onderscheid te bespeuren, wel echter tusschen de hollandsche en den echte holsteinsche. De nagemaakte holsteinsche kan ook, naar hem is gebleken, niet lang worden bewaard. De voorzitter wijst op het belang van de boter voor den nederlandschen landbouw en het treurige dat ons land daarin wordt voorbijgestreefd door Holstem niet alleen, maar zelfs, naar hij meent, door den ierschen boer. Ilei is wenschelijk dat omtrent de tentoongestelde boter een rapport worde op gemaakt, en hij stelt voor dadelijk eene kommissie van onder zoek te benoemen en tusschen heden en morgen avond dat onderzoek te doen plaats hebben. De lieer Bocke stelt voor om als lid dier kommissie, zoo het voorstel van den voorzitter wordt aangenomen, te benoemen de heeren Hartog en jhr. van Beijma, voorzitter van de Fries- sche maatschappij van landbouw. Beide bedoelde heeren hebben bezwaar om deel dier kom missie uit te maken De eerste voornamelijk op grond dat hij zijn eigen boter zou moeten keuren, en dat als men omtrent de duurzaamheid der boter wil oordeelen, dit onderzoek in den gestelden tijd daaromtrent niet baat. De heer Gevers Deynoot zou de boter welke is ten toon ge steld op de zelfde plaats laten staan, ten einde haren duur te kunnen beoordeelen en daarvan in bet volgend kongres rap port uitbrengen. De heer van Beijma betoogt dat het onmogelijk is om de be reiding van die boter na te gaan welke gisteren den ganschen dag aan de werking der lucht heeft blootgestaan. Daarom ver zoekt hij ook verschoond te blijven van het lidmaatschap dier kommissie, ten zij men zich vergenoegde met de kennis der duurzaaamheid van de boter, in welk geval hij zich vereenigt met het voorstel van den heer Gevers Deynoot. Op voorstel van den heer Vogelvanger wordt besloten dat de bedoelde boter beden middag op het gemeenschappelijk diner zal worden geproefd, ten einde men zich althans van den smaak zal kunnen overtuigen en voorts het overige ge deelte te doen onderzoeken en te bewaren. Het bestuur wordt daarbij, op voorstel des voorzitters, gemagtigd om in overleg te treden met een landbouwer en een scheikundige tot het onderzoek der boter, die, al heeft zij aan de werking der lucht blootgestaan, dit gemeen heeft met de andere boter, welke ook niet is afgesloten. De heer Hartog noodigt het bestuur van het diner uit om van de door hem ingezonden boter geen gebruik te maken, daar, als trien de soort welke vroeger dan 3 junij is ge maakt. vóór het diner proefde, liet ligt zou kunnen gebeuren dat alle eetlust verloren ging. Alleen de soort welke op 3 en ]G junij is gemaakt zou misschien kunnen worden gebruikt. Nog berigt de heer Boeke dat ook is ter sprake gebragt de werking van dorsch-, maai- en andere werktuigen, en stelt voor bet resumé der verschillende daaromtrent uitgebragte rap porten in het verslag op te nemen, waartoe is besloten. Wat betreft de bemesting met gaskalk, waaromtrent niet eenstemmig door de leden werd geoordeeld, stek de afdeeling voor het 10e vraagpunt aan te houden tot het volgend kongres. De lieer Jongkirult Coninck vestigt de aandacht op de vele verbeteringen welke er reeds in de inrigting der kongressen heeft plaats gehad, inaar wenseht de redaktie der punten voortaan aan deskundige landbouwers of landhuishoudkun digen te zien opgedragen, daar er zoo vele punten op de pro- gvammas voorkomen welke daarvan behoovden te worden afgelaten; hij voert dit echter niet aan als een verwijt tegen het bestuur v an dit kongres, doen noemt als voorbeeld het punt betreffende de rijen-kultuur, hetwelk geheel buiten be handeling is gelaten, daar niemand