MIDDELBÜRGSCHE COURANT. r 79. Donderdag 3 Julij Editie van woensdag avond 8 ure. Middelburg 2 Julij. Ue zomervergadering der provinciale staten van Zeeland is gisteren avond door den konunissarh; des konings geopend en heden voortgezet. Van de zitting van gisteren geven wij in dit, van die van heden in het volgend nominer verslag. Ilier vermelden wij alleen dat ingevolge de zienswijze van den minister van binnenlandsche zaken en het daarop gegronde voorstel van den voorzitter, is besloten de leden van gedepu teerde staten die als leden der provinciale staten moesten aftre den en zijn herbenoemd, op nieuw te benoemen als leden voor gedeputeerde staten. Tot leden van gedeputeerde staten zijn de aftredende leden, jhr. P. D. van Citters, rar. G. A. Fokker en inr. A. M. Becius, allen herkozen. De heeren J. P. I. Buteux eu G. J. Sprenger, herkozen leden van de provinciale staten, zijn eveneens herbenoemd als leden van het kollege van gedeputeerde. Als buitengewoon lid is herkozen de heer D. Uyttenhooven. De zitting is verdaagd tot morgen raiddag twee ure. Het verslag van den toestand der provincie door gedepu teerde staten uitgebragt, is ook ditmaal weder van veel groo- tere uitgebreidheid dan de voorgaande. Het bevat meer dan 500 pagina's gewonen druk, benevens een groot aan tal uitvoe rige staten als bijlagen. Daar de wijzigingen van de voor schriften omtrent het jaarverslag, welke reeds sedert meer dan een jaar van het departement van binnenlandsche zaken worden te gemoet gezien, nog niet zijn uitgevaardigd, is ook het tegenwoordige verslag in den gebruikelijken vorm opge maakt. Het behandelt achtereenvolgens: de bevolking, de regeling en het bestuur van hetprovinciaalhuishouden.de huishouding der gemeenten, de medische policie, de nationale militie en de schutterijen, de kerkelijke zaken, het onderwijs, de kunsten en wetenschappen, het armwezen, de openbare veiligheid en de gevangenissen, de rijksmiddelen, den water staat, de wegen, den landbouw, .de verveening, de jagt en visscherij, de ambachts- en fabrieksnijverheid, den handel en de scheepvaart, en eindelijk de inrigtingen, in verband staande met de uitoefening van handel en andere bedrijven. Van een en ander zullen wij zeer verkort onzen lezers het merkwaar digste inededeelen. Heden wordt aan een gedeelte der leden van de provinciale staten en morgen aan een ander gedeelte door den koramis- saris des konings een diner aangeboden. De verkiezingen in de kiesdistrikten Arnhem en Almelo, ter vervulling der vakaturen van leden voor de tweede kamer der staten generaal, ontstaan door de benoeming van de hoe ren mr. yE. baron Mackay van Ophemert en dr. W. R. baron van Hoëvell, tot leden van den raad van state, zijn bepaald op dingsdag 22 dezer, en de herstemming, zoo noodig, op 5 augustus. „Ettelijke geruchten zinspelen op eene aanstaande aftre ding van den minister van koloniën Uhlenbeck, en zijne ver vanging door den lieer des Amorie van der Hoeven, voonuaals redakteur van het Bataviaasch handelsblad en laatstelijk ad- vokaat te Batavia. Ik kan u niet met zekerheid zeggen in hoe verre zij gegrond ::ijn." - Zondag avond ten 11 ure is Z. M. de koning meteen extra- trein van het Loo in de residentie teruggekeerd. In de zitting van de tweede kamer van gisteren zijn ingeko men wetsontwerpen tot verbetering der waterwegen van Am sterdam en Rotterdam naar zee. Heden is de beraadslaging aangevangen over het wetsont werp tot opheffing der slavernij in de nederlandsche west- indische koloniën. De heer van Bosse heeft mededeeling gedaan dat hij een amendement zou voorstellen om de kosten voor