MIDDELBURGSCHE C 0 U Dingsdag 17 Junij. L\°- 72. Bij deze courant behoort eon bijvoegsel, bevattende Uitspraak in de zaak van J. P. Smith. 2. Vervolg der buitenlanilsche tijdingen. Editie van maandag avond 8 ure. Middelburg 16 .Fualj. Daav morgen het xvne Jandhuishoudkundig kongres in deze gemeente wordt geopend, willen wij met een kort woord aan het belang daarvan iu het algemeen en voor onze zeeuw- sclie provincie in het bijzonder herinneren. Zoo in alle zaken van de lessen der wetenschap moet worden partij getrokken, is dit voorzeker met den landbouw niet het minst het geval. De landbouwstatistieken en daaruit spreekt ook weder de hooge praktische voortreffelijkheid van dezen tak van weten schap doen op uitstekende wijze de verbeteringen zien, die de opbrengst van landerijen heeft ondergaan door eene be bouwing, die met wetenschappelijken zin teu uitvoer ge- bragt, op de hoogte van onzen tijd staat. Waar de bodem nu zoo vruchtbaar is als in Zeeland, daar moet de belangrijk heid der landhuishoudkundige kongressen nog sterker op den voorgrond treden, daar ook hier de landbouw het voornaam ste middel van welvaart uitmaakt. Men moge nu aanvoeren dat de oogst berekend wordt op meer dan zeventien millioe- nen. daartegen wordt door deskundigen aangemerkt dat die opbrengst nog veel hooger zou kunnen zijn, door het in toe passing brengen van de vorderingen, welke de wetenschap in den laatsten tijd heeft gedaan. Ook op het landbouwkundig gebied is men steeds vooruit gegaan en oók daar heeft het partij trekken der lessen van de wetenschap belangrijke voor- i deelen opgeleverd. Wij wenschen hier niet te onderzoeken in hoe verre men in deze provincie daarin nog achterlijk is ge bleven, in hoe verre onze landbouwende stand nog te zeer gehecht is aan oudeen verouderde zienswijzen, genoeg dat reeds in vroegere jaren daarop herhaaldelijk is gewezen. Toevallig vonden wij nog dezer dagen eene uitspraak in der- gelijken zin van een officier der engelsche landingstroepen in Walcheren, die, zoo als hij met meerdere zijner tegenwoor dige wapenbroeders gemeen had, door uitgestrekt grondbezit, van den landbouw zijne geliefkoosde studie had gemaakt, in zijn werk „Letters from Flushing, containing an account of the expedition to Walcheren," waarin in verschillende gedeel ten werd betoogd dat de zeeuwsche landbouw nog voor zoo vele verbeteringen vatbaar zou wezen, waardoor de grond nog veel meer zou kunnen opleveren. Noemden wij dus dit kongres voor onze provincie in dit opzigt'belangrijk, ook in een ander opzigt is dit het geval door de vele punten welke behandeld zullen worden en op Zeeland betrekking hebben.Wij willen daarvan slechts eenige enkele noemen: „Welke gronden zijn voor den verbouw van meekrap het best geschikt Welke meekrapsoort is de beste Welke wijze van planten is het meest aanbevelenswaardig Welke wijze van kuituur, op ieder eiland in de provincie Zee land verschillend, verdient de meeste aanbeveling Wij gelooven dus dat de bijeenkomst van mannen, die zich aan het vak der landhuishoudkunde hebben gewijd of daarin bijzondere belangstelling toonen te bezitten zeer be langrijk kan worden genoemd, terwijl de feestelijkheden, welke aan zulke bijeenkomsten onafscheidelijk verbonden zijn, en soms wel wat te zeer het doel der kongressen over schaduwen, zoo als nog onlangs in het Tijdschrift voor staat huishoudkunde onder redaktie van wr. baron Sloet tot Old- huis werd betoogd, zullen bijdragen om aan onze stad weder eene levendigheid te verschaften, die evenzeer hare nuttige zijde heeft. Met belangstelling zien wij dus de volgende dagen te gemoet, die aan stad en gewest nuttig en aangenaam zullen wezen, en weder een middel zullen zijn om deze geïsoleerde provincie met de overige in betrekking te stellen, daar ook