op zijn smalst tot een jaarlijksch renteloos voorschot, dat slechts gedurende één jaar tot boven 8 ton kan klimmen, maar vervolgens zich tot hoogstens f675,000 zal beperken. Voor den ronerdainschen waterweg zon de staat gedurende zes of zeven jaren eene bijdrage van één millioen gulden moeten leveren, maar dan zou de zaak ook voorgoed haar beslag heb ben. Andere leden bestreden echter deze berekeningen, en wa en van oordeel dat (ie uitgaven, iti een ongustiggeval, aan zienlijk hooger zouden kunnen klimmen. Z j becijferden zelfs breedvoerig, dat de koncessionaris voor het kanaal door Hol land op zijn smalst, zich niet zal kunnen staande houden en de staat genoodzaakt zal zijn de werken voor zijne rekening te voltoo jeu of over te nemen. Iu de zaak van den waterweg van Rotterdam zagen die leden eemg minder bezwaar. Naar het oordeel der meeste leden werden de financiële be zwaren met weinig vermeerderddoordien de aanleg dier waterwegen tot nieuwe defensiewerken noodzaken zal, waar van de kosten gedragen moeten worden door den smat. Ter wijl het nu reeds bijna onmogelijk is. voor de verdediging onzer zeegaten behoorlijk zorg te dragen, schept men nieuwe toegangen naar zee en dus nieuwe kwestbare-punten. Men meende ook dat b:j de koncessie het staatsbelang niet genoeg in het oog is gehouden. 55IIITEXLAX». Algemeen overziet. De zittingen van het engelsch parlemeiu zijn, zoo als wij reeds in ons vorig nornmer mededeelden, namens de koningin met de redevoering, in hoofdtrekken door ons vermeld, geslo ten. Die redt toering lei erde betrekkelijk weinig belang rijks op. Echter blijkt er uit dat het beginsel van non- interventie in de aiuerikaanschi- zaken door de engelsche regering zal worden gehandhaafd. Verder verwijzen wij naar de rede zelve, die wij onder „Engeland" in haar geheel mede- deelen. Verscheidene dagbladen besjireken nog den strijd tusschen den mogelijk wat al te rondborstigen betoogtrant van den heer Cubden en het doodend sarkasme van lord Pulmerston. Reeds lang had de eerste hij verschillende gelegenheden zijne verbeten woede bot gevierd en was deze door de bijtende be daardheid van den laatsten ten toppunt gevoerd. Met wilde hand greep hij nu in liet welgevulde tuighuis zijner wape nen en koos met altijd de beste. „De kalme rust van de vakantie zou den heer Cobden wel tot bedaren brengen," en lord Palmerston verliet de vergadering in het bewustzijn dat dergelijke uitvallen hem zijne ongeloofelijke populariteit met ontnemen konden. De heer Cobden kan zich nu slechts troos ten met. het liedje te herhalen, dat wij dezer dagen vonden opgeteekeud als eene uiting der duitselie demokraieri van 1818, en vertaald ongeveer aid us luidde Had satan ooit een zoon. het kon Wel meinand zijn dan Pulmerston. OmtrentGaribaldi en zijne expeditieplanneri bestaan heden wederom geruchten en niets dan geruchten. Iu ons vorig nornmer hebben wij de verschillende gevoelens daaromtrent •eenigzins uitvoerig ojigegeven. De fransche dagbladen bren gen ook heden vooral „l'art de grouper les fails'' in toepassing en putten in de massa geruchten van allerlei aard. om door deze ufgene hunne eigene opvatting der italiaansehe aange legenheden waarschijnlijker te maken. Onder de rubriek „Italië," deelen wij verder eenige zeer uiteenloopende berig- ten en geruchten mede. Eindelijk is het eerste nomuier uitgekomen van het veel be- sproken dagblad La France, onder toe/.igt des keizers. Het bevat een lang artikel, door den heer de Laguéronmère onder teekend. over de keizerlijke staatkunde, waarin het keizerrijk