De laatste handelingen van de verschillende regeringen in Duitsehland hebben dan ook tot de ontwikkeling dier denk beelden veel bijgedragen en het onbereikbare idee eener duit- sclie eenheid, dat door het bestaan van zoo vele tegenstrijdige belangen aan velen een herschenschiin toescheen, heeft in den laatsten tijd door het zamenkomen van alle deze volksbelan gen in het vrijzinnige beginsel weder meer aanhangers gekre- gen. Dat het absolutisme langzamerhand meer heftig dan krach tig wordt, bewijzen de uitingen der absolutistische drukpers in Portugal, waarvan wij er eeue willen vermelden, die in hare heftigheid belagchelijk is. Het slot van een artikel uit A Nagao luidt aldus „Oorlog, verdelgingsoorlog tegen dergelijken toestand, verdelgingsoorlog tegen de liberale be ginselen Reaktie, voortdurende reaktie, levendige reaktie, krachtige reaktie,reaktie door alle middelen,reaktie door onze woorden en schriften, reaktie in onze gesprekken, in de maat schappelijke betrekkingen, in den boezem van het famielje- leven, in onze huizen,op de straten, in de stad en op het land reaktie in de kerk, op den kansel, in den biechtstoel, reaktie in alles. Reaktie in naam van het geweten, in naam der deugd, in naam der moraal,in naam van God en van het vaderland Een blik op den toestand der beschaafde wereld voorspelt ons dan ook eene toekomst, die rijk kan zijn aan gebeurtenis sen en de kaart van Europa met eene verandering bedreigt, welke niet zonder schokken zal tot stand komen, terwijl ook een ander werelddeel, het uitgestrekte Amerika,evenzeer eene andere grensverdeeling zijner rijken schijnt te zullen ouder gaan. Terwijl in Frankrijk nu reeds sprake schijnt te zijn van eene interventie in de amerikaansche aangelegenheden, zal ook Engeland, dat thans daartoe nog niet wil overgaan blij kens eene verklaring van lord Palmerston op 18 junij in het lagerhuis, waarschijnlijk spoedig in dien geest maatregelen nemen,daar de engelsche drukpers,er telken dage op aandringt hetgeen zeer pleit voor de waarschijnlijkheid van dergelijke plannen, vooral daar dit het geval is met de engelsche dagbla den die onder den invloed van regeringspersonen staan. Ove rigens valt het verschil der fransche dagbladen en engelsche, met betrekking tot dergelijke zaken dadelijk in het oog. Wat de eerste betreft, ziet men duidelijk in iederen regel de looden hand van het gezag, terwijl de laatste zich in het hooggewaar deerd bezit verheugen van eene groote vrijheid. In de fran sche dagbladen zien wij onder de talrijke bloemen, welke geestigheid of de eigenaardigheid der taal den franschen scbrij- ijer aanbieden toch telkens de ijzeren hand half verborgen, wat even pijnlijken indruk te weeg brengt als of wij een kind onder een vallenden stormkamer zien dartelen. Hoogst moeijelijk wordt het ook daarom wij merkten het reeds meermalen op om den tegenwoordigen toestand van het fransche volk te beoordeelen. Omtrent de neder laag van het expeditie-leger in Mexiko valt derhalve niets met zekerheid te zeggen, en dat de Moniteur het berigt ten sterk ste tegenspreekt, zal wel als geen bewijs kunnen gelden. Moge deze nederlaag dan ook al geen plaats hebben gegrepen of zeer overdreven tot ons zijn gekomen dan wordt toch de positie van het fransche leger in Mexiko als hoogst moeijelijk beschouwd, daar deze handvol soldaten in die verre en onbe kende gewesten een oorlog moet voeren omringd van een tal- rijk vijandelijk heir, en geteisterd door de ziekten aan dat klimaat eigen. Ontmoediging, welke den franschen krijgsman steeds overvalt waar hij inet veel moeite en te midden van ontberingen, voet voor voet een grondgebied moet betwisten, en waar slechts weinig laauweren zijn te verdienen, is dan ook welligt spoedig te verwachten. Dat dan ook eene nederlaag niet tot de onmogelijkheden behoort, en de regering het publiek op een dergelijk feit zelfs schijnt te willen voorberei den, blijkt uit de houding van het officieus dagblad Le con- stitutionnel, hetwelk opmerkt dat „in allen gevalle een minder gelukkig treilen met het inexikaansch leger voor Mexiko of voor Puebla slechts een krijgsongeval