Rusland 2200, naar Zwitserland 500, naar Griekenland 00, naar Engeland 1700, naar de Nederlanden 650, naar Brazilië, de Argentijnsche republiek en Chili 550, naar de Vereenigde Staten 350 exemplaren. In België worden 1900 exemplaren verkocht. Voorts bestaan er 9 vertalingen, waarvan meer dan 30,000 exemplaren worden verkochten wanneer men hierbij nog voegt de herdrukken en de vertalingen, waartoe de uit gevers geen verlof hebben gegeven, dan mag men aannemen, dat er binnen den tijd van drie maanden 100,000 exemplaren van dit werk zijn verkocht. In de omstreken van Maastricht heeft een mergelgraver uit Conne. in eene groeve van den berg van Neercanne,een belangrijken paleontologischen vond gedaan, bestaande in een schoon exemplaar van den Masto don (reusachtig voorwereldlijk dier) dien men na een arbeid van drie dagen en drie nachten geheel en onbeschadigd heeft opgedolven. Het kolassale geraamte heeft eene zwaarte van 1600 ned. pond. De tentoonstelling te Londen werd jl. donderdag door 62.S-4D personen bezocht. Dit druk bezoek was des te opmerkelijker omdat de wedrennen, landbouwten toonstelling enz. den stroom der bezoekers afleidde. De hon dententoonstelling wordt op de 1 sh.. 2$- sh. en 5 sh. dagen door de liefhebbers en nieuwsgierigen van verschillende klas sen zeer dvuk bezocht. De dagbladen van New-York dee- len mede dat? het goevernement der Vereenigde Staten eene vaderlandslievende belasting op de krinolines gelegd heeft. Van dezen tijd afhebben deze zulk een om vang gekregen dat de omnibussen, de stoombooten en tables d' hóte een maxi mum hebben verzocht te stellen voor de diameter dezer klee- dingstukken. Voor den beroemden Ilalévy zal een stand beeld worden opgerigt. De fransche troepen, welke naar Mexiko worden ingescheept, zijn door de regering voorbereid op eene afwezigheid van twee jaren. De generaal-majoor Robert Brnce, goeverneur van den prins van Wallis is dezer dagen overleden. Hij was een broeder van lord Elgin den tegen- woordigeti onderkoning van Jndië, en werd in 1858 door prins Albert tot genoemde betrekking geroepen. Te Malta heeft eet rdbeving gewoed op IS junij, waarbij regen viel, iets dat in dit jaargetijde aldaar eene zeldzaamheid is. TeMun- chen is van regeringswege het ligchaam van een in duel ge vallen student aan het anatomisch kabinet der stad gezonden. Men tracht op deze wijze de menigvuldige duels tegen te gaan, die voortdurend onder de studenten dezer akademie plaats hebben. Of dit echter wel het juiste middel is, wordt betwijfeld. Th ermome tersta nd 30 junij 'sav. 11 u. 5ögr. 1 julij 's morg. 7 u. 60 's rnidd. 1 u. 61 's av. 11 u. 60 gr. 2 's morg. 7 u. 5S 's midd. I u. 58 gr. Staten generaal. TWEEDE KAMER. Wetsontwerpen. Regeling van het regtsgebied der regterlijke kollegiën enz* De konsiderans van dit wetsontwerp zegt, dat deze voor drage geschiedt ter voldoening aan art. 95 van de nieuwe regterlijke organisatie, en dat het wenschelijk is, in verband daarmede, eenige wijzigingen in die organisatie te brengen. Zij bestaan daarin, dat. volgens art. 10 van dit wetsontwerp, de artt.. 41. eerste lid, met den daartoe behoorenden staat A, 64, 89 en 91 der organisatie wovden afgeschaft, alsmede de wetten van 22 december 1828 (Staatsblad nos. 68, 70, 71, 73. 