de kommunikatie-middelen op verschillende wijzen tijdelijk zijn veranderd en er belangrijke vrachtverminderin gen plaats hebben. Van de 83491 kiezers die waren opgeroepen ora iu de ver schillende kiesdistrikten mede te werken tot het verkiezen van vertegenwoordigers, hebben slechts 36336-dien pligt ver vuld. Wij willen niet voorbij zien dat velen door wettige redenen, ziekte, uitlandigheid en het vervullen van arnbtbe- zigheden, zullen verhinderd geweest zijn op den bepaalden tijd ter stembus te gaan. Maar toch kon het getal der zulken slechts gering zijn in vergelijking van hen die uit vrijen wil zich aan de vervulling van hunnen pligt hebben onttrokken. Die treurige onverschilligheid viel door het geheele land op te merken, hoewel de verhouding der uitgebragte stemmen tot het getal kiezers in de verschillende distrikten zeer uiteen loopt. In Assen is nog geen vierde deel der kiezers opgeko men, in Roermond daarentegen namen vier vijfden aan de stemming deel; van al de kiesdistrikten zamen genomen zijn gemiddeld 3/5 der kiezers in gebreke gebleven. Wij mogen Uit Kruiningen schrijft men ons lfi dezer: „De werkzaamheden aan de in de nabijheid van Hansweert in aanbouw zijnde sluis, en het graven der daarbij behoorende kil worden met ijver voortgezet. Met het metselwerk is men reeds zoo ver gevorderd dat aan het gewelf kan worden be gonnen. Ook is men in den omtrek druk bezig met het leggen van steenen bruggen, die met deze sluis en de later te graven waterleidingen in verband staan. „Aan de graving van het kanaal door dit eiland zijn thans ruim 200 arbeiders aan het werk. In het water en de onge schiktheid van den grond blijft m'èn twee hevige besu-ijders vinden." Men schrijft ons het volgende uit 's Gravenhage dd. 14 junij, betrekkelijk den plegtigen intogt van het japansche ge zantschap te 's Gravenhage „Gedurende deze geheele week zijn de bewoners der resi dentie aanhoudend in eene koortsachtige spanning geweest. Wanneer komen de japannezen? was de vraag waarmede men bijna overal begroet werd, en even geregeld bleef men het antwoord schuldig, daar onze oostersche v riendenhet verblijf te Londen zoo aangenaam schenen te vinden, dat zij maar niet besluiten konden een dag voor hunne over).o.n«' te be palen. En zelfs nog na dien bepaald te hebben, schijnen zij van besluit veranderd te zijn,want men had bijv. jl. woensdag morgen aan de vlaggestokken in de stationslaan alhier reeds de wimpels geheschen, doch tegen half twee 's middags werden die weder met verbazende vlugheid ingenomen, een bewijs dat men grond had gehad om hen dien dag te venvachten, doch dat er tegenbevel was gekomen. Heden morgen einde lijk verspreidde zich het gerucht, dat. het gezantschap op den raiddag zou aankomen en de toebereidselen, die van over heidswege gemaakt werden, bevestigden dit ook, ofschoon het Aanzienlijke sommen worden jaarlijks door den staat be- per telegraaf bekend was geworden, dat zij gisteren morgen schikbaar gesteld tot opleiding van de jongelieden die een we- door den storm belet waren geworden Engeland te verlaten tenschappelijke loopbaan wenschen te volgen. Voor hen die en Jus eerst dezen morgen van daar vertrekken zouden. Blijk- als predikanten, geneesheeren of regtsgeleerden in de maai- haar is de reis toch voortgezet, daar zij andersheden alhier schappij wenschen op te treden, om in die vakken een middel j njet hadden kunnen aankomen. van bestaan te vinden of ivel zich uitsluitend met den titel, bij j ..Reeds tegen elf uur dezen morgen begaven de troepen hunne promotie in de medicijnen of regten behaald, te verge- afdeelingen in groot tenue zich naar het station, dat met vlag- noegen, levert de schatkist belangrijke bijdragen tot instand- gen versierd was. Aan weerszijden van de stationslaan warén houding