zou zijn dat betreurens waardig was maar aan het eind-resultaat des oorlogs niets zou veranderen." Men zal dan ook waarschijnlijk zeer spoedig belangrijke versterkingen daarheen zenden, waarover men meent dat het hevel zal worden opgedragen aan den generaal Forey. Frankrijk. Het Journal des de'hats bevat in zijn noramer van gisteren een betoog tegen Le constitutionnel omtrent de interventie in de amerikaansche aangelegenheden door Frankrijk, waarbij eerstgenoemd blad zich tegen alle inmenging verklaart en vooral tegen die, waardoor hét Zuiden ondersteund zou wor den. Twee bepaalde uitingen der regering worden door het Journal des de'bats aangehaald de woorden van den heer Billault in de diskussie in den senaat over het adres en de woorden in de zitting van 24 febrttarij uitgesproken. De eerstbedoelde luidde aldus: „zoolang de regten der on zijdige natiën zullen geëerbiedigd blijven, heeft de keizer gezegd, moeten wij ons bepalen bij het uiten van den wensch dat deze oneenigheden weldra een einde zullen ne men." De laatstbedoelde waren deze: „het is de hartelijke wensch des keizers dat de Yereenigde staten wederom den twist bijleggen, maar om iets te doen dat tegeu zijne beginse len zou strijden, welke die van geheel Frankrijk zijn, hiertoe, de senaat kan daarop ten volle vertrouwen, is de keizer niet gezind." „Welnu, zegt verder het Journal des de'bats, de politiek door den heer Billault verdedigd, de politiek des keizers, de politiek van Frankrijk is die, welke ook wij thans verdedigen. Voor ons lost zich de geheele kwestie op in de vraag of het plan van bemiddeling overeenkomen zal met het programma gesteld in de woorden des keizers, in de woor den van den heer Billault. Als Le constitutionnel ons hiervan de verzekering kan geven mag hij op onze medewerking rekenen, op deze voorwaarde zijn wij gereed de bemiddeling te verdedigen, en anders in geenen deele." De verbittering van het fransche hof tegen het adres der bisschoppen aan den paus, wordt telken dage grooter, en naar men zegt hebben de heeren Fouhl, de Persigny, deThouvenel en llouher zelfs aangedrongen op eene terugroeping van de fransche bezettingstroepen uit Rome. Men verwacht althans eene cirkulaire van den heer Rouland, waarin het gedrag der fransche geestelijkheid te llome scherp wordt afgekeurd, als niet in overeenstemming met de gehoorzaamheid aan de rege ring en de vaderlandschc wetten verschuldigd. Te Bordeaux is op 14 junij een brand uitgebarsten in het stadhuis, waarhij al de archieven en vele andere papieren van waarde een prooi der vlammen zijn geworden. Volgens den Moniteur zullen weldra verscheidene troe- penafdeelingen hevel ontvangen zich gereed te maken om zich naar Mexiko in te schepen. Volgens La patrie hebben de fransche soldaten aldaar slag geleverd voor Puebla en belang rijke voordeelen behaald; volgens die berigten zouden zij den volgenden dag Puebla binnen trekken. De aankomst van Jurien de la Gravière wordt spoedig te gemoet gezien. Het dagblad Le temps wijdt in haar nonnner van giste ren een artikel, waarbij „de zedigheid der engelsche drukpers" wordt besproken die thans overal den voorrang aan Frankrijk afstaat en zich verschuilt achter dezen bondgenoot met be trekking tot de voorname kvvestiën van deze dagen. „Frank rijk, Engeland en Spanje sluiten eene overeenkomst om vol doening te erlangen van Mexiko. Aan deze overeenkomst wordt een begin van uitvoering gegeven; maar op zeker oogenblik ontstaat er oneenigheid tusschen de vertegenwoor digers der drie mogendheden. Die van Engeland en Spanje trekken zich terug en Frankrijk blijft alleen in het spel. Het engelsch goevernement keurt de handelwijze zijner gevol- tnagtigden goed en de dagbladen hebben voor hen niet de minste afkeuring; zij zijn verheugd hun land van deze kwestie verlost te zien; maar zij zijn nog veel meer verheugd om Frankrijk in de zaak te zien volharden en er zich meer en meer in te wikkelen zij hebben geene loftuitingen genoeg voor het ridderlijk gevoel dat ons noopt om de orde in Mexiko te her stellen en het geluk der mexikanen te bevorderen. Omtrent de Vereenigde staten wordt