„Wij laten hier de lijst der leden van lietjapansche gezant- schap volgen Takeno Usti Sitno Ské Mo Kami (Takenoutski, prins van Simodské), als Sjósi of eerste ambassadeur; Matsu Daïro Ivamiwo Kami (Mutsaduira/pvins van Iwami) als Fusu of tweede ambassadeur; Sibota Tsiok Tarö. als Kumi Kasvia ofhoofd van den stoet TliToka Isan Rö, als Kan-Dsjö of tinancier; Kyo-Kok, prins van Noto, als Medske' of dwarskijker (spion) Takatu-Ki Tarö, als To Medske' of adjunkt-dvrarskijker; Medsusina Gatana en Okasaki Sayemon, beide Teö-Yak of sekretarissen Nobekosari Siro. als Tu-Tin-Yak of ingenieur; Ivanda Tomo Sulci en Mori Hötsi Tarö. beide als Dsjö-Yak of bepalende ambtennren Saitö. als Do-Sin of attaché Taku Matsu Soran en Jamada Ilötsi Ra, heide als Seö Sin Metské of opzigters der ondergeschikten Tukudsi en Tsji Rö. beide. Tsü-Si of tolken. Voorts twee Hon-Yak-Kata of vertalers, tevens Kanete- Fsi of artsen, twee I-si of geneesheeren, 7 bedienden, 4 assis tenten van ambtenaren en 5 personen voor het behandelen der geschenken. Het gezantschap bestaat dus uit 35 personen; liet heeft zijn intrek genomen in het hotel Bellevue aan het 13ezui(lenhout, waar prachtige vertrekken Voor hen in gereed heid zijn gebragt. op kosten der schatkist, want. naar men verneemt, draagt deze den last van hun verblijf." Zaturdag middag ten 1 2 ure kwam. volgens de Nieuwe rot- terdamsche courant, het japansche gezantschap te Rotterdam aan en stapte, in bijzijn van (luizende nieuwsgierigen, bij het gebouw der Koninklijk nederlandsche yachtkfub aan wal. De aanlegplaats en de omtrek waren smaakvol versierd. Bij den trap was eene brug gelegd die met tapijt en vlaggedoek be kleed was; over de straat waren twee rijen gekleurde masten opf'-Tigt waarvan de nationale,oranje, rotterdamsche en japan- st'lïe vlaggen wapperden, en aan den voet waarvan hoog op gaande gewassen waren geplant. De zaal waar de receptie plaats had was even als de portalen keurig gedrapeerd. Onder het portret van Z. M. den koning stond eene groote rood damasten demi-borne, waar tegenover eene trofee, uit nciler- laudsche en japansche stanrlaarts bestaande, was aangebragt. Regts aan het einde der zaal prijkte het nederlandsche wapen en was de groote nis in een bloemen tempel herschapen, terwijl aan het andere einde de wapens van de drie voornaamste per sonen der ambassade prijkten. Deze wapens bestonden alle drie uit witte figuren op een lazuren veld. Dat van den eersten gezant vertoonde vijf bollen, in den vorm eener ster dooreen zesden bol in het centrum met lijnen vereenigd. De figuren van den tweeden gezant bestonden uit drie breede boombla deren met knoppen gekroond, terwijl het blazoen van den derden bestond uit vier ruiten in carré gerangschikt. Onder deze door geschilderd bloemwerk vereen igd e wapenschilden zag men eene witte banier met een japanseh opschrift, volgens de vertaling van professor Hoffman, die het gezantschap namens den koning in kwaliteit van tolk vergezelt, aldus lui dende: Door Holland aan zijne geëerde gasten uit Japan." Voorts prijkten in de hoeken derzaal de vaandelsder handel- drij vendende steden van Nederland cn was overigens alles in het rond met rood, wit en blaaiuv gedrapeerd. In de zaal werd het gezantschap opgewacht door den kom- missaris des konings in Zuid-IIolland mr. J. Loudon en den griffier der staten V. A. Just de la Paisières. beide in uniform. Na door den burgemeester te zijn