MIDDELBURGSCHE cor R A N T. r 87. Dingsdag 22 Julij. 1862. Editie van maandag avond 8 ore. AANBESTEDING}. Op vrijdag den 1 augustus 862, des voovmiddags ten 10 ure, zal, onder nadere goedkeuring, door den kommissaris des koningsin de provincie Zeelanrl.ot'. bij zijne afwezigheid, door een der leden van, «le gedenut eerde staten, en in bijzijn van den hoofdingenieur van den waterstaat, in het 11de distrikt, aan liet lokaal van het provinciaal bestuur, te Middelburg, worden aanbesteed 1. Het maken van buitengewone verdedigings werken aan de oevers van de calamiteuse polders Zuidkraaijert, Borsselen, Willem- Anna, Wilbelmina en Oostbeveland, Stave- nisse, Nieuw-Noordbeveland. Anna, Oud en Jong Breskens, Margaretha en Klein Huissens, Eendragt, Flaauwers en Bruinisse, en zulks in 13 perceelen van aanbesteding; 2. Het aanleggen van een besteenden rijzen dam op het strand bij de Oude Hoeve, aan de noordwestzij de van Schouwen. Deze aanbestedingen zullen geschieden bij inschrijving en opbod, voor ieder pprceel afzonderlijk. De bestekken liggen ter lezing aan het lokaal van het ministerie van binnenlandsphe zaken, aan dat van het pro vinciaal bestuur van Zeeland, te Middelburg, en op alle zoodanige plaatsen, alwaar gewoonlijk de bestekken van waterstaatswerken in gemelde provincie ter lezing gelegd worden. Zullende van den zevenden tot den derden dag vóór de besteding, met uitzondering van den zondag, de noodige aanwijzing in loco worden gedaan, en voorts nadere inlich tingen te bekomen zijn aan het bureau van den hoofdin genieur van den waterstaat jhr. J. R. T. Ortt. te Middelburg, voor de werken in het algemeen, alsmede bij de ingenieurs te Goes, te Zierikzee, te Breskens en te Neuzen, voor de werken tot elks arrondissement behoorende. 's Gravenhage, 4 julij 1862. Namens (len minister van binnenlandsche zaken. De secretaris-generaal, J. SCHRÖDER. A ANB ESTEDING} OPENBARE SCHOOL. Burgemeester en wethouders van Vrouwepolder, eiland Walcheren, provincie Zeeland, zullen op woensdag den 30 julij 1862, des middags 12 ure, ten raadhuize te Vee re, onder nadere goedkeuring openbaar aanbesteden Het bouwen van eene School en onderwijzers- woning binnen de kom der gemeente. Het bestek ligt ter inzage op het raadhuis te Vee re en in de gemeentekamer te Gapinge (gemeente Vrouwepolder) en is in afschrift verkrijgbaar bij den burgemeester der gemeente, bij wien nadere inlichtingen zijn in te winnen. De aanwijzing in loco zal plaats hebben op Woensdag 23 julij a. s. De burgemeester en wethouders voornoemd, S N IJ D E R. De secretaris, M. J. VAN DEN HEUVEL. AANBESTEDING}. Burgemeester en wethouders van Serooskerke (Walcheren) provincie Zeeland, zullen op woensdag den 4 augustus 1862, des namiddags om twee ure, in de gemeentekamer aldaar, onder nadere goedkeuring openbaar aanbesteden Het bouwen van eene school binnen de kom der gemeente. Het bestek ligt ter inzage in de gemeentekamer en is in af schrift verkrijgbaar bij den burgemeester der gemeente, bij wien nadere inlichtingen zijn in te winnen. De aanwijzing in loco zal plaats hebben op dingsdag den 29 julij aanstaande. De burgemeester en wethouders voorn., P. MELIS. De secretaris, A. VAN HOVE. BINNENLAND. Middelburg 21 Julij. De eerste kamer der staten generaal is ter hervatting der werkzaamheden bijeengeroepen tegen maandag 28 dezer. De gemeenteraad alhier zal woensdag namiddag, ten half twee ure. eene openbare zitting houdenter behandeling der navolgende zaken: missive van gedeputeerde staten goed keuring suppletoire begrooting idem van de vereeniging tot bevordering der toonkunst, geldleening voor de verlichting der koncertzaalidem van den heer Kottman, om ontslag als hulponderwijzer; benoeming van een hulponderwijzer op school F (voor minvermogenden). In de stallen van den landbouwer Uyterschout binnen de gemeente Vlissingen gelegen is de longziekte onder het aldaar gestalde vee uitgebroken. Reeds twee runderen zijn afge maakt moeten worden, terwijl men vreest dat nog twee o\erige, die ook reeds kenteekenen dier ziekte dragen, het zelfde lot zullen moeten ondergaan. Uit Goes schrijft men ons 19 trezer „Heden morgen omstreeks 11 ure. werden wij verontrust door het luiden der brandklok en spoedig verbreidde zich het gerucht «lat de brand ontstaan was in den Wilhelminapolder, op de hofstede bewoond door Snijder. Het bleek dan ook dat werkelijk in een stroohoop ter zijde der schuur brand was ontstaan, die evenwel, daar de wind gunstig was, niet veront rustte. De beide van hier ter