daaromtrent iets wist mede te deelen. Hiertegen wordt door den voorzitter aangevoerd dat men van het begin af bloot beeft gestaan aan opmerkingen over het programma, en dat vele programmas door de redaktie van de Landbouw-courant besproken en vele punten daarin wer den afgekeurd. Het bestuur van dit kongres heeft het pro gramma eerst naar den redakteur der Landbouw-eourant toe gezonden, met volle vrijdom om naar goed vinden bij te voegen, weg te laten of te veranderen, zoo dat ten deze doorliet kon gres niet beter kon worden gehandeld. Wat betreft het punt omtrent de rijen-kultuur, dit is in het programma, volgens den voorzitter, opgenomen uit hoofde van liet hooge belang en met het oog op de mogelijkheid dat de zeenvvsche landman die de rijen-kultuur niet kent, eens naar Groningen zou gaan, als voor die kuituur bovenaan staande, en daar zien de uitkomsten welke er worden verkregen. De lieer Gevers Deynoot raadt aan om de redaktie van het programma aan het bestuur over te laten, terwijl de heer Vis aantoont dat er steeds verschil van gevoelen bij verschillende personen bestaat. De heer Boeke vestigt, namens zijne afdeeling, de aandacht op het bezwarende van het art. 3 voorkomende in het Uittrek sel uit de bepalingen betreffende de tentoonstelling van land bouw en veeteelt, opgenomen in het programma. Hij haalt daarvan als voorbeeld aan dat de heer Amersfoordt het voor nemen had eenige zijner werktuigen tot het delven van mee krap op de tentoonstelling in te zenden, maar daarvan is afgeschriktdoorbedoeld artikel, dat bepaalt „dat alleen leden der maatschappij het regt hebben om mede te dingen naar de uit te loven prijzen, en alleen in bijzondere gevallen en bij al- gemeene bekendheid van het onvermogen der inzenders van eenig werktuig het lidmaatschap niet wordt vereischt." Daar de heev Amersfoordt, als gevestigd landbouwer ter mededin ging wil inzenden, en niet, gelijk een eerstbeginnende, voor de eer, en terwijl hij evenmin lust had zich onvermogend te verklaren, besloot hij niet in te zenden. De le afdeeling achtte het daarom wenschelijk dat dergelijke bepalingen niet worden gemaakt, als in onzen tijd weinig voegende en ver zocht in het verslag op te nemen dat zij daartegen protes teert. De heer Beijma tnerkt gedurende den loop der gevolgde diskussie op, dat die bepaling is gemaakt met het doel om het idmaatscbap der maatschappij te bevorderen, waarna is be sloten dergelijke bepalingen voor het vervolg niet meer op te nemen, terwijl op voorstel des voorzitters in het verslag zal worden gewezen op de bereidwilligheid van dit kongres om op het eerste verzoek terug tc komen op eene aangenomen gewoonte. Vervolgens worden nog enkele punten behandeld, waar van wij in ons volgend nommer melding zullen maken. Morgen avond ten half acht ure zal het kongres in de Con certzaal worden gesloten. Gisteren en heden trokken de tentoonstellingen, door de Zeeuwsche maatschappij van landbouw en de Vereeniging tot bevordering van den tuinbouw gehouden, talrijke bezoe kers tot zich. De eerste, gehouden op eene weide buiten de havenbarrière, daarvoor door liggingen beplanting bijzonder geschikt, was in vele opzigten allerbelangrijkst. Ais zeer merkwaardig worden vooral geroemd de runderen van Durham ras, de ver- j zameling van verschillende schapenrassen, waaronder vooral het Imans ras, zijnde gekruisd Leicestersch-zeeuwsch, de aan dacht trok, de meest uiteenloopemie in Nederland vervaar digd wordende kaassoorten/ en de buitengewoon voll'edige verzameling van de nieuwste landbouw werktuigen. Het hoofdbestuur heeftop advies van de