wordt beschouwd als de verwezenlijking van het liberaal be houdend beginsel, de revolutiebeheerschemledooi de vrijheid. Vooral wordt de meening bestreden van hen die in het keizer rijk het verbond zien van hetdespotisme inet de revolutie, van de demokratie met de diktatuur. Ook verzet de heer de la Guèronmère 'zich tegen het denkbeeld van Caesarisme, het welk hij beschouwt als het despotisme door militaire grootheid overschaduwd. De kommissie uitliet pruissische lagerhuis tot onderzoek der begrooting heeft de beraadslagingen overdo militaire aange legenheden ten einde gebragt. Z j heeft besloten aan de kamer de verwerping van de buitengewone kredieten voor te stellen, en velen achten de beslissing in dien geest zoo goed als zeker. Zoo dit al het geval mogt zijn. waaraan wij echter zeer twijfelen, want het pruissische lagerhuis heeft zijne wei felende houding nog geenszins verlaten, dan is het zeker moeijelijk vooruit te zieti wat de gevolgen zullen zijn. Oostenrijk doet voortdurend moeite om de sympathie der maggaren eenigermate te winnen, en de olficteuse dagbladen verkondigen dag aan dag dat de regering metsna>ler ter harte neemt dan hei herstellen der wettige orde van zaken in Hon garije. De bevolking stelt echter geen vertrouwen in de op- regiheid van de bedoelingen der regering, en de berigten dezer dagen uitgestrooid omtrent eene aanstaande bijeenroe ping van den hongaarschen landdag vinden dan ook weinig geloof. In Polen is steeds de politieke moordaanslag nog het doel dat de hand van velen wapent. Op 7 augustus zijn te War- aehau door zekeren Lodewijk Iryll twee jiistoolschoten gelost op den markies Wielopolski, op het oogenblik dat deze uit zijn rijtuig stajite. De markies werd echter niet gekwetst, en de moordenaar in hechtenis genomen. Volgens berigten uit Vera-Cruz hadden de mexikaansche troejien een aanval opOrihaza gedaan, welke echter was afge slagen. Nadere bijzonderheden ontbreken. Engeland. De redevoering, waarmede de zitting van het parlement namens de koningin gesloten is. luidde aldus: Mylords en mijne lieeren, Wij hebben van II. M. den last ontvangen u te ontheffen van eene hulp, aan het parlement verleend, en u terzelfder tijd den dank van H. M. over te brengen voor den ijver en de zorg waarmede gij uwe betrekking hebt vervuld, gedurende de zitting welke heden ten einde is gebragt. IT. M. gelast ons u te verzekeren, dat de betrekkingen met de vreemie mogendheden van vriendschajipelijken aard zijn, en dat II. M. vertrouwt dat geen gevaar de rust van Europa bedreigt. üe burgeroorlog, welke sedert eenigen tijd woedt tusschen de staten der noord-a.nenkaansche konfederatie, duurt steeds voort, terwijl zij nog uitbreiding erlangt, en de daaruit voort vloeiende rampen zich met slechts tot Amerika beperken. IT. M. heeft echter van den beginne nf besloten geen partij te kiezen in deze worsteling, en ziet geene reden om de onzijdige houding te verlaten welke zij krachtig heeft voorgestaan. Er zijn onlusten uitgebarsten in eenige turksche grens provinciën. en H. M. heeft haren vertegen woordiger te Kon- stantinojjel belast eene konferentie hij te wonen in die stad, tusschen de gezanten der mogendheden die in 1856 het traktaat te Parijs hebben gesloten. II. M. gelooft dat de kwes- tiën, door deze konferentie optelossen, op eene wijze ten einde zullen worden gebragt. beantwoordende aan 't traktaat der gealliëerden. en overeenkomende inet de regten van den sultan en het welzijn van de christen-bevolking zijner staten. „De strijdkrachten van IT. M. in China zoowel als die van