zouden worden voortgezet. In den voormiddag van dien dag gaf het studentengezelschap Odin eene inatinée-rausicale, waarop door het muziekkorps van den heer J. Eduard Stumpff op meesterlijke wijze de meesterstukken van vele groote korn- ponisten werden voorgedragen. Heerlijk weder begunstigde deze matinee, welke het talrijk en uitgelezen publiek in de meest feestelijke stemming bragt. Bal en vauxharl moesten de feesten van dien dag besluiten en hebben dit ook op ge- 1 wenschte wijze gedaan. Het bal. door de scherm- en gymnas- tie-vereeniging Odin aan de delftsche dames aangeboden, had een uitgelezen schare herwaarts gelokt. De muziek van Stumpff en de sclioone dekorntie der balzaal verhoogdeu het genot, terwijl men laterin den verlichten tuin van de vermoeid heid aangenaam kon uitrusten. De hoofdpersonen van den optogt waren of in hunne fraaije kosiuraes van de maskerade tegenwoordig, öf hadden die voor niet minder fraaije ver wisseld. Terwijl de stad nog steeds in feestgewaad bleef gehuld was het weder donderdag regenachtig en guur. Dit kon echterniet beletten dat ook nu vele gekostumeerden en genoodigden de matine'e en soire'e bezochten, welke het studentengezelschap Apollo dien dag aanbood. Onderdeeigenaardige versieringen behoorden die van het gebouw van de „werkinrigting." Van het dak tot den grond afhangende guirlandes en eene inskrip- tie in den gevel bestonden uit saijetten in verschillende kleu ren welke in die inrigting zelve voor de tapijtweverij worden vervaardigd. De feesten van het studentenkorps werden vrijdag avond hesloten door eene soirée, gegeven door de sociëteit Phoenix. De Johannisberger Kapelle. onder direktie van den heer Lan- genhach, en het orchestin de tot balzaal ingerigte tooneelzaal, onder leiding van den lieer G. J. Sablairolles, boden een 2500 tal bezoekers een waar genoegen. Ook werd een prachtig vuurwerk ontstoken, waarbij vele zeer schoone dekoratiën waren op te merken. Zuturdag hadden er op de Groote markt onderscheidene volksspelen plaats waarbij vele toeschouwers tegenwoordig waren, die zich niet wilden laten afschrikken door den in stroomen'nedervallenden regen. Te regt had men hier inge zien dat het „katknuppelen,'' „wit of zwart" en dergelijke aardigheden slechts dienen om de omstanders te doen lagchen ten koste der deelnemers en dat zulke zaken in onzen tijd geen volksspelen meer zijn kunnen. Men gaf o. a. gymnasti sche en akrobatische vertooningen, goochelspel van Bamberg, voorstellingen door marionetten enz., en toonde daardoor althans doordrongen te zijn van de noodzakelijkheid om een beteren weg te rolgen. Op dien dag boden de ingezetenen den studenten een con tra-partij aan, welke met een toespraak van den burgemeester mr. J. van Kuijk geopend werd. die daarbij wees op de goede harmonie tusschen de studenten en de burgerij en den wensch uitdrukte dat de akademie nog lang als een sieraad van Delft bloeijen moge. De muziek der schutterij in den tuin had uit hoofde van het ongunstige weder slechts weinige hoorders. De danszalen konden zich daarentegen weder beroemen op een uitgezocht en talrijk bezoek, en de dansers en overige be zoekers konden zich aan de verschillende buffetten denoodige lavenis verschaffen. Tot in den morgen bleef men bijeen, om te scheiden met den wensch naar eene spoedige wederkomst. Gisteren morgen heeft het japansehe gezantschap de resi dentie verlaten. Aan het spoorwegstation, werwaarts het