1 Landbouw. Betrekkelijk den staat der veldgewassen op Schouwen wordt ons thans het volgende gemeld „Over het algemeen genomen is de gewone zeeuwsche tarwe den winter goed doorgekomen, hetgeen met de vreemde soor ten niet het gei al was. zoo dat verscheidene stukken zijn om geploegd. Het milde voorjaar bevorderde den groei van dit gewas zeer; de plant kreeg echter hij gemis aan drooge koude niet die stevigheid, welke zoo zeer vereischt wordt tot het voortbrengen van een kraehtigen 'nalcn en kon dus geen genoegzamea weerstand bieden tegen het natte weder van de maand junij en de Ie helft van julij. Vele halmen konden zich dus niet staande houden, hadden daardoor eene onvolkotnene ontwikkeling en bevatten slechts een schrale korrel. Ook meent men opgemerkt te hebben dat de tarwe zeer kort en naauwelijks zigtbaar heeft gebloeid. „De verwachting omtrent de opbrengst is uit dien hoofde niet groot en zal waarschijnlijk niet meer dan 28 miul per bunder bedragen. „De winterrogge is over het algemeen niet zwaar en zal slechts een matige opbrengst geven, die naauwelijks 30 mud per bunder zal bedragen. Het gunstige weder gedurende de inzameling zal aan de kwaliteit zeer bevorderlijk zijn. De gerst heeft eene goede opkomst en voordeeligen^roet gehad intus- sclien was het natte weder gedurende de uitar ng niet gunstig, zoo dat deze niet zwaar van korrel zal zijn; op sommige landen was er ook veel nagroei; de opbrengst kan berekend worden op 88 mud per bunder. „Haver is over het algemeen goed geslaagd en zal bij verder gunstig weder gedurende de inzameling een goede opbrengst geven, die op 46 mud per bunder kan berekend worden. „Erwten zijn, vooral de vroeg gezaaide, vrij goed uitgeval len hier en daar hebben ze wel door de luis geleden, doch de opbrengst zal tamelijk zijn en de hoeveelheid strooi is op vele plaatsen overvloedigvermoedelijk zullen zij 28 mud per hun- der opbrengen. „Va.i j paardenbooiien kan gezegd worden, dat zij meer van de luis hebben geleden dan ile erwen; daaromtrent valt weder op te merken dat de vroeg gezaaide het best zijn ge slaagd en tot een verderen graad van ontwikkeling waren gekomen dan de later gezaaide, toen zich dit voor tie peul vruchten zoo schadelijk insekt vertoonde. De opbrengst zal daardoor zeer uiteenloopen en van 22 tot '2S mud per bunder bedragen. „Omtrent bruine- en witteboonen zijn de verwachtingen niet groot, omdat zij bij de opkomst en eersten groei veel door het natte weder hebben geleden. Van een der voornaamste vruchten op dit eiland, name lijk de meekrap, valt op te merken dat de ojarigetamelijk goed in het voorjaar te voorschijn kwam en een vrij goede opbrengst belooft, welke echter beter zou geweest zijn, indien de zouier drooger en warmer ware geweest. De 2jarige is in het algemeen verre van bevredigend werd veel in het voor jaar omgeploegd, zoo dat de verwachting zeer gering is. „De jonge meede had in den aanvang weder een tragen groei, wat vooral met de zoogenaamde zoete'rs het geval was van deze soort ontwaart men dan ook veel slechte stukken. Het meer gunstig weder gedurende den laatsten tijd deed haar in het algemeen een beter aanzien krijgen. „Eene buitengewoon groote uitgestrektheid is dit jaar met aardappelen gezet; de opbrengst is tot heden zeer grootde ziekte heeft vele soorten aangedaan en onder deze vooral de zoogenaamde jannen. Niettegenstaande dat ongunstig ver