der hoogescholen. Ten 'behoeve van het zelfde be- I vlaggestokken, met de landskieuren geschilderd, opgerigr, trekkelijk gering getal ingezetenen gaan de financiën van I var, welke wimpels van oranje, de nedeilandsche driekleur'en menige gemeente gedrukt, onder de kosten voor gymnasia ,ie japansche kleuren (wit. met eene roode schijf in het raid deze gelegenheid niet laten voorbij gaan zonder te wijzen op het bedroevende verschijnsel dat velen zoo weinig bekend zijn met hunne eerste pligten als staatsburger. Ook nu is het weer gebleken dat velen het uitbrengen van hunne stem slechts als een regt en geenszins als een duren pligt aanmer ken, aan welks vervulling men zich niet onttrekken mag. Ook nu werd het weder openbaar dat vele kiezers niet door drongen zijn van het begrip dat zij door het al of niet uitbren gen van hunne stem op de rigling der regering een overwe genden invloed uitoefenen,. (Xv. "nu scheen de meerderheid niet te bedenken dat het klagen over den gang van het bestuur, over het drukkende van belastingen, over misbruiken bij administratiën enz. in den mond van hen die hun pligt ver zaken, slechts eene bittere bespotting is van hunne eigene onkunde of onverschilligheid. Mogt er al eenige verschooning zijn uit te denken voor de kiezers in die distrikten waar de herkiezing der aftredende leden niet ernstig betwist werd, zeker kunnen zij die in de noodzakelijkheid waren nieuwe vertegenwoordigers te kiezen, hunne nalatigheid op geen enkelen grond verdedigen. Dit laatste was het geval in het hoofdkicsdistrikt Middelburg waar door het bedanken van den lieer Slicher van Domburg in eene bestaande vakature door de benoeming van een nieuw lid moest worden voorzien. En toch het doet ons leed dit te moeten opmerken was het getal uitgebragte stemmen in dit kiesdistrikt niet boven het gemiddelde: slechts der kie zers kwamen ter stembus. Gelukkig achten wij het dat deze gebrekkige opkomst nog geen beslissenden invloed op de keuze heeft uitgeoefend en dat bij de aanstaande herstemming op 24 dezer de kiezersin het distrikt Middelburg voor een deel kunnen goedmaken hetgeen zij op 10 dezer hebben verzuimd. gevorderd. Voor den talrijken stand dergenen die zich aan landbouw, handel en fabriekn ij verheid willen wijen bestaat nagenoeg geen gelegenheid om zich in ons land de noodige kennis aan te schaffen. Wie zich thans met gegronde hoop op een goeden uitslag op deze vakken wil toeleggen, is wel ge noodzaakt zich buitenslands te begeven. Slechts /.eer enkelen kunnen dien weg inslaan, omdat daarvoor opofferingen ge vorderd worden welke menig huisvader, die zijne zonen tot nuttige leden der maatschappij wenscht te vormen, niet bij magte is te brengen. Is in de wijze waarop hier te lande het onderwijs nog is ingerigt op zich zeiven beschouwd reeds iets onbillijks gelegen, donkerder wordt nog de schaduwzijde als men in aanmerking neemt dat door de tegenwoordige inrig- ting hoofdzakelijk zij worden begunstigd, die ruim door de hand der fortuin bedeeld zijn, en dat voor de meest talrijke klasse van ingezetenen bijna geene verdere gelegenheid tot opleiding bestaat dan de lagere scholen. Het lager onderwijs is thans iu het algemeen uitmuntend geregeld, maar des te meer doet zich eene leemte gevoelen die op ons volksbestaan dagelijks meer hare noodlottige gevolgen doet gelden, gevol gen die welligt dan eerst volkomen zullen te overzien zijn wanneer onze nijverheid zoodanig bij die van andere landen is ten achter geraakt dat opbeuring moeijelijk, herstelling onmogelijk is. Voor hen die onze meeningeenigermatezijn toegedaan was het zeker een bevredigend oogenblik.toen zij kennis maakten met het wetsontwerp tot regeling van het middelbaar onder wijs, dezer dagen door de regering bij de. tweede kamer inge diend en waarvan