74, 75, 7S; 79, 80, SI en 82), van 1 junij 1830 (Staatsbl.no. 12) en 18 september 1841 (Staatsblad no. 33). Volgens het wetsontwerp zullen er in Zeeland arrondisse- nicnts-regtbanken gevestigd zijn te Middelburg. Sas van Gent en Zierikzee, en kantongeregten te Middelburg, Vlissingen. Goes. Heinkenszand, Sas van Gent, Hulst, Oostburg, Zierik zee, Brouwershaven en Tholen. Voorts ressorteren onder de kantongeregten Middelburg: Middelburg, Veere, Arnemuiden, Nieuw-en St. Joosland, Vrouwenpolder. Serooskerke, Grijpskerke, St. Laurens, Oostkapelle, Aagtekerke en Domburg. Vlissingen: Vlissingen, llitthem, Oost-n West-Souburg, Koudekerke, Meliskerke. Biggekerke, Zoutelande en West- kapelle. Goes: Goes, Kloetinge, Kattendijke, Wetneldinge, Yer- seke, Krabbendijke, Rilland, Fort Bath, Waarde, Kruiningen, Schore, Kapelle, Wolfaartsdijk, Kortgene, Colijsplaats, Kats en Wissekerke. Heivikenszand: Heinkenszand, 's Heer Arendskerke 'a Heer Abtskerke. 's Heerenhoek, Borssele, Driewegen, Elle- wöutsdijk, Baarland, Hoedekenskerke's Gravenpolder, Nisse, Oudelande en Ovezande. Sas van Gent: Sas van Gent, Axel, Neuzen. Hoek, Koe wacht, Overslag, Philippine, Westdorpe, Zaamslag en Zuid- dorpe. HulstIlulst. Boschkapelle, Hengstdijk. Hontenisse, Osse- nisse, Clinge, Graauw, St. Jansteen en Stoppeldijk; Oostburg: Oostburg, Groeile, Breskens, Yzendijke, Bier vliet, Hoofdplaat, Schoondijke, Waterlandkerkje, Sluis, St. Anna ter Muiden, Aardenburg, St. Kruis, Heille, Eede, Re- tranchernent, Zuidzande, Cadzand en Nieuwvliet Zierikzee: Zierikzee, Bruinisse, Oosterland, Nieuwerkerk en Ouvverkerk BrouwershavenBrouwershaven, Bommenede.Zonnemaire, Dreischor, Noordgouwe, Kerkwerve, Serooskerke, Duiven- dijke. Eikerzee, EUemeet, Renesse, Haamstede, Burgh en Noordwelle Tholen: Tholen, Oud-Vosserneer, Poortvliet, Seherpenisse, St. Annaland, St. Maartensdijk, Stavenisse en St. Philipsland. De traktementen van het personeel der regtbanken worden bepaald te Middelburg, president en officier f 2400, leden en substi tuut-officier f 1800, griffier f 1400, substituut-griffier f900 te Sas van Gent en Zierikzee, president en officier f 2000, leden en substituut-officier f 1500, griffier f 1200, substituut griffier f 800. De kantonregters genieten te Middelburg, Sas van Gent en Zierikzee een traktement gelijk een lid der regtbanlc aldaar, en op de overige plaatsen f 1200. De griffier geniet te Middel burg f 500, te Sas van Gent en Zierikzee f450 en op de overige plaatsen f 400. De regterlijke ambtenaren, die door de opheffing hunner zetels hunue betrekking verliezen, ontvangen als vrachtgeld twee derden van hunne tegenwoordige bezoldiging, waarbij de emolumenten der kantonregters en griffiers in aanmerking worden genomen. De regering geeft in de memorie van toelichting de vol gende opheldering ten aanzien van hare voorstellen met be trekking tot Zeeland De natuurlijke gesteldheid van Zeeland brengt, naar het oordeel der regering, de noodzakelijkheid mede van het behoud van drie arrondissementen, al is het dan ook dat de omvang der werkzaamheden op zich zelf beschouwd de vermindering van dat getal allezins zon toelaten. Die zelfde gesteldheid echter schijnt tot wijziging der tegenwoordige indeeling te moeten leiden, in dier voege, dat met'opheffing der regtbank te Goes, de zetelplaats van een der drie arrondissementen gevc^igd( worde in het zoogenaamd Staats-Vlaanderen. Dsoor b vee dé 'wateren toch. wordt Zeeland in drie hoofddeelen gescheiden, waarvan het eerste de eilan den Duiveland en Schouwen met Tholen en Philipsland het tweede de eilanden Walcheren, Noord-en Zuid-Beveland; het derde de aanzienlijke strook lands, aan den vasten wal