MIDDELBURGSCHE COURANT. r 88. Donderdag 1862. 24 Julij. E» Zn. L,:A&vy Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post ƒ3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien nre des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewoue advertentien is 22 cent per regel j van huwelijks, geboorte doodbekendmakingen enz van één tot zes regels ƒ1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van woensdag avond 8 nre. opRosrivci. Ter uitvoering van het door den raad der gemeente Goes, j bij besluit van den 11 april 1853 gearresteerd plan van ver- evening en vernietiging der Obligatiën der gevestigde schuld i ten laste dezer gemeente, welk plan inde Goessche courant van 2 j it n ij 1853 is opgenomen, worden door burgemeester en wethouders van de zelfde gemeente, de houders der voorzeide obligatiën uitgenoodigd. om in de maanden augustus en sep tember dezesjaars. aan den burgemeester schriftelijk aangifte te doen van de obligatiën, met opgave van dagteekening, nommer en bedrag van het kapitaal, welke zij genegen zullen zijn in den loop dezes jaars, tegen kontante betaling van 30 pet. van de obligatiën wegens achterstalligen intrest, loopendc ad 1 pet., welke voluit betaald wordt en die vóór alle anderen zullen afgelost worden; en van de overige obligatiën (waarvan de intrest met betaald wordt), die uitgegeven ten intresse van 2 pet. met 20 ten honderd die ten intresse van 2£ met 25 ten honderd die ten intresse a 3 pet. met 30 ten honderd; die ten intresse a 3^ pet. met 35 teri hon derd die ten intresse a 4 pet. met 40 ten honderd, en aanbe taling van den intrest tot het einde van dat jaar. uit de gemeentekas te doen aflossen, en welke alsdan in de aflossing of uitloting ter aflossing zullen worden begrepen. De biljetten van aangifte zijn gratis verkrijgbaar ter secre tarie dezer gemeente. Zullende deze advertentie worden geplaatst in de Staats-, Middelburgsche- en Goessche couranten. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 19 julij 1862. Burgemeester en wethouders van Goes, M. P. BLAAUBEEN. De secretaris, II. C. PILAAR. BIMEALMP. middelburg 33 .Julij. Gisteren heeft de verkiezing plaats gehad van twee leden van de tweede kamer der staten generaal in de kiesdistrikten Arnhem en Almelo, ter vervulling der vakaturen ontstaan door de benoeming van de heeren mr. yE. baron Mackay van Ophe- mert en dr. W. 11. baron van Hocvell, tot leden van den raad van state. Te Arnhem is gekozen mr. G. Groen van Prinsterer, met 1036 stemmen. Te Almelo moet herstemming plaats hebben tusschen de heeren van Loghem die 447 en mr. P. Brouwer die 341 stemmen bekwam. In de zitting van den gemeenteraad van heden is benoemd tot hulponderwijzer op school P (voor minvermogenden)in de plaats van den heer C. J. Witte, thans hoofdonderwijzer te Kloetinge, de heer A. Cense. Opgrond vaneen ingekomen brief van het bestuur der ver- eeniging: Tot bevordering der toonkunst, waarbij het vven- schelijke eener betere verlichting van het koncertgebouw wordt aangetoond, heeft de raad besloten goed te keuren dat een renteloos voorschot plaats hebbe voor eene verlichting met gas, waarvan de kosten van aanleg zijn geraamd op p. m. f 400. welk voorschot jaarlijks bij aaudeelen van f 50 zal wor den afgelost. In deze zitting is mede overgelegd eene lijst van 26 sollici tanten voor de vacerende betrekking van opzigter bij de ge- meente-fahrikage, welke lijst zal worden rondgezonden hij de leden van dekommissie van fabrikage, teneinde deze in over leg met burgemeester en wethouders daaruit eene voordraf t opmaken en aan den raad indienen. Een ingekomen rekest van kommissarissen voor het muziekfonds der dienstdoende schutterij alhier, tot het ver krijgen vari een subsidie van f800 van de gemeente, ten einde daaruit, benevens uit de bijdragen van eenige begunstigers, de kosten te kunnen bestrijden eener zoo noodzakelijke ver betering en uitbreiding van het korps muziekanten, van een bekwamen kapelmeester en de benoodigde instrumenten, is in handen eener kommissie gesteld om in verband met het door haar te geven advies daarop later bij de behandeling der gemeentebegrootiijg acht te slaan. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier is ontvan gen en ligt voor belanghebbenden ter inzage eene opgaaf van den handel en de scheepvaart van Groot-Brittanje en Ier land, gedurende de vijf maanden, geëindigd 31 mei 1862; als mede eene opgaaf betreffende den invoer van suiker, meiassen rum. koffij enz. in Groot-Brittanje en Ierlandvan 1844—1861 Het Provinciaal blad no. 73 bevat de lijst der bevoegd er kende beoefenaren van de o /.dersteheidene takken der genees kunst in de provincie Zeeland over liet jaar 1862. Daaruit blijkt dat in deze provincie aanwezig waren medicinae doc tores 42gepensioneerde chirurgijn-majoorsgeenechirurgiae doctores 17 heelmeesters 81. waarvan nog niet gevestigd heelmeesters ten platten lande 120. waarvan 1 rustend en 3 nog niet gevestigd gepensioneerde officieren van gezondheid 2e klasse 1 artis obstetriciae doctores 25, waaronder I rus tend vroedmepsters 132, waarvan 2 rustend en 4 nog niet gevestigd; artis pharmaceuticiae doctovesgeene-, apothekers 76, waarvan 3 rustend en 3 nog niet gevestigd, terwijl 2 als provisors zijn opgegeven die eene apotheek waarnemen, en 1 slechts als stads apotheker werkzaam is; vroedvrouwen 31 droogisten 4, waarvan 2 nog niet gevestigd oogmeesters geene; tandmeesters 2. De oudste medicinae doctor is de heer P. 'sGraeuwen te Middelburg, geadmitteerd te Leiden, den 1 5 september 1802 de oudste chirurgiae doctor de heer J. W. Callenfels te Vlis singen, geadmitteerd te Leiden, den 17 april 1816; de oudste heelmeester de heer T. Pieterse te Goes, geadmitteerd te Mid delburg. den 26 november 1807; de oudste heelmeester ten platten lande de heer J. van de Repe te Noordwelle. geadmit teerd te Zierikzee. den 5 oktober 1799; de oudste artis obste triciae doctor de heer J. W. Callenfels te Vlissingen. geadmit teerd te Leiden, den 17 april 1816; de oudste vroedmeester de heer J. van de Repe te Noordwelle. geadmitteerd te Zierikzee, den 25 november 1800; de oudste apotheker de heer G. Baart Jz. te Vlissingen. geadmitteerd te Middelburg, den .12 oktober 1800; de oudste vroedvrouw mejufvrouw A. van den Bergen te Renesse. geadmitteerd te Middelburg, den 1 2 februarij 1811; de oudste droogist de beer D. van der Hoek te Goes, geadmitteerd te G.pes. den 1 oktober 1816; de oudste i taudmeester de lieer D. N Torres te Middelburg, geadmit teerd te Amsterdam den 7 oktober 1828. Uit Zuid-Beveland meldt men ons liet volgende „De steenen suatie-sluis, in de nabijheid van Ilansweert, waaromtrent ik u in mijn laatsten den goeden voortgang meldde, is reeds voltooid, doch ongelukkig heeft er in de afge- loopen week eene verzakking aan plaats gehad, waan an de herstelling, naar uien zegt. nog al kostbaar zal ziju. „Het graven van het kanaal wordt, tot ons leedwezen, nog steeds op kleine schaal voortgezet. „De langste maar welligt nog niet de beste werkdagen zijn vervlogen, sommige velden herinneren ons reeds den naderenden herfst, zonder dat men kan zeggen dat er snelle vorderingen aan het. voor velen in menig opzigt. zoo belang rijk werk zijn gemaakt. Onwillekeurig doet men dan ook de vraag, wanneer de tijd zal aanbreken waarin het isolement, dat onze provincie zoo bijzonder van andere onderscheidt, zal ophouden Ten gevolge van den uitslag der volkstelling en de vermeer dering van het zielental tot boven de 3000, had dingsdag den 15 dezer te Neuzen de verkiezing plaats van viernieuwe raads leden. Blijkens het aangeplakt proces-verbaal van opening der stembriefjes hebben de heeren Cornelis Leunis Jz.. Ja cobus de Jonge en Jozias de F e ij te r Pz. dadelijk de volstrekte raeerderhe id verkregen, terwijl voor de vierde raadsplaats een herstemming moest geschieden tusschen de heeren F. Weijns die 67 en mr. J. P. Dronkers die 62 stemmen had bekomen. Zaturdag echter hebben de kiezers in die gemeente een op roepingsbrief ontvangen van den voorzitter van den raad. om op den 28 dezer te verkiezen een lid van den raad. als of er van eene herstemming of de toezending eener lijst, volgens art. 104 der kieswet, geen sprake was. Dat de beslissing omtrent deze handelwijze de belangstel ling van velen gaande maakt, behoeft naauwelijks gezegd te worden. Wij hopen spoedig in staat gesteld te worden den zonderlingen loop dezer zaak nader te bespreken. De kommissie belast met het instellen van een onderzoek naar den toestand der nederlandsche marine, heeft maandag 11. weder eene zitting gehouden cn gehoord den schout bij nacht G. Vogelpoot, direkteur van het marine-etablissement te Willemsoord. Spoedig wordt het verslag der kommissie te gemoet gezien. Naar wij vernemen heeft Z. M. de keizer der franschen be noemd tot groot-officier van het Legioen van eer, den opper stalmeester van Z. M., den heer J. D.C. baron van Ileeckereu van Wassenaer Twickcl. i In de zitting van den gemeenteraad van Rotterdam van jl. vrijdag is het verzoek van het Leeskabinet, om terreinen nabij de beurs tot bet oprigten