zijn bijna geheel uit hare puinhoopen herrezen. In den loop dezer maand zullen nog twee groote gebouwen (van drie z jn de fondamenten gelegd) en eene pastorie aanbesteed worden. De Staatscourant van heden bevat het koninklijk besluit totgoedkeuringderstatuten van de vereeniging: Maatschappij tot nut van den arbeidenden stand, gevestigd te Amsterdam, en erkenning dier vereeniging als regtspersoon. Het doel dezer maatschappij is. oin uit gemeenschappelijke bijdragen uit de eerste hand immers zoo veel mogelijk te verstrekken: a. alle benoodigdheden voor huishoudelijk gebruik; b. de grondstoffen benoodigd tot de uitoefening der bedrijven of handwerken van deletien. Tot den werkkring welken men zich voorstelt behoort ook het uitgeven van een blaadje (ten titel voerende: De werkman) geschikt ter algemeene verspreiding, hetwelk acht dagen na iedere bijeenkomst zal verschijnen. Naar men verneemt zal de heer W. II. de Heus. te Utrecht, berusten in liet onlangs door tie arrondissements regtbank in de bekende gaskwestie gewezen vonnis. Hij heeft aan de gasverbruikers cirkulaires toegezonden, waarhij h:j hun ken nis geeft dat hij met primo september e. k. ophoudt gas te leveren. Onder de overblijfselen van de nederlandsche kasteelen bekleedt dat van Brederode, gelegen op het grondgebied van de gemeente Velzen. aan den duinkant, niet verre van Haar lem. eene tier eerste plaatsen. De grond, op welken deze ruïne gevonden wordt, behoort tot het staats domein. Die grond wordt verpacht, doch onder tie bepaalde voorwaarde, dat het kasteel floor den bruiker ongemoeid zal worden gela ten. Het kasteel was reeds voor drie honderd jaren en vroeger, blijkens de afbeelding van Zaenretlam in het boekwerk van Ampzing, verwoest, en heeft sedert dien tijd minder geleden, dan wel andere dergelijke bouwvallen Intnsschen is bet nood'? bevonden, eenige maatregelen te nemen tot behoud van itet nog bestaande, en men verneemt alzoo met genoegen dat de regering eene zekere som gelds beschikbaar heeft ge steld om daarin te voorzien. Aan dit behoud wordt met goed gevolg gearbeid. Haarlemsche courant ISenocmin^en eis genie. Pensioen verleend aan de volgende officieren van het korps ingenieurs, mineurs en sappeurs: tie luitenants- kolonel J. van tier Mey en I. O. L. van Ingen, ten bedrage van f1500. den majoor jhr. B. de Jong van Beek en Donk. ten bedrage van f 1300. en den kapitein T. A. van Maanen. ten bedrage van f 1080 "sjaars. Verleend den rang van kolonel aan tie luitenants-kolonel van tier Mey en van Ingen bovengenoemd, tien rang van luite nant-kolonel aan den majoor jhr. de Jong van Beek en Donk, en den rang van majoor aan tien kapitein van Maanen. Benoemd tot luitenant-kolonel de majoors G. V. W. baron van Hemert tot Dingshofen J. A. Feith. beulen van het korps; tot majoor tie kapiteins der le klas-e J. E. H. B. baron van Voorst tot Voorst. C. P. del Cam po. genaamd Camp. P. J. de Waal. D. G. Andreae en G. J. Keiser, allen van het korps; tot kapitein van de 3e klasse (naar ouderdom van rang) de le luitenants A. J. van Prehn, W. Schut, A. Baud en A. C. Lorentz. allen van het korps. Kerk- en schoolnieuws. Zondag was het een jaar geleden dat de inwijding der evangelisch duitsche kerk te 's Gravenhage had plaats gehad. De heer Kogel trail bij deze gelegenheid als voorganger op en koos tot tekst de zelfde woorden, welke door hem ten vorigen jare tot onderwerp zijner veile waren genomen en wel I Petrus II vs. '1 10. Aan het slot tier predikatie