zich. vergezeld van de nedevlandsche kommissie, in verschillende rijtuigen gezeten, begeven had, bevond zicheenegroote volks menigte, die den vreemden bezoekers het vaarwel toeriep, het geen door deze minzaam werd beantwoord. Daar waren ook nu weder verschillende burgerlijke en militaire autoriteiten bijeen, terwijl de stations-chef een aandenken van dejapan- nezen ontving als blijk hunner erkentelijkheid voorde wijze waarop zij steeds door hem ontvangen waren. Ten half 12 ure kwamen de gezanten met een extra trein te Utrecht aan. en werden daar ontvangen door den kommissaris des konings. de gedeputeerde staten, henevens burgemeester en wethouders, terwijl voorts nog aan wezig waren de chefs van het daar liggende garnizoen, de majoor-kommandant be nevens de muziek der schutterij en een aantal personen. Na de toespraak van den kommissaris des konings. welke door een der gezanten werd beantwoord, begaven het gezantschap en gevolg benevens de autoriteiten zich naar het stadhuis, waar zij door den burgemeester werden gekomplimenteerd en een dejeuner gebruikten. Vele vreemdelingen waren naar Utrecht gekomen om met de bewoners de gezanten te kunnen zien. Professor Roszmaszler schrijft, in zijn blad Aus der Hei- matli, de tegenwoordige koude toe aan de buitengewone warmte van het voorjaar. Daar de waarnemingen het zelfde verschijnsel aantoonen in geheel het westelijk Europa, zoo moet men tot het besluit komen, dat het warme voorjaar groote ijsmassas in West-Groenland heeft los gemaakt en dat de lagere koude zcestrooming ze naar New-Foundland in den Atlantischen oceaan heeft gedreven, waar zij nu door te smel ten eene buitengewoon groote hoeveelheid warmte wegnemen. Daaruit zou zich ook de vreemde verschijning van koude wes ten en zuid-westen winden laten verklareu. Prof. Roszmaszler gelooft, dat men weldra het bewijs voor zijne stellingen zal zien. Dit is dan ook inderdaad reeds geschiedde transatlan tische stoombooten hebben op 47 gr. breedte groote ijsbergen ontmoet en hebben zelfs verscheidene zeilschepen in het ijs zien vastzitten. Kevk- en schoolnieuws. Tot aanvulling van het berigt door ons uit de Kerkelijke courant overgenomen, en voorkomende in ons vorig nommer melden wij. dat in de vergadering van de klassis van Middel burg oji 25 junij de heeren C. M. van der Weijde tot prneses van het klassikaal bestuur van Middelburgen P. A. M. Faassen de Heer, tot secundus lid van dat bestuur werden gekozen in de plaats van de aftredende heeren C. A. Kam en J. J. van Toorenenbergen, ten gevolge van het van wege deze laatste heeren te kennen gegeven verlangen, om voor die betrekkin gen niet weder in aanmerking te mogen komen terwijl de heer E. J. W. Koch, als secundus lid in de plaats van den heev PA. van der Scheer, werd gekozen omdat laatstgeinelde met 1 januarij e. k. als primus zal moeten optreden. Gemengde bcrigten. Blondin heeft in de vorige week in het glazen paleis bij Sydenham weder verscheidene bewonderenswaardige proeven van zijne bedrevenheid in het koorddansen gegeven. Dat hij telkens nieuwe middelen weet uit te denken om door zijne kunstverrigtingen den toeschouwer te boeijen mag men aan nemen, daar bij deze voorstelling niet minder dan 10,015, waaronder vele vorstelijke personen, tegenwoordig waren. Een spoortrein, welke met de gewone snelheid 30 mijlen per uur aflegt, doorloopt 41 voet per sekonde, dat is elf maal snel ler dan een man, bijna vier maal sneller dan