het zelfde spel ge speeld. Men spreekt van bemiddeling en de engelsche druk pers vindt het plan aller prachtigst. Maa', hoewel Engeland tien maal meer katoen noodig heeft dan Frankrijk, is het toch echter weer Frankrijk dat zich op den voorgrond moet stellen het moet zijne bemiddeling aanbieden en waarschijnlijk den oorlog verklaren aan diegene der partijen, welke die bemid deling niet zou willen aannemen." „Wij weten niet welke gedachten de engelsche staatslieden zich vormen van het fransch karakter, maar zij moeten ons zeker eene goede hoeveelheid groote eenvoudigheid toeschrij ven om met zulk eene onverbloemde opregtheid tot ons te spre ken. Wij zouden dus een einde maken aan den burgeroorlog in Amerika om Engeland zich daarin te doen verheugen. Het groote verbond zou dan slechts dienen om Frankrijk de kas tanjes uit het vuur te doen halen opdat Engeland ze zou kun nen opeten." Relgië. De gezondheidstoestand van den koning is in de laatste da gen wederom mindergunstig geworden, zoo dat men thans te gen verdere operatiën belangnjge zwarigheden ziet ingebragt door de geneesheeren. De aandoeningen in de long schijnen met de gewone kwaal van den vorst geneesmiddelen te vor deren, die voor elkander hoogst nadeelig zijn. zoo dat men thans eenige bekommernissen koestert voor het herstel des konings. Mogt het overlijden van koning Leopold de natie in rouw dompelen, dan schijnt men omtrent den politieleen toestand des lands vele bezwaren te voorzien, vooral daar de hertog van Brabaiul niet op populariteit kan roemen. Be verdere builenlandsche lijdingen vindt men in het lijvoegsel. VARIA. vervalsching der geschiedenis door schilderijen. Het paleis der doges te Venetië bevat tafereelen uitliet leven van den duitschen keizer Frederik Bavbarossa. De kunst heeft hier echter de geschiedenis vervalscht, daar ver scheidene onhistorische gebeurtenissen voorstellen. Men vindt er o. a. eene afbeelding waar paus Alexander III zijn voet op den nek des keizers zet, ofschoon niets anders histo risch is, dan dat Frederik in 1177. bij zijne verzoening met Alexander 111, dezen den voet kuste aan het groote portaal der St. Markuskerk te Venetië, waarna de paus den keizer omarmde en hem naar het altaar geleidde. Al het andere is latere bijvoeging, waartoe welligt die schilderij zelve aanlei ding heeft gegeven. Eveneens is het gelegen met een ander stuk in het zelfde paleis, waar men den zoon van Barbarossa door de venetianen ziet gevangen nemen, eene zaak die ook nooitgeschied is en dus allen historschen grond mist. het budget van berlijn, vergeleken met dat van 24 van de 36 duitsche bondsstaten In 1860 bedroegen de uitgaven der stad Berlijn 3,532,344 thaler en de ontvangsten 3,93S,772 tb. Ziehier het budget van de volgende bondsstaten: Anlialt-Dessau en Köthen, li mill. tb.Anhalt-Bernburg 1,052,000; Brunswijk li mill. Bremen li mill.; Frankfort 1,0S9,000Hamburg 3,100,000; Hessen-Homburg 300,000; Lichtenstein 36,000; Lippe-Det- mold 450,000 Lippc-Schaumburg 230,000; Lubeck 436,000; Luxemburg 778,000; Mecklenburg-Schwerin 3i mill.Mec- klenburg-Strelitz 96,000; Nassau 1,795,000; Oldenburg 3,096,000; Reuss$mill.; Saksen-Altenburg 740,000; Koburg- Gotha 1,050,000; Meiningen 817,000; Weitnar l,54o,0(Kk' Schwarzburg-Rudolstadt 431,000; Sondershausen 527,QWi; Waldeck 386,000. Van de 36 staten van den duitschen zijn er dus 24 wier budget beneden dat van de enkelttfftiÉÏ? Berlijn staat de hevel. v In een der aan kunst, wetenschap enz. toegewijde parijssshe cercles heeft onlangs Toselli, bekwaam beoefenaar der elektrbs citeit, zijne hoorders bezig gehouden met de vertooning van een fraai door hem uitgevonden stuk speelgoed, dat hoe be vallig en kinderachtig liet uiterlijk ook schijnt, desniettemin oj) eene zeer ernstige en voorname natuurkundige grondstel ling berust, den „hevel" namelijk. Het bestaat in eene koffijkan, maar met een vorm die zeker niet alledaagsch kan genoemd worden het is eigenlijk eene lokomotief uit porselein vervaardigd, geplaatst op een onderstel met vier wielen van verguld koper. De lokomotief is gesplitst in twee afdeeüngen. die door een