wijdde hij een woord ter nagedachtenis aan Z. H. den hertog van Saksen- Wei- mar. wiens plaats thans ledig was. en die ook als medestichter en beschermer der kerk velen aan zich verbonden had. De ernstige woorden door den leeraar gesproken, bragten op de talrijke schare een diepen indruk te weeg. Deze godsdienst oefening vvertl door II. M. tie koningin bijgewoond. De dienst werd meteen koorgezang besloten. Marine en leger. Naar men verzekert is met tie laatste mail het bevel naar Curacao gezonden, dat Zr. Ms. stoomschepen Zeeland, kotn- mandant de kapitein ter zee G. Fabius. Djnmhi. kommandant de kapitein luitenant M. H. Jansen, en Cornells Dirks, kom mandant kapitein-luitenant J. F. Koopman, moeten repa triëren. zoo dat die schepen in tie eerste helft van september kunnen binnenvallen. Zoo als reeds gemeld is beeft Z. M. gelieven te bepalen dat te Schoonhoven zal gevestigd worden eene instruktie-koin- pnnjie ter vorming voor onderofficieren en korporaals voor liet wapen der artillerie. Het bevel over gemelde msiruktie-i kompanjie zal. naar men verneemt, worden opgedragen aan den 'kapitein J. J.ColIard van de 1 'Je kompanjie van het 3e regement vesting-artillerie. Daghlvan 's Gravenhage.) Gemengde berigtcn. Bij de onlangs in den dom te Presburg plaats gehad heb bende inzegening van het huwelijk van graaf A ndrassy met barones Wenkheiin kon men de waarneming doen, dat in Hongarije nog steeds de „gouden tijd" heerschtwant, onge rekend de buitengewone pracht, die tie booge adel bij the ge legenheid ten toon spreidde, was het na het trouwen vooral verrassend te zien hoe de eene gouden regen na den ander uit de rijtuigen op de menigte nieuwsgierigen stroomde. Men berekent dat honderde dukaten onder het volk werden ge worpen en er waren gelukkigen die ze bij tientallen in hunne hoetien opvingen. Intusschén behooren de jonggehuwden ook tot de rijksten des lands en men berekent hun vermogen op eenige milliarden. Te Berlijn zal tot een aandenken aan de verongelukte bemanning der gestrande korvet A mazone eer lang een monument worden opgerigt. Het zal bestaan in eene zuil uit silezisch graniet vervaardigd, ter hoogte van acht voet, en aan liet voetstuk zullen op vier bronzen tafels de namen der verongelukten worden vermeld. De Iberia deelt eene statistiek mede der doodstraffen, die van 1S00 —I860, derhalve in een tijdvak van fiO jaren, in Spanje hebben plaats gehad. Dit somber tafereel luidt altlus: Wegens koningsmoord I. va dermoord '2, manslag 19, moord en diefstal 1 -t. diefstal 51, staatkundig misdrijf IS. verdacht 10, twist met gewapende hand 7. valsche tijd.ngen 5, onbekend 333, totaal 460. Daar van werden 1 SS opgehangen, 206geworgd, 66 gefusilleerd. Ge durende hetzelfde tijdsverloop werden 125.6f7 peisonen tot gevangenisstraf erooi deeld. Een in friesche tl ragt fatsoen lijk gekleed meisje werd vrijdag te Zwolle door tie policie ge arresteerd, toen tleze onderngt was geworden dat zij bij een kashouder van goud- en zilverwerk betrapt was op het voor nemen om zich eene gouden broche heimelijk toe ie eigenen. Toen zij op het bureau van policie aankwam, werd er gelijk tijdig door een anderen kashouder een klagt ingeleverd, dat er bij hem dien middag een gouden slot was gestolen. Of schoon men de verdachte aanvankelijk vruchteloos onder zocht, werd eindelijk ontdekt dat zij het ontvreemde voor werp in tien mond verborgen hield. In Frankrijk bestaat thans niet alleen eigendomsregt van den geest, maar ook