wij in ons nommer van 10 dezer een over- zigt gaven. Wij willen thans iu geene beoordeëling treden van een ontwerp dat zeker voor verbetering vatbaar is, maar alleen er nogmaals de aandacht op vestigen, en reeds nu de overtuiging uitspreken dat wij de aanneming er van, zij het dan ook met wijzigingen van minder belang, weldadig achten niet voor enkele standen maar voor het vaderland in het algemeen. Door de kamer van koophandel en fabrieken alhier is ontvangen en ligt voor belanghebbenden ter inzage eene gedrukte opgaaf van het binnenlandsch verbruik van koffij enz. in Groot-Brittanje, gedurende de jaren ISfl, 1851,1S59, ISfiO en 1801. In de zitting van de eerste kamer van heden is mededeeling gedaan dat door de afdeelingen benoemd zijn de voorzitters en ondervoorzitters, alsmede de rapporteurs voor de verschil lende wetsontwerpen. Woensdag zullen de beraadslagingen over de onderscheidene wetsontwerpen aanvangen. den) wapperden. Aan de eerste brug in de stad, de Wagen- brug. die naar de Wagenstraten leidt, waren op twee vlagge- palen de nederlandsche en de japansche vlag geheschen en van vele partikuliere huizen op den weg van den stoet, was de nederlandsche vlag uitgestoken. Lang vóór de plegtigheid waren de straten, door welke de stoet heen moest trekken, en alle vensters, ja de trans van den toren zelfs, digt bezet met nieuwsgierigen, die den intogt van bet eerste japansche ge zantschap, hetwelk Nederland, ja Europa bezoekt, wilden aanschouwen. „Juist ten drie ure kwamen de japannezen met een extra- trein van Rotterdam aan, hetgeen door klokkenspel werd aangekondigd. Na de veréischfe pligtplegingen aan het sta tion, zette de stoet zich in beweging. Op een paar dragonders, die den trein openden, volgde onmiddellijk een open rijtuig met den heer Gevers Deynoot, burgemeester dezer stad, en generaal Wilbrenninck, provinciale kommandanf. Hierop volgde bijna onmiddellijk het gezantschap in tien open rij tuigen, voorop natuurlijk de eigenlijke ambassadeurs en hunne officieren, achteraan de bedienden. Degenen, die in de acht eerste rijtuigen gezeten waren, hadden zeergrooteen platte stvoohoeden oj». met strooijen of zwarte kinbanden vastgehouden, de overigen waren blootshoofds. Aller kleed ij was hoogst eenvoudig en scheen in een bruin-of zwartach- tigen tabbaard of overrok te bestaan. Hierop volgden eenige rijtuigen met nederlandsche officieren en ambtenaven, en eindelijk de in de residentie aanwezige grenadiers, jagers en dragonders, elk met de muziek aan het hoofd. Aan de spits der grenadiers wandelde de prins van Oranje met twee hee- ren, alle drie in politiek. „Hetspijtmij het te moeten vermelden, dat het publiek niet het decorum in acht nam, dat men hij zulk eene gelegenheid mogt verwachten, maar op het zien der japannezen algemeen in luid gelach of gesmoord gemompel uitbarstte. Zeker is het. dat die oosterlingen een verre van behagelijk voorkomen hebben, ja er zoo potsierlijk uitzien, dat men moeite heeft om ernstig te blijven. Hun saffraankleurig en onedel gevormd gelaat, nog misvormd door de smakelooze stroohoeden, werkt onweerstaanbaar op de lachspieren maar toch zou het wenschelijk geweest zijn, dat men tegenover die vreemde lingen die aandrift hadde kunnen onderdrukken, te meer daar zij poogden beleefd te zijn en naar westcrschen stijl tegen de menigte bogen en hunne handen aan hunne hoeden brag- ten ik heb echter niemand gezien, wellevend genoeg om hun groet te beantwoorden. Het is sterk te vreezen, dat het hun, wanneer zij zich op straat vertoonen, niet beter zal gaan, en dat zij, ouder gewoonte bij zulke gelegenheden, nageloopen en nageschreeuwd zullen worden op eene wijze, die men niet van zoogenaamde fatsoenlijke lieden verwacht.

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 1