Macre, voorzitter der vereeniging, ten gebruike afgestaan en werd door dezen voorgesteld aan 's konings ordonnans-officier baron de Posson, die herwaarts was afgevaardigd om Z. M. den beschermheer bij het feest te vertegenwoordigen en aan boogstdenzelven verslag te doen van den aard en de inrigting der vereeniging. Dat de regen, die ongunstig op het terrein der renbaan moest werken, echter geen nadeeligen invloed op het aantal deelnemers heeft uitgeoefend, kan blijken uit de volgende opgaaf: Voor de keuring waven aanwezig 14 paarden. Aan A. B. Plasschaert, landbouwer te Koewacht, werd de prijs van f 10 toegekend voor het schoonste merriepaard met veulen. Aan J. Kips, landbouwer aldaar, f 10 voor het schoonste 3—Gjarig paard en aan J. Bruggeman, landbouwer te Zuid- dorpe, f o voor het naastbij komende. „Aan de broeders Kesbeke, landlieden te Axel, de dooi den lieer dr. L. Iloelands Janssen te Axel uitgeloofde prijs van f 5, voor het schoonste veulen. Aan den staprid namen 8 paarden deel, en de daar voor door de beeren dr. Vogelvanger en Hoinbach te Hulst uitge loofden prijs van f 10, werd behaald door Chr. Dieleman, landbouwer te Koewacht. De ringsteking had 19 deelnemers. De eerste prijs, een schoon engelsch rij zadel, werd behaald door P. Boele, koopman te Hulst. De tweede prijs, een fraai je rijtoom, door Groothart, landbouwer te Gva^uvv. Voor den wedren van landbouwerspaarden waren 9 rij ders; de eerste prijs, een schoon engelsch rijzadel met toom. bekwam Chr. Dieleman; de tweede, een gemon teerd rijdek en toom, J. Dellaert, landbouwevsknecht te Zuiddorpe, en den derden, eene fraaije zweep, G. G. Galle, landbouwer te Axel. In de harddraverij reden 9 paarden. Corn, van den Bulck, landbouwerszoon te Axel, bekwam den eersten prijs, zijnde f 25, terwijl de tweede, eene fraaije zweep, behaald werd door Jos. Puilaert, landbouwer te Axel» Eindelijk werd aan de heerenrid deelgenomen door 9 rui ters, waaronder twee officieren der belgische kurassiers en een kapitein van liet 4e engelsche regement huzaren. De heer d'Illiers, direkteur van de rijschool te Gent, be haalde met zijn engelsch paard, Miss Anna, den le prijs van f 100. (De afstand der renbaan van 1100 ellen werd afgelegd in één minuut.) Aan den heer Constant Verdurmen, partikulier te St. Nicolaas, berijdende het paard Kilkennyboy. viel de tweede prijs te beurt, zijnde eene zeer fraaije met verguld zilver en edelgesteente versierde karwats, geschonken door cenige dames uit het voormalig 5e distnkt van Zeeland. Eindelijk erlangde de heer J. Henot, le luitenant bij het 2e regement kurassiers te Gent, op het paard Leda den 3en prijs, zijnde f 30 (prix de consolation). Gedurende de verschillende werkzaamheden werd het feest opgeluisterd door de keurige uitvoering van muziekstukken door de fanfaren gezelschappen van Moerbeke, Neuzen en Axel, aan ieder van welke tot gedachtenis eene fraaije verguld zilveren medalje werd uitgereikt. Tegen omstreeks half twee uren scheidden zich de dikke wolken, hield de regen op, en werd verder het feest met een vriendelijken zonneschijn begunstigd, tot groot genoegen van de dames, het bestuur, de deelnemers en de ruim drie dui zend toeschouwers die op het ruime, zeer doelmatig ingerigte en met nederlandsclie en oranjevlaggen versierd terrein ver- eenigd waren. Ten zes ure 's namiddags was deze tweede wedren geluk kig en zonder onheilen of stoornis afgeloopen en vereenigden zich daarna het bestuur, de keurmeesters en sommige leden en genoodigden, op de groote zaal van het stadhuis te Axel, aau eenen vriendelijken maaltijd, welke door de tegenwoor digheid van 's konings afgevaardigde werd vereerd. Het zal niet noodig zijn te zeggen dat met geestdrift en onder luide toejuichingen, niet alleen door de nederlanders maar ook door de aanwezige vreemdelingen, heildronken werden gebragt aan den koning wiens bezoek allen nog zoo versch in het geheugen ligt. Gemengde berlgten. In de nabijheid van Brussel heeft