van tien voet. De halletmeester Perrot vte Petersbu g. heeft name lijk bij de regtbank een kJa?t ingediend tegen den heer en mevrouw Pepifa. omdat tl it echtpaar een door hem uitgevon den pas in tie groote opera te Parijs had laten uitvoeren. H'j eischte deswege eetie schadeloosstelling van 10.000 frank. De regtbank heeft de beschuldigden wegens het nadansen van een choreografisch eigendom tot 300 frank boete veroordeeld. -In de maag van een struis vogel, die bij ongeluk gedood werd in den plantentuin te Lyon. hebben de heeren Chauveau en Preseux gevonden twee ned. pontien keisteenen. drie aarden tabakspijpen, die groen geworden, maar volkomen van vorm waren gebleven, een mes met koperen heft van 20 duimen lang. vijf en twintig koperen uniformknoopen. alle meer of min afgesleten, een half-frankstuk twee en dertig kope en centi mes. kleine metalen voorwerpen, zes groote noien nog ongebro ken, en een stuk ijzerdraad van een palm lang. reeds bijna ge heel door het maagsap opgelost. De gezondheid van tien vogel, die al deze voorwerpen achtereenvolgens en zeker bij groote tusschenpoozen had binnengeslokt, had daardoor volstrekt niet geleden. V ilgens den London review is het den schei kundige Gannal te Toulon eindelijk gelukt, echte diamanten uit kool te vervaardigen en derhalve het vraagstuk tier nieu were scheikunde op te lossen, en wel op die wijze, dat hij phosphor, water, zwavel en kool eenige maanden lang tegen elkander laat reageren. Het produkt bestond uit 20 kleine kristallen, die alle eigenschappen van den diamant vértoon den zij waren namelijk doorschijnend, bezaten groote glans, scheurden het staal en zij waren, hetgeen ze als echte diaman ten kenmerkte, in den vorm van tien natuurlijken diamant gekristalliseerd. Overigens weet men. «lat reeds vroeger kleine diamanten op kunstmatige wijze voortgebragt zijn geworden. - Te Holywell (Flinshire) vertoonde zich onlangs bij gele genheid van een schuttersfeest het eigenaardige.schouwspel, dat zes tlaines uit die plaats mede naar den prijs dongen zij schoten mei Enfielbuksen op een afstand van lüüel met groote vaardigheid. Het merkwaardigste was dat een barer, namelijk mevrouw Ashwin, tien prijs behaalde. Thermometcrstam). 6 aug. 's av. 11 u. 60 gr. 7 's morg. 7 u. 62 'smidtl. 1 u. 63 's av. 11 u. 57 gr. S 's mo.g. 7 u. 62 's midd. 1 u. 66 gr. Gemeenteraad van Xicrikzee. Zitting van 6 augustus. Voorzitter de heer Cau. Afwezig met kennisgeving de heeren van der Lek deClercq en Ochtman. De notulen der vorige zitting worden gelezen en goedge keurd. Is ingekomen een exemplaar van het verslag van den toe stand dezer provincie door gedeputeerde staten uitgebragt aan de provinciale staten in de zomervergadering van 1862, hetwelk gedurende ée'n maand ter inzage van de leden ter sekvetarie zal worden gelegd en daarna in de boekerij ge plaatst. Wordt gelezen eene missive van gedeputeerde staten, berigtende de ontvangst van een afschrift der verordening tot verdeeling- der gemeen te in wijken enz. welke voor kennis geving wordt aangenomen. Wordt medegedeeld eene missive van gedeputeerde staten begeleidende het goedgekeurd raadsbesluit tot beschikking uit den post van onvoorziene uitgaven dienst 1862. Voor kennisgeving aangenomen. De rekening der dienstdoende schutterij over 1S61 wordt gesteld in handen der heeren. FokkerKeiler en Goemans tot het doen van onderzoek en rapport. De begrootingen door de direktie der teekenschool en het burgerlijk armbestuur voor 1863 