MIDDELRURGSCHE C O I R A IV T. r 9i. Donderdag 1862. 31 Julij. Editie van woensdag avond 8 ure. Aan de belanghebbenden wordt bekend gemaakt, dat de Kermis te Cortgene zal aanvangen op woensdag den 13 en eindigen op zaturdag den 1G augustus J 862. Cortgene, den 26 julij 1862. J. H. BIJBAU, burgemeester. P. H. VaN LIS, secretaris. KIIVVEVLVM». Middelburg 30 <111111. Heden is bij de eerste kamer mededeeling ontvangen dat de afdeelingen hare voorzitters hebben benoemd. Tot rapporteurs van het wetsontwerp betrekkelijk het tarief van regten op den in-, uit- en doorvoer zijn benoemd de bee- ren Boreel van Hogelanden, Ilartsen, Sassen en Blankenheijm. De kommissie in wier handen de geloofsbrieven van bet nieuw benoemd lid Viruly waren gesteld heeft verslag uitge- bragt. De kouklusie van haar rapport strekte tot toelating van den nieuw benoemde. Dien overeenkomstig is besloten. Tegen vrijdag zijn aan de orde gesteld de beraadslagingen over verschillende wetsontwerpen van ondergeschikt belang. Op het gebrekkige van den toestand van een aantal we gen in Walcheren is van verschillende zijden bij herhaling de aandacht gevestigd, en de wenschen tot verbetering die nu en dan werden uitgesproken zijn geenszins onvruchtbaar ge bleven. Onderscheidene belanghebbenden namen de zaak der wegsverbetering in den laatsteu tijd ter harte en vermoe delijk zal men zich binnen korten tijd in eene aanmerkelijke verbetering van dit raiddel van gemeenschap tusschen ver schillende gemeenten mogen verheugen. De begrindiug van den weg langs den dijk van Vrouwepolder nadert met rassche schreden de voltooijing. Aan den klinkerweg tusschen Sou burg en Ritthem is 11. maandag de eerste steen gelegd; de werkzaamheden daaraan zullen met spoed worden voortgezet, en naar wij vernemen, bestaat het plan om later ook den weg van laatstge'uoemde gemeente tot de Zuid watering door te trekken. Tot uitvoering van een plan van eenigen meerderen omvang zijn thans de voorloopige werkzaamheden aangevan gen. Voor een grindweg namelijk vanWestkapelleoverZoute- lande naar Biggekerke worden de projekten opgemaakt en eene kommissie, uit de burgemeesters dier gemeenten, een lid van gedeputeerde staten enden president der ceutrale direktie van Walcheren bestaande, hebben aan gedeputeerde staten eene subsidie tot uitvoering dezer werkzaamheden aange vraagd. Mogt deze worden verleend en doen zich geene onvoorziene bezwaren voor, dan zal hetgeheele zuidwestelijke gedeelte van dit eiland door aaneensluitende klinker of grind wegen eerlang op doeltreffende wijze doorsneden zijn. Tot rector aan het gymnasium te Enkhuizen is benoemd dr. A.Romeyn, conrector aan het gymnasium alhier. Maandag namiddag tusschen 5 en half 6 ure viel een acht jarige knaap alhier van den kant der Rotterdamsche kade in het water. Hij verkeerde reeds iu zinkenden staat toen Johann Conradd Kautz zich onmiddellijk te water begaf, om te trachten met eigen levensgevaar den drenkeling te redden. Hij was waarschijnlijk het slagtoffer zijner pogingen gewor den, ware niet door een der omstandersJ. Ballet, een red- dingslijn aangebragt. Met behulp daarvan mogt het dezen, door anderen bijgestaan, gelukken beiden te redden. Heden heeft te Vlissingen de opening plaats gehad van de stembussen der gisteren gehoudene herkiezing voor drie leden van den gemeenteraad, zijnde voor twee nieuwe leden (wit briefje) en eene ter vervulling eener opengevallene plaats (groen briefje). Er waren 219 biljetten (wit briefje) ingeleverd, van on waarde 8. Het getal geldige stemmen bedroeg alzoo 211. Daarvau waren uitgebragt op de heeren P. Lagaay 138, M. Pot 103, J. P. Laernoes 92 en J. C. Ockers 81 stemmen. De beide eerstgenoemden zijn alzoo verkozen. 