gele gen, omvat. Die gesteldheid prijst als van zelf zoodanige mdeehng aan, die elk der drie hoofddeelen tot het regtsgebied maakt eener regtbank. Daardoor wordt het thans bestaande bezwaar opgeheven, dat, terwijl in het middengedeelte twee regtbanken zijn gevestigd in twee niet ver van elkander gele gen gemeenten, de bewoners van het voormalig vierde en vijfde distvikt van hunne arvondissecnentshoofdplaats doov eenen breeden stroom zijn gescheiden, die hen soins gedurende verscheidene dagen van de gemeenschap met die hoofdplaats uitsluit. Het binnenwater het Sloe genaamd, hetwelk Goes van Middelburg scheidt, biedt daarentegen geen noemenswaardig bezwaar in den overtpgt aan, waarbij komt, dat elk bezwaar, dat daaruit thans nog mogevoortvloeijen, zal vervallen naden aanleg van de staatsspoorwegen Roosendaal-Vlissiugen. De regering stelt verder voor, de zetelplaats vau het nieuwe arrondissement te vestigen te Sas van Gent. Hoezeer thans weinig bevolkt, schijnt deze gemeente boven andere de voor keur te verdienen, vooreerst omdat, volgens de ingewonnen berigten, daar ineer dan elders geschikte gelegenheid bestaat, voor de opngting der noodige lokalen en huisvesting van de regterlijke ambtenaren; en ten tweede en dit vooral omdat voor de bewoners van het voormalig 4de distvikt (ie gemeenschap met Sas van Gent de meest gemakkelijke is. De twee deelen, waarin het hier bedoelde hoofddeel van Zeeland door den Braakman wordt gesplitst, zijn ten zuiden vereenigd. Wat betreft de kantonnale ïndeelmg, zoo wordt de ophef fing voorgesteld van de kantons Cortgene en Sluis, terwijl de plaatsing eener regtbank ter^Sas van Gent schijnt te moeten medebrengen dat de zetelplaats van liet tegenwoordig kauton Axel naar Sas van Gent wordt verlegd. Het voorstel tot opheffing van hetjkantongeregt te Cort gene vindt vooral zijn grond in het genoegzaam volslagen gemis aan werkzaamheden, hetwelk zich daarbij voordoet, terwijl ook de geringe omvang der werkzaamheden in de kau- tons Oostburg en Sluis de vereeniging dier kantous aanbe veelt. Voor het overige geeft de iudeeling der drie arrondis sementen geen stof tot breede toelichting. Het arrondissement Middelburg zal volgens het ontwerp omvatten de kantons Middelburg, Vlissingen, Goes en Hein kenszand, wier tegenwoordige omvang geene verandering ondergaat, behoudens dat het kanton Goes tevens zal omvat ten het gebied van het opgeheven kanton Cortgene. Het arrondissement Sas van Gent zal zich uitstrekken over de kantons Sas van Gent. Hulst en Oostburg, waarvan't eerste gelijk is aan het tegenwoordig kauton Axel, het tweede op den bestaanden voet blijft, en het derde de gemeenten bevat, thans behoorende tot de kantons Oostburg en Sluis. Het arrondissement Zierikzee eindelijk ondergaat, ook wat betreft zijne kantonnale indeeling, geenerlei verandering. Zomervergadering der provinciale staten van Zeeland. Avondzitting van den 1 julij. Tegenwoordigde kommissaris des konings, voorzitter, 33 leden en de griffier. Afwezig: met kennisgeving, de heeren H. J. van Deinse, Schout Velthuys. Snijder, Onghena, de Jonge, Sergeant en de Lange; en zonder kennisgeving de heeren Benteyn enVis. De voorzitter opent de vergadering in naam des konings. Die opening doet hij van een kort woord vergezeld gaaneene herinnering aan het bezoek van Z.M. den koning. Zeeland mogt zich in de maand mei jl. verheugen in de vervulling van een lang gekoesterden wensch, doorliet bezoek van zijne majes teit, een