Eergisteren is de derde haringjager te Vlaardingen binnen gekomen. De Zwolsche courant deelt omtrent de tentoonstelling der meubelen te Zwolle het volgende mede „Onder de voorwerpen, die op de tentoonstelling de aan dacht trekken, behooren voorzeker ook de keurig ingelegde tafels, bureaux, speeltafels enz., waarbij de bekwaamheid van den werkman verschillende nuances uit de houtsoorten wist zamen te stellen, om fraai mozaïk of los bloemwerk te vormen. Verschillende proeven zouden daarvan kunnen worden ge noemd. maar tot welker bezigtiging wij. liever dan door het j opnoemen van de namen der inzenders, belangstellenden op wekken; een bezoek, waartoe bovend en wordt uitgelokt door de toonen derfraaije pianos, die gedurig worden bespeeld, en waarvan reeds een paar verkocht zijn. De verzameling op hettooneel is zeer belangrijk. Wanneer wij dit uitde koncert- zaal optreden, zien wij aanstonds eenige fraaije rijtuigjes in miniatuur, die zeer net bewerkt zijn en tegen buitengewoon lage prijzen in de cellulaire gevangenis te Utrecht vervaar digd worden. Het is een gelukkig denkbeeld om aan de bewoners dier gevangenis aldaar ook dergelijke bezigheid te verschaffen. „Het is mede in dit lokaal dat wij een viertal fraaije beel den. door den beeldhouwer Verdonck te Amsterdam vervaar digd, vinden; ook van Poorten uit Deventer zond een deur- snijwerk in. waarop fraaije kinderkopjes worden gezien. Jammer dat de lieer Veneman uit 's Hertogenbosch de aan de kommissie toegezegde Phaedra niet heeft ingezonden gaarne zagen wij hier ook een stuk van dien meester. „Onderscheidene bezoekers zien mede met genoegen de proeven van snijwerk, voorstellende het leven derroode india nen, het huishouden van Jan Steen, en den molen in eene gesloten flesch; vooral de jeugdige bezoekers vinden dit zeer belangrijk. „Ook vindt men op het tooneel eene kinderschommel, die echter voor algemeen gebruik wat kostbaar is. Men ziet er ook eene turksche trom, vervaardigd volgens nieuw model door de Groot alhier, zoo wij wel onderrigt zijn, van het hout van een hoorn, gestaan hehhende in liet kleine Weezenland. Het model van een daarbij geplaatst plaiz erjagt wordt door deskundigen wegens de bewerking geroemd. De kaaspers uit Alkmaar, een werktuig dat bij de landbouwers bier weinig gebruikt wordt, is een hij vele bezoekers uit ons gewest zeld zaam gezien voorwerp." Terwijl wij in ons vorig nommer met weinige woorden eene ruwe schets gaven van de delftsche maskerade, schrijft men ons daaromtrent uit Delft nog het volgende „Dingsdag had de aangekondigde gekostumeerde optogt, die het gezantschap van den sultan van Achin aan prins Man- rits en aan onze nederlandsche republiek in het jaar 1602 moest voorstellen, plaats. De geheele stad was in feestge waad gedost. Van alle huizen wapperden de vlaggen. Vele woningen waren ook groen gemaakt. Overal ontwaarde men toebereidselen voor eene algemeene illuminatie, die regt luis terrijk beloofde te zijn. Den ganschen dag wemelde het in het anders zoo stille Delft van vreemdelingen, en elke nieuw aan gekomen trein bragt nieuwen toevoer aan. Ten half vijf ure waren de straten, waar de stoet, die zich tegen dat uurin bevve- gingmoest zetten, zon doortrekken, reeds bezet. Van de meeste huizen waren de stoepen afgeschut. Uit de ramen keek menig bevallig kopje met verlangen na^r den optogt uit. Eindelijk brak hetoogenhlik aan. Langzaam volgde de stoet den bepaal den weg. Het heerlijkste weder begunstigde de feestviering. Vooraf reed een detachement