hulp gesnelde spuiten keerden spoedig weder, zonder water gegeven te hebben de oorzaak is onbekend." Uit Oostburg schrijft men ons 20 dezer De persoon van wien dezer dagen de ontsnapping uit het kantonnale huis van bewaring alhier werd berigt is door de maréehaussée van Oostburg in de nabijheid dezer gemeente weder gearresteerd en op gisteren naar Middelburg overge- bragt. „Men vond hein in bezit van geld, kleederen. brood, boter, een zilveren horoiogie enz., alles afkomstig van een diefstal voor eenige dagen gepleegd ten nadeele van zekere wed. van den Bossche, onder de gemeente St. Kruis. „Naar alle waarschijnlijkheid heeft hij zich dus weder op nieuw aan diefstal met braak schuldig gemaakt." In de zitting der Belgische kamer van vertegenwoordigers op 18 julij. is met anderelijnen ook die van Gent in de rigting van Terneuzen aangenomen. De heer de Naeyer deed bij de debatten daarover opmerkingen dat het wenschelijk ware dat die lijn ook Axel aandeed. De minister van binnenlandsche zaken van den Peereboom zeide dat ook hij van dit gevoelen was, maar dat de koncessionaris dezen weg waarschijnlijk niet zou volgen verder beantwoordde hij eene vroeger gemaakte opmerking, als zoude het nederlandsehe goevernement eene konkurrentie vreezen voor den spoorweghjn van Vlissingen naar Dusseldorp, en las een brief voor van den nederland- schen minister van binnenlandsche zaken, waarbij verklaard werd dat deze zich volstrekt niet zou verzetten, tegen eene lijn van Terneuzen naar Gend. De heer dr. A. F. Bauduin, officier van gezondheid en onderwijzer aan de kweekschool voor militaire geneeskundi gen te Utrecht, heeft van het goevernement van Japan een aanbod ontvangen, om zich aan het hoofd eener geneeskun dige school te Nangasacki te plaatsen. Hij heeft zich bereid verklaard, die roepstem op te volgen, en zal dus weldra de plaats innemen van dr. Ponipe van Meerdervoort, die vóór hem aan genoemde school werkzaam was. Dc prins van Oranje, is donderdag te Londen aangekomen en heeft dien dag de tentoonstelling bezocht, onder geleide van graaf Granville en den heer Sandiford, lid der konink lijke kommissie. Door den minister van binnenlandsche zaken is aan het gemeentebestuur te Deventer te kennen gegeven, dat bij hem geen bezwaren bestaan om het athenaeum in eene industrie school te veranderen. Deze zaak is alzoo op nieuw koramis- soriaal gemaakt. De kommissie belast met een onderzoek naar den toestand der nederlandsehe marine zal dezer dagen hare werkzaamhe den voortzetten. Donderdag heeft de minister van binnenlandsche zaken met 's lands bouwmeester, den heer Rose, eene inspektie gehouden over de zalen, tot dus ver in gebruik bij den raad van state. Men verwacht naar aanleiding van dit bezoek, dat de inrigting van die zalen eene verandering zal ondergaan, hetgeen ook te verwachten is omdat de vergaderzaal van den raad van state ook voor het publiek toegankelijk zal worden gemaakt. (Nieuw dagbl. van 's Gravenhage.) Omtrent het bezoek van de japansche gezanten aan Utrecht en voornamelijk aan de munt aldaar kunnen wij, na het reeds medegedeelde, nog het volgende melden. Na door het muntkollegie en den muntmeester te zijn ont vangen bezochten zij, in tegenwoord gbeid van de hoofden van het stedelijk bestuur en de hun toegevoegde kommissie, het smelthuis, de pletterij, de vijl- en justeerkamer benevens de verdere vertrekken. Na de verschillende bewerkingen te hebben beschouwd, werden ter hunner eer drie zilveren ge denkpenningen geslagen. Op de voorzijde stond het wapen van Nederland naast dat van den taikoen van Japan; daar boven het jaartal 1609, ter herinnering aan het jaar waarin de regering van Japan den eersten vrijpas aan hollandsche schepen verleende, en daaronder het jaartal 1862, met het opschrift: „Nippon Taikoen-no sei-si Holanda ni kataroe (een gezantschap van den grootheer van Japan komt naar Holland)." Op de keerzijde las men in chinesche karakters: „Rijoo koku Sin-bokn masti masu," in het nederduitsch„Van beide rijken de vriendschap meer en meer innig;" en voorts het omschrift: „Onder de regering van Willem III, koning der Nederlanden, G. H. v. L." De kami's ontvingen ieder een dezer zilveren penningen en den overigen leden en tegenwoordige autoriteiten werd een bronzen exemplaar aangeboden. Daarop bezigtigden zij Ifet afwegen der speciën en de voortbrenging der muntstempels. De kami's bezochten het essaai-laboratorium van den inspek- teuressaijeur-generaal, waar op hunne uitnoodiging langsden natten weg een proef werd