bezoek dat zich, volgens het koninklijk verlangen, niet slechts tot de hoofdplaats beperkte, maar zich over de geheele provincie uitstrekte. Z. M. wilde bekend worden met de zeeuwsche eilanden en zeeuwsche stroomen. en de belangen van de bewoners gadeslaan; langs de Ooster- eu Wester- Schelde bezocht de vorst de provincie in hare verschillende deelen en van de 113 gemeenten deelden er 73 in meerdere of mindere mate in het voorregt van dat bezoek. Veel heeft daarbij zijner majesteits aandacht'getrokken, en men mag ver wachten dat het bezoek zal blijken voor de provincie niet onbelangrijk te zijn geweest. De geestdrift der bevolking was algemeen, en de voor zitter beroept zich hier op de ervaring van de leden der staten in huune eigene woouplaatsen die geestdrift steeg tot op gewondenheid, doch altijd tot eene betamelijke opgewonden heid. De liefelijke en minzame bejegening van den koning werd beantwoord met vele blijken van verknochtheid zijner zeeuwsche onderdanen, en het mogt blijken dat, wat ook ver anderd is de liefde voor het stamhuis van Oranje onveranderd is gebleven. Toen Z. M., diep getroffen over de ondervondene liefde en hartelijkheid, Zeelands bodem verliet, droeg hij den voorzit ter op zijn dank daarvoor over te brengen en hoewel daar aan dadelijk voldaan hebbende, meent deze zich echter eerst thans volkomen van zijn last te kwijten door dien dank open lijk in de vergadering der staten uit te spreken, en hij eindigt met de bede dat God het leven van zijne majesteit nog lang sparen en zijn persoon en regering zegenen moge, tot heil van het dierbaar vaderland. Deze woorden des voorzitters werden door de vergadering levendig toegejuicht. Aan de orde wordt gesteld het onderzoek der geloofsbrie ven van de nieuw benoemde ledenten gevolge van de perio dieke aftreding in deze provincie, t. w.in het hoofdkiesdis- trikt Middelburg, de heeren G. J. Sprenger, rav. T. A. Lam- brechtsen, mr. A. M. Becius,dr. J. W. Cullenfels en jhr. P. D. van Citters in het hoofdkiesdistrikt Zierikzee, de heeren mr. J. Moolenburgh, J. van der Have Cz. en C. van derVliet; in het hoofdkiesdistrikt Tholen, de heeren jhr. F. C. deCusembroot en M. W. J. de Visser; in het hoofdkiesdistrikt Goes, de hee ren mr. M. P. Blaaubeen, A. Kakebeeke Jz., J. P. 1. lïnteux en I. G. J. van den Bosch; in liet hoofdkiesdistrikt Sluis, de lieeren I. C. O. Benteijn, mr. J. E. Ilisseeuw en C. Schout Velthuys; in het hoofdkiesdistrikt Hulst, de heeren dr. H. J. van Eek, mr. F. van Deinse, mr. J. P. Dronkers en dr. L. II. Janssen. De geloofsbrieven der leden uit de drie eerstgenoemde kies- distrikten worden gesteld in handen eener kommissie, volgens aanwijzing bestaande uit de heeren Uyttenhooven, Gau en Hoogenboom. en die der leden uit de drie laatstgenoemde distrikteu in handen eener kommissie, op aanwijzing zamen- gesteld uit de heeren Verhagen, de Smult en Pierssens. Terwijl deze kommissiën zich tot het doen van onderzoek verwijderen, wordt de zitting geschorst. Beide kommissiën brengen bij haren terugkeer rapport uit, respektievelijk bij monde van de heeren Uyttenhooven en de Smidt, waarvan de konklusiën strekken tot toelating der nieuwe benoemden. Nadat daartoe is besloten worden zij door den griffier ter vergadering binnengeleid, leggen in handen des voorzitters de voorgeschreven eeden af en nemen zitting. Voor kennisgeving worden aangenomen de volgende inge komen stukken a. Schriftelijk herigt van verhindering van bovengenoemde leden b. koninklijk besluit van den 1+december 1861no. 66, houdende magtiging op gedeputeerde staten om. volgens het besluit der staten van den 7 november 1861, no. 14, van art. 1 hoofdstuk IX. op art. 14 hoofdstuk VIII der provinciale he- grooting van de dienst 1S62 af- en over te schrijven f 1320.10 of zoo veel minder als verei>cht wordt, voor bij dat besluit toegekende rentelooze voorschotten tot verbetering der wegen c. een brief van den minister van binnenlandsche zaken van den 13 december 1861, no. 132. 