217 biljetten (groen briefje) waren ingeleverd,van onwaarde 7, zoo dat het getal geldige stemmen 210 bedroeg. Daarvan bekwamen de heeren A. E. Thierens 130 eu J. B. de Groof 80 stemmen, zoo dat eerstgenoemde is verkozen. De kwestie betrekkelijk de verkiezing van een raadslid voor de gemeente Neuzen wordt, naar men ons mededeelt, meer en meer ingewikkeld. LI. vrijdag of zaturdag heeft er eene raadsvergadering plaats gehad tot onderzoek van de ge loofsbrieven der drie benoemde raadsleden, waarin met alge- meene stemmen tot de toelating is besloten. Vervolgens is door den voorzitter aan de orde gesteld het benoemen van een stembureau voor de verkiezing van een raadslid, welke den 28 moest plaats hebben. Daartegen werd echter door de raadsleden, met uitzondering van den heer Gvenu, wethouder, geprotesteerd, op grond dat hier geen sprake was van eene nieuwe verkiezing, maar van eene her stemming. waarom zij verlangden dat de uitgeschreven ver kiezing geschorst werd. De voorzitter, gebruik makende van het regt hem bij art. 70 der gemeentewet toegekend, wei gerde dit besluit uit te voeren. Hierop hebben de raadsleden, wederom met uitzondering van den heer Grenu. geweigerd tot de benoeming van een stembureau over te gaan, waarna de voorzitter heeft medegedeeld dat hij en de heer Grenu dan het stembureau zouden uitmgL^. Heden werd te Soestdijk verwacht Z. K. H. grootvorst Michael van Rusland. Z. K. H. zal aldaar verblijf houden en donderdag per eersten spoortrein uit Utrecht zich herwaarts begeven, zijn intrek nemen bij den russiscben gezant, generaal Monsouroff, een bezoek bij H. M. de koningin afleggen en den zelfden dag weder naar Antwerpen vertrekken, waar Z. K. H. den nacht zal doorbrengen. Men deelt ons mede dat Z. M. de koning van Wurtemberg voornemens is binnen kort een bezoek aan onze residentie te brengen. Nog blijft het intusschen onzeker of de SI jarige vorst dit plan zal kunnen ten uitvoer brengen. Ndagblad van 's Gravenh.) Naar men verneemt, zou bij het departement van flnanciën eene wet in bewerking zijn, waarbij wordt voorgesteld, om ook hetgeen in de regte lijn wordt geërfd aan de sukcessie-be- lasting te onderwerpen. (V. dagbl. vvn 's Gravenh.) Naar men verneemt bestaat bij de regering het voornemen om, nadat het wetsontwerp tot opheffing der slavernij in de kolonie Suriname tot wet zal zijn verheven, te trachten de zoogenaamde boschnegers, die thans in een soort van kamp geheel afgezonderd leven, naar het bewoonde gedeelte der kolonie Suriname te trekken. {Arnh. courant.) Met een extra spoortrein arriveerden zondag namiddag te Amsterdam ten 4 ure van Arnhem, de vertegenwoordigers der verschillende Spoorweg-maatschappijen. Van het station wapperde alleen de vaderlandsche driekleur. De gasten wer den daar opgewacht door de verschillende personen welke hunne woningen tot verblijf hadifen aangeboden en werden in rijtuigen daarheen gevoerd. Eene onafzienbare menigte had zich langs den weg en aan de uitgangen van het station geschaard, maar dank zij de goede maatregelen van den station-chef, den heer C.Gijschler. alles liep in de beste orde af. De kongresleden waren dien avond in het Park in grooten getale aanwezig, tot bij woning van het groot harmonie koncert, Den 24 dezer werd door het provinciaal geregtshof van Gelderland, kamer van korrektionele appèlzaken, behandeld de zaak tegen J. G. H., landbouwer. J. C. B. P., rentmeester. A. E., smid, allen wonende te