'veld van onderzoek, de werktuig fabriekanten hebben zicli nu algemeen daarop toegelegd met meer of minder goed gevolg. De landbouwwerktuigen zijn verdeeld, ten eerste in die, welke gebruikt worden voor de bebouwing en het droogmaken van den grond. Daartoe behooren de stoom- en gewone ploe gen, eggen en rollen; ten tweede die, welke het bebouwde veld bewerken en den oogst voltooijen, als zaaiwerktuigen, mestverspreiders. hooischudders, maaiwerktuigen, wiedwerk- tuigen, wagens, karren en paardenruiventen derde werk tuigen, welke het geoogste graan dorschen en schoonmaken en die welke het veevoeder bereiden, zoo als verplaatsbare en vaste stoomwerktuigen, dorschwerktuigen, stroo- en wortel snijders, wortelkneuzers, koekenbrekers, maalmolensen werk tuigen om voeder te doorstoomenten vierde verschillende andere werktuigen, als karnen, voedertroggen, appelkneuzers en werktuigen om stroomatten te maken, en eindelijk ten vijfde voorwerpen, die op den tuinbouw betrekking hebben, waaronder ook broeikasten begrepen zijn. In dit nevengebouw treft men nog andere werktuigen aan zoo als de kleindere deelen van stoomwerktuigen, aarden pij pen, fornuizen, rookverdrijvers, wasch-en wringtoestellen en mangels, spoorrijtuigen, rij tuigwielen en assen, hekkens, draai borden voor spoorwagens, brandspuiten, drijfriemen, brood- kneders en vormers, werktuigen voor brood-en banketbak kers, grutters, brouwers en branders en eene menigte andere zaken. In het westelijk nevengebouw worden de werktuigen door stoom in beweging gebragt. Daar bevinden zich behalve de engelsche werktuigen ook die der vreemde mogendheden; daar ziet men het fabriekwezen in zijn geheelen omvang en verplaatst men zich in die groote fabrieken waarin katoen, vlas en zijde gesponnen en geweven, papier gemaakt, gevou wen en gesneden, oliezaad gemalen en geperst, graan gema len, pannen en potten en metselsteen gevormd, ivoorgedraaid, en suikergoed gemaakt wordt; en te midden van het geraas van al deze werktuigen staan groote lokomotieven, stoom werktuigen voor stoombooten en modellen daarvan, hand- werktuigen zoowel van den gewonen handwerksman als van den kundigsten ingenieur, zout- en suikerpannen, omwente lende werktuigen om voorwerpen te droogen. telegraafkabels, kogelvormers, stooinkranen, hydraulische persen, ijsmakers en werktuigen om diamanten te slijpen en drukletters te maken. Frankrijk vertoont hier eene Iokomotief van bijzondere zamenstelling,spoorwagens, zelfwerkende hekkens, zaaiwerk tuigen, toestellen om mousserende dranken te maken, gaten te slaan en franje te maken. Oostenrijk zendt een groot model spoorweg zonder houten slepers, een Iokomotief met vier stoomkassendrukpersen voor lithografiën en andere drukwerken. Jacquards weef getouw om linnen te snijder, en wel 600 stuks in bet uur, hydraulische persen en een verplaatsbaar stoomwerktuig. Zwitserland vertoont een stoomwerktuig voor schroefbouten en een weefgetouw dat net afbeeldsel der koningin van En geland met het engelsche wapen vervaardigt. Denemarken laat ons zijne brandspuiten zien. België stelt eenegeheele suikerfabriek ten toon, een werktuig om metsolsteenen te maken, wasch toestellen, naai- en bord uur-werktuigen, werk tuigen die knoopen maken, vlas en hennip roeten en he kelen. toestellen om geestrijke vruchten af tc tappen vooi- fabrieken en herbergen. Prtiissen zendt ook spoorwegen naar de tentoonstelling en al wat tot dezelve in betrekking staat, getuigende hoeveel belang men in dat middel van gemeenschap stelt; gegoten en geslagen wagenassen en wielen, werktuigen om papier te ma ken en om te graveren, een