„Ik heb de eer u mijn ontslag in te dienen als maire der gemeenie Ardin. „Ontvang mijnheer de prefekt de verzekering van mijne eerbiedige hoogachting. a. tonnet." Er zijn nog nadere berigten uit Mexiko ontvangen, welke echter geheel overeenkomstig zijn aan die, welke wij in ons vorig nommer mededeelden. Slechts vermelden wij daar uit dat de mexikaansche wapenen, door de fran>chen bij het medegedeelde gevecht buit gemaakt, het kenmerk dragen van hunne vervaardiging in het amerikaansch rijksarsenaal te West-Point. Dergelijke handelwijze van de regering der Ver- eenigde staten is niet geschikt om de min vriendschappelijke betrekking met Frankrijk te verbeteren. - Men spreekt van eene nota, welke door keizer Napoleon zou gezonden worden ofreedsgezonden zijn aan alle mogend heden, die het koningrijk Italië hebben erkend, waarbij Napo leon hen uitnoodigde op een kongres de italiaansche kwestiën oj) te lossen. De keizerlijke regering zou daarbij verklaren dat Rome toch met voortdurend door hare troepen kan blij ven bezet worden, maar dat eene ontruiming spoedig moet plaats hebben, daar de paus zelf aan Frankrijk de midde'en ontneemt om die bezetting te verdedigen, door zijne bepaalde weigering van de meest billijke koncessiën en de meest rede lijke hervormingen. 9IEMGELIIVGEK. Brieven van Wapoleon I. (Uitgegeven op last vau keizer Napoleon III.) De briefw sseling van Napoleon, welke thans met zorg. naauwkeurigheid en pracht wordt uitgegeven, kan zonder twijfel verre van volledig wezen. Zij bevat slechts officiële stukken: depêches, hesluiten, en onder de brieven van meer intiemen a ud slechts die, welke eenigzins staatszaken betref fen. Men moei wel erkennen dat de kieschheid zich verzetten zou dal hei anders ware. Napoleon tocli is geene historische figuur ilie tot het verleden behoort, zoo als Lodewijk XIV of Hendrik IV; zijn naam is nog verbonden met steeds bestaande belangen zijne eer slaat in betrekking tot die van een stam huis eu bijna tot die eener natie. Hij behoort dus wel tot de geschiedenis, in zoo verre het onmogelijk is na zulk een rol te hebben gespeeld, niet in de herinnering der menschen te blij ven en niet te worden beoordeeld, maar hij behoort niet tot de biografie, daar hij nog onderons voortleeft en de biografiün van levende personen altijd ietsonkiesch hebben. Er zal nog veel tijd noodig zijn, alvorens men de noodige bewijsstukken en dokumenien bc.it om geheel en al het privaat leven en het karakter van Napoleon te leeren kennen. Tot dien tijd zal uien genoodzaakt zijn den omtrek daarvan hier en daar na te gaan uit zijne gesprekken op St. Helena uit zijne krijgskun dige gedenkschriften en eindelijk uit zijne officiële brieven. De stukken, welke het 9e deel der brieven bevatten, loopen van 24 september 1 SO'i tot 29 september 1SÜ4. Wij zijn bij de vorming der derde koalilieNapoleon is voor het oogen- blik geheel vervuld met zijne expeditie-plannen tegen Enge land. De samentrekking, uitrustingen oefening der vloot van Boulogne zijn het onderwerp van bijna alle depêches. Te midden van deze bezigheden, vallen er toch belangrijke ge beurtenissen voor: de zamenzwering van Georges mislukt, de hertog van Enghien wordt in de ravijnen van het kasteel te Vincennes gefusilleerd, de eerste konsul wordt keizer van Frankrijk, en Fouché. de slechte genius der nieuwe orde van zaken, wordt weder minister