binnengeleid, plaatsten de gezanten en hun gevolg zich in een halven kring voor den kommissaris des konings, voor wien de japansche prinsen bj het binnentreden allen te gelijk met eene eerbiedige buiging de breede hoeden afnamen, die zij vervolgens in de linkerhand hielden, waarna het overige personeel insgelijks met ontbloo- ten hoofde naderde en met de meeste aandacht luisterde naar de toespraak van zijne exc., die daarop terstond door professor Hoffman in het japanseh werd overgebragt. Zijne exc. heette hen hartelijk welkom op den vaderlandschen grond en bragt tevensin herinnering.datde betrekkingen tusschenNederland en Japan reeds van ouds van zoodanigen aard waren, dat beider natiën het volle regt hebben om elkander den naam van „oudste vrienden" te geven. Zoo wel op grond daarvan als met het oog op de thans bestaande politieke relatiën met de japannezen, beschouwde hij het bezoek als eene versterking van dien ouden band van vriendschap; als zoodanig ver klaarde hij het dan ook van wege Z. M. den koning aan te nemen, uit wiens naam hij hun tevens de verzekering gaf dat zij met open armen werden ontvangen, en dat zij ook hier te lande wederkeerig zouden ondervinden, welke beteekenis men hier hecht aan die benaming van ouile en getrouwe vrien den. Onmiddellijk gaf dc eerste ambassadeur hierop een ant woord, hetwelk door den japanschen tolk in duidelijk goed hollandsch overgezet, hoofdzakelijk nederkwam op de verkla ring dat die vriendschappelijke ontvangst doorde japannezen hoog op prijs werd gesteld en dat zij ook van hunne zijde zouden doen blijken, gedachtig te zijn aan het feit dat de goede relatiën tusschen hun volk en de nederlandera reeds van eeuwen dagteekenen. Een der sekretarissen hield zich in tusschen bezig met het maken van aanteekeningen, waarbij hij beleefd eenige inlich tingen verzocht omtrent het dekoratief der zaal en de oficiële benamingen der aanwezige autoriteiten, ten einde van een en ander in zijn uitvoerig verslag aan den keizer melding te kunnen maken. Hij zou ook, naar hij zeide, daarin opnemen dat hij bij de aankomst te Rotterdam zoo vele schoone dames had gezien. De uitnoodiging om eenige naar hun smaak gereed staande ververschingen te gebruiken werd door de gezanten niet aan genomen, daar zij uit hoofde hunner vermoeidheid naar de residentie verlangden ora te kunnen uitrusten. Ingevolge dit verlangen werd hen plaats aangeboden in de voor hen gereed staande opene rijtuigen. In het eerste rijtuig bevonden zich de drie gezanten met mr. J. H. Donker Curtius, oud opper hoofd van den nederlandschen handel in Japan in het tweede de kapitein ter zee G. C. C. Pels Rij eken, insgelijks een hun ner oude bekenden, in het derde professor Hoffman, in het vierde de heer N. C. Mulder, hoofdambtenaar aan het depar tement van koloniën, ieder met eenige der voornaamste heeren van het japansche gevolg bij zich. terwijl het verder personeel in de overige rijtuigen volgde. Ten ruim 1 ure kwam het gezantschap aan het station van den hollandschen spoorweg en werd gekompliraenteerd door heeren kommissarissen en de direktie. Aan het station werd een uur vertoefd. Eenige personen waren door de direktie in de salons toegelaten, die. zoo wel dames als heeren. zich met de japannezen onderhielden en kaartjes wisselden. Deze deelden vreemdsoortig gekleurde papiertjes, tabak enz. uiten kregen (laarvooreen naamkaartje, een sigaar of dergelijke. Vervolgens werd