MIDDELBURGSCHE i\°- 86. Zaturdag 19 JuJij. Editie van vrijdag avond 8 ure. PUBLICATIE. De burgemeester eri wethouders van Vlissingen, maken bekend, dat in destallen van P. G. Gillissen, staande er. gelegen in de Nieuwstraat, gemerkt letter II notnmer 159, en achter de Fransche erve, gemerkt letter I nommer 103, beide in gebruik bij Krijn Uytterschout, de longziekte ouder het daar gestalde'rundvee is ontstaan. Zij waarschuwen mitsdien een ieder om tegen die zoo ver woestende ziekte op hunne hoede te zijn en om hun vee steeds zoo veel mogelijk afgezonderd en buiten gemeenschap met ander te houdenzich vooreerst van den aankoop van vee te onthouden, en niet toe te staan dat eens anders vee op hunne stallen of weiden verblijve. Voorts worden de houders van rundvee en de slagers, zoo wel die wonende in de gemeente als op het grondgebied, her innerd aan de bepalingen van het besluit van de gedeputeerde staten van Zeeland, rid. 15 augustus 1851 (Provinciaal blad no. 108) waarbij onder anderen is bepaald „Om van het ontstaan van eenige ziekte onder hun vee, da delijk aan den burgemeester kennis te geven, terwijl het ver zuim daarvan hen aan de boete en gevangenisstraf zal bloot stellen, daartegen bij het wetboek van strafregt bedreigd. „Om zich, ingeval van het ontstaan der ziekte onder hun vee, naar de aanwijzing van het openhaar gezag en naar die der vee-artsen, st.iptelijk te gedragen, en in alles het van hen gevorderd wordende te volbrengen, alsmede om alles te ver mijden wat strekken kan om de ziekte te doen ontstaan en voort te planten, onder voorhouding dat de afwijking of het verzuim hiervan, hun het genot zoude doen verliezen van alle vergoeding uit de provinciale geldmiddelen, daarvoor ter be oordeeling van gedeputeerde staten toe te kennen; onvermin derd te straffen, die hun, als de besmetting hebbende voortge plant, volgens de bestaande wetten, zouden kunnen worden opgelegd," En opdat niemand hiervan onwetend zij, zal deze worden afgekondigd en aangeplakt, ter plaatse waar zulks gebruike- lijk is. Vlissingen, den 16j ulij 186*2. De burgemeester en wethouders van Vlissingen, J. W. CALLENFELS. De secretaris P. FORBES WELS. BINNENLAND. Middelburg 1$ Jail ij. Dezer dagen werden namens het Middelburgsche departe ment der maatschappij Tot nut van 't algemeen, door den bur gemeester van Westkapélle op het gemeentehuis aldaar eer- volle getuigschriften toegekend aan 43 personen, die zich verdienstelijk hadden gemaakt bij het redden der schipbreu kelingen van de schepen Anna en Rokeby, in den storm van 2 november 11. aan deze kust gestrand. Tot afgevaardigde van het departement Middelburg ter algemeene vergadering der Maatschappij, werd 11. woensdag benoemd de heer C. D. Rocll en tot plaatsvervanger de heer J. J. de Kan ter. Uit Oostburg schrijft men ons 16 dezer „De aardappelziekte heeft zich op het loof vertoonden gaat sterk door. Tot nog toe is echter de knol weinig aange daan." Men meldt ons uit Aardenburg 17 dezer: „Gisteren werd door Janna van Dalen, oud IS jaren, hij den brigadier der marechaussees II. Ilulmer aangifte ge daan, dat een door haar aangeduid persoon, haar een bijbel had ontvreemd. Zij beweerde dien vroeger van een vreemde ontvangen te hebben. Ten einde te doen zien hoe die bijbel gebonden was, liet haar vader tevens een ingebonden boek zien, dat zijne dochter mede vroeger cadeau zoude gekregen hebben, zijnde een deel van het Journal dc la medicine et de Ia chirurgie. Bij de nasporingen door den brigadier en een marechaussee werd de bijbel niet ontdekt, doch trof het de aandacht dier beambten dat de