MIDDELBURGSCHE r 90. Dingsdag 1862. COURANT. 29 Julij. Editie van maandag avond 8 ure. AANBESTEDINCi. Burgemeester en wethouders van Serooskerke (Walcheren) provincie Zeeland, zullen op woensdag den 6 augustus 1862, des namiddags om twee ure, in de gemeentekamer aldaar, onder nadere goedkeuring openbaar aanbesteden Het bouwen van eene school binnen de kom der gemeente. Het bestek ligt ter inzage in de gemeentekamer en is in af schrift verkrijgbaar bij den burgemeester der gemeente, bij wien nadere inlichtingen zijn in te winnen. De aanwijzing in loco zal plaats hebben op dingsdag den 29 julij aanstaande. De burgemeester en wethouders voorn., P. MELIS. De secretaris, A. VAN IIOVE. BIAAEX LAND. Middelburg 28 Julij. De eerste kamer der staten generaal heeft heden middag ten half drie ure hare werkzaamheden hervat. Al de aan de orde zijnde wetsontwerpen, besluiten en ver slagen zijn aangenomen. Tevens zijn ingekomen de geloofsbrieven van het nieuw benoemde lid F. A. Viruly te Gouda, welke zijn onderzocht en in orde bevonden. Nadat de verschillende afdeelingen waren zamengesteld is de vergaderinggesloten. De verkiezing van den heer Groen van Prinsterer tot lid van de tweede kamer, heeft te veel sensatie gemaakt dan dat wij er niet een oogenblik bij zonden stil staan. De dagbladen die het tegenwoordig ministerie met zoo veel verwoedheid bestrijden hebben het hunne gedaan om het publiek omtrent de beteekenis van den uitslag der stemming in het kiesdistrikt Arnhem op hot dwaalspoor te brengen. Toch is die uitslag zeer ligt te verklaren en voor de konstitu- tionele partij was hij noch verrassend noch teleurstellend. De meerderheid der arnhemsche, kiezers heeft zich aan geene in- konsekwentie schuldig gemaakt maar slechts een blijk gege ven dat zij niet van rigting is veranderd. Na gedurende meer dan tien achtereenvolgende jaren door de heeren Mackay en van Lijnden te zijn vertegenwoordigd, is het vrij natuurlijk dat ter vervanging van eersigenoemden thans in het kiesdis trikt Arnhem de heer Groen de man der meerderheid is. Of het echter tot het welzijn van Nederland zal bijdragen dat het hoofd der anti-revolutionaire partij weder deel aan de beraadslagingen zal nemen, meenen wij te mogen betwijfelen. Wel is waar kon het algemeen belang slechts winnen wanneer elke staatkundige rigting vertegenwoordigd wordt, doch alleen in het geval dat die rigting niet lijnregt over staat tegen de beginselen, die de natie sedert jaren getoond heeft met warmte te zijn toegedaan en waarin zij onwankelbaar is gebleven. Het is er verre van af dat wij zelfs van eene zoodanige rigting de stem zouden willen smoren; maar zij heeft elders gelegen heid te over zich voor ieder verstaanbaar te maken en wij hooren haar liefst niet door 's lands vergaderzaal weerklinken waar met gemeen overleg moet worden gehandeld. Met uitzondering van het klein getal anti-revolutionairen zijn alle partijen, waarin zij overigens ook onderling mogen verschillen, het daaromtrent eens, dat de konstitutionele rege ringsvorm voor Nederland de eenig weiiachelijkeen de eenig mogelijke is. Tegen deze overtuiging echter voert de heer Groen van Prinsterer met onmiskenbaar talent en grooie scherpzinnigheid in beginselstrijd. De tweede kamer zal nu weder moeten aanhooren overschoone redevoeringen waarin op vloeijende wijze gesproken wordt over beginselen, nog eens beginselen en weder beginselen, zoo als vroeger plaats had, en mogt men toen hooren klagen, „dat de spreker zich te veel met nuttelooze diskussie bezig hield en te weinig praktisch was," het zal nu niet beter zijn. De grootste tegen stander van den heer Groen is thans minister. Heeft men vroeger