schijnsel hoopt men met grond op billijke prijzen voor de winter aardappelen." Een onzer voornaamste landbouwers gelezen hebbende, dat het gebruik van koolteer aanbevolen wordt als middel tegen schadelijk gedierte in het veld. inzonderheid slakken, meent daartegen te moeten inbrengen, dat die handelwijze, hoezeer uitvoerbaar in tuinen van kleineren omvang, toch niet best is aan te wenden bij den veldbouw, die zich over vele bunders uitstrekt. Daartoe raadt hij aan, het land met ge wone metselkalk te bestrooijen, eene manier waarbij hij steeds baat heeft gevonden. Men neemt 5 zak kalk op het bunder en bestrooit daarmede het veld. nadat het geregend heeft, of ook wel vóór het opkomen van de zon. als er veel dauw is gevallen. Arnhemsche courant Bfinoecimsen en besluiten. marine. Op verzoek eervol uit de zeedienst ontslagen de luitenant ter zee 2e klasse H. E. Eijssell, thans dienende in Oost-Indië. belastingen enz. Benoemd tot ontvangers der direkte belastingen en akcijnsen te Beverwijk c. a., de heer A. J. H. van den Bosch, thans in de zelfde betrekking te Tholen c. a.f te Hij urn, de heer H. de Bosson, thans in de zelfde betrekking te Wieringerwaard, en te Wieringerwaanl, de heer 11. D. van Wageningen, thans surnumerair der direkte belastingen, in- en uitgaande regten en akcijnsen te Leeuwarden. Op verzoek ingetrokken de benoeming van jhr. J. Stern, inspekteur «Ier registratie en domeinen le klasse, tot direkteur der registratie en domeinen voor de provincie Zeeland, blij vende hij alzoo in zijne betrekking van inspekteur le klasse bevestigd. Benoemd tot direkteur der registratie en domeinen voor de provincie Zeeland, de heer Q. C. Collard. thansinspekteur der registratie en domeinen van de Ie klasse. schutterij. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer J. de Visser, als le luitenant bij het half-bataljon rustende schutterij no. 1, in deze provincie, uit hoofde van verandering van woonplaats. Benoemd bij de rustende schutterij in deze provincie hij bet half bataljon no. 1, tot le luitenant de 2e luitenant D. Verhulst en tot 2e luitenant de sergeant J. Huysman. Benoemd bij de dienstdoende schutterij te Zierjkzee, tot le luitenant jhr. J. L. de Jonge, thans 2e luitenant; en tot 2e luitenant, rar. J. van der Lek de Clercq. thans schutter. Indische dienst. Benoemd voor de burger!ijke dienst in Nederlandsch Indiëa. tot ambtenaren van de eerste klasse j mr. J. Hulshoff Pol. thans kandidaat-ambtenaar voor de ge- 1 melde dienst; mr. W. A. Engelbreeht. mr. II. J. Canter Vis- I scher, mr. J. P. 1*. Pilz eti mr. J. H. Bergsma, thanskandjdaat- i ainbienaren voor de gemelde dienst; b. tot amb'enaren van de tweedeklasse: K. W. II. Ligtvoet. A. van der Gon Netscher, H. J. II. Beekvehl. T. G. A. Canter Visscher, G. L.Sehultz, W. J. C. Groosen H. E. Ledeboer, thans kandidaat-ambte naren voor de gemelde dienst. Kerk- en scSiooiaicuws. De heer J. van Witzenburg, predikant bij de nederduitsche hervormde gemeente te Tholen, heeft het beroep naar Bergen op Zoom aangenomen. Ter vervulLng dervakature bij. de nederduitsche her- vorwde gemeen ie te Zwolle, voortdurende door het bedanken vandr. C. P. Hofstede de Groot, is doorden algemeenen kerke- raad diergemeente het volgende alfabetisch gestelde twaalftal mui predikanten gevormd H. Brouwer, te Veendam; L. van Djkte Wijhe; P. II. Hugenhohz Jr., te Renswoude: R. J. Jungius, te