een goed paard, twee maal sneller dan een rendier, en omstreeks de helft dei- snelheid van den wind. Te Harlingen is behouden aange komen de Groenlaml-vaarder Dirkje Adama, aanbrengende 2800 robben en een ijsbeer. Slechts twee man der ekipagezijn op reis overleden. De heer Fiorentino is belast met de be schouwingen over schouwburg-voorstellingen bij het nieuwe dagblad La France te Parijs. Ilij is voor tien jaren aangeno men op een traktement van 1 2.000 franken, onder bepaling dat hij eene schadeloosstelling van 20.000 franken zal genie ten zoo hij in dien tusschentijd uit zijne betrekking inogt ont slagen worden. De gemeenteraad van Londen heeft dezer dagen den filantroop George Peabody in een gouden doos, ter waarde van 100 guinjes, het. diploma van het eereburgersehap der city aangeboden. Z. M. de koning moet niet hebben toegestaan dat de muziek van het korps grenadiers en jagers zich naar de londensche tentoonstelling zou begeven, om daar bij de prijsuitdeelingen muziekstukken uitte voeren. Tegen 20 dezer wordt te Parijs aangekondigd de uitgave van het le deel der: „Gedenkschriften van zeven geslachtenscherpreg- ters." door Sanson, scherpregter van Parijs. Volgens ge ruchten heeft de minister van binnenlandsche zaken voor f4000 aangekocht de groote schilderij van Verboeckhoven, welke een hakker te Utrecht als prijs uit de loterij voor den watersnood had getrokken en een geschenk van den koning der belgen was. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging den 13 dezer: P. H. Seijbel. jm. 21 j. niet M. j. Bostelaar. jd. 21 j. (Van 5 tot 12 julij.) Vlissingen. Bevallen A. C. Haddik, geb. Baljé. z. J. F. de Heer, geb. Hoelandt. d. A. M. Kuijl, geb. van Renter- ghem, z. C. A. de Munnik, geb. Schweitzer, z. G. Schuur- kamp, geb. Bebelaar, z. Overleden: M. P. Arents, d. 9 w. C. J. Becker, d. 1G d. 1 S. G. Nierdt. (1. 15 ui. Goes. Gehuwd P. Blanker, jm. 23 j. en K. F. v. d.Zande, jd. 25 j. J. v. d. Does. jm. 39 j. en M. P. Goossen, wed. 41 j. Bevallen: L. H. M. Dominions v. d. Bussche. geb. van Deinse, d. L. C. van de Klooster, geb. Koster, d. J. M. Bak, geh. Leenpoel. d. J. Meijers. geb. de Schipper, z. Overleden: E. v. d. Hofstede, d. 5 w. P. M. Goedbloed, wed. J. Barbier, 62 j. A. M. C. Nortier, z. 17 in. Ziekikzee. Gehuwd: G. L. Ceulen, jm. 26 j. en C. H. Schouten, jd. 22j. J. S. Baks. jm. 28j. en C. Stoutjesdijk.jd. 21 j. C. J. Kijn jrri. 33 j. en D. C. Geerlink, jd. 40 j. Bevallen A. Schouten, geb. Monné. z. Overleden H. Harrincx. z. 2J j J. de Rijke, z. 6 tri. P. van den Berg. wed. \an F. J. Broeke, 71 j- Verkoopingeu cn aanbestedingen. Gisteren is alhier ten verkoop aangeboden een huis en erf, staande op de groote Markt, wijk C no. 11. Verkocht, voor f1250. Tliermonaeïerstand. 15 julij 'smorg. 7 u. 62 'smidil. 1 u. 67 's av. 11 u. 58 gr. 16 "s tnorg. 7 u. 61 's inidd. 1 u. 66 gr. Malen generaal. tweede kamer. Mtmoriën van beantwoording. Wetsontwerp betrekkelijk de ontbinding van den gemeenteraad te Heemstede. De vraag welke het hier geldt, is alleen deze hoe kan, na de jongste volkstelling, het cijfer van den raad van Heemstede in overeenstemming worden gebragt met art. 4 der gemeente wet, zonder het belang der gemeente en de regten der kiezers te krenken? Daartoe scheen en schijnt aan het goevernement nog geheele vernieuwing van den raad, kvachiens eene wet, het eenige middel. En nu kan, volgens de regering, de beden king geenszins voldoende