men nieuwe onlusten. De Servische boeren vatten overal de wapenen op en ernstige botsingen met de turken zijn onver- mij del ijk. De scherpschuttersvereenigingte Frankfort heeft, zoo als te voorzien was, een nationaal en politiek karakter verkregen. Toasten en redevoeringen daarbij uitgesproken, ademen een geest, die niet van overdrijving is vrij te pleiten. Het denk beeld van eene duitsche eenheid speelt de hoofdrol en is het thema waarop gevarieerd wordt; wat de verspreiding van dit beginsel overigens betreft kunnen de feesten te Frankfort, zelfs als de gemoederen der opgewonden fantastische duit- schers wederom bekoeld zijn. nog belangrijke gevolgeu heb ben. L'unita Italiana, zegt dat er een aanslag is gedaan op het leven van Garibaldi, die echter mislukte. De moordenaar werd door het volk letterlijk vaneen gescheurd. Bijzonderhe den worden door genoemd blad niet opgegeven, even min als de plaats waar de aanslag zou gedaan zijn. Volgens Le memorial des Deux-Sèvres.is in dit departement de liberale kandidaat, de heerTonnet. ontslagen uit zijne be trekking van „maire." Le temps zegt daaromtrent: „Wij zien het nut niet in van dergelijken maatregel in dit oogenblik, noch begrijpen hoe de kandidatuur van den heer Tonnet de zen onwaardig heeft kunnen maken, de belangen zijner gemeente te besturen. Wil deze maatregel te kennen geven dat men zich niet tegen den regeringskandidaat kan overstel- len, zonder eene laakbare daad te verrigten en zou dus de heer Grandjaequot" men herinnert zich den brief van dezen maire aan een zijner ambtenaren, vroeger door ons mede gedeeld „den prefekt van het departement des Deux- Sèvres tot zijne vreemdsoortige leerstellingen hebben over- haald? Het is wenschelijk dat men eens voor altijd wete of de regering iedereen als vijand zal beschouwen, die onafhan kelijk wil zijn." Prinses Clotilde is bevallen van een zoon, die den naam heeft ontvangen van Napoléon Jeróme Victor Frederik. Mexiko. Langzamerhand komen van alle zijden berigten omtrent den toestand van het fransche leger in Mexiko. L)e kruistogt naar de verre gewesten waar Juarez en de geele koorts heer- schen, en welke in zoo verre volgens Prevot-Paradol met de vroegere kruistogten kan vergeleken worden, als deze insge lijks naar onbekende streken, met bijzonder weinig voorzig- tigheid, en met verlies van talrijke menschenlevens, maar met edeler bedoelingen werden ondernomen, heeft nog geene resultaten opgeleverd. Volgens die berigten schijnt men zich den toestand van het overschot des franschen legers aldus te moeten voorstellen. Te Vera-Cruz maakt de geele koorts het onmogelijk aldaar garnizoen te houden. Gedurende het verblijf van tien gene raal Douay, die niet 400 man versterkingstroepen aldaar was ontscheept, werd een vierde gedeelte door de geele koorts weggesleept of was ten minste niet in staat den generaal op zijn marsen naar Oribaza te vergezellen. Met slechts 80 man schappen kwatu de generaal, na in een gevecht 20 wagens met Ieeftogt en krijgsbehoefte in handen des vijands te hebben moeten laten, te Oribaza aan, alwaar door den generaal Lo- rencez versterkingen waren opgeworpen tegen een aanval van den generaal Zaragosa. De generaal Douay is daarop naar Cordova vertrokken om aldaar het bevel te voeren. Vera-Cruz schijnt dus bijna geheel van fransche bezetting ontbloot, en slechts door de fransche vloot opdereede worden het provisioneel presidentschap en den provisionelen presi dent Almonte ondersteund en beschermd. Twee maatregelen van dezen president, waarbij voor 500 duizend piasters aan papieren muntbiljetten met gedwongen koers in omloop zijn