stoomhamer, een stoomdrukpers, een stoomwerktuig om voorwerpen te droogen, een ander om minerale wateren mede te maken, een werktuig om turf mede te snijden, een ander om ijs te maken, eene branderij, eene suikerpan en meer anderen. Zweilen zendt stoomwerktuigen, stoomhamers landbouw werktuigen, kagchels en andere huishoudelijke voorwerpen. Italië een luchtspoorweg, weef-en spinwcrktuigen, een werk tuig om de cacons van zijdewormen af te winden. Dit is het voornaamste wat zich in het westelijk nevenge bouw bevindt. Mij blijft nu nog over de voorwerpen te ver melden, die in de galerijen ten toon gesteld zijndie, welke langs het front van het gebouw opgerigt zijn. zijn schilderij- zalen. Die welke zich door het gebouw bevinden bevatten meerendeels voorwerpen der engelsche industrie. Onder de engelsche schilders die hunne meesterstukken hier ten toon gesteld hebben, bevinden zich sir Josua Rey nolds. Gainsborough en de geestige Hogarth; Frankrijk heeft 200 schilderijen ten toon gesteld van 1 ."50 meesters en boven dien nog 4-0 stukken in waterverw van 20 meesters, 50 stuks beeldhouwwerk en 130 gravures. België 112 schilderijen van 53 meesters en 20 stuks beeldhouwwerk, waaronder 9 stuk ken van Gaillat en 8 van Madon. De duitsche school is verte genwoordigd door 200 stukken uit Pruissen van J 20 meesters uit Berlijn en Dusseldorp. 44 stukken uit Beijeren van 27 meesters, waaronder 7 van Carl Wilhelm Muller, 130 uit Oostenrijk van 97 meesters, waaronder het portret der keizerin van Oostenrijk door Frederik Schratzberg. Zwitserland zendt meer dan 100 stukken van 50 meesters, waaronder vijftien van Jules Ilebert. Spanje 30 stukken van 23 meesters, waarbij gravures van Velasquez en van Murillo- Rusland zendt 100 stukken van 60 meesters, Italië is zeer goed vertegenwoor digd in 4-0 bouwkundige teekeningen van 30 ingenieurs, 80 schilderstukken van 60 meesters, 70 groepen of beelden en 50 gravures. Noorwegeu en Zweden hebben 80 stukken van 45 meesters ingezonden; Denemarken 110 van 64 mees ters, waarvan 6 stukken beeldhouwwerk van Thorwaldsen en 5 van J. A. Jerichan. Turkije zendt voor het eerst zijne voortbrengselen der achoone kunst naar Engeland en Grie kenland zendt twee schilderijen, 5 groepen beeldhouwwerk en 8 gravures van 15 meesters, en de Ionische eilanden 12 schilderijen van 7 meesters. Nederland heeft door de zorg van den lieer Ch. Rochussen 130 schilderijen van 66 meesters ten toongesteld. Daar onder zijn de schoone voortbrengselen uit het penseel van David Bles, Ch. Rochussen, Israëls, Koekkoek Sr. en Jr., van Kru- seman, Pieneman, Schelfhout, Verveer en anderen onzer ver dienstelijke kunstenaars. Ook van den heer Heydemans te Londen is er een schoon schilderstuk op ivoor dat de aan dacht van velen tot zich trekt. Op de galerijen, die zich midden in het gebouw bevinden, heeft Engeland verscheidene kleine werktuigen ten toon gesteld. Het zijn optische instrumenten, microscopen, ma chines om te telegraferen, fotografische instrumenten, voor beelden van chromolithografie en boekbinding, instrumenten voor horlogiemakers en heelkundigen, kunsttanden, verban den, kunstleden, bedden voor zieken en krukken voor lijdende menschen, papier vervaardigd van stroo en andere plantaar dige vezelstoffen, papieren doozen. In deze galerijen zijn even eens katoen, vlas en hennep, zijde en fluweel, wol en saaijet en daarvan gemaakte voorwerpen ten toon gesteld, ook zeer schoone tapijten, borduurwerk en kleederen. Hier vindt men de gekleurde stoffen uit Manchester en Glasgow, de gekleurde tafelkleeilen uit de londensche magazijnen, garens