te klagen gehad over „stekelige beleefdheid," over „scherpen ironischen toon," over „een stelsel van personele taxatie," over „zijn onmiskenbaar talent om de gevoelens van anderen in een belagchelijk daglicht te stellen," thans zal wederom een batterijvuur onderhouden worden op de zelfde wijze. Uit de wisseling van gevoelens kan zeker veel goeds geboren worden; maar wanneer de grondslag waarvan de eene partij uitgaat en waarop zij alles bouwt zonder over de hechtheid van dien grondslag in onderzoek te willen treden, door verre het grootste deel der natie als onhoud baar wordt verworpen, dan kunnen diskussiën slechts leiden tot een schromelijk tijdverlies. Dit is het grootste of eigenlijk het eenige bezwaar dat wij tegen de verkiezing van den lieer Groen van Prinsterer hebben in te brengen, want al mogtcn de woorden „Ik zal nimmer in of buiten deze kamer de bestrijder quand mêtne van eenige rigting, welke dan ook. vooral niet van één persoon, wie dan ook. zijn" doorhem gebezigd toen hij in de zitting van 7 november 1885 den lieer van Hall beantwoordde, hein voor het vervolg niet altijd tot rigtsnoer wezen, zijn wij toch te zeer over tuigd dat door zijne bestrijding de zegepraal der gezonde vrijzinnige begrippen slechts bevorderd kan worden. Jl. zaturdag is bij het provmHaal weregtshof van Zeeland alhier behandeld dexaaft vanTiërrit Timmers, oud 53 jaren, landman, wonende te Willemstad, beschuldigd van het afleg gen van valsche getuigenis in eene kriminele zaak ten voor- deele van den beschuldigde. Bij arrest van het provinciaal geregtshof van Noord Bra bant van 20 maart was hij aan genoemd feit niet schuldig verklaard en mitsdien ontslagen van alle regtsvervolging. Op beroep in kassatie door den prokureur-generaal bij evenge- meld hof is bij arrest van den hoogen raad der Nederlanden van 11 junij liet arrest van het provinciaal geregtshof van Noord-Brabant vernietigd en de zaak verwezen naar het hof \an Zeeland om op de bestaande akte van beschuldiging op nieuw te worden beregt en afgedaan. In deze zaak waren door den prokureur-generaal zeven ge tuigen 'gedagvaard, terwijl de beschuldigde tot zijn raadsman gekozen had mr. W. C. Borsius. Het openbaar ministerie, waargenomen door mr. M. Ver- brugge, rekwireerde eene tuchthuisstraf voor den tijd van vijf tot vijftien jaren, alsmede de kosten der procedure. Heden heeft het hof uitspraak gedaan en den beschuldigde, onder aanneming van verzachtende omstand gheden: valsche schaamte en misvatting der middelen die de gevolgen konden afwenden, veroordeeld tot eene korrektionele gevangenisstraf voorden tijd van twee jaren, alsmede in de kosten. De laatste overland-mail uit Oost-Indieen Chinais 25 dezer 's namiddags ten 5^ uur te Triëst aangekomen. Jl. donderdag is te Vlaardingen de zesde haringjager bin nengekomen. aanbrengende 190 ton volle- en 45 ton maatjes haring. De laatste wordt nog voor f 160 de ton verkocht. Door de internationale telegraaf-maatsehappij zijn voor eenige jaren tusschen Scheveningen en Orfonlness, vier één- draads telegraafkabels gelegd. Daar deze kabels door de net ten en ankers der visschers herhaaldelijk beschadigd werden, isiti 185S door genoemde maatschappij tusschen Zandvoort en Dunwich een zeer zware, sterke kabel met vier draden ge legd, die bestand is tegen deze aanvallen der visschers. Door het groot aantal telegrammen, dat door dezen kabel gewisseld wordt, en doordien één der draden in dezen kabel en drie der vier scheveningsche kabels beschadigd zijn, heeft de interna tionale telegraaf-maatsehappij heslo en, tusschen Zandvoort en Dunwich nog een telegraafkabel met vier draden te leg gen eertsdaags zal het eerste