de reis met den trein, die even als het stationsgebouw met japansche en nederlandsche vlaggen was versierd, naar 's Hage voortgezet. De Doriltsche courant deelt mede dat de kommissie voor de oprigting van arbeiderswoningen zich in hare bijeenkomst van woensdag avond heeft bezig gehouden met het onder zoek van een uitgewerkt jdjyj) enhegrooting van arbeiders wo ningen, ingerigt volgens de grondslagen daarvoor aangegeven in het verslag, dat van de te Dordrecht gevestigde afdeelmg der vereeniging tot bevordering van fabriek- en handwerknijver heid omtrent deze zaak is uitgegaan; dat het haar daarbij is ge bleken dat het niet mogelijk is om aan de geldschieters een billijken interest (4 pet.) te verzekeren, wanneer men tot den bouw van zoodanig ingerigte woningen mogt willen overgaan, naardien de kosten van (laarstelling veel te hoog zijn iu ver houding tot den huurprijs, die daarvoor als maximum moet worden gestelddat zij echter hoopt het voorgestelde doel te kunnen bereiken door zich eenige afwijking van de aanvan kelijk beoogde inrigting te veroorloven, en dat zij mitsdien, ten einde te trachten de zaak tot verwezenlijking te brengen, heeft besloten om, alvorens de belangstellenden opnieuw op te roepen en een bepaald voorstel te doen, een onderzoek naai de elders verkregen resultaten in te stellen en een gewijzigd en minder kostbaar plan te ontwerpen. BenoemiJigcn cm hesluilcn. MiNiSTKKiëLE depaktkmenten. Op verzoek eervol ont- slag verleend met ingang van 1 julij e. k., aan mr. J. A. Jolles, als minister voor de zaken der hervormde en andere eeredien sten, behalve die der roomsch-katholieke, onder dankbetui ging voor de in diebetrekking bewezen diensten en behoudens aanspraak op pensioen. Kerk- en schoolnieuws. Te Iloedekenskerke werd den 8 dezer de heer dr. P. J. Gouda Quint plegtig als predikant der hervormde gemeente bevestigd door zijn vader den heerW. Gouda Quint, te Nieuw- vliet, naar aanleiding van \fiox. 311. De handoplegging ge schiedde, behalve door den bevestiger ook door de heeren Renier. te 's Gravenpolder, consulent, E. Moll te Goes, G. Battekè te Breskerfs en N. J. Krom te Biervliet. Des namid dags aanvaardde de bevestigde predikant zijne dienst inet eene rede naar aanleiding van Luc. 12 49. Beide plegtigheden werden door eene groote schare en de meeste ringpredikanten met zeer veel belangstelling bijge woond en dit te meer, daar de heer W.Gouda Quint juist dien dag de vervulling vierde zijner 28 jarige evangelie bedie- ning. De heer C. F. Zeeman, uit de gemeente Welsum te Zonnemaire en Bominenede als predikant beroepen, werd 11. zondag bij die gemeente ingeleid door zijn zwager, den heer H. Worst, predikant te Epe, inet eene leerrede naar aanlei ding van Hand. 4 29b. De bevestigde verbond zich des namiddags aan de gemeente op plegtige wijze, sprekende over Ephez. 4:12. Beide godsdienstoefeningen werden dooreen buitengewoon talrijke schare, van hieren elders, bijgewoond. De algein^ene vergadering van de gewestelijke vereeni ging Zeeland van het nederlandsch onderwijzers genootschap werd 11. woensdag in de sociëteit St. Joris alhier gehouden. Zij werd bijgewoond door den inspekteur van het lager onderwijs in Zeeland, de schoolopzieners in de leeti fie school- (1 istriktenden heer Siffié, lid der plaatselijke schoolkommissie te Middelburg, benevens een aantal hoofd- en hulponderwij zers uit deze provincie. De feestrede werd uitgesproken door