van Lei- cester, Paisley en Huddersfieldveters van Nottingham, London en Dublin; wollen goederen uit de fabrieken te Norwich en Dublin; flanellen en dekens van Rockdale en Witney in Schotland. Er is allerlei soort van zijde, die in Londen, Macclesfield en Manchester vervaardigd wordt, ook lint van Coventry. In bet kort is de engelsche industrie hier geheel vertegenwoordigd en wel waardig met bijzondere aandacht bezigtigd te worden. Hiermede besluit ik dit korte overzigt der tweede wereld tentoonstelling te Londen. Het is moeijelijk den indruk we der te geven, die dit paleis op ons maakt, beier is het daarmede zelf kennis te maken. Nederland is naar het oordeel van alle bezoekers op uitmuntende wijze vertegenwoordigd; zijne voor werpen zijn met smaak ten loon gesteld en hunne deugdzaam heid wordt hoog geroemd groote bestellingen werden dien ten gevolge aan de tentoonstellersgedaan en voorde toekomst mogen deze konnektiën die het nu m zijnen handel met Enge land en andere mogendheden aanknoopt van het hoogste belang zijn en dezen steeds uitbreiden. BIJITEM LAUtt. Algemeen overzigt. Andermaal zijn uit de Vereenigde Staten tijdingen ont vangen die zeer ongunstig luiden voor de noordelijken. De berigten die op 3 en 1 dezer van het oorlogstooneel voor j Richmond te New-York aankwamen, waren van dien aard dat de fondsen eene daling van 3 tot 5 percent ondergingen. Uit hetgeen de telegraaf ook herwaarts heeft overgebragt, zien i we dat er gedurende 7 dagen een reeks van bloedige veld slagen geleverd werd waarbij Mac Clellan is verslagen. Zijn leger is, gedekt door kanonneerbooten, op de rivier terug ge trokken en versterkt zich achter Teiranehementen. Aan beide zijden moeten zware verliezen geleden zijn en voor de zuidelijken wordt (lit op 10 a 30,000 man geschat. Daarentegen beweren de dagbladen der zuidelijken dat deze 12,000 krijgsgevangenen gemaakt en al het belegeringsge schut van Mac Clellan vermeesterd hebben. De moed der noordelijken schijnt niet verflaauwd, maar wel hunne verbittering lievig toegenomen te zijn. Bij het kongres is eene ligting van 300,000 aangevraagd, en reeds zijn in de meeste goevernementen Isgüngen van nieuwe troepen bevolen. De europesche diplomatie, wier werkzaamheden gedurende langen tijd onmerkbaar geweest waven, heeft zoo als thans blijkt, ijverig half verbroken of verzwakte vriendschapsbe trekkingen weder hechter en innigerdoen worden of nieuwe internationale draden geweven van allerlei aard.Verscheidene overeenkomsten, traktaten en alliantiën zijn dan ook in de laatste dagen tot stand gebragt, en het fransch-russisch ver hond is, als tegenhanger van de engelsch-oostenrijksche alli antie, de volken komen verontrusten. La patrie spreekt thans zelfs van eene bijeenkomst in septem ber te houden door keizer Napoleon met den keizer van Rus land en den koning van Pruissen. Wat overigens daarvan waar inoge zijn, Europa is weder eene fase ingetreden zoo als dit werelddeel er reeds meer beeft doorleefd. Verbonden en allian tiën zijn als zoo vele vaten kruid op liet staatstooneel aange- bragt; wel houden de verschillende alliantiën elkander langer van oorlogzuchtige plannen af en neutraliseren elkanders invloed, maar bij zulk een toestand van Europa kan een enkele vonk, die anders welligt nog zou te blussclien zijn op eens geheel het werelddeel in vuur en vlam doen geraken. De huwelijks verbind tenis, welke Portugal aan Italië zal hechten, maar zeer nadeelig voor Spanje wezen kan, die, welke Engeland aan Denemarken verbinden zal en de deen- sche kwestie tegen de duitsche staten des te ingewikkelder kan maken, zijn