van policie. Opmerkelijk is hei hoe de veelomvattende geest van Napo leon zich mei alle zaken bezig houdt en tot de kleinste bijzon derheden kan afdalen. Men moet. om dit bewaarheid te zien. de tallooze instrukriën lezen betrekkelijk de kanaalvloot en het landingsplan op de engelsche kust. Leger vloot, batterijen, inscheping, leeftogt, krijgsbehoeften, forten, financiën: alles is te gelijker tijd het voorwerp zijner zorgen. Hij stelt de meest uitgebreide orders op. Ilij gaat eindelijk zelf naar Bo- logne om aldaar geheele dagen alles zelf te regelen en te be schikken. H:j schrijft aan Augereau: „Ik bevind mij hier sedert tien dagen en geloof binnen korten tijd het doel te zul len bereiken dat Europa verwacht. Wij hebben zes eeuwen vol beleedigingen te wreken." Aan den admiraal Gan- tenume. zeeprefekt te Toulon, zegt hij na zijne oorlogsbooten te hebben opgegeven „Deel mij uwe denkbeelden over deze vloot mede. Gelooft gij dat wij er mede zullen kunnen over steken naar de engelsche kust? Er kunnen 100.000 man op worden ingescheept. Acht uren in een nacht, die ons gunstig zijn, zullen beslissen omtrent liet lot der wereld." „Ik heb rondom mij bijeengetrokken schrijft Napoleon aan den maarschalk Bnme bijna I 20.000 manschappen en 3000 landingssloppen en kanonneerbooten, die slechts een gunsti- gen wind afwachten om den keizerlijken adelaar op de torens van Londen te planten. T'jd en omstandigheden weten daar omtrent alleen den uitslag." Napoleon vergeet te midden dezer maatregelen, welke tel kens worden opgewekt door haat en woede tegen Engeland, echter niet volgens gewoonte op de openbare tneening te wer ken. „Ik wensch schrijft hij aan den minister van binnen- landsche zaken dat gij op de wijze van Le chant du départ, een lied laat. vervaardigen op de landing in Engeland. Laat over het zelfde onderwerp echter ook verscheidene andere maken op verschillende zangwijzen. Ik weet dat er verschil lende gelegenheidsstukken betrekkelijk genoemd onderwerp zijn aangeboden er moest eene keuze uit worden gedaan om deze te doen spelen op de verschillende schouwburgen te Pa rijs en vooral in het kamp van Boulogne, Bruggesen op andere plaatsen, alwaar troepen zijn." Aan het einde des jaars 1801- schijnt alles gereed. Men wacht slechts de laatste orders. Berthier ontvangt den vol genden brief. „De expeditie naar Ierland is bepaald. Gij zult eene konferentie daaromtrent houden met den maarschalk Augereau. Er zijn te Brest middelen om 18,000 manschappen m te schepen. De generaal Marmont is van zijne zijde gereed met 25,000 man. Hij zal trachten te landen in Ierland en onder het bevel staan van den maarschalk Augereau. Het groote leger van Boulogne zal ter zelfder tijd ingescheept zijn en al het mogelijke doen otn in het graafschap Kent binnen te dringen. Gij zult aan den maarschalk Augereau mededeelen dat hij naar omstandigheden moet handelen. Als mijne berig ten van iersche uitgewekenen en lieden, welke ik naar Ierland heb gezonden, juist zijn, zal eene talrijke menigte ieren zich bij de landing onderzijn standaard scharenin (lit geval moet hij dadelijk op Dublin aanrukken. Mogt deze volksbeweging echter eerst langzaam plaats hebben, dan moet hij den generaal Marmont afwachten en de ontscheping der groote armee. De zeemagt zal, naar het zich laat aanzien, op 22 oktober in ge reedheid zijn, zoo ook de landmagt. De maarschalk