Middagtersteeg, aangeklaagd van moedwillige verbreking van afsluiting, gepleegd aan de kerk van de naburige gemeente Ellecom. De beklaagden hadden voor dat zelfde feit te regt gestaan voor de arrondis- sements-regtbank te Arnhem. De beide eersten waren daarbij veroordeeld, de laatste ontslagen van vervolging, omdat hij als smid den last gevolgd hail vau den 1 sten beklaagde, die meende nog als fungerend kerkmeester aldus te kunnen han delen. liet openbaar ministerie was van oordeel, dat de lste beklaagde, als daartoe regt meenende te bezitten, en dus ter goeder trouw handelende, van regtsvervolging moest worden ontslagen, en de 3de beklaagde, als wetende welke kwestie er reeds zoo lang hangende was, dus met voorwetenschap eene daad verrigtende. die hij wist niet te mogen doen, diende ver oordeeld te worden; alsmede dat de 2de beklaagde, die in zijne betrekking als rentmeester steeds een werkzaam aan deel aan al de plaatsgehad hebbende ongeregeldheden geno men had, eene strengere straf dan de geringe hem opgelegde boete van f8 verdiende. Het hof heeft echter anders geoor deeld, en bij uitspraak het vonnis van den eersten regter in zijn geheel bevestigd. Gelijke bevestiging werd ook uitge sproken betreffende de 2de aanklagt in die zelfde zaak, name lijk van J. C. B. P., rentmeester, en J. B., buitengewoon veldwachter te Ellecom, aangeklaagd van moedwillige mis handeling. Bij vonnis der regtbank waren beiden veroordeeld tot 3 dagen gevangenisstraf, welke straf zij dus hebben be houden. De laatste haringjager is zondag te Ylaardingen aangeko men met slechts 56 ton, waarvan 10 ton maatjes. Den 1 au gustus mogen de schepen met eigen vangst binnenkomen. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Benoemd tot kommandeur der orde van de Eikenkroon de heer W. F. del Cainpo genaamd Camp. gepensioneerd majoor-ingenieur en burgemeester van St. Phi- lipsland. REGTERLIJKE magt. Benoemd tot kantonregter te Sluis rar. W. F. van Deinse, thans plaatsvervangend kantonregter en advokaat te Hulst. Kerk* ca scliooinieuw*. j De heer G. J. Gobius du Sart, predikant bij de her vormde gemeente te Amerauiden, heeft voor het op hem uitgebragt beroep naar Wemeldinge bedankt. De minister van justitie heeft bepaald dat de konstitu- erende vergadering voorliet Israëlitisch kerkgenootschap zal bijeen komen te 's Gravenhage op dingsdag 2 september a. s. Ter bijwoning dezer vergadering zijn tot afgevaardigden en plaatsvervangers o. a. benoemd voor het nederlandsch israëli- tisch ressort Middelburg, de heeren Jonas Metz en Abraham Boasson. Onder de verschillende punten, die de synode der ne- derlandsche hervormde kerk de vorige week in behandeling heeft genomen, behoort ook een voorstel, strekkende om de kerkeraden te beperken in hunne vrijheid van ook predikan ten te mogen beroepen, die naauwelijks eenige maanden of weken het leeraarsambt bij eene gemeente hebben bekleed. Wel betreurde de synode liet misbruik, waartoe dit aanleiding kan geven, doch zij meende daarom toch de vrijheid ten dien aanzien niet te mogen belemmeren en heeft diensvolgens het voorstel verworpen. Een berigt, betreffende de beroepen door den predikant Knap ontvangen, uit de Amsterdamsehe courant overgeno men en in ons vorig nommer onder Kerk-en schoolnieuws medegedeeld, schijnt verre bezijden de waarheid te zijn. De heer J. J. Knap is, naar ons thans van goederhand welwillend wordt medegedeeld, niet bij herhaling maar nu voor de eerste maal als predikant te Woudsend gevestigd. De beroepen die hem van verschillende gemeenten te beurt vielen waren de volgende: 