kavallerie en hierop volgde de le groep,uit een vendel twaar geharnaste ruiterij en een kora- panjie voetknechten van z. exc. de prince Frederik Hendrik van Nassau bestaande. Hierna kwam een tweede groep, ge vormd door gezagvoerders en scheepsbevelhebbers, waaronder Jacob van Heemskerk, de admiraal, en vlagdragers. en matro nen, die het gezantschap herwaarts overgevoerd hadden. „Denderde groep bestond uit een kolossale door 6 paarden getrokken zegekar der unie. voorafgegaan door sierlijk uitge doste herauten van Holland en Zeeland. „De vierde groep was zeker de uitstekendste. Hierin zag men Frederik Hendrik, Maurits, Ernst Casimir. Lodewijk Gunther en vele andere mannen uit het heldentijdvak. ge volg-I door de gezanten der met de republiek bevriende mogendheden. De vijfde groep was gevormd door banierdra gers van de kamers der Oost-Indische compagnie en voorname bewindhebbers, in hare dienst. De zesde groep vertoonde het gezantschap van den sultan van Achin, op eenegroote prach tige huidewagen gezeten. De zevende en achtste groep werden gevormd door eenige mannen, die op letterkundig en weten schappelijk gebied op dat der kunst schitterden, en door leden der delfisehe rederijkerskamer„Wij rapen geneucht" en de arasterdamsche kamer: „In liefde bloeijende," terwijl een vendel delftsche schutters met hun hopman en vaandrig den trein sloot, die gevolgd werd door een korps muziekanten en een ander detachement kavallerie. Prachtig waren som mige kostumes, en verrassend heteffekt van enkele groepen. Velen hadden wel gewenscht.dat enkele dezer talrijker geweest waren, maar de elementen hestonden daartoe niet. Hail men dus welligt niet beter gedaan in plaats van een optogt in groe pen een ander onderwerp te kiezen? ik geloof dat dan de krachten, die nu versnipperd zijn geweest, beter gebruikt waren geworden. Ook geloof ik dat het harnasscraent der paarden niet zeer historisch is geweest. „Intusschen zijn dit slechts geringe aanmerkingen. Het ge heel was goed, bij uitstek goed, en overtrof de stoutste ver wachting. Sommige leden hadden prachtige kostumes. Vooral dat van prins Maurits trok ieders aandacht. De groote orde, die er heerschte, verdient allen lof. Nog veel beter voldeed de stoet toen hij ten tweede male. 's avondsten 10 J uur, Delfts straten doortrok, thans verlicht door duizende lampions en door de illuminatie van vele huizen. Jammer dat die verlich- ting niet geheel voldoende was en dat er fakkels ontbraken. Gelukkig hadden vele ingezetenen, op het oogenblik dat de trein hunne huizen passeerde, de attentie hengaalsch tuut te ontsteken, dat aan alles een fantastischen tint gaf. 13:j het akademiegehouw gekomen, hield men stil. De prins, beschermheer der akademie, liet daar de jongelui een glas champagne aanbieden, terwijl de leden van den senaat, die tevens de uitnemendste rollen op zich hadden genomen, uit- genoodigd werden binnen te treden en de verzekering ont vingen uit den mond van hun beschermheer van zijne inge nomenheid met den optogt en zijne tevredenheid over de orde. De praeses van den senaat, die prins Maurits voorstelde, en, zwaar geharnast als hij was, met 3 man op of van het paard getild moest worden, was niet binnengetreden, zoo dat de toespraak van prins Hendrik door den viee-pracses, voor stellende Lodewijk Gunther, graaf van Nassau, werd beant woord. „Deze gulle handelwijze van prins Hendrik wordt te meer gewaardeerd, daar de prins vroeger zeer tegen de feesten had geijverd; zijne hoogheid meende dat Delft zich liever