kommissie tot be- oordecling de volgende onderscheidingen toegekend Een prijs van f 100. uitgeloofd door het XVIIe neder- landsch landhuishoudkundig kongres, aan Jacob op't Hof. te Borsselen, voor een donkere zweetvos 7 jaar. Een dito van f 50 aan H. Schout, te Serooskerke, en een zilveren medalje aan R. Langebeke, te Biggekerke. voor dekhengsten boven de 3 jaren oud. Een van f 30 aan S. Meijers, te Serooskerke. en een zilveren medalje aan 1. de Vogel, te Nieuw-en St. Joos- land. voor merriepaarden van 3 tot 7 jaren oud. Een van f'20 aan P. van Vlaanderen, te Kleverskerke, en een zilveren medalje aan J. Caboort, te Kloetinge, voor merriepaarden van 2 jaren oud. Een van 1 50 aan J. Caboort. te Kloetinge. en een van f20 aan S. Meijer, te Serooskerke, voorspannen ploegpaarden van 4 tot 7 jaren oud, doelmatig getuigd om voor den ploeg te kunnen worden gespanuen. Een van f 100 uitgeloofd door Z. K. II. prins Frederik der Nederlanden, aan I. G. J. van den Bosch, te Wilhelminadorp, voor een kort- hoorn Durham springstier boven 2 jaren oud. Een van f 100, uitgeloofd door het XVIIe Netlerlandsch landhuishoudkun dig kongres. aan den zelfden, en een van f 30 aan J. Ver- schiere, te Nieuw- en St. Joosland, voor 3 melkkoeijen van 3 tot G jaren. Een van f25 en een zilveren medalje aan mv. W. Ph. Vis. te Grijpskerke, voor vaarzen van 2 tot 3 jaren. Een van f 15 en een zilveren medailje aan I. G. J. van den Bosch te Wilhelminadorp, voor vaarzen beneden de 2 jaren. Een van f25 en een zilveren medailje aan denzelfden, voor springrammen (geschoren). Een van f20 aan denzelfden, voor 3 stuks eenjarige ooijen (geschoren). Een zilveren me dailje aan P. Duyvekot, te Middelburg, voor toornen gewone hoerenkippen, minstens 1 haan en 4 hennen. Een zilveren medalje of f 5 aan mivj.*van de Graft te Middelburg, voor too rnen vreemde kippen. Een prijs van f 200, uitgeloofd door het XVIIe Nederlandseh landhuishoudkundig kongres aan J. Peignat en co. te Amsterdam, voor de meest volledige verzameling werktuigen en gereedschappen van land bouw, veeteelt en zuivelbereiding, van de nieuwste en doel matigste inrigting. Een van f 100 uitgeloofd door de gemeente Middelburg, aan G. Stout, te Tiel, voor een grasmaaiwerk- tuig. Een van f50 een van f30 en twee van f 10, aan 1. G. J. van den Bosch, te Wilhelminadorp. Een van f 20 aan S. Tak, te Middelburg. Een van f 15 aan C. de Blaav, te Nisse. Twee van f 5 aan E. Vogelvanger, te Hulst, alle voor nieuwe of verbeterde werktuigen voor den landbouw. Verder zijn toegekend: een zilveren medalje aan I. G. J. van den Bosch, te Wilhelminadorp, voor de meest volledige verzameling van werktuigen en gereedschappen voor landbouw, veeteelten zuivelbereiding; aan J. W. ten Ilage, te 'sHage voor techoir- colonne van Druavt (model), dienstig om granen en zaden te droogen; drie bronzen medaljes aan I. G. J. van den Bosch, te Wilhelminadorp voor ijzeren uitmondingsbuizen, rasp- machine van Itentall, om wortelgewassen fijn te raspen en karn met toebehooren een aan G. Stout, te Tiel, vooreen mangelvvortel-kneuzervijf aan J. Peignat co. te Amster dam voor lijnzaad-, mout- en haver-kneuzer, wortelsnijder, appareil salaville, om granen tegen myt te bewaren en het verschieten te voorkomen, werktuig om matten te maken van stroo, riet, biezen enz., landrol om vloeibare mest over het land te bvengen en om de tuin en voetpaden met water te besproeijen; aan Beek van Rijn, te Wageningen, voor twee grens- of scheidingspalen, een aan D.IIoike, Jz. te Bom- menede. voor een vierschaar, handwerktuig tot het maken van geulen voor boonen, haenz. Voorts