ingediend zuilen bij de nog in te komene worden gevoegd en te gelijk met de gemeente- hegrooting worden behandeld. De heer van Dongen brengt namens de kommissie ad hoe, verslag uit op de door burgemeester en wethouders voorge stelde wijziging der gemeentcbegrooting voor 1862, waar van de konklusie strekt tot, goedkeuring. Aldus wordt beslo ten. behoudens goedkeuring van gedeputeerde staten. Voorts brengt de heer Keiler rapport uit op de rekening van het burgerlijk armbestuur over 1861, waarvan de konklu sie strekt tot goedkeuring. Dien overeenkomstig wordt besloten. Alsrju geeft de heer Cau het presidium over aan den heer Fokker als zijnde hij de twee volgende rekeningen mede rendant. Bij de eerstvolgende onthoudt ook de heer Lands- knegt, mede rendant zijnde, zich van stemming. Namens de kommissie ad hoe rapporteert de heer van der Grijp O]) de rekening der bank van leening en adviseert tot goedkeuring. Aldus is besloten. De heer Keiler brengt rapport uit betrekkelijk de tee kenschool. Overeenkomstig dit rapport wordt besloten tot goedkeuring. De lieer Cau herneemt het presidium, waarna de heer Fokker namens de kommissie ad hoe verslag uitbrengt op de rekening van het muziekgezelschap Kunst en eer. waarvan de konklusie strekt tot goedkeuring. Dien overeenkomstig is besloten, mei opmerking dat, aangezien de rekening slechts bij enkele expeditie was ingezonden, van die goedkeuring bij extrakt uit de notulen zal worden kennis gegeven en de reke ning in het archief der gemeente zal worden nedergelegd. De voorzitter deelt mede dat de koininissaris des konings dezer provincie de gemeente zal bezoeken en noodigt de leden van den raad uit, zich op aanstaanden maandag des voormiddags ten 11 ure alhier te laten vinden, ten einde hen aan hem voor te stellen. Hierna sluit de voorzitter de vergadering. BMTEMLAM). Algemeen overzigt. Wanneer wij de dagbladbesehouwingcn van den laatsten tijd nagaan, en ook de vele andere politieke geschriften in het geheugen terug roepen,dan zien wij Frankrijk wener overal in den persoon van den vertegenwoordiger «Ier napoleontische staatkunde eene eerste plaats bekleeden. Welke staalkundige plannen ook worden beraamd, welke politieke komhinatiëu er ook worden voorgesteld, welke kwestiën er ook worden opgelost. Frankrijk heeft daarbij eene zeer invloedrijke sietn Napoleons wil wordt overal ontzien, de woorden van den fransehen keizer, per telegraaf naar alle zijden van den aard bodem overgebragt, vervullen velen met schrik, vrees, be langstelling. Bij verscheidene personen, die hun blik nu en dan eens over tien tegen woord igen toestand van liet euro- peeseli staten-net laten weiden, moet, dunkt ons, wel eens de vraag opkomen of wij niet langzamerhand weder naar een tijdperk worden heengedreven, waarin de troon van Frank rijk. die van geheel Europa, en Frankrijks vorst, die van het gansche werelddeel kon genoemd worden, een tijdperk waaruit slechts een Waterloo redding mogt aanbrengen. Wan neer wij Pillissen en Oostenrijk door inwendige verdeeld heden krachteloos zien gemaakt, wanneer wij de engelsche staatkunde slechts weifelend (ie napoleontische politiek zien wederstieven, om al hare krachten ongeschonden te kunnen bewaren voor een mogelijken tweekamp, wanneer wij Rusland naainv aan Frankrijk verbonden zien en Italië onder franschen invloed gebukt, dan inoet onwillekeurig ons weder om liet tijdperk der vestiging van het eerste keizerrijk in de gedachte komen, een tijdperk dat Europa