immigratie te doen vervallen. De beraadslagingen over dat wetsontwerp zullen morgen worden voortgezet. In deze zitting zijn nog aangenomen de wetsontwerpen tot naturalisatie van onderscheidene personen, alsmede dat tot wijziging van hoofdstuk X (oorlog) der staatsbegrooting voor 1801. Onder „staten generaal" geven wij een overzigt van het wetsontwerp tot regeling van het regtsgebied der regterlijke kollegiën enz. Men schrijft ons uit 's Graverihage „De nieuwe zamenstelling van den raad van state is vrij algemeen met genoegen ontvangen, en, ofschoon men natuur lijk, zoo als altijd, op enkele der benoemden aanmerking maakt, erkent men toch, dat geen lid in het nieuwe ligchaam heeft zitting genomen, voor vvien niet gegronde redenen van aanbeveling zouden kunnen bijgebragt worden. liet baart echter verwondering, dat er eigenlijk gezegde financiële spe cialiteiten in ontbreken, althans zoo ver men zien kan, want welligt is dit juist de sterke zijde van sommige der nog minder algemeen bekende leden. „De benoeming van den lieer Mackay tot vice-president on dervindt ook geene tegenspraak; hij staat bekend voor een bekwaam administrateur, en een man van een helderen, scherpzinnigen geest, terwijl hem eene voortvarendheid be zielt, die hem tot een regt pendant maakt van den minister van binnenlandsche zaken. Echter zegt men, dat deze laatste den heer van der Linden tot vice-president had wensehen te doen benoemen, doch dat dit voorstel bij den koning geen bij val vond. De Staats courant bevat het koninklijk besluit betreffende eene nieuwe regeling van het getal predikantsplaatsen bij de waalsche gemeenten. Daarbij is bepaald Art. 1. Bij het ontstaan van vakaturen van predikants plaatsen bij waalsche gemeenten zal de vacerende gemeente ten minste uit 100 zielen behooren te bestaan om op het be houden van éën predikant, met genot van bezoldiging en andere voordeelen uit "s lauds kas, te kunnen aanspraak ma ken. Voor het behoud van twee predikanten wordt vereischt een getal van 800 zielen. Voor het behoud van drie predi kanten een getal van 1,600 zielen. Voor het behoud van vier predikanten een getal van 3,000 zielen. Art. 2. Met betrekking tot de gemeenten te Maastricht 's Hertogenbosch, Nijmegen en Breda is een getal van 50 zielen voldoende tot het behoud van één afzonderlijken predikant. Art. 3. Bijaldien de instandhouding van eene stand- of predikantsplaats om bijzondere omstandigheden mogt wor den noodig geoordeeld, behouden wij ons voor deswege nader te beslissen. Zondag avond heeft de baron Dujardin, minister van Z. M. den koning der belgen te's Hage, ter eere van liet japansch gezantschap eene luisterrijke soiree gegeven, welke tevens werd bijgewoond door het corps diplomatique, de ministers en vele genoodigden. Gisteren avond ten half zes ure is het gezantschap door Z. M. den koning plegtig ontvangen. De optogt naar het paleis had aldus plaats: Boschkant, iw; voorbout, Tournooiveld, Lange vijverberg, Plaats en Noordeinde. De terugtogt ge schiedde langs het Noordeinde, de Plaats, den Kneuterdijk, het Lange voorhout, het Tournooiveld, den Korten vijverberg, het Plein, de Korte pooten en de Heerengracht. Ondanks het ongunstige weder, vergezeld van hevigen regen, was een zeer groot aantal nieuwsgierigen tegenwoordig. De kantoorbediende 11. A., die voor eenigen tijd met eene vrij belangrijke som van Dordrecht naar Engeland was uitge weken, is aldaar opgespoord en moet zich reeds ter beschik king van de policie te Birmingham gesteld hebben. Hij schijnt aan den aldaar wonenden konsul alles te hebben bekend, o. a. ook dat hij zich door