insgelijks met het oog op al die gesloten verbon den en overeenkomsten als van grooten invloed te beschouwen op den tegenwoordigen toestand, en langzamerhand zien wij reeds twee staten-verbonden in de toekomst op bet europeesch tooneel verschijnen, waarvan Engeland, Oostenrijk, Zweden, Noorwegen, Denemarken. Spanje tot het eene, en Frankrijk, Rusland, Pruissen, Italië en Portugal tot het andere zullen behooren. Terwijl dus tot nog toe iedere groote mogendheid bondge- nooten zoekt voor een mogelijk gevaar, en men voor het oogenblik nog alle botsing wil vermijden, zijn, met het oog daarop, de reizen en redevoeringen van Garibaldi in Italië het voorwerp geworden van interpellatiën in hetitaliaansch parle ment en van een protest van den franschen gezant te Palermo. Eene heftige redevoering tegen keizer Napoleon door Gari baldi aldaar uitgesproken, heeft de parlementsleden Alfieri en Boggio daartoe genoopt. De garibaldiaan Crispi heeft zijn vriend verdedigd, terwijl de heer Ratazzi voort zou gaan vei ligheidsmaatregelen te ueinen. De prefekt van Palermo, die bij het houden dier rede van Garibaldi tegenwoordig was en door den heer Ratazzi tot verantwoording zou worden geroe pen over zijn gedrag, heeft zijn ontslag ingediend. De dag bladen, waarin de redevoering van den generaal was medege deeld, zijn door de regering in beslaggenomen. Terwijl de binuenlandsche politiek in Italië bijna met de buiténlandsche vereenzelvigd schijnt en in den laatsten tijd bijzonder onder franschen invloed blijkt te staan, ziet men betrekkelijk andere mogendheden juist een tegenoverge- stelden toestand. In Pruissen vooral is dit onlangs nog her haaldelijk op te merken geweest. Wat de binnenlandsche aangelegenheden van dezen staat overigens betreft, zal weldra de kwestie over de wapening in de kamer met heftigheid ge debatteerd worden. Twee zamenkomsten heeft de gematigde partij reeds gehouden inet die van den vooruitgang. In de eene heeft de gematigde partij, die eene vermindering van 40,000 man voorstelde, de overwinning behaald in de laatste heeft de meerderheid zich meer gekeerd tot de beginselen der vooruitgangspartij, wier wensch is, alle voorgestelde buiten gewone kredieten voor de reorganisatie van het leger te ver werpen. Frankrijk. Het gerucht van een mediatieplan tusschen de Ver eenigde Staten en de separatisten wint meer en meer veld. Bij verwerping van eene fransche interventie tusschen de strijd- voerende partijen zou zelfs keizer Napoleon, volgens het gevoelen van velen, overgaan tot eene erkenning van het Zuiden, en dit vooral met het oog op de verwikkelingen iu Mexiko, waarin de president der noordelijken, de heer Lin coln, zich door de overeenkomst van Corwyn gemengd heeft. Eene voortduring van de handelskrisis in Frankrijk en Engeland, vooral door den amerikaanschen oorlog ontstaan, zou overigens talrijke slagtoffers kunnen maken, hetgeen de fransch-engelsche staatkunde ten allen koste verhinderen moet. Dit werd nog dezer dagen in het engelsche lagerhuis door lord Vanc Tempest betoogd. Hoewel de pakketboot van Vera-Cruz te Saint-Nazaire op 11 juriij is binnengeloopen zijn er nog geene depeches publiek gemaakt. Een natuurlijk gevolg daarvan is dat men zich omtrent den toestand van het fransche leger in Mexiko de somberste voorstellingen maakt. De reis van den keizer en de keizerin is thans tot groot geluk v oor de offieieuse bladen afgeloopen, daar deze anders tot nog belagchelijker berigten zouden zijn verleid dan nu reeds het geval is geweest. Le constitutionnel, die door zijne vergoding van de keizerlijke famielje bekend is en