gebragt, en de burgers verpiigt worden alle ambten en betrek kingen door Almonte opgedragen aan te nemen, terwijl zij bij weigering gebannen worden, hebben algcineene ontevre denheid opgewekt. De kommandant der fransche oorlogs vloot te Vera-Cruz, Roze, heeft daarop aan Almonte verzocht deze maatregelen in te trekken, aan welk verzoek echter bij het afzenden dezer berigten nog niet voldaan was. Van eene geregelde kommunikatie tusschen Oribaza en Vera-Cruz is geen sprake. De koeriers en konvooijen moeten door talrijke eskorten vergezeld worden of zij vallen in han den der mexikaansche guenlla-benden. Van een koerier van den generaal Lorencez naar Vera-Cruz, wiens geleide slechts uit een klein aantal manschappen bestond, is niets meer ver nomen, terwijl ook van zijn eskorte geen enkel soldaat is terug gekomen. Op 12 junij had het leger van Oribaza een konvooi ontvan gen van 42 wagens met Ieeftogt. Ook dit was bijna nog in handen des vijandsgevallen, doch de guenlla-benden hadden dit eerstin de nabijheid van Oribaza aangevallen, zoo dat een kolonne infanterie kon te hulp komen en de ongeregelde mexikaansche troepen verstrooijen. ten gevolge waarvan het konvooi behouden bleef. Te Oribaza was de gezondheidstoestand betrekkelijk gun stig, de moeraskoortsen maakten echter nog al slagtoft'ers; de soldaten daardoor aangetast werden, om besmetting te voor komen, naar een veldhospitaal vervoerd. Overigens werd Oribaza bedreigd door het vereenigd leger der generaals Zaragosa en Ortega, bedragende ongeveer 18.000 man. Dc fransche soldalen verlangen vurig naar een gevecht, dat echter tot nog toe door de mexikanen ontweken wordt, wier taktiek slechts bestaat in het isoleren van het fransche leger, waaraan men allen toevoer tracht af te snijden. Men verneemt dat wederom een mexikaansch generaal, die te Guadalazaro bevel voerde, zich met den generaal Lorencez vereenigd heeft. Deze bondgenooten, voor het grootste deel door Almonte omgekocht, zijn echter weinig te vertrouwen en zouden volgens opinie der fransche officieren het expeditie leger wederom verlaten als de proviand op was. Overigens vreest men in een gevecht voor verraad van hunne zijde, zoo dat men weinig op dergelijk bondgenootschap gesteld is, iets dat men echter rnoeijelijk kan afslaan, zonder zich nog meer vijanden, op den hals te halen. i Uit het medegedeelde blijkt dat de toestand van het expedi- tieleger aller treurigst is. Men verwacht nu wel spoedig ver sterkingstroepen, doch tot vvellc gering aantal zullen deze niet versmolten wezen voor zij Vera-Cruz eu de omstreken daarvan zijn doorgemarcheerd, die in waren zin eene doods vallei mogen genoemd worden.terwijl zij juist zullen aankomen in een jaargetijde gedurende hetwelk de verschrikkelijke vomito negro het ergste heerscht. Daarbij wordt de mexi kaansche regering dagelijks krachtiger door de bevolking ondersteund, eu het gerucht van eene omwenteling te Mexiko was geheel uit de lucht gegrepen. De verschillende partijen, behalve enkele heethoofden, veveenigen zich tegen de over weldigers, die de mexikaansche onafhankelijkheid bedrei gen, zoo dat ook de legers van Juarez telken dage met vader landslievende mannen versterkt worden. Nog dezer dagen werd in de zitting van het engelsch lagerhuis betrekkelijk de mexikaansche bondgenooten der franschen door den onder-sekretaris van staat voor buiten- lanilsche zaken, den heer Layard, betoogd dat de partij van Almonte uit schelmen van de ergste soort bestond. De gene raal Doblado daarentegen, liet hoofd van het kabinet van Juarez, werd door den spreker zeer geroemd, als degene van wien zeer veel