gedeelte van dezen kabel gelegd worden. Waarschijnlijk zal men van Engeland beginnen en van daar naar de nederlandsche kust stevenen. Men is voornemens den kabel in twee gedeelten te leggenals de eene helft gelegd is. zal men op het eind eene boei steken, eenige dagen later hier naar toe varen met de andere helft van den kabel, deze twee helften verbinden en vervolgens naar de nederlandsche kust koers zetten. Men legt den kabel in twee gedeelten omdat hij anders zoo zwaar is. dat men slechts wei nig schepen heeft, die hem laden kunnen. De kabel is name lijk ongeveer 140engelsche mijlen lang en weegt 10 ton per mijl. Aan de kust zal voor meerdere zekerheid een buitenge woon sterke kabel worden gelegd. Wanneer men in aanmer king neeint, dat de gezamenlijke kosteu van zulk een kabel f6 a f700,000 bedragen, dan zal men moeten toestemmen, dat de internatio'nale telegraaf-maatsehappij geene kosten ontziet, om eene buitengewoon goede telegrafi<che gemeen schap tusschen Engeland en Nederland tot stand te brengen. Handelsblad Door in dezen zomer nog schaars genoten fraai weder be gunstigd, had zaturdag de aangekondigde wedstrijd der Ko ninklijke nederlandsche yacht club op de rivier de Maas voor Rotterdam plaats. Het terrein voor het gebouw der Neder landsche yaehtelub aan de Willemskade was als gewoonlijk voor dit feest afgezet, en twee andere daaraan grenzende geheel ingerigt voor eenige volksspelen, waarvan de rotter- damsche jongens met opgewondenheid gebruik maakten, om een fraaijen prijs te bekomen, dien zij echter in het zweet huns aanschijns hadden verdiend ten koste van een bezeept pak kleederen en een gratis-stortbad. Tegen 11 ure kwam Z. K. II. prins Hendrik der Nederlan den op het terrein aan, gevolgd door het rijtuig waarin zich de heer burgemeester der gemeente bevond en begroet met het volkslied, uitgevoerd door het muziekkorps der dienst doende schutterij, hetwelk in een daartoe opgerigte tent had plaats genomen en zich bij afwisseling liet hooren. In het gebouw had zich inmiddels eene menigte dames en heeren, leden en genoodigden verzameld, die van het balkon den wedstrijd in oogenschouw wenschte te nemen,en in de groote op toepasselijke wijze versierde boveuzaal waren de werkelijk fraaije prijzen op smaakvolle wijze tentoongesteld. Onder de vreemde bezoekers merkte men op den beroemden zeeschilder Gudin, kommandeur der orde van de Eikenkroon en eerelid der vereeniging. De wedstrijd nam vervolgens een aanvang. Het was omstreeks zes ure toen een kanonschot het sein gaf dat de plegiige uitdeeling der prijzen door Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden op de bovenzaal van het vereeni- gingsgebouw zou aanvangen. Alle winners vafl prijzen en eene menigte andere belang hebbenden die toegang tot de lokalen hadden, begaven zich daarop naar de daartoe bestemde zaal. Z. K. H. ving aan met zijnen dank te betuigen voor de zoo talrijke opkomst van belangstellenden. IID. verklaarde altijd volgaarne de feesten bij te wonen, welke door de Yacht-club worden gegeven. Als altijd bij iederen wedstrijd kunnen er echter van de vele mededingenden slechts weinig overwinnaars zijn, maai bij het bewustzijn de beste pogingen te hebben aangewenden in <le overtuiging dat de uitreiking naar regt en billijkheid plaats heeft, zal uien in den uitslag berusten. Dit vertrouwde de vorstelijke voorzitter, vooral ook thans, waar enkele voor- gekomene kwestiën door de jury waren beslecht. Na de uitreiking der prijzen voerde de vice-president, de heer Joost van Vollenhoven, nog kortelijk het woord. Hij verklaarde dat, zoo Z. Iv. H. in den aanvang dank had betuigd aan de medewerkenden en hier