van een nieuw gebouw, bij akklaraa- 1 tie van de hand gewezen. Uit de gehouden diskussiën bleek evenwel, dat het tijdstip niet ver verwijderd is waarop het Lees kabinet aanzoek zal doen om demping van het water bij de Groote markt, ten einde daar een nieuw lokaal op te rigten, ook in verband met eene nieuwe korenbeurs. Te rekenen naar de heerschende stemming schijnt een zoodanig aanzoek van de zijde van het Leeskabinet kans te hebben van door den raad in ernstige overweging te worden genomen. Omtrent de ontvangst van de leden van het Vereinder duitsche spoorweg-maatschappijen is besloten, deleden (300 in getal) die. na te Amsterdam vroegtijdig het middagmaal te hebben gebruikt, naar's Hage komen, van wege h<"; gemeente bestuur in een aantal open rijtuigen van het spoorweg-station zullen worden afgehaald en naar het gemeente-badhuis over- gebragt. Door het korps staf-muziek an het regentent grena diers en jagers zal op het terrein muziek worden uitgevoerd, terwijl den gasten 's avonds een collation zal worden aange boden. na afloop waarvan men hen weder naar bet station zal terugbrengen, om nog des nachts naaf Amsterdam te retour neren. Zoodoende zal den leden van het Verein, op wier bezoek veel prijs wordt gesteld, een zeer aangename namiddag en avond worden bereid. Te Amsterdam zullen door een aantal geachte ingezetenen, waaronder de burgemeester, voor de leden dezer vereeniging kamers ten hunnen huize worden beschikbaar gesteld. Men verneemt dat tijdens het verblijf van het japanscb ge zantschap te Utrecht, daaraan is aangeboden een bijbel, welke echter niet is aangenomen doch dat door de gezanten wel is geakcepteerd een exemplaar der afbeelding: „Onthouding van drankgebruik." naar de schilderij van van Dijk, toebe- hoorende aan de afdeeling Utrecht der Nederlandsche vereeni ging tot afschaffing van sterken drank. Nieuwe rotterdamsche courant.) ■De kommissie voor de verloting van goederen, die ter nati onale tentoonstelling te Zwolle geëxposeerd zijn, heeft beslo ten. die verloting onder de vereischte goedkeuring te doen plaats hebben op zaturdag 26 dezer. In den jare 1855 is door den gewezen majoor-ingenieur J. E. Duyvené op aanzoek der stedelijke regering van Amster dam, een onderzoek gedaan waarvan een gedrukt rapport bestaat, getiteld Nota houdende onderzoek omtrent de daar- stelling van een open zeegat, hetwelk langs Amsterdam de Noordzee met de Zuiderzee zou moeten vereenigen (14 april 1855). In dat stuk komt de schrijver tot het volgende slot: a. dat een zeegat als het hëdoeide, noodwendig aan verzan ding en diensvolgens ook nan verlamming onderhevig, ten gebruike ongeschikt zou worden b. dat de kosten ter daarstelling van hetzelve veel meer zouden bedragen dan die voor een met sluizen aan de mon ding afgesloten kanaal; c. dat de verdedigingsbelangen des lands geenen zoo vrijen toegang naar Amsterdam kunnen gedoogen. Op grond van dit alles oordeelt hij. een open zeegat, het welk langs Amsterdam, de Noordzee met de Zuiderzee zou vereenigen, allezius onraadzaam. Ook de heer F. C. J. verklaart zich in zi jne dezer dagen bij den boekhandelaar C. F. Stémler, te Amsterdam uitgegeven brochure tegen een open zeegat, zoo dat de raadpleging van beide geschriften zeer is aan te bevelen aan hen, die over deze door de brochure van den heer Huet aan de orde gestelde kwestie een oordeel hebben uit te brengen. Handelsblad De vijfde haringjager is maandag te Vlaardingen binnen gekomen tnet 190 ton volle en 42 ton maatjes haring. Iloewel men te Brugge reeds veel beweging maakt voor het letterkundig kongres dat den 8 september aldaar zal b'jeen- komen, schijnt toch de deelneming van de vlaamsehe letter kundigen veel geringer te zijn dan de bewegingspartij in België wel verlangt. Dezen indruk geeft ons o. a. de lezing van een brief uit Brugge aan het antwerpsche blad De grond wet gerigt, en waarin omtrent het kongres „dat de vertegen woordigersvan hetgeestcnleven in Noord-en Zuid-Nederland zal vereenigen," het volgende voorkomt: „Men spreekt van den noorderbvoeders een onthael voor te bereiden, welk alles zal overtreffen wat in ons land in dien aerd gezien is. Inrigting van eenen stoet-monstre, waerin al de brugsche inaetschappyen, zonder uitzondering, zullen voor komen met hunne prachtige hedendaegsche banieren naest hunne rniddenecuwsehe wapenschilden en andere herinnerin gen. watertogt naer Damme ter bezoeking van Van Maerlants beeld, kolossael banket gelyk er slechts in het cpikuriaensch

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 1