goeds te wachten is met betrekking tot het bestuur van den staat. Rusland. Op 26 augustus 1862, de viering van het duizendjarig be staan van het aloude russische rijk, is de hoop gevestigd van velen, die de hervormingen voorstaan, welke zich thans aan den horizon der staatkunde van Alexander II opdoen. Deze verwachting schijnt niet ongegrond te zijn en rust opeen woord des keizers: „op 26 augustus 1862 zal ik geheel Eu ropa doen verwonderd staan." Dit woord ontviel den russischen keizer in den laatsten tijd terwijl alles blijken draagt hoe de geest der eeuw zich ook tot in het binnenste des rijks een weg heeft gebaand, een rijk waarin gedurende eeuwen stilstand en onveranderlijkheid hadden geheerscht. Thans nu voor Rusland de tijd is aange broken waarin de meeste elementen zich in zoo verre vereenigd hebben dat de vtensch naar hervorming de volkswensch kan genoemd worden, wordt dan ook de verwezenlijking van dat woord verwacht. Wel heeft die vvensch naar vrijheid zich, zoo als wij in een onzer vorige nommers deden opmerken, reeds lang vertoond zonder dat het volk zich daarvan nog duidelijk bewust was; wel heeft thans die vrijheidsuiting eenige meer dere bepaaldheid verkregen en is zich duidelijk beginnen uit te spreken, maar nog bestaat er geen juist afgebakend plan voor hervorming eu vooruitgang, nog is de russische maat schappij bezig de verschillende vragen omtrent financiewezen, justitie-, staathuishoudkunde zoo veel mogelijk op te lossen. De gloeijende lavamassa der revolutie, zoo als eene partij deze noemde, met e'én slag uit te dooveu en te vernietigen was juist in den herfst van 1861 de oorzaak harer uitbarsting, en sedert heeft die lava van den vooruitgang zich naar alle zijden heen verspreid en is alle tegenstand vruchteloos geworden. De keizer bemerkte dan ook spoedig dat de oude staat kunde niet uieer te volgen was en wilde dus meer liberale regeringsmaatregelen in toepassing brengen. Hij veranderde zijne omgeving in dezen zin en de grootvorst Konstantijn, thans onderkoning van Polen, verkreeg grooten invloed. Wanneer men echter van de liberaliteit van den nog wan kelenden keizer en Konstantijn hoort gewagen, dan vergete men niet dat men daarmede russisch liberaal bedoelt. Kon stantijn wil wel eene beter ingerigte vegtsbedeeling,afschaffing van hinderpalen aan den handel, spoorwegen en zelfs eene zekere soort van russische drukpersvrijheid, maar hoewel hij verscheidene jaren in Frankrijk, Engeland en Duitschland heeft gereisd, is er bij zijn soort van liberaliteit geen sprake van eene nationale vertegenwoordiging of een toezigt op de regering des lands door eene magt ten gevolge van verkiezin gen in het leven geroepen. Amokratie moet steeds de rege ringsvorm zijn en blijven die voor Rusland wenschelijk is. Wij zien dus dat de grootvorst nog slechts de eerste schrede heeft gezet op den weg van vooruitgang en vrijheid, en zich nog niet heeft kunnen ontdoen van het denkbeeld van een patronaat en een vaderlijk toezigt der regering, zoo geheel eigen aan die eerste schrede en tevens het beletsel om eene volgende le doen, geheel eigen aan het militair beginsel dat de russische regering beheerscht. Men zou den grootvorst echter kunnen beschouwen als het meest vrijzinnige lid der regeringspartij, terwijl keizer Alexan der zelf veel minder liberaliteit en veel minder kracht en ener gie bezit. De verdere hoofdpersonen op bet russisch staats- tooneel naderen öfmeertotden keizer óf méér totKonstantijn, terwijl sommigen zeer behendig tusschen de verschillende nuances weten door te zeilen, waaronder men vooral Valouief tellen kan, die dan ook „Vilaief" (de modderaar) wordt ge noemd. Wij hebben in vorige nommers gezien hoe de werkelijk liberale adel van Tver is behandeld omdat hij het verschrikke lijke woord van „bijeenroeping eener nationale vergadering" heeft durven uitspreken in een hervormingsadres aan den keizer. Orenburg en Siberië konden getuigen wat men onder de liberaliteit der russische regering verstaan moest. Vergissen wij ons niet, dan kan men in den adel van Tver en in den grootvorst Konstantijn de twee hoofdnuances der liberale partij in Rusland vertegenwoordigd zien. Hoe ver zij van elkander verwijderd zijn blijkt echter, en Konstantijn, wiens liberaliteit men in zoo vele dagbladen heeft hooren uit bazuinen, kan dus zeker den naam van liberaal ten opzigte van Polen niet verdienen, alwaar de nabijheid met het meer vrije Europa de eisschen naar eene navolging daarvan veel duidelijker heeft doen uitspreken en aan die eisschen een krachtiger en dreigender toon doen bijzetten. Wat kan dan in dezen toestand de zes en twintigste dag der volgende maand Europa in verwondering brengen? Frankrijk. Eergisteren heeft de uitspraak plaats gehad in de zaak der geheime vereeniging tegen de veiligheid van den staat gerigt. I Van de 54 beschuldigden zijn zestien vrijgesproken, vijf veroordeeld tot eene gevangenisstraf van drie jaren en eene ontzetting van burgerregten voorden tijd van vijfjaren. De overigen zijn veroordeeld tot eene gevangenisstraf van twee jaren tot drie maanden. Le temps bevat een artikel over de russisch-fransche alliantie, waarin betoogd wordt hoeveel nadeel daaruit voor Frankrijk zal voortvloeijen. De heer Ed. Scherer herinnert' hoe de fransche staatkunde reeds sedert meer dan dertig jaren op een verbond met Engeland heeft gerust, hoe dit in den laatsten tijd meer innig is geworden en zich zelfs heeft ge openbaard in een te zamen ondernomen oorlog. De russisch- fransche alliantie zou dus eene geheele wijziging brengen in die politiek. Wel is het berigt dezer alliantie door sommigen met vreugde ontvangen en heeft men aangevoerd dat Frank rijk niets van Rusland heeft te vreezen. terwijl dit met Enge land geheel anders gesteld is. Men heeft gezegd, Engeland is ile vijand dien wij op elk slagveld hebben ontmoet, de mede dinger op alle markten der wereld, de nabuur, waarvan wij zelfs hartelijker de instellingen en vrijheden zouden bewon deren, als wij die zelfs niet somtijds moesten benijden. Waar lijk wij zouden gaarne dat Engeland eenigzins vernederd zien, daarbij ons grondende op het volksvooroordeel dat de haat van den engelsch man tegen ons beweert. Doch wij moe ten ons niet laten misleiden maar de stem hooren van eene gezonde en verlichte politiek. De engelsehe-fransche alliantie heeft een edeler en hooger doel dan de russisch-fransche beoogen kan welke laatste slechts gegrond is op eigenbelang, terwijl overigens noch geo grafische ligging, noch volkskarakter redenen zijn voor een dergelijk verbond. Doch wij gaan verder. Wij zeiden dat eene alliantie met Rusland het verbond met Engeland zou verzwakken het zou nog erger gevolgen hebben: een verbond met Rusland zou een oorlog wezen tegen Engeland. Wij weten dat onze betrekkingen met dezen staat altijd nog talent en voorzigtigheid eischen; wij weten dat onze zamenwerking en zelfs ons bloedvergieten voor eenzelfde doel niet verhinderen kan dat er altijd eene zekere spanning blijft bestaan. Engeland en Frankrijk waken steeds over elkander. Wat het gevolg dus zal zijn van eene alliantie, die een voortdurend gevaar zou wezen voor Engeland, is ligtelijk te bevroeden. Hoewel wij nu nog des noods kunnen aannemen dat