eene valsche handteekening de aanzien lijke som heeft verschaft, die hij heeft medegenomen. De gelden echter moeten reeds voor het grootste gedeelte zijn verdwenen. Uit Tilburg schrijft men aan het Nieuw dagblad van 's Gravenhage onder dagteekening van 28 junij. De aanvoer van nieuwe aardappelen op de weekmarkt van gisteren was zoo buitengewoon groot, dat ze ten laatste tegen 8 cent de vijf kop (f 1.25 het mud) verkocht werden men stelt zich van dit gewas dit jaar een overvloedigen oogst voor, waardoor het slechte gewas van 't vorig jaar ruimschoots vergoed zal wor den de kwaliteit is over het algemeen blotnmig en smakelijk, terwijl geen spoor van bederf te bespeuren is, en men wil weten, dat dit bestendige weder voor den wasdom van dit produkt zeer gunstig is. De stand der overige te veld staande gewassen als rogge, gerst' haver en boekweit is over het alge meen zeer voordeelig te noemen. De hooioogst, die in vollen gang is, verlangt wel is waar naar droog weder doch levert overigens eene goede snede op. De prijs der boter is in deze streken dalende; zij werd gisteren op de markt zelfs tot 70 cents per ned. pond verkocht. Benoemingen en besluiten. ministeriele departementen. Benoemd tot kommies bij det departement van koloniën jhr. C. A. van Sijpesteijn, eervol ontslagen kapitein der artillerie. Indische dienst. Op verzoek eervol ontslag uit 's lands dienst verleend, met toekenning van pensioen, aan den oost- indischen ambtenaar mr. J. R. Couperus, laatstelijk raads heer in het hoog geregtshof van Neuerlandsch-Indië, thans met verlof in Nederland. schutterijen. Op verzoek eervol ontslag verleend bij de rustende schutterij in Zeeland, aan den 2eu luitenant van het bataljon no. 5, J. van Brabandalsmede aan den officier van gezondheid 3e klasse bij het zelfde bataljon J. L. During, wegens verandering ran woonplaats. Benoemd bij gemeld bataljon, tot officier van gezondheid 3e klasse dr. J. E. Callenfels, thans schutter en tot 2en luite nant A. Gcill, thans sergeant-majoor. leger. Overgeplaatst in vang en ancienneteit bij het wapen der infanterie van het leger in Oost-Indië de 2e luite- i nant van het le regement infanterie F. Cats; alsmede met 1 september e. k, in zijn rang bij het regement grenadiers c:i jagers de le luitenant van den staf der infanterie L. J. J. A. Joost. Benoemd bij liet wapen der infanterie van liet legeri;i Oost-Indië, tot 2en luitenant de lieer C. F. Engelhard, aan wie'n bij besluit van den 31 oktober 1861, op zijn verzoek, ten eervol ontslag uit de militaire dienst is verleend. Op verzoek pensioen verleend, ten bedrage"' van f 150'J 'sjaars, aan den luitenant-kolonel van den generalen staf jhr. G. C. R. R. van Brienen van Ramerus, met toekenning van den rang van kolonel; en tot een bedrag van f 1105's jaars aan den kapitein van het 7e regement infanterie J. B. Hamm. Benoemd bij den generalen staf: tot luitenant-kolonel, de majoor van den straf J. A. Besier, chef van liet telegrafisch bureau bij het departement van oorlog; tot majoor, de kapi tein le klasse van dien staf H. J. Enderleinen bij het 8e regement infanterie tot kapitein 3e klasse, naarouderdom van rang, de le luitenant van het 5e regement II. Pilger. Overgeplaatst in rang bij den generalen staf de le luitenant van het 6e regement infanterie J. B. II. van Roijen, thans tijdelijk bij dien staf gedetacheerd. ïlerk- eu schooinieuws. Zondag avond heeft dr. H. J. Spijker, tot administrateur der zaken van de hervormde eeredienst benoemd, in de nieuwe kerk te Amsterdam afscheid van de nederduitsche hervormde gemeente genomen meteen leerrede naar aanleiding