een hoedenmaker een vil ten huis doen houwen, waartoe 23,000 oude hoeden zijn ge bruikt. Het huis rust op een houten grond die van radereu is voorzien, weegt slechts 7200 pond en kan een gezin huis vesten. Een heer van omstreeks GOjaren rijdt alle avonden schaatsen op liet plaveisel van koolteer van de Place de la Concorde te Parijs, namelijk op schaatsen niet rolletjes. Hij beweegt zich daarop even vlug alsop het ijs. De hoofdkom- missie tot oprigting van een gedenkteelcen ter eere van Joost van den Vondel, heeft van den voorzitter derbrabantsehe en limburgsche sub-kommissie, den heer Nolet de Brauwere, 7000 franks ontvangen, zijnde het totaal der in zijne twee dis- trikten bijeengebragte gelden. Keizer Napoleon had 1000 franks aan de brusselsche sub-kommissie toegezonden. He den zal voor de arrondissements-regtbank te Amsterdam wor den behandeld de zaak van den kassier-generaal der neder landsclie bank J. A. van Ilinsbeek, thans voortvlugtig, beschuldigd van ten nadeele der bank arglistig te hebben ontvreemd en zich toegeëigend eene som van f233,500 tijdens hij in dienst was bij die inrigting. Hij genoot eene jaarwedde van f 6000 benevens eene toelage van f 1200 en vrije woning. KUITEKLAAD. Algemeen overzigt. De laatste .gebeurtenissen in Amerika, maken heden bet onderwerp uit der beschouwingen van de engelsche en fran- sche drukpers; het gevecht tusschen het expeditie leger en de mexikanen blijft echter wat den uitslag betreft nog in nevelen gehuld, terwijl uit een legerberigt van de zijde der laatsten schijnt te blijken dat de overwinning onbeslist bleef. De fran- sclie Moniteur dit rapport van den generaal Zaragosa in zijne kolommen opnemende, voegt er bij dat de generaal Lorencez hoopte op eene volksbeweging bij gelegenheid van zijn marsch naar Puebla doch dat die hoop ijdel is geweest. Dit berigt is aan de aandacht van Le temps niet ontsnapten geeft aan de redaktie tot de volgende opmerking aanleiding: „Uit het rapport moet men opmaken dat inen in Frankrijk niet juist is ingelicht geweest met betrekking tot de gevoelens der bevolking in dat gedeelte van Mexiko, en dat de regering van Juarez meer aanhangers telt dan men vermoedde. Daar door gelooven wij dat de kwestie geheel verandert, want de interventie rustte voornamelijk op de stelling dat Juarez bij de bevolking gehaat was. De gevolgtrekking is dus gemak kelijk zoodra de gebeurtenissen toonen dat de generaal Al monte zich bedrogen heeft en dat het mexikaansch goeverne- ment krachtig en populair is, bestaat er geene enkele reden om het omver te stooten." Betrekkelijkhetgevechttusschen de fransche en mexikaan- sche troepen voor Puebla ve/neemt men nog het volgende Na de terugtogt van het inexikaansche leger, trok het fran sche expeditiekorps al verder en verder het binnenland in. Op den 5 mei kwam het voor Puebla aan, alwaar het stootte op den vijand, die zich aldaar had gelegerd. Van uur tot uur bragt de telegraaf te Mextko berigteti van het tooneel des ge- vechts, die tot groote verwondering telkens vermeldden dat de fransche soldaten de twee hoogten van Guadalupe en Loreto, die de stad verdedigen niet konden veroveren. Toen des avonds ten 9 uur een telegram den aftogt der franschen met groot verlies aankondigde, wilde men het zelfs niet ge looven, daar de stelling van het amerikaansche leger \olstrekt niet als zoo sterk werd beschouwd; zij was daarbij slechts hoogst onvolledig in staat van verdediging gebragt, zoo dat het thans nog te Mexiko bevreemding wekt, dat vier duizend franschen die met moed hebben gestreden, na telkens vruchie- looze aanvallen tegen deze hoogten, te hebben gedaan moesten terugtrekken. Men berekent het verlies der franschen op drie honderd man, dat van den vijand op tweehonderd manschap pen. Bij het beklimmen en hestonnen der hoogten hadden de fransche soldaten hunne ransels afgelegd, welke zij later bij hun overhaasten terugtogt niet konden rnedenemen, zoo dat deze allen in handen van den