Augereau moet vooral zich een goeden bevelhebber over de artillerie toevoegen." De derde koalitie veranderde echter weldra zijne voorne mens en bragt Napoleon af van het meest avontuurlijke plan. dat hij welligt ooit heeft opgevat. Het leger was overigens op dat oogenblik nog niet op de hoogte en volmaaktheid gebragt welke het later bereikte. In 1803 gevoelde het nog te veel den schok door de oorlogen der republiek te weeg gebragt. De oorlogsplannen van Napoleon deden heen echter nooit den blik afwenden van her bmnenlandsch bestuur. Hoe meer hij zich met de eene of andere reusachtige onderneming bezig hield, des te meer wilde hij geene hinderpalen ontmoeten be trekkelijk het hurgerlijk goevernement. Hij zelf heeft zich verklaard omtrent de wijze waarop hij de soevereiniteit des volks begrij pt. „Wij zijn, zegt hij in een brief aan den senaat, steeds geleid door dit groote beginsel dat de soevereiniteit bij het fransche volk berust, in den zin namelijk dat alles zonder uitzondering moet worden gedaan voor zijne eer. voor zijn voorspoed, voor zijn roem." Men kan daaruit zien hoe weinig belangstelling hij had voor de onafhankelijkheid van groote staatsligchamen. „Ik wensch schrijft hij aan den minister van binnenlandsche zaken dat gij als een der belangrijkste zaken van uwe betrekking beschouwt, om, omtrent de voor gestelde kandidaten voor den senaat of het wetgevend lig- chaam, inlichtingen aan mij op te zenden over hun for tuin, talenten, eerlijkheid en politieke opinie, opdat ik zou kunnen beletten dal er menschen werden gekozen van slechte politieke opinie of die weinig achting genoten." Aan den vice-president der italiaansche republiek. Melzi, schreef hij: „ik begrijp niet hoe het mogelijk is dat een lid van de wetge vende vergadering Milaan kan verlaten zonder uwe toestem ming; ik geloof dat dit eene fout in de konstitutie is. De wetgevende vergadering moest even als te Parijs geheel in de magt der regering zijn." Met de policie hield Napoleon zich niet minder bezig dan met de politiek. Hij gebruikt daarbij al zijn talenten tevens al de willekeur zijner tyrannie. De volgende brieven bewij zen welke de beginselen waren in 18U3 en 1804 omtrent de drukpers in toepassing gebragt. Aan den minister van justitie. „Onderzoek wie de schrijver is van het staatkundig artikel in het laatste nommer van Le Mercufe. vooral met betrekking tot het eerste gedeelte betref fende Frankrijk. Deel dezen mede dat hij zeer streng zal gestraft wordenwanneer hij soms iets ongejiasts mogt schrijven in de tegenwoordige omstandigheden." Aan den- zelfden: „Laat de persoon van Vassing van Namen in vrij heid siellen; maar daar de prefekt zoo weinig toezigt op het dagblad vun die stad uitoefent, is het niet noodtg dat er een bestaat." „Het Journal des débats heeft een artikel medegedeeld ge- dagteekend van de hoorden van den Mei», in het nommer van 4 nnöse en een ander van Hamburg. Ik wil weten hoe het. aan die artikelen gekomen is, en door wien het betaald wordt om de natie in onrust te brengen en de echo te zijn van berigten die Engeland wil verspreiden. Geef last dat het blad die val- sche geruchten op behoorlijke wijze terug trekt. Ik ben tegen woordig ook niet tevreden over de politiek van Le Mercure. Ik wensch te weten of de beide broeders Bertin. die steeds door de engelsclien worden betaald, eigenaars zijn van het Journal