bij den tegenwoordigen stand van zaken, terwijl Engeland door de magteloosheid van Oostenrijk zijnen politieken steun op het vaste land heeft verloren, een verbond zou kunnen gevormd worden, waaronder Engeland zou bezwijken, zoo gelooven wij dat dit thans de waag niet kan zijn. W ij meenen dat alles wat Engeland verzwakt, nadeelig is voor de verspreiding der liberale beginselen, en daarom hebben wij met genoegen de redevoering van den heer Rouher, die wenschen uitte voor den baud tusschen Frankrijk en Engeland, te Londen uitge sproken, gehoord, eu zien daarin eene tegenspraak van de geruchten eener geslotene russisch-fransche alliantie. Volgens La gironde, een dagblad dat te Bordeaux uit komt, was er nog geene wijziging in het plan des keizers geko men om eene monarchie in Mexiko op te rigten.Thans, meende men weder, zou de prins van Baden, die, zoo als wij mede deelden, de expeditie vrijwillig zal vergezellen, tot kandidaat voor den mexikaanschen troon gesteld worden. Het stamhuis van Baden is vermaagschapt aan de famielje Bonaparte door de prinses Stephanie, geboren Beauharnais, die meteen mark graaf van Baden was gehuwd. Wij deelen natuurlijk boven staand berigt geheel als gerucht mede, doch meenen, daar de. mexikaansche expeditie telken dage belangrijker wordt, ook dergelijke geruchten onzen lezers niet te mogen onthouden. Overigens blijkt meer en meer dat Napoleon zich niet alleen over de geleden nederlaag wil wreken, maar gedurende eeni- gen tijd dit gewest bezetten. La patrie berigt dat de Vereenigde Staten aan Juarez eene wijziging hebben voorgesteld in het traktaat Corwyn, en wei in zooverre dat zij aangeboden hebben de provincie So- nora van de mexikaansche regering te koopen voor eene som van 8 millioen dollars (ongeveer 21 millioen gulden). De koopsom zou dadelijk worden betaald en het gouvernement der Vereenigde Staten onmiddellijk in het bezit treden van het grondgebied. Sonora is een der rijkste provinciën van Mexiko en grenst aan Californië, aan de Roode zee en aan de Vereenigde Staten. Italië. Te Napels heeft op S julij eene belangrijke opschudding plaatsgehad op de wandelplaats Vdla nazionale, alwaar een koncert werd gegeven door een muziekkorps van kunstenaars daar ter stede zich bevindende. Men was gewoon aan het einde van het koncert de hymne van Garibaldi uit te voeren, hetgeen in de laatste dagen door sommige officieren ongaarne werd gezien. Dit laatste nog altijd ten gevolge van de ijverzucht die de geregelde armee koestert tegen het vvijheidslegev inden persoon van Gavibaldi. Reeds lang had dit de opmerkzaamheid getrokken der aanwe zigen, die op dezen avond een herhaald bis lieten hooren. Een majoor van den staf beval daarop den orchestdirekteur de hymne niet te herhalen, waarop eene woordenwisseling ont stond tusschen dezen, die burger was, en den officier. Een storm van gefluit eu afkeuring koos partij voor den orchest direkteur, waarbij door de aanwezigen een oorverdoovend:\eve Garibaldi! werd aangeheven. De officieren, die aanwezig waren, mengden zich in het geschil en nu ontstond een ge vecht, waarbij de officieren hunne sabels en de overigen stoelen en banken als wapenen gebruikten. Verscheidene dames ge raakten onderden voet en eene algemeene verwarring was het gevolg. De poticie kwam tusschenbeide en nam een man uit het volk gevangen, waarop de menigte haar den gevangene ontrukte, terwijl sommige officieren ter naauwernood aan het woedende volk ontsnapten. Nadat de bevolking weder rustig i was geworden speelde men den koninklijken mar sch, iets dat als

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 3