den franschen keizer, hebben onlangs in verbinding met de troejien van den keizer van China, eenige der voornaamste middenpunten van den engelschen handel in China beschermd tegen de verwoestingen van den burgeroorlog, welke in eenige gedeelten van dit uitgestrekte rijk woedt. „II. M. gelast ons u mede te deelen dat z j een handelstrak- taat heeft gesloten met den koning van België, waardoor de handel der onderdanen van H. M. m België, op den voet zal worden gebragt als die der meest begunstigde natie." „Mijne heeren van het lagerhuis, „II. M. gelast ons u haren levendige» dank over te brengen voor de liberale subsidiën, welke gij voor de dienst van het loopende jaar h bt toegestaan. II. M. betuigt u tevens haren dank voor de maatregelen, waardoor gij de dokken en tuig huizen van H. M. in een voortdurenden siaat van verdediging hebt gebragt." „Mylords en mijne heeren, „II. M. gelast ons u hare bewondering te betuigen over den on vermoeiden ijver en vaderlandslievende gezindheid, die steeds hare strijdmagt van vrijwilligers bezielen, zoowel als f voor de krijgskundige talenten, welke deze zich hebben eigen gemaakt. „II. M. heeft met voldoening de hartelijkheid gezien welke heeft bestaan tusschen de onderdanen van II. M. en de tal rijke vreemdelingen die gedurende dit jaar het vereenigd ko- nmgrijk hebben bezocht, en H. M. vertrouwt dat deze wisse ling van vriendschapsbetuigingen de grondslagen zal verster ken van de internationale betrekkingen. „11. M. heeft zich beijverd hare medewerking te verleenen aan de ten uitvoer legging van bet traktaat, door II. M. met den president der Vereemgde Siaten gesloten ter afschaffing van den slavenhandel, en H. M. vertrouwt dat de zamenwer- king van de marine der Vereemgde Staten metdehare.de vernietiging \an den afschowelijken handel ten gevolge zal hebben, waar tegen dat traktaat gerigl is. „II. M. vertrouwt dat de maatregelen, genomen om de medewerking van het parlement ten gunste der uitbreiding van het onderwijs onder de armste klasse barer onderdanen, invloedrijker te maken, zullen strekken om dit belangrijk nationaal doel te bereiken. „H. M. heeft gaarne hare medewerking verleend aan de talrijke maatregelen ten algemeenen nutte, gedurende deze zitting haar door u voorgesteld. „De rampvolle armoede, welke in eenige fabriek-distrikten heerscht heeft b:j II. M. een diep leedwezen en eene levendige sympathie doen ontstaan, gcjiaurd met bewondering voor de waardige houding en voorbeeldigen moed. waarmede men dat lijden heeft doorgestaan. II. M. vertrouwt dat de wet, welke aan de armbesturen de bevoegdheid geeft om bijzondaje hulp te verleenen den nood zal verzachten. „De wet, welke de overdragt van landerijen vergemakke lijkt, zal de waarde van grondeigendom verhoogen, de titels meer eenvoudig en zeker maken en de kosten verminderen vallende op kooji en verkoop. „Het besluit tot betere regeling van hetgeen door de ge meenten moet worden bijgedragen in de rijkslasten, zal eene billijker verdeeling der plaatselijke belasting ten gevolge heb ben. terwijl het besluit op het beheer der groote wegen in vele gedpelten van liet rijk gemakkelijker verkeer zal bevorderen. „Het besluit, waarbij een uniform-stelsel van maten en ge- wigten in Ierland wordt ingevoerd, zal ongemakken wegne men, waarover in dit gedeelte van het vereenigd koningrijk zeer werd geklaagd het besluit, waarbij de armenwet wordt herzien, zal de minvermogende onderdanen van II. M. in Ier land, beter in staat stellen onderstand te verkrijgen. „II. M. vertrouwt, dat de akte tot regeling