van I Joh. 2: 18a. Door den grooten kerkeraad der waalsch hervormde ge meente te 's Hage is, ter vervulling der plaats van den heer dr. Trottet, opgemaakt het volgende viertalJ. Desplands, pre dikant te Yverdun D. Chantepie de la Saussaye, predikant bij de nederduitsch hervormde gemeente te RotterdamE. Rochiedieu, oud-predikant te Sédan, en L. Durand, predikant te Yevay. Marine en leger. I Zr. Ms. stoomkorvet Medusa ligt nog altijd ter reede van I Vlissingen, door het zeer ongunstige weder belet wordende te vertrekken. Alles wordt evenwel gereed gehouden om. zoodra de gelegenheid gunstiger wordt, onmiddellijk de reede te verlaten eu naar zee te stoomen. Zr. Ms. korvet der le klasse Prins Maurits der Nederlan den liggende te Vlissingen, is geheel ontruimd en door den inspekteur van de geneeskundige dienst der zeemagt nagezien, met betrekking tot de onderstelde besmettende oorzaak der granuleuse oogziekte. Het schip zal geheel berookt en ge zuiverd worden. Gemengde berigteit. De oogst schijnt in Frankrijk veel belovend te zijn; men verwacht zelfs dat geen graan uit het buitenland zal behoeven te worden aangevoerd. De wijnbouw doet meerdere opbrengst dan in het vorige jaar en van de zelfde boedanigheid verwach ten. Te Middlesex is zekere John Smith tot zes maanden dwangarbeid veroordeeld, wegens ontvreemding van een zij den foulard van den heer Willem van Rohan. Deze zakdoek was gemerkt uiet den naam van Garibaldi, die hem in den slag van Magenta om den hals droeg en hem toen aan den heer Rohan, destijds zijn boezenvriend, ten geschenke had gegeven. Als eene bijzonderheid wordt gemeld dat, toen de japan- sche ambassadeurs woensdag jl. de Oude kerk te Amsterdam, bezochten, zij dit gebouw met binnen traden dan nadat zij zich in het portaal ontdaan hadden van hunne wapenen, waarbij een van hen de wacht hield. Dit is eene uitzondering, daar de gezanten anders nooit, zelfs niet des nachts, hunne wapenen aflegden. Dezer dagen werd Alexander Dumas door een zijner vrienden bezocht. Deze verzocht hem om 25 franks als begraveniskosten voor een armen drommel, wiens famielje onvermogend was. Dadelijk werd aan het verzoek voldaan, doch toen Duiuas vernam dat het de begravenis van een deurwaarder gold, gaf hij 50 franks met de woorden be graaf spoedig een tweeden. Bestuurders van den amster damsehen Scherpschutters-bond, hebben het vereerend berigt ontvangen dat het Z. M. den koning behaagd heeft voor den wedstrijd, dezer dagen door den bond te geven, op de schijf welke hoogstdeszelfs naam draagt, eene eereprijs te schenken, bestaande in eene in Nederland vervaardigde buks raettoebe- hooren. liet Hiindel-feest in het glazen paleis te Sydenham werd jl. vrijdag met het oratorium „Israël in Egypte" beslo ten. De uitslag was schitterend. Men raamt de ontvangsten gedurende de festiviteiten op ongeveer 25,000 p. st.Te Dessau is voor eenige dagen de bekende romanschrijfster Fanny Tartiow in Si-jarigen leeftijd overleden. Bij de infanterie-korpsen des legers zijn op last van liet departement van oorlog ingevoerd stille oefcningstrouimen, ten einde de tamboers binnenskamers in het tromslaan tc onderrigten. Jl. zondag heeft te Amsterdam bij de nederlandsche portuge- sche israëlitische gemeente de huwelijksinzegening plaats ge had van een paar waarvan bruid en bruidegom beide doofstom waren. Van de Miserable» van Victor Hugo worden in Parijs ongeveer 13,000 exemplaren verkocht en in de depar tementen en Algerië 9000. Naar Italië worden 3000 exempla ren gezondennaar Spanje 800, naar Portugal 500, naar

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 1