stil en bescheiden moest gedragen, daar liet bestaan van de akademie aan een zijden draadjen hing. Ook de divekteuv {te uren aar was begonnen rnet de plannen tot het geven van feesten af te keuren, doch had naderhand ongevraagd aan de studenten zijn diensten aangeboden, ten einde den luister der feesten te verhoogen. En z.exe. de minister van binnenlandsche zaken van Heemstra, had de i ereischte toestemming tot het geven van feesten zelfs volstrekt geweigerd, toen Thorbecke ter goeder ure zijne plaats innam en op het besluit terug kwam. Gij ziet dus met hoe vele moeijelijkheden de feest- koinmissie heeft te worstelen gehad. 7,ij is intusschen kracht dadig ondersteund geworden door dr. Wapp, thans te Delft woonachtig; deze heeft uit zijn rijken schat van geleerdheid alles medegedeeld, wat tot liet onderwerp der maskerade in betrekking stond. „Na middernacht liep de stoet wat in de war, waartoe ile beleefdheid van vele delftenaren. om de studenten een glas wijn aan te bieden, niet weinig bijdroeg. Ten 1 uur ruim werd de trein ontbonden. „Met was een avond van genot voor de fallooze vreemde lingen en ingezetenen geweest. Het heerlijkste weder ver hoogde dit genot. Niets ontbrak aan de vreugde, behalve ruimte. Reeds den vorigen dag, toen er 's avonds vuurwerk was, waren een kapitein en diens echtvriendin in een modder sloot gedrongen, waar zij terstond tot aan de keel inzonken en met veel inoeite door een anderen kapitein werden uitge red. Evenwel heb ik niet van verdere ongelukken gehoord, hetgeen wel te verwonderen is. daar alle straten en grachten zeer smal en de laatste zelfs niet aan den waterkant van leu ningen zijn voorzien. Ilier en daar lagen schuiten, opdat men de personen zou kunnen te hulp schieten, die in het water zouden worden gedrongen. Delft is gunstig gelegen: het grenst aan 's Hage, Leiden, Rotterdam, Amsterdam, daar de spoor thans alle afstanden vernietigt. „Nog lang zal die dag in de herinnering der vele feestge- nooten bewaard blijven als een getuige van den hoogen prijs dien de delftenaren opliet bezit der akademie stellen, alsmede van de ingenomenheid, waarmede de akademieburgers het •te lustrum van het bestaan hunner Alma mater vierden. Eerst ten vijf ure 's anderen daags vertrok de laatste der ontelbare extratreinen naar 's Hage en Rotterdam, die den geheelen nacht doorgereden hebben. De verdere week is aan feest vreugde gewijd. Matinees en soirees, vauxhalls, bals en vuurwerk zijn aan de orde.'7 Ucnocmin^e» en besluiten. ministeriëok departementen. Benoemd tot kommies bij het departement van binnenlandsche zaken niet ingang van 1 augustus a. s.. de lieer W. II. Buenink. Sierk- en schoolmenws. De heer R. Koopmans van Boekeren, predikant bij de nederduitsche hervormde gemeente te Harlingen, heeft liet beroep naar Leiden aangenomen. jyiarine en leger. De ëtat-majoraan boord van Zr. Ms. stoomschip Groningen, zondag te Nieuwediep binnen gekomen, bestaat uit: kapitein- luitenant ter zee J. van der Meersch, koinmandantluitenant ter zee le klasse C. A. E. Faucheijluitenants ter zee 2e klasse C. A. Jeekel, jhr. C. C. Six, jhr. J. I-I. P. von Schmidt auf Altenstadt, E. B. Bonn, A. C. Raven; officier van gezondheid 2e klasse T. J. Ge'beladjunkt-administrateur J. G. Bebelaar; klerk F. Bamberg, thans benoemd totadjunkt-administrateur. Volgens een bij het departement van marine ontvangen berigt van den kommandant van Zr. Ms. zeemagt in Oost- Indië, is de officier die bij gelegenheid van het verbranden van tien rooverspraauwen door