waarvan een bespottelijk artikel over den zoon des keizers door ons in der tijd is medegedeeld, heeft thans ook weder de rneest over- drevene verhalen van 's keizers ontvangsten zamengestehl en daarbij niet geschroomd lang overledene personen voor den keizer te doen verschijnen, te Bo urges o. a. den kardinaal üupont, die reeds verscheidene jaren overleden is en reeds twee opvolgers heeft gehad. Het gerucht wil dat ook aan andere hoogc ambtenaren de titel van hertog zal worden verleendonder deze noemt men den heer de Persigny. Er is dezer dagen een geschrift uitgekomen, getiteld „Servië na het bombardement van Belgrado," waarin betoogd wordt dat de toekomst van Servië na dit voorval niet twijfel achtig meer is. Turkije toch, heeft bij deze gebeurtenis zoo voldoende zijne krachteloosheid bewezen dat de turksche heerschappij over dit gewest niet lang ineer kan voortduren. Volgens rOpinion nationale zou het huwelijk van prin ses Pia met den koning van Portugal voor Spanje zeer nadee- lige gevolgen kunnen hebben, hetgeen ook het oordeel is van. sommige spaausche bladen. Het te Madrid verschijnend dag blad Regeneracion zegt omtrent dit huwelijk dat hei een gevolg is van franschen invloed en voegt er bij„dit lui wel ijk bevestigt de vrees van alle verstandige lieden omtrent de toe- 1 komst van Spanje. Niemand kan betwijfelen dat deze huwe lijksvereen iging plannen bedekt die Spanje zeer veel kunnen schaden. Wij zullen daarom niet ophouden de regering toe te roepen dat zij hoogst voorzigtig moet te werk gaan." Wanneer wij alle moeijelijkheden beschouwen die in den laatsten tijd door de napoleoniische politiek zijn opgeworpen, dan mogen wij wel telkens de uitspraak herhalenmet het oog op Europa in vroegeren tijd gedaan zoo lang een Napoleon op den franschen troon zal zitten, kan Europa geen rust genieten. Le temps bevat een belangrijk artikel over den toe stand van het mexikaansch financiewezen. Alen stelt zich in 'talgemeen Mexiko soor als een land dat zeer door de natuur begiftigd, tevens van een bijna tooverachtigen rijkdom is. Dit is echter eene verkeerde voorstelling; werken en bezuini gingen zijn woorden die in dat gewest vreemd zijn, terwijl vooral als het grootste ongeluk kan worden aangemerkt dat in Mexiko twee magten heerschen, waarvan de eene rijk aan invloed en geld, en de andere zeer arm kan genoemd worden de kerk en de staat namelijk. Wel zijn deze twee magten tot voor de laatste gebeurtenissen zamengesmolten maar altijd behalve wat financiën betrof. Oin zich van het ontstaan van dezen toestand een helder denkbeeld te vormen moet men zich het oude kolonie-wezen terugdenken. De spaansche regering hechtte slechts belang aan den opbrengstder mijnen, terwijl de opbrengsten het eigendom van landerijen door haar ligt geteld werd. Ten gevolge daarvan verkreeg de gees telijkheid iu de streken waar de zendelingen zich genesteld hadden zeer gemakkelijk eigendommen, iets dat bij de onaf hankelijkheid der mexikanen aan weinig verandering onder hevig was. Zoo verkreeg de kerk ongeloofelijke bezittingcu. Om een voorbeöW te geven van dien rijkdom strekkc dat het derde gedeelte der vaste goederen tot eene waarde van 1,250 mil- lioen franke it "u^ handen der geestelijkheid is en de helft der huizen in de sbuLMexiko haar toebehoort. Men berekent dat de,,kerk ten.-gov^lge van schuldbrieven en andere dergelijke regten eeti 'fevènAi heeft van 100 millioen franken. In 1855 bedroeg yet^arital geestelijke personen, volgens den meest geloofvvaatdigen statisticus van Mexiko, later minister van

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 3