Drempt; J. G. Busoh Keiser, te Ulrutn; E. J. W. Koch, te MiddelburgF.T. de Mazure, te BennebroekF. C. A. Pantekoek, te Schiedam; D. G. M. Roldanus, te Oostzaan G- II. van Senden Jr., te Steenwijk; P. Steen, te Delden en E. Cats Wor. te Enkhuizen. De heer L. P. Trautiuann. predikant hij de waalsche gemeente te Delft, heeft aan d£n kevkeraad dier gemeente schriftelijk kennis gegeven, dat hij zijne ambtsbediening met novemher aanstaande, omredenen van gezondheid, wtènscht neder te leggen. De algemeene synode der nederduitsche hervormde kerk heefL een reglement voor de verkiezing vau kerke raads leden gearresteerd om aan de stemming der provinciale kerkbesturen te worden onderworpen. Dit reglement, uit 17 artikelen bestaande, is in zijn geheel opgenomen in bet jong ste nominer der Kerkelijke courant. De voornaamste bepa lingen zijn, dat de gemeente hare ouderlingen en diakenen, öf regtstreeks óf door een kieskollegiebenoemt en de kevkeraad de predikanten beroept, met in achtneming der bepalingen vuu het reglement op de vakaiures en met eerbie diging der regten van derden. Voorts is daarbij opgenomen eene omschrijving, wie stemgeregtigd zijn. namel.jk alle meerderjarige, niet bedeelde en nie: onder censuur staande mansliilmateD, die bij den kerkeraad hunner woonplaats ge loofsbelijdenis afgelegd hebben of sedert minstens een jaa<' op ingediende attestatie als lidmaten erkend zijn. Hetkieskol- legie bestaat uit leden, die ten minste sedert het einde van het laatst verloopen burgerlijk jaar stemgeregtigd waren, en voor een derde uit de leden des kei keraads. Marine en leger. Na bet dezer dagen afgelegd examen voor adelborsten 8e klasse bij het Koninklijk instituut voor de marine te Wil lemsoord. zijn door den minister van marine met 1 oktoher a. s. als zoodanig benoemd 25 jongelingen zijnde 11. C. Achenbaeh, N. W. vim A miners. J. II. Beueker Andreae, W. A. Buitendijk, M. Brieve, J. W. Groenemeijer, L. Hare maker, B. T. W, van Hasselt, E. D. Kits van Heijningen. E. Kempe, P. I-I. Ledeboer, K. T^yfeinesz. R. C. van der Meulen, G. A. van der Mieden, L. P. D. Op ten Nooi t. C. R. A. van Osenbrnggen, A. G. J. van Plettenbcrg. P. II. Prager. N. J. van Renterghem. L. C. Rovers. AE. Arkenbout Schokker. W. M. J. Visser,E. Voetelink, F.G.C. Volcke, J. II. Wouters. Z K. II. de prins van Oranje is vrijdag morgen uit de residentie naar Milluigen vertrokken, oin het opperbevel over de aldaar kamperende troepen op zich te nemen. Men schrijft ons uit Vlissingen: „De schroef-schooner Frans Naerebout, onder bevel van R. Verschoor schipper, en niet kapitein ter zee zoo als het Handelsblad zegt is beden van bier naar Londen vertrok ken. Aan hoord daarvan bevinden zich negen officieren die van deze. door liet departement van marine beschikbaar ge stelde gelegenheid, gebruik maken, om Londen en de tentoon stelling aldaar te bezigtigen. „Sedert eenigen tijd is uien aan 's rijks werf alhier werkzaam aan de verandering van de drijvende batterij De draak en het stoomfregat Ie klasse De Ruyter. „De zware ijzeren platen waarmede De draak voor en ach ter bekleed was, zijn er afgenomen om. naar ik verneem, aan een proef met puntkogels onderworpen te worden. Blijkt het dat ze daartegen niet bestand zijn, dan zullen ze nog zwaarder worden gemaakt. Ook De Ruyter, eerst zeil fregat, daarna te Helvoetsluis in een stoomfregat der 1 e klasse ver bouwd, zal naar