zoogenaamde bestolene geen aanwijzing konde doen van wie zij die boeken had gekregen, liet deel van het Journal de la medicine werd inmiddels door een geneeskundige erkend voor het eigendom van een hier wonend heelmeester, wiens handteekening dan ook op eene plaats in het boek werd gevonden. Deze was zeer verwon derd van den brigadier te vernemen, dat er bij hem gestolen was, daar hij het werk nog niet had gemist. Bij navrage bleek het dat ook de als vermist opgegeven bijbel aan hem had be hoord doch thans niet meer aanwezig was. Janna van Dalen ontkende aanvankelijk het feit, doch bekende heden morgen dat zij het Journal gestolen had, terwijl zij geneesmiddelen haalde; dien ten gevolge is zij dan ook in hechtenis naar Mid delburg gezonden." Uit Leiden schrijft men ons aangaande het bezoek van de japansche gezanten nog het volgende „Een van de twee geneesheeren, die aan het japansche ge zantschap verbonden zijn, heeft aan onzen burgemeester, mr. Tieboel Siegenbeek, zijn fotografisch portretje toegezonden een minzaam briefje, in wel wat stijf maar toch tamelijk goed hollandsch vervat, was daarbij gevoegd en moest dienen om den heer Siegenbeek tot het overzenden van zijn portretje uit te noodigen, hetwelk genoemde geneesheer naar zijn vader land wilde medenemen, daar de vader van den heer Siegen beek, de beroemde taalkundige, „in Japan hoog staat aange schreven." Dat de hoogleeraar Siegenbeek in Japan bekend was, bleek reeds eenige dagen geleden, toen onze burgemees ter het japansche gezantschap bij zich te dineren ontving. Een van de vreemde gasten vroeg naar den naam van den gastheer toen hem dien werd medegedeeld, riep hij terstond uit: „zoo, Siegenbeek en Weiland Hij scheen te vermoeden dat deze twee geleerden, volgens wier handleiding hij in de holland- sche taal was onderwezen, ée'n persoon vormden. Geen won der de japansche namen zijn zeer zamengesteld." Na afloop van het dejeuner, hetwelk het japansch gezant schap jl. dingsdag bij zijne komst te Utrecht op het raadhuis werd aangeboden en dat geruimen tijd duurde, bragt het omstreeks derdehalf uur in 's rijks munt door. waar alles met de meeste naauwkeurigheid door hen werd gadegeslagen. Van daar keerde men naar het hotel des Pays-bas, om het daar gereed gemaakte diner te gebruiken. Burgemeester en wethouders, de leden van het inuntkollegie. eenige militaire autoriteiten, de majoor-kommandant en de oudste kapitein der schutterij waren door de gezanten ter deelneming uitge- noodigd. Ten 9 ure bragten zi j een bezoek aan het Park Ti vol i, waar alles voor eene goede ontvangst in gereedheid was. Het luis teren naar de muziek en het wandelen door het park werd afgewisseld met het gebruik van eenige vcrverschingea en een onderhoud met verschillende personen. Ten half elf ure keerden zij, nadat het koncertgeëindigd was, naar hunne logementen terug. Vólgens de Utrechtsche courant merkte men ook te Utrecht op, hoezeer de japannezen ingenomen waren met het onthaal dat hun van wege de bevolking te beurt viel. Dit kwam te meer uit, naardien de eerste gezanten weinig ingenomen schenen met de houding, welke de nederlandsche regering in betrekking tot hunne zending had aangenomenzij lieten duidelijk de weinige ingenomenheid daarover uitkomen. Woensdag heeft het gezantschap verschillende instellingen bezocht. Des namiddags hebben de voornaamste leden er van met den kommissarisdeskoningsbij II.M. de koningin-moeder te Soestdijk een bezoek gebragt en op het paleis gedineerd. Des avonds woonden zij eene soire'e bij, welke de kommis- saris des konings ter hunner eere gaf. Gisteren