den heerW.Auer en de verschillende werkzaamheden hadden daarna geregeld plaats. Tot afgevaardigden dezer provincie naar de algemeene ver gadering des genootschaps te Gorinchem zijn benoemd de heeren W. Swart en J. Itëijers'J.Oz., hoofdonderwijzers te Goes en IJzendijke. Na afloop der werkzaamheden kwam de heer Callevvaert uit Brussel ter vergadering. Hij heeft zijne sehrijHeerwijze zoo theoretisch als praktisch verklaard en mogt daarbij den bijval van onderwijzersinoogsten. Verscheidene verklaarden met zijne methode eene proef te zullen nemen. Binnen twee of drie maanden zal deze schrijfleerwijze in de nederlandsche taal verkrijgbaar zijn. Een vriendschappelijke maaltijd besloot het genot van den dag. De algemeene vergadering der ondervvijzersgezel- sehappen in het 5e schooldistrikt i3 bepaald op den 12 augustus a. s. te Biervliet. Gemengde berigten. Het standbeeld van Frederik den Groote te Berlijn is met een traliehek omringd, ten einde het werpen van vuilnis daar tegen te voorkomen. Dit heeft het volgende bon-mot doen ontstaan„Men heeft den ouden Frits achter de tralies moe ten zetten, daar hij anders naar Keur-Hessen zou oprukken." De gemeenteraad te Arnhem heeft f700 bestemd voor de ontvangst der 300 duitsche leden van het spoorwegkongres, die in junij op hunne reis naar Amsterdam twee uren te Arn hem zullen vertoeven. Donderdag nacht kwam de eigenaar van de parijs«cne bsignés-kraam. staande op de kermis te Seheveningen. naar 's Hage. Onder weg werd hij door twee kerels aangegrepen, die hem het geld dat hij bij zich had ont namen en zich ijlings uit de voeten maakten. De aangevallene is ten gevolge daarvan ernstig ongesteld.Eene proef om den Nieuwekerktoren te Delft met gas te verlichten heeft zoo goed voldaan, dat de torenspits bij gelegenheid van de maskerade der studenten geheel zal geïllumineerd zijn. Een man, die twee jaren geleden eene kleine herberg te Lon den bezat, is eigenaar van het paard Caractacus, hetwelk bij de Derby-wedrennen den hoogsten prijs heeft gewonnen. De weddenschappen stonden 40 tegen 1 en bragten den man over de 50,000 p. st. op. Het paard was bij de vroegere kleinere wedrennen schier onopgemerkt gebleven men beweert ech ter, dat de eigenaar de uitstekende hoedanigheden van het dier, welke hem wel degelijk bekend waren, opzettelijk niet te vroeg wilde openbaren, ten gevolge waarvan zijne verstan dige spekulatie thans door eene schitterende uitkomst is be kroond. Vrijdag a. s. zal te Boskoop door depomologische vereeniging eene tentoonstelling van aardbeziën worden ge houden. Te Blokzijl, tneteene bevolking van 1800 zielen, is in de twee laatste maanden geen sterfgeval Voorgekomen. De Great Eastern is jl. woensdag ochtend te Liverpool binnengekomen, na eene hoogst voorspoedige reis. Op 1 junij verliethet schip New-York, en zoogroot was daardeaan- vraag om goederen met dit zeemonster mede te geven, dat men voor eene waarde aan 1000 p. st. vracht moest achterla ten 500 passagiers. 