des de'bats en van Le Mercure. Zeg hun dat het voor de laatste maal is dat ik hun mijn misnoegen kenbaar maak, en dat, als zij voortgaan om de natie te willen verontrusten, en de echo te zijn van engelsche intriges, zij de ontevredenheid der regering zullen bemerken door de opheffing van hun blad. Mijne bedoeling is om slechts die dagbladen te dulden, welke de natie tegen de engelsclien opzetten, en haar moed inspre ken om de lasten van den oorlog met tevredenheid te dragen; de reden welke zij opgeven, dat zij namelijk de tijdingen van hunne korrespondenten ontvangen, is belagchelijk men weet wel dat de engelscheti in Hamburg een depot van tijdingen hebben om Europa in opschudding te brengen." „Ik heb nooit La gazette de Leyde gelezen zend mij de normners der beide laatste maanden met een rapport omtrent den geest waarin dat blad wordt geredigeerd. Daar het in Holland wordt uitgegeven, zal ik het wel kunnen doen ver anderen of opheffen." „Gij zijt niet streng genoeg omtrent Hamburg. Als zij voortgaat het broeinest te zijn van alle slechte schotschriften, welke in Duitsehland worden verspreid, dan is mijn bepaald voornemen-oin de stad door den een of anderen staat van het vaste land te doen in bezit nemen om er de noodige maatre gelen in toepassing te brengen tegen Engeland." Mevrouw de Staël berokkende ook al spoedig onrust aan de fransche regering. In 1803 ontving de minister van justitie de volgende instruktie. „Deel aan mevrouw de Staël zoo ge heim mogelijk mede dat zij door de gendarmerie naar de gren zen zal worden gebragt, als zij zich op 15 vendéraiaire nog aldaar (te Maffliers) bevindt." Wij zullen hiermede onze aanhalingen staken; gepóeg, daj*" zij doen zien hoe niets aan den veelomvattenden gee^tVa^-^n lateren overwinnaar van Austerlitz, Jena en Friesland •ofltV' snapte; genoeg, dat zij ons bewijzen hoe Napoleon alles dienstbaar maakte aan zijne plannen en ontwerpên -. hoe hij langzamerhand Frankrijk als met een ijzeren weefsel had overtrokken, waarvan al de draden in zijne hand te Zamen kwamen, waarbij verachting voor raensch en raenschelijk- heid. minachting voor het nationaal vrijheidsgevoel der volken, hem geleidden op zijn weg om die draden zoo ver mogelijk te spannen. Wat wonder dan, dat hij in den groo tenworstelstrijd met de verpersoonlijking dezer beginselen het onderspit moest delven, terwijl aan de thans voor een wijl herlevende napoleontische staatkunde geene duurzaamheid is te voorspellen, zoo lang het bloedige slagveld van Waterloo in de geschiedrollen vermeld staat. Hoe bevreemdend in allen gevalle dat de thans zonder eenig prestige meer ter neder geschreven brieven van Napoleon I, waarin zijne verfoeijelijke staatkunde in al hare naaktheid wordt onthuld, op last van Napoleon III worden uitgegeven, zij, die als't ware een „waak!" aan Europa toeroepen. IIAiV' DELIBERIGTEIV. Graanmarkten enz. Amsterdam 1 augustus. Tarwe en gerst onveranderd. Raapolie op zes weken f 46]. Lijnolie op zes weken f 43J. Dordrecht 31 julij. Tarwe en rogge onveranderd; gerst, haver, boonen en erwten prijshoudendkoolzaad werd f 1 en. boekweit f 5 lager verkocht. Mesting 30 cent hooger. Oostburg 30 julij. De aanvoer van granen was heden gering en ook die van koolzaad aanmerkelijk minder dan vorige week voor een en ander bestond weinig vraag en in granen konden alleen de puike monsters vorigen prijs opbren