zijn nog eervol vermeld: C. Kasse te Veere, voor een 4jarig paard. L. F. Mabesoone te Oostburg, voor een springstier Durham ras). Mr. W. Ph. Vis te Gvijpskerke, voor een melkkoe en een vaarskalf (beide Durham ras). L. Kodde te West-Souburg, voor een vette os. A. Aamoutse te Koude kerke, voor schapen (Imans ras). Mr. J. van de Graft alhier, voor vreemde kippen (1 toom). J. Mesu te Vrouwe polder, voor een span ploegpaarden. Ook de tentoonstelling van bloemen en gewassen en andere voortbrengselen van tuinbouw, ditmaal in het schuttershof De edele handboog gehouden, was de bezigtiging overwaardig. Uit het door de kommissie tot beoordeeling opgemaakt proces verbaal blijkt, dat de volgende bekrooningen hebben plaats gehad Eene zilveren vergulde medalje is toegekend aan A. Blaas Ez., bloemist alhier, voor de schoonste groep van minstens 40 kas- en oranjerieplanten, uitmuntende door grootte, bloei of kweek; zilveren: aan mr. W. C. M. de Jonge van El- lemeet te Oostkapelle, voor 10 planten gedurende de twee laatste jaren in Nederland ingevoerd; idem, voor de G schoon ste aroidëenaan idem, voor de schoonste verzameling van 25 begonias; aan A. Blaas Ez., bloemist alhier, voor de I schoonste verzameling van 25 grootbloeniige pelargoniums; aan den'zelfden, voor de schoonste verzameling van 25 pelar goniums odier; aan C. van de Putte, bloemist alhier, voor de schoonste verzameling geraniums zonale; aan den zelfden, voor de grootste en schoonste verzameling fuchsiasaan idem, voor de 20 fraaist bloeijende stamrozenaan mr. C. van Citters te Heinkenszand, voor de schoonste verzameling van coniferen voor den vollen grond; aan mevr. Boogaertvan Adrichem, voor de schoonste en smaakvolst geschikte bloemenmand, bloemenhanger, bloemtafel, of vaas met boeket, door dames geschikt en ingezondenbronzen aan A. de Groot, bloemist te 's Gravenhage, voor de schoonste vei zameling bontblade- rige planten en gewassen; aan C. vari de Putte, bloemist alhier, voor de schoonste verzameling van 25 begonias; aan den zelfden, voor de schoonste verzameling van 25 grootbloe niige pelargoniums; aan idem, voor de schoonste verzameling van 25 pelargoniums odier; aan J. Koole alhier, voor de grootste en schoonste verzameling fuchsias; aan C. Langejan, bloemist alhier, voorde 10 fraaist bloeijende theerozenaan mej. C. en E. van de Putte, voor de schoonste en smaakvolst geschikte bloemenmand, bloemenhanger, bloemtafel of vaas met boeket, door dauies geschikt en ingezonden. Nog zijn toegewezen de volgende door het bestuur beschik baar gestelde medaljes, waarvan S geschonken zijn door het XVlle iandhuishotnllcundig kongres, den gemeenteraad van Middelburg, mr. W. Ph. Vis, de Maatschappij van nijverheid, mr. J. W. de Bruyn van Melis- en Mariekerke, mr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet, als: eene gouden medalje voor de schoonste groep van minstens 40 kas- en oranjerieplanten, uitmuntende door grootte, bloei of kweek, ingezonden door J. P. Langejan, tuinbaas bij mej. C. G. S. Ackermans alhier aan de 1U planten gedurende de twee laatste jaren in Neder land ingevoerd, ingezonden door C. van de Putte, bloemist alhier; zilveren vergulde: aan liet schoonste tiental soorten van varens, ingezonden door L. de Smet, bloemist te Gent aan de schoonste verzameling van coniferen voor den vollen grond, ingezonden door O. van de Putte, bloemist alhier aan eene verzameling van tuin- en kamersieraden, vazen, pot- ien, bloemhangers en verdere benoodigdlieden tot den tuin bouw, ingezonden door Peignat en co. te Amsterdamaan de schoonste en smaakvolst