morgen ten 8 ure heeft het gezantschap Utrecht en daarmede ons land verlaten om zich over Dusseldorp naar Berlijn te begeven. Zij werden door den burgemeester en den kommandant der schutterij uitgeleide gedaan. De kiesvereeniging Behoud door vooruitgang, te Arnhem, heeft tot kandidaat voor het lidmaatschap der tweede kamer benoemd mr. P. C. baron Nahuijs, regterin dearrondissements regtbank aldaar en lid der provinciale staten van Gelderland. De verzending van aardappelen uit Rotterdam naar Enge land en Schotland houdt steeds aan dagelijks zijn de stoom- booten daarvan als het ware overladen. Mogt men in het Westland inde laatste dagen aan de veelvuldige navraag niet meer hebben kunnen voldoen, thans hebben overal de aard appelen genoegzame rijpte verkregen om te worden gerooid. Het ontbreekt er dan ook niet aan, wantalhoewel er een groot gedeelte naar het buitenland wordt verzonden, is alom de uit komst zóó bevredigend dat de markten steeds ruim daarvan voorzien blijven, en zulks te meer als men in aanmerking neemt dat te Zalthommel alleen in de vorige week ruim 6000 mudden zijn gescheeptde prijzen zijn dan ook zeer middel matig, daar zij naar kwaliteit van f 1,60 tot f 1,90 per mud worden verkocht. Omtrent de ten vorigen jare zoo alge meen bekend geworden winteraardappelen, jammen genaamd, koestert men eenige vrees, daar deze soorten, anders zoo welig groeijende. thans krachteloos worden gemaakt door de zoo genaamde luis; te wenschen is het dat deze vrees door eene gunstige verandering spoedig moge worden verdreven, want met het oog op de gunstige verhouding der laatste jaren, tegen andere soorten, heeft men daarvan vooral in het Overmaas- sche en het Brielsland bijna uitsluitend jammen gepoot. De le luitenant der artillerie d. R.die, zoo als men weet, in dc maand augustus 1861 uitliet garnizoen te Bergen op Zoom deserteerde, eenigen tijd in Algiers als soldaat bij het vreemden-legioen diende en vervolgens, na vier herhaalde in dagingen, zich vrijwillig in arrest begaf, is maandag te 's Bosch door den militairen krijgsraad in de le militaire afdeeling. bij vonnis, ter zake van desertie door een officier in tijd van vrede gepleegd, gekasseerd, verklaard eerloos en onbekwaam om voortaan eenige burgerlijke of militaire charge te bekleeden. Van deze uitspraak is hij onmiddellijk in appèl gekomen. De zaak zal alsnu voor het hoog militair geregtshof dienen. Het schoolnieuvvs in de Bijdragen van junij levert eene aar dige bijzonderheid. Ter gelegenheid van den G5en verjaardag van den onderwijzer J. Kunst te Vriesenveen, die meer dan 40 jaren daar werkzaam was, wordt vermeld „Onder de ver schillende geschenken raag als eene bijzonderheid vermeld worden een prachtig, met goud gemonteerd album, met de portretten van 32 oud-leerlingen, thans te Petersburg woon achtig. De oudste zoon van den jubilaris, op den jaardag uit Petersburg aankomende, was met de aanbieding van dit geschenk belast." Eenblijk.dat de oude betrekkingen tus- schen Rusland en Twenlbe nog lang niet afgebroken zijn. Men herinnert zich, dat in 1813 de kozakken verbazend vreemd opkeken en zoete broodjes hakten, toen zij door de boeren in Almelo en Vriesenveen in het russisch ferm toege sproken en op hun plaats gezet werden. Beciocmiiigeii en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan den heer C. J. G. baron van Hardenbroelc van 's Heeraartsberg 1 F •gam- bacht. kamerheer des konings. tot het aannemen der onder scheidingsteekenen van officier van het Legioen van eer. hem door Z. M. der. keizer der franschen geschonken. leger. Benoemd bij de