Zr. Ms. stoomschip Reteh is gesneuveld, de luitenant ter zee Ie klasse II. L. Jolly. Gemengde berlgteii. Ter eere van wijlen lord Canning zal op kosten van den gemeenteraad te Londen een marmeren buste in Guildhall worden geplaatst. Eene fransche zangvereeniging vroeg aan de policie te Bamberg vergunning tot het geven van eenige uitvoeringen aldaar. Deze werd haar echter geweigerd op grond dat men de fransche taal niet verstond en er alzoo wel iets onbetamelijks kon worden voorgedragen. De sterrekundige G. Tempel, te Marseille, heeft den 3 dezer een nieuwe komeet hij het sterrenbeeld Cassiopea ontdekt. Vol gens zijne berekening heeft zij een middellijn an 20 inin. en haar loop is zeer snel in de rigting van de poolster. Sedert 4 dezer moet zij boven den kleinen beer voor het ongewapende oog zigtbaar zijn. Zondag avond viel te Texel bij de laatste voorstelling in het paardenspel van den heer Blnnus een hengst zijn meester aan, en beet hem een vinger en een stuk pees af. Het middel dat in Zweden gebezigd wordt oin dronkaards te genezen bestaat in het opsluiten van deze in eene gevange nis, waar men hun niets anders te eten geeft dan spijzen welke met sterken drank zijn doortrokken. Na verloop van vier of vijf dagen zijn zij volkomen genezen en de minste reuk van geestrijk vocht baart hun afschrik. Dit middel is door een franscli geneesheer inet goed gevolg beproefd bij een lijder aan delirium tremens. De minister van binnenlandsche zaken in Pruissen heeft, ter bevordering van liet onderwijs in de gymnastiek, bepaald dat voorloopig gedurende vijf jaren 80 onderwijzers bij de lagere scholen in Herlijn zullen bijeenkomen tot het houden van een cursus gedurende zes weken. Zij zullen zoo veel mogelijk uit de verschillende ilee- len des lands gekozen worden. Te Sommelsdijk is in den nacht van zaturdag op zondag een vreemdsoortige diefstal ge pleegd, Het gesneden avondmaalsbrood is namelijk uit de kerk gestolen, doch kon des morgens nog tijdig genoeg door ander brood worden vervangen, daar de koster het spoedi» ontdekte. De dader is onbekend. Bij gelegenheid van een scherpschutterswedstrijd te Bern. werd door een der deelne mers aan dien strijd eene weddenschap aangegaan, dat hij op 300 voet afstands eene los op de flesch geplaatste kurk in vijf schoten zou wegschieten zonder de flesch te beschadigen. Reeds bij het derde schot trof hij het begeerde doel. Later trof hij op 200 voet afstands een e'énfrankstuk aan een draad opgehangen in vijf schoten. Vervolgens nam hij op zich om in vijf schoten een spijker, los in eene plank geslagen, daarin te drijven door middel vaneen kogel, geschoten up een afstand van 65 voet. Bij het vierde schot trof hij werkelijk het doel. Zondag jl. woedde boven de stad Berlijn aanhoudend hevig onweder, vergezeld van storm en regen. De regen stortte met zulk een geraas op het zinken dak van den Friedrich- Wilhehnstadter schouwburg, dat de spelers niet meer konden verstaan worden, zoo dat de voorstelling geruiinen tijd moest worden gestaakt. De wedstrijd der schaakliefhebbers te Londen is ten einde; de lieer Andersen uit Pruissen heeft, even als in 1851, weder de eerste prijzen behaald. De partijen tusschen Londen en Parijs konden ongelukkiglijk niet plaats nebben, omdat de fransche telegraaf-maatscliappijen hare lijnen daartoe niet beschikbaar konden stellen. Er werden overigens partijen genoeg gespeeld, om alle schaakspelers, ge durende een jaar werk te geven, terwijl er 300 schaakopgaven werden ingezonden, waarvan de