geschikte bloemenmand, bloe menhanger, bloementafel of vaas met boeket, door dames ge schikt en ingezonden, ingezonden door mevr. de Stoppelaar van Eys alhieraan de verzameling exemplaren uit ieder ge slacht der cactussen, volgens de indeeling van den prins van Salin-Dijck, ingezonden door mr. W. C. M. de Jonge van Elletneet ie Oostkapelle; zilveren: uan de schoonste verza meling bouibladerige planten en gewassen, ingezonden door C. van de Putte, bloemist te Middelburg; aan de verzameling sierplanten, ingezonden door den zelfden; aan de verzameling sierplanten, ingezonden door Fak Brouwer te West-Souburg. De kommissie was zamengesteld uit de heerendr. N.W.P. RauvVenhoff, te Rotterdam, president; mr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet te Oostkapelle; dr. G. van Hennekeler alhier H. Been te Rotterdam en J. P. Langejan alhier. Was woensdag avond de sierlijke tuin der sociëteit De vvieuschap do pUats van gezellige bijeenkomst gisteren avond was de Groote rnarkt het terrein voor feestviering. Vóór de sociëteit De vergenoeging was een uitgebreid terrein afge schut om, met de gewone vrijgevigheid dier sociëteit, de kon- gressanten, de leden van de Maatschappij van landbouw en veeteelt en van de Vereeniging tot bevordering van tuinbouw met hunne dames te ontvangen. Het gebouw der sociëteit prijkte met een cbassinet,waarop door .den heer B. J. de Koster op verdienstelijke wijze eene allegorie van landbouw, bloem- kultuur enz. was geschilderd, terwijl het gebouw en terrein der feestviering was verlicht met verschillende soorten van illuminatie, agiorno. van gas en lamipions. Ook de verlichting van het stadhuis werkte niet weinig mede om aan het geheele marktplein, dat tot laat in den nacht van levendig feestge joel getuige was, een luisterrijk aanzien te geven. In den namiddag hadden eenige volksspelen plaats gehad die zeer spoedig waren afgeloopen, en gedurende welke genoemde sociëteit de weezen uit de beide gestichten rijkelijk op ver- verschingen had onthaald. Heden middags ten 1 uur had het ringsteken te paard op het molenwater plaats onder toevloed van eene groote me nigte die. zich niet door het weer liet afschrikken Ten half een uur hadden zich een twintigtal landbouwers, allen te paard gezeten, voor het stadhuis geschaard en daar uit handen van den burgemeester de door het gemeentebestuur voor de ringrijdiug beschikbaar gestelde prijzen ontvan gen, bestaande in een gouden ring, een paar gouden knop pen, een paar zilveren bvoekstukken, een zilveren lioro- logieketting en een zilveren sluitingversiersel, die met een daverend hoera in ontvang werden genomen, waarna zij zich in optogt naar het Molenwater begaf. Thans zijn een aantal leden van het kongres vereenigd aan een maaltijd in de kolfbaan van de sociëteit St. Joris, welke ten vijf ure is begonnen. Onder de raerkwaaardigheden van den disch, waarop wij later nog met een woord terugkomen, behoort ook eene trofee van verschillende kaassoorten, die een zeer aardig effekt maakt, en geheel in eigenaardige over eenstemming is met eene der belangrijke doeleinden van dc vereeniging binnen deze gemeente gehouden. Talrijke toasten worden met geestdrift uitgesproken met toejuiching aange hoord. De eerste kamer heeft gisteren de volgende wetsontwerpen aangenomen: tot aanleg van een spoorweg van Utrecht tot den^Ysselidem Maastricht-Roermond tot onteigening van perceelen voor de verbreeding van de pompenstraat te Maas tricht; voor het kanaal van Apeldoorn-Dieren en tot verbree ding van straten te Rotterdam.

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 2