vijand zijn gevallenéén offi cier, zes onderofficieren en achttien manschappen zijn dooi de mexikanen krijgsgevangen gemaakt. Dat overigens door dit voordeel de moed der inexikaansche troepen zeer is toege nomen behoeft geen betoog. De laatste overwinning der gefedereerden te Richmond wordt evenzeer op verschillende wijze beschouwd. Le consti- tutionnel, die, ten einde het bemiddelingsplan in een gunstig daglicht te stellen, de nederlagen der zuidelijken minder ge voelig en de overwinningen der noordelijken minder belang rijk doet voorkomen, zegt omtrent dit gevecht het volgende „De onpartijdige beoordeelaar zal inzien dat het geene schit terende of zelfs bewezene overwinning mag genoemd worden. De verliezen toch, staan gelijk; degekonfedereerden hebben de op den eersten dag prijs gemaakte gevangenen en kanon nen medegevoerd. De gefedereerden die zich op eene over winning beroemen zijn geen mijl voorwaarts getrokken, en de generaal Mac Clellau is nog altijd op den zelfden afstand van Richmond." Terwijl dus de afhankelijke drukpers in Frankrijk het denkbeeld van mediatie verdedigt en daarin door The times en The daily telegraph wien men daarbij, zoo als wij in ons vorig noramer opmerkten, een bijzonder doel toeschrijft wordt ter zijde geslaan, verklaren zich alle onafhankelijke organen in Frankrijk ten sterkste tegen alle bemiddeling, als strijdig met liet volkenregtin eene gezonde fransche staatkunde, terwijl ook The daily news en The mor ning star in dezen zin spreken. La presse zegt omtrent de geopperde bemiddeliugsplannen liet volgende: „In den tegenwoordigen toestand van zaken zou eene bemiddeling niet alleen nutteloos maar welligt ge vaarlijk zijn. Men moet niet vergeten dat de bewoners van het Zuiden in de oogen van de regering te Washington slechts opstandelingen zijn, terwijl eene mediatie slechts denkbaar is tusschen twee oorlogvoerende staten, als zoodanig erkend. Wat zou de nationale kon ven tie hebben gedaan als zich iemand als bemiddelaar had gesteld tusschen haar en de Ven- dée? En wat zou Frankrijk niet zeggen als de Elzas, in op roer zijnde, ondersteund werd door een aanbod van bemid deling door Duitscliland Wij gelooven dat deze redenering volkomen waar is; maar dat Frankrijk en Engeland niet altijd deze in hunne politiek hebben gevolgd is evenzeer waar. Hunne houding tegenover Nederland met betrekking tot België moge daavvan tot een enkel voorbeeld strekken. Omtrent het adres dat zoo als wij vermeldden door de kamer te Turyn aan Victor Emmanuel zal worden inge diend, strekkende tot antwoord op het adres der bisschoppen te Rome, doet Le temps opmerken dat dit een zeer nutteloos werk is, daar de regten der italianen in 't algemeen en die der burgers van Rome in 't bijzonder, niet aangetast worden door dergelijke schimpredenen, die zich zelfs door haren vorm geene letterkundige verdienste hebben weten te verwerven. Eene andere vraag zou ook voor ons zijn, in hoe verre de kato- lieke bisschoppen, door zulke stukken te onderteekenen, zich vergrijpen aan de wetten, waaraan zij ais burgers der ver schillende stalen onderworpen zijn. Onder de onderteeke^ naars van het adres is ook de heer Joannes Zwijsetu aarts-'" bisschop van Utrecht. - Frankrijk. Op 16 junij zijn in liet wetgevend ligchaam de diskus- siën over het budget aangevangen. Gelijk altijd bij die gele genheid waren er vele toehoorders en toehoorderessen tegen woordig. Deze eerste vergadering was nog van slechts weinig belang. De heer Granier de Cassagnac keurde de nieuwe belastingen af, die door de regering zijn voorgesteld en door de kommissie aangenomen. De lieer Roques-Salvazat stond hem hierin ter zijde. Een klerikaal afgevaardigde, de vic.omte Anatole Lernercicr heeft bij deze gelegenheid wederom de grieven zijner partij te berde gebragt tegen de wijze waarop de regering de vereenigingen van weldadigheid wil bestuurd zien. Op de beurs te Parijs was dezer dagen een gerucht ver spreid omtrent eene nieuwe