tot eiken prijs moet zoeken te vermijden om niet andermaal in de bladzijden der wereldgeschiedenis jaren te behoeven op te teeltenen, gelijk aan die, welke voorde mogendheden van dit werelddeel onver getelijk moeten blijven. Waar zijn de beginselen der europesche politiek gebleven, nog zoo weinige jaren geleden geuit, waarbij het europeesch staten-verbond niet zou dulden dat ooit een lid van liet korsi- kaansch geslacht den troon van Frankrijk beklom? Wederom is thans tie waarheid gebleken van het gezegde dat Europa geen rust zoude hebben, zoo lang een Napoleon in Frankrijk heerschte. Alles woelt en kookt m dit werelddeel; het eigen belang tier verschillende staten wordt dienstbaar gemaakt tot uitbreiding van Napoleons invloed, en de orakeltaal van den franschen keizer op 15 augustus zal op nieuw vorsten en vol ken niet vrees en verwachting, met beko nmering en hoop veruilen. Wat zal Frankrijks beheerscher omtrent zoo vele europesche kwestiën openbaren Welke politieke plannen zal hij zich verwaardigen aan hei buitenland ter beooi ileeling. aan hei binnenland ter overdenking ten beste te geven? Aller oogen zijn op die receptie van het corps diplomatique ge vestigd. en over acht dagen zullen w ij weten in hoeverre de woorden des keizers eenig licht zullen verspreiden over den toestand van Europa. Omtrent Garibaldi's plannen en meerlingen blijft uien nog steeds in het onzekere. Zich een juist denkbeeld te maken van de verhouding tusachen den held van Ca pre ra. Victor Emmanuel en Napoleon is voor alsnog moeijelijk. zoo niet onmogelijk. Sommigen denken aan een behendig gespeeld komediespel tusschen deze drie personen, terwijl men ook dit denkbeeld door den paus en het hof te Rome meent gekoes terd; anderen geloöven dat. zoo er van verstandhouding tus schen Garibaldi en Victor Emmanuel sprake moge zijn. de houding en redevoeringen van Garibaldi genoeg bewezen hebben dat hij den franschen keizer zeer vijandig is, iets dat reeds dagteekent van de aanhechting van Nice. Velen nemen echter eene openlijke scheuring aan tusschen de italiaansche regering en Victor Em man nel, en zien voor 1 tul eene som bere toekomst te gemoet, door de dwaze ondernemingen van Garibaldi, die een burgeroorlog ten gevolge zullen hebben, waardoor de rotneinsche kwestie niet alleen geen slap verder op den weg van hare oplossing zal gebragt worden, maar zelfs de reaktionaire partij nieuwe krachten verkrijgen, en de in vloed van andere staten op tie italiaansche aangelegénhedeu vermeerderen zal. Het Journal des de'bats helt over lot de laatste der boven opgenoemde opiniën. „Wanneer het berigt waar is, zegt dit dagblad, volgens hetwelk troepen zijn afge zonden ter vervolging van Garibaldi in het binnenland, dan zal men zich weldra van den persoon des generaals hebben meester gemaakt. Hoe bedreven Garibaldi ook zijn moge in snelle bewegingen, hij heeft thans door een eiland tot begin zijner krijgsoperatiën te kiezen, den kring zijner handelingen naauwkeiirig afgebakend. Men behoeft nu slechts eenige waakzame kruisers rondom Sicilië te statio neren om zijne plannen in duigen te doen vallen. Als engel sche en fransche oorlogschepen daarbij hunne medewer king verleenen dan wordt het voor Garibaldi hoogst uioeijelijk om zijne bewegingen verborgen te houden. The globe en de Morning post hebben dit berigt echter bepaaldelijk tegen gesproken, er bij voegende dat Engeland te veel eerbied had

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 2