gen. terwijl het koolzaad f 1 a f—,50 lager is aangeboden. Nieuwe gerst komt nog niet voor, van nieuwe rogge was een monster aan van voldoende kwaliteit. Men besteedde voor tarwe f 10 a f 12. Rogge f 7.50 a f 8,25. Wintergerst f 5 a f 6. Zomer dito f 5 a f 5,60. Haver f 3.75 a f 4. Winter koolzaad f 13. f 13.25, f 13,50. Paardenboonen f7,25 a f7.75. Middelburg 31 julij. Er was heden weinig tarwe ter markt; de vraag was ook onbeduidend, daar het alleen de hooghenoodigden waren die kochten, en die echter vorige weekprijzen moesten betalen. Puike blanke zeeuwsche tarwe f 12.50. gewone f 12 a f 11.50 naar deugd jarige walchersche dito werd aan fll de mud gekocht; puike nieuwe walcher sche dito f 13 a f 12,75, afwijkende soorten bijna zonder vraag, en daarvoor is f 12,25 a f 12 betaald. Puike zeeuwsche rogge f8.65. Puike zware noord-amerikaansche rogge werd aan f 9 verlaten, doch bleef zonder handel. Puike nieuwe wintergerst f5,50 a f5,10, mindere f5. Puike nieuwe zomergerst f 5,30, zeer weinig was daarvan ter markt. Walchersche witteboonen zonder handel, men noteert die f 12; dito bruineboonen zijn aan f 16 verkocht. Walchersche paardenboonen bijna niet ter veil, men hield die op f8.25 de mud vast. Nieuwe walchersche groene erwten, waarvan nog zeer weinig ter markt, zijn begin beurs aan f 10 en later aan f 9 de mud gekocht. Koolzaad, waarvan 260 last ter markt, was over het geheel veel heter en drooger dan voorgaande week, doch op de lager afgekomen© berigien was de kooplust beperkt. Men kocht begin beurs een enkel monster kraak droog aan fll-, later f 15,75 en ook f 13.50; mindere soorten konden maar f 13 opbrengen, en verre het grootste gedeelte bleef onverkocht over. Raapolie f 46.50, patentolie f48.50, lijnolie f 44,50, per vat op 6 weken, opkontantfl jier vat lager. Lijnkoeken f 1 ,50 per 104 stuks. Raapkoeken f per 10 10 stuks. gemiddelde marktprijzen. per ned. mud.I per ned. mud, f 10,25 a f 13, Paardeboonen faf - 8,65 Witte erwten - 5,50 Gr. erwten -10,- - 5,30 Graauwe dito- - jKool en raapz.- 13,„-14,— - 5,25 j Aardappelen. - 1,50 „- 1,80 - 16,I per ned. pond, - 12, ,Versehe boter f af 1,10 Tarwe Rogge oude - 8,2. Gerst wint - 5, Dito zom. - 5, Boekweit - ,- Haver Bruineboon. 4.25 14,-,. Witteboonen Middelprijzen van bakbare tarwe f 12,50 en rogge f 8,35. Prijzen van effclden. Amsterdam 1 augustus. Nederland. Certifik. Werkelijke schuld 2&pct.j 63$ dito Nationale dito 3 dito dito dito 4 „I Aand. Handelmaatschappij 4$ 135$ Rusland. Oblig. 1798/1816 5 101$ Certifik. Hope co4 74$ dito dito 1855, 6de serie5 89$ dito6 53 Aand. spoorweg192 Leening 1860 4$ 88$ Polen. Schatkistobligatien4 78 Spanje. Obligatien2 44-^ dito bmnenlandsch3 4S1 Certifik. coupons bewijzen Krediet instelling Oostenrijk. Obligatien Weener metalliek 5 53$ dito amsterdamsche5 75 dito nationale5 61$ dito 1847/1852 2$ 27$ Bank aktien 3 Belgie. Certifikaten bij Rothschild 2$ Portugal. Obligatien3 45$ dito nieuwe3 45$ Grenada, dito16$ Venezuela, dito2$ 26$ Illinois. dito7 79$ —Mexiko. dito3 28 X ZEETIJDINGEN. ;petf:;28 julij is ter reede van Raramekens gekomen het barkschip Zeepaard, gez. T. Tjebbes, van Banjoewangie naar Middelburg. De lading bestond uit 2094 kranjangs suiker, 6390, balen koffij, 859 schuitjes tin en 4946 bossen rotting, voor de Nederlandsche handelmaatschappij.

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 3