der koopvaardij, de handelsbelangen van haar koningrijk zal bevorderen." Italië. Het eerste nornmer van La France bevat het berigt dat Gari- baldi op T augustus een krijgsraad heeft gehouden te Cefani, waarin besloten is naar Ilome op te nikken en zich niet te storen aan de hinderpalen, die zich hebben voorgedaan. Het aantal vrijwilljgersdnr Garibaldi rondom zich heeft verzameld bedraagt 60UU. Uit Londen ontvangt de generaal aanzien lijke sommen. Garibaldi had tien groote koopvaardijsel^pen^ afgehuurd om in de golf van Salerno te ontsche/jJi»n, alwaar hij tevens een hulpkorps vrijwilligers zou aantrefjKjh- Het dagblad Monarclua nazionale zegt-dat Garibaldi slechts doelloos in het binnenland rondtrekt. Een gedeelte der vrijwilligers was naar Palumbo. een antjer naar Leseara vertrokken. Hun aantal, ongeveer 3000, vériniódert dage lijks. Sicilië is rustig. vV La discussione meent dat er eene ontmoeting liad-plaats gehad tusschen de vrijwilligers en de koninklijke troepen. Na eenige geweerschoten te hebben gewisseld, waarbij eenige ge kwetsten en twee dooden vielen, waren de vrijwilligers uiteen gedreven, met achterlating van ongeveer 70 geweren op het slagveld. Uit berigt wordt door de Opinione bevestigd. welk blad daai'b.j voegt dat het korps garibaldianen b j deze ont moeting te St. Euenne 200 man sterk was, terwijl slechts een lUütal koninklijke soldaten aan hei gevecht deelnamen. tiet fransche dagblad L'esjint public betoogt dat de plannen van Garibaldi om op Rome aan te rukken niet ernstig zijn. dat zij slechts andere plannen bedekken, die ten doel hebben om, terwijl ieders blik op Rome iu gevestigd, eene expeditie naar het oosten tot stand te brengen. De ïtaliaan- sclie regering is daarom ook veel geruster dan zij wel wil schijnen, en zou Garibaldi reeds sedert lang hebben doen ge vangen nemen, als zij waarlijk geloofde dat het expeditieplan van den ex-diktator Rome ten doel had. De fransche troepen zullen volstrekt niet genoodzaakt worden om op degaribal- diaansche vrijwilligers te vuren. Volgens eene korrespondentie van L'indépendance zou Garibaldi geheel zeker zijn van de italiaansehe bevolking, liet T.ie lmie-regement zou te Palermo ontscheept z.jn onder het roepen: leve Garibaldi! en daarop naar Auconaterugge zonden. De bevelhebber van eene divisie der vloot, Albini, belast met de bewaking der siciliaunsche kust. zou den minis ter Ratazzi hebben medegedeeld dat hij niet zeker was van zijne manschappen, voor het grootste deel beslaande uitnapo- litaneu en geuuezen. Te Panna zouden de troepen geweigerd hebben te schieten o|j het volk, bij eene manifestatie tegen Home. De graaf de Moutebello zou dan ook per telegraafnaar Parijs het berigt hebben gezonden dat de pausselijke staten dour zijn leger met genoeg konden bewaakt worden. Eene andere korrespondentie van dit blad zegl echter juist het tegenovergestelde en meent dat Garibaldi de nationale bewe ging met heeft kunnen tot stand brengen, b.j wier ondersteu- umg hij alleen een aanslag op Rome zou durven wagen. Te Milaan hebbeti demoJisu'atiën plaats gehad ten gunste van Garibaldi. Het volk trok de straten door onder het aanheffen van de kreten: „leve GaribaldiRome of de dood De Morningpost werpt van den tegenwoordigen benar den toestand van Italië geheel de schuld op den minister Ra- taxzi, in een artikel waarvan we hier een gedeelte laten olgen „De indrukwekkende strijdkrachten die, vo'gens de laatste telegrammen, door de italiaansehe regering tegen liet kleine troejije van Garibaldi zijn afgezonden, zullen vermoedelijk van ile zijden van deze misleide partijgangers geen ernstigen tegenstand ontmoeten. Het zou eene betreurenswaardige ge beurtenis zijn zoo de geregelde italiaansehe troep-n met de garibaldianen handgemeen werden, en de gevolgen z.jti niet twijfelachtig. „Het italiaansehe leger maakt den trots, de kracht, de levendige hoop en den vasten steun van de monarchie van Victor Emmanuel uit. De getrouwheid der officieren en sol daten is boven verdenking, en de krijgstucht kan met genoeg geprezen worden. Er bestaat niet de minste waarschijnlijkheid dut de rebellie van Garibaldi in de r^en van het leger met een gunstig oog wordt aangezien, want, behalve dat de troepen goed gedtscijdineerd zijn, heeft het gevoel van jaloerschheid hen met begeven, waarmede zij ten ojizigte der ganbabllanen bezield waren, en welke voor hen bij bet laatste gedeelte vau den napehcheu veldtogt een zoo krachtige drijfveer was en dit sedert gebleven is. We wenschen hartelijk dat zij geenge legenheid vinden om aan dezejaloezij ineen bloedig gevecht voldoening te verschaffen. „De heer Ratazzi draagt nu de straf voor de dubbelhartig heid die zijne komst aan het bewind gekenmerkt heeft. M j trad oj> als de man van eenige vrienden wier neigingen lijn- regt tegen elkaar overstonden. Hij alleen, zoo verzekerde men, zou de orakelen van de Tuilenes kunnen Uitleggen. Hij alleen, zoo dacht men ook.zoudiegaribaldiaansehesioom- machine. die ieder oogenblik dreigde het schip van den staat in de lucht te doen springen, volkomen meester worden en met nut aanwenden. Hij zou te Turijn bemind zijn om z jne piemontesche gezindheid en tegelijk alom geaelu worden om zijne goede verstandhouding met Garibaldi. „Datailes was voortreffelijk m theorie. Men tikte Garibaldi vriendschappelijk op den schouder, uien moedigde hem aan tot het ondernemen van expedities in het oosten om hem af te trekken van de meer dringende vraagstukken van binnen- landsche staatkunde. Maar revolutionnaire aanvoerders zijn als scherpe messen waarmede men zoo maar niet spelen kan. Thans blijken de gevolgen van het kunstmiddeltje door de openlijke vijandschap tusschen den konstitutionelen minister en zijn demokratisehen bondgenoot." ITet jiarlement heeft het eerste artikel goedgekeurd van het wetsontwerp waarbij koncessie wordt verleend voor don aanleg van spoorwegen in Napels en Lombardije. De Frankfurter Postzeitung ontvangt van haren veelal goed onderrigten korresjiondent te Weenende volgende, van den 6 dezer gedagteekende mededeeling „De keizer der franschen heeft, naar ik zoo even uit de meest geloofwaardige bron verneem, uit Vichy last gege ven om eene door hem persoonlijk ontworpen cirkulaire nota aan de gezanten te Weenen. Londen, Berlijn, St. Petersburg en Madrid af te zenden, welke ten doel heefr om aan deon- derscheidene hoven de uitdrukkelijke verzekering te geven, dat de fransche regering stellig voornemens is aan de schande lijke woelingen (scandales honteux is de in het keizerlijke op stel gebezigde uitdrukking) van Garibaldi een einde te ma ken. en dat zij aan de misdadige pogingen (efforts criminels) :van dien persoon tot ondermijning van den vrede van Europa voor altijd paal en perk zal weten te stellen dat zij echter, alvorens krachtdadig tusschen beiden tq kOmen, aan het itali aansehe goevernement nog een kort uitstel zal verleenen ora af te wachten of het er in slagen zal overeenkomstig de aange gane verpligtingen, alle onbehoorlijke handelingen tegen te gaan en zijn gezag te doen eerbiedigen,"

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 3