delden. Marine est leger. Uit het kamp van Milligen wordt ons van 10 augustus het volgende gemeld „Den 8 en 9 dezer zijn de troepen, bestemd om deel te ne men aan de oefeningen in het legerkamp bij Milligen. aange komen. De marsch naar het kamp is te gelijker tijd rot oefe ning in de velddienst benuttigd, iets dat naar ik ineen voor de eerste maal bij ons leger plaatsgevonden heeft bij werkelijke marschen in vredestijd. Ik wil liever geen oordeel uitspreken overliet al of niet doel fretten de van de bevelen, daartoe van hoogerhand gegeven, doch mag het niet ontveinzen dat, daar waar die gepaard gingen van namiddag-oefeningen in de veld dienst, zoo als voorgeschreven werd. ons dit voor jong geoe fende manschappen wat al te vermoeijend voorkomt, vooral wanneer marschen uitgevoerd waren van 0 a 7 uren. „Omtrent de nachtkwartieren wenschte ik als eene bijzon derheid te vermelden, dat de inwoners van Oudewater er zich een feest van hadden gemaakt om de ofticieren en manschap pen te huisvesten zij zijn er alle op hoogst gulle en gastvrije wijze onthaald, en deze gezindheid van de inwoners van Ou dewater heeft bij de officieren en minderen van het le bataljon des 2e regeuients infanterie een zeer aangename herinnering achtergelaten. „De aankomst in het kamp had op bcule dagen onder zeer ongunstige omstandigheden plaats,want het weder was buiten gewoon slecht: liet was toch guur, koud en het regende aan houdend. „Heden, den 10, is het weder aanmerkelijk vftrbeterd, de wind heeft het terrein veel opgedroogd en daarna heeft de zon ons verwelkomd. „Üe kerkdienst heeft heden in marschtenue plaatsgehad: de godsdienstoefening der protestanten werd geleid door den predikant de Graaf uit Apeldoorn. Deze was daarbij gedach tig aan den rouw waarin het leger verkeert over het afsterven van den braven hertog van Saxen Weimar. Hij wekte den krijgsman op tot een moedigen strijd tegen het kwaad en wees hem daarbij tot belooning op het hoogste goed daardoor te verkrijgen. „Na afloop der godsdienstoefening werden de officieren, deel uitmakende der kamperende troepen, aan Z. K. II. den prins opperbevelhebber voorgesteld. „Voorts kan ik nog berigten dat Z. M. de koning tegen deu 15 a. s. oj) het Loo verwacht wordt en waarschijnlijk dan ook een bezoek aan het kamp zal brengen." Omtrent den uitslag der examens van de aspiranten voor adelborst 3e klasse op het Koninklijk instituut voorde marine te Willemsoord, wordt door het Dagblad van 's Hage nader medegedeeld, dat sedert verscheiden jaren de kommissie zoo vele knappe jongelieden niet bij elkander zagvan de 7S as piranten werden 10 wegens verschillende ligchaamsgebreken afgekeurd en van de 68 overgeblevenen voldeden 40 aan de vereiscliten van het examen. Slechts 25 konden hiervan wor den geplaatst, aangezien de behoefte aan adelborsten zich slechts tot dat getal bepaalde.

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 1