aanwezigen, deze vergadering vooral dank verschuldigd is aan Z. K. H., die altijd met on- verflaauwde belangstelling de zaak der vereeniging blijft voorstaan. Spreker betuigde dat de raad zich immer hoopt te beijveren om die pogingen met zijne zwakke krachten te schragen. Daarna sloot Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden deze bijeenkomst, met. de opmerking, dat ook IIDs. streven weinig zou vermogen, ware hij niet krachtdadig en veelzijdig onder steund, in de voortduring waarvan de prins deze vereeniging aanbeval. Een groot aantal leden en genoodigden vereenigde zich daarna aan een vriendschappelijken maaltijd, waar de meest ongedwongene en vrolijke stemming heerschte en eene me nigte feestdronken werd uitgebragt. {RolIerd. courant.) Thans is bekend geworden het volgende programma, betreffende de algemeene vergadering van het Verein der duitsche spoorweghesturen te Amsterdam. Zondag 27 julij. 's Morgens 8 ure. 50 min., vertrek per extra trein van Oberhausen naar Amsterdam. Feestelijke ontvangst van wege het stedelijk bestuur van Arnhem. Bij het oponthoud te A nhem zullen de bewijsstukken en logeer- biljetten aan de heeren worden uitgereikt; 2 ure 10 min., voortzetting der reis naar Amsterdam. Maandag 28 julij. 's Morgens 8 ure. Dejeuner in den zoülo- gischen tuin van Natura arus magistra11 ure, zitting in het Apollo lokaal (Vereeniging voor volksvlijt), aan de Hooge- sluis; 's namiddags 4 ure, diner in Frascatie;'savonds8 ure, van wege de stedelijke regering pleiziervaart op het Y, met vuurwerk. Dingsdag 29 julij. 's Morgens 9 ure. zitting 'snamiddags 2 ure, bijwoning van het te water laten eener oorlogsstoom boot aan de marinewerfdaarna bezoek aan het entrepotdok 's namiddags 5 ure, diner in de zaal van het Park, het Verein aangeboden door den handelsstand van Amsterdam's avonds vauxhal) in de tuinen. Woensdag 30 julij. 's Morgens 9 ure, zitting; 's namiddags 4 ure, 5 min., togt naar 's Gravenhage, van waar men des nachts terugkeert. Naar wij vernemen, zegt de Amsterdnmsche courant, belo ven het diner en de daaropvolgende soirée, welke namens den Amsterdamschen handel dingsdag in het Park zullen worden gegeven ter eere van het algemeen spoorweg-kongres, buiten gewoon luisterrijk te zullen wezen. De grooie zaal zal op eigenaardige wijze gedekoreerd en met bloemen versierd zijn. In het midden staat de hoofdtafel, waaraan eenige aanzien lijke genoodigden zullen plaats nemen, terwijl aan weerszij den nog vijf tafels staan. Men berekent het getal deelnemende nedèrlanders en vreemdelingen op ongeveer 500, en verzekert dat het feestmaal zal worden bijgewoond o. a. door de minis ters van binnenlandsche zaken, van buitenlandsche zaken en van marine, generaal van Meurs, voorzitter van de kommissie voor de staats-spoorwegen, enz. Na afloop van het diner zal de soirée musicale in de tuinen aanvangen, die bij deze gele genheid op eene geheel ongewone wijze zullen verlicht zijn. Ieder, die tot het feest kontribueert, zal eene kaart ontvangen, die hij aan een zijner verwanten of vrienden kan ter hand stel len, om met zijne dames dit feest bij te wonen. Het programma der muziek bevat de meest uitgezochte en klassieke stukken, en daarbij zal tevens worden uitgevoerd eene nieuwe kompo sitie van den heer Berlijn „De broederband," voor deze gele genheid vervaardigd, zijner waardig. In één woord, het zal een gesloten feest zijn van een omvang en aard als daar ter stede, voorzoo verre wij weten, nognimmer is gevierd. Indien nu het weder slechts wat medewerkt zal het eene prachtige soirée zijn. Tot gerusstelling van de dames kunnen wij er bij

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 1