worden geacht dat die vernieuwing niet bij eene petitie, maar bij eene algemeene regeling behoort te geschieden, want het algemeene voorschrift zou, in het we zen. geene andere regelskunnen behelzen dan het tegenwoor dige ontwerp. V K I! S I, A G VAN BEN TOESTAND DEK PROVINCIE ZEEDANI) door. gedeputeerde staten UITGEBRAGT AAN DE PROVINCIALE STATEN in de zomervergadering van 1862. (Vervolg.) De vijf onderwijzers-gezelschappen in het eerste school- distrikt blijven bij voortduring hoogst nuttig werken. De distrikts-sciioolopziener heeft de werkzaamheden van het gezelschap der Middelburgsche hoofdonderwijzers zóó gere geld, dat de belangrijkste en geschiktste vakken in eenen driejarigen kursus zullen worden besproken volgens eene ontworpene schets. Ook het gezelschap der hulponderwijzers heeft hij in dien zelfden geest gewijzigd. De vier onderwij zers-gezelschappen in het tweede schooldistrikt waren weder doeltreffend werkzaam. Te Zierikzee bestaat een hulponder wijzers-gezelschap, dat thans 9 leden telt. Het onderwijzers- gezelschap in het derde schooldistrikt hield in 1861 weder, van maart tot november, eenmaal's maands zijne vergaderingen. Het rijk verleende weder f 330 voor de schoolonderwijzers- gezelschappen in Zeeland. Op 15 januarij 1861 had het gym nasium te Middelburg 10, dat te Zierikzee 22 leerlingen. Hetgeen betrekkelijk kunsten en wetenschappen wordt medegedeeld is weinig belangrijk. De in dat deel van liet ver slag behandelde onderwerpen zijn het Zeeuwseh genootschap der wetenschappen, de zesafdeelingen der maatschappij Tot nut van 't algemeen gevestigd te Middelburg met 155, te Goes met 42, te Vlissingen, te Colijnsplaat, te Oostburg met 15 en te Gvoede met 24 leden, de drie afdeelingen der Nederlandsche maatschappij tot bevordering van nijverheid te Middelburg met 60, te Zierikzee met 129 en te Goes met 37 leden, de Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland waaromtrent alleen berigt wordt dat de algemeene vergadering in junij te T hofen is gehouden, de Vereeniging tot bevordering van den tuinbouw en de Ver eeniging van genees-en heelkundigen. Omtrent deze laatste, thans 60 leden tellende, wordt berigt dat zij den heer Berg huis, provincialen veearts der le klasse, het honoraire lidmaat schap heeft aangeboden als erkenning an zijne verdiensten en meermalen betoonde belangstelling. Het door deze veree niging opgerigte Middelburgsche ziekenfonds is eenigermate in leden achteruit gpgaan. doch de financiële toestand blijft gunstigde inrigting voor ziekenverpleging gaf tot tevreden heid en waardering aanleiding; de bibliotheek werd met 17 nommers vermeerdevd en als eene hijzouderheid mag worden aangemerkt de zich daaronder bevindende chinesche verta ling van het werk van een onzer landgenooten, namelijk van S. Blankaart. getiteld Anatome reformata. Verder wordt in de zelfde afdeeling melding gemaakt van de Vereeniging tot bevordering van ambachten en handwerken onder de israëlie- ten te Middelburg, het Natuurkundig gezelschap aldaar en eenige reederijkerskamers en muziekgezelschappen. Op de teekenakademie te Middelburg waren 106. op de teekcnschool te Vlissingen 73, op die te Zierikzee 50 en op die tc. Tholen 24 leerlingen. Ofschoon de toestand van het armwezen, volgens de mede- deelingen der gemeentebesturen, over het algemeen niet zou zijn achteruitgegaan, zoo wordt dit nogthans door de cijfers van liet getal ondersteunden en der uitgaven