hevel verbon den zijn. In de eerste van achteren, die van een wezenlijk fluitje voorzien is, wordt het water gegoten in de tweede van voren, die voorzien is van een schoorsteen, wordt de gemalen koffij gedaan. In het onderstel eindelijk, waarop de lokomo tief rust, bevindt zich eene lamp met spiritus. Wanneer nu het water begint te koken, stijgt de stoom met kracht door het fluitje, even als bij eene wezenlijke lokomotief, en het water, door middel van den hevel naar boven gedreven, stort zich uit over de koffij. Deze verplaatsing van het water van het eene gedeelte naar het andere, geeft eene kleine schuddende beweging aan de lokomotief op haar onderstel, sterk genoeg om de lamp uit te dooven, zoo dat in geval men geen acht sloeg op het fluitje er toch geene ontploffing zou kunnen plaats vinden door eene buitengewone verhitting van het porselein te weeg gebragt. Voorts schenkt men koffij door middel van een klein kraantje, dat zich van voren aan de lokomotief bevindt. Uit dit alles ziet men dat de heer Toselli zich verwaardigd heeft uit de hoogere sferen der elektriciteit neder-te dalen en soms aan het roenschelijk geslacht hier beneden te denken, en dat zonder twijfel ieder liefhebber van koffij hem voor zijne fraaije uitvinding zal dank zeggen. Mcekrappi-ijzeit. Rotterdam 16 junij. Bij een flaauwen handel gold onbe- roofde heden f 23 a f 24. CiraaiisnaB-kicn enz. Amsterdam 16 junij. Tarwe en gerst prijshoudend. Raapolie opjj.es weken f 46$. Lijnolie op zes weken f 424. Rotterdam 16 junij. Tarwe en haver waren heden prijs houdend bruineboonen werden 50 cent liooger betaald. Axel 14junij. Tarwe f 10,05 a f 11,Rogge f7.70 a f 7,95; Wintergerst f 5,60 a f 5,90; Zomer dito f 4.65 a f 4,90Haver f 3.45 a f 3,75 Paardenboonen f 7,20 a f 7,45 Groene erwten f9,35 a f9,SO; Boekweit f7,a f7.30. Prijzen van effekten. Amsterdam 16 junij. Nederland. Certitik. Werkelijke schuld 2jpct. 63 dito Nationale dito 3 75 dito dito dito 4 98 A and. Ilandelmaatschanpij 4£ |139| Rusland. Oblig. 1798/1816 5 jlOlf Certifik. Hope co. 4 dito dito 1S55, 6de serie. 5 J 91 dito6 52$ Aand. spoorwegI197£ Leening 1S604£ j S9 Polen. Svhztkistobligatien4 l Spanje. Obligatien2 j 431 dito binnenlandsch3 „I 48 Certifik. coupons bewijzen j Krediet instelling Oostenrijk. Obligatien "Weener metalliek 5 I 52 dito amsterdamsche5 73T\- dito nationale5 j 60$ dito 1S47/1S52 Bank aktien 3 Belgie. Certifikaten hij Rothschild 2£ Portugal. Obligatien3 1 45$ dito nieuwe3 44jj Grenada, ditoI Venezuela.dito2£ 23$ Illinois. dito 7 „I S3$ Mexiko. dito3 j 28i Londen 14 junij. ten 12 ure. Consols 91$. Weenen 14junij. (slotprijzen) Metalliek 5 pet. 71.30. Parijs 14 junij. (slotpr.)4£pct. compt. 97,05 3pct. GS,55. Coupons en losbare obligatien. Amsterdam 12 junij. Metalliek f 23,Napelsche fDiverse engelsche in f 11,724Engelsche Russen f 11,72# Franschef 55,62$ Belgische f 55,62$; Pruissische f 34,56]Spaausche piasters f Spaansche coupons per fr. fHamb. Russen f32,Russische in zilveren roebels fPoolsche in fl. f 27,06$; Nationale metal liek f28,95; Dollars f ZEETIJDINGEN Den 15 dezer is ter reede van Veere aangekomen het schoo- nerschip Catharina Elizabeth, gez. J. Pander, met steenkolen, cement en soda voor Middelburg bestemd. - Sedert 11 dezer zijn uit zee gekomen, bestemd naar AntwerpenXL, gez. Nicholson, Renovation, gez. Scott, John Raddings, gez. Raddings, Prince Albert, gez. Taylor, allen van Londen; Georg Washington, gez. Andersen, Drammen Anna Bressine, gez. Ivrogersen, Grefsoolde; Marie Charlotte, rgez.v4llaubCammillas; Rio Grande, ge?.. Nordahl,Rio Grande; lutsuiè^geVestman, Lutclcen,gez. Sandmann, Alabam. gez. (hjiaragez. Ruggio, Johannes, gez. Mencke, allen ^tovÖBjfeltmAyresMaria Keg, gez. Meuleman, AdiaMer- Inpson, Ibrail Bolorcs'Norverta, gez. de Albizari, Indiaman, gez. Edeifelt, Catlao; Union. gez. *0<jSSj^TtWn te video Magdalenegez. Hesche, New-Tork; //jfo'^gbz/Mathlin, Odessa Sutton, gez. Bill, Londen. Op ordïycj^Eoncordia, gez. Wortel, Bourdeaux. Voor Vlissingen 2 Gebroeders, gez. Persoon, EngelandClemens, gez. Meuldijk

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 3