1829 Valkenburg*; 1831 Lieerde 1S35 Aar- landerveen 1836 twee maal te Hellevoetsluis; 183S Zwart sluis; 1S39 Genemuiden; IS40 's Grevelduin Kapelle. Oos- terwolde en Woudsend; 1S42 Vollenbove en Doornspijk 1843 Balk en Staphorst; 1844 twee maal te Veen, eens te Ylst, twee maal te Fijnaard en Heijningen en eens te Doorn spijk; 1S13 Meliskcrke, twee maal te Pijnacker, eens te Axel en te Heeg 1817 Nichtevecht; 181-8 Veenendaal1S19 Oldebroek; 1850 Kondekerke; 1852 Garijp en Suameer, Oud-Loosdvecht, dvie maal te Oud-Alblas 1853 Amstel veen 1854 Amstelveen, Nieuwerkerk, Oosterbeek; 1 So5 Gaast en Tcrwoude. Putten 1856 Bergscbenhoek, Opheus- den 1857 Vlissingen 1S5S Poortvliet; 1S59 Renkurn en Ileelsura, Losdorp IS61 Wester en Heiligerlee, Nijkerk, Heeg, Rijswijk; 1862 Woudsend De met gemerkte zijn door hem aaugenomen en bedragen j 2, de afgewezene 39, alzoo 51 beroepen, welke in het berigt uit Woudsend dus meer dan verdubbeld zijn. Koloniën. De Javasche courant geeft een uitvoerig berigt van het ge vecht der bemanning van de Retell tegen dezeerooversen een nader berigt over de herhaalde aanvallen der zeeroovers op het eiland Bawean, in de nabijheid van ons grootst maritiem station Soerabaija. Daaromtrent wordt het volgende mede gedeeld „In den avond van den 10 april hebben eenige roo- verspraauwen wederom het eiland Bawean aangedaan. Des avonds ten 9 ure ontving de assistent-resident het berigt dat de door hem gestelde wachten te Dipanga en Tanbnk, op de noordkust van Bawean, metderoovers, die poogden te landen, slaags waren. Op dit berigt begaf de assistent-resident zich met den regent en de geheele hem ten dienste staande magt onmiddellijk Daar de bedreigde plaatsen; doch de voovers hadden even vóór zijne komst, na lievig te zijn beschoten, de wijk genomen. Het aantal der op Bawean op den 7 april jl. door de zeeroovers gedoode en geroofde personen bedroeg 74, terwijl het slechts aan e'én persoon gelukt is hen zwaar ge wond te ontsnappen. „Zr. Ms. stoomschip Gedeh, hetwelk den 1 2 april jl. ter bescherming van het eiland ter reede van Bawean was gearri veerd, bevond zich den 5 mei jl. nog aldaar." Aangaande het gevecht door de Releh tegen de zeeroovers geleverd, wordt het volgende medegedeeld uit het rapport van den luitenant ter zee lste klasse M. W. Bowier, die dat stoomschip kommandeerde. „Den 28 april was ik met het aanbreken van den dag op de mij voorgestelde boogie en hield af naar de kampong Abia. „Eene derwaarts afgezonden gewapende sloep kwam onverrigter zake terug, daar de bevolking, onze sloep ziende naderen, het op de vlugt zette. Ik maakte echter daaruit op, dat de rooversvloot hier nog niet geweest was, en stoomde dus op 3 kabellengten van den wal om de zuid naar de bnai van Lobo. „Ten S ure was ik dwars van het noordelijkste in de baai van Lobo gelegen eiland. Aan eene gewapende sloep, onder bevel van den luitenant ter zee 2e klasse jhr. T. E. de Brauw, werd opgedragen de twee in de baai gelegene eilanden te ver kennen, met last om direkt naar boord terug te keeren, als iets van den vijand bespeurd mogt worden. De sloep,bij het eiland komende, maakte reglsom-keert, hetgeen een welkom sein voor de Retell was en waarop de overige sloepen direkt te water gelaten en gewapend en liet schip voor het gevecht in gereedheid gebragt werd. De sloep was weldra aan boord en bragt de tijding mede, dat op den Z. O. kant van het eiland praauwen en gewapende menschen gezien waren. De lleteh stoomde toen langzaam met de gewapende sloepen aan bak-

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 1