voor onderstand niet bevestigd, daar van de instellingen van weldadigheid 904 personen meer zijn ondersteund geworden, en voor on derstand f 13,053.17i meer is uitgegeven. De oorzaken daar van zijn velerlei. De bezwaren omtrent de toepassing van art. 41 der armen wet hebben het departement van binnenlandsche zaken opga ven doen vragen van de sommen die in 1S52, 53, 56 en 60 voor armverzorging door de burgerlijke gemeente zijn be taald. om tc kunnen beoordeelcn of en in boe verre deze zijn toe- of afgenomen. Voor zoo veel deze provincie betreft is ge bleken dat liet betaalde uit de fondsen der gemeenten voor subsidie, voor belooning van genees-, heel-en verloskundigen, voor onderstand van armen in de gemeente, en voor terug gaaf van elders verleenden onderstand over 1860, f 21.480.19 J minder heeft bedragen dan over 1853. en de uitgaven uit de burgerlijke fondsen over liet algemeen beduidend zijn ver minderd. Intnsschen is ook gebleken dat genoemde bezwaren niet van grond ontbloot zijn. vermits de uitgaven voor terug gaaf van elders verleenden onderstand over I860 f7773.61 J meer hebben bedragen dan over 1853. 't welk te belangrijker moet worden geacht, wanneer men in aanmerking neemt dat dit meerdere alleen door 42gemeenten ten platten lande van eene betrekkelijk geringe bevolking is uitgegeven. Ten gevolge van eene vernieuwde aanschrijving door de algemeene synode nan de kerkelijke besturen, om de kerke lijke liefdadigheid in den meest onbekrompen zin uit te oefe nen. en de armen, die in andere gemeenten zijn geboren, daarbij niet uit te sluiten, zijn eenige kerkelijke armbesturen van de hervormde gemeente er toe gekomen om. voor zoo ver hunne fondsen dit toelaten, ook zoodanige hehoeftigen te ondersteunen, waarvan de verzorging vroeger voor rekening van de burgerlijke gemeente werden gelaten, omdat zij elders burgerlijk onderstands-domicilie hadden. „Mogt zegt het verslag dit algemeen worden gedaan, de bezwaren die tegen de toepassing van art. 41 der wet door de besturen der burgerlijke gemeenten worden ingebragt. zouden voorzeker, zoo niet geheel, dan toch voor een groot gedeelte worden op geheven." Voor onderstand aan hehoeftigen werd in 1861 door de onderscheidene instellingen van weldadigheid, met uitzonde ring van werkverschaffing, f370,486.13$ uitgegeven, zijnde f 13.053,171 meer dan in het voorgaande jaar. De zieken- en begravenishussen kregen weder meerdere uitbreiding; het getal deelnemers in de spaarbanken was met 66 vermeerderd. (IVordl vervolgd.) ~TE1)ËI)ËËIÏÏN¥EN UIT ENGELAND. DE INTERNATIONALE TENTOONSTELLING TE LONDEN. IV. .(Vervolg.) Het oostelijke en het geheele westelijke nevengebouw bevat werktuigen waarvan die in het laatste door verschillende na tiën ten toon gesteld zijn en wel vooreerst landbouw-werktui- gen uit Engeland. Zij maken eene tentoonstelling op zich zelve uit, zijnde de voornaamste fabrieken daarvan hier ver tegenwoordigd. Zij was eene voorbode der groote landbouw tentoonstelling. die de koninklijke landbouwmaatschappij in Bathersea-park hield en bevat reeds vele verbeteringen of wij- zigingen welke aan deze werktuigen aangebragt zijn. en even als het maaiwerktuig de schoonste uitvinding op de eerste wereldtentoonstelling was. zoo is nu de stoomkultuur het belangrijkste wat deze tentoonstelling oplevert. De heeren Fowler en Smith stonden voor weinig tijd nog alleen op het

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 2