5e afdeeling, met beschik king op het nader adres van den gemeenteraad van Seherpe nisse, om toepassing van art. 36 der wet op het lager onder wijs, ter zake van de gewone kosten van het lager onderwijs dier gemeente. d. koninklijk besluit van den 30 april 1S62, no. 76, hou dende toepassing van avt. 36 der wet op het lagev onderwijs in de gemeente St. Philipsland, voor zoo veel de gewone kosten van haar lager onderwijs betreft. Naar de afdeelingen worden verzonden de volgende door den griffier voorgelezen adressen I. van den gemeenteraad van St. Philipsland. om bijdragen der provincie voor de aansluiting der eilanden Schouwen en Duiveland en St. Philipsland aan de staats-spoorwegen he nevens een adres van den gemeenteraad van Zierikzee tot ondersteuning van dit verzoek II. van onderscheidene schapenhouders op de eilanden Zuid-Beveland, Tholen en St. Philipsland en Schouwen en Duiveland. om voorziening in hun bezwaar tegen het verbod der beweiding van de zeedijken des winters. Een insgelijks voorgelezen adres van A. W.Olivier, provin ciaal opzigter der wegen, om herziening en verbetering zijner jaarwedde, zal worden verzonden naar de straks te benoemen kommissie voor de verzoekschriften; een ander, van J. H. C. Kakebeekc Gz. c. s., te Goes, hou dende verzoek tot het verleenen van een afkeurend advies op een casu quo door gedeputeerde staten te doen voorstel tot heffing van opcenten voor de kalamiteuse polders in IS63, wordt ter griffie ter inzage voor de leden gedejioneerd, ten einde daarop zoodanig acht te slaan als men bij het bedoeld# voorstel van gedeputeerde staten zal vermeenen te behooren. Vervolgens wordt overgegaan tot de benoeming eener kommissie voor de verzoekschriften. Met goedkeuring der vevgadeving beeft de aanwijzing der leden door den voor zitter plaats en is die kommissie zamengesteld uit de heeren van der Bilt, Risseeuw en Moolenburgh. De splitsing der vergadering in afdeelingen zal eerst inde volgende bijeenkomst plaats hebben, na de vervulling der vakatures ontstaan in het kollege van gedeputeerde staten, omdat in de afdeelingen steeds de leden van gedeputeerde staten zitting hebben en het niet voltallig zijn van het kollege zulks ondoenlijk zou maken. De voorzitter deelt mede dat eenige bijlagen nog niet zijn afgedrukt, maar in den loop dezer week den leden zullen wor den ter hand gesteld. Hij legt tevens over het gedrukt verslag van den toestand der provincie over het jaar 1861. Overeenkomstig art. SS der kieswet wordt de benoeming van een lid voor de eerste kamer der stalen generaal, ten ge volge der beurt van aftreding van mr. C. van der Lek de Clercq, vastgesteld op dingsdag a. s. Op voorstel des voorzitters wordt de verkiezing van drie leden van gedeputeerde staten, voor jhr. P. D. van Citters, mr. G. A. Fokkeren mr. A. M. Becius, die heden als zoodanig aftreden, vastgesteld voor de volgende bijeenkomst.

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 2