geneeskundige dienst der land- magt: tot len officier van gezond beid lc klasse, de le officier van gezondheid 2e klasse G. A. F. Qtiarin Willemier, van ge meld personeel, leeraar en tevens belast met de leiding van het gansche onderwijs bij's rijks kweekschool voor militaire geneeskundigen en tot len officier van gezondheid 2e klasse, de officieren van gezondheid 3e klasse J. II. van den Broek en A. Mathijsen, mede van gemeld personeel; tot officier van gezondheid 3e klasse, de kweekelingen bij 's rijks kweek school voor militaire en geneeskundigen II. A. Zegers, A. E. Post en P. J. J. Schmidten bij het personeel van de genees kundige dienst in Oost-Indic tot officier van gezondheid 3e klasse, de kweekelingen bij 'srijks kweekschool voor militaire geneeskundigen: M. J. van Geelkerken, A. ten Bosch, J. W. T., E. Sdikes. II. .1. E. Poelen. W. E. de.Jong, F. de Boer. N. Bonthuis en A. C. van Beest. Benoemd bij den generaien staftot luitenant-kolonel, adju dant des konings, de majoor jhr. J. F. A. van Panhuys, van dien staf. Benoemd tot 2en luitenant bij het wapen der artillerie, bij het le regement vesting-artillerie, de kadet F. E. A. baron van Iitersum. herkomstig van de Koninklijke militaire akaderaie. hoogescholiïn. Benoemd tot hoogleeraar in de fakuliteit van bespiegelende wijsbegeerte en letteren aan de hoogeschool te Leiden de heer W. G. Pluygers, docfoV in de letteren, eer ste biblioihekaris dier hoogeschool. (Dr. J. G. G. Boot,profes sor in de oude letteren aan het athenaem te Amsterdam, was met den benoemde op de aanbevelingslijst geplaatst.) Benoemd tot rector magnificus aan de hoogeschool te Gro ningen voor het akademiejaar 18621S63 de buitengewone hoogleeraar E. J. üiest Lorgion. arrxisreriëlk departementen*. Eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van kommies bij het departement van koloniën aan den heer II. A. Elias, benoemd goeverneur der nederlandsche bezittingen ter kuste van Guinea. regterlijkb magt. Herbenoemden bij vernieuwing aan gesteld tot plaatsvervangend kantonregter te Vlissingen, de heer T. van Uije Pieterse. posterijen. Oj) verzoek eervol ontslag verleend aan den heer C. J. Tengbergen, uit zijne betrekking van surnumerair bij het vak der posterijen. üterk- cu schoolmieuws. Bij de christelijk afgescheidene gemeente te Vlissingen is tot predikant beroepen de heer Diermanse. dezer dagen te Kampen tot kandidaat bevorderd. De heer Arius Keers, kandidaat bij het provinciaal kerk bestuur van Utrecht, heeft het beroep tot predikant bij de hervormde gemeente te Zaamslag aangenomen. Marine en leger. De officieren, onderofficieren en korporaals der acht rege- menten infanterie en van het korps mariniers, die den cursus van 15 april jl. bij de normaal-schietschool te 's Hage hebben bijgewoond, zijn dingsdag morgen weder naar hunne verschil lende garnizoensplaatsen vertrokken. Uit Curasao ontving de Utrechtsche courant een brief van 22 junij, waaruit zij het volgende ontleent: „Het nederlandsch eskader, onder bevel van den kapitein ter zee G. Fabius, ligt in onze haven zeilvaardig, dewijl het dagelijks order verwacht, om te repatriëren, en wel vooreerst Zr. Ms. schepen Zeeland, kommandant Fabius, Djambi. kom mandant Jansen, Cornells Dirks, kommandant Koopman. „De gezondheidstoestand over het algemeen en vooral onder de schepelingen is gunstig, met uitzondering van enkele gevallen van gewijzigde pokken (varioloiden). Zr. Ms. schoo ner Atalante, kommandant Dinaux, is den 20 junij van hier. naar La Guaire vertrokken, om koepokstof te halen."

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 1