56,000 dollars in geld en eene lading van 6000 ton is ditmaal medegekomen. Niemand was zeeziek ge durende de geheele reis, niettegenstaande het schip dikwijls vrij hevigen wind vlak tegen had. Te New-York werd het dagelijks door 3'JOO personen bezocht. Van de uitgebreid heid van sommige logementen kan men zich een denkbeeld vormen, als men verneemt dat de heer Loibl en Sonhammer, eigenaars van de London pavilion concert bail inTnchbour- nestreet, althans gedurende de tentoonstelling, schikkingen hebben getroffen, om behalve de heden bij hen uit VVeenen aangekomen 400 industriëlen, nog 1000 bezoekers kost en inwoning te leveren. Te Nottingham heeft eene vrouw, moeder van vijf kinderen, zich de tong afgesneden, ten ge volge van een twist met haren echtgenoot. Er bestaat weinig hoop op herstel. Op den tweeden pinksterdag werd door den bezitter van eer. landgoed te Czarnowo nabij Bromberg een landelijk feest gegeven, dat door een groot aantal genoo- digilen was bezocht. Eensklaps slaat de bliksem door het geboomte en een der gasten valt ontzield op den grond. Meteorologische waarnemingen, gedaan op 's rijks weif te Ylissingen, (les middags 12 ure. Junij 1862. a Q Wint ■5 M) 'A 1 jd betrekkelijke vochtigheid. Spanning van den damp. 2 C* .H §C Laagste temperat en versclii met de hoogste. Aanmer kingen. 8 W.t.N. 5 5 761.1 15.0 0.83 11.30 0.1 verst, reg.bew' 5) W. Zw. 2 762.9 13.4 0.78 9.24 0.0 bevv. regena. 10 W.t.N. 3 763.4 14.8 0-69 8.86 2.4 helder en bevv. 11 r» 6 751.1 1S.4 0.74'11.58 0.0 bew.verst. z.r. 1?. Zuid. ld 752.1 17.2 0-671 9-94 14.4 bevv. betr. reg. 13 W. t.z. 22 754.0 15.0 0-711 9.30 9.6 bevv. zw. buij. 14 W.t.N. 7 756.0 15.0 0-711 9.30 0.3 ligt bewolkt. Thermometerstand 13 junij 's av. II u. 54 gr. 14 's morg. 7 u. 57 'smiild. 1 u. 63 's av. 11 u. 54 gr. 15 's morg. 7 u. 58 's tnidd. 1 u. 65 's av. 11 u. 53 gr. 16 's morg. 7 u. 58 's midd. I u. 68 gr. BUIT JEN Ij AN D Algemeen ovenlgt. Wanneer wij, met betrekking tot hetgeen wij dezer dagen vermeldden omtrent eene verspreiding van het denkbeeld,om de europesche kwestien die tot nog toe onoplosbaar zijn ge bleven op een kongres te behandelen. den toestand van het meest beschaafde gedeelte der wereld nagaan, dan gelooven wij dat de wenschelijkheid van zulk eene vergadering der vertegenwoordigers van de verschillende mogendheden, lang zamerhand zich overal begint te openbaren. Als men de ver schillende vraagstukken die door het tegenstrijdig belang der natiën ontstaan zijn beschouwt, dan kan ook slechts een alge meene oorlog of kongres het gevolg daarvan zijn. De italiaan- sche kwestie, welke met zoo vele andere in verband staat, en de onrust welke deze omwenteling in dit schiereiland in de omliggende streken heeft te weeg gebragt, blijft steeds zeer de aandacht bezig houden van alle naticn, die daarbij grond gebied of invloed kunnen verliezen. De turken cn montene- grijnen zijn dagelijks in hevigen strijd gewikkeld, die zich in deze dagen ten voordeele der laatsten bepaalt, Griekenland's bevolking is in gisting, en de invloed van Engeland wordt in de ionische republiek bedreigd. De demonstration in Vene tië tegen Oostenrijk blijven steeds een ernstig karakter behouden en dag aan dag getuigen de berigten van de gisting aldaar heerschende, die door de talrijke arrestatiën van rege ringswege niet vermindert. Overal in Europa worden overi gens onrustige bewegingen waargenomen, en de revolutie- koorts zoo als sommigen. of de ontluikende vrijheids zin gelijk anderen deze zouden noemen, vertoont zich zelfs in het vroeger op politiek gebied veel kalmer Duitschland, dat wijd en zijd de zonen der demokratie op dit grondgebied ziet ijve ren voor de verwezenlijking hunner denkbeelden, die door het gezond verstand en de waarschuwende hand der geschie denis gelouterd en gezuiverd zijn geworden.

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 2