heantwoording met eeu prijs zal worden bekroond.Maandag avond heeft een vreessc- lijkeorkaan hetzuidelijkegedeelte van de voor hetaanstaande schuttersfeest te Frankfort opgerigte feestzaal omver gerukt. Van de 6000 aanwezige personen zijn er echter slechts twee omgekomen en vijf min of meer ernstig gekwetst. Jl. zatur dag heeft zich hij de arrondisseinenïs regihank te Assen lietge- val voorgedaan, dat een jongeling van de hervormde gezindte, die als getuige was opgeroepen, weigerde den gebruike- lijken eed af te leggen, omdat zijne overtuiging hem verbood zulks te doen. In strijd met hetgeen de hooge raad in derge- lijke gevallen beslist heeft, heeft de regtbank dezen jongeling toegelaten o.n op die wijze, welke hij voor het meest verbin dend hield, te beloven dat hij de waarheid en niets dan de waarheid zou zeggen. The times van woensdag avond meldt, dat het japansch 'gezantschap zich thans te Berlijn bevindt en reeds bj den koning van Pruissen lieefc gedineerd Verkoopiugen es» aanbestedingen. Gisteren had te Yzend.jke de openbare verpachting plaats voor den tijd van zeven jaren der landerijen, toebehoo- rende aan tie hervormde kerk te Yzendijke, namelijk I. I bund. 97 roed. 90 ellen, k f 11,50. II. 3 bund. 20 roed. 70 ellen, a f38. HL 3 bund. 73 roed. 60ellcn. af'1-8. IV. 1 bund. 47 roed. 80 ellen, a f 33,50. V. 99 roed. a flS alles per 44 roed. 23 ellen. VERSLAG VAN DEN TOESTAND DER PROVINCIE ZEELAND door gedeputeerde staten UITGKBRAGT AAN DE PROVINCIALE STATEN in de zomervergadering van 1862. De zeer uitvoerige tabellen betreffende de bevolking, waar mede het verslag aanvangt, gaan wij met stilzwijgen voorbij alleen vermelden wij dat volgens eene vergelijking van de feitelijke bevolking op 1 jannavij 1852 met de bevolking op 31 december 1861, deze in dat tienjarig tijdvak alleen in het 4e distrikt eene vermindering, en wel van 980 zielen heeft ondergaan, terwijl zij in al de overige gedeelten der provincie te zamen met 80S1 zielen is toegenomen. Na een overzigt der werkzaamheden van de provinciale staten, 't welk wij hier niet behoeven op te nemen daar zij in onze verslagen der vergaderingen zijn vermeld, lezen wc in het verslag dat het getal der door gedeputeerde staten in 186L gehoudeue vergaderingen 49 bedroeg. Daarin werden 2268 besluiten genomen. Het getal ingekomene stukken beliep 6434dat der uitgegane stukken 3683. Het personeel der provinciale ambtenaren onderging zeer weinig verandering; van aller dienstijver wordt de beste ge tuigenis gegeven. Bij het oud archief is de inventarisatie der charters van het tijdvak der grafelijke regering voortgezet. Aan de 7 reeds vroeger afgewerkte reeksen, waarin 1830 charters waren be schreven, is weder eene nieuwe 8e serie van 350 stukken toe gevoegd, zoo dat liet cijfer daarvan thans 2200 bedraagt. De provinciale bibliotheek heeft, in het afgeloopen jaar, wederom eene niet onbelangrijke uitbreiding gekregen. De kommissie ontving van de predikanten en van den kerkcraad der nederduitsche hervormde gemeente te Middelburg de, in zoo vele opzigten, belangrijke boekerij van deze, tot weder- opzeggens, in bruikleen. Daardoor werd aan deze verzame ling van ruim 500 boekwerken, meest over godgeleerdheid, eene geschiktere bewaarplaats verzekerd, en het gebruik er van voor ieder toegankelijk en gemakkelijk gemaakt. Ter af zonderlijke plaatsing dezer boekerij, is een aan de leeskamer grenzend vertrek, 't welk vroeger den toegang tot de biblio-

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 2