chinesche expeditie, welke door Engeland en Frankrijk, veveenigd met keizerlijke troepen zou ondernomen worden tegen de opstandelingen. Tot belooning zouden Frankrijk en Engeland een gedeelte lands verkrijgen. Bij het wetgevend ligchaam zijn twee additionele arti kelen op het budget ingekomen, ten einde een krediet van vijftien millioen ten behoeve der mexikaansche expeditie te openen. Deze kan nog aanzienlijke sommen verslinden. Tot het overbrengen van troepen naar Mexiko worden nu ver scheidene oorlogschepen in gereedheid gebragt, en daarmede schijnt in verband te staan liet ontbieden van eenige divisie- generaals naar Fontaineblean, alwaar ook eergisteren een ministerraad is gehouden. Men heeft het berigt ontvangen dat de generaal Lorencez in hetgevecht met-Je uiexikaansche troepen is gekwetst ge worden en het bevel heeft moeten overdragen aan den kolonel de Valazé. Eindelijk schijnt thans de generaal de Montebello, wiens vertrek reeds zoo dikwijl* was gemeld zonder dat hij Frankrijk verlaten had, naar Rome te zullen op reis gaan om het opperbevel over het fransche leger aldaar op zich te nemen. Hij is gisteren van Fontainebleau teruggekomen, al waar hij zijne laatste instruktien van den keizer heeft ont- vangen en, naar men zegt, door Napoleon het koncept doen goedkeuren van liet manifest, dat hij bij zijne komst aan de bezettingstroepen te Rome zal rigten. Ten gevolge van het gebeurde met de verschillende loges der vrij metselaars heefc de maarschalk Magnan. ofschoon inen dit niet verwachtte, zijn ontslag ingediend. Wordt dit aangenomen dan zal prins Napoleon hem waarschijnlijk op volgen. Het fregat Montezuma is metjden admiraal Jurien de la Gravicre aan boord aangekomen. BETALING YAN COUPON§. De coupons der certifikaten 5 pet. Russische fondsen in zil ver, uitgegeven door van Vloten de Gijzelaar, verschenen 1 maart ISG2, worden betaald met f 20,3ü. TL E ETIJDIXGEN Jl. maandag is van Veere naar zee gezeild de nederland sclie brik Helena Maria, gez. G. G. Mulder, van Middelburg in ballast naar Newcastle, en binnengekomen de schooner Catharina Elisabeth, gez. J. Pander, van Newcastle met kolen bestemd naar Middelburg. Sedert 15 dezer zijn uit zee gekomen, bestemd naar Antwerpen: Haringgez. Boomgaard; Bahia; Coila, gez. Crouden, FernainhnccoUnion, gez. Oostroinv, Montevideo; JVilhelmgez. Velt, Minerva, gez. Maas, Angelina, gez. Blie- decker, allen van lliga; Zephir, gez. Kindahl, Havanna Naar Neuzen bestemd met kolen: Maria. gez. Wright, Enge land. Naar Gent: Brandenburg, gez. Gottschalk, en naar Brussel: Maria, gez. Engelken, beide van Riga. Van Antwerpen naar zee gezeild Eduard, gez. Leonhard, Memel; Therese fy Lina. gez. Lijdersen, SundsvallBruno, gez. Egelm, ArhangelAlpha. gez. Olsen. Zweden; Eifeshire, gez. Robinson, Shields; AO'colas, gez. de Vries. St. Thomas. Van Gent op avontuur: Volunteer, gez. Mitchell. HANDELiBEHieiTEN. Graanmarkten enz. Amsterdam 18 junij. Tarwe en gerst hooger verkocht. Raapolie op zes weken f 46£. Lijnolie op zes weken f 42J. Prijzen van etfekfen. Amsterdam 18 junij. Nederland,Certifik.Werkelijkeschuld 2ipct.' G3£ Rusland. Polen. Spanje. dito Nationale dito 3 dito dito dito 4 Aand. Handelmaatschappij 41 Oblig. 179S/1816 5 Certifik. Hope co4 dito dito 1855, 6de serie. 5 dito6 Aand. spoorweg Leening 18604j Scliatkistobligatien.4 Obligatien 2 dito binnenlandscb 3 Certifik. coupons bewijzen Krediet instelling Oostenrijk. Obligatien Weener metalliek 5 dito amsterdamsche5 dito nationale 5 dito IS 47/1852 2* Bank aktien 3 Belgie. Certifikaten bij Rothschild 2J Portugal. Obligatien3 dito nieuwe 3 Grenada, dito Venezuela, dito2^ Illinois. dito7 Metfiko. dito„-3 Londen 16 junij. teu 12 ure. Consols 91 ill nqvi on 1 c.1—111.1 101} 74$ 91 53} 197} S9} 77} «I 52} 75} 00} 26} 759 45} Tl} 85} 27} Weenen 16junij. (slotprijzeo) Metalliek 5 pet. 71 Parijs 10 junij. (slotpr.)4}pct. compt. 97,10 3pct. 63,15.

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 3