genomen op een in Japan vervaar digd en door hen niedegebragt zilveren muntstuk, ten einde het gehalte te leeren kennen. Dit bezoek hebben zij woensdag herhaald eti alstoen de verlangde inlichtingen hekomen om trent eene vergelijking van het metaal der speciën, waaruit de aangeboden muntstukken vervaardigd waren, en die munt stukken zelve, om hiervan gebruik le maken bij den invoer van eene nieuwe zilveren munt, waartoe de japansche regering het voornemen heeft. Den vorigen dag hadden zij van de leden van het muntkol- lege en den muntmeester voor den taikoen van Japan benevens een geleidenden brief ten geschenke ontvangen .1 «i03 met een gouden, zilveren en bronzen afslag van den geslagen ge denkpenning, een doos met een volledig stel der gouden, zil veren en koperen nederlandsehe munt, en een kist inet 500 bronzen gedenkpenningen. Eenige leden bragten inmiddels een bezoek aan de gasfa briek, de steenhouwerij van den heer de Haarten het magazijn van den heer Sinkel. De doctoren van het gezantschap bezig- tigden 's rijks hospitaal, waar zij verklaarden met de daar aanwezige boeken bekend te zijn het chemisch laboratorium, waar zij de proeven van professor Mulder gadesloegen; het meteorologisch instituut, onder leiding van professor Buijs Ballot, den luitenant ter zee Andrau en dr. Krecke; het gasthuis voor ooglijders, waar zij door professor Donders wer den rondgeleid. Ook de sigarenfabriek van den heer Ribbius Pelletier. die even als de gasfabriek smaakvol was versierd, i werd in zijne verschillende deelen door dc- gezanten in oogen- scliouw genomen. Na alzoo verschillende inrigtingen bezocht te hebben, ver trokken de voornaamste leden van het gezantschap, gelijk wij reeds gemeld hebben, naar Soesidijk om hunne opwachting te maken hij de koningin-moeder, waar zij het diner gebruik ten, terwijl zij des avonds eene soire'e bij den kommissaris des konings bijwoonden. Het korps officieren der schutterij bragt den gezanten aldaar eene serenade, waarmede zij blijkbaar waren ingenomen. Donderdag morgen kwam het gezantschap met den spoor trein ten 10 ure 35 minuten te Arnhem aan. Eene groote menigte had zich aan het station verzameld, waaronder vele dames. Ieder beijverde zich om de vreemden te zien en zoo mogelijk toe te spreken. Bij eene wederkomst in Nederland, zou, volgens het zeggen van een der gezanten, ook Arnhem worden bezocht. Vervolgens zetten de japannezen hun togt voort over Dusseldorp naar Deutz, waar zij des avonds aan- j kwamen, om vrijdag morgen ten half acht ure naar Berlijn te vertrekken. Vermoedelijk zijn zij daar des avonds ten half J tien ure aangekomen, en zijn zij gisteren tea hove ontvangen. In de laatste algemeene vergadering van het Provinciaal utrechtsch genootschap van kunsten en wetenschappen is aan geene der op vroegere prijsvragen ingekomen verhandelingen I eene onderscheiding toegekend. De volgende nieuwe prijsvragen werden uitgeschreven 1. Welke beginselen van eene meer verlichte regeerkunde heeft men, sedert het begin dezer eeuw, in de verhouding tus- schen Nederland en de oost-indisehe bezittingen gehuldigd, bepaaldelijk met betrekking tot de bescherming, aan de kolo nisten en aan de inlandsche bevolking tegen willekeur ver zekerd? Men verlangt op dit punt eene vergelijking der nederlandsehe met de britsche en fransche koloniale veror deningen. 2. Eene geschiedenis der konvooijen. licenten, last- en veil- gelden, geheven in de nederlandsehe republiek( 1579—1795), met aanwijzing zoo wel van destaat-en staathuishoudkundige gronden, waarop dat belastingstelsel rustte, als van zijnen in vloed op de verschillende takken van nationale nijverheid. 3. Eene geschiedenis van de vestiging der banken van lee ning in Nederland; van de beginselen, volgens welke zij in de voornaamste steden zijn ingerigt en van de uitkomsten die zij hebben opgeleverd, gevolgd door een onderzoek naai de behoefte aan zulke instellingen, en zoo deze erkend wordt naar de wijze waarop de regering eene goede rege ling dier banken kan bevorderen. •A. Historisch overzigt t an het muntwezen der grieken. 5. Beoordeeling van Niebuhrs methode in liet bewerken der rome.ins'cbe geschiedenis, beschouwd in hare beginselen en j resujtaten, en van den invloed dien zijn voorbeeld op histo risch-gebied hééft uitgeoefend, j 6. Eene beschouwing van het leven en de geschriften van I E. Bekker; wetL-Wolif en A. Deken, met aanwijzing van bei- tier invloed op den geest van haren tijd.

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 1