een nieuw stelsel worden ingengt; reeds is het bovendek er uilgebroken en een gedeelte dergeschutpoor- ren. Wat soort van schip of batterij hetech'.er worden zal is mij niet bekend," «Gemengde foerigten. Door de Maatschappij tot redding van drenkelingen te Am sterdam zijn van 17R7 tot 1861 voor het. tot het leven terug brengen van schijndooilen 2269 en voor het redden van dren kelingen, met eigen levensgevaar, 13 1-9 premiën uitgereikt. In Moravië heeft men eene praktische methode ingevoerd ter verdelging van rupsen. Aau de schoolkinderen werd voor 100 gevangen vlinders die zij. ter school komende, medebrag- ten, eene premie van eene neukreutzer uit de gemeentekas toegezegd, ten gevolge waarvan in eene week van 30 mei tot 7 junij 20.500 vlinders werden ingeleverd. Volgens het hongaarsche dagblad Pesthi-naplo is de oudste soldaat, thans in Europa aanwezig, een hongaar. Hij heet Ivan Reduliez, heeft het laatst gediend in het kroatische oguliner-grens- regement en is 122 jaren oud. In den zevenjarigen oorlog heeft hij gediend bij de pandoeren, die zich in der tijd onder den baron von Trenck zoo berucht hebben gemaakt, en later in den oorlog tegen de turken, in welken hij twee malen is gewond. Te Londen houdt zich eene stoomzagerij bijna uitsluitend bezig met het zagen van planken en snijden van houtjes voor de vijf duizend millioen lucifers, die in de hoofd stad van Engeland vervaardigd wordenDe belangrijkste fabrieken vindt men echter in Oostenrijk. De heeren Pollak te Weenen en Furth in Boheme hebben ongeveer 6000 werk lieden in dienst en leveren jaarlijks 44 millioen lucifers af, wier lage prijs te regt verwondering haart. De heer Furth ver koopt doosjes, bevattende ieder 80 li cifers, voor 5 cent het dozijn, en de heer de Majo, in Moravië. levert eene kistt van 50 doosjes, bevattende ieder 100 lucifers, voor den prijs'van 20 cent. Uit Almelo schrijft men, ten bewijze hoe verba zend de katoen in prijs is gestegen, dat men voor den afval van pineops, waarvoor men vroeger 14 a 15 gulden de 100 1 pond betaalde, thans 60 a 70 gulden besteedt. Het totaal der ingekomen giften voor de noodlijdenden door den brand I te Enschedé bedraagt thans f 101.126.MD. Door de hoofd- 1 kommissie is thans aan S80 personen eenë geldelijke onder steuning verleend van f 20.953,20. Er zijn zoo vele bad- gasten te Scheveningen, dat reeds verscheidene famieljes zijn I moeten worden afgewezen. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging den 10 dezer: J. \an Nederveen. jm. 29 j. met'C, L. van de Krekcjd. 29 j, (Van 2 tot 9 augustus.) j Vlissingen. Gehuwd: C. W. Arents. jm. 26 j. met E. J. Naerebout, jd. 23 j. J. J. Schneebeli, jm. 30 j. met W. M. j Koole. jd. 26 jaar. j Bevallen: J. Faber, geb. Ilardewijn, «L J. M. Schuit, geb. de Schat,, z. D. M. Hendrikse, geb. de Buisonjé, z. J. de Lange j geb. Wanjon. z. Overleden: J. L. Amlriessen, jm. 75 j. M. M. Taberné, jd. 30j. P. J. D. Mets, z. ij. J Goes. Gehuwd: J. de Jonge, jm. 25 j. met J, K. Pukken, jd. 26'jaar. Bevallen: J. C. Soutendam, geb. Sehrender, z. 1). Ituzee, geb. Verheide, z. J. Visser, geb. Harthoorn, d. A, Reijnhout', geb. Boone, d. Overleden: J. J. Lindeman, jd. 32 j. M. Frank, z. 15 m. J. Kiters, z. 4 «1. Zierikzer. BevallenM. Slager, geb. Elscot. d. I. Verijke, geb. riohil. d. K. Frank, geb. Goudsmit, <1. L. Boogerd, geb. Bal, «1. P. Hogerheijde, geb. Berrevoet, d. Overleden K. van der Voois, z. 6 m. Verkoogïingfen en aanbestedingen, Jl. vrijdag zijn te Vlissingen ten verkoop aangeboden de volgende perceelen, alsI. Een huis en erve in de lange Wal- straat, wijk E no. 20. en II. Een dito, mede aldaar gelegen, wijk E no. 21. Te zamen verkocht voor f' 1250. Meteorologische waarnemingen, gedaan op 's rijks weif te Vlissingen, des middags 12 ure. Augustus 1862. Wind. 1 ai j i?* S-tisJ .5 a a I a aS 5| a li I S Kracht. 5 O o S 1° 3 Noord. 3 765 0 IS.2 0.73 11.20 6 3 4 Z Oost. 3 7637 21 4 0.72 13 42 0.0 5 W.t.N. 3 756.5 20.3 0.72 12 92 0 0 61W. Z 9 759 8 18.0 0 59 9.10 0 3 7 Z. t. O. 22 751 5 ISO 0 74111-30 0.4 8 Zw.t.W 14 752.1 17.0 0.64 9 30 j 1.0 9 W. t.N. 9 |757.8 16.4 0.69 j 9.73 2.8 I Laagste temperat. en verschil met do hoogste. A an nier- kingen bew. Iicij held. ligt bewolkt, ligt bew heij.r. ligt bew. reg. bew. heijig. ligt bewolkt, bew. heijig. 11 ii. 58 gr. 11 u. 52 gr. Thermometerstand. 9 aug. 's morg. 7 u. 57 'smidd. 1 u. 6;! 's av. 10 's morg. 7 u. 60 's midd. L u. 67 's av. 11 's morg. 7 u. 60 's midd. 1 u. 67 gr. Staten generaal. tweede kamer. ffoorloopig verslag. Kanaal door Holland op zijn smalst en verbetering van den waterweg van Rotterdam naar zee. Een groot aantal leden keurde het af. dat twee zulke ko lossale en kostbare werken bij eene zelfde wet zouden worden vastgesteld. Zoo al de tweede kamer bij amendement een der beide werken kan verwerpen, worden echter, wanneer daar- entegeu beide werken de goedkeuring verwerven, de preroga tieven der eerste kamer verkort, die het regt van amendement niet bezit, en dus beide plannen in eens moet aannemen of gezamenlijk afstemmen. Bovendien zijn hier twee ongelijk soortige voorstellen bijeen gevoegd; want terwijl voorden amsterdutrischen waterweg eene koneessie met rente-garantie verleend wordt, zal de rotterdarnsche uitsluitend voor rijks rekening verbeterd worden, Eenige andere leden keurden het echter goed. dat het dubbele voorstel in ééne wet vervat was, omdat er zoo veel verband tussehen de beide werken is, «lat het naauwelijks denkbaar is dat de staat aan het eene veel gelds zou willen ten koste leggen wanneer het andere achter wege bleef. De beide groote koopsteden hebben elk even veel behoefte aan eene betere gemeenschap met de zee. Maar daar tegenover meenden andere leden, «lat, wanneer er zoo mild voor de hollandsche waterwegen wordt gezorgd, degroning- sclie niet uit het oog mogten worden verloren. De tegen het ontwerp bestaande bepalingen van financiëlen aanl werden sterk op den voorgrond geplaatst. Men weesop «le vele raillioenen gevorderil voor de spoorwegen, de eman cipatie enz. De rijks bijdrage voor de groningsche kanalen zal vroeger of later moeten verleend worden. Nu weder zoo vele millioenen voor de waterwegen. waar zal het ein«le zijn, wanneer men op dien weg voortgaat? Men voerde hier tegen aan, dat van de verbetering der groote waterwegen, het behoud van ons aandeel in den wereldhandel afhing. Mogten de beide werken goed gelukken, daarin zou eene bron van toenemende welvaart en bedrijvigheid gelegen zijn, die zich door het geheele land zou doen gevoelen, en ook op's rijks geldmiddelen gunstig zou terugwerken